Brak możliwości odzyskania podatku VAT z tytułu realizacji projektu. - Interpretacja - 0114-KDIP4-1.4012.104.2022.1.PS

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 1 kwietnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-1.4012.104.2022.1.PS

Temat interpretacji

Brak możliwości odzyskania podatku VAT z tytułu realizacji projektu.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

24 lutego 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 21 lutego 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy braku możliwości odzyskania podatku VAT z tytułu realizacji projektu „(…)”.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Zakład (...) został utworzony przez Zgromadzenie (…) (Zgromadzenie) jako jednostka organizacyjna kościelnej osoby prawnej. Działa na podstawie przepisów ustawy o lecznictwie z dnia 15 kwietnia 2011 r. oraz statutu. Udziela świadczeń pielęgnacyjno-opiekuńczych oraz opiekuńczo-leczniczych.

Działalność prowadzi w budynkach będących własnością Zgromadzenia.

Zgromadzenie powstało w 1633 roku w celu niesienia pomocy osobom chorym, niepełnosprawnym fizycznie i umysłowo, starym, opuszczonym, dzieciom pozbawionym opieki.

Zgromadzenie działa na podstawie ustawy z dnia 17 maja 1989 roku o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Polsce. Prowadzi niegospodarczą działalność statutową w resorcie zdrowia, oświaty i pomocy społecznej. Zgromadzenie realizuje projekt pod nazwą „(…)” w budynku Zakładu. Budynek został przekazany przez Zgromadzenie w nieodpłatne użytkowanie Zakładowi.

Projekt realizowany jest we współpracy Zgromadzenia z Zakładem.

Zakład czuwa nad prawidłową i sprawną realizacją zadania, uczestnicząc w kolejnych jego etapach. (...) zobowiązał się do współpracy w zakresie:

1.1.przygotowania inwestycji:

a)opracowanie dokumentacji projektowej wraz z niezbędnymi badaniami, ekspertyzami itp.

b)  pozyskanie właściwych decyzji administracyjnych koniecznych do realizacji projektu wraz z przeprowadzeniem postępowań na wybór wykonawców poszczególnych usług,

1.2.realizacji inwestycji:

a)   realizacji robót budowlano-montażowych,

b)   odbiór końcowy robót,

c)rozliczenie końcowe zadania inwestycyjnego,

1.3.pozyskiwania środków finansowych:

a)   przygotowanie i pozyskanie wszelkich wymaganych dokumentów, działań usług wynikających z programów pomostowych, z których możliwe będzie uzyskanie pomocy   finansowej wraz z przeprowadzeniem postępowań na wybór wykonawców niezbędnych działań i usług,

1.4.finansowania:

a)zawieranie umów z poszczególnymi wykonawcami i ich rozliczenie finansowe.

Współpraca ta jest nieodpłatna, oparta na zasadach wzajemnej pomocy.

Inwestycja dotyczy: opracowania niezbędnej dokumentacji, robót budowlanych - przebudowa oddziału łóżkowego, instalacji gazów medycznych, renowacji stolarki okiennej, wykonanie dodatkowego źródła energii elektrycznej, zakupu wanien do hydromasażu z wózkiem, promocji projektu.

Inwestycja pozwoli na poprawę standardu opieki w Zakładzie. Dzięki rozszerzeniu infrastruktury o gazy medyczne zwiększy dostępność wysokiej jakości usług leczniczych dla pacjentów w stanie ciężkim, osób w podeszłym wieku.

Na etapie realizacji projektu (...) poniósł wydatki z tytułu opracowania projektu budowlanego wraz z niezbędnymi pomiarami i ekspertyzami. Na wydatki związane z opracowaniem projektów zostały wystawione faktury zakupu usług na (...).

Faktura za wykonanie wszystkich robót budowlanych i zakupu sprzętu będzie wystawiona na Zgromadzenie faktycznego beneficjenta projektu „(…)”.

Zakład jest biernym podatnikiem VAT zarejestrowanym pod numerem NIP... Korzysta ze zwolnienia od podatku z tytułu rodzaju prowadzonej działalności art. 43 ust. 1 pkt. 18a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Zakład prowadzi oddział pielęgnacyjno-opiekuńczy i opiekuńczo-leczniczy, świadcząc usługi w zakresie opieki medycznej służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia. Świadczy usługi medyczne na podstawie umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Jest podmiotem leczniczym, posiada wpis do Rejestru Podmiotów Leczniczych wojewody Nr.... Poza wyżej wymienionymi usługami medycznymi nie prowadzi innej działalności.

Wszystkie towary i usługi nabyte w związku z realizacją projektu: „(…)” będą wykorzystane do czynności zwolnionych z opodatkowania.

Przedstawiony stan faktyczny dotyczy tylko i wyłącznie konsekwencji podatkowych na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług dla Wnioskodawcy Niepublicznego Zakładu. Zgromadzenie wystąpiło o interpretację indywidualną z osobnym wnioskiem.

Realizatorem projektu jest Zgromadzenie we współpracy z Zakładem. Współpraca i zadania zostały ustalone pomiędzy podmiotami w opisie wyżej.

Pytanie

Czy Zakład z tytułu realizacji projektu „(…)”, ma możliwość odzyskania podatku VAT?

Państwa stanowisko w sprawie

Zakład (...) został utworzony przez Zgromadzenie (...), działa na podstawie ustawy o działalności leczniczej z dnia 15 kwietnia 2011 r. i statutu. Udziela świadczeń zdrowotnych na podstawie art. 9 ust. 1 pkt 2 ustawy o działalności leczniczej. Niepubliczny Zakład nie jest czynnym podatnikiem VAT w zakresie realizowanych zadań w zakresie opieki medycznej, do realizacji których został powołany, nie posiada możliwości odliczenia podatku VAT - podstawa prawna art. 43 ust. 18a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. 2004 Nr 54 poz. 535 z poźn. zm. PKWiU 86).

Poza usługami medycznymi nie prowadzi innej działalności.

Towary i usługi nabyte w związku z realizacją zadania „(…)” będą wykorzystywane do czynności zwolnionych z opodatkowania VAT.

W związku z powyższym Niepublicznemu Zakładowi nie przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, więc uważa się, że Zakład nie ma możliwości odzyskania podatku VAT.

Podatek VAT naliczony w fakturach, a dotyczący wymienionego zadania winien być uznany jako koszt.

Ponadto realizacja projektu nie będzie związana z wykonaniem czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Projekt nie generuje dochodów. Po realizacji projektu nie będą pobierane opłaty z tytułu korzystania z budynku.

Zgromadzenie prowadziło tu będzie działalność charytatywną (nieodpłatną) - obiekt wykorzystywany będzie wyłącznie na cele statutowe Zakładu oraz Zgromadzenia.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2021 r. poz. 685 ze zm.), zwanej dalej ustawą:

W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie do art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy:

Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

a)nabycia towarów i usług,

b)dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

Na mocy art. 87 ust. 1 ustawy:

W przypadku gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.

Zasady dokonywania zwrotu różnicy podatku na rachunek bankowy podatnika zostały określone w art. 87 ust. 2-6 ustawy.

Zgodnie z art. 88 ust. 4 ustawy o VAT:

Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 7.

Z cytowanych wyżej przepisów wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje zarejestrowany, czynny podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.  Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego, jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.

Ponadto podkreślić należy, że ustawodawca zapewnił podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Na podstawie art. 15 ust. 2 ustawy:

Pod pojęciem działalności gospodarczej należy rozumieć wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Państwa wątpliwości w sprawie dotyczą możliwości odzyskania podatku VAT z tytułu realizacji projektu (...)”.

Jak już wyjaśniono wyżej rozliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art.  86 ust. 1 ustawy uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. W omawianej sprawie warunki uprawniające do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego nie są spełnione, ponieważ – jak wynika z okoliczności sprawy – wszystkie towary i usługi nabyte w związku z realizacją projektu będą wykorzystywane do czynności zwolnionych z opodatkowania, nie służą więc do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

Mając zatem na uwadze uregulowania wynikające z art. 86 ust. 1 ustawy, nie będzie Państwu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków z tytułu opracowania projektu budowlanego wraz z niezbędnymi pomiarami i ekspertyzami ponoszonych w związku z projektem „(…)”. Wobec tego nie będzie również przysługiwało prawo do zwrotu różnicy podatku, o którym mowa w art. 87 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Państwa i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Powyższe rozstrzygnięcie dotyczy tylko i wyłącznie konsekwencji podatkowych na gruncie ustawy o podatku VAT dla Zakładu i nie odnosi się do Zgromadzenia

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Państwa sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i muszą się Państwo zastosować do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

      1)z zastosowaniem art. 119a;

      2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

      3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

-   Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329; dalej jako „PPSA”.  

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

-    w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

-    w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).