Uznanie otrzymanego dofinansowania za podstawę opodatkowania oraz sposobu udokumentowania otrzymanego dofinansowania. - Interpretacja - 0113-KDIPT1-2.4012.644.2022.2.SM

Shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 16 grudnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.644.2022.2.SM

Temat interpretacji

Uznanie otrzymanego dofinansowania za podstawę opodatkowania oraz sposobu udokumentowania otrzymanego dofinansowania.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej

9 września 2022 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 23 sierpnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy uznania otrzymanego dofinansowania za podstawę opodatkowania oraz sposobu udokumentowania otrzymanego dofinansowania. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 28 listopada 2022 r. (wpływ 2 grudnia 2022 r.).

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem

1)Zainteresowany będący stroną postępowania:

Politechnika 1

2)Zainteresowani niebędący stroną postępowania:

·Politechnika 2

·K. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego (z uwzględnieniem uzupełnienia wniosku z 28 listopada 2022 r.)

Politechnika 1 jest publiczną uczelnią akademicką działającą, w szczególności, na podstawie ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t. j. Dz. U. z 2022 r., poz. 574, z późn. zm., zwanej dalej Prawo o szkolnictwie wyższym), aktów wykonawczych na jej podstawie wydanych oraz statutu Uczelni.

Politechnika 1 jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

Ze wspólnym wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji prawa podatkowego występuje - oprócz Politechniki 1 - Politechnika 2, publiczna uczelnia akademicka, czynny podatnik podatku od towarów i usług (zwane dalej we wniosku Uczelniami, lub Uczelniami Uczestniczącymi) oraz K. Sp. z o.o. z siedzibą w …, czynny podatnik podatku od towarów i usług (wszyscy Wnioskodawcy zwani dalej we wniosku łącznie Uczestnikami Projektu).

K. Sp. z o.o. zajmuje się tworzeniem …, świadczy usługi …, a także specjalizuje się w usługach badawczych i rozwojowych. Podmiot ten prowadzi jedynie działalność opodatkowaną podatkiem od towarów i usług.

Zakres podstawowych czynności wykonywanych przez Uczelnie wskazuje m.in. art. 11 ust. 1 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, którymi są:

1)prowadzenie kształcenia na studiach;

2)prowadzenie kształcenia na studiach podyplomowych lub innych form kształcenia;

3)prowadzenie działalności naukowej, świadczenie usług badawczych oraz transfer wiedzy i technologii do gospodarki;

4)prowadzenie kształcenia doktorantów;

5)kształcenie i promowanie kadr uczelni;

6)stwarzanie osobom niepełnosprawnym warunków do pełnego udziału w:

a)procesie przyjmowania na uczelnię w celu odbywania kształcenia,

b)kształceniu,

c)prowadzeniu działalności naukowej;

7)wychowywanie studentów w poczuciu odpowiedzialności za państwo polskie, tradycję narodową, umacnianie zasad demokracji i poszanowanie praw człowieka;

8)stwarzanie warunków do rozwoju kultury fizycznej studentów;

9)upowszechnianie i pomnażanie osiągnięć nauki i kultury, w tym przez gromadzenie i udostępnianie zbiorów bibliotecznych, informacyjnych i archiwalnych;

10)działanie na rzecz społeczności lokalnych i regionalnych.

Działalność Uczelni Uczestniczących obejmuje zarówno obszar podlegający opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jak również obszar niepodlegający opodatkowaniu (będący poza zakresem ustawy o VAT) oraz zwolniony z opodatkowania (czynności korzystające ze zwolnienia od podatku VAT).

Działalność niepodlegająca opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (będąca poza zakresem ustawy o VAT) to przede wszystkim nieodpłatne czynności kształcenia oraz badania własne naukowe finansowane z subwencji oraz innych różnego typu dofinansować celowych.

Odpłatna działalność zwolniona to głównie odpłatne usługi kształcenia, które korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług oraz odpłatne usługi noclegowe świadczone na rzecz studentów i doktorantów, które także korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Uczelnie prowadzą również działalność opodatkowaną podatkiem od towarów usług, polegającą m.in. na odpłatnym wynajmie lokali użytkowych, odpłatnych badaniach wykonywanych na zlecenie, odpłatnych noclegach świadczonych na rzecz osób innych niż studenci/doktoranci, sprzedaży praw do wyników badań, czy też odpłatnej sprzedaży wydawnictw. Działalność opodatkowaną podatkiem od towarów i usług stanowi także tzw. komercjalizacja wyników badań, czyli przykładowo sprzedaż licencji do uzyskanych wyników badań, czy też inna forma odpłatnego zbycia praw majątkowych do uzyskanych wyników badań.

Obie wnioskujące Uczelnie prowadzą zasadniczo równolegle te same zakresy działalności, tj. obszar podlegający opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, obszar niepodlegający opodatkowaniu (będący poza zakresem ustawy o VAT) oraz obszar zwolniony z opodatkowania (czynności korzystające ze zwolnienia od podatku od towarów i usług).

W ramach prowadzonej działalności naukowej Uczelnie Uczestniczące wykonują różnego typu badania naukowe. Realizacja badań wymaga ponoszenia znacznych wydatków finansowych. Wydatki finansowane są ze środków własnych, subwencji, dotacji lub różnego typu grantów. Wiele instytucji, w tym państwowych agencji rządowych, czy instytutów państwowych ogłasza konkursy na finansowanie działalności badawczej (m.in. realizowanej przez uczelnie publiczne). Instytucje te ogłaszają konkurs, a zainteresowane jednostki aplikują w konkursie i po spełnieniu warunków konkursowych otrzymują grant/dofinansowanie, etc.

Jednym z podmiotów, który ogłasza konkursy na dofinansowanie prac badawczych oraz rozwojowych (prowadzenie działalności naukowej) jest X (zwane dalej X). Jest to… w rozumieniu ustawy z dnia… (t. j. Dz. U. z … poz. …, z późń. zm.), powołana do realizacji zadań z zakresu…

W … X ogłosił konkurs … w ramach …Programu…: „…” (zwany dalej Programem). Celem Programu … jest rozwój polskiego potencjału… (zwanej dalej również jak…) poprzez opracowanie rozwiązań wykorzystujących…, mających bezpośrednie zastosowanie w praktyce.

Uczestnicy Projektu dnia... zawarli umowę konsorcjum (zwana dalej umową konsorcjum), tworząc na jej mocy konsorcjum naukowe. Zostało ono utworzone w celu przygotowania i realizacji w ramach Programu projektu pt. „…” (zwanego dalej Projektem).

Jako lidera konsorcjum Uczestnicy Projektu wybrali Politechnikę 1. Politechnika 1 - jako lider - upoważniona jest m.in. do (§ 3 ust. 3 umowy konsorcjum):

złożenia wniosku o dofinansowanie w imieniu konsorcjum,

reprezentowania wszystkich członków konsorcjum w postępowaniu w sprawach przyznania środków finansowych na wykonanie Projektu,

zawarcia na rzecz i w imieniu własnym oraz w imieniu konsorcjantów umowy o dofinansowanie,

reprezentowania konsorcjantów w związku z wykonywaniem umowy o dofinansowanie,

pośredniczenia w przekazaniu członkom konsorcjum środków finansowych otrzymanych od X.

W § 3 umowy konsorcjum określono zadania lidera w zakresie:

wniosku o dofinansowanie, umowy o dofinansowanie oraz rozliczania dofinansowania,

organizacji i zarządzania Projektem,

zarządzania finansami,

badań przemysłowych i prac rozwojowych,

informacji i promocji dotyczącej części prac w ramach Projektu realizowanych przez Politechnikę 1.

W umowie konsorcjum określono również zadania i obowiązki pozostałych członków konsorcjum, wyznaczono osoby do kontaktu między konsorcjantami (§ 4 umowy konsorcjum), określono zasady komunikacji i podejmowania decyzji (§ 6 umowy konsorcjum), sposób monitorowania, sprawozdawczości i kontroli (§ 7 umowy konsorcjum) oraz odpowiedzialność członków konsorcjum (§ 8 umowy konsorcjum). Na podstawie § 5 ust. 2 umowy konsorcjum, lider konsorcjum dokonuje podziału środków pomiędzy członków konsorcjum, zgodnie z harmonogramem rzeczowo-finansowym oraz wnioskiem o dofinansowanie.

Lider konsorcjum (Politechnika 1) przekazuje środki finansowe pozostałym konsorcjantom (tj. Politechnice 2 oraz K. Sp. z o.o. z siedzibą w…), w terminie 7 dni od dnia wpływu środków na rachunek bankowy Projektu, o ile dany konsorcjant dopełnił związane z tym formalności wynikające z umowy konsorcjum, umowy o dofinansowanie oraz wniosku o dofinansowanie oraz pod warunkiem, że lider otrzymał te środki z X (§ 5 ust. 3 umowy konsorcjum).

Wszelkie decyzje dotyczące wydatkowania środków finansowych, zgodnie z umową konsorcjum, wnioskiem o dofinansowanie oraz z zasadami kwalifikowalności wydatków podejmuje każdy z członków konsorcjum samodzielnie (§ 5 ust. 4 umowy konsorcjum). Ewentualne konsekwencje związane z zakwestionowaniem przez X prawidłowości poniesionych przez danego konsorcjanta wydatków ponosi wyłącznie ten konsorcjant. Lider konsorcjum nie odpowiada wobec pozostałych konsorcjantów za wstrzymanie całości lub części finansowania Projektu z powodu błędnego lub niewłaściwego przygotowania przez konsorcjantów informacji do wniosku o płatność lub do okresowych sprawozdań z realizacji Projektu (§ 5 ust. 5 umowy konsorcjum).

Ponadto z przesłanych wraz z uzupełnieniem z 28 listopada 2022 r. brakujących załączników ORD-WS/A wniosku wspólnego wynika, że:

Uczestnicy Projektu złożyli do X wniosek o dofinansowanie.

Zgodnie ze złożonym wnioskiem o dofinansowanie, intencją Projektu jest zaprojektowanie, zaimplementowanie i wdrożenie informatycznego systemu kontroli jakości produktów bazującego na opiniach pozyskanych ze źródeł internetowych, takich jak: strony internetowe, portale społecznościowe, portale aukcyjne, sklepy internetowe.

Głównymi zadaniami systemu są:

(i)analiza dostępnych opinii (liczbowe, tekstowe, audio i wideo) w celu dokonania selekcji produktów do badań laboratoryjnych;

(ii)automatyzacja procesu pozyskiwania opinii o produktach ze źródeł internetowych;

(iii)stworzenie platformy dla rozwoju rozwiązań bazujących na...

Głównym rezultatem Projektu po ukończeniu wszystkich trzech faz, będzie system informatyczny mający na celu pozyskiwanie, przechowywanie, udostępnianie i analizę opisów/ocen na temat danych produktów pobranych ze źródeł internetowych.

System będzie zaimplementowany w jednym z wybranych języków programowania, korzystać będzie z autorskich rozwiązań, nie będzie obarczony prawami autorskimi osób trzecich. Opracowany i zaimplementowany system będzie z założenia gotowy do wdrożenia i wykorzystania w praktyce. Dostarczony zostanie z kompletną dokumentacją, zawierającą instrukcję wdrożenia wraz z informacją techniczną dotyczącą infrastruktury niezbędnej do prawidłowej instalacji i działania oprogramowania. Docelowo zostanie również dostarczona dogłębna analiza dotychczasowych publikacji dotyczących klasyfikacji danych, a także analizy danych audio/video pod kątem ekstrakcji z nich danych.

Jak wskazano wyżej, Projekt zakłada rozdzielenie całości prac badawczo-rozwojowych na trzy fazy. W każdej z tych faz kolejne funkcje są dostarczane w sposób przyrostowy, tj. każda faza zakończona jest dostarczeniem działającego systemu z pewną częścią wszystkich funkcji, aż do realizacji wszystkich wymagań.

Pierwsza faza obejmuje stworzenie projektu systemu kontroli jakości i jego implementację w wersji „…”. W skład wstępnej wersji systemu wchodzi:

(i)sieć …;

(ii)moduł… (…);

(iii)baza opinii o produktach;

(iv)komponent pozyskiwania danych.

Sieć… służy jako baza danych przechowująca i udostępniająca dane o jakości produktów innym modułom systemu. Wymaganie konsensusu zapewnia, że dane przechowywane w sieci pozostają bezpieczne w przypadku awarii i prób nieautoryzowanej modyfikacji. Wszystkie operacje związane z przetwarzaniem danych wykonywane są za pomocą inteligentnych kontraktów (ang. …), które są elektronicznym odpowiednikiem prawdziwych kontraktów i mogą być wykonywane tylko, gdy określone wymagania zostaną spełnione. Pozwala to na kontrolowane udostępnianie danych w sposób zgodny z wymogami prawnymi oraz docelowo umożliwi udział w systemie większej liczbie podmiotów poprzez dołączenie do sieci … typu konsorcjum. Kluczowym komponentem systemu jest moduł …, który realizuje krytyczne, z perspektywy Projektu, funkcje.

Pierwszą z nich jest klasyfikacja zebranych w sieci … opinii tekstowych i liczbowych na pozytywne, neutralne i negatywne. Funkcja ta obejmuje opinie w trzech podstawowych językach, tj. polskim, angielskim i niemieckim.

Drugą kluczową funkcją jest analiza opinii tekstowych pod kątem wykrywania informacji o podwójnej jakości produktów.

Trzecią funkcją pierwszej wersji systemu jest selekcja produktów do badań laboratoryjnych ze względu na wystąpienie co najmniej jednego z następujących warunków:

(i)całkowita liczba opinii na temat produktu jest większa od 1000;

(ii)stosunek liczby pozytywnych opinii do całkowitej liczby opinii wynosi min. 80%;

(iii)stosunek liczby negatywnych opinii do całkowitej liczby opinii wynosi min. 30%;

(iv)liczba opinii dotycząca podwójnej jakości produktów wynosi min. 10 opinii.

Czwartą funkcją jest generowanie raportów podsumowujących działanie systemu, zawierających następujące informacje: nazwa produktu, dane identyfikujące produktu, dane producenta, data wystawienia opinii, data pobrania danych, język opinii, lokalizacja opinii, ocena liczbowa, cechy charakterystyczne opinii, treść opinii, informacje o składzie, jakości, cechy charakterystyczne rozróżniające ten sam produkt, źródło danych (opinii/informacji), tagi przeszukiwawcze, powiązania produktowe, materiały wizualne/graficzne, porównanie z … (…), ID opinii, kody klasyfikacji produktu, grupa produktów, model, wykaz akredytowanych laboratoriów w Polsce i w Europie, przeprowadzających badania nad wskazanym produktem.

Piątą funkcją modułu… jest analiza i filtrowanie opinii, w celu eliminacji sklonowanych w różnych źródłach opinii oraz opinii wystawionych przez boty. Baza opinii o produktach jest podstawą, bez której pozostałe komponenty systemu badania jakości produktów nie są w stanie wykonywać swoich funkcji. Baza opinii we wstępnej wersji zawiera opinie dla min. 10 produktów dla każdej z trzech grup produktowych, tj. proszki do prania kolorów, tabletki do zmywarki i kubki termiczne. Minimalna liczba opinii liczbowych i tekstowych dla każdego produktu wynosi … opinii, dla każdego z trzech podstawowych języków narodowych, co daje w sumie … opinii w pierwszej fazie. Wstępna baza opinii jest opracowana za pomocą autorskiego modułu internetowego pozyskiwania opinii o wybranych produktach. Umożliwi on przeprowadzanie internetowych ankiet w celu uzyskania opinii konsumentów o produktach w formacie liczbowym, tekstowym, audio i wideo. Dodatkowo baza opinii w razie potrzeby jest zasilona o dane pochodzące z baz opinii zakupionych od właściwych podmiotów. Zadaniem wstępnej wersji bazy opinii jest dostarczenie danych niezbędnych do opracowania, weryfikacji i walidacji mechanizmów modułu… (…). Baza danych o produktach służy również do wygenerowania słownika pojęć charakterystycznych dla opinii wskazujących na podwójną jakość produktów.

Druga faza prac skupia się na rozbudowie funkcji dostarczonych w ramach I fazy prac. Sieć …jest rozbudowana o inteligentne kontrakty pozwalające na poszerzanie grup produktowych, dodanie nowych języków oraz przeszukiwanie innych zasobów. Moduł ... jest rozbudowany o mechanizmy przetwarzania i analizy opinii w formie nagrań audio i video. Baza opinii o produktach jest rozbudowana o kolejne 10 opinii dla produktów z każdej z 3 grup produktowych, oraz o 3 dodatkowe grupy produktów (proszki do prania białego, kremy do opalania, pieluchy dla dzieci) z bazą opinii dla każdej z nich spełniającą wymagania z fazy I i II. Rozbudowany zostanie komponent pozyskiwania opinii o funkcję harmonogramu, która umożliwi rozsyłanie ankiet do użytkowników o określonym czasie, co pozwoli na zorganizowane badanie opinii konsumentów. W ramach prac nad drugą fazą opracowana jest również baza akredytowanych laboratoriów, które mogą przeprowadzić badania nad poszczególnymi produktami.

Trzecia faza obejmuje prace nad finalizacją Projektu i umożliwieniem jego wprowadzenia do środowiska produkcyjnego/praktycznego wykorzystania - faza wdrożenia. Nową funkcją dla modułu … jest przypisywanie akredytowanych laboratoriów do grup produktów, które mają możliwość badania ich jakości. W ramach tej fazy przeprowadzone są niezbędne prace nad optymalizacją procesów systemu kontroli jakości produktów oraz opracowanie instrukcji wdrożenia systemu. Ostatnim etapem trzeciej fazy jest przeprowadzenie testów akceptacyjnych wśród użytkowników w celu określenia poziomu spełnienia przez system zidentyfikowanych potrzeb i oczekiwań.

Prace w ramach wszystkich faz obejmują również przeprowadzenie testów różnych poziomów, w celu weryfikacji i walidacji dostarczonego oprogramowania. Każda faza zakłada również przygotowanie szczegółowej dokumentacji projektowej, technicznej i użytkowej, co pozwoli na śledzenie postępów i nadzór nad pracami projektowymi. Założeniem Projektu jest dostarczenie, na koniec każdej z faz, oprogramowania gotowego do wdrożenia w środowisku zbliżonym do rzeczywistego środowiska produkcyjnego, co pozwoli na przeprowadzenie testów jakościowych z udziałem ekspertów zewnętrznych.

Podsumowując, każda z faz Projektu obejmuje zadania o charakterze badań przemysłowych i/lub eksperymentalnych prac rozwojowych, przy czym w ramach:

I fazy - celem jest stworzenie wstępnej wersji systemu, która może zostać poddana ocenie oraz zgromadzeniu niezbędnych dla realizacji Projektu danych w postaci stosownych baz danych;

II fazy - celem jest stworzenie generycznego systemu umiejącego obsłużyć różne scenariusze użycia;

III fazy - dodatkowo wykonywane są prace przedwdrożeniowe polegające zarówno na ulepszaniu powstałego systemu, jak i na przygotowaniu do zastosowania w praktyce rozwiązania będącego wynikiem realizacji Projektu.

Strony podpiszą z X umowę o dofinansowanie (zwaną dalej umową o dofinansowanie). Umowa określa zasady udzielenia przez X dofinansowania realizacji Projektu oraz prawa i obowiązki stron, związane z realizacją Projektu, przy czym Projekt jest podzielony na fazy, a możliwość jego realizacji w kolejnych fazach jest uzależniona od warunków określonych w umowie o dofinansowanie. Przyznanie dofinansowania dla Projektu na realizację fazy I nie jest równoznaczne z zakwalifikowaniem do przekazania dofinansowania na realizację Projektu w ramach fazy II i III (§ 3 ust. 2 zd. 2 umowy o dofinansowanie). Uprawnienie Uczestników Projektu do uzyskania dofinansowania na realizację II fazy Projektu jest uzależnione od uzyskania przez nich pozytywnego wyniku w ramach selekcji po weryfikacji fazy I Projektu. W przypadku uzyskania przez Uczestników Projektu wyniku negatywnego w ramach selekcji fazy I Projektu, ich uprawnienie do dofinansowania fazy II i fazy III Projektu wygasa.

I analogicznie, uprawnienie Uczestników Projektu do uzyskania dofinansowania na realizację III fazy Projektu jest uzależnione od uzyskania przez nich pozytywnego wyniku w ramach selekcji fazy II Projektu. W przypadku uzyskania przez Uczestników Projektu wyniku negatywnego w ramach selekcji fazy II Projektu, ich uprawnienie do dofinansowania fazy III Projektu wygasa.

W ramach I i II fazy Uczestnicy Projektu są zobligowani doręczyć X raport, który zawiera m.in. informacje o przebiegu prac badawczo-rozwojowych, o sposobie realizacji kamieni milowych oraz informacje o wyniku prac przeprowadzonych przez Uczestników Projektu w ramach danej fazy. X dokonuje selekcji Projektu do kolejnej fazy w oparciu o ww. raport, ewentualne spotkania z Uczestnikami Projektu oraz ewentualną weryfikację prac badawczo-rozwojowych wykonanych w ramach danej fazy.

Umowę o dofinansowanie podpisuje oprócz X i konsorcjantów również tzw. Uprawniony. Jest nim Y.

Wykonawcy wszystkich projektów wyłonionych do dofinansowania w ramach Programu przekazują całość praw majątkowych do wyników projektu do Uprawnionego, niezależnie po której fazie zakończyła się realizacja projektu (dotyczy to również Uczestników Projektu).

Zgodnie z § 2 ust. 3 umowy o dofinansowanie, Projekt może być realizowany przez lidera konsorcjum i konsorcjantów wyłącznie w ramach działalności niegospodarczej. Lider konsorcjum jest zobowiązany m.in. do udostępnienia w sposób otwarty zebranych danych w ramach Projektu co najmniej poprzez ich udostępnienie w sposób wskazany przez X oraz na stronie internetowej lidera konsorcjum lub stronie internetowej Projektu na licencji… (licencja ta pozwala na kopiowanie, zmienianie, rozprowadzanie, przedstawianie i wykonywanie utworu jedynie pod warunkiem oznaczenia autorstwa. Jest to licencja gwarantująca najszersze swobody licencjobiorcy).

Lider konsorcjum jest odpowiedzialny wobec X za prawidłowe wykonanie umowy o dofinansowanie. Przy czym w przypadku bezskuteczności egzekucji wobec lidera konsorcjum, pozostali konsorcjanci odpowiadają solidarnie za wykonanie Umowy, w tym za działania lub zaniechania lidera konsorcjum oraz prawidłowe wydatkowanie dofinansowania (§ 16 ust. 1 i 2 umowy o dofinansowanie).

Na mocy § 3 ust. 8 umowy o dofinansowanie członkowie konsorcjum mają prawo do rozpowszechniania wyników Projektu, po uzyskaniu uprzedniej akceptacji Uprawnionego, w szczególności poprzez:

1)wystąpienia na konferencjach naukowych;

2)publikacje w czasopismach naukowych lub technicznych widniejących w Wykazie czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, stanowiącym załącznik do komunikatu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 18 grudnia 2019 r.

Zgodnie z § 4 ust. 4 umowy o dofinansowanie, prawa majątkowe do przedmiotów prawa własności przemysłowej (w rozumieniu ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej), przedmiotów prawa autorskiego (w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych), oraz innych rezultatów realizacji Projektu niepodlegających takiej ochronie (dalej również łącznie jako…), przysługują Uprawnionemu, niezależnie po której fazie zakończyła się realizacja Projektu.

W myśl § 4 ust. 5 umowy o dofinansowanie, w ramach otrzymanego dofinansowania lider konsorcjum oraz konsorcjanci, przenoszą na Uprawnionego autorskie prawa majątkowe do wyników Projektu stanowiących utwór w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (dalej jako Elementy Autorskie) w zakresie pól eksploatacji znanych w chwili zawarcia umowy, w tym wymienionych w art. 50 i 74 ust. 4 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, bez ograniczeń co do terytorium, czasu i liczby egzemplarzy, a w szczególności:

1)dowolnego utrwalania lub zwielokrotniania każdą techniką, trwale i czasowo, tworzenia nowych egzemplarzy (kopii), niezależnie od zakresu, formy i sposobu (środków) wykonania oraz przeznaczenia danego zwielokrotnienia, w tym wprowadzania do pamięci komputera i dowolnych form przetwarzania w pamięci komputera;

2)rozpowszechniania oryginałów lub kopii, niezależnie od zakresu, formy, sposobu (środków) i celu rozpowszechnienia, w tym obrotu, najmu, użyczania i oddawania do używania (odpłatnie lub nieodpłatnie) na innej podstawie oraz dowolnych form publicznego udostępniania, w tym w sieci Internet oraz w drodze dowolnych form przekazu i transmisji bezprzewodowej;

3)w odniesieniu do programów komputerowych - wprowadzania do pamięci komputera i serwerów sieci komputerowych, dokonywania dowolnych zmian w programie komputerowym (w tym tłumaczenia, przystosowywania, zmiany układu), niezależnie od zakresu, formy, sposobu (środków) ich dokonania oraz ich przeznaczenia;

4)wprowadzania do obrotu;

5)publicznego wykonania i odtwarzania, wystawienia, wyświetlania lub nadawania za pomocą każdego środka przekazu.

Przeniesienie autorskich praw majątkowych do Elementów Autorskich obejmuje również prawo do wykonywania praw zależnych oraz prawo zezwalania na wykonywanie zależnych autorskich praw majątkowych bez zgody twórców, oraz do przenoszenia tego prawa na osoby trzecie, w ramach otrzymanego dofinansowania (§ 4 ust. 6 umowy o dofinansowanie).

Przeniesienie autorskich praw majątkowych nastąpi z chwilą przekazania przez lidera konsorcjum oraz konsorcjantów, w całości lub w części, wyników Projektu zawierających Elementy Autorskie, najpóźniej w dniu dokonania pozytywnej oceny merytorycznej raportu końcowego, do którego złożenia zobligowany jest lider konsorcjum. Z chwilą przeniesienia autorskich praw majątkowych do wyników Projektu zawierających Elementy Autorskie, na Uprawnionego przechodzi własność nośnika, na którym wyniki utrwalono (§ 4 ust. 8 umowy o dofinansowanie).

Analogiczne uregulowania w zakresie przeniesienia na uprawnionego autorskich praw majątkowych do Elementów Autorskich oraz … zawarte zostały w umowie konsorcjum.

Zgodnie z § 4 ust. 2 umowy o dofinansowanie Uprawniony jest zobowiązany do zastosowania w praktyce rozwiązania będącego wynikiem realizacji Projektu. Prawa do wyników Projektu są przenoszone na rzecz Uprawnionego, dlatego w ramach Programu nie przewidziano wytycznych w zakresie podziału tych praw pomiędzy konsorcjantami. Przekazanie praw na rzecz Uprawnionego następuje w ramach otrzymanego przez Uczestników Projektu dofinansowania na mocy umowy o dofinansowanie.

Na mocy § 4 ust. 19 umowy o dofinansowanie, lider konsorcjum oraz konsorcjanci, po uzgodnieniu z Uprawnionym, mają prawo do wykorzystywania wyników prac będących rezultatem realizacji Projektu do celów dydaktycznych lub do publikacji naukowych, z uwzględnieniem obowiązku uprawnionego do zastosowania w praktyce rozwiązania będącego wynikiem realizacji Projektu. Uprawniony zastrzega sobie prawo do uprzedniej akceptacji i ewentualnego wyłączenia z możliwości upowszechnienia części treści przeznaczonych przez lidera konsorcjum oraz konsorcjantów do publikacji.

Liderowi konsorcjum oraz konsorcjantom może zostać udzielona licencja na korzystanie z… na mocy odrębnej umowy zawartej pomiędzy Uprawnionym, a liderem konsorcjum oraz konsorcjantami (§ 4 ust. 20 umowy o dofinansowanie).

W § 5 ust. 21 umowy konsorcjum strony postanowiły, że wystąpią z wnioskiem wspólnym o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku należnego, tak aby rozliczenia każdego z konsorcjantów - z uwagi na tożsamość stanu faktycznego sprawy - były zbieżne.

Nadto w ww. uzupełnieniu z 28 listopada 2022 r. - w odpowiedzi na zadane w wezwaniu pytania - wskazano:

1.Politechnika 1, Politechnika 2 oraz K. Sp. z o.o. (zwani dalej łącznie Uczestnikami Projektu) dnia… zawarli umowę konsorcjum (zwaną dalej umową konsorcjum), tworząc na jej mocy konsorcjum naukowe. Zostało ono utworzone w celu przygotowania i realizacji w ramach Programu projektu pt. „…” (zwanego dalej Projektem).

Jako lidera konsorcjum Uczestnicy Projektu wybrali Politechnikę1. Politechnika 1 - jako lider - upoważniona jest m.in. do (§ 3 ust. 3 umowy konsorcjum):

złożenia wniosku o dofinansowanie w imieniu konsorcjum,

reprezentowania wszystkich członków konsorcjum w postępowaniu w sprawach przyznania środków finansowych na wykonanie Projektu,

zawarcia na rzecz i w imieniu własnym oraz w imieniu konsorcjantów umowy o dofinansowanie,

reprezentowania konsorcjantów w związku z wykonywaniem umowy o dofinansowanie, pośredniczenia w przekazaniu członkom konsorcjum środków finansowych otrzymanych od X.

W § 3 umowy konsorcjum określono zadania lidera w zakresie:

wniosku o dofinansowanie, umowy o dofinansowanie oraz rozliczania dofinansowania,

organizacji i zarządzania Projektem,

zarządzania finansami,

badań przemysłowych i prac rozwojowych,

informacji i promocji dotyczącej części prac w ramach Projektu realizowanych przez Politechnikę 1.

W umowie konsorcjum określono również zadania i obowiązki pozostałych członków konsorcjum, wyznaczono osoby do kontaktu między konsorcjantami (§ 4 umowy konsorcjum), określono zasady komunikacji i podejmowania decyzji (§ 6 umowy konsorcjum), sposób monitorowania, sprawozdawczości i kontroli (§ 7 umowy konsorcjum) oraz odpowiedzialność członków konsorcjum (§ 8 umowy konsorcjum). Na podstawie § 5 ust. 2 umowy konsorcjum, lider konsorcjum dokonuje podziału środków pomiędzy członków konsorcjum, zgodnie z harmonogramem rzeczowo-finansowym oraz wnioskiem o dofinansowanie. Lider konsorcjum (Politechnika 1) przekazuje środki finansowe pozostałym konsorcjantom (tj. Politechnice 2 oraz K. Sp. z o.o. z siedzibą w…), w terminie 7 dni od dnia wpływu środków na rachunek bankowy Projektu, o ile dany konsorcjant dopełnił związane z tym formalności wynikające z umowy konsorcjum, umowy o dofinansowanie oraz wniosku o dofinansowanie oraz pod warunkiem, że lider otrzymał te środki z X (§ 5 ust. 3 umowy konsorcjum). Wszelkie decyzje dotyczące wydatkowania środków finansowych, zgodnie z umową konsorcjum, wnioskiem o dofinansowanie oraz z zasadami kwalifikowalności wydatków podejmuje każdy z członków konsorcjum samodzielnie (§ 5 ust. 4 umowy konsorcjum). Ewentualne konsekwencje związane z zakwestionowaniem przez X prawidłowości poniesionych przez danego konsorcjanta wydatków ponosi wyłącznie ten konsorcjant. Lider konsorcjum nie odpowiada wobec pozostałych konsorcjantów za wstrzymanie całości lub części finansowania Projektu z powodu błędnego lub niewłaściwego przygotowania przez konsorcjantów informacji do wniosku o płatność lub do okresowych sprawozdań z realizacji Projektu (§ 5 ust. 5 umowy konsorcjum).

Uczestnicy Projektu złożyli do X wniosek o dofinansowanie.

Zgodnie ze złożonym wnioskiem o dofinansowanie, intencją Projektu jest zaprojektowanie, zaimplementowanie i wdrożenie informatycznego systemu kontroli jakości produktów bazującego na opiniach pozyskanych ze źródeł internetowych, takich jak: strony internetowe, portale społecznościowe, portale aukcyjne, sklepy internetowe.

Głównymi zadaniami systemu są:

(i)analiza dostępnych opinii (liczbowe, tekstowe, audio i wideo) w celu dokonania selekcji produktów do badań laboratoryjnych;

(ii)automatyzacja procesu pozyskiwania opinii o produktach ze źródeł internetowych;

(iii)stworzenie platformy dla rozwoju rozwiązań bazujących na… (…).

Głównym rezultatem Projektu po ukończeniu wszystkich trzech faz, będzie system informatyczny mający na celu pozyskiwanie, przechowywanie, udostępnianie i analizę opisów/ocen na temat danych produktów pobranych ze źródeł internetowych. System będzie zaimplementowany w jednym z wybranych języków programowania, korzystać będzie z autorskich rozwiązań, nie będzie obarczony prawami autorskimi osób trzecich. Opracowany i zaimplementowany system będzie z założenia gotowy do wdrożenia i wykorzystania w praktyce. Dostarczony zostanie z kompletną dokumentacją, zawierającą instrukcję wdrożenia wraz z informacją techniczną dotyczącą infrastruktury niezbędnej do prawidłowej instalacji i działania oprogramowania. Docelowo zostanie również dostarczona dogłębna analiza dotychczasowych publikacji dotyczących klasyfikacji danych, a także analizy danych audio/video pod kątem ekstrakcji z nich danych.

Jak wskazano wyżej, Projekt zakłada rozdzielenie całości prac badawczo-rozwojowych na trzy fazy. W każdej z tych faz kolejne funkcje są dostarczane w sposób przyrostowy, tj. każda faza zakończona jest dostarczeniem działającego systemu z pewną częścią wszystkich funkcji, aż do realizacji wszystkich wymagań.

Pierwsza faza obejmuje stworzenie projektu systemu kontroli jakości i jego implementację w wersji „…”.

W skład wstępnej wersji systemu wchodzi:

(i)sieć …;

(ii)moduł … (…);

(iii)baza opinii o produktach;

(iv)komponent pozyskiwania danych.

Sieć … służy jako baza danych przechowująca i udostępniająca dane o jakości produktów innym modułom systemu. Wymaganie konsensusu zapewnia, że dane przechowywane w sieci pozostają bezpieczne w przypadku awarii i prób nieautoryzowanej modyfikacji. Wszystkie operacje związane z przetwarzaniem danych wykonywane są za pomocą inteligentnych kontraktów (ang…), które są elektronicznym odpowiednikiem prawdziwych kontraktów i mogą być wykonywane tylko, gdy określone wymagania zostaną spełnione. Pozwala to na kontrolowane udostępnianie danych w sposób zgodny z wymogami prawnymi oraz docelowo umożliwi udział w systemie większej liczbie podmiotów poprzez dołączenie do sieci… typu konsorcjum. Kluczowym komponentem systemu jest moduł…, który realizuje krytyczne, z perspektywy Projektu, funkcje. Pierwszą z nich jest klasyfikacja zebranych w sieci… opinii tekstowych i liczbowych na pozytywne, neutralne i negatywne. Funkcja ta obejmuje opinie w trzech podstawowych językach, tj. polskim, angielskim i niemieckim. Drugą kluczową funkcją jest analiza opinii tekstowych pod kątem wykrywania informacji o podwójnej jakości produktów.

Trzecią funkcją pierwszej wersji systemu jest selekcja produktów do badań laboratoryjnych ze względu na wystąpienie co najmniej jednego z następujących warunków:

(i)całkowita liczba opinii na temat produktu jest większa od 1000;

(ii)stosunek liczby pozytywnych opinii do całkowitej liczby opinii wynosi min. 80%;

(iii)stosunek liczby negatywnych opinii do całkowitej liczby opinii wynosi min. 30%;

(iv)liczba opinii dotycząca podwójnej jakości produktów wynosi min. 10 opinii.

Czwartą funkcją jest generowanie raportów podsumowujących działanie systemu, zawierających opinii, data pobrania danych, język opinii, lokalizacja opinii, ocena liczbowa, cechy charakterystyczne opinii, treść opinii, informacje o składzie, jakości, cechy charakterystyczne rozróżniające ten sam produkt, źródło danych (opinii/informacji), tagi przeszukiwawcze, powiązania produktowe, materiały wizualne/graficzne, porównanie z… (…), ID opinii, kody klasyfikacji produktu, grupa produktów, model, wykaz akredytowanych laboratoriów w Polsce i w Europie, przeprowadzających badania nad wskazanym produktem.

Piątą funkcją modułu …(…) jest analiza i filtrowanie opinii, w celu eliminacji sklonowanych w różnych źródłach opinii oraz opinii wystawionych przez boty. Baza opinii o produktach jest podstawą, bez której pozostałe komponenty systemu badania jakości produktów nie są w stanie wykonywać swoich funkcji. Baza opinii we wstępnej wersji zawiera opinie dla min. 10 produktów dla każdej z trzech grup produktowych, tj. proszki do prania kolorów, tabletki do zmywarki i kubki termiczne. Minimalna liczba opinii liczbowych i tekstowych dla każdego produktu wynosi … opinii, dla każdego z trzech podstawowych języków narodowych, co daje w sumie … opinii w pierwszej fazie. Wstępna baza opinii jest opracowana za pomocą autorskiego modułu internetowego pozyskiwania opinii o wybranych produktach. Umożliwi on przeprowadzanie internetowych ankiet w celu uzyskania opinii konsumentów o produktach w formacie liczbowym, tekstowym, audio i wideo. Dodatkowo baza opinii w razie potrzeby jest zasilona o dane pochodzące z baz opinii zakupionych od właściwych podmiotów. Zadaniem wstępnej wersji bazy opinii jest dostarczenie danych niezbędnych do opracowania, weryfikacji i walidacji mechanizmów modułu… (…). Baza danych o produktach służy również do wygenerowania słownika pojęć charakterystycznych dla opinii wskazujących na podwójną jakość produktów.

Druga faza prac skupia się na rozbudowie funkcji dostarczonych w ramach I fazy prac. Sieć… jest rozbudowana o inteligentne kontrakty pozwalające na poszerzanie grup produktowych, dodanie nowych języków oraz przeszukiwanie innych zasobów. Moduł… (…) jest rozbudowany o mechanizmy przetwarzania i analizy opinii w formie nagrań audio i video. Baza opinii o produktach jest rozbudowana o kolejne 10 opinii dla produktów z każdej z 3 grup produktowych, oraz o 3 dodatkowe grupy produktów (proszki do prania białego, kremy do opalania, pieluchy dla dzieci) z bazą opinii dla każdej z nich spełniającą wymagania z fazy I i II. Rozbudowany zostanie komponent pozyskiwania opinii o funkcję harmonogramu, która umożliwi rozsyłanie ankiet do użytkowników o określonym czasie, co pozwoli na zorganizowane badanie opinii konsumentów. W ramach prac nad drugą fazą opracowana jest również baza akredytowanych laboratoriów, które mogą przeprowadzić badania nad poszczególnymi produktami.

Trzecia faza obejmuje prace nad finalizacją Projektu i umożliwieniem jego wprowadzenia do środowiska produkcyjnego/praktycznego wykorzystania - faza wdrożenia. Nową funkcją dla modułu… (…) jest przypisywanie akredytowanych laboratoriów do grup produktów, które mają możliwość badania ich jakości. W ramach tej fazy przeprowadzone są niezbędne prace nad optymalizacją procesów systemu kontroli jakości produktów oraz opracowanie instrukcji wdrożenia systemu. Ostatnim etapem trzeciej fazy jest przeprowadzenie testów akceptacyjnych wśród użytkowników w celu określenia poziomu spełnienia przez system zidentyfikowanych potrzeb i oczekiwań.

Prace w ramach wszystkimi faz obejmują również przeprowadzenie testów różnych poziomów, w celu weryfikacji i walidacji dostarczonego oprogramowania. Każda faza zakłada również przygotowanie szczegółowej dokumentacji projektowej, technicznej i użytkowej, co pozwoli na śledzenie postępów i nadzór nad pracami projektowymi. Założeniem Projektu jest dostarczenie, na koniec każdej z faz, oprogramowania gotowego do wdrożenia w środowisku zbliżonym do rzeczywistego środowiska produkcyjnego, co pozwoli na przeprowadzenie testów jakościowych z udziałem ekspertów zewnętrznych.

Podsumowując, każda z faz Projektu obejmuje zadania o charakterze badań przemysłowych i/lub eksperymentalnych prac rozwojowych, przy czym w ramach:

I fazy - celem jest stworzenie wstępnej wersji systemu, która może zostać poddana ocenie oraz zgromadzeniu niezbędnych dla realizacji Projektu danych w postaci stosownych baz danych;

II fazy - celem jest stworzenie generycznego systemu umiejącego obsłużyć różne scenariusze użycia;

III fazy - dodatkowo wykonywane są prace przedwdrożeniowe polegające zarówno na ulepszaniu powstałego systemu, jak i na przygotowaniu do zastosowania w praktyce rozwiązania będącego wynikiem realizacji Projektu.

W ramach Projektu Politechnika 1realizuje następujące zadania (oznaczone jako zadania nr 1, 4, 7):

projekt komponentów systemu kontroli jakości i bezpieczeństwa produktów… oraz koordynacja prac nad realizacją systemu;

zarządzanie oraz rozbudowa projektu systemu kontroli jakości produktów …;

wdrożenie systemu kontroli jakości i bezpieczeństwa produktów...

Politechnika 2 realizuje następujące zadania (oznaczone jako zadania nr 2, 5, 8):

zaprojektowanie mechanizmów… (…) dla systemu kontroli jakości i bezpieczeństwa…;

zaprojektowanie mechanizmów… (…) dla systemu kontroli jakości i bezpieczeństwa… pozwalających na analizę opinii w formacie audio i wideo;

opracowanie projektu funkcji związanych z bazą laboratoriów oraz rozszerzenie funkcji o nowe języki obce

K. Sp. z o.o. realizuje następujące zadania (oznaczone jako zadania 3, 6, 9):

implementacja komponentów systemu kontroli jakości i bezpieczeństwa produktów… na podstawie danych pozyskanych ze źródeł internetowych;

rozbudowa komponentów systemu kontroli jakości i bezpieczeństwa produktów… na podstawie danych o jakości pozyskanych ze źródeł internetowych;

implementacja funkcji przypisywania produktów do akredytowanych laboratoriów mogących przeprowadzić testy jakościowe, wprowadzania nowych języków oraz optymalizacja systemu.

Każdy z Uczestników Projektu realizuje przypisane mu zadania. Realizują je w ramach wspólnej realizacji przedsięwzięcia. Zadań tych nie wykonują sobie nawzajem. Dzięki realizacji zadań przez każdego z Uczestników Projektu powstaną określane prawa majątkowe, które w ramach uzyskanego dofinansowania zostaną przeniesione na rzecz Uprawnionego. Jak wynika bowiem z umowy o dofinansowanie, umowę tą podpisze oprócz X i konsorcjantów również tzw. Uprawniony. Jest nim Y.

Dodatkowo na mocy § 5 ust. 20 umowy konsorcjum, Lider konsorcjum i partnerzy konsorcjum zobowiązują się do niezlecania sobie nawzajem realizacji usług, dostaw lub robót budowlanych. A na podstawie § 2 ust. 3 umowy o dofinansowanie, Projekt może być realizowany przez lidera konsorcjum i konsorcjantów wyłącznie w ramach działalności niegospodarczej.

2.Politechnika 1 - jako lider - upoważniona jest m.in. do pośredniczenia w przekazaniu członkom konsorcjum środków finansowych otrzymanych od X (§ 3 ust. 3 umowy konsorcjum).

Ponieważ strony realizują Projekt wspólnie i jak wskazano w odp. na pyt. 1, nie wykonują czynności sobie nawzajem, to umowa konsorcjum nie zawiera postanowień w zakresie wystawiania faktur, należnego wynagrodzenia ani terminów wykonania prac.

Jeżeli chodzi o zasady rozliczenia środków finansowych uzyskanych od X, to należy wskazać, że zgodnie z § 5 umowy konsorcjum:

1)za zarządzanie finansowe zgodne z Harmonogramem rzeczowo-finansowym stanowiącym element wniosku o dofinansowanie odpowiedzialny będzie Lider Konsorcjum. Harmonogram rzeczowo-finansowy zostanie sporządzony przez Lidera Konsorcjum po uzgodnieniu z Partnerami. Partner Konsorcjum zobowiązuje się do ścisłego stosowania się do ustalonego Harmonogramu rzeczowo-finansowego.

2)Lider Konsorcjum dokonuje podziału środków pomiędzy Konsorcjantami, zgodnie z Harmonogramem rzeczowo-finansowym oraz wnioskiem o dofinansowanie.

3)Lider Konsorcjum przekazuje środki finansowe partnerowi, w terminie 7 dni od dnia wpływu środków na rachunek bankowy Projektu, o ile Partner Konsorcjum dopełnił związanych z tym formalności wynikających z umowy konsorcjum oraz umowy o dofinansowanie, a Lider Konsorcjum otrzymał środki z X.

4)Wszelkie decyzje dotyczące wydatkowania środków finansowych, zgodnie z umową, wnioskiem o dofinansowanie oraz z zasadami kwalifikowalności wydatków, podejmuje Partner Konsorcjum samodzielnie.

5)Konsekwencje związane z zakwestionowaniem przez X prawidłowości poniesionych przez Konsorcjanta wydatków ponosi poszczególny Konsorcjant. Lider Konsorcjum nie odpowiada wobec Konsorcjantów za wstrzymanie całości lub części finansowania Projektu z powodu błędnego lub niewłaściwego przygotowania przez Konsorcjantów informacji do wniosku o płatność lub do okresowych sprawozdań z realizacji Projektu.

6)Konsorcjanci zobowiązują się do niezwłocznego dostarczania Liderowi Konsorcjum wszystkich informacji i dokumentów niezbędnych do terminowego złożenia wniosku o płatność.

7)Rozliczenia pomiędzy stronami umowy dotyczą wartości Projektu określonej w umowie o dofinansowanie.

8)Wypłata środków finansowych dla Konsorcjantów będzie odbywać się w formie przyjętej w umowie o dofinansowanie.

9)Lider Konsorcjum dołoży wszelkich starań by poszczególne transze środków finansowych przekazywane były na konto przez X zgodnie z obowiązującym harmonogramem płatności.

10)Każdy z Konsorcjantów w sposób autonomiczny zarządza własnym budżetem zgodnie z celem i zakresem Projektu.

3.W ramach Projektu Politechnika 1 realizuje następujące zadania (oznaczone jako zadania nr 1, 4, 7):

projekt komponentów systemu kontroli jakości i bezpieczeństwa produktów… oraz koordynacja prac nad realizacją systemu;

zarządzanie oraz rozbudowa projektu systemu kontroli jakości produktów…;

wdrożenie systemu kontroli jakości i bezpieczeństwa produktów...

Politechnika 2 realizuje następujące zadania (oznaczone jako zadania nr 2, 5, 8):

zaprojektowanie mechanizmów… (…) dla systemu kontroli jakości i bezpieczeństwa…;

zaprojektowanie mechanizmów… (…) dla systemu kontroli jakości i bezpieczeństwa… pozwalających na analizę opinii w formacie audio i wideo;

opracowanie projektu funkcji związanych z bazą laboratoriów oraz rozszerzenie funkcji o nowe języki obce

K. Sp. z o.o. realizuje następujące zadania (oznaczone jako zadania 3, 6, 9):

implementacja komponentów systemu kontroli jakości i bezpieczeństwa produktów… na podstawie danych pozyskanych ze źródeł internetowych;

rozbudowa komponentów systemu kontroli jakości i bezpieczeństwa produktów… na podstawie danych o jakości pozyskanych ze źródeł internetowych;

implementacja funkcji przypisywania produktów do akredytowanych laboratoriów mogących przeprowadzić testy jakościowe, wprowadzania nowych języków oraz optymalizacja systemu.

4.Na pytanie Organu o treści:

Na czyją rzecz

a.Politechnika 1

b.Politechnika 2

c.K. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

realizuje/będzie realizować przypisane w ramach Projektu zadania/czynności?

udzielono odpowiedzi:

Jak już wskazano w odp. na pyt. 1 i 3, Uczestnicy Projektu realizują określone zadania w ramach wspólnej realizacji przedsięwzięcia. Zadań tych nie wykonują sobie nawzajem. Dzięki realizacji zadań przez każdego z Uczestników Projektu powstaną określane prawa majątkowe, które w ramach uzyskanego dofinansowania zostaną przeniesione na rzecz Uprawnionego. Jak wynika bowiem z umowy o dofinansowanie, umowę tę podpisze oprócz X i Konsorcjantów również tzw. Uprawniony. Jest nim Y. Wykonawcy wszystkich projektów wyłonionych do dofinansowania w ramach Programu przekazują całość praw majątkowych do wyników projektu do Uprawnionego, niezależnie po której fazie zakończyła się realizacja projektu (dotyczy to również Uczestników Projektu).

Dodatkowo jak wynika z § 2 ust. 3 umowy o dofinansowanie, Projekt może być realizowany przez lidera konsorcjum i konsorcjantów wyłącznie w ramach działalności niegospodarczej. Na podstawie § 3 ust. 4 pkt 7 umowy o dofinansowanie, Lider konsorcjum jest zobowiązany m.in. do udostępnienia w sposób otwarty zebranych danych w ramach Projektu co najmniej poprzez ich udostępnienie w sposób wskazany przez X oraz na stronie internetowej lidera konsorcjum lub stronie internetowej Projektu na licencji… (licencja ta pozwala na kopiowanie, zmienianie, rozprowadzanie, przedstawianie i wykonywanie utworu jedynie pod warunkiem oznaczenia autorstwa. Jest to licencja gwarantująca najszersze swobody licencjobiorcy).

Lider konsorcjum jest odpowiedzialny wobec X za prawidłowe wykonanie umowy o dofinansowanie. Przy czym w przypadku bezskuteczności egzekucji wobec lidera konsorcjum, pozostali konsorcjanci odpowiadają solidarnie za wykonanie Umowy, w tym za działania lub zaniechania lidera konsorcjum oraz prawidłowe wydatkowanie dofinansowania (§ 16 ust. 1 i 2 umowy o dofinansowanie).

Na mocy § 3 ust. 8 umowy o dofinansowanie członkowie konsorcjum mają prawo do rozpowszechniania wyników Projektu, po uzyskaniu uprzedniej akceptacji Uprawnionego, w szczególności poprzez:

1)wystąpienia na konferencjach naukowych;

2)publikacje w czasopismach naukowych lub technicznych widniejących w Wykazie czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, stanowiącym załącznik do komunikatu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 18 grudnia 2019 r.

Zgodnie z § 4 ust. 4 umowy o dofinansowanie, prawa majątkowe do przedmiotów prawa własności przemysłowej (w rozumieniu ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej), przedmiotów prawa autorskiego (w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych), oraz innych rezultatów realizacji Projektu niepodlegających takiej ochronie (dalej również łącznie jako…), przysługują Uprawnionemu, niezależnie po której fazie zakończyła się realizacja Projektu.

W myśl § 4 ust. 5 umowy o dofinansowanie, w ramach otrzymanego dofinansowania lider konsorcjum oraz konsorcjanci, przenoszą na Uprawnionego autorskie prawa majątkowe do wyników Projektu stanowiących utwór w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (dalej jako Elementy Autorskie) w zakresie pól eksploatacji znanych w chwili zawarcia umowy, w tym wymienionych w art. 50 i 74 ust. 4 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, bez ograniczeń co do terytorium, czasu i liczby egzemplarzy, a w szczególności:

1)dowolnego utrwalania lub zwielokrotniania każdą techniką, trwale i czasowo, tworzenia nowych egzemplarzy (kopii), niezależnie od zakresu, formy i sposobu (środków) wykonania oraz przeznaczenia danego zwielokrotnienia, w tym wprowadzania do pamięci komputera i dowolnych form przetwarzania w pamięci komputera;

2)rozpowszechniania oryginałów lub kopii, niezależnie od zakresu, formy, sposobu (środków) i celu rozpowszechnienia, w tym obrotu, najmu, użyczania i oddawania do używania (odpłatnie lub nieodpłatnie) na innej podstawie oraz dowolnych form publicznego udostępniania, w tym w sieci Internet oraz w drodze dowolnych form przekazu i transmisji bezprzewodowej;

3)w odniesieniu do programów komputerowych - wprowadzania do pamięci komputera i serwerów sieci komputerowych, dokonywania dowolnych zmian w programie komputerowym (w tym tłumaczenia, przystosowywania, zmiany układu), niezależnie od zakresu, formy, sposobu (środków) ich dokonania oraz ich przeznaczenia;

4)wprowadzania do obrotu;

5)publicznego wykonania i odtwarzania, wystawienia, wyświetlania lub nadawania za pomocą każdego środka przekazu.

Przeniesienie autorskich praw majątkowych do Elementów Autorskich obejmuje również prawo do wykonywania praw zależnych oraz prawo zezwalania na wykonywanie zależnych autorskich praw majątkowych bez zgody twórców, oraz do przenoszenia tego prawa na osoby trzecie, w ramach otrzymanego dofinansowania (§ 4 ust. 6 umowy o dofinansowanie).

Przeniesienie autorskich praw majątkowych nastąpi z chwilą przekazania przez lidera konsorcjum oraz konsorcjantów, w całości lub w części, wyników Projektu zawierających Elementy Autorskie, najpóźniej w dniu dokonania pozytywnej oceny merytorycznej raportu końcowego, do którego złożenia zobligowany jest lider konsorcjum. Z chwilą przeniesienia autorskich praw majątkowych do wyników Projektu zawierających Elementy Autorskie, na Uprawnionego przechodzi własność nośnika, na którym wyniki utrwalono (§ 4 ust. 8 umowy o dofinansowanie).

Analogiczne uregulowania w zakresie przeniesienia na uprawnionego autorskich praw majątkowych do Elementów Autorskich oraz … zawarte zostały w umowie konsorcjum.

Zgodnie z § 4 ust. 2 umowy o dofinansowanie Uprawniony jest zobowiązany do zastosowania w praktyce rozwiązania będącego wynikiem realizacji Projektu. Prawa do wyników Projektu są przenoszone na rzecz Uprawnionego, dlatego w ramach Programu nie przewidziano wytycznych w zakresie podziału tych praw pomiędzy konsorcjantami. Przekazanie praw na rzecz Uprawnionego następuje w ramach otrzymanego przez Uczestników Projektu dofinansowania na mocy umowy o dofinansowanie.

Na mocy § 4 ust. 19 umowy o dofinansowanie, lider konsorcjum oraz konsorcjanci, po uzgodnieniu z Uprawnionym, mają prawo do wykorzystywania wyników prac będących rezultatem realizacji Projektu do celów dydaktycznych lub do publikacji naukowych, z uwzględnieniem obowiązku uprawnionego do zastosowania w praktyce rozwiązania będącego wynikiem realizacji Projektu. Uprawniony zastrzega sobie prawo do uprzedniej akceptacji i ewentualnego wyłączenia z możliwości upowszechnienia części treści przeznaczonych przez lidera konsorcjum oraz konsorcjantów do publikacji.

Liderowi konsorcjum oraz konsorcjantom może zostać udzielona licencja na korzystanie z … na mocy odrębnej umowy zawartej pomiędzy Uprawnionym a liderem konsorcjum oraz konsorcjantami (§ 4 ust. 20 umowy o dofinansowanie).

Biorąc pod uwagę wskazane wyżej postanowienia umów należy przyjąć, że Uczestnicy Projektu będą realizowali przypisane im w ramach Projektu zadania/czynności na rzecz Uprawnionego.

5.Biorąc pod uwagę wskazane w odpowiedzi na pyt. 4 postanowienia umowne należy przyjąć, że bezpośrednim beneficjentem czynności wykonanych przez Uczestników Projektu będzie Uprawniony.

6.Lider konsorcjum jest odpowiedzialny wobec X za prawidłowe wykonanie umowy o dofinansowanie. Przy czym w przypadku bezskuteczności egzekucji wobec lidera konsorcjum, pozostali konsorcjanci odpowiadają solidarnie za wykonanie Umowy, w tym za działania lub zaniechania lidera konsorcjum oraz prawidłowe wydatkowanie dofinansowania (§ 16 ust. 1 i 2 umowy o dofinansowanie).

7.Na pytanie Organu o treści:

Czy

a.Politechnika 1

b.Politechnika 2

c.K. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

samodzielnie dokonują/będą dokonywali zakupu towarów i usług na potrzeby realizacji Projektu (w części przypisanej odpowiednio Politechnice 1, Politechnice 2, K. Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością)?

wskazano:

Tak, każdy z Uczestników Projektu samodzielnie dokonuje/będzie dokonywał zakupu towarów i usług na potrzeby realizacji Projektu (w części przypisanej każdemu z Uczestników Projektu).

8.W fakturach dokumentujących nabycie towarów i usług związanych z realizacją Projektu:

a.w części przypisanej Politechnice 1- Politechnika 1 zostanie wskazana jako nabywca;

b.w części przypisanej Politechnice 2 - Politechnika 2 zostanie wskazana jako nabywca;

c.w części przypisanej K. Sp. z o.o. - K. Sp. z o.o. zostanie wskazana jako nabywca.

9.Politechnika 1 w celu realizacji zadań nr 1, 4 i 7:

nabędzie prawa własności materialnej/intelektualnej do danych/opinii na temat wybranych produktów;

poniesie wydatki związane z działaniami promocyjnymi (oznakowanie miejsca realizacji Projektu, strona internetowa Projektu, publikacji itp.);

zamówi realizację audytu wewnętrznego, który rozpocznie się po zrealizowaniu 50% całości planowych wydatków związanych z Projektem (jest to wymagany obowiązkowy audyt wewnętrzny);

poniesie wydatki związane z udziałem w konferencjach naukowych związanych z promocją rezultatów naukowo-badawczych Projektu (w tym koszty delegacji).

Politechnika 2 w celu realizacji zadań nr 2, 5 i 8:

poniesie koszty publikacji naukowych w czasopismach;

poniesie wydatki na udział w konferencji wraz z delegacją.

K. Sp. z o.o. w celu realizacji zadań nr 3, 6 i 9:

poniesie koszty związane z zapewnieniem i utrzymaniem środowiska ciągłej integracji i instalacji demonstracyjnej;

poniesie koszty podwykonawstwa związane z dostosowaniem platformy wizualizacji i dystrybucji oprogramowania.

10.Z dofinansowania, o którym mowa we wniosku o interpretację Uczestnicy Projektu pokryją wydatki wskazane w odpowiedzi na pyt. 9, a ponadto również pokryją koszty związane z wynagrodzeniami osób zatrudnionych przy realizacji Projektu.

11.Na mocy § 3 ust. 8 umowy o dofinansowanie członkowie konsorcjum mają prawo do rozpowszechniania wyników Projektu, po uzyskaniu uprzedniej akceptacji Uprawnionego, w szczególności poprzez:

1)wystąpienia na konferencjach naukowych;

2)publikacje w czasopismach naukowych lub technicznych widniejących w Wykazie czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, stanowiącym załącznik do komunikatu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 18 grudnia 2019 r.

Ponadto na mocy § 4 ust. 19 umowy o dofinansowanie, lider konsorcjum oraz konsorcjanci, po uzgodnieniu z Uprawnionym, mają prawo do wykorzystywania wyników prac będących rezultatem realizacji Projektu do celów dydaktycznych lub do publikacji naukowych, z uwzględnieniem obowiązku uprawnionego do zastosowania w praktyce rozwiązania będącego wynikiem realizacji Projektu. Uprawniony zastrzega sobie prawo do uprzedniej akceptacji i ewentualnego wyłączenia z możliwości upowszechnienia części treści przeznaczonych przez lidera konsorcjum oraz konsorcjantów do publikacji.

Dodatkowo jak wynika z § 2 ust. 3 umowy o dofinansowanie, Projekt może być realizowany przez lidera konsorcjum i konsorcjantów wyłącznie w ramach działalności niegospodarczej. Na podstawie § 3 ust. 4 pkt 7 umowy o dofinansowanie, Lider konsorcjum jest zobowiązany m.in. do udostępnienia w sposób otwarty zebranych danych w ramach Projektu co najmniej poprzez ich udostępnienie w sposób wskazany przez X oraz na stronie internetowej lidera konsorcjum lub stronie internetowej Projektu na licencji… (licencja ta pozwala na kopiowanie, zmienianie, rozprowadzanie, przedstawianie i wykonywanie utworu jedynie pod warunkiem oznaczenia autorstwa. Jest to licencja gwarantująca najszersze swobody licencjobiorcy).

Nie można również pominąć, że jak wskazano już w odp. na pyt. 4 - uwzględniając postanowienie § 4 ust. 2 umowy o dofinansowanie Uprawniony jest zobowiązany do zastosowania w praktyce rozwiązania będącego wynikiem realizacji Projektu. Przekazanie praw na rzecz Uprawnionego następuje w ramach otrzymanego przez Uczestników Projektu dofinansowania na mocy umowy o dofinansowanie.

12.Na pytanie Organu o treści:

W jaki sposób wyliczona została kwota dofinansowania przyznanego:

a.Politechnice 1 w celu realizacji opisanego Projektu (w części przypisanej Państwu) i od czego uzależniona jest/będzie jej wysokość?

b.Politechnice 2 w celu realizacji opisanego Projektu (w części przypisanej Politechnice 2) i od czego uzależniona jest/będzie jej wysokość?

c.K. Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w celu realizacji opisanego Projektu (w części przypisanej ww. Spółce) i od czego uzależniona jest/będzie jej wysokość?

wskazano, że:

Wartość Projektu i wartość dofinansowania określała będzie umowa o dofinansowanie. Dofinansowanie dotyczyć może wyłącznie kosztów kwalifikowalnych. Wydatki wykraczające poza całkowitą kwotę kosztów kwalifikowalnych, określoną w umowie o dofinansowanie w tym wydatki wynikające ze wzrostu całkowitego kosztu realizacji Projektu po zawarciu Umowy, są ponoszone przez Lidera konsorcjum lub konsorcjanta i są kosztami niekwalifikowalnymi. Koszty ponoszone w Projekcie muszą spełniać następujące warunki:

1)są niezbędne do zrealizowania celów Projektu;

2)są zgodne z budżetem Projektu;

3)są zaksięgowane i udokumentowane zgodnie z przepisami o rachunkowości oraz polityką rachunkowości stosowaną u Lidera konsorcjum lub konsorcjantów;

4)zostały poniesione w okresie realizacji poszczególnych faz Projektu;

5)zostały poniesione zgodnie z zasadami racjonalnej gospodarki finansowej, w szczególności najkorzystniejszej relacji nakładów do rezultatów;

6)zostały poniesione zgodnie z Przewodnikiem kwalifikowalności kosztów;

7)zostały poniesione zgodnie z zasadami określonymi w § 9 umowy o dofinansowanie (paragraf ten określa zasady monitorowania realizacji Projektu);

8)koszty objęte fazą II są kwalifikowalne, o ile Beneficjent uzyskał w ramach selekcji po fazie I wynik pozytywny;

9)koszty objęte fazą III są kwalifikowalne, o ile Beneficjent uzyskał w ramach selekcji po fazie II wynik pozytywny.

13.Otrzymane przez każdego z Uczestników Projektu dofinansowanie może/będzie mogło być przeznaczone wyłącznie na realizację zadań przypisanych każdemu z Uczestników Projektu w ramach Projektu.

14.Na pytanie Organu o treści:

Czy w trakcie realizacji przedmiotowego Projektu

a.Politechnika 1 są/będą zobowiązani

b.Politechnika 2 jest/będzie zobowiązana

c.K. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest/będzie zobowiązana

do rozliczania się z otrzymanych środków finansowych? Jeśli tak, to z kim i w jaki sposób je rozliczają?

odpowiedziano:

Umowa o dofinansowanie, którą podpiszą Uczestnicy Projektu wraz z X oraz Uprawnionym będzie zawierała postanowienia dotyczące monitorowania realizacji Projektu.

Zgodnie z § 9 ust. 1 umowy o dofinansowanie, Lider konsorcjum składa do X dokumenty umożliwiające monitorowanie, sprawozdawczość oraz weryfikację poprawnego realizowania Umowy.

Monitorowanie oraz weryfikacja poprawnej realizacji Umowy w zakresie merytorycznym są realizowane przez X we współpracy z Uprawnionym. Uprawniony zobowiązany jest do wyznaczenia eksperta stanowiącego członka Zespołu oceniającego.

Lider konsorcjum zobowiązany jest przedłożyć do X Informację, wraz z dokumentem potwierdzającym nt. wartości wskaźników osiągniętych w danym roku kalendarzowym, do momentu zakończenia realizacji Projektu (§ 9 ust. 3 umowy o dofinansowanie).

Raport końcowy zawiera sprawozdanie z realizacji Projektu wraz z opisem wyników Projektu oraz końcowe rozliczenie finansowe Projektu. Raport końcowy po realizacji całości Projektu składany jest w terminie do 60 dni od dnia zakończenia realizacji Projektu. W przypadku zakończenia realizacji Projektu po I lub II fazie, raport końcowy składany jest w terminie 60 dni od dnia odebrania przez Lidera konsorcjum informacji o negatywnym wyniku selekcji odpowiednio dla fazy I lub fazy II projektu.

15.Zgodnie z § 9 ust. 9 umowy o dofinansowanie, weryfikacja Raportu końcowego (na który wskazano w odpowiedzi na pyt. 15) przeprowadzona przez X we współpracy z Uprawnionym obejmuje kontrolę zgodności wykonania Projektu z warunkami określonymi w Umowie i ma na celu ustalenie, czy Projekt można uznać:

1)za wykonany;

2)za wykonany, z wezwaniem do zwrotu niewykorzystanego lub wykorzystanego nieprawidłowo dofinansowania wraz z odsetkami liczonymi jak dla zaległości podatkowych od dnia otrzymania przez Lidera konsorcjum dofinansowania do dnia zwrotu;

3)za niewykonany w całości lub w części, z równoczesnym wezwaniem do zwrotu całości lub części dofinansowania wraz z odsetkami liczonymi jak dla zaległości podatkowych od dnia otrzymania przez Lidera konsorcjum dofinansowania do dnia zwrotu, bądź bez wzywania do zwrotu dofinansowania w przypadkach, o których mowa w § 15 ust. 6 (jest to sytuacja, gdy niepowodzenie realizacji Projektu związane jest z wystąpieniem siły wyższej, ryzykiem naukowym wynikającym z realizacji badań lub znacznej i niemożliwej do przewidzenia zmiany stosunków społeczno-gospodarczych i przeprowadzona analiza wykaże, że niepowodzenie realizacji Projektu nie nastąpiło na skutek nieuprawnionego działania lub zaniechania Lidera konsorcjum lub konsorcjanta - wówczas Lider konsorcjum, w zakresie wskazanym przez X, nie jest zobowiązany do zwrotu dofinansowania);

4)w przypadku o którym mowa w § 8 ust. 20 (tj. otrzymania negatywnego wyniku raportu z I lub II fazy realizacji Projektu) za niewykonany w całości lub w części, z równoczesnym wezwaniem do zwrotu całości lub części otrzymanego dofinansowania wraz z odsetkami liczonymi jak dla zaległości podatkowych od dnia otrzymania przez Lidera konsorcjum dofinansowania do dnia zwrotu, bądź bez wzywania do zwrotu otrzymanego dofinansowania.

16.Jeżeli Uczestnicy Projektu (czy też którykolwiek z nich) nie otrzymaliby dofinansowania, to nie przystąpiliby do realizacji Projektu, o którym mowa we wniosku.

17.Otrzymana dotacja nie ma bezpośredniego wpływu na cenę świadczonych usług/dostaw towarów przez jakiegokolwiek Uczestnika Projektu. Otrzymane dofinansowanie pozwala zrealizować zadania przewidziane w Projekcie i jednocześnie w ramach tego dofinansowania Uczestnicy Projektu przenoszą prawa do rezultatów Projektu na rzecz Uprawnionego.

18.Na pytanie Organu:

Czy w części realizowanej przez

a.Politechnikę 1

b.Politechnikę 2

c.K. Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością

efekty projektu są/będą w jakikolwiek sposób komercyjne?

podano, że:

Powstaje pytanie co należy rozumieć przez sformułowanie „komercyjne”. Jeżeli chodzi o to czy efekty Projektu będą stanowiły prawa materialne mogące być przedmiotem obrotu, to należy na takie pytanie udzielić pozytywnej odpowiedzi. Każdy z Uczestników Projektu przeniesie bowiem prawa na rzecz Uprawnionego - a więc na rzecz Y (w ramach otrzymanego dofinansowania).

19.Jak wskazano w odpowiedzi na pyt. 16, nie uzyskali dofinansowania, to Projekt nie byłby realizowany. W konsekwencji nie uzyskano by również wyników Projektu, które mogłyby być udostępniane/przekazywane nieodpłatnie.

20.Umowę o dofinansowanie podpisuje oprócz X i konsorcjantów również tzw. Uprawniony. Jest nim Y. Wykonawcy wszystkich projektów wyłonionych do dofinansowania w ramach Programu przekazują całość praw majątkowych do wyników projektu do Uprawnionego, niezależnie po której fazie zakończyła się realizacja projektu (dotyczy to również Uczestników Projektu). Zgodnie z § 4 ust. 4 umowy o dofinansowanie, prawa majątkowe do przedmiotów prawa własności przemysłowej (w rozumieniu ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej), przedmiotów prawa autorskiego (w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych), oraz innych rezultatów realizacji Projektu niepodlegających takiej ochronie (dalej również łącznie jako …), przysługują Uprawnionemu, niezależnie po której fazie zakończyła się realizacja Projektu. W myśl § 4 ust. 5 umowy o dofinansowanie, w ramach otrzymanego dofinansowania lider konsorcjum oraz konsorcjanci, przenoszą na Uprawnionego autorskie prawa majątkowe do wyników Projektu stanowiących utwór w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (dalej jako Elementy Autorskie) w zakresie pól eksploatacji znanych w chwili zawarcia umowy, w tym wymienionych w art. 50 i 74 ust. 4 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, bez ograniczeń co do terytorium, czasu i liczby egzemplarzy, a w szczególności:

1)dowolnego utrwalania lub zwielokrotniania każdą techniką, trwale i czasowo, tworzenia nowych egzemplarzy (kopii), niezależnie od zakresu, formy i sposobu (środków) wykonania oraz przeznaczenia danego zwielokrotnienia, w tym wprowadzania do pamięci komputera i dowolnych form przetwarzania w pamięci komputera;

2)rozpowszechniania oryginałów lub kopii, niezależnie od zakresu, formy, sposobu (środków) i celu rozpowszechnienia, w tym obrotu, najmu, użyczania i oddawania do używania (odpłatnie lub nieodpłatnie) na innej podstawie oraz dowolnych form publicznego udostępniania, w tym w sieci Internet oraz w drodze dowolnych form przekazu i transmisji bezprzewodowej;

3)w odniesieniu do programów komputerowych - wprowadzania do pamięci komputera i serwerów sieci komputerowych, dokonywania dowolnych zmian w programie komputerowym (w tym tłumaczenia, przystosowywania, zmiany układu), niezależnie od zakresu, formy, sposobu (środków) ich dokonania oraz ich przeznaczenia;

4)wprowadzania do obrotu;

5)publicznego wykonania i odtwarzania, wystawienia, wyświetlania lub nadawania za pomocą każdego środka przekazu.

Przeniesienie autorskich praw majątkowych do Elementów Autorskich obejmuje również prawo do wykonywania praw zależnych oraz prawo zezwalania na wykonywanie zależnych autorskich praw majątkowych bez zgody twórców, oraz do przenoszenia tego prawa na osoby trzecie, w ramach otrzymanego dofinansowania (§ 4 ust. 6 umowy o dofinansowanie).

Przeniesienie autorskich praw majątkowych nastąpi z chwilą przekazania przez lidera konsorcjum oraz konsorcjantów, w całości lub w części, wyników Projektu zawierających Elementy Autorskie, najpóźniej w dniu dokonania pozytywnej oceny merytorycznej raportu końcowego, do którego złożenia zobligowany jest lider konsorcjum. Z chwilą przeniesienia autorskich praw majątkowych do wyników Projektu zawierających Elementy Autorskie, na Uprawnionego przechodzi własność nośnika, na którym wyniki utrwalono (§ 4 ust. 8 umowy o dofinansowanie).

Analogiczne uregulowania w zakresie przeniesienia na uprawnionego autorskich praw majątkowych do Elementów Autorskich oraz… zawarte zostały w umowie konsorcjum.

21.Umowę o dofinansowanie podpisuje oprócz X i konsorcjantów również tzw. Uprawniony. Jest nim Y (dalej również jako Y). Prezes Y jest centralnym organem administracji rządowej odpowiedzialnym za… w Polsce. Prezes Y jest niezależnym organem powoływanym przez Prezesa Rady Ministrów w drodze otwartego konkursu. Misją Y jest …poprzez … i ... …został utworzony w …r. jako …, następnie przekształcony w Y w ...

22.Zgodnie z § 4 ust. 4 umowy o dofinansowanie, prawa majątkowe do przedmiotów prawa własności przemysłowej (w rozumieniu ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej), przedmiotów prawa autorskiego (w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych), oraz innych rezultatów realizacji Projektu niepodlegających takiej ochronie (dalej również łącznie jak…), przysługują Uprawnionemu, niezależnie po której fazie zakończyła się realizacja Projektu. W myśl § 4 ust. 5 umowy o dofinansowanie, w ramach otrzymanego dofinansowania lider konsorcjum oraz konsorcjanci, przenoszą na Uprawnionego autorskie prawa majątkowe do wyników Projektu stanowiących utwór w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (dalej jako Elementy Autorskie) w zakresie pól eksploatacji znanych w chwili zawarcia umowy, w tym wymienionych w art. 50 i 74 ust. 4 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, bez ograniczeń co do terytorium, czasu i liczby egzemplarzy, a w szczególności:

1)dowolnego utrwalania lub zwielokrotniania każdą techniką, trwale i czasowo, tworzenia nowych egzemplarzy (kopii), niezależnie od zakresu, formy i sposobu (środków) wykonania oraz przeznaczenia danego zwielokrotnienia, w tym wprowadzania do pamięci komputera i dowolnych form przetwarzania w pamięci komputera;

2)rozpowszechniania oryginałów lub kopii, niezależnie od zakresu, formy, sposobu (środków) i celu rozpowszechnienia, w tym obrotu, najmu, użyczania i oddawania do używania (odpłatnie lub nieodpłatnie) na innej podstawie oraz dowolnych form publicznego udostępniania, w tym w sieci Internet oraz w drodze dowolnych form przekazu i transmisji bezprzewodowej;

3)w odniesieniu do programów komputerowych - wprowadzania do pamięci komputera i serwerów sieci komputerowych, dokonywania dowolnych zmian w programie komputerowym (w tym tłumaczenia, przystosowywania, zmiany układu), niezależnie od zakresu, formy, sposobu (środków) ich dokonania oraz ich przeznaczenia;

4)wprowadzania do obrotu;

5)publicznego wykonania i odtwarzania, wystawienia, wyświetlania lub nadawania za pomocą każdego środka przekazu.

Przeniesienie autorskich praw majątkowych do Elementów Autorskich obejmuje również prawo do wykonywania praw zależnych oraz prawo zezwalania na wykonywanie zależnych autorskich praw majątkowych bez zgody twórców, oraz do przenoszenia tego prawa na osoby trzecie, w ramach otrzymanego dofinansowania (§ 4 ust. 6 umowy o dofinansowanie).

Przeniesienie autorskich praw majątkowych nastąpi z chwilą przekazania przez lidera konsorcjum oraz konsorcjantów, w całości lub w części, wyników Projektu zawierających Elementy Autorskie, najpóźniej w dniu dokonania pozytywnej oceny merytorycznej raportu końcowego, do którego złożenia zobligowany jest lider konsorcjum. Z chwilą przeniesienia autorskich praw majątkowych do wyników Projektu zawierających Elementy Autorskie, na Uprawnionego przechodzi własność nośnika, na którym wyniki utrwalono (§ 4 ust. 8 umowy o dofinansowanie).

Analogiczne uregulowania w zakresie przeniesienia na uprawnionego autorskich praw majątkowych do Elementów Autorskich oraz… zawarte zostały w umowie konsorcjum.

23.Każdy z Uczestników Projektu zobowiązany jest przenieść prawa na rzecz Uprawnionego - w ramach otrzymanego dofinansowania. Każdy z Uczestników Projektu przeniesie prawa na rzecz Uprawnionego - a więc na rzecz Y. W przypadku gdyby Uczestnicy Projektu nie otrzymali dofinansowania z X, to nie realizowaliby Projektu, a w konsekwencji nie powstałyby prawa do wyników Projektu, które mogłyby zostać przeniesione.

Uczestnicy Projektu nie przewidują innych form wdrożenia praw do wyników Projektu. Zgodnie z § 4 ust. 2 umowy o dofinansowanie to Uprawniony jest zobowiązany do zastosowania w praktyce rozwiązania będącego wynikiem realizacji Projektu. Prawa do wyników Projektu są przenoszone na rzecz Uprawnionego, dlatego w ramach Programu nie przewidziano wytycznych w zakresie podziału tych praw pomiędzy konsorcjantami. Przekazanie praw na rzecz Uprawnionego następuje w ramach otrzymanego przez Uczestników Projektu dofinansowania na mocy umowy o dofinansowanie. Dodatkowo na mocy § 3 ust. 8 umowy o dofinansowanie członkowie konsorcjum mają prawo do rozpowszechniania wyników Projektu, po uzyskaniu uprzedniej akceptacji Uprawnionego, w szczególności poprzez:

1)wystąpienia na konferencjach naukowych;

2)publikacje w czasopismach naukowych lub technicznych widniejących w Wykazie czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, stanowiącym załącznik do komunikatu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 18 grudnia 2019 r.

Dodatkowo jak wynika z § 2 ust. 3 umowy o dofinansowanie, Projekt może być realizowany przez lidera konsorcjum i konsorcjantów wyłącznie w ramach działalności niegospodarczej. Na podstawie § 3 ust. 4 pkt 7 umowy o dofinansowanie, Lider konsorcjum jest zobowiązany m.in. do udostępnienia w sposób otwarty zebranych danych w ramach Projektu co najmniej poprzez ich udostępnienie w sposób wskazany przez X oraz na stronie internetowej lidera konsorcjum lub stronie internetowej Projektu na licencji… (licencja ta pozwala na kopiowanie, zmienianie, rozprowadzanie, przedstawianie i wykonywanie utworu jedynie pod warunkiem oznaczenia autorstwa. Jest to licencja gwarantująca najszersze swobody licencjobiorcy).

24.Jeżeli chodzi o zasady rozliczenia środków finansowych uzyskanych od X, to należy wskazać, że zgodnie z § 5 umowy konsorcjum:

1.za zarządzanie finansowe zgodne z Harmonogramem rzeczowo-finansowym stanowiącym element wniosku o dofinansowanie odpowiedzialny będzie Lider Konsorcjum. Harmonogram rzeczowo-finansowy zostanie sporządzony przez Lidera Konsorcjum po uzgodnieniu z Partnerami. Partner Konsorcjum zobowiązuje się do ścisłego stosowania się do ustalonego Harmonogramu rzeczowo-finansowego.

2.Lider Konsorcjum dokonuje podziału środków pomiędzy Konsorcjantami, zgodnie z Harmonogramem rzeczowo-finansowym oraz wnioskiem o dofinansowanie.

3.Lider Konsorcjum przekazuje środki finansowe partnerowi, w terminie 7 dni od dnia wpływu środków na rachunek bankowy Projektu, o ile Partner Konsorcjum dopełnił związanych z tym formalności wynikających z umowy konsorcjum oraz umowy o dofinansowanie, a Lider Konsorcjum otrzymał środki z X.

4.Wszelkie decyzje dotyczące wydatkowania środków finansowych, zgodnie z umową, wnioskiem o dofinansowanie oraz z zasadami kwalifikowalności wydatków, podejmuje Partner Konsorcjum samodzielnie.

5.Konsekwencje związane z zakwestionowaniem przez X prawidłowości poniesionych przez Konsorcjanta wydatków ponosi poszczególny Konsorcjant. Lider Konsorcjum nie odpowiada wobec Konsorcjantów za wstrzymanie całości lub części finansowania Projektu z powodu błędnego lub niewłaściwego przygotowania przez Konsorcjantów informacji do wniosku o płatność lub do okresowych sprawozdań z realizacji Projektu.

6.Konsorcjanci zobowiązują się do niezwłocznego dostarczania Liderowi Konsorcjum wszystkich informacji i dokumentów niezbędnych do terminowego złożenia wniosku o płatność.

7.Rozliczenia pomiędzy stronami umowy dotyczą wartości Projektu określonej w umowie o dofinansowanie.

8.Wypłata środków finansowych dla Konsorcjantów będzie odbywać się w formie przyjętej w umowie o dofinansowanie.

9.Lider Konsorcjum dołoży wszelkich starań by poszczególne transze środków finansowych przekazywane były na konto przez X zgodnie z obowiązującym harmonogramem płatności.

10.Każdy z Konsorcjantów w sposób autonomiczny zarządza własnym budżetem zgodnie z celem i zakresem Projektu.

Umowa konsorcjum ani umowa o dofinansowanie nie przewiduje konieczności potwierdzania jakimkolwiek dokumentem wypłaty środków przez Politechniką 1 na rzecz pozostałych Uczestników Projektu.

Umowa konsorcjum ani umowa o dofinansowanie nie przewidują możliwości wystawienia przez Politechnikę 1 faktury dokumentującej całość należnego wynagrodzenia za zrealizowany Projekt (obejmującą części wynagrodzenia, które przypadają na Politechnikę 2 i K. Sp. z o.o.).

Pytania

1.Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawców, że otrzymywane od X - na podstawie umowy o dofinansowanie - środki finansowe stanowią podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług, o której mowa w art. 29a ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług?

2.Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawców, że każdy z Wnioskodawców jako podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług, o której mowa w art. 29a ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług powinien uwzględnić wyłącznie tę część środków finansowych otrzymanych od X, która przysługuje danemu Wnioskodawcy z tytułu wykonanych przez niego w ramach Projektu prac?

3.Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawców, że kwota otrzymanego dofinansowania (w części przypadającej na konkretnego Wnioskodawcę) winna być udokumentowana przez każdego z Wnioskodawców fakturą wystawioną na rzecz Uprawnionego?

Państwa stanowisko w sprawie (z uwzględnieniem uzupełnienia wniosku)

Stanowisko do pytania nr 1

Zdaniem Wnioskodawców otrzymywane od X - na podstawie umowy o dofinansowanie - środki finansowe stanowią podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług, o której mowa w art. 29a ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 29a ust. 1 ustawy o VAT, podstawą opodatkowania jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika.

Z powyższego przepisu wynika m.in., że podstawę opodatkowania w podatku od towarów i usług stanowi wynagrodzenie, które dostawca lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu dostawy towarów albo świadczenia usług. Wynagrodzenie oznacza wartość rzeczywiście otrzymaną (lub która ma być otrzymana) w konkretnym przypadku. Co istotne, nie ma znaczenia od kogo dostawca towaru lub świadczący usługę otrzymuje zapłatę - czy od nabywcy czy od osoby trzeciej, ważne natomiast jest, aby było to wynagrodzenie za dane konkretne świadczenie lub za daną konkretną dostawę.

Jednocześnie art. 29a ust. 1 ustawy o VAT podaje, że podstawę opodatkowania podatkiem VAT zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika. Zatem, podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług zwiększa się tylko o takie dotacje, które w sposób bezwzględny i bezpośredni są związane z daną dostawą towarów lub świadczeniem usług. Dokładnie z ceną tych świadczeń. Dzięki otrzymanemu dofinansowaniu nabywca towaru lub usługi bądź płaci niższą cenę świadczenia bądź też nie płaci jej w ogóle.

Wnioskodawcy w ramach otrzymanego od X dofinansowania wykonują określone prace, których skutkiem ma być opracowanie gotowego do wdrożenia oprogramowania. Taka gotowość do wdrożenia ma być osiągnięta po każdej z faz Projektu. Jednocześnie nie jest to oprogramowanie opracowywane na potrzeby własne Uczestników Projektu. Wnioskodawcy są bowiem zobligowani do przeniesienia całości praw majątkowych do wyników Projektu na rzecz Uprawnionego, niezależnie po której fazie zakończyła się realizacja projektu. A zatem jedynym beneficjentem czynności wykonywanych przez Wnioskodawców jest Uprawniony. Środki otrzymywane przez X nie stanowią zatem finansowania kosztów ponoszonych w związku pracami realizowanymi na własne potrzeby. Mamy w tym przypadku do czynienia z konkretnym beneficjentem prac realizowanych przez Wnioskodawców. Należy zatem przyjąć, że Wnioskodawcy wykonują w tym przypadku określone świadczenie (przygotowanie oprogramowania przeznaczonego dla Uprawnionego), za które otrzymują wynagrodzenie (środki otrzymane od X).

W konsekwencji należy przyjąć, że otrzymywane od X - na podstawie umowy o dofinansowanie - środki finansowe stanowią podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług, o której mowa w art. 29a ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Stanowisko do pytania nr 2

Zdaniem Wnioskodawców, każdy z Wnioskodawców jako podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług, o której mowa w art. 29a ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług powinien uwzględnić wyłącznie tę część środków finansowych otrzymanych od X, która przysługuje danemu Wnioskodawcy z tytułu wykonanych przez niego w ramach Projektu prac.

Zgodnie z art. 29a ust. 1 ustawy o VAT, podstawą opodatkowania jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika.

Z powyższego przepisu wynika m.in., że podstawę opodatkowania w podatku od towarów i usług stanowi wynagrodzenie, które dostawca lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu dostawy towarów albo świadczenia usług. Wynagrodzenie oznacza wartość rzeczywiście otrzymaną (lub która ma być otrzymana) w konkretnym przypadku. Co istotne, nie ma znaczenia od kogo dostawca towaru lub świadczący usługę otrzymuje zapłatę - czy od nabywcy czy od osoby trzeciej, ważne natomiast jest, aby było to wynagrodzenie za dane konkretne świadczenie lub za daną konkretną dostawę.

Środki otrzymane od X stanowią wynagrodzenie za usługę wykonaną przez Wnioskodawców. Każdemu z Członków Projektu przysługuje określona część środków przekazanych przez X. Podział środków dokonywany jest zgodnie z harmonogramem rzeczowo-finansowym oraz wnioskiem o dofinansowanie, przez lidera konsorcjum. Przekazuje on środki finansowe pozostałym konsorcjantom, w terminie 7 dni od dnia wpływu środków na rachunek bankowy Projektu, o ile dany konsorcjant dopełnił związane z tym formalności wynikające z umowy konsorcjum, umowy o dofinansowanie oraz wniosku o dofinansowanie oraz pod warunkiem że lider otrzymał te środki z X.

W konsekwencji skoro każdy z Wnioskodawców:

ma wykonać określony, przypisany mu zakres prac, których skutkiem ma być opracowanie gotowego do użycia oprogramowania;

przenosi całość praw majątkowych do wyników Projektu do Uprawnionego;

za wykonanie przypisanych mu prac i przeniesienie praw do Uprawnionego otrzymuje określoną kwotę finansowania i środki te pochodzą od X;

to należy przyjąć, że podstawę opodatkowania u każdego z Uczestników Projektu stanowi ta część środków finansowych otrzymanych od X, która przysługuje każdemu Wnioskodawcy z tytułu wykonanych przez niego w ramach Projektu prac.

Nie można przyjąć, że podstawę opodatkowania u każdego z Wnioskodawców stanowi cała kwota dofinansowania otrzymana od X. Wówczas bowiem łącznie wykazana podstawa opodatkowania przekroczyłaby wartość przyznanego dofinansowania. Nie można również uznać, że podstawę opodatkowania w całości otrzymanego dofinansowania powinien rozpoznać lider konsorcjum, gdyż jak wynika z umowy konsorcjum, został on jedynie zobowiązany do zawarcia umowy z X w imieniu własnym ale również w imieniu i na rzecz pozostałych uczestników konsorcjum. Oznacza to, że każdy poszczególny konsorcjant jest z osobna stroną umowy z X.

Jak wynika z art. 29a ust. 1 ustawy o VAT, za podstawę opodatkowania uznajemy środki stanowiące zapłatę otrzymaną przez usługodawcę. Każdemu z Wnioskodawców przysługuje określona część dofinansowania i jest ona ustalana na podstawie zakresu prac wykonanych przez danego konsorcjanta. A zatem wyłącznie część dofinansowania przysługująca danemu konsorcjantowi stanowi wynagrodzenie za wykonaną przez niego usługę.

Jednocześnie nie ma w tym przypadku znaczenia, że środki te przekazywane są konsorcjantom przez lidera konsorcjum. Lider konsorcjum wykonuje w tym przypadku czynności techniczne związane z rozliczeniem dofinansowania. Nie jest jednak podmiotem odbierającym usługi od konsorcjantów ani podmiotem udzielającym finansowanie. Lider konsorcjum nie przekazuje również całości praw do wyników Projektu na rzecz Uprawnionego, czynią to poszczególni konsorcjanci (każdy z osobna) w ramach wykonanych prac w Projekcie.

Biorąc pod uwagę powyższe argumenty należy więc przyjąć, że każdy z Wnioskodawców jako podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług, o której mowa w art. 29a ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług powinien uwzględnić wyłącznie tę część środków finansowych otrzymanych od X, która przysługuje danemu Wnioskodawcy z tytułu wykonanych przez niego w ramach Projektu prac.

Stanowisko do pytania nr 3 (sformułowane w uzupełnieniu wniosku z 28 listopada 2022 r.)

Zdaniem Wnioskodawców kwota otrzymanego dofinansowania (w części przypadającej na konkretnego Wnioskodawcę) winna być udokumentowana przez każdego z Wnioskodawców fakturą wystawioną na rzecz Uprawnionego.

W świetle art. 106b ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2, dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem.

Jednocześnie w myśl art. 106b ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT, podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą otrzymanie przez niego całości lub części zapłaty przed dokonaniem czynności, o których mowa w pkt 1 i 2, z wyjątkiem przypadku, gdy zapłata dotyczy:

a)wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów,

b)czynności, dla których obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 4,

c)dostaw towarów, dla których obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19a ust. 1b.

Na podstawie ww. regulacji należy przyjąć, że fakturą dokumentuje się sprzedaż. Sprzedażą natomiast jest odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju (art. 2 pkt 22 ustawy o VAT). Ponadto fakturą należy udokumentować również przedpłaty otrzymane na poczet sprzedaży - a więc m.in. płatności otrzymywane przed wykonaniem usługi.

Każdy z Wnioskodawców:

ma wykonać określony, przypisany mu zakres prac, których skutkiem ma być opracowanie gotowego do użycia oprogramowania;

przenosi całość praw majątkowych do wyników Projektu na rzecz Uprawnionego;

za wykonanie przypisanych mu prac i przeniesienie praw na rzecz Uprawnionego otrzymuje określoną kwotę finansowania i środki te pochodzą od X.

Należy zatem przyjąć, że każdy z Wnioskodawców wykonuje skonkretyzowane świadczenie (zakres przypisanych mu w ramach Projektu prac oraz przeniesienie praw na rzecz Uprawnionego). Jednocześnie w zamian za wykonanie tych prac każdemu z Wnioskodawców przysługuje część dofinansowania otrzymanego od X Ponadto można wskazać konkretny podmiot, który jest beneficjentem czynności wykonanych przez Uczestników Projektu - jest to Uprawniony, który ma swoją siedzibę w Polsce.

W konsekwencji należy przyjąć, że Wnioskodawcy realizują odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, co powinno zostać udokumentowane fakturą.

Jednocześnie w fakturze wskazuje się dane nabywcy usługi (art. 106e ust. 1 pkt 3 i 5 ustawy o VAT). Nabywca usługi otrzymuje również egzemplarz faktury (art. 106g ust. 1 ustawy o VAT). W ramach realizowanego Projektu X jest podmiotem udzielającym dofinansowanie. Niemniej nie jest on beneficjentem prac wykonanych przez Uczestników Projektu. Tym beneficjentem jest Uprawniony. To na niego bowiem Wnioskodawcy przenoszą całość praw majątkowych do wyników Projektu, to on też odpowiada za późniejsze wdrożenie wyników prac.

W konsekwencji należy przyjąć, że usługobiorcą (nabywcą) jest Uprawniony i to na niego powinna zostać wystawiona faktura przez każdego z Wnioskodawców.

Nie ma tutaj znaczenia, że zapłata (wynagrodzenie) pochodzi od podmiotu trzeciego (tj. nie jest przekazywane Wnioskodawcom przez usługobiorcę). Taką możliwość wyraźnie przewidują przepisy ustawy o VAT w art. 29a ust. 1 ustawy o VAT. W świetle tej regulacji, podstawą opodatkowania jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od usługobiorcy lub osoby trzeciej. W przepisie tym wyraźnie więc dopuszczono możliwość otrzymywania wynagrodzenia od osoby trzeciej. Osoba ta jednak nie jest usługobiorcą, jedynie finansuje dane świadczenie, które nabywa inny podmiot.

Biorąc pod uwagę powyższe należy więc przyjąć, że kwota otrzymanego dofinansowania (w części przypadającej na konkretnego Wnioskodawcę) winna być udokumentowana przez każdego z Wnioskodawców fakturą wystawioną na rzecz Uprawnionego.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2022 r., poz. 931, z późn. zm.), zwanej dalej „ustawą”:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy:

Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

1)przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2)zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3)świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Przez świadczenie usług należy przede wszystkim rozumieć określone zachowanie podatnika na rzecz odrębnego podmiotu, które zasadniczo wynika z dwustronnego stosunku zobowiązaniowego, zakładającego istnienie podmiotu będącego odbiorcą (nabywcą usługi), jak również podmiotu świadczącego usługę. Przez świadczenie usług należy zatem rozumieć każde zachowanie niebędące dostawą towarów i świadczone na rzecz innego podmiotu.

Powołane przepisy wskazują, że pojęcie świadczenia usług ma bardzo szeroki zakres, gdyż nie obejmuje wyłącznie działań podatnika, lecz również zobowiązanie do powstrzymania się od dokonywania czynności lub do tolerowania czynności bądź sytuacji. Pod pojęciem usługi (świadczenia) należy rozumieć każde zachowanie, na które składać się może zarówno działanie (uczynienie, wykonanie czegoś), jak i zaniechanie (nieczynienie bądź też tolerowanie, znoszenie określonych stanów rzeczy). Należy jednak zaznaczyć, że nie każde powstrzymanie się od działania, czy tolerowanie czynności lub sytuacji może zostać uznane za usługę w rozumieniu przepisów ustawy.

Zatem każde świadczenie niebędące dostawą towarów polegające na działaniu, zaniechaniu lub tolerowaniu czyjegoś zachowania stanowi, co do zasady, usługę w rozumieniu ustawy.

Aby dana czynność podlegała opodatkowaniu musi istnieć bezpośredni związek o charakterze przyczynowym, pomiędzy jej wykonaniem a otrzymanym świadczeniem wzajemnym, w ten sposób, że zapłacone kwoty stanowią rzeczywiste wynagrodzenie za wyodrębnioną czynność w ramach stosunku prawnego lub dochodzi do wymiany świadczeń wzajemnych. Otrzymana zapłata powinna być konsekwencją wykonania świadczenia. Wynagrodzenie musi być należne za wykonanie tego świadczenia.

Odpłatność oznacza wykonanie czynności (dostawy towarów oraz świadczenia usług) za wynagrodzeniem. W znaczeniu potocznym wynagrodzenie to zapłata za pracę, należność. Natomiast odpłatny to taki, który wymaga zapłacenia, zwrotu kosztów, płatny.

Zatem pod pojęciem odpłatności rozumieć należy prawo podmiotu sprzedającego towar lub świadczącego usługę do żądania od nabywcy towaru, odbiorcy usługi lub osoby trzeciej zapłaty ceny lub ekwiwalentu (np. w postaci świadczenia wzajemnego).

Przepisy dotyczące funkcjonowania podatku VAT w krajach członkowskich Unii Europejskiej podlegają harmonizacji na zasadach określonych w Dyrektywie 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L Nr 347 z 11.12.2006 s. 1, z późn. zm.), zwanej dalej Dyrektywą 2006/112/WE Rady. Uszczegółowieniem zasad obowiązywania i funkcjonowania podatku VAT określonych w dyrektywie są wyroki Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE).

TSUE, w wyroku z dnia 27 października 2011 r. w sprawie C-93/10 Finanzamt Essen-NordOst przeciwko GFKLFinancial Services AG wskazał, że:

„(...) w ramach systemu podatku VAT czynnościami podlegającymi opodatkowaniu są transakcje między stronami, przewidujące zapłatę ceny lub inne wynagrodzenie. Zatem jeżeli czynność polega jedynie na świadczeniu jednej ze stron, bez bezpośredniego wynagrodzenia, nie ma podstawy opodatkowania, w związku z czym świadczenie takie nie podlega podatkowi VAT (zob. wyrok z dnia 29 października 2009 r. w sprawie C-246/08 Komisja przeciwko Finlandii, Zb. Orz. s. I 10605, pkt 43). W tym świetle świadczenie usługi następuje „odpłatnie” w rozumieniu art. 2 pkt 1 szóstej dyrektywy VAT, a zatem podlega opodatkowaniu, tylko jeżeli pomiędzy usługodawcą a usługobiorcą istnieje stosunek prawny, w ramach którego następuje wymiana świadczeń wzajemnych, gdyż świadczenie otrzymywane przez usługodawcę stanowi rzeczywiste odzwierciedlenie wartości usługi świadczonej usługobiorcy (ww. wyrok w sprawie MKG-Kraftfahrzeuge-Factoring, pkt 47). Zgodnie z utrwalonym orzecznictwem „świadczenie usług dokonywane odpłatnie” w  rozumieniu art. 2 pkt 1 szóstej dyrektywy wymaga bezpośredniego związku między wyświadczoną usługą a otrzymanym wynagrodzeniem (wyrok z dnia 29lipca 2010 r. w  sprawie C-40/09 Astra Zeneca UK, Zb. Orz. s. 1 7505, pkt 27 i przytoczone orzecznictwo)” (pkt 17-19).

W wyroku z dnia 27 marca 2014 r. w sprawie C-151/13 Le Rayon d’Or SARL przeciwko Ministre de l’Économie etdes Finances Trybunał wskazał, że:

„(...) aby świadczenie usług mogło być uznane za „odpłatne” w rozumieniu tej dyrektywy, nie wymaga ona, aby świadczenie wzajemne za taką usługę było uzyskane bezpośrednio od jej odbiorcy. Świadczenie wzajemne może pochodzić także od osoby trzeciej (zob. podobnie wyrok Loyalty Management UK i BaxiGroup, C-53/09 i C-55/09, EU:C:2010:590, pkt 56)” (pkt 34).

Odpłatność określana jest przez strony umowy i jeśli strony ustalą zapłatę, wówczas wykonane świadczenie staje się odpłatne. W przypadku istnienia świadczenia wzajemnego otrzymanego przez świadczącego usługę, należy uznać czynności wykonywane w ramach zawartej umowy za odpłatne świadczenie usług określone w art. 8 ust. 1 ustawy podatku od towarów i usług, podlegające opodatkowaniu na zasadach ogólnych.

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z zasadą powszechności opodatkowania, podlegają wszelkie transakcje, których przedmiotem jest dostawa towarów lub świadczenie usług, pod warunkiem, że są one realizowane przez podatników w rozumieniu ustawy i są wykonywane w ramach działalności gospodarczej.

Pojęcie „dostawa towarów” w rozumieniu przepisów ustawy, obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel. Z kolei każde świadczenie niebędące dostawą towarów polegające na działaniu, zaniechaniu lub tolerowaniu czyjegoś zachowania stanowi, co do zasady, usługę w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. Niemniej muszą być przy tym spełnione następujące warunki:

w następstwie zobowiązania, w wykonaniu którego usługa jest świadczona, druga strona (wierzyciel/nabywca) jest bezpośrednim beneficjentem świadczenia,

świadczonej usłudze odpowiada świadczenie wzajemne ze strony nabywcy (wynagrodzenie).

Przy czym oba ww. warunki powinny być spełnione łącznie, aby świadczenie podlegało, jako usługa, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W konsekwencji stwierdzić należy, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług będzie podlegało tylko to świadczenie (dostawa lub usługa), w przypadku którego istnieje konsument, tj. odbiorca świadczenia odnoszący z niego choćby potencjalną korzyść. Dopóki nie istnieje podmiot który odnosiłby lub powinien odnosić konkretne korzyści o charakterze majątkowym związanym z danym świadczeniem, dopóty świadczenie to nie będzie czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zatem, aby dana czynność (usługa) podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług musi istnieć bezpośredni związek o charakterze przyczynowym, pomiędzy świadczoną usługą, a otrzymanym świadczeniem wzajemnym, w ten sposób, że zapłacone kwoty stanowią rzeczywiste wynagrodzenie za wyodrębnioną usługę świadczoną w ramach stosunku prawnego lub dochodzi do wymiany świadczeń wzajemnych. Otrzymana zapłata powinna być konsekwencją wykonania świadczenia. Wynagrodzenie musi być należne za wykonanie tego świadczenia.

W świetle art. 29a ust. 1 ustawy:

Podstawą opodatkowania, z zastrzeżeniem ust. 2, 3 i 5, art. 30a-30c, art. 32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5, jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika.

Według art. 29a ust. 6 ustawy:

Podstawa opodatkowania obejmuje:

1)podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze, z wyjątkiem kwoty podatku;

2)koszty dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia, pobierane przez dokonującego dostawy lub usługodawcę od nabywcy lub usługobiorcy.

Na podstawie art. 29a ust. 7 ustawy:

Podstawa opodatkowania nie obejmuje kwot:

1)stanowiących obniżkę cen w formie rabatu z tytułu wcześniejszej zapłaty;

2)udzielonych nabywcy lub usługobiorcy opustów i obniżek cen, uwzględnionych w momencie sprzedaży;

3)otrzymanych od nabywcy lub usługobiorcy jako zwrot udokumentowanych wydatków poniesionych w imieniu i na rzecz nabywcy lub usługobiorcy i ujmowanych przejściowo przez podatnika w prowadzonej przez niego ewidencji na potrzeby podatku.

Z powyższych przepisów wynika, że co do zasady, podstawa opodatkowania obejmuje wszystko, co stanowi wartość otrzymanego świadczenia, które dostawca lub świadczący usługę otrzymuje lub powinien otrzymać od kupującego. Przepis art. 29a ust. 6 i ust. 7 ustawy wymienia elementy, które powinny być wliczane bądź nie powinny być wliczane do podstawy opodatkowania.

Z powołanych wyżej przepisów wynika, że do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług wlicza się tylko takie dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze, które mają bezpośredni wpływ na kwotę należną (cenę) z tytułu dostawy towaru lub świadczenia usługi.

Dla określenia, czy dane dotacje (subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze) są czy też nie są opodatkowane, istotne są szczegółowe warunki ich przyznawania, określające cele realizowanego w określonej formie dofinansowania.

Kryterium uznania dotacji za stanowiącą podstawę opodatkowania jest zatem stwierdzenie, że dotacja dokonywana jest w celu sfinansowania konkretnej czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Natomiast dotacje niedające się powiązać z konkretnymi czynnościami podlegającymi opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, nie stanowią podstawy opodatkowania w rozumieniu przepisu art. 29a ust. 1 ustawy.

Włączenie do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze ma miejsce tylko wówczas, gdy jest to dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana bezpośrednio z dostawą towaru lub świadczeniem usługi. Do podstawy opodatkowania zaliczane są tylko takie dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze, które są bezpośrednio przeznaczone na dofinansowanie konkretnego towaru czy też konkretnego rodzaju usługi. Nie jest więc podstawą opodatkowania ogólna dotacja (subwencja, inna dopłata o podobnym charakterze) uzyskana przez podatnika, niezwiązana z dostawą towaru lub świadczeniem usługi. W przypadku natomiast, gdy podatnik otrzyma dofinansowanie, które będzie związane z dostawą lub świadczeniem usług, jako pokrycie części ceny konkretnego świadczenia lub rekompensatę z tytułu wykonania określonego świadczenia po cenach obniżonych, płatność taka będzie zaliczana do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Zatem, podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług zwiększa się tylko o takie dotacje, które w sposób bezwzględny i bezpośredni są związane z daną dostawą towarów lub świadczeniem usług. Jeżeli jednak taki bezpośredni związek nie występuje, dofinansowanie ogólne – na pokrycie kosztów działalności nie zwiększa podstawy opodatkowania, a tym samym nie podlega opodatkowaniu.

Przepis art. 29a ust. 1 ustawy, jest odpowiednikiem art. 73 Dyrektywy 2006/112/WE Rady, zgodnie z którym:

W odniesieniu do dostaw towarów i świadczenia usług innych niż te, o których mowa w art. 74-77, podstawa opodatkowania obejmuje wszystko, co stanowi zapłatę otrzymaną lub którą dostawca lub usługodawca otrzyma w zamian za dostawę towarów lub świadczenie usług, od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z subwencjami związanymi bezpośrednio z ceną takiej dostawy lub świadczenia.

Należy uznać, że opodatkowanie subwencji (dotacji) stanowi wyjątek od zasad ogólnych wspólnego systemu VAT. Nie wszystkie subwencje (dotacje) stanowią element podstawy opodatkowania VAT. Jedynie takie, które są subwencjami (dotacjami) związanymi bezpośrednio z ceną dostawy towarów czy ceną świadczenia usług. Wyjątek ten należy interpretować w sposób ścisły. Wykładnia ścisła prowadzi do wniosku, że tylko subwencje bezpośrednio wpływające na cenę transakcji podlegają opodatkowaniu. Natomiast inne subwencje (dotacje) nie wchodzą tym samym do podstawy opodatkowania, a w konsekwencji nie podlegają opodatkowaniu VAT.

Istotnym zatem dla wykładni art. 29a ust. 1 ustawy, jest wyjaśnienie pojęcia „dotacja bezpośrednio związana z ceną”.

W tym celu istotne znaczenie ma orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. W szczególności wyroki w sprawach C-184/00 (Office des produits wallons ASBL v. Belgian State) oraz C-353/00 (Keeping NewcastleWarm Ltd. v. Commisioners of Customs and Excise, w skrócie KNW).

W wyroku C-184/00 Trybunał stwierdził, że pojęcie subwencji (dotacji) bezpośrednio związanych z ceną należy interpretować jako obejmujące wyłącznie subwencje, które stanowią całość lub część wynagrodzenia za dostawę towarów lub świadczenie usług, a które są wypłacane przez podmiot trzeci w stosunku do sprzedawcy lub świadczącego. Trybunał argumentował, że w celu ustalenia, czy dotacja stanowi wynagrodzenie, cena towarów i usług musi, co do zasady, być ustalana nie później, niż w momencie zdarzenia podlegającego opodatkowaniu. Zobowiązanie do zapłaty dotacji dokonane przez osobę, która jej udziela, rodzi korelat, jakim jest prawo beneficjenta do jej otrzymania, ponieważ dokonał on dostawy podlegającej opodatkowaniu. Ten związek pomiędzy dotacją a ceną musi być jednoznacznie widoczny na podstawie indywidualnej analizy okoliczności stanowiących podstawę wypłaty tego wynagrodzenia. Z drugiej strony nie jest konieczne, aby cena towarów lub usług bądź część tej ceny została ustalona. Wystarczy by możliwe było jej ustalenie. Cena jaką płaci nabywca musi być ustalana w taki sposób, że zmniejsza się ona w proporcji do dotacji przyznanej sprzedawcy towarów lub świadczącemu usługi, co zatem stanowi element ustalenia ceny, jakiej żąda ten ostatni. Trybunał w sprawie będącej przedmiotem rozpoznania wskazał sądowi odsyłającemu szereg wskazówek, stwierdzając, że sąd krajowy musi zbadać obiektywnie, czy fakt, iż dotacja jest wypłacana sprzedawcy lub świadczącemu pozwala mu sprzedawać towary lub świadczyć usługi po cenie niższej, niż musiałby on żądać w braku takiej dotacji. Nie jest konieczne, by dotacja odpowiadała bezpośrednio zmniejszeniu ceny dostarczanych towarów, wystarczy by relacja pomiędzy zmniejszeniem ceny a dotacją, która może być wyrażona ryczałtowo, była istotna.

W wyroku C-353/00 Trybunał wyraził pogląd, że niezależnie od tego, czy dofinansowanie spełnia warunek bezpośredniego związku z ceną, czy też nie spełnia takiego warunku, zwiększać będzie podstawę opodatkowania, jeśli osoba trzecia (także organ władzy publicznej) wpłaca pewną kwotę pieniędzy na poczet usług świadczonych na rzecz osoby fizycznej. Orzeczenie to dotyczyło dopłat wypłacanych firmie zajmującej się usługami związanymi z doradztwem w dziedzinie energetyki.

Związek dotacji z ceną nie został szczegółowo przeanalizowany w tym wyroku. Szersze uwagi na ten temat znalazły się natomiast w opinii rzecznika generalnego oraz pisemnym stanowisku rządu Wielkiej Brytanii, które zaaprobował Trybunał. Jak wskazuje rzecznik, dotacje mogą mieć różną formę i charakter. Zwykle przez dotacje (subwencje) rozumie się sumy wypłacane danemu podmiotowi z funduszy publicznych w interesie ogólnym. W praktyce dotacje mogą mieć postać dopłat ogólnych do działalności przedsiębiorstwa (i wówczas nie podlegają opodatkowaniu) albo też stanowić subsydia do konkretnych dostaw lub usług, umożliwiając nabycie ich ostatecznemu odbiorcy po niższej cenie (lub w ogóle bez odpłatności z jego strony). W tym ostatnim przypadku podlegają podatkowi VAT.

Tego rodzaju dotacje występowały w przypadku KNW. Istniał bezpośredni związek pomiędzy usługami podatnika a otrzymywanymi dotacjami (dotacje były korelatem usług i wypłacano je tylko w razie ich świadczenia; również kwotowo zależały od liczby usług). Wpływ na cenę również był oczywisty: ostateczny odbiorca nie musiał płacić za usługę właśnie z powodu pokrycia jej dotacją. Mimo, że dotacje oczywiście wpływały na działalność przedsiębiorstwa i w sensie ekonomicznym pokrywały część kosztów jego funkcjonowania, przede wszystkim były one związane z ceną. Dlatego też nie można było ich traktować jako pozostających poza podatkiem VAT.

Jeżeli otrzymywana dotacja jest w sposób zindywidualizowany i policzalny związana z ceną danego świadczenia (tj. świadczenie dzięki dotacji ma cenę niższą o konkretną kwotę), taka dotacja podlega VAT. Jeżeli natomiast związek tego rodzaju nie występuje i równocześnie dotacja nie jest elementem wynagrodzenia związanego z danymi dostawami towarów lub usług, wówczas można – i należy – potraktować ją jako płatność niepodlegającą podatkowi VAT.

W sytuacji zatem, gdy podatnik dla konkretnej dostawy towarów lub konkretnego świadczenia usług otrzymuje od innego podmiotu dofinansowanie, np. w postaci dotacji stanowiącej dopłatę do ceny towaru lub usługi – tego rodzaju dofinansowanie stanowi, obok ceny, uzupełniający ją element podstawy opodatkowania z tytułu tej dostawy lub świadczenia. Natomiast dotacje mające na celu dofinansowanie ogólnych kosztów działalności, nie dające się powiązać z konkretnymi czynnościami podlegającymi opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a więc nieuzależnione od ilości i wartości dostarczanych towarów lub świadczonych usług, nie stanowią podstawy opodatkowania w rozumieniu art. 29a ust. 1 ustawy, a zatem nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Z art. 29a ust. 1 ustawy wynika, że nie ma znaczenia od kogo dostawca towaru lub świadczący usługę otrzymuje zapłatę – czy od nabywcy czy od osoby trzeciej, ważne jest aby było to wynagrodzenie za dane konkretne świadczenie lub za daną konkretną dostawę.

W tym miejscu należy zauważyć, że konsorcjum jest organizacją zrzeszającą kilka podmiotów gospodarczych na określony czas, w konkretnym celu. Jakkolwiek ani w prawie cywilnym ani w prawie podatkowym nie występuje legalna definicja konsorcjum, przyjmuje się, że zawarcie umowy konsorcjum możliwe jest na podstawie art. 3531 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2022 r., poz. 1360, z ze zm.), w ramach tzw. swobody umów.

W konsekwencji strony zawierające umowę konsorcjum mogą ją ukształtować w sposób dowolny, byleby jej treść lub cel nie sprzeciwiały się ustawie, zasadom współżycia społecznego oraz właściwości takiego stosunku. Konsorcjum nie jest jednak podmiotem gospodarczym, nie posiada osobowości prawnej ani podmiotowości prawnej, nie musi być rejestrowane, ani mieć odrębnej nazwy czy też siedziby. Podmioty tworzące konsorcjum są, co do zasady, niezależne w swoich dotychczasowych działaniach, (czyli w działaniach niezwiązanych z konsorcjum), a w działaniach związanych z konsorcjum realizują wspólne przedsięwzięcie objęte porozumieniem. Zawierając umowę konsorcyjną podmioty mogą określić, kto będzie reprezentował konsorcjum na zewnątrz (może to być także osoba trzecia). Co do zasady, konsorcja nie mają też wspólnego majątku (chociaż mogą mieć wspólne konto rozliczeniowe), a wszelkie formy płatności regulowane są przez firmę lub osobę reprezentującą konsorcjum.

Przechodząc zatem na grunt prawa podatkowego, należy zauważyć, że zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy:

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Konsorcjum – w świetle obowiązujących przepisów prawa podatkowego – nie może być zatem uznane za podatnika VAT. Oznacza to, że relacji zachodzących pomiędzy stronami umowy konsorcjum (podatnikami VAT), dla potrzeb podatku od towarów i usług, nie należy oceniać na zasadach wewnętrznych rozliczeń konsorcjum.

A zatem przedsiębiorcy działający w ramach konsorcjum są odrębnymi podatnikami VAT. Powyższe oznacza, że działając w ramach konsorcjum powinni oni do wzajemnych rozliczeń stosować ogólne reguły wynikające z ustawy o podatku od towarów i usług oraz aktów wykonawczych do niej.

Jak wyżej wskazano, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zgodnie z zasadą powszechności opodatkowania podlegają wszelkie transakcje, których przedmiotem jest dostawa towarów lub świadczenie usług, pod warunkiem, że są one realizowane przez podatników w rozumieniu ustawy i są wykonywane w ramach działalności gospodarczej.

Odnosząc się do kwestii objętych zakresem pytań nr 1 i nr 2 wniosku wskazać należy, że z opisu sprawy wynika, że w ramach otrzymanego dofinansowania Lider konsorcjum oraz Konsorcjanci, przenoszą na Uprawnionego, tj. Y, autorskie prawa majątkowe do wyników Projektu. Zatem w tej sprawie mamy do czynienia z sytuacją, w której wystąpią skonkretyzowane świadczenia w zamian za określone wynagrodzenie. Przekazywane bowiem przez X Politechnice 1, jako Liderowi konsorcjum dofinansowanie na realizację Projektu pt. „…”, które następnie zgodnie z harmonogramem przekazywane jest pozostałym Członkom konsorcjum (Politechnice 2 i K. Sp. z o.o.) - należy uznać za środki finansowe otrzymane od osoby trzeciej środki (dotacje, subwencje lub dopłaty o podobnym charakterze) mające bezpośredni wpływ na cenę świadczonych przez poszczególnych Uczestników Projektu (Lidera i Członków konsorcjum) usług.

Podkreślenia wymaga, że otrzymane środki od X nie zostaną przeznaczone na ogólną działalność poszczególnych Uczestników Projektu, lecz mogą zostać wykorzystane tylko i wyłącznie na określone i wskazane w umowie zawartej pomiędzy konsorcjum, a X działanie, tj. na wykonanie ww. projektu zgodnie z Umową oraz na konkretne działania wykonywane w ramach tego projektu przez poszczególnych Uczestników konsorcjum. Ponadto - jak wskazano we wniosku - jeżeli Uczestnicy Projektu (czy też którykolwiek z nich) nie otrzymaliby dofinansowania, to nie przystąpiliby do realizacji Projektu, o którym mowa we wniosku.

Tym samym realizację powierzonych zadań i w efekcie przekazanie praw autorskich do danego projektu na rzecz Y należy zakwalifikować jako świadczenie usług – nastąpi przeniesienie praw autorskich, w związku z czym istnieje bezpośredni związek pomiędzy dokonanym świadczeniem, a otrzymanym od osoby trzeciej (X) wynagrodzeniem. Jak wynika z uzupełnienia wniosku, przeniesienie praw autorskich następować będzie bezpośrednio na rzecz Uprawnionego (Y) zarówno przez Politechnikę 1, jak i pozostałych Politechnikę 2 i K. Sp. z o.o. W konsekwencji otrzymane przez Politechnikę 1 (Lidera konsorcjum) środki z X na realizację opisanego we wniosku Projektu, które następnie zgodnie z harmonogramem Politechnika 1 przekazuje poszczególnym Konsorcjantom - Politechnice 2 oraz K. Sp. z o.o., będą stanowiły należności za świadczone przez poszczególnych Uczestników Projektu usługi.

Z uwagi na powyższe, kwota otrzymanego przez Politechnikę 1 (Lidera konsorcjum) dofinansowania od X, w części przysługującej Politechnice 1, będzie stanowiła dla Politechniki 1 podstawę opodatkowania, o której mowa w art. 29a ust. 1 ustawy z uwzględnieniem z art. 29a ust. 6 ustawy, a tym samym będzie podległa opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy. Analogicznie kwoty przekazywane przez Politechnikę 1 (Lidera konsorcjum) na rzecz poszczególnych Członków konsorcjum (Politechniki 2 i K. Sp. z o.o.) jako podział dofinansowania otrzymanego od X, w częściach przysługujących odpowiednio Politechnice 2 i K. Sp. z o.o., będą stanowiły podstawę opodatkowania podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT odpowiednio dla Politechniki 2 i K. Sp. z o.o.

Zatem Państwa stanowisko w zakresie pytań nr 1 i 2 należy uznać za prawidłowe.

Natomiast odnosząc się do kwestii objętych pytaniem nr 3 wniosku należy wskazać, że zgodne z art. 106b ust. 1 ustawy:

Podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą:

1)sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2, dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem;

2)wewnątrzwspólnotową sprzedaż towarów na odległość, chyba że podatnik korzysta z procedury szczególnej, o której mowa w dziale XII w rozdziale 6a;

3)wewnątrzwspólnotową dostawę towarów na rzecz podmiotu innego niż wskazany w pkt 1;

4)otrzymanie przez niego całości lub części zapłaty przed dokonaniem czynności, o których mowa w pkt 1 i 2, z wyjątkiem przypadku, gdy zapłata dotyczy:

a)wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów,

b)czynności, dla których obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 4,

c)dostaw towarów, dla których obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19a ust. 1b.

Jak wyżej wskazano, w tej sprawie czynności dokonywane przy realizacji projektu należy zakwalifikować jako świadczenie usług - nastąpi przeniesienie praw autorskich, w związku z czym istnieje bezpośredni związek pomiędzy dokonanym świadczeniem, a otrzymanym od osoby trzeciej (X) wynagrodzeniem. Przeniesienie praw autorskich następować będzie bezpośrednio na rzecz Uprawnionego (Y) zarówno przez Politechnikę 1, jak i pozostałych Członków konsorcjum. Przysługująca dotacja w części przypadającej odpowiednio dla Politechniki 1, Politechniki 2 i K. Sp. z o.o. będzie stanowiła dla ww. poszczególnych Uczestników Projektu element podstawy opodatkowania w rozumieniu art. 29a ust. 1 ustawy w zw. z art. 29a ust. 6 ustawy.

Wobec powyższego, Politechnika 1, Politechnika 2 oraz K. Sp. z o.o., będą zobowiązani udokumentować otrzymane części kwoty dofinansowania z X za pomocą faktur wystawionych przez poszczególnego Uczestników Projektu na rzecz Uprawnionego (Y), zgodnie z art. 106b ust. 1 pkt 1 ustawy.

Zatem Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 3 należy uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania

Politechnika 1 (Zainteresowana będąca stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).