- Sposób realizacji prawa do odliczenia VAT wykazanego na fakturach zakupowych otrzymanych od 1 stycznia 2018 r. oraz na bieżąco, dokumentujących wyda... - Interpretacja - 0113-KDIPT1-1.4012.952.2021.1.RG

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 14 marca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.952.2021.1.RG

Temat interpretacji

- Sposób realizacji prawa do odliczenia VAT wykazanego na fakturach zakupowych otrzymanych od 1 stycznia 2018 r. oraz na bieżąco, dokumentujących wydatki na obsługę sporów sądowych związanych z budynkiem Sali koncertowej ..., opisanych w stanie faktycznym nr 1; - Sposób realizacji prawa do korekty podatku VAT wykazanego na fakturze z tytułu zaprojektowania i wykonania przebudowy przepompowni ścieków w części związanej z budynkiem budynkiem Sali koncertowej ..., opisanej w stanie faktycznym nr 2. - Przedawnienie prawa do korekty podatku VAT za rok 2017 z tytułu zaprojektowania i wykonania przebudowy przepompowni ścieków w części związanej z budynkiem Sali koncertowej ....

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że stanowisko Państwa Gminy w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

21 grudnia 2021 r. wpłynął wniosek Państwa Gminy z 9 grudnia 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie:

-sposobu realizacji prawa do odliczenia VAT wykazanego na fakturach zakupowych otrzymanych od 1 stycznia 2018 r. oraz na bieżąco, dokumentujących wydatki na obsługę sporów sądowych związanych z budynkiem Sali koncertowej ..., opisanych w stanie faktycznym nr 1;

-sposobu realizacji prawa do korekty podatku VAT wykazanego na fakturze z tytułu zaprojektowania i wykonania przebudowy przepompowni ścieków w części związanej z budynkiem budynkiem Sali koncertowej ..., opisanej w stanie faktycznym nr 2.

-przedawnienia prawa do korekty podatku VAT za rok 2017 z tytułu zaprojektowania i wykonania przebudowy przepompowni ścieków w części związanej z budynkiem Sali koncertowej ....

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

Ad. stan faktyczny 1 i 2

Gmina … (dalej: Gmina) jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. Gmina rozlicza VAT miesięcznie.

Dnia 23 grudnia 2020 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał dla Gminy interpretację indywidualną nr 0112-KDIL1-1.4012.414.2017.13.RG UNP:....w sprawie podatku VAT w zakresie prawa do odliczenia podatku związanego z budową … - budynku Sali koncertowej i uznał stanowisko Gminy za prawidłowe.

We wniosku o wydanie przedmiotowej interpretacji indywidualnej Gmina podała:

„Gmina wybudowała budynek …, w skład którego wchodzi „…" - budynek sali koncertowej będący środkiem trwałym o wartości początkowej powyżej 15.000 zł. (nieruchomość) oraz parking podziemny będący środkiem trwałym o wartości początkowej powyżej 15.000 zł. (nieruchomość).

Gmina zawarła dnia 30.05.2009 r. z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Instytucją pośredniczącą) umowę nr … o dofinansowanie Projektu „…” w ramach działania 11.2 Rozwój oraz poprawa stanu infrastruktury kultury o znaczeniu ponadregionalnym priorytetu XI Kultura i Dziedzictwo Kulturowe Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013. Przedmiotem niniejszej umowy było udzielenie Gminie (Beneficjentowi) przez Instytucję Pośredniczącą dofinansowania na realizację Projektu „…”.

Projekt „…” polegał na budowie zlokalizowanej na . … w …, nowoczesnej i wielofunkcyjnej sali koncertowej, spełniającej światowe standardy jakości w dziedzinie architektury i akustyki. Planowano, że infrastruktura wytworzona w ramach Projektu zarządzana będzie przez nową instytucję kultury …, której wybudowany obiekt zostanie przekazany w nieodpłatne użytkowanie, nie podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT. Instytucję tę stworzą dwie dotychczasowe instytucje kultury: Filharmonia … w …. oraz …..

Instytucja Pośrednicząca zobowiązała się do udzielenia Beneficjentowi dofinansowania w wysokości 61,27 % wydatków kwalifikowanych. W związku z planowanym nieodpłatnym użytkowaniem, podatek VAT uznany został jako wydatek kwalifikowany.

Decyzją z dnia 19.11.2009 r. Komisja Wspólnot Europejskich zatwierdziła wkład finansowy z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w duży projekt „…”, stanowiący część programu operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko” wspólnotowej pomocy strukturalnej w ramach EFRR i FS objętego celem Konwergencji w Polsce. W decyzji (Załącznik nr 1) postanowiono, że infrastruktura wytworzona w ramach Projektu zarządzana będzie przez nową instytucję kultury …, której wybudowany obiekt zostanie przekazany w nieodpłatne użytkowanie. Instytucję tę stworzą dwie dotychczasowe instytucje kultury: Filharmonia …. W … oraz ….

22 maja 2014 r. (od dnia 15 lutego 2016 r. nastąpiła zmiana nazwy - …  zostało wpisane do rejestru instytucji kultury, dla których organizatorem jest Gmina ….

W piśmie z dnia 25 lipca 2015 r. nr … Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało Gminę, iż na podstawie orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości UE (w tym wyroków T 89/10, T 407/10 oraz toczącej się sprawy nr C-276/14) Komisja Europejska poddała w wątpliwość kwalifikowalność VAT w ramach projektów, dla których nastąpił transfer wytworzonego majątku na rzecz innego podmiotu prowadzącego działalność opodatkowaną. Tym samym, w ocenie Ministerstwa, zmiana stanowiska KE może skutkować uznaniem za niekwalifikowany VAT w projektach realizowanych w ramach projektów XI priorytetu Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko przez jednostki samorządu terytorialnego, w przypadku których nastąpiło przekazanie majątku instytucjom kultury.

W związku z powyższym, jak informuje Ministerstwo, Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju wystąpiło pismem z dnia 24 lipca 2015 r. … do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z prośbą o informację na temat możliwości zastąpienia VAT w tych inwestycjach innymi wydatkami kwalifikowanymi. W piśmie tym Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju poinformowało o zmianie stanowiska Komisji Europejskiej w zakresie kwalifikowalności VAT w projektach w których wystąpił transfer majątku wytworzonego w ramach projektu, i poinformowało o istniejącym zagrożeniu uznania w tych projektach VAT za niekwalifikowany, mimo że wykorzystywana przez beneficjentów struktura realizacji projektu jest zgodna z polskim prawem podatkowym.

W związku z powyższym, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zwróciło się do Gminy z prośbą o spis wydatków, które mogą zastąpić VAT kwalifikowany.

W odpowiedzi na powyższe, Gmina pismem z dnia 07.08.2015 r. … przekazała zestawienie wydatków, które mogłyby zastąpić VAT kwalifikowany.

Dnia 12 maja 2015 r. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla miasta … Decyzją Nr … udzielił pozwolenia na użytkowanie budynku … przy … w … oraz parkingu podziemnego wraz z zagospodarowaniem terenu … w ….

Pismem z dnia 14.05.2015 r. instytucja kultury … wnioskowało do Gminy o zawarcie nieodpłatnej umowy użyczenia budynku (pismo …).

Dnia 19.06.2015. instytucja kultury … wnioskowało do Gminy o zmianę sposobu planowanego udostępnienia budynku … z użyczenia na dzierżawę (pismo …).

W odpowiedzi na powyższe, Gmina poinformowała …, że zmiana tytułu do nieruchomości z nieodpłatnego na odpłaty jest możliwa w świetle przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami, niemniej jednak wszczęcie procedury oddania nieruchomości w dzierżawę uzależnione jest od uzyskania pisemnej zgody Instytucji Pośredniczącej (tj. MKiDN przy udziale Komisji Europejskiej) (pismo z 25 czerwca 2015 r. …)

Pismem z dnia 24 czerwca 2015 r. … Gmina zwróciła się do Komisji Europejskiej z prośbą o wyrażenie zgody na zmianę sposobu przekazania obiektu …. z formy nieodpłatnej na odpłatną. Gmina podkreśliła, że Komisja Europejska kwestionowała kwalifikowalność wydatków poniesionych na VAT.

Dnia 26.06.2015 r. Gmina przekazała użytkownikowi - … w … budynek … wraz z wyposażeniem oraz ze wszystkimi instalacjami i urządzeniami niezbędnymi do funkcjonowania obiektu.

Dnia 27.10.2015 r. … wnioskowało do Gminy o zawarcie umowy nieodpłatnego użyczenia nieruchomości … w… (pismo nr …). Wydział Zarządzania Funduszami UM … pismem z dnia 10.11.2015 r.

… poinformował Wydział Nieruchomości Komunalnych UM …, że zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej z dnia 19.11.2009 r., właściwą formą oddania budynku … do użytkowania instytucji kultury jest forma nieodpłatna.

Zarządzeniem nr … Prezydenta … z dnia 18 listopada 2015 r. została wyrażona zgoda na użyczenie … części nieruchomości Gminy … zabudowanej budynkiem położonym przy ….

Dnia 4 grudnia 2015 r. Gmina oraz … zawarły umowę użyczenia nieruchomości (umowa nr …). Umowa została zawarta na czas nieoznaczony. W nawiązaniu do „Informacji wyjaśniających w zakresie realizacji projektu nr … pn.  … w … jak również w nawiązaniu do zawartej umowy użyczenia, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zwróciło się mailem z dnia 08.01.2016 r. z prośbą o wyjaśnienie następującej kwestii. Zgodnie z zapisami dokumentacji aplikacyjnej zakładano bowiem, że majątek powstały w wyniku realizacji Projektu zostanie przekazany instytucji kultury w nieodpłatne użytkowanie, podczas gdy Gmina zawarła z … umowę użyczenia. (15b) W odpowiedzi na powyższe, pismem z dnia 20.01.2016 r. …, Gmina wyjaśniła, że nie nastąpiła zmiana ani modyfikacja dotycząca przekazania obiektu do instytucji kultury. Gmina wyjaśniła, że użytkowanie, o którym mowa we wniosku aplikacyjnym to czynność polegająca na władaniu, posiadaniu, zarządzaniu nieruchomością przez instytucję kultury, przy czym nie jest to użytkowanie jako ograniczone prawo rzeczowe w rozumieniu art. 252 kodeksu cywilnego. Gmina podniosła, że aby zachować kluczowy element bezpłatności umowy udostępniania, oraz warunki umowy o dofinansowanie Projektu, zawarto przedmiotową umowę użyczenia. Gmina podkreśliła również, że uwzględniając przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz uchwałę Sądu Najwyższego z dnia 20 października 2010 r. III CZP 70/10, gmina nie ma możliwości zawarcia umowy użytkowania z instytucją kultury. Tak więc forma przekazania obiektu została dostosowana do obowiązujących przepisów prawa i w żaden sposób nie wpływa na sposób przekazania i wykorzystywania obiektu przez instytucję kultury. Pismem z dnia 12 stycznia 2016 r. nr … Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wystąpiło do Gminy z zaleceniem sporządzenia aneksu do umowy o dofinansowanie, tak aby podatek VAT był niekwalifikowany. Ministerstwo podkreśliło, że konieczność zawarcia aneksu wiąże się koniecznością minimalizowania negatywnych skutków finansowych uznania przez Komisję Europejską podatku VAT za wydatek niekwalifikowany.

Dnia 21.04.2016 r. Gmina oraz Instytucja Pośrednicząca zawarły Aneks nr …, którym wydatki na VAT zastąpiono innymi wydatkami. W związku z powyższym od dnia zawarcia powyższego aneksu kwota VAT stała się wydatkiem niekwalifikowalnym.

Pismem z dnia 28.04.2016 r. nr … Gmina zwróciła się do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z pytaniem o konieczność poinformowania Instytucji Pośredniczącej o możliwości odliczenia podatku VAT w Projekcie. Ministerstwo pismem z dnia 13.05.2016 r. nr … poinformowało, że w razie wystąpienia przesłanek do odzyskania podatku VAT, Beneficjent powinien poinformować o tym fakcie Instytucję Pośredniczącą.

Pismem z dnia 22 czerwca 2017 r. nr … Dyrektor …. w … ponowił prośbę o zajęcie przez Komisję Europejską stanowiska w sprawie możliwości zmiany formy przekazania budynku Forum z nieodpłatnej na odpłatną.

Komisja Europejska pismem z dnia 06.07.2017 r. ref. … dopuściła zmianę transferu wybudowanej infrastruktury na operatora z „transferu nieopłaconego” na „transfer podlegający opłacie”, co nie powoduje modyfikacji Decyzji Komisji.

Powołując się na powyższe, …. pismem z dnia 20 lipca 2017 r. … wystąpiło do Gminy z wnioskiem o zmianę formy użytkowania budynku Sali koncertowej … z nieodpłatnej na odpłatną. Uzasadniło swój wniosek również tym, że forma odpłatna pozwoli na otrzymywanie dofinansowania z różnych źródeł.”

W wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej zaznaczono, że faktury zakupowe na budowę … (Budynek Sali koncertowej oraz parking podziemny) Gmina otrzymywała w latach 2004 - 2015 i faktur otrzymanych w tych latach dotyczył wniosek.

We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej podano również, że Gmina przychyli się do wniosku … i zawrze do końca 2017 r. odpłatną i opodatkowaną VAT umowę udostępnienia budynku Sali koncertowej …, planuje się aby umowa obowiązywała również w latach następnych.

Pytanie Gminy zawarte we wniosku o wydanie przedmiotowej interpretacji indywidualnej brzmiało następująco:

Czy w związku ze zmianą w 2017 r. przeznaczenia budynku … z czynności niedającej prawa do odliczenia VAT na czynność opodatkowaną VAT, Gminie … będzie przysługiwało prawo do odliczenia VAT w korekcie 10-letniej obejmującej za każdy rok 1/10 kwoty podatku VAT naliczonego wykazanego w fakturach VAT otrzymanych w latach 2004-2015 na budowę …, począwszy od korekty za rok 2017 (korekta w deklaracji za styczeń 2018 r.) i w każdym z następnych lat, aż do roku 2024 (korekta za styczeń 2025 r.)?

Dyrektor KIS w wydanej interpretacji uwzględnił stanowisko WSA we Wrocławiu wyrażone w prawomocnym wyroku z dnia 3 października 2018 r. sygn. akt I SA/Wr 117/18 oraz wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 13 marca 2020 r. sygn. akt I FSK 174/19, i uznał że w związku ze zmianą przeznaczenia efektów inwestycji (budynku …) z czynności niepodlegających opodatkowaniu na czynności opodatkowane podatkiem VAT, Gmina ma prawo do dokonania korekty podatku naliczonego od wydatków inwestycyjnych w drodze korekty, o której mowa w art. 91 ustawy o VAT. Prawo do odliczenia przysługiwało będzie w korekcie 10-letniej, obejmującej za każdy rok 1/10 kwoty VAT naliczonego, począwszy od korekty za rok 2017 (korekta deklaracji za styczeń 2018 r.) i w każdym z następnych lat, aż do roku 2024 (korekta za styczeń 2025 r.).

Niniejszy wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczy odliczenia VAT co do wydatków ponoszonych po wystawieniu dokumentu OT.

Budynek Sali koncertowej … został oddany do użytkowania dnia 12 maja 2015 r. - w tym dniu Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla miasta … Decyzją Nr … udzielił pozwolenia na użytkowanie budynku … przy placu … w … oraz parkingu podziemnego wraz z zagospodarowaniem terenu Placu … w ….

Dnia 4 grudnia 2015 r. Gmina oraz instytucja kultury … zawarły umowę użyczenia nieruchomości - budynku Sali koncertowej … (umowa nr …). Umowa została zawarta na czas nieoznaczony i była nieodpłatna i nieopodatkowana VAT.

Dokument OT (Przejęcie środka trwałego) dla … - budynek Sali koncertowej wraz z infrastrukturą techniczną został podpisany dnia 12.01.2016 r. i zaksięgowany pod datą 31.12.2015 r. Wartość początkowa środka trwałego przekracza kwotę 15.000 zł, a sam środek trwały jest nieruchomością.

Dokument OT (Przyjęcie środka trwałego) dla Parkingu podziemnego przy … wraz z infrastrukturą techniczną został podpisany dnia 28.11.2016 r. Wartość początkowa środka trwałego przekracza kwotę 15.000 zł, a sam środek trwały jest nieruchomością.

Dnia 01 grudnia 2017 r. Gmina zawarła z instytucją kultury … odpłatną, opodatkowaną VAT, umowę dzierżawy budynku sali koncertowej ….

Dnia 16.02.2018 r. Gmina ustanowiła na rzecz instytucji kultury …. odpłatne użytkowanie budynku sali koncertowej …. na czas oznaczony od dnia 01.03.2018 r. do 31.12.2025 r. Użytkowanie jest opodatkowane podatkiem VAT.

Budynek Sali Koncertowej … jest obecnie wykorzystywany przez Gminę do wykonywania działalności gospodarczej (czynności opodatkowanej VAT tj. odpłatnej umowy użytkowania) i planuje się, iż takie będzie jego wykorzystywanie w przyszłości.

Jednocześnie Gmina wyjaśnia, że Parking podziemny … jest od momentu oddania do użytkowania wykorzystywany na wykonywanie czynności opodatkowanych VAT.

Niniejszy wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczy wyłącznie:

-wydatków na obsługę sporów sądowych udokumentowanych fakturami otrzymanymi począwszy od stycznia 2016 roku do dnia dzisiejszego (opisanych w pkt 1 poniżej) oraz

-wynagrodzenia za zaprojektowanie i wykonanie przebudowy przepompowni ścieków (opisanych pkt 2 poniżej).

Odnośnie stanów faktycznych opisanych w pkt 1 i 2 - Gmina zwróciła się do Dyrektora KIS z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej w przedmiotowej sprawie, niemniej jednak dnia 10 listopada 2021 r. Dyrektor KIS wydał postanowienie nr 0112-KDIL1-1.4012.489.2021.2.MB UNP , o pozostawieniu wniosku bez rozpatrzenia. Gmina nie wniosła zażalenia na powyższe postanowienie.

Zakupy opisane w pkt 1 i 2 poniżej dokonywane były przez Gminę (faktury VAT wystawione były na Gminę). Umowy dotyczące przedmiotowych zakupów zawierane były przez działającą w imieniu i na rzecz Gminy Spółkę W… Sp. z.o.o. Spółka W…. Sp. z o.o. została powołana na podstawie uchwały nr …. Rady Miejskiej … z dnia 14.06.2007 r. i zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym w Sądzie Rejonowym …, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: … w dniu 02.08.2007 r.

Spółka … jest komunalną osobą prawną (spółka z wyłącznym udziałem kapitałowym miasta …), która prowadzi działalność o charakterze użyteczności publicznej na warunkach określonych przepisami ustawy z dnia 20.12.1996 r. o gospodarce komunalnej (tj. z dnia 31 marca 2021 r. (Dz.U. z 2021 r. poz. 679).), w szczególności w zakresie wykonywania zadań własnych Gminy … w rozumieniu ustawy z dnia 8.03.1990 r. o samorządzie gminnym (tj. z dnia 25 czerwca 2021 r. (Dz.U. z 2021 r. poz. 1372).), polegających na bieżącym i nieprzerwanym zaspokajaniu zbiorowych potrzeb ludności z zakresu gminnych dróg, ulic, obiektów inżynierskich, placów, stadionów i innych obiektów sportowych oraz organizacji ruchu drogowego.

Spółka prowadzi działalność w imieniu i na rzecz Gminy … w szczególności w zakresie:

-przygotowania zadań inwestycyjnych,

-pełnienia inwestorstwa zastępczego,

-pełnienia nadzoru nad realizacją zadań inwestycyjnych.

Powyższe zadania są realizowane w oparciu o „Zasady zlecania i rozliczania z realizacji zadań powierzonych do wykonywania aktem założycielskim Spółce W… Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością”, określonymi zarządzeniem Prezydenta … Nr …. z dnia 4 września 2015 r. i umową spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w brzmieniu tekstu jednolitego z dnia 25.11.2020 r. przyjętego uchwałą nr … Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników spółki W… Sp. z o.o. - Akt notarialny Rep. A numer ….

Odnośnie stanów faktycznych opisanych w pkt 1 i 2 należy wyjaśnić, że pierwotnie Gmina planowała budowę budynku … jako jednej nieruchomości (inwestycja po nazwą: „…”), w której znajdować się miała sala koncertowa oraz parking podziemny. Ze względu jednakże na uzyskanie dofinansowania ze środków europejskich wyłącznie na budynek Sali koncertowej dokonano podziału na koszty budowy budynku Sali koncertowej i parkingu podziemnego według klucza podziału opisanego poniżej, skutkiem czego powstały dwa odrębne środki trwałe, różniące się przeznaczeniem i sposobem wykorzystywania (od samego początku parking podziemny przeznaczony był na wykonywanie opodatkowanej VAT działalności).

Ze względu na powyższe, Gmina zobowiązana była do wyodrębnienia nakładów poniesionych na wybudowanie tych dwóch środków trwałych. Klucz podziału to średnia arytmetyczna z kosztorysów inwestorskich tj. kosztorysu z etapu konkursu na projekt (rok 2005) oraz kosztorysu inwestorskiego opracowanego przez projektanta w czerwcu 2007 r., co dało wynik 76% dla budynku Sali koncertowej … i 24% dla parkingu podziemnego. Klucz podziału zastosowano do podziału kwot VAT z faktur opisanych w pkt 1 i 2 poniżej.

Na marginesie Gmina zaznacza, że co do wydatków opisanych w pkt 1 i 2 stosuje wyłącznie klucz podziału, o którym mowa powyżej, jednakże co do innych wydatków możliwe są dwa sposoby przyporządkowania:

-wprost - tam gdzie wydatek wprost dotyczy parkingu podziemnego lub budynku sali koncertowej … lub

-zgodnie z kluczem podziału - tam gdzie wydatek dotyczy i budynku Sali koncertowej … i parkingu podziemnego.

Stan faktyczny 1. OBSŁUGA PRAWNA SPORÓW SĄDOWYCH

Podczas budowy budynku … tj. Sali koncertowej … oraz parkingu podziemnego, Gmina (w imieniu i na rzecz której działa w sposób opisany powyżej Spółka W… Sp. z o.o.), zawarła szereg umów z kancelariami prawnymi na wykonywanie obsługi prawnej związanej z budową, w tym również na obsługę prawną sporów sądowych związanych z budową (dalej: wydatki na obsługę sporów sądowych). Wydatki te dotyczyły zastępstwa procesowego w sprawach dotyczących roszczeń wzajemnych z kontraktu na budowę ….

Niniejszy wniosek dotyczy wydatków na obsługę sporów sądowych udokumentowanych fakturami otrzymanymi począwszy od stycznia 2016 roku do dnia dzisiejszego. Przedmiotowe faktury dotyczyły wyłącznie zastępstwa procesowego w zakresie kilkunastu wszczętych postępowań sądowych, z których pierwsze rozpoczęło się w 2010 roku, a związanych z szeroko rozumianymi roszczeniami wzajemnymi dotyczącymi etapu wykonawstwa Kontraktu na budowę … (budynku Sali koncertowej oraz parkingu podziemnego) tj. m.in. uprawnień do realizacji gwarancji należytego wykonania, sporów co do rozliczenia końcowego, kosztów usuwania wad, zapłaty solidarnej podwykonawcom czy regresu w zakresie wad projektowych. Sprawy te toczyły się przed sądem arbitrażowym oraz sądami powszechnymi w postępowaniach dwu i trójinstancyjnych i niektóre na dzień dzisiejszy zostały już zakończone prawomocnymi wyrokami, niektóre zaś nadal pozostają w toku. Czynności kancelarii w zależności od danego sporu, zgodnie z zawartymi umowami, były rozliczane godzinowo lub ryczałtowo w cyklach miesięcznych w podziale na poszczególne sygnatury spraw sądowych.

Jak wskazano powyżej, Gmina przyporządkowuje VAT wykazany na ww. fakturach zakupowych odrębnie co do budynku Sali koncertowej … i parkingu podziemnego, według opisanego powyżej klucza podziału. Wartość faktur z tytułu wydatków na obsługę sporów sądowych, dotyczących budynku Sali koncertowej …, otrzymanych do dnia dokumentu OT weszła na wartość środka trwałego Budynek Sali koncertowej …, a podatek VAT został od nich odliczony w drodze korekty wieloletniej (lub korekta wieloletnia jest w przygotowaniu), zgodnie z wydaną interpretacją indywidualną nr 0112-KDIL1-1.4012.414.2017.13.RG. Natomiast wartość faktur otrzymanych po podpisaniu dokumentu OT do dnia dzisiejszego oraz faktur, które będą otrzymane w przyszłości, z racji tego, że usługi obsługi prawnej dotyczą niezakończonych jeszcze spraw sądowych w przedmiocie budowy budynku Sali koncertowej … zwiększy w przyszłości wartość środka trwałego - budynku Sali koncertowej ….

W związku z poniesionymi wydatkami na obsługę sporów sądowych (po podpisaniu dokumentu OT) nie powstał ani nie powstanie w przyszłości odrębny środek trwały ani odrębna wartość niematerialna i prawna podlegające amortyzacji, również nie doszło i nie dojdzie w przyszłości do wytworzenia odrębnej nieruchomości, o której mowa w art. 2 pkt 14a ustawy o VAT. Wydatki związane z obsługą przedmiotowych spraw sądowych, podobnie jak wydatki z wyroków sądowych, związanych z tymi sprawami, w których Gmina została zobowiązana do zapłaty środków pieniężnych na rzecz pierwszego wykonawcy, zostały zakwalifikowane do wydatków inwestycyjnych związanych z realizacją inwestycji pn. „…”, niezależnie od okresu ich ponoszenia (przed datą wystawienia OT lub po dacie wystawienia OT), ponieważ dotyczyły realizacji inwestycji, a nie bieżącej działalności Gminy. Co do zasady wydatki na inwestycję powodują powstanie nowego środka trwałego lub powodują zwiększenie wartości już istniejącego środka trwałego. W tym przypadku spowodują zwiększenie już istniejących środków trwałych (budynku lub parkingu - zgodnie z kluczem podziału). Gmina … nie ponosiła wydatków bieżących na obsługę prawną sporów sądowych związanych z budynkiem Sali Koncertowej ….

W wyniku realizacji inwestycji pn. „…” powstały dwie nieruchomości (dwa odrębne środki trwałe): budynek Sali koncertowej … i parking podziemny. Dowód OT dla budynku Sali koncertowej … został podpisany 12 stycznia 2016 roku i został zaksięgowany pod datą 31 grudnia 2015 roku. W związku z czym, do wartości środka trwałego budynek Sali koncertowej … nie zostały wliczone koszty związane z prowadzonymi sporami sądowymi, w tym wydatki na obsługę sporów sądowych i koszty wynagrodzenia za roboty budowlane należne pierwszemu wykonawcy, zgodnie z wyrokami sądowymi, a poniesione i rozliczone już po wystawieniu dokumentu OT. Takie koszty zwiększą wartość środka trwałego Budynek Sali koncertowej …. na zasadzie ujawnienia korekty błędu we wcześniej dokonanej wycenie wartości tego środka trwałego, ponieważ faktycznie koszty te zostały poniesione w związku z realizacją inwestycji, a nie z bieżącą działalnością jednostki. Zgodnie bowiem z art. 4 ust. 2 ustawy o rachunkowości zdarzenia, w tym operacje gospodarcze, ujmuje się w księgach rachunkowych i wykazuje w sprawozdaniu finansowym zgodnie z ich treścią ekonomiczną. Treścią ekonomiczną tych operacji gospodarczych nie była bieżąca obsługa, a rozliczenie kosztów budowy …. Obecnie, do czasu zakończenia przedmiotowych sporów, wydatki te są ujmowane na koncie 080 - „Środki trwałe w budowie” i po zakończeniu sporów zostanie wystawiany dokument zwiększający wartość środka trwałego „…. - budynek wraz z infrastrukturą" i „Parking podziemny przy … wraz infrastrukturą techniczną” o łączne koszty spraw sądowych i obsługi tych spraw.

Gmina nie odliczała na bieżąco VAT od wydatków na obsługę sporów sądowych w zakresie dotyczącym Sali koncertowej …. Powodem dla którego Gmina nie odliczała podatku VAT naliczonego od wydatków inwestycyjnych na obsługę prawną sporów sądowych związanych z budynkiem Sali Koncertowej … ponoszonych po rozpoczęciu wykorzystywania Sali koncertowej … na wykonywanie czynności opodatkowanych VAT jest fakt, iż istnienie prawa do odliczania VAT od wydatków ponoszonych na budowę Sali w sytuacji zmiany przeznaczenia był przedmiotem interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS (która została powołana w niniejszym wniosku) o nr 0112-KDIL1-1.4012.414.2017.13.RG, doręczonej Gminie 05 stycznia 2021 r. Gmina nadmienia, iż wniosek o wydanie przedmiotowej interpretacji został złożony dnia 28.08.2017 r., doprecyzowany dnia 17.11.2017 r., a wydana dnia 17 listopada 2017 r. przez Dyrektora KIS interpretacja indywidualna nr 0112-KDIL1-1.4012.414.2017.1.SJ odmówiła Gminie prawa do odliczenia VAT. Gmina zaskarżyła przedmiotową interpretację do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, który wyrokiem z dnia 3 października 2018 r. sygn. akt I SA/Wr 117/18 przedmiotową interpretację uchylił. Na skutek skargi kasacyjnej organu podatkowego NSA wyrokiem z dnia 13 marca 2020 r. o sygn. akt I FSK 174/19 oddalił skargę kasacyjną. W sytuacji braku pewności co do istnienia prawa do odliczenia VAT, Gmina podatku VAT nie odliczała na bieżąco. Ponadto, ze względu na skomplikowany charakter odliczenia, Gmina wystąpiła z wnioskiem o wydanie przedmiotowej interpretacji indywidualnej.

Początkowo, w okresie budowy, Gmina przeznaczyła budynek Sali koncertowej … na wykonywanie czynności niepodlegających VAT, w związku z czym dnia 04.12.2015 r. zawarła z instytucją kultury … nieodpłatną i nieopodatkowaną VAT umowę użyczenia. Następnie Gmina zmieniła przeznaczenie budynku Sali koncertowej … z czynności niepodlegających VAT na opodatkowane VAT, tj. dnia 01 grudnia 2017 r. zawarła z instytucją kultury … odpłatną i opodatkowaną VAT umowę dzierżawy Sali koncertowej …, a od 01.03.2018 r. oddała tej instytucji kultury Salę koncertową … w odpłatne i opodatkowane VAT użytkowanie. Tak więc zmiana przeznaczenia Budynku Sali koncertowej … nastąpiła dnia 01 grudnia 2017 r., z dniem zawarcia odpłatnej, opodatkowanej VAT umowy dzierżawy.

Ponieważ, jak wskazano powyżej, wydatki na obsługę sporów sądowych nie będą służyły do wytworzenia nowego środka trwałego, wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji ani nie doszło i nie dojdzie do wytworzenia nieruchomości w rozumieniu art. 2 pkt 14a ustawy o podatku VAT, a wydatki te (po zakończeniu ich ponoszenia) zwiększą w przyszłości wartość środka trwałego Budynek Sali koncertowej …, sposób ich wykorzystywania oraz przeznaczenie dla celów odliczenia VAT jest taki sam jak dla budynku Sali koncertowej …, czyli:

-od dnia oddania do użytkowania do dnia 30 listopada 2017 r. - przeznaczenie na wykonywanie czynności niepodlegających opodatkowaniu VAT (umowa użyczenia)

-od dnia 01 grudnia 2017 r. do dnia obecnego - przeznaczenie na wykonywanie czynności opodatkowanych VAT (odpłatna, opodatkowana VAT umowa dzierżawy, a od dnia 01.03.2018 r. odpłatna, opodatkowana VAT umowa użytkowania).

Gmina planuje dalsze wykorzystywanie wydatków na obsługę sporów sądowych związaną z budową Sali koncertowej … na wykonywanie czynności opodatkowanych VAT.

Wydatki ponoszone na obsługę sporów sądowych związanych z budową Sali koncertowej … były począwszy od dnia 01 grudnia 2017 r. do dnia dzisiejszego ponoszone na wykonywanie czynności opodatkowanych VAT, jest to związek bezpośredni. Jest tak, ponieważ Budynek Sali koncertowej … był w okresie od 01 grudnia 2017 r. do dnia 28 lutego 2018 r. przedmiotem odpłatnej, opodatkowanej VAT umowy dzierżawy, a od dnia 01.03.2018 r. jest przedmiotem odpłatnej, opodatkowanej VAT umowy użytkowania. Umowa użytkowania została zawarta do dnia 31 grudnia 2025 r., więc co najmniej do tego dnia planowane jest dalsze wykorzystywania Sali koncertowej … do wykonywania czynności opodatkowanej VAT.

Niniejsze pytanie dotyczy faktur związanych z budynkiem Sali koncertowej .., które otrzymywane były przez Gminę po podpisaniu dokumentu OT do dnia dzisiejszego oraz faktur, które będą z tego tytułu otrzymane w przyszłości. Zapytanie Gminy dotyczy sposobu odliczenia ww. faktur.

Gmina planuje odliczenie VAT w następujący sposób:

Co do faktur otrzymywanych począwszy od roku 2018, Gmina planuje skorygować okresy rozliczeniowe, w których otrzymywane były faktury VAT i odliczyć 8/10 VAT naliczonego z faktur przypadającego na budynek Sali koncertowej …. Co do faktur otrzymywanych na bieżąco, Gmina planuje dokonać ich odliczenia na bieżąco, poprzez ujęcie do okresu rozliczeniowego otrzymania faktury lub trzech następnych okresów rozliczeniowych, jednakże również w wysokości 8/10 kwoty VAT przypadającej na budynek Sali koncertowej

Odnośnie faktur otrzymanych w roku 2016 - nastąpiło przedawnienie prawa do odliczenia VAT, zgodnie z art. 86 ust. 13 ustawy o VAT. Odnośnie faktur otrzymanych w 2017 r. przedawnienie prawa do odliczenia nastąpi, zgodnie z art. 86 ust. 13 ustawy o VAT, 31 grudnia 2021 r.

Gmina informuje, że VAT wykazany na fakturach dokumentujących usługi obsługi prawnej dotyczące parkingu podziemnego nie był odliczany na bieżąco, jest odliczany w drodze korekty każdego okresu otrzymania faktury zakupowej (część korekt została złożona, część jest w przygotowaniu).

Stan faktyczny 2. PRZEPOMPOWNIA

Dnia 15 listopada 2016 r. Gmina (w imieniu i na rzecz której działa w sposób opisany powyżej Spółka … Sp. z o.o.) zawarła umowę, której przedmiotem było zaprojektowanie i wykonanie przebudowy przepompowni ścieków, która służy jednocześnie Sali Koncertowej … oraz parkingowi podziemnemu.

Faktura wystawiona przez wykonawcę dnia 25.11.2016 r. dotyczyła rozliczenia całej umowy na zaprojektowanie i wykonanie przebudowy przepompowni ścieków w budynku … (tj. Sali koncertowej budynku … i parkingu podziemnego). W ramach umowy wykonawca zaprojektował i wykonał tłocznię typu …. firmy … o parametrach Q=36m3/h, H=18,1m. Koszt całości robót wyniósł 99.500,85 zł brutto. Faktura wpłynęła w listopadzie 2016 r. Zapłata za fakturę miała miejsce w dniu 19 grudnia 2016 roku. Przepompownia została oddana do korzystania w 2016 r.

W związku z tym, że przepompownia służy Budynkowi Sali koncertowej … oraz parkingowi podziemnemu, Gmina wydzieliła według klucza podziału, o którym mowa powyżej, wartość kosztów służących Sali koncertowej … oraz parkingowi podziemnemu. Przy zastosowaniu tego samego klucza podziału wydzielono podatek VAT. Wartość robót związanych z budynkiem Sali koncertowej … przekracza kwotę 15.000 zł. Podatek VAT z faktury na przepompownię w części dotyczącej budynku sali koncertowej … nie był odliczony na bieżąco.

Wydatki związane z zaprojektowaniem i wykonaniem przebudowy przepompowni ścieków stanowią w ewidencji księgowej ulepszenie dwóch środków trwałych - budynku Sali koncertowej … i parkingu podziemnego. Po ustaleniu możliwości odliczenia podatku VAT co do Budynku Sali koncertowej … zwiększą odpowiednio (według klucza podziału opisanego powyżej) wartość dwóch środków trwałych - budynku Sali Koncertowej … i parkingu podziemnego na podstawie art. 31 ust. 1 ustawy o rachunkowości, zgodnie z którym wartość początkową stanowiącą cenę nabycia lub koszt wytworzenia środka trwałego powiększają koszty jego ulepszenia, polegającego na przebudowie, rozbudowie, modernizacji lub rekonstrukcji i powodującego, że wartość użytkowa tego środka po zakończeniu ulepszenia przewyższa posiadaną przy przyjęciu do używania wartość użytkową, mierzoną okresem używania, zdolnością wytwórczą, jakością produktów uzyskiwanych przy pomocy ulepszonego środka trwałego, kosztami eksploatacji lub innymi miarami.

Zgodnie z przepisem art. 2 pkt 14 ustawy o VAT, ilekroć w dalszych przepisach mowa jest o wytworzeniu nieruchomości - rozumie się przez to wybudowanie budynku, budowli lub ich części, lub ich ulepszenie w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym. Zgodnie z art. 16g ust. 13 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. Dz.U z 2021 r. poz. 1800 z późn. zm.), jeżeli środki trwałe uległy ulepszeniu w wyniku przebudowy, rozbudowy, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji, wartość początkową tych środków, ustaloną zgodnie z ust. 1 i 3-11, powiększa się o sumę wydatków na ich ulepszenie, w tym także o wydatki na nabycie części składowych lub peryferyjnych, których jednostkowa cena nabycia przekracza 10 000 zł. Środki trwałe uważa się za ulepszone, gdy suma wydatków poniesionych na ich przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację w danym roku podatkowym przekracza 10 000 zł i wydatki te powodują wzrost wartości użytkowej w stosunku do wartości z dnia przyjęcia środków trwałych do używania, mierzonej w szczególności okresem używania, zdolnością wytwórczą, jakością produktów uzyskiwanych za pomocą ulepszonych środków trwałych i kosztami ich eksploatacji.

Zgodnie z Uchwałą Nr … Komitetu Standardów Rachunkowości z dnia 3 kwietnia 2017 r. w sprawie przyjęcia Krajowego Standardu Rachunkowości Nr 11 „Środki trwałe”:

7.12.   Rozbudowa to działanie, w wyniku którego następuje zmiana parametrów charakterystycznych środka trwałego połączona z rozszerzeniem zakresu obiektu inwentarzowego. W trakcie rozbudowy zmianie mogą ulec także parametry techniczne lub użytkowe istniejącego środka trwałego. W przypadku budynków parametrami charakterystycznymi są np.: kubatura, powierzchnia zabudowy, wysokość, długość, szerokość, bądź liczba kondygnacji. Specyficzną formą rozbudowy jest trwałe dołączenie do środka trwałego części dodatkowych lub peryferyjnych, np. dołożenie automatycznego podajnika do urządzenia ksero, które wcześniej wymagało podawania ręcznego. Rozbudowa może przybierać formę adaptacji. Przez adaptację rozumie się działania mające na celu dostosowanie środka trwałego do nowych, zmienionych potrzeb. Np., w wyniku adaptacji budynek lub pomieszczenie będą wykorzystywane do innych celów niż dotąd, albo będą pełnić nową funkcję.

7.13.   Przebudowa zmienia parametry techniczne lub użytkowe istniejącego środka trwałego, ale nie zmienia jego parametrów charakterystycznych. Przykładem może być przebudowa domu mieszkalnego na biurowiec lub odwrotnie. Innym przykładem przebudowy może być np. zamiana w pojeździe skrzyni biegów z ręcznej na automatyczną. Przebudowa może być połączona z modernizacją lub adaptacją (zwłaszcza w przypadku obiektów budowlanych). Jeżeli adaptacja zmienia sposób wykorzystania środka trwałego bez zmiany jego parametrów charakterystycznych, to spełnia definicję przebudowy.

7.14.   Przez modernizację rozumie się unowocześnienie środka trwałego, polegające na dostosowaniu go do nowszych norm i standardów. W wyniku modernizacji poprawie mogą ulec zarówno parametry techniczne jak i użytkowe środka trwałego. Modernizacja, w wyniku której zmianie ulegają parametry charakterystyczne, techniczne lub użytkowe środka trwałego może stanowić jednocześnie jego rozbudowę lub przebudowę. Niektóre modernizacje obiektów budowlanych traktowane są przez prawo budowlane jako remonty 7 , jednak dla celów ewidencji środków trwałych stanowią one ulepszenie.

7.15.   Rekonstrukcja obiektu polega na odbudowie środka trwałego, który uprzednio przestał być zdatny do użytku (np. na skutek niekompletności), jednak nie zaprzestano jego ujmowania. Takie środki trwałe najczęściej mają wartość księgową netto równą zero, gdyż ich wartość początkowa została w pełni umorzona lub dokonano odpisów z tytułu trwałej utraty wartości. Rekonstrukcje czasami nazywane są remontami kapitalnymi, gdy dotyczą maszyn, urządzeń, pojazdów i aparatów, którym przywracane są cechy kompletności i zdatności do użytkowania. Gdy remonty kapitalne są odpowiednikiem rekonstrukcji (odbudowy) powodując przywrócenie środkom trwałym wartości użytkowej mierzonej okresem ekonomicznej użyteczności (na nowo ustalanym), to tym samym spełniają definicję ulepszenia.

Do rekonstrukcji nie muszą być użyte te same materiały, których użyto pierwotnie do budowy środka trwałego, o ile odrębne przepisy nie stanowią inaczej (dotyczy to np. obiektów zabytkowych).

Mając na uwadze powyższe, zaprojektowanie i wykonanie przebudowy przepompowni ścieków będzie spełniało warunki ulepszenia środka trwałego w rodzaju „przebudowy”. Przebudowa przepompowni ścieków miała za zadanie usprawnienie jej działania, polegające na lepszym dopasowaniu jej charakterystyki do faktycznych warunków pracy (obserwowanych w trakcie funkcjonowania obiektu) i rodzaju ścieków powstających na obiekcie …. Przebudowa w konsekwencji doprowadziła do eliminacji nawracających awarii przepompowni. Zatem mamy tu do czynienia ze zmianą (poprawą) parametrów technicznych i użytkowych obiektu, bez zmiany jego parametrów charakterystycznych (typu kubatura, wymiary etc...).

Mając więc na uwadze powyższe, ponieważ zaprojektowanie i wykonanie przebudowy przepompowni będzie stanowiło ulepszenie środka trwałego w postaci jego przebudowy, a suma wydatków na to ulepszenie przekracza kwotę 10.000 zł, spełnione zostały warunki ulepszenia środka trwałego, o którym mowa w art. 16g ust. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Skoro tak, to na gruncie podatku VAT, dojdzie do wytworzenia nieruchomości, zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy o VAT.

Sama przepompownia nie była ani nie jest przedmiotem odrębnej umowy cywilnoprawnej, znajduje się ona bowiem w budynku … i służy jego funkcjonowaniu. Tak więc wydatki na zaprojektowanie i wykonanie przepompowni należy pod względem możliwości odliczenia podatku VAT rozpatrywać analogicznie jak wydatki na budowę Sali koncertowej … (w części wyodrębnionej według klucza podziału) oraz parkingu podziemnego (w części wyodrębnionej według klucza podziału).

Gmina wykorzystywała wydatki poniesione na zaprojektowanie i wykonanie przebudowy przepompowni ścieków w części dotyczącej budynku Sali Koncertowej …. w następujący sposób:

-od dnia ich poniesienia do dnia 30 listopada 2017 r. - na wykonywanie czynności niepodlegających opodatkowaniu VAT (umowa użyczenia)

-od dnia 01 grudnia 2017 r. do dnia obecnego - na wykonywanie czynności odpłatnych i opodatkowanych VAT (umowa dzierżawy, a od dnia 01.03.2018 r. umowa użytkowania).

W związku z tym, że umowa użytkowania została zawarta na okres do dnia 31.12.2025 r., Gmina planuje dalsze wykorzystywanie wydatków na zaprojektowanie i wykonanie przebudowy przepompowni ścieków na wykonywanie czynności opodatkowanych VAT. Tak więc, w odniesieniu do wydatków poniesionych na zaprojektowanie i wykonanie przebudowy przepompowni ścieków w części dotyczącej Budynku Sali Koncertowej …. doszło do zmiany przeznaczenia ich wykorzystywania. Do zmiany przeznaczenia doszło dnia 01 grudnia 2017 r., z dniem zawarcia odpłatnej, opodatkowanej VAT umowy dzierżawy. Po zmianie sposobu wykorzystywania przedmiotowe wydatki służą wyłącznie do wykonywania czynności opodatkowanych VAT - (odpłatna, opodatkowana VAT umowa dzierżawy, a od dnia 01.03.2018 r. odpłatna, opodatkowana VAT umowa użytkowania).

W odniesieniu do wydatków poniesionych na zaprojektowanie i wykonanie przebudowy przepompowni ścieków w części dotyczącej parkingu podziemnego nie doszło do zmiany przeznaczenia ich wykorzystywania, od początku są one przeznaczone na wykonywanie czynności opodatkowanych VAT.

Powodem dla którego Gmina nie odliczała podatku VAT naliczonego od wydatków związanych z zaprojektowaniem i wykonaniem przebudowy przepompowni ścieków ponoszonych po rozpoczęciu wykorzystywania Budynku Sali koncertowej …na wykonywanie czynności opodatkowanych VAT jest fakt, iż istnienie prawa do odliczania VAT od wydatków ponoszonych na budowę Sali w sytuacji zmiany przeznaczenia był przedmiotem interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS, (która została powołana w niniejszym wniosku) o nr 0112-KDIL1-1.4012.414.2017.13.RG, doręczonej Gminie 05 stycznia 2021 r. Gmina nadmienia, iż wniosek o wydanie przedmiotowej interpretacji został złożony dnia 28.08.2017 r., doprecyzowany dnia 17.11.2017 r., a wydana dnia 17 listopada 2017 r. przez Dyrektora KIS interpretacja indywidualna nr 0112-KDIL1-1.4012.414.2017.1.SJ odmówiła Gminie prawa do odliczenia VAT. Gmina zaskarżyła przedmiotową interpretację do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, który wyrokiem z dnia 3 października 2018 r. sygn. akt I SA/Wr 117/18 przedmiotową interpretację uchylił. Na skutek skargi kasacyjnej organu podatkowego NSA wyrokiem z dnia 13 marca 2020 r. o sygn. akt I FSK 174/19 oddalił skargę kasacyjną. W sytuacji braku pewności co do istnienia prawa do odliczenia VAT, Gmina podatku VAT nie odliczała na bieżąco. Ponadto, ze względu na skomplikowany charakter odliczenia, Gmina wystąpiła z wnioskiem o wydanie przedmiotowej interpretacji indywidualnej.

Gmina planuje zrealizować prawo do odliczenia w korektach rocznych, w wysokości 1/10 VAT za każdy rok wykorzystywania przepompowni na wykonywanie czynności opodatkowanych VAT, tj.:

-w korekcie roku 2017 (dokonanej w korekcie deklaracji za styczeń 2018 r. - 3 rok korekty),

-w korekcie roku 2018 (dokonanej w korekcie deklaracji za styczeń 2019 r - 4 rok korekty),

-w korekcie roku 2019 (dokonanej w korekcie deklaracji za styczeń 2020 r.- 5 rok korekty),

-w korekcie roku 2020 (dokonanej w korekcie deklaracji za styczeń 2021 r.- 6 rok korekty),

-na bieżąco w deklaracji za styczeń 2022 r. - (korekta roku 2021 - 7 rok korekty),

-na bieżąco w deklaracji za styczeń 2023 r. - (korekta roku 2022 - 8 rok korekty),

-na bieżąco w deklaracji za styczeń 2024 r. - (korekta roku 2023 - 9 rok korekty),

-na bieżąco w deklaracji za styczeń 2025 r. -(korekta roku 2024 - 10 rok korekty).

Pytania:

1.Czy Gminie … służy prawo do odliczenia VAT wykazanego na fakturach zakupowych dokumentujących wydatki na obsługę sporów sądowych związanych z budową Sali koncertowej …, opisanych w stanie faktycznym nr 1, otrzymanych od 1 stycznia 2018 r. oraz na bieżąco - poprzez skorygowanie okresów rozliczeniowych, w których otrzymywane były faktury VAT i odliczenie 8/10 VAT wykazanego na fakturach, a co do faktur otrzymywanych na bieżąco- poprzez ujęcie do okresu rozliczeniowego otrzymania faktury lub trzech następnych okresów rozliczeniowych i odliczenie 8/10 VAT wykazanego na fakturach?

2.Czy z tytułu zakupu zaprojektowania i wykonania przebudowy przepompowni ścieków w części związanej z budynkiem Sali koncertowej …, opisanej w stanie faktycznym nr 2:

1)Gminie … służy prawo do odliczenia VAT wykazanego na fakturze, poprzez dokonanie korekt wieloletnich, aż do zakończenia okresu korekty budynku Sali koncertowej …, tj. odliczenie 1/10 VAT za każdy rok wykorzystywania przepompowni na wykonywanie czynności opodatkowanych VAT w następujący sposób:

-w korekcie roku 2017 (dokonanej w korekcie deklaracji za styczeń 2018 r. - 3 rok korekty),

-w korekcie roku 2018 (dokonanej w korekcie deklaracji za styczeń 2019 r. – 4 rok korekty),

-w korekcie roku 2019 (dokonanej w korekcie deklaracji za styczeń 2020 r. – 5 rok korekty),

-w korekcie roku 2020 (dokonanej w korekcie deklaracji za styczeń 2021 r. – 6 rok korekty),

-na bieżąco w deklaracji za styczeń 2022 r. - (korekta roku 2021 - 7 rok korekty),

-na bieżąco w deklaracji za styczeń 2023 r. - (korekta roku 2022 - 8 rok korekty),

-na bieżąco w deklaracji za styczeń 2024 r. - (korekta roku 2023 - 9 rok korekty),

-na bieżąco w deklaracji za styczeń 2025 r. - (korekta roku 2024 - 10 rok korekty)?

2)przedawnienie prawa do odliczenia 1/10 VAT z tytułu korekty roku 2017 (która dokonana będzie poprzez korektę deklaracji za styczeń 2018 r.) nastąpi w dniu 31 grudnia 2022 r.?

Państwa stanowiska w sprawie:

Ad stan faktyczny 1

Zgodnie z art. 2 pkt 14a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2021 r. poz. 685 z późn. zm.) (dalej: ustawa o VAT), ilekroć w dalszych przepisach mowa jest o wytworzeniu nieruchomości - rozumie się przez to wybudowanie budynku, budowli lin ich części, lub ich ulepszenie w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zgodnie z przepisem art. 86 ust. 10 ustawy o VAT, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy.

Zgodnie z art. 86 ust. 11 ustawy o VAT 11, jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, 10d i 10e, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z trzech następnych okresów rozliczeniowych, a w przypadku podatnika, o którym mowa w art. 99 ust. 2 i 3, w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.

Ze względu na brzmienie art. 4 ustawy z dnia 11 sierpnia 2021 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy - Prawo bankowe (Dz.U. z 2021 r. poz. 1626), zgodnie z którym w przypadku gdy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstało przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, stosuje się przepis art. 86 ust. 13 ustawy zmienianej w art. 1, w brzmieniu dotychczasowym, w niniejszym stanie należy zastosować przepis art. 86 ust. 13 ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym przed 1 października 2021 r., tj. jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach, o których mowa w ust. 10, 10d, 10e i 11, może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 13a.

Zgodnie z art. 91 ust. 1 ustawy o VAT, po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 1, jest on obowiązany dokonać korekty kwoty podatku odliczonego zgodnie z art. 90 ust. 2- 10, z uwzględnieniem proporcji obliczonej w sposób określony w art. 90 ust. 2-6 lub 10 lub przepisach wydanych na podstawie art. 90 ust. 11 i 12, dla zakończonego roku podatkowego. Zgodnie z art. 91 ust. 2 ustawy o VAT, w przypadku towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, a także gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały zaliczone do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych nabywcy, z wyłączeniem tych, których wartość początkowa nie przekracza 15 000 zł, korekty, o której mowa w ust. 1, podatnik dokonuje w ciągu 5 kolejnych lat, a w przypadku nieruchomości i praw wieczystego użytkowania gruntów - w ciągu 10 lat, licząc od roku, w którym zostały oddane do użytkowania. Roczna korekta w przypadku, o którym mowa w zdaniu pierwszym, dotyczy jednej piątej, a w przypadku nieruchomości i praw wieczystego użytkowania gruntów - jednej dziesiątej kwoty podatku naliczonego przy ich nabyciu lub wytworzeniu. W przypadku środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, których wartość początkowa nie przekracza 15 000 zł, przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio, z tym że korekty dokonuje się po zakończeniu roku, w którym zostały oddane do użytkowania.

Zgodnie z art. 91 ust. 3, korekty, o której mowa w ust. 1 i 2, dokonuje się w deklaracji podatkowej składanej za pierwszy okres rozliczeniowy roku następującego po roku podatkowym, za który dokonuje się korekty, a w przypadku zakończenia działalności gospodarczej - w deklaracji podatkowej za ostatni okres rozliczeniowy.

Zgodnie z art. 91 ust. 7, przepisy ust. 1-6 stosuje się odpowiednio w przypadku, gdy podatnik miał prawo do obniżenia kwot podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego od wykorzystywanego przez siebie towaru lub usługi i dokonał takiego obniżenia, albo nie miał takiego prawa, a następnie zmieniło się prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tego towaru lub usługi.

Zgodnie z art. 91 ust. 7a, w przypadku towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, a także gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały zaliczone do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych nabywcy, z wyłączeniem tych, których wartość początkowa nie przekracza 15 000 zł, korekty, o której mowa w ust. 7, dokonuje się na zasadach określonych w ust. 2 zdanie pierwsze i drugie oraz ust. 3. Korekty tej dokonuje się przy każdej kolejnej zmianie prawa do odliczeń, jeżeli zmiana ta następuje w okresie korekty.

Mając na uwadze powyższe przepisy, należy stwierdzić, że prawo do odliczenia VAT przysługuje więc podatnikowi podatku VAT jeżeli przeznacza zakupione towary/usługi na wykonywanie opodatkowanych VAT czynności.

Jak opisano w stanie faktycznym:

-wydatki na obsługę sporów sądowych wynikające z faktur otrzymanych do 31.12.2015 r. weszły do wartości OT środka trwałego Sala koncertowa … i są odliczane w drodze korekt wieloletnich, zgodnie z wydaną interpretacją indywidualną,

-budynek Sali koncertowej … był od momentu budowy do dnia 30 listopada 2017 r. przeznaczony na wykonywanie czynności niepodlegających VAT (nieodpłatna i nieopodatkowana VAT umowa użyczenia Sali koncertowej … obowiązująca od dnia 04.12.2015 r. od 30 listopada 2017 r.),

-budynek Sali koncertowej …. jest obecnie (od 01.12.2017 r.) przedmiotem odpłatnej i opodatkowanej VAT czynności (od 01.12.2017 r. umowy dzierżawy, a od 01.03.2018 umowy użytkowania),

-po dokumencie OT Gmina nadal ponosiła wydatki na obsługę sporów sądowych i ponosi je nadal,

-wydatki na obsługę sporów prawnych dotyczą sporów powstałych na gruncie budowy budynku … (Sali koncertowej oraz parkingu podziemnego),

-w związku z wydatkami na obsługę sporów sądowych dokonywanych po dokumencie OT nie powstał i nie powstanie nowy środek trwały ani wartość niematerialna i prawna, podlegające amortyzacji, nie doszło i nie dojdzie również do wytworzenia nieruchomości, o którym mowa w art. 2 pkt 14a ustawy o VAT,

-wydatki na obsługę sporów sądowych dokonywanych po dokumencie OT są obecnie księgowane na koncie 080 (środki trwałe w budowie) i po zakończeniu ich ponoszenia o ich wartość zostanie zwiększona wartość środka trwałego - Budynku Sali koncertowej ….

W ocenie Gminy, co do wydatków inwestycyjnych na obsługę sporów sądowych dokonywanych po wystawieniu dokumentu OT, Gminie służy prawo do odliczenia VAT. Prawo do odliczenia przysługuje ponieważ z wydatków na obsługę sporów sądowych nie powstanie osobny środek trwały ani wartość niematerialna i prawna, nie powstanie również nieruchomość, a wydatki te zwiększą wartość już istniejącego środka trwałego Sala koncertowa …. Skoro tak, prawo do odliczenia VAT od wydatków na obsługę sporów sądowych należy rozpatrywać analogicznie jak prawo do odliczenia wydatków na budowę Sali koncertowej … ujętych do dokumentu OT. Ponieważ wydatki na budowę Sali koncertowej … ujęte do dokumentu OT służyły początkowo na wykonywanie czynności nieopodatkowanych VAT, a od zmiany przeznaczenia tj. od 01.12.2017 r. na wykonywanie czynności opodatkowanych VAT, Gminie służy prawo do odliczenia VAT w drodze 10-letniej korekty rocznej. Prawo do odliczenia przysługuje począwszy od korekty za 2017 r. (III rok korekty) - co potwierdza wydana interpretacja indywidualna.

Odnośnie wydatków na obsługę sporów sądowych należy zaznaczyć jednak, iż są one ponoszone od dokumentu OT do dnia dzisiejszego. Ustawa o VAT nie zna jednakże odliczenia w drodze korekty rocznej wydatków, ponoszonych na bieżąco, które wejdą na wartość środka trwałego oddanego do korzystania w 2015 r., co do którego w roku 2017 zmieniło się przeznaczenie z czynności niedających prawa do odliczenia na czynności opodatkowane VAT. W ocenie Gminy jedynym możliwym sposobem odliczenia jest odliczenia poprzez korektę okresów otrzymywania faktur zakupowych.

Odnośnie faktur otrzymanych w roku 2016 - nastąpiło przedawnienie prawa do odliczenia VAT, zgodnie z art. 86 ust. 13 ustawy o VAT. Odnośnie faktur otrzymanych w 2017 r. przedawnienie prawa do odliczenia nastąpi, zgodnie z art. 86 ust. 13 ustawy o VAT, 31 grudnia 2021 r.

Aby zachować zasadę proporcjonalności odliczenia, w ocenie Gminy prawo do odliczenia nie będzie służyło w całości, ale w wysokości 8/10 kwoty VAT wykazanej na fakturach otrzymanych począwszy od 2018 r. Odliczenie takiej kwoty VAT (8/10) pozwoli odzwierciedlić faktyczne przeznaczenie zakupów i ich wykorzystywanie, czyli uwzględni fakt wykorzystywania zakupów w części tj. przez 2 lata (2015, 2016) na czynności niedające prawa do odliczenia VAT - nieodpłatnej i niepodlegającej opodatkowaniu VAT umowy użyczenia. Taki sposób odliczenia będzie analogiczny jak odliczenie wydatków na obsługę sporów ujętych do OT (brak prawa do odliczenia za dwa lata tj. 2015 i 2016 rok, w których wykonywano czynności niedające prawa do odliczenia VAT).

Tak więc aby zrealizować prawo do odliczenia faktur otrzymanych począwszy od roku 2018, należy skorygować okresy rozliczeniowe, w których otrzymywane były faktury VAT i odliczyć 8/10 VAT naliczonego z faktur przypadającego na budynek Sali koncertowej …. Co do faktur otrzymywanych na bieżąco, należy dokonać ich odliczenia na bieżąco, poprzez ujęcie do okresu rozliczeniowego otrzymania faktury lub trzech następnych okresów rozliczeniowych, jednakże również w wysokości 8/10 kwoty VAT przypadającej na budynek Sali koncertowej …

Ad. stan faktyczny 2

Zgodnie z art. 2 pkt 14a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2021 r. poz. 685 z późn. zm.) (dalej: ustawa o VAT), ilekroć w dalszych przepisach mowa jest o wytworzeniu nieruchomości - rozumie się przez to wybudowanie budynku, budowli lub ich części, lub ich ulepszenie w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zgodnie z przepisem art. 86 ust. 10 ustawy o VAT, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy.

Zgodnie z art. 86 ust. 11 ustawy o VAT 11, jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, 10d i 10e, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z trzech następnych okresów rozliczeniowych, a w przypadku podatnika, o którym mowa w art. 99 ust. 2 i 3, w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.

Ze względu na brzmienie art. 4 ustawy z dnia 11 sierpnia 2021 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy - Prawo bankowe (Dz.U. z 2021 r. poz. 1626), zgodnie z którym w przypadku gdy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstało przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, stosuje się przepis art. 86 ust. 13 ustawy zmienianej w art. 1, w brzmieniu dotychczasowym, w niniejszym stanie należy zastosować przepis art. 86 ust. 13 ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym przed 1 października 2021 r., tj. jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach, o których mowa w ust. 10, 10d, 10e i 11, może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 13a.

Zgodnie z art. 91 ust. 1 ustawy o VAT, po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 1, jest on obowiązany dokonać korekty kwoty podatku odliczonego zgodnie z art. 90 ust. 2-10, z uwzględnieniem proporcji obliczonej w sposób określony w art. 90 ust. 2-6 lub 10 lub przepisach wydanych na podstawie art. 90 ust. 11 i 12, dla zakończonego roku podatkowego. Zgodnie z art. 91 ust. 2 ustawy o VAT, w przypadku towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, a także gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały zaliczone do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych nabywcy, z wyłączeniem tych, których wartość początkowa nie przekracza 15 000 zł, korekty, o której mowa w ust. 1, podatnik dokonuje w ciągu 5 kolejnych lat, a w przypadku nieruchomości i praw wieczystego użytkowania gruntów - w ciągu 10 lat, licząc od roku, w którym zostały oddane do użytkowania. Roczna korekta w przypadku, o którym mowa w zdaniu pierwszym, dotyczy jednej piątej, a w przypadku nieruchomości i praw wieczystego użytkowania gruntów - jednej dziesiątej kwoty podatku naliczonego przy ich nabyciu lub wytworzeniu. W przypadku środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, których wartość początkowa nie przekracza 15 000 zł, przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio, z tym że korekty dokonuje się po zakończeniu roku, w którym zostały oddane do użytkowania.

Zgodnie z art. 91 ust. 3, korekty, o której mowa w ust. 1 i 2, dokonuje się w deklaracji podatkowej składanej za pierwszy okres rozliczeniowy roku następującego po roku podatkowym, za który dokonuje się korekty, a w przypadku zakończenia działalności gospodarczej - w deklaracji podatkowej za ostatni okres rozliczeniowy.

Zgodnie z art. 91 ust. 7, przepisy ust. 1-6 stosuje się odpowiednio w przypadku, gdy podatnik miał prawo do obniżenia kwot podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego od wykorzystywanego przez siebie towaru lub usługi i dokonał takiego obniżenia, albo nie miał takiego prawa, a następnie zmieniło się prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tego towaru lub usługi.

Zgodnie z art. 91 ust. 7a, w przypadku towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, a także gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały zaliczone do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych nabywcy, z wyłączeniem tych, których wartość początkowa nie przekracza 15 000 zł, korekty, o której mowa w ust. 7, dokonuje się na zasadach określonych w ust. 2 zdanie pierwsze i drugie oraz ust. 3. Korekty tej dokonuje się przy każdej kolejnej zmianie prawa do odliczeń, jeżeli zmiana ta następuje w okresie korekty.

Mając na uwadze powyższe przepisy, należy stwierdzić, że prawo do odliczenia VAT przysługuje więc podatnikowi podatku VAT jeżeli przeznacza zakupione towary/usługi na wykonywanie opodatkowanych VAT czynności.

Zaprojektowanie i wykonanie przebudowy przepompowni będzie stanowiło ulepszenie środka trwałego, o którym mowa w art. 16g ust. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Skoro tak, to na gruncie podatku VAT, dojdzie do wytworzenia nieruchomości, zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy o VAT.

Sama przepompownia nie była ani nie jest przedmiotem odrębnej umowy cywilnoprawnej, znajduje się ona bowiem w budynku … i służy jego funkcjonowaniu. Tak więc wydatki na zaprojektowanie i wykonanie przepompowni należy pod względem możliwości odliczenia podatku VAT rozpatrywać analogicznie jak wydatki na budowę Sali koncertowej … (w części wyodrębnionej według klucza podziału).

Gmina wykorzystywała wydatki poniesione na zaprojektowanie i wykonanie przebudowy przepompowni ścieków w części dotyczącej budynku Sali Koncertowej … w następujący sposób:

-od dnia ich poniesienia do dnia 30 listopada 2017 r. - na wykonywanie czynności niepodlegających opodatkowaniu VAT (umowa użyczenia)

-od dnia 01 grudnia 2017 r. do dnia obecnego - na wykonywanie czynności odpłatnych i opodatkowanych VAT (umowa dzierżawy, a od dnia 01.03.2018 r. umowa użytkowania).

W związku z tym, że umowa użytkowania została zawarta na okres do dnia 31.12.2025 r., Gmina planuje dalsze wykorzystywanie wydatków na zaprojektowanie i wykonanie przebudowy przepompowni ścieków na wykonywanie czynności opodatkowanych VAT. Tak więc, w odniesieniu do wydatków poniesionych na zaprojektowanie i wykonanie przebudowy przepompowni ścieków w części dotyczącej Budynku Sali Koncertowej … doszło do zmiany przeznaczenia ich wykorzystywania. Do zmiany przeznaczenia doszło dnia 01 grudnia 2017 r., z dniem zawarcia odpłatnej, opodatkowanej VAT umowy dzierżawy. Po zmianie sposobu wykorzystywania przedmiotowe wydatki służą wyłącznie do wykonywania czynności opodatkowanych VAT- (odpłatna, opodatkowana VAT umowa dzierżawy, a od dnia 01.03.2018 r. odpłatna, opodatkowana VAT umowa użytkowania).

Budynek Sali koncertowej … jest obecnie przedmiotem odpłatnej i opodatkowanej VAT umowy użytkowania, co oznacza, że wydatki na jego ulepszenie (w postaci przebudowy) w postaci zaprojektowania i wykonania przebudowy przepompowni ścieków, służą wykonywaniu opodatkowanej VAT czynności, a więc Gminie służy prawo do odliczenia VAT od tych zakupów.

W niniejszym stanie faktycznym, oddanie do korzystania przepompowni nastąpiło w roku 2016 (czyli przed zmianą przeznaczenia budynku Sali koncertowej …, które miało miejsce w roku 2017). W związku z powyższym, oraz mając na uwadze, iż w kolejnych latach planowane jest nadal wykorzystywanie przepompowni do czynności dających prawo do odliczenia, prawo do odliczenia podatku VAT będzie służyło Gminie poprzez dokonanie korekt wieloletnich, aż do zakończenia okresu korekty budynku Sali koncertowej ….

Tak więc Gmina ma prawo do odliczenia 1/10 VAT za każdy rok wykorzystywania przepompowni na wykonywanie czynności opodatkowanych VAT, tj.:

-w korekcie roku 2017 (dokonanej w korekcie deklaracji za styczeń 2018 r. - 3 rok korekty),

-w korekcie roku 2018 (dokonanej w korekcie deklaracji za styczeń 2019 r. - 4 rok korekty),

-w korekcie roku 2019 (dokonanej w korekcie deklaracji za styczeń 2020 r. - 5 rok korekty),

-w korekcie roku 2020 (dokonanej w korekcie deklaracji za styczeń 2021 r. - 6 rok korekty),

-na bieżąco w deklaracji za styczeń 2022 r. - (korekta roku 2021 - 7 rok korekty),

-na bieżąco w deklaracji za styczeń 2023 r. - (korekta roku 2022 - 8 rok korekty),

-na bieżąco w deklaracji za styczeń 2024 r. - (korekta roku 2023 - 9 rok korekty),

-na bieżąco w deklaracji za styczeń 2025 r. - (korekta roku 2024 - 10 rok korekty).

Ze względu na to, że odliczenia 1/10 VAT z tytułu korekty roku 2017 należy dokonać poprzez korektę deklaracji za styczeń 2018 r. prawo do odliczenia 1/10 VAT z tytułu korekty roku 2017 przedawni się z dniem 31 grudnia 2022 r.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które Państwo przedstawili we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Podstawowe zasady dotyczące odliczania podatku naliczonego zostały sformułowane w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2021 r. poz. 685 ze zm.), zwanej dalej ustawą. W świetle tego przepisu:

W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy:

Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Z powyższego wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Powyższa zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.

Formułując w art. 86 ust. 1 ustawy warunek związku ze sprzedażą opodatkowaną, ustawodawca nie uzależnia prawa do odliczenia od związku zakupu z obecnie wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Wystarczającym jest, że z okoliczności towarzyszących nabyciu towarów lub usług przy uwzględnieniu rodzaju prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej wynika, że zakupy te dokonane są w celu ich wykorzystania w ramach jego działalności opodatkowanej.

Zatem w podatku od towarów i usług obowiązuje zasada tzw. „niezwłocznego odliczenia podatku naliczonego”. Zasada ta wyraża się tym, że podatnik, aby skorzystać z prawa do odliczenia, nie musi czekać aż nabyty towar lub usługa zostaną odsprzedane lub efektywnie wykorzystane na potrzeby działalności opodatkowanej.

W każdym przypadku należy dokonać oceny, czy intencją podatnika wykonującego określone czynności, z którymi łączą się skutki podatkowo-prawne, było wykonywanie czynności opodatkowanych.

Ustawodawca zapewnił podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Jedno z takich ograniczeń zostało wskazane w art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy, zgodnie z którym nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Oznacza to, że podatnik nie może skorzystać z prawa do odliczenia w odniesieniu do podatku, który jest należny wyłącznie z tego względu, że został wykazany na fakturze w sytuacji, gdy transakcja nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Terminy odliczenia podatku VAT naliczonego z otrzymanych faktur zostały określone w art. 86 ust. 10-13 ustawy.

Zgodnie z art. 86 ust. 10 ustawy:

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy..

Według art. 86 ust. 10b pkt 1 ustawy

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w przypadkach, o których mowa w ust. 2 pkt 1 oraz pkt 2 lit. a - powstaje nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę lub dokument celny.

Stosownie do art. 86 ust. 10c ustawy:

Przepis ust. 10 stosuje się odpowiednio do całości lub części zapłaty uiszczanej przed dokonaniem dostawy lub wykonaniem usługi.

Zgodnie z art. 86 ust. 11 ustawy, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2020 r.:

Jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, 10d i 10e, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.

Stosownie do art. 86 ust. 11 ustawy, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2021 r.:

Jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, 10d i 10e, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z trzech następnych okresów rozliczeniowych, a w przypadku podatnika, o którym mowa w art. 99 ust. 2 i 3, w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.

W myśl art. 86 ust. 13 ustawy, w brzmieniu obowiązującym do 30 września 2021 r.:

Jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach, o których mowa w ust. 10, 10d, 10e i 11, może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 13a.

Natomiast, na podstawie art. 86 ust. 13 ustawy, w brzmieniu obowiązującym od 1 października 2021 r.:

Jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach, o których mowa w ust. 10, 10d, 10e i 11, może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej:

1.za okres, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, albo

2.za jeden z trzech następnych okresów rozliczeniowych, a w przypadku podatnika, o którym mowa w art. 99 ust. 2 i 3, za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych, po okresie rozliczeniowym, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego

- nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

W myśl art. 4 ustawy z dnia 11 sierpnia 2021 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy - Prawo bankowe (Dz.U. z 2021 r. poz. 1626):

W przypadku gdy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstało przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, stosuje się przepis art. 86 ust. 13 ustawy zmienianej w art. 1, w brzmieniu dotychczasowym.

W niniejszej sprawie należy zastosować przepis art. 86 ust. 13 ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym przed 1 października 2021 r.

Z powołanych przepisów wynika, że nierozliczony podatek naliczony w okresie otrzymania faktury lub w jednym z dwóch następnych okresów rozliczeniowych (w stanie prawnym obowiązującym do 31 grudnia 2020 r.) lub w jednym z trzech następnych okresów rozliczeniowych (w stanie prawnym obowiązującym od dnia 1 stycznia 2021 r.), może zostać rozliczony w okresie 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego. Odliczenie podatku, zgodnie z art. 86 ust. 13 ustawy będzie możliwe wyłącznie poprzez korektę deklaracji za okres, w którym wystąpiło prawo do odliczenia podatku.

Zasady dotyczące sposobu i terminu dokonywania korekt podatku naliczonego zostały określone m.in. w art. 91 ustawy.

Zgodnie z art. 91 ust. 1 ustawy:

Po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 1, jest on obowiązany dokonać korekty kwoty podatku odliczonego zgodnie z art. 90 ust. 2-10a, z uwzględnieniem proporcji obliczonej w sposób określony w art. 90 ust. 2-6, 10 lub 10a lub przepisach wydanych na podstawie art. 90 ust. 11 i 12, dla zakończonego roku podatkowego.

W myśl art. 91 ust. 2 ustawy:

W przypadku towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, a także gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały zaliczone do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych nabywcy, z wyłączeniem tych, których wartość początkowa nie przekracza 15 000 zł, korekty, o której mowa w ust. 1, podatnik dokonuje w ciągu 5 kolejnych lat, a w przypadku nieruchomości i praw wieczystego użytkowania gruntów – w ciągu 10 lat, licząc od roku, w którym zostały oddane do użytkowania. Roczna korekta w przypadku, o którym mowa w zdaniu pierwszym, dotyczy jednej piątej, a w przypadku nieruchomości i praw wieczystego użytkowania gruntów - jednej dziesiątej kwoty podatku naliczonego przy ich nabyciu lub wytworzeniu. W przypadku środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, których wartość początkowa nie przekracza 15.000 zł, przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio, z tym że korekty dokonuje się po zakończeniu roku, w którym zostały oddane do użytkowania.

Stosownie do art. 91 ust. 3 ustawy:

Korekty, o której mowa w ust. 1 i 2, dokonuje się w deklaracji podatkowej składanej za pierwszy okres rozliczeniowy roku następującego po roku podatkowym, za który dokonuje się korekty, a w przypadku zakończenia działalności gospodarczej – w deklaracji podatkowej za ostatni okres rozliczeniowy.

Na mocy art. 91 ust. 7 ustawy:

Przepisy ust. 1-6 stosuje się odpowiednio w przypadku, gdy podatnik miał prawo do obniżenia kwot podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego od wykorzystywanego przez siebie towaru lub usługi i dokonał takiego obniżenia, albo nie miał takiego prawa, a następnie zmieniło się prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tego towaru lub usługi.

Zgodnie z art. 91 ust. 7a ustawy:

W przypadku towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, a także gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały zaliczone do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych nabywcy, z wyłączeniem tych, których wartość początkowa nie przekracza 15.000 zł, korekty, o której mowa w ust. 7, dokonuje się na zasadach określonych w ust. 2 zdanie pierwsze i drugie oraz ust. 3. Korekty tej dokonuje się przy każdej kolejnej zmianie prawa do odliczeń, jeżeli zmiana ta następuje w okresie korekty.

Stosownie do art. 91 ust. 7b ustawy:

W przypadku towarów i usług innych niż wymienione w ust. 7a, wykorzystywanych przez podatnika do działalności gospodarczej, korekty, o której mowa w ust. 7, dokonuje się na zasadach określonych w ust. 1, ust. 2 zdanie trzecie i ust. 3, z zastrzeżeniem ust. 7c.

W myśl art. 91 ust. 7c ustawy:

Jeżeli zmiana prawa do obniżenia podatku należnego wynika z przeznaczenia towarów lub usług, o których mowa w ust. 7b, wyłącznie do wykonywania czynności, w stosunku do których nie przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego, lub wyłącznie do czynności, w stosunku do których takie prawo przysługuje – korekty, o której mowa w ust. 7, dokonuje się w deklaracji podatkowej składanej za okres rozliczeniowy, w którym wystąpiła ta zmiana. Korekty tej nie dokonuje się, jeżeli od końca okresu rozliczeniowego, w którym wydano towary lub usługi do użytkowania, upłynęło 12 miesięcy.

Jak stanowi art. 91 ust. 7d ustawy:

W przypadku zmiany prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od towarów i usług, innych niż wymienione w ust. 7a i 7b, w szczególności towarów handlowych lub surowców i materiałów, nabytych z zamiarem wykorzystania ich do czynności, w stosunku do których przysługuje pełne prawo do obniżenia podatku należnego lub do czynności, w stosunku do których prawo do obniżenia podatku należnego nie przysługuje, i niewykorzystanych zgodnie z takim zamiarem do dnia tej zmiany, korekty podatku naliczonego dokonuje się w deklaracji podatkowej składanej za okresy rozliczeniowe, w których wystąpiła ta zmiana.

Na podstawie powołanych wyżej przepisów podatnik jest zobowiązany, co do zasady, dokonać korekty podatku naliczonego w sytuacji, gdy zmienia się przeznaczenie środków trwałych (np. ze związanych z czynnościami nie dającymi prawa do odliczenia na związane z czynnościami opodatkowanymi lub na odwrót), wartości niematerialnych i prawnych, podlegających amortyzacji, a także gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały zaliczone do środków trwałych nabywcy lub podatnik dokonał odliczenia podatku naliczonego w wyższej lub niższej wartości niż wyliczona na dany rok.

Z opisu sprawy wynika, że Państwa Gmina (zarejestrowany podatnik VAT czynny) wybudowała budynek …, w skład którego wchodzi „…” – budynek sali koncertowej będący środkiem trwałym o wartości początkowej powyżej 15.000 zł (nieruchomość) oraz parking podziemny będący środkiem trwałym o wartości początkowej powyżej 15.000 zł (nieruchomość). W wyniku realizacji inwestycji pn. „…” powstały dwie nieruchomości (dwa odrębne środki trwałe): budynek Sali koncertowej … i parking podziemny.

Budynek Sali koncertowej został oddany do użytkowania 12 maja 2015 r.

Budynek Sali koncertowej …:

-od dnia oddania do użytkowania do dnia 30 listopada 2017 r. – wykorzystywany do wykonywania czynności niepodlegających opodatkowaniu VAT (umowa użyczenia)

-od dnia 01 grudnia 2017 r. do dnia obecnego – wykorzystywany do czynności opodatkowanych VAT (odpłatna, opodatkowana VAT umowa dzierżawy, a od dnia 01.03.2018 r. odpłatna, opodatkowana VAT umowa użytkowania).

Podczas budowy budynku …, tj. Sali koncertowej … oraz parkingu podziemnego, Gmina (w imieniu i na rzecz której działa w sposób opisany powyżej Spółka W… Sp. z o.o.), zawarła szereg umów z kancelariami prawnymi na wykonywanie obsługi prawnej związanej z budową, w tym również na obsługę prawną sporów sądowych związanych z budową. Wydatki te dotyczyły zastępstwa procesowego w sprawach dotyczących roszczeń wzajemnych z kontraktu na budowę ….

Faktury dotyczyły wyłącznie zastępstwa procesowego w zakresie kilkunastu wszczętych postępowań sądowych, z których pierwsze rozpoczęło się w 2010 roku, a związanych z szeroko rozumianymi roszczeniami wzajemnymi dotyczącymi etapu wykonawstwa Kontraktu na budowę … (budynku Sali koncertowej oraz parkingu podziemnego) tj. m.in. uprawnień do realizacji gwarancji należytego wykonania, sporów co do rozliczenia końcowego, kosztów usuwania wad, zapłaty solidarnej podwykonawcom czy regresu w zakresie wad projektowych.

Wartość faktur z tytułu wydatków na obsługę sporów sądowych, dotyczących budynku Sali koncertowej …, otrzymanych do dnia dokumentu OT weszła na wartość środka trwałego Budynek Sali koncertowej …, a podatek VAT został od nich odliczony w drodze korekty wieloletniej (lub korekta wieloletnia jest w przygotowaniu), zgodnie z wydaną interpretacją indywidualną nr 0112-KDIL1-1.4012.414.2017.13.RG. Natomiast wartość faktur otrzymanych po podpisaniu dokumentu OT do dnia dzisiejszego oraz faktur, które będą otrzymane w przyszłości, z racji tego, że usługi obsługi prawnej dotyczą niezakończonych jeszcze spraw sądowych w przedmiocie budowy budynku Sali koncertowej … zwiększy w przyszłości wartość środka trwałego - budynku Sali koncertowej ….

Dowód OT dla budynku Sali koncertowej … został podpisany 12 stycznia 2016 roku i został zaksięgowany pod datą 31 grudnia 2015 roku. Treścią ekonomiczną tych operacji gospodarczych nie była bieżąca obsługa, a rozliczenie kosztów budowy …. Co do zasady wydatki na inwestycję powodują powstanie nowego środka trwałego lub powodują zwiększenie wartości już istniejącego środka trwałego. W tym przypadku spowodują zwiększenie już istniejących środków trwałych (budynku lub parkingu - zgodnie z kluczem podziału).

Gmina … nie ponosiła wydatków bieżących na obsługę prawną sporów sądowych związanych z budynkiem Sali Koncertowej ….

Gmina nie odliczała na bieżąco VAT od wydatków na obsługę sporów sądowych w zakresie dotyczącym Sali koncertowej ….

Dnia 15 listopada 2016 r. Państwa Gmina (w imieniu i na rzecz której działa w sposób opisany powyżej Spółka W… Sp. z o.o.) zawarła umowę, której przedmiotem było zaprojektowanie i wykonanie przebudowy przepompowni ścieków, która służy jednocześnie Sali Koncertowej … oraz parkingowi podziemnemu.

Faktura wystawiona przez wykonawcę dnia 25.11.2016 r. dotyczyła rozliczenia całej umowy na zaprojektowanie i wykonanie przebudowy przepompowni ścieków w budynku … (tj. Sali koncertowej budynku … i parkingu podziemnego). Koszt całości robót wyniósł 99.500,85 zł brutto. Faktura wpłynęła w listopadzie 2016 r. Zapłata za fakturę miała miejsce w dniu 19 grudnia 2016 roku. Przepompownia została oddana do korzystania w 2016 r.

W związku z tym, że przepompownia służy Budynkowi Sali koncertowej … oraz parkingowi podziemnemu, Gmina wydzieliła według klucza podziału, o którym mowa powyżej, wartość kosztów służących Sali koncertowej … oraz parkingowi podziemnemu. Przy zastosowaniu tego samego klucza podziału wydzielono podatek VAT. Wartość robót związanych z budynkiem Sali koncertowej … przekracza kwotę 15.000 zł. Podatek VAT z faktury na przepompownię w części dotyczącej budynku sali koncertowej … nie był odliczony na bieżąco.

Gmina wykorzystywała wydatki poniesione na zaprojektowanie i wykonanie przebudowy przepompowni ścieków w części dotyczącej budynku Sali Koncertowej … w następujący sposób:

-od dnia ich poniesienia do dnia 30 listopada 2017 r. - na wykonywanie czynności niepodlegających opodatkowaniu VAT (umowa użyczenia)

-od dnia 01 grudnia 2017 r. do dnia obecnego - na wykonywanie czynności odpłatnych i opodatkowanych VAT (umowa dzierżawy, a od dnia 01.03.2018 r. umowa użytkowania).

Wydatki związane z zaprojektowaniem i wykonaniem przebudowy przepompowni ścieków stanowią w ewidencji księgowej ulepszenie dwóch środków trwałych - budynku Sali koncertowej … i parkingu podziemnego. Po ustaleniu możliwości odliczenia podatku VAT co do Budynku Sali koncertowej … zwiększą odpowiednio (według klucza podziału opisanego powyżej) wartość dwóch środków trwałych - budynku Sali Koncertowej … i parkingu podziemnego na podstawie art. 31 ust. 1 ustawy o rachunkowości.

Zakresem pytania nr 1 we wniosku jest kwestia dotycząca sposobu realizacji prawa do odliczenia VAT wykazanego na fakturach zakupowych otrzymanych od 1 stycznia 2018 r. oraz na bieżąco, dokumentujących wydatki na obsługę sporów sądowych związanych z budynkiem Sali koncertowej ….

Jak wynika z opisu sprawy, Gmina przyporządkowuje VAT wykazany na ww. fakturach zakupowych odrębnie co do budynku Sali koncertowej … i parkingu podziemnego, według opisanego powyżej klucza podziału. Wartość faktur z tytułu wydatków na obsługę sporów sądowych, dotyczących budynku Sali koncertowej …, otrzymanych do dnia dokumentu OT weszła na wartość środka trwałego Budynek Sali koncertowej …, a podatek VAT został od nich odliczony w drodze korekty wieloletniej (lub korekta wieloletnia jest w przygotowaniu), zgodnie z wydaną interpretacją indywidualną nr 0112-KDIL1-1.4012.414.2017.13.RG. Natomiast wartość faktur otrzymanych po podpisaniu dokumentu OT do dnia dzisiejszego oraz faktur, które będą otrzymane w przyszłości, z racji tego, że usługi obsługi prawnej dotyczą niezakończonych jeszcze spraw sądowych w przedmiocie budowy budynku Sali koncertowej … zwiększy w przyszłości wartość środka trwałego - budynku Sali koncertowej ….

W związku z poniesionymi wydatkami na obsługę sporów sądowych (po podpisaniu dokumentu OT) nie powstał ani nie powstanie w przyszłości odrębny środek trwały ani odrębna wartość niematerialna i prawna podlegające amortyzacji, również nie doszło i nie dojdzie w przyszłości do wytworzenia odrębnej nieruchomości, o której mowa w art. 2 pkt 14a ustawy o VAT. Wydatki związane z obsługą przedmiotowych sporów sądowych, podobnie jak wydatki z wyroków sądowych, związanych z tymi sprawami, w których Gmina została zobowiązana do zapłaty środków pieniężnych na rzecz pierwszego wykonawcy, zostały zakwalifikowane do wydatków inwestycyjnych związanych z realizacją inwestycji pn. „....”, niezależnie od okresu ich ponoszenia (przed datą wystawienia OT lub po dacie wystawienia OT), ponieważ dotyczyły realizacji inwestycji, a nie bieżącej działalności Gminy. Co do zasady wydatki na inwestycję powodują powstanie nowego środka trwałego lub powodują zwiększenie wartości już istniejącego środka trwałego. W tym przypadku spowodują zwiększenie już istniejących środków trwałych (budynku lub parkingu - zgodnie z kluczem podziału).

Zatem, skoro koszty usług obsługi sporów sądowych związanych z budową budynku Sali koncertowej ... zwiększą w przyszłości wartość środka trwałego - budynku Sali koncertowej ..., to w celu realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur związanych z tą obsługą, otrzymanych począwszy od roku 2018, należy skorygować okresy rozliczeniowe, w których otrzymywane były faktury VAT i odliczyć 8/10 podatku naliczonego z faktur przypadającego na budynek Sali koncertowej .... Co do faktur otrzymywanych na bieżąco, należy dokonać odliczenia na bieżąco, poprzez ujęcie podatku naliczonego w okresie rozliczeniowym otrzymania faktury lub jednym z trzech następnych okresów rozliczeniowych w wysokości 8/10 kwoty podatku naliczonego przypadającej na budynek Sali koncertowej ....

Tym samym, Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 1, należało uznać za prawidłowe.

Zakresem pytania nr 2 jest kwestia dotycząca sposobu realizacji prawa do odliczenia VAT wykazanego na fakturze z tytułu zaprojektowania i wykonania przebudowy przepompowni ścieków w części związanej z budynkiem Sali koncertowej ...

Z przywołanych wyżej przepisów wynika, że korekta, o której mowa w art. 91 ustawy, odnosi się do takich towarów, które stanowią u podatnika środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne podlegające amortyzacji, a także grunty i prawa wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały zaliczone do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.

Ponadto z przepisów tych wynika, że podatnik jest zobowiązany do rozpoznania prawa do odliczenia podatku naliczonego w momencie nabycia towarów i usług oraz dokonania ewentualnej korekty tego odliczonego bądź nieodliczonego podatku w przypadku późniejszej zmiany przeznaczenia nabytych towarów i usług lub zmiany sposobu wykorzystania.

Jednocześnie przepisy wprowadzają szczególny tryb korekty do wybranych składników majątku. Z uwagi na zazwyczaj wieloletni okres wykorzystania składników majątku zaliczanych do środków trwałych oraz nieruchomości ustawa przyjmuje zasadę dokonywania cząstkowej i równomiernej korekty w dłuższym czasie (dla nieruchomości przez 10 lat, a dla pozostałych składników majątku przez 5 lat). Regulacje te mają na celu urealnienie odliczenia podatku naliczonego. Ustawa zakłada bowiem, że środki trwałe (jako dobra o charakterze trwałym) zużywają się w określonym czasie, a nie jednorazowo. W tym też czasie stopniowo konsumowane jest prawo do odliczenia i należy je oceniać w dłuższej perspektywie czasu, a nie jednorazowo.

Analiza powołanych wyżej przepisów jednoznacznie wskazuje, że w przypadku zmiany przeznaczenia środka trwałego, tj. zarówno w sytuacji, gdy podatnik miał prawo do obniżenia kwot podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego od wykorzystywanego przez siebie towaru lub usługi i dokonał takiego obniżenia, jak również w sytuacji, gdy nie miał takiego prawa, a następnie zmieniło się prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tego towaru lub usługi, podatnik jest obowiązany dokonać korekty podatku.

Tym samym Gminie … przysługuje/będzie przysługiwało prawo do odliczenia VAT wykazanego na fakturze dokumentującej wydatki dotyczące zaprojektowania i wykonania przebudowy przepompowni ścieków w związanej z budynkiem Sali koncertowej …, poprzez dokonanie korekt wieloletnich, aż do zakończenia okresu korekty budynku Sali koncertowej …, tj. w korekcie 10-letniej, obejmującej za każdy rok 1/10 kwoty VAT naliczonego, począwszy od korekty za rok 2017 (korekta deklaracji za styczeń 2018 r.) i w każdym z następnych lat, aż do roku 2024 (korekta za styczeń 2025 r.) w następujący sposób:

-w korekcie roku 2017 (dokonanej w korekcie deklaracji za styczeń 2018 r. - 3 rok korekty),

-w korekcie roku 2018 (dokonanej w korekcie deklaracji za styczeń 2019 r. - 4 rok korekty),

-w korekcie roku 2019 (dokonanej w korekcie deklaracji za styczeń 2020 r. - 5 rok korekty),

-w korekcie roku 2020 (dokonanej w korekcie deklaracji za styczeń 2021 r. - 6 rok korekty),

-na bieżąco w deklaracji za styczeń 2022 r. - (korekta roku 2021 - 7 rok korekty),

-na bieżąco w deklaracji za styczeń 2023 r. - (korekta roku 2022 - 8 rok korekty),

-na bieżąco w deklaracji za styczeń 2024 r. - (korekta roku 2023 - 9 rok korekty),

-na bieżąco w deklaracji za styczeń 2025 r. - (korekta roku 2024 - 10 rok korekty).

Jednocześnie, należy wskazać, że do 31 grudnia 2022 r. nie nastąpi przedawnienie prawa do złożenia korekty deklaracji VAT za styczeń 2018 r. Zatem, w tym okresie Państwa Gmina ma prawo do złożenia korekty deklaracji VAT za styczeń 2018 r., w której uwzględni 1/10 podatku VAT naliczonego z tytułu korekty roku 2017 związanego z wydatkami dotyczącymi zaprojektowania i wykonania przebudowy przepompowni ścieków w części związanej z budynkiem Sali koncertowej ….

Tym samym stanowisko Państwa Gminy w zakresie pytania nr 2 należało uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy:

-stanu faktycznego, który Państwa Gmina przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia,

-zdarzenia przyszłego, które Państwa Gmina przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: sytuacja Państwa Gminy musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego i Państwa Gmina musi się zastosować do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w....... Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329.; dalej jako „PPSA”).  

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).