Prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących ponoszone wydatki związane z realizowaną inwestycją. - Interpretacja - 0113-KDIPT1-3.4012.331.2022.2.MK

shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 29 sierpnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.331.2022.2.MK

Temat interpretacji

Prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących ponoszone wydatki związane z realizowaną inwestycją.

Interpretacja indywidualna  – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

30 czerwca 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 27 czerwca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących ponoszone wydatki związane z realizowaną inwestycją pn. „ ...”. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 11 sierpnia 2022 r. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Gmina ... jest jednostką samorządu terytorialnego, która jako wspólnota samorządowa na podstawie ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 559 ze zm.) obejmuje swoim zakresem działania wszystkie sprawy publiczne o znaczeniu lokalnym, niezastrzeżone ustawami na rzecz innych podmiotów.

Gmina posiada osobowość prawną i wykonuje zadania publiczne w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność. Jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT.

Gmina realizuje projekt w okresie od 29.11.2019 r. do 31.12.2022 r. pn. ....

Przedmiotem projektu jest wybudowanie kanalizacji sanitarnej w miejscowościach ..., ... oraz ... i ... wraz z 6 przepompowniami. Ponadto przewidziano budowę sieci wodociągowej w miejscowości .... W ramach projektu planowane jest wybudowanie 1,17 km przewodów kanalizacji sanitarnej.

W zakresie inwestycji realizowanej w miejscowościach ... i ... planowana jest budowa sieci kanalizacyjnej w technologii grawitacyjnej i ciśnieniowej. W Przypadku sieci grawitacyjnej zastosowane zostaną rury PVC 200 mm o sztywności obwodowej SN8 oraz, kanalizacyjne studnie PP Ø1000 mm, studnie PP  Ø1000 mm kaskadowe, studnie PP Ø600 mm.

Kanalizacja ciśnieniowa zbudowana będzie z rur PE100 PN10 SDR17 Ø 110 mm, PE 100 PN10 SDR17 Ø 90 mm, przewiert PETS Ø 110 mm SDR11, studnie PP Ø1000 mm kontrolne, Ø600 mm rozprężone, Ø1000 mm rozprężna.

Ponadto zastosowane zostaną studnie włazowe PP DN 1000 oraz studzienki z tworzywa sztucznego Ø600.

Ze względu na ukształtowanie terenu, warunki gruntowo-wodne oraz charakter zabudowy zaprojektowano 4 tłocznie ścieków sieciowe oraz 2 przydomowe.

Łączna długość zaprojektowanej sieci kanalizacji grawitacyjnej w miejscowości ... i ... wynosi 4085m, zaś kanalizacji ciśnieniowej 1739m.

W miejscowości ... planowana jest budowa 452 m kanalizacji grawitacyjnej oraz 582 m sieci wodociągowej wraz z 8 przyłączami kanalizacyjnymi i 8 przyłączami wodociągowymi.

Inwestycja zakłada instalację w miejscowości ... oraz ... 2 „przydomowych” przepompowni oraz 4 „sieciowych” zlokalizowanych na sieci głównej.

Przepompownie „przydomowe” będą to pompy zatapialne do ścieków z urządzeniem tnącym umieszczone w studniach betonowych.

W miejscowości ... planowana jest budowa sieci kanalizacji grawitacyjnej przy wykorzystaniu rur typu Dy200 kanałowych PVC „Lite” klasy S do łączenia na uszczelkę gumową lub rur PE do kanalizacji ciśnieniowej i  instalacji przemysłowych oraz studzienek kanalizacyjnych z elementów prefabrykowanych nowej generacji z wtopionymi uszczelkami na złączach elementów betonowych oraz przejściach rur przez ściany.

Natomiast w zakresie sieci wodociągowej przy wykorzystaniu rur Dy125 z polietylenu wysokiej gęstości systemu PE-HD do wody zimnej PN16 (SDR 11) oraz hydrantów podziemnych DN80.

W odniesieniu do tych usług Gmina nie będzie działała jako organ władzy publicznej o którym mowa w art. 15 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług lecz występuje i będzie występować w roli podatnika w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy a ww. czynności dostarczania wody i odprowadzania ścieków jako usługi zdefiniowane w art. 8 ust. 1 ustawy podlegają i będą podlegały opodatkowaniu podatkiem VAT.

Powstała w wyniku projektu infrastruktura kanalizacyjna i wodociągowa będzie wykorzystywana do odpłatnego świadczenia usług dostarczania wody i odprowadzania ścieków na rzecz mieszkańców.

Z tego tytułu Gmina będzie pobierać stosowne opłaty na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych oraz będzie wystawiać na ich rzecz faktury. Wynikający z nich podatek VAT należny wykazywany jest w składanych przez Gminę Deklaracjach VAT-7. Infrastruktura ta jest budowana z zamiarem wykorzystywania do czynności opodatkowanych podatkiem VAT dla mieszkańców.

Na terenie budowanej kanalizacji i sieci wodociągowej nie ma żadnych obiektów użyteczności publicznej, które służyłyby do wykonywania czynności zwolnionych i niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT. 

W uzupełnieniu wniosku wskazali Państwo, że że wniosek dotyczy stanu faktycznego w ilości 1, zdarzenie przyszłe nie jest przedmiotem wniosku.

Pytanie

Czy w wyżej opisanym stanie faktycznym Gmina ... jako zarejestrowany podatnik podatku od towarów i usług ma prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego z faktur dokumentujących  ponoszone wydatki związane z realizowaną inwestycją pn. „ ...”?

Państwa stanowisko w sprawie

Zdaniem Gminy ... w przedstawionym stanie faktycznym ma prawo do odliczenia podatku naliczonego, gdyż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje podatnikom w zakresie w jakim nabywane towary i usługi są wykorzystywane do działalności opodatkowanej podatkiem VAT.

W przedmiotowej sprawie poniesione wydatki będą służyły w całości czynnościom opodatkowanym. Zatem, podatek naliczony przy ich nabyciu może zostać odliczony zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

 Wydatki związane z infrastrukturą wodociągową i kanalizacyjną dot. ww. inwestycji Gmina jest w stanie przyporządkować wyłącznie do czynności opodatkowanych.

Powstała w wyniku realizacji infrastruktura kanalizacyjna i wodociągowa będzie wykorzystywana przez Gminę w celu odpłatnego świadczenia usług odprowadzania ścieków i dostarczania wody na rzecz mieszkańców zamieszkałych w Gminie ... na terenie realizowanej inwestycji.

Gmina będzie pobierała od nich stosowne opłaty na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych oraz będzie wystawiać na ich rzecz faktury, wynikający stąd podatek VAT należny wykazywany będzie w składanych przez Gminę deklaracjach VAT-7.

W odniesieniu do tych usług Gmina nie będzie działała jako organ władzy publicznej o którym mowa w art. 15 ust. 6 ustawy o podatku VAT lecz będzie występować w roli podatnika w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku VAT a ww. czynności podlegają i będą podlegały opodatkowaniu podatkiem VAT.

Infrastruktura ta jest budowana z zamiarem wykorzystywania do czynności opodatkowanych podatkiem VAT dla mieszkańców na terenie budowanej infrastruktury.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2022 r., poz. 931, ze zm.), zwanej dalej „ustawą”:

W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Jak stanowi art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy:

Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

a)nabycia towarów i usług,

b)dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

Art. 87 ust. 1 ustawy stanowi:

W przypadku gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.

Zasady dokonywania zwrotu różnicy podatku na rachunek bankowy podatnika określone zostały w art. 87 ust. 2 – ust. 6 ustawy.

Podkreślić należy, że ustawodawca przyznał podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Jedno z takich ograniczeń zostało wskazane w art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy, zgodnie z którym:

Nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku, gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Oznacza to, że podatnik nie może skorzystać z prawa do odliczenia w odniesieniu do podatku, który jest należny wyłącznie z tego względu, że został wykazany na fakturze w sytuacji, gdy transakcja nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Z kolei w świetle art. 88 ust. 4 ustawy:

Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 7.

Stosownie do cytowanych wyżej przepisów prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje zarejestrowany, czynny podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona powyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.

W myśl art. 15 ust. 1 ustawy:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Natomiast zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy:

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Według art. 15 ust. 6 ustawy:

Nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Powyższy zapis jest odzwierciedleniem art. 13 obowiązującej od dnia 1 stycznia 2007 r. Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej – (Dz. Urz. UE.L. Nr 347 z 11.12.2006 s. 1, ze zm.), zgodnie z którym:

Krajowe, regionalne i lokalne organy władzy oraz inne podmioty prawa publicznego nie są uważane za podatników w związku z działalnością, którą podejmują lub transakcjami, których dokonują jako organy władzy publicznej, nawet jeśli pobierają należności, opłaty, składki lub płatności w związku z takimi działaniami lub transakcjami.

Jednakże w przypadku gdy podejmują one takie działania lub dokonują takich transakcji, są uważane za podatników w odniesieniu do tych działań lub transakcji, gdyby wykluczenie ich z kategorii podatników prowadziło do znaczących zakłóceń konkurencji.

W każdych okolicznościach podmioty prawa publicznego są uważane za podatników w związku z czynnościami określonymi w załączniku I, chyba że niewielka skala tych działań sprawia, że mogą być one pominięte.

Stosownie do art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2022 r., poz. 559, z późn. zm.):

Gmina wykonuje zadania publiczne w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność.

Jak stanowi art. 6 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym:

Do zakresu działania gminy należą wszystkie sprawy publiczne o znaczeniu lokalnym, niezastrzeżone ustawami na rzecz innych podmiotów. Zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty należy do zadań własnych gminy.

Katalog zadań własnych gminy został określony w art. 7 ust. 1 ww. ustawy o samorządzie gminnym.

Z powołanych wyżej przepisów wynika, że jednostki samorządu terytorialnego są podatnikami podatku od towarów i usług jedynie w zakresie wszelkich czynności, które mają charakter cywilnoprawny, tzn. są przez nie realizowane na podstawie umów cywilnoprawnych. Będą to zatem wszystkie realizowane przez te jednostki (urzędy) czynności w sferze ich aktywności cywilnoprawnej, np. czynności sprzedaży, zamiany (nieruchomości i ruchomości), wynajmu, dzierżawy itd., umów prawa cywilnego (nazwanych i nienazwanych).

Mając na uwadze powołane przepisy oraz opis sprawy należy stwierdzić, że w rozpatrywanej sprawie warunki, o których mowa w art. 86 ust. 1 ustawy będą spełnione, ponieważ – jak wskazali Państwo we wniosku – dokonane w ramach projektu zakupy towarów i usług będą wykorzystywane wyłącznie do czynności opodatkowanych oraz są Państwo zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT.  W związku z powyższym, przysługuje Państwu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących wydatki ponoszone z tytułu realizacji przedmiotowego projektu.

Reasumując, mają Państwo prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości w związku z realizacją projektu pn. „ ...”. Przy czym prawo to przysługuje, o ile nie wystąpią przesłanki negatywne wymienione w art. 88 ustawy.

W przypadku, gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2 ustawy, będzie w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, będą mieli Państwo prawo do zwrotu różnicy podatku na rachunek bankowy, na podstawie art. 87 ust. 1 ustawy.

Tym samym stanowisko Państwa należało uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Jednocześnie informuję, że interpretację oparto na wynikającym z treści wniosku opisie sprawy, w szczególności na stwierdzeniu, że przedsięwzięcie będzie służyć wyłącznie do celów opodatkowanych podatkiem VAT. W konsekwencji w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej bądź celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r., poz. 1540 z późn. zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosujecie się Państwo do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329, ze zm.; (dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).