dane na fakturze - Interpretacja - 0114-KDIP4-2.4012.86.2022.2.WH

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 31 marca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.86.2022.2.WH

Temat interpretacji

dane na fakturze

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

13 stycznia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 12 stycznia 2022r., o wydanie interpretacji indywidualnej. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 3 marca 2022 r. (data wpływu 4 marca 2022 r.).Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością prowadząca działalność od 8 września 2021 r. pod firmą: A. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w (…), poprzednia nazwa firmy: Przedsiębiorstwo A. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zwana dalej podatnikiem, stroną, Spółką lub wnioskodawcą, prowadzi działalność gospodarczą w zakresie wynajmu lokali użytkowych podmiotom gospodarczym oraz osobom fizycznym. Nowa nazwa firmy, pomimo złożonego wniosku, do chwili obecnej nie została wpisana przez Sąd Rejonowy w (…) do Rejestru Przedsiębiorców.

Jesteście Państwo podatnikiem czynnym VAT, w zakresie podatku od towarów i usług zobowiązanym do składania deklaracji miesięcznych. Głównym przedmiotem aktualnie działalności Państwa Spółki jest wynajem lokali użytkowych oraz powierzchni użytkowych, zwanymi dalej lokalami użytkowymi, podmiotom gospodarczym oraz osobom fizycznych.

Wynajmując ww. lokale zobowiązujecie się Państwo za dodatkową odpłatnością dostarczyć odpłatnie energię elektryczną oraz gaz, dostarczacie Państwo także ewentualnie wodę pitną i odprowadzacie ścieki. Do 31 grudnia 2021 r. najemcy byli obciążani przez Państwa obowiązkiem zapłaty za dostarczenie energii i gazu elektrycznej podatkiem od towarów i usług z zastosowaniem stawki podatkowej w wysokości 23%.

Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 17 grudnia 2021 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług, oraz warunków stosowania stawek obniżonych (Dz. U. z 2021 r. poz. 230), czasowo obniżono na okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 marca 2022 r. stawkę podatku od towarów i usług na dostawę energii do wysokości 5%.

Postanowiliście Państwo, iż odsprzedaż (refakturowanie) energii elektrycznej i gazu najemcom w okresie od 1 stycznia 2022 r. do 31 marca 2022 r. będzie opodatkowana stawką w wysokości 23%. Zwróciliście się Państwo do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej o wydanie w tym zakresie wiążącej informacji stawkowej dla odsprzedaży energii elektrycznej oraz gazu w okresie od 1 stycznia 2022 r. do 31 marca 2022 r.

Postanowiliście Państwo, iż od dnia zmiany umowy Spółki i dnia zmiany nazwy firmy, tj.: 8 września 2021 r. do dnia wpisana nowej nazwy do Rejestru Przedsiębiorców, we wszystkich dokumentach rozliczeniowych, w tym fakturach na sprzedaż usług i towarów oraz fakturach dokumentujących nabycie towarów i usług będziecie Państwo wskazywali nazwę firmy przed zmianą umowy spółki, tj.: Przedsiębiorstwo A. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu stanu faktycznego

Państwa Spółka do dnia sporządzenia przedmiotowego pisma nie złożyła zgłoszenia aktualizacyjnego (NIP-2) ani też nie złożyła zgłoszenia aktualizacyjnego (VAT-R) w Pierwszym Urzędzie Skarbowym w (…) który to organ podatkowy jest dla Państwa właściwy w zakresie identyfikacji podatkowej i w zakresie podatku od towarów i usług, ze wskazaniem nowej nazwy firmy Spółki tj. A. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Zdaniem strony powyższe informacje są wprowadzane ww. ewidencjach z urzędu po wpisie nowej nazwy firmy do Rejestru Przedsiębiorców.

Pytanie (oznaczone we wniosku nr 2)

Czy Spółka jako podatnik VAT czynny po 8 września 2021 r. do dnia wpisu nowej nazwy firmy w Rejestrze Przedsiębiorców w fakturach dokumentujących sprzedaż przez stronę towarów i usług oraz w fakturach dokumentujących nabycie przez wnioskodawcę towarów i usług na cele związane z prowadzoną działalnością gospodarczą ma prawo wskazywania nazwy firmy o treści: Przedsiębiorstwo A. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością?

Państwa stanowisko w sprawie

Państwa zdaniem co do zasady zgodnie z art. 106e ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług informacja o nazwie firmy powinna być aktualna i opowiadać nazwie wskazanej w treści umowy spółki. W przedmiotowej sprawie macie Państwo do czynienia z sytuacją nietypową, gdyż nowa nazwa firmy od kilku miesięcy nie została wpisana do Rejestru Przedsiębiorców i nie ma o niej informacji w Centralnej Ewidencji Podatników, skutkiem czego Państwa Spółka miałaby problemy aby posługiwać się nową nazwą firmy, gdyż do każdej transakcji należałoby przekładać umowę spółki z 8 września 2021 r.

Dlatego też reasumując powyższe należy uznać wyjątkowo, że Państwa Spółka jako podatnik VAT czynny w okresie od 8 września 2021 r. do dnia wpisu nowej nazwy firmy w Rejestrze Przedsiębiorców w fakturach dokumentujących sprzedaż przez stronę towarów i usług oraz w fakturach dokumentujących nabycie przez Wnioskodawcę towarów i usług na cele związane z prowadzoną działalnością gospodarczą ma prawo wskazywania nazwy firmy o treści: Przedsiębiorstwo A. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Podstawowe zasady wystawiania faktur uregulowane zostały w przepisach ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2021 r. poz. 685 ze zm.), zwanej dalej ustawą.

Zgodnie z art. 106b ust. 1 ustawy,

Podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą:

1) sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2, dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem;

2) wewnątrzwspólnotową sprzedaż towarów na odległość, chyba że podatnik korzysta z procedury szczególnej, o której mowa w dziale XII w rozdziale 6a;

3) wewnątrzwspólnotową dostawę towarów na rzecz podmiotu innego niż wskazany w pkt 1;

4) otrzymanie przez niego całości lub części zapłaty przed dokonaniem czynności, o których mowa w pkt 1 i 2, z wyjątkiem przypadku, gdy zapłata dotyczy:

a) wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów,

b) czynności, dla których obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 4,

c) dostaw towarów, dla których obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19a ust. 1b.

Na mocy ust. 2 ww. artykułu,

Podatnik nie jest obowiązany do wystawienia faktury w odniesieniu do sprzedaży zwolnionej od podatku na podstawie art. 43 ust. 1, art. 113 ust. 1 i 9 lub przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3.

Według art. 106b ust. 3 ustawy,

na żądanie nabywcy towaru lub usługi podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą:

1) czynności, o których mowa w ust. 1 pkt 1, jeżeli obowiązek wystawienia faktury nie wynika z ust. 1, z wyjątkiem:

a) czynności, o których mowa w art. 19a ust. 5 pkt 4,

b) czynności, o których mowa w art. 106a pkt 3 i 4,

1a) otrzymanie całości lub części zapłaty przed wykonaniem czynności, o których mowa w ust. 1 pkt 1, jeżeli obowiązek wystawienia faktury nie wynika z ust. 1, z wyjątkiem:

a) przypadku, gdy zapłata dotyczy czynności, o których mowa w art. 19a ust. 1b i ust. 5 pkt 4 oraz art. 106a pkt 3 i 4,

b) wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów,

2) sprzedaż zwolnioną, o której mowa w ust. 2, z zastrzeżeniem art. 117 pkt 1 i art. 118

- jeżeli żądanie jej wystawienia zostało zgłoszone w terminie 3 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę bądź otrzymano całość lub część zapłaty.

Z przytoczonych przepisów wynika zatem, że podmiot, który wykonuje czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jest zobowiązany do wystawienia faktury.

Elementy, które powinna zawierać faktura, określa art. 106e ustawy.

Zgodnie z art. 106e ust. 1 ustawy,

faktura powinna zawierać:

1.datę wystawienia;

2.kolejny numer nadany w ramach jednej lub więcej serii, który w sposób jednoznaczny identyfikuje fakturę;

3.imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy;

4.numer, za pomocą którego podatnik jest zidentyfikowany na potrzeby podatku, z zastrzeżeniem pkt 24 lit. a;

5.numer, za pomocą którego nabywca towarów lub usług jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej, pod którym otrzymał on towary lub usługi, z zastrzeżeniem pkt 24 lit. b;

6.datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi lub datę otrzymania zapłaty, o której mowa w art. 106b ust. 1 pkt 4, o ile taka data jest określona i różni się od daty wystawienia faktury;

7.nazwę (rodzaj) towaru lub usługi;

8.miarę i ilość (liczbę) dostarczonych towarów lub zakres wykonanych usług;

9.cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku (cenę jednostkową netto);

10.kwoty wszelkich opustów lub obniżek cen, w tym w formie rabatu z tytułu wcześniejszej zapłaty, o ile nie zostały one uwzględnione w cenie jednostkowej netto;

11.wartość dostarczonych towarów lub wykonanych usług, objętych transakcją, bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto);

12.stawkę podatku albo stawkę podatku od wartości dodanej w przypadku korzystania z procedur szczególnych, o których mowa w dziale XII w rozdziałach 6a, 7 i 9;

13.sumę wartości sprzedaży netto, z podziałem na sprzedaż objętą poszczególnymi stawkami podatku i sprzedaż zwolnioną od podatku;

14.kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto, z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku;

15.kwotę należności ogółem (…)

Faktura jest dokumentem sformalizowanym (potwierdzającym zaistnienie określonego zdarzenia gospodarczego), który powinien spełniać szereg wymogów przewidzianych przepisami prawa.

Należy w tym miejscu podkreślić, że celem faktury jest przede wszystkim udokumentowanie rzeczywistego przebiegu zdarzeń gospodarczych, pełni ona bowiem szczególną rolę dowodową w prawidłowym wymiarze podatku VAT. Prawidłowość materialnoprawna faktury zachodzi, jeżeli odzwierciedla ona prawdziwe zdarzenie gospodarcze, czyli w istocie stwierdza fakt nabycia określonych towarów lub usług, czy też otrzymania zaliczki, co oznacza, że nie można uznać za prawidłową fakturę, gdy nie wskazuje ona zaistniałego zdarzenia gospodarczego.

Zgodnie z art. 255 § 1 ustawy  z dnia 15 września 2000 r. Kodeks Spółek Handlowych (Dz. U. z 2020 r., poz. 1526)

Zmiana umowy spółki wymaga uchwały wspólników i wpisu do rejestru.

Na podstawie art. 157 § 1 ww. ustawy,

Umowa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością powinna określać:

1) firmę i siedzibę spółki;

2) przedmiot działalności spółki;

3) wysokość kapitału zakładowego;

4) czy wspólnik może mieć więcej niż jeden udział;

5) liczbę i wartość nominalną udziałów objętych przez poszczególnych wspólników;

6) czas trwania spółki, jeżeli jest oznaczony.

Natomiast według art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. z 2022 r., poz. 166),

podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 2a, są obowiązani do dokonania zgłoszenia identyfikacyjnego do naczelnika urzędu skarbowego albo organu właściwego na podstawie odrębnych przepisów. Zgłoszenia identyfikacyjnego dokonuje się jednokrotnie, bez względu na rodzaj oraz liczbę opłacanych przez podatnika podatków, formę opodatkowania, liczbę oraz rodzaje prowadzonej działalności gospodarczej oraz liczbę prowadzonych przedsiębiorstw.

Według art. 5 ust. 2b ww. ustawy,

Zgłoszenie identyfikacyjne podatników wpisanych do Krajowego Rejestru Sądowego zawiera dane:

1) objęte treścią wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym, z wyłączeniem rejestru dłużników niewypłacalnych, przekazywane automatycznie za pośrednictwem systemu teleinformatycznego;

2) uzupełniające: skróconą nazwę (firmę), wykaz rachunków bankowych lub imiennych rachunków w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, z wyjątkiem rachunku VAT w rozumieniu art. 2 pkt 37 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, adresy miejsc prowadzenia działalności, dane prowadzącego dokumentację rachunkową, w tym jego NIP, adres miejsca przechowywania dokumentacji rachunkowej, dane kontaktowe, a w przypadku osobowych spółek handlowych i podmiotów podlegających wpisowi do rejestru przedsiębiorców na zasadach określonych dla spółek osobowych − dane dotyczące poszczególnych wspólników, w tym ich identyfikatory podatkowe.

Z art. 5 ust. 3 ww. ustawy wynika, że

Zgłoszenie identyfikacyjne podatników niebędących osobami fizycznymi zawiera: pełną i skróconą nazwę (firmę), formę organizacyjno-prawną, adres siedziby, numer identyfikacyjny REGON, organ rejestrowy lub ewidencyjny i numer nadany przez ten organ, wykaz rachunków bankowych lub imiennych rachunków w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, z wyjątkiem rachunku VAT w rozumieniu art. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, adresy miejsc prowadzenia działalności, dane prowadzącego dokumentację rachunkową, w tym jego NIP, adres miejsca przechowywania dokumentacji rachunkowej oraz przedmiot wykonywanej działalności określony według obowiązujących standardów klasyfikacyjnych, a ponadto:

1) w przypadku zakładów (oddziałów) osób prawnych oraz innych wyodrębnionych jednostek wewnętrznych będących podatnikami - NIP oraz inne dane dotyczące jednostki macierzystej;

2) w przypadku spółek cywilnych, osobowych spółek handlowych i podmiotów podlegających wpisowi do rejestru przedsiębiorców na zasadach określonych dla spółek osobowych – dane dotyczące wspólników, w tym również identyfikator podatkowy poszczególnych wspólników;

3) w przypadku podatkowych grup kapitałowych - dane dotyczące spółek wchodzących w skład grupy, w tym również NIP nadane tym spółkom.

Na mocy art. 9 ust. 1 ww. ustawy,

Podmioty, o których mowa w art. 6 ust. 1, 1a i 10, oraz zarządca sukcesyjny mają obowiązek aktualizowania danych objętych zgłoszeniem identyfikacyjnym przez dokonanie zgłoszenia aktualizacyjnego do naczelnika urzędu skarbowego, nie później niż w terminie 7 dni od dnia, w którym nastąpiła zmiana danych. W okresie od dnia śmierci przedsiębiorcy do dnia ustanowienia zarządu sukcesyjnego albo wygaśnięcia uprawnienia do powołania zarządcy sukcesyjnego, a także w okresie od dnia, w którym zarządca sukcesyjny przestał pełnić tę funkcję, do dnia powołania kolejnego zarządcy sukcesyjnego albo wygaśnięcia zarządu sukcesyjnego obowiązek aktualizowania danych za przedsiębiorstwo w spadku wykonują osoby, o których mowa w art. 14 ustawy z dnia 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej i innych ułatwieniach związanych z sukcesją przedsiębiorstw (Dz. U. z 2021 r. poz. 170), dokonujące czynności, o których mowa w art. 13 tej ustawy. Podmioty wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego dokonują zgłoszenia aktualizacyjnego wyłącznie w zakresie danych uzupełniających wskazanych w art. 5 ust. 2b pkt 2.

Natomiast art. 9 ust. 6 ww. ustawy stanowi, że

do aktualizacji danych objętych zgłoszeniem identyfikacyjnym stosuje się:

1.odpowiednio przepisy art. 5 ust. 4a;

2.wzory formularzy zgłoszeń aktualizacyjnych określone w rozporządzeniu wydanym na podstawie art. 5 ust. 5 albo formularz wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Biorąc pod uwagę powołane wyżej przepisy należy wskazać, że na fakturach dokumentujących sprzedaż oraz nabycie towarów i usług powinny być wskazane m.in. imiona i nazwiska lub nazwy sprzedawcy i nabywcy towarów lub usług i ich adresy oraz identyfikatory podatkowe.

Ustawa o podatku od towarów i usług wprowadza katalog elementów, jakie powinna zawierać faktura, przy czym katalog ten nie jest zamknięty. Oznacza to, że na fakturze można umieszczać również informacje dodatkowe, jeśli podatnik uzna, że taka jest potrzeba.

Faktura musi jednak zawierać dane umożliwiające jednoznaczną identyfikację stron transakcji gospodarczej, zarówno po stronie nabywcy, jak i sprzedawcy.

Stosownie do art. 96 ust. 1 ustawy,

Podmioty, o których mowa w art. 15, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, z zastrzeżeniem ust. 3.

Wzór dokumentu VAT-R zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie podatku od towarów i usług określony został Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 9 marca 2020 r. w sprawie wzorów dokumentów związanych z rejestracją w zakresie podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2020 r., poz. 430).

Regulacje zawarte w § 1 pkt 1 ww. rozporządzenia

określa się wzór zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie podatku od towarów i usług, stanowiący załącznik nr 1 do rozporządzenia.

W części B.1. tego zgłoszenia – „Dane identyfikacyjne”, w poz. 11 należy podać nazwę pełną.

Zatem, co do zasady, celem wypełnienia dyspozycji wynikających z powołanych przepisów, w przypadku podatnika niebędącego osobą fizyczną dane identyfikacyjne stanowi przede wszystkim nazwa pełna. W fakturze ww. podatnicy powinni umieszczać nazwę pełną podaną w zgłoszeniu identyfikacyjnym oraz w zgłoszeniu rejestracyjnym VAT-R.

W opisie sprawy wskazaliście Państwo, że jesteście Spółką z ograniczoną odpowiedzialnością prowadzącą działalność od 8 września 2021 r. pod firmą: A. z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Białymstoku, poprzednia nazwa firmy: Przedsiębiorstwo A. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Nowa nazwa firmy, pomimo złożonego wniosku, do chwili obecnej nie została wpisana przez Sąd Rejonowy w (…) do Rejestru Przedsiębiorców. Postanowiliście Państwo, iż od dnia zmiany umowy Spółki i dnia zmiany nazwy firmy tj.: 8 września 2021 r. do dnia wpisana nowej nazwy do Rejestru Przedsiębiorców, we wszystkich dokumentach rozliczeniowych, w tym fakturach na sprzedaż usług i towarów oraz fakturach dokumentujących nabycie towarów i usług będziecie Państwo wskazywali nazwę firmy przed zmianą umowy spółki tj.: Przedsiębiorstwo A. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Państwa Spółka nie złożyła zgłoszenia aktualizacyjnego (NIP-2) ani też nie złożyła zgłoszenia aktualizacyjnego (VAT-R) ze wskazaniem nowej nazwy firmy Spółki tj. A. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Państwa wątpliwości dotyczą kwestii czy Spółka jako podatnik VAT czynny po 8 września 2021 r. do dnia wpisu nowej nazwy firmy w Rejestrze Przedsiębiorców w fakturach dokumentujących sprzedaż przez stronę towarów i usług oraz w fakturach dokumentujących nabycie przez wnioskodawcę towarów i usług na cele związane z prowadzoną działalnością gospodarczą ma prawo wskazywania nazwy firmy o treści: Przedsiębiorstwo A. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Z przedstawionych wyżej przepisów wynika, iż zgłoszenie identyfikacyjne podatników wpisanych do Krajowego Rejestru Sądowego zawiera dane objęte treścią wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym, z wyłączeniem rejestru dłużników niewypłacalnych, przekazywane automatycznie za pośrednictwem systemu teleinformatycznego oraz dane uzupełniające: skróconą nazwę (firmę), wykaz rachunków bankowych lub imiennych rachunków w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, z wyjątkiem rachunku VAT w rozumieniu art. 2 pkt 37 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, adresy miejsc prowadzenia działalności, dane prowadzącego dokumentację rachunkową, w tym jego NIP, adres miejsca przechowywania dokumentacji rachunkowej, dane kontaktowe. Ponadto podmioty wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego dokonują zgłoszenia aktualizacyjnego wyłącznie w zakresie danych uzupełniających wskazanych w art. 5 ust. 2b pkt 2 ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników. W Państwa sytuacji nie zachodzi konieczność zgłoszenia aktualizacyjnego z uwagi na to, że nie dochodzi do zmiany danych uzupełniających wskazanych w art. 5 ust. 2b pkt 2 ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników.

Odnosząc się natomiast do Państwa wątpliwości wskazać należy, że zmiana umowy spółki dotycząca nazwy spółki wymaga uchwały wspólników i jest skuteczna dopiero z chwilą wpisu do rejestru. W związku z powyższym po 8 września 2021 r. do dnia wpisu nowej nazwy spółki (firmy) w Krajowym Rejestrze Przedsiębiorców w fakturach dokumentujących sprzedaż towarów i usług oraz w fakturach dokumentujących nabycie przez Państwa towarów i usług na cele związane z prowadzoną działalnością gospodarczą powinni Państwo wskazywać nazwę firmy o treści: Przedsiębiorstwo A. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Niniejsza interpretacja indywidualna dotyczy wyłącznie pytania oznaczonego we wniosku nr 1. W pozostałym zakresie (pytanie nr 1) zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

-Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosujecie się Państwo do interpretacji.

-Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329; dalej jako „PPSA”).  

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

-w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

-w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.)