W sytuacji będącej przedmiotem Państwa pytania towary wykorzystywane do świadczonych usług budowlanych są ciągle Państwa własnością. Nie ma więc miejs... - Interpretacja - 0111-KDIB3-3.4012.271.2022.2.PJ

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 10 sierpnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.271.2022.2.PJ

Temat interpretacji

W sytuacji będącej przedmiotem Państwa pytania towary wykorzystywane do świadczonych usług budowlanych są ciągle Państwa własnością. Nie ma więc miejsca przeniesienie prawa do rozporządzania nim jak właściciel w związku z ich przemieszczeniem poza terytorium Unii Europejskiej. Nie ma więc miejsca eksport tego towaru i nie występuje czynność opodatkowana podatkiem od towarów i usług w Polsce.

Interpretacja indywidualna stanowisko nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej z 26 maja 2022 r. dotyczący podatku od towarów i usług w zakresie uznania przemieszczenia towarów zużywanych w ramach usługi budowlanej świadczonej na terenie Wielkiej Brytanii za eksport towarów wpłynął 30 maja 2022 r.

Wniosek uzupełnili Państwo pismem z 27 lipca 2022 r. (data wpływu 2 sierpnia 2022 r.) w odpowiedzi na wezwanie z 20 lipca 2022 r.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Świadczycie Państwo usługi budowlane i dokonujecie sprzedaży na terytorium Polski a także posiadacie Państwo oddziały w innym krajach poza Unią Europejską. W toku wykonywanej działalności przemieszczacie Państwo własne materiały ze swojego magazynu pomiędzy centralą w Polsce a swoim oddziałem zagranicznym poza UE.

W takim wypadku powstaje pytanie, w jaki sposób należy, na gruncie podatku od towarów i usług, rozpoznać tego typu przemieszczenie. Czy jest to „zwykły” eksport towarów czy jest to jedynie przemieszczenie towarów należących do Państwa przedsiębiorstwa. Czy w drugim przypadku wykazujecie Państwo w deklaracji JPK?

Towary nie są do dalszej odprzedaży a jedynie są częścią usługi.

W uzupełnieniu odpowiadając na pytania zawarte w wezwaniu, wskazali Państwo że:

1.Czy są Państwo zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług?

­Jesteście Państwo zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług.

2.Czy usługi, o których mowa we wniosku są świadczone na terytorium państwa trzeciego poza Unią Europejską?

­Usługi, o których mowa we wniosku nie są świadczone na terytorium państwa trzeciego. Usługi świadczone są na terenie Wielkiej Brytanii.

3.Czy wywożone materiały są zużywane w ramach świadczonej usługi budowlanej?

­Wywożone materiały są zużywane w ramach świadczonej usługi budowlanej na terenie Wielkiej Brytanii.

4.Czy na fakturze dla nabywcy usługi wyodrębniana jest sprzedaż towarów?

­Wystawiając fakturę na nabywcę, na oddział Wielkiej Brytanii wyodrębniane są nazwy materiałów.

Pytanie

W jaki sposób należy, na gruncie podatku od towarów i usług, rozpoznać tego typu przemieszczenie? Czy jest to „zwykły” eksport towarów czy jest to jedynie przemieszczenie towarów należących do Państwa przedsiębiorstwa? Czy w przypadku przemieszczenia towarów wykazujecie Państwo w deklaracji JPK?

Państwa stanowisko w sprawie

Świadczycie Państwo usługi budowlane w Polsce a także poza Unią Europejską. Przewozicie do własnego oddziału poza granicami Polski materiały zużywane w ramach usługi.

W związku z przemieszczeniem swoich materiałów, rozpoznajecie Państwo jako eksport. Od początku bowiem zamierzacie Państwo zużyć te materiały w ramach usługi budowlanej realizowanej w Państwa oddziałach poza UE, np. w UK. W takim przypadku przed dokonaniem przemieszczenia materiałów wystawiacie Państwo dokument tzw. „fakturę wewnętrzną”. Nie jest to faktura w rozumieniu ustawy o VAT. Ma on raczej charakter dowodu wewnętrznego. Dla transakcji eksportowych wystawiacie Państwo fakturę wewnętrzną, a więc transakcję wykazujecie w JPK przy użyciu tej faktury wewnętrznej i jednocześnie w deklaracji VAT-7 w pozycji 22 „Eksport towarów”.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które Państwo przedstawili we wniosku jest nieprawidłowe,

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2022 r., poz. 931), zwanej dalej ustawą lub ustawą o VAT:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają:

1)odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

2)eksport towarów;

3)import towarów na terytorium kraju;

4)wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5)wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Z powyższego przepisu wynika tzw. zasada terytorialności, zgodnie z którą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatne świadczenie usług, ale tylko w sytuacji, gdy miejscem ich świadczenia (określanym na podstawie przepisów ustawy) jest terytorium kraju.

W myśl art. 2 pkt 8 ustawy:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o eksporcie towarów - rozumie się przez to dostawę towarów wysyłanych lub transportowanych z terytorium kraju poza terytorium Unii Europejskiej przez:

a)dostawcę lub na jego rzecz, lub

b)nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub na jego rzecz, z wyłączeniem towarów wywożonych przez samego nabywcę do celów wyposażenia lub zaopatrzenia statków rekreacyjnych oraz turystycznych statków powietrznych lub innych środków transportu służących do celów prywatnych

- jeżeli wywóz towarów poza terytorium Unii Europejskiej jest potwierdzony przez właściwy organ celny określony w przepisach celnych.

W myśl art. 2 pkt 1, 4 i 5 ustawy:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o:

1)terytorium kraju - rozumie się terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, z zastrzeżeniem art. 2a,

4)terytorium państwa członkowskiego - rozumie się terytorium państwa wchodzące w skład terytorium Unii Europejskiej, z zastrzeżeniem art. 2a,

5)terytorium państwa trzeciego - rozumie się przez to terytorium państwa niewchodzące w skład terytorium Unii Europejskiej, z zastrzeżeniem art. 2a ust. 1 i 3.

Na mocy art. 7 ust. 1 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, (…).

Zgodnie z definicją z art. 2 pkt 8 eksportem jest dostawa towarów wysyłanych lub transportowanych z terytorium kraju poza terytorium Unii Europejskiej przez dostawcę lub na jego rzecz. Dostawa ma miejsce, jeżeli – stosownie do art. 7 dojdzie do przeniesienia prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Przedmiotem Państwa wątpliwości jest uznanie przemieszczenia towarów zużywanych w ramach usługi budowlanej świadczonej na terenie Wielkiej Brytanii za eksport towarów.

Zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego w toku wykonywanej działalności przemieszczacie Państwo własne materiały ze swojego magazynu pomiędzy centralą w Polsce a swoim oddziałem zagranicznym poza UE. Towary nie są do dalszej odprzedaży a jedynie są częścią usługi. Wywożone materiały są zużywane w ramach świadczonej usługi budowlanej na terenie Wielkiej Brytanii

W sytuacji będącej przedmiotem Państwa pytania towary wykorzystywane do świadczonych usług budowlanych są ciągle Państwa własnością. Nie ma więc miejsca przeniesienie prawa do rozporządzania nim jak właściciel w związku z ich przemieszczeniem poza terytorium Unii Europejskiej. Nie ma więc miejsca eksport tego towaru i nie występuje czynność opodatkowana podatkiem od towarów i usług w Polsce.

Stosownie do art. 99 ust. 1 ustawy:

Podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, z zastrzeżeniem ust. 2-10, art. 130c, art. 133 i art. 138g ust. 2.

Jak stanowi art. 99 ust. 7c ustawy:

Deklaracje podatkowe, o których mowa w ust. 1-3, zawierają dane niezbędne do rozliczenia podatku, obliczenia jego wysokości, w tym wysokości podstawy opodatkowania, podatku należnego i podatku naliczonego, a także dane dotyczące podatnika.

Stosownie do art. 99 ust. 11c

Deklaracje podatkowe, o których mowa w ust. 1-3, są składane zgodnie z wzorem dokumentu elektronicznego w rozumieniu ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz.U. z 2020 r. poz. 346, 568, 695, 1517 i 2320), który obejmuje deklarację i ewidencję, o której mowa w art. 109 ust. 3. Dokument elektroniczny, o którym mowa w zdaniu pierwszym, jest przesyłany w sposób określony w przepisach wydanych na podstawie art. 193a § 3 Ordynacji podatkowej i zgodnie z wymaganiami określonymi w tych przepisach.

Na podstawie art. 99 ust. 13a i 13b ustawy

13a.Minister właściwy do spraw finansów publicznych określi i udostępni na elektronicznej platformie usług administracji publicznej wzór dokumentu, o którym mowa w ust. 11c.

13b.Minister właściwy do spraw finansów publicznych określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowy zakres danych, o których mowa w ust. 7c, wraz z objaśnieniami co do sposobu wypełniania i miejsca składania deklaracji podatkowych, o których mowa w ust. 1-3, oraz niezbędnymi pouczeniami, uwzględniając konieczność prawidłowego rozliczenia podatku oraz kontroli tego obowiązku przez organ podatkowy.

W pkt I załącznika do Rozporządzenia Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2019 r. poz. 1988) –„Objaśnienia do deklaracji” wskazano w pkt 4.1., że

W części deklaracji dotyczącej obliczenia wysokości podatku należnego wykazuje się wszystkie czynności podlegające opodatkowaniu (wysokość podstawy opodatkowania oraz wysokość podatku należnego), dla których obowiązek podatkowy powstał w okresie rozliczeniowym, za który jest składana deklaracja, po uwzględnieniu korekt wynikających z przepisów o podatku, jeżeli mają wpływ na rozliczenie w tym okresie. Dotyczy to również dostaw towarów oraz świadczenia usług, dla których miejsce świadczenia znajduje się poza terytorium kraju i w stosunku do których na podstawie art. 86 ust. 8 pkt 1 lub ust. 9 ustawy przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, z wyłączeniem czynności objętych procedurami szczególnymi, o których mowa w dziale XII w rozdziale 6a, 7 lub 9 ustawy.

Wobec powyższego skoro w przedstawionym we wniosku zdarzeniu przyszłym nie występuje czynność opodatkowana podatkiem od towarów i usług w Polsce, to nie należy jej wykazywać w deklaracji podatkowej.

Tym samym Państwa stanowisko, zgodnie z którym w związku z przemieszczeniem swoich materiałów, rozpoznajecie Państwo eksport i transakcję wykazujecie w JPK przy użyciu faktury wewnętrznej i jednocześnie w deklaracji VAT-7 w pozycji 22 „Eksport towarów”, jest nieprawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Zgodnie z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ podatkowy jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu sprawy. Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku.

W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność. Równocześnie w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1.z zastosowaniem art. 119a;

2.w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3.z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).