Opodatkowanie realizowania świadczenia jako dostawy z montażem, obowiązku wystawiania faktur zaliczkowych bez wykazywania kwoty oraz stawki podatku z ... - Interpretacja - 0114-KDIP1-2.4012.224.2022.2.RD

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 22 lipca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.224.2022.2.RD

Temat interpretacji

Opodatkowanie realizowania świadczenia jako dostawy z montażem, obowiązku wystawiania faktur zaliczkowych bez wykazywania kwoty oraz stawki podatku z adnotacją "odwrotne obciążenie" oraz uznania protokołu odbioru za datę dostawy.

Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe oraz w części nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe w zakresie opodatkowania realizowanego świadczenia jako dostawy z montażem, obowiązku wystawiania faktur zaliczkowych bez wykazywania kwoty oraz stawki podatku z adnotacją „odwrotne obciążenie” oraz nieprawidłowe w zakresie uznania podpisania protokołu odbioru za datę dostawy.  

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

11 maja 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 6 maja 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy uznania opisanego świadczenia za dostawę z montażem, obowiązku wystawiania faktur zaliczkowych bez wykazywania kwoty oraz stawki podatku z adnotacją „odwrotne obciążenie” oraz uznania podpisania protokołu odbioru za datę dostawy. Uzupełniliście go Państwo w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 2 czerwca 2022 r. (data wpływu 7 czerwca 2022 r.).Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Państwa Spółka  A. Sp. z o.o. jest zarejestrowana jako czynny podatnik od towarów i usług. Przedmiotem działalności Państwa Spółki jest produkcja linii produkcyjnych dla przetwórstwa rolno-spożywczego. Kontrakty z polskimi Nabywcami obejmują dostawę maszyn i urządzeń wchodzących w skład linii, montaż w zakładzie Nabywcy oraz uruchomienie i testy. Poza tym  Państwa Spółka produkuje i sprzedaje pojedyncze maszyny klientom bez usługi montażu.

Państwa Spółka planuje podpisanie umowy na dokonanie dostawy linii wraz z montażem do kontrahenta z innego kraju członkowskiego UE. Nabywca jest podatnikiem podatku od wartości dodanej zidentyfikowanym na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium kraju w którym linia będzie zmontowana.

Kontrakt na dostawę linii będzie obejmował:

1.Wyprodukowanie maszyn i urządzeń stanowiących elementy linii produkcyjnej w zakładzie produkcyjnym Państwa Spółki w Polsce. Możliwy jest również zakup gotowych maszyn wchodzących w skład linii u innych dostawców polskich lub zagranicznych;

2.Dostawę maszyn do zakładu Nabywcy, transport będzie realizowany na rzecz Państwa Spółki;

3.Montaż maszyn w zakładzie Nabywcy, na który składa się ustawienie i połączenie poszczególnych maszyn i urządzeń w hali produkcyjnej Nabywcy, podłączenie mediów (energii elektrycznej, wody, pary itp);

4.Uruchomienie i testy gotowej linii produkcyjnej, które polegają na podłączeniu szaf sterowniczych oraz ich zaprogramowaniu, następnie przeprowadzeniu prób szczelności na wodzie, przetestowaniu linii pod kątem wydajności na próbnej partii surowców.

Za każdy etap kontraktu odpowiedzialna będzie Państwa Spółka, która wykona prace we własnym zakresie, bądź przy współpracy z kooperantami, którzy będą działać na jej rzecz.

Czynności związane z montażem linii oraz jej uruchomieniem wymagają specjalistycznej wiedzy i umiejętności oraz doświadczenia, które posiada wykwalifikowany personel Państwa i nie ograniczają się do prostych czynności umożliwiających funkcjonowanie zmontowanych maszyn.

Po zrealizowaniu prac w całości, zostanie sporządzony protokół odbioru, który dla Państwa Spółki stanowić będzie potwierdzenie wykonania wszystkich czynności związanych z realizacją dostawy, a dla Nabywcy - akceptację wykonanych prac montażowych i potwierdzenie odbioru prawidłowo funkcjonującego przedmiotu dostawy. W momencie podpisania protokołu odbioru następować będzie przeniesienie własności przedmiotu dostawy oraz przeniesienie wszelkich ryzyk na Nabywcę. Data odbioru z protokołu będzie uznawana jako data dostawy na fakturze końcowej.

Wynagrodzenie będzie miało formę zaliczek oraz płatności końcowej płatnych według harmonogramu zawartego w umowie. Faktura końcowa będzie dokumentem rozliczającym dokonaną dostawę, na której będą wymienione zapłacone zaliczki oraz pozostająca do zapłaty część wynagrodzenia.

Państwa Spółka nie posiada siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w innym kraju członkowskim aniżeli Polska. Państwa Spółka jest zarejestrowana na potrzeby VAT tylko w Polsce.

W uzupełnieniu do wniosku na pytanie „gdzie w jakim kraju członkowskim UE będzie dostarczana i montowana linia produkcyjna” wskazano, że linia zostanie dostarczona i zamontowana w Hiszpanii.

Na pytanie „gdzie w jakim kraju członkowskim UE kontrahent (nabywca) posiada siedzibę lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej”, wskazano, że w Hiszpanii.

Na pytanie „czy kontrahent zidentyfikowany na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium kraju, w którym będzie montowana linia (inne państwo członkowskie UE niż Polska) będzie zobowiązany do rozliczenia podatku właśnie w tym kraju, w którym będzie montowana linia” wskazano, że tak.

Na pytanie „czy zakończenie wszystkich czynności, do których zobowiązana jest Państwa Spółka w zakresie dostawy i montażu linii odbywa się w tym samym czasie co podpisanie protokołu odbioru, tj. czy zakończenie wszystkich czynności związanych z dostawą i montażem linii jest tożsame z podpisaniem protokołu odbioru” wskazano, że tak.

Na pytanie „jaki okres czasu upływa między zakończeniem wszystkich czynności do których zobowiązana jest Państwa Spółka w ramach kontraktu na dostawę linii a podpisaniem protokołu odbioru,  należy wyjaśnić tą kwestię” wskazano, że zazwyczaj protokół jest podpisywany w okresie do kilkunastu dni po zakończeniu wszystkich czynności do których zobowiązana jest Spółka, ale może zdarzyć się, że protokół będzie podpisany w okresie dłuższym (nawet kilku miesięcy). Taka sytuacja może mieć miejsce m.in. z powodu braku woli do podpisania przez odbiorcę.

Na pytania „czy Państwa Spółka otrzyma płatności przed dokonaną transakcją (kontraktem na dostawę linii)” oraz „czy płatności które Państwa Spółka otrzyma przed przeniesieniem uprawnień pozwalających na dysponowanie towarem jak właściciel do montowanej linii zostaną dokonane przez kontrahenta na poczet przyszłej konkretnej transakcji (kontraktu na dostawę linii)” wskazano, że Spółka otrzyma płatność przed dokonaną transakcją, a płatności zostaną dokonane na poczet przyszłej transakcji.         

Pytania

1.Czy opisana transakcja dostawy maszyn i urządzeń składających się na linię produkcyjną, która zostanie zmontowana i uruchomiona w zakładzie Nabywcy na terytorium innego państwa członkowskiego UE stanowić będzie dostawę towarów wraz z montażem, o której mowa w art. 22 ust. 1 pkt 2 u.p.t.u.?

2.Czy Państwa Spółka ma obowiązek wystawiania faktur zaliczkowych bez wykazywania kwoty oraz stawki VAT (np.) z dopiskiem „odwrotne obciążenie” oraz ujmowania ich w JPK_V7?

3.Czy datę podpisania protokołu odbioru będzie można uznać za datę dostawy na fakturze końcowej?

Państwa stanowisko w sprawie

Zdaniem Państwa Spółki:

1. Opisana transakcja dostawy maszyn i urządzeń składających się na linię produkcyjną, która zostanie zmontowana i uruchomiona w zakładzie Nabywcy na terytorium innego państwa członkowskiego niż Polska, stanowić będą dostawę towarów wraz z montażem, o której mowa w art. 22 ust. 1 pkt 2 u.p.t.u.

Uzasadniając, należy zaznaczyć, że czynności związane z montażem linii oraz jej uruchomieniem wymagają specjalistycznej wiedzy i umiejętności oraz doświadczenia, które posiada wykwalifikowany personel Państwa Spółki i nie ograniczają się do prostych czynności umożliwiających funkcjonowanie zmontowanych maszyn. Konieczne jest również zastosowanie skomplikowanych procesów technicznych oraz specjalistycznego sprzętu. Na montaż maszyn w zakładzie Nabywcy składa się ustawienie i połączenie poszczególnych maszyn i urządzeń, podłączenie mediów (energii elektrycznej, wody, pary itp ). Następnym etapem jest uruchomienie i testy gotowej linii produkcyjnej, które polegają na podłączeniu szaf sterowniczych oraz ich zaprogramowaniu, przeprowadzeniu prób szczelności na wodzie oraz przetestowaniu linii pod kątem wydajności na próbnej partii surowców. Państwa zdaniem wszystkie etapy realizacji kontraktu czyli dostawa maszyn i urządzeń, montaż oraz uruchomienie należy traktować jako całość będącą świadczeniem złożonym. Czynności w ramach zawartego kontraktu stanowią jedno kompleksowe świadczenie w sensie gospodarczym, które podlega opodatkowaniu według jednolitych zasad właściwych dla świadczenia jakim jest dostawa towarów z montażem. Sztuczne byłoby wydzielanie poszczególnych etapów realizacji kontraktu jako osobnego przedmiotu opodatkowania (np. osobno dostawa maszyn i urządzeń, osobno montaż, osobno testy).

Na podstawie powyższego Państwa Spółka uważa, że miejscem dostawy jest inny kraj członkowski niż Polska jako kraj, na terytorium którego dojdzie do montażu i uruchomienia tych maszyn i urządzeń w ramach linii produkcyjnej, w rezultacie podlegają one opodatkowaniu VAT w tym kraju członkowskim.

2.         W przedstawionym zdarzeniu przyszłym Wnioskodawca będzie miał obowiązek wystawiania faktur zaliczkowych bez wykazywania kwoty oraz stawki VAT (np) z dopiskiem "odwrotne obciążenie" oraz ujmowania ich w JPK_V7.

Uzasadniając, obowiązek wystawienia faktur zaliczkowych wynika z art. 106b ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT. Wnioskodawca wystawi faktury bez wykazywania kwoty oraz stawki VAT (np) z dopiskiem "odwrotne obciążenie" na podstawie art. 106a pkt 2 lit. a w zw. z art. 106e ust. 5 pkt 1 oraz art. 106e ust. 1 pkt 18 u.p.t.u.

3.         Datę podpisania protokołu odbioru będzie można uznać za datę dostawy na fakturze końcowej. Na podstawie art. 19a ust. 1 w zw. z art. 7 ust. 1 u.p.t.u. momentem dokonania dostawy towarów jest moment przeniesienia prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 u.p.t.u. rozumie się właśnie zgodnie z art. 7 ust. 1 u.p.t.u. przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Oznacza to, że dostawa towarów jest dokonana, jeżeli nabywca uzyskał możliwość dysponowania nabytym towarem w taki sposób, jaki mógłby czynić to właściciel, a z uwagi na to obciążają go również ryzyka związane z posiadaniem towaru (np. ryzyko jego utraty lub uszkodzenia).

Kontrakt na dostawę linii będzie zrealizowany dopiero wtedy gdy wszystkie etapy zawarte w kontrakcie zostaną wykonane i Nabywca zaakceptuje wykonane prace odbierając gotowy przedmiot dostawy na podstawie protokołu odbioru. Protokół odbioru jest potwierdzeniem zakończenia wszystkich prac montażowych oraz przetestowania linii pod kątem poprawności działania (do tego czasu strony uznają dostawę za niezakończoną). Podpisanie protokołu implikuje początek biegu terminów dotyczących gwarancji i rękojmi. Data podpisania protokołu odbioru jest momentem przeniesienia własności przedmiotu dostawy, czyli kompletnej i działającej linii produkcyjnej oraz faktycznego i ekonomicznego władztwa nad przedmiotem dostawy. W związku z tym data podpisania protokołu odbioru będzie zarazem momentem dokonania dostawy, który zgodnie z art. 19a ust. 1 u.p.t.u. jest momentem powstania obowiązku podatkowego. Pociąga to za sobą obowiązek Wnioskodawcy do wystawienia faktury końcowej dokumentującej dostawę towaru na podstawie art. 106b ust. 1 pkt 1 u.p.t.u. zawierającą datę dostawy tożsamą z datą podpisania protokołu odbioru.

W sprawie opisanej powyżej nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa oraz postępowanie przed sądem administracyjnym.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe w zakresie opodatkowania realizowanego świadczenia jako dostawy z montażem, obowiązku wystawiania faktur zaliczkowych bez wykazywania kwoty oraz stawki podatku z adnotacją „odwrotne obciążenie” oraz nieprawidłowe w zakresie uznania podpisania protokołu odbioru za datę dostawy.  

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2022 r., poz. 931 ze zm.), zwanej dalej ustawą:

opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają:

1)odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2)eksport towarów;

3)import towarów na terytorium kraju;

4)wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5)wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Z powyższego przepisu wynika tzw. zasada terytorialności, zgodnie z którą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatne świadczenie usług, ale tylko w sytuacji, gdy miejscem ich świadczenia (określanym na podstawie przepisów ustawy) jest terytorium kraju, przez które – w myśl definicji zawartej w art. 2 pkt 1 ustawy,

rozumie się terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z zastrzeżeniem art. 2a.

Stosownie do treści art. 2 pkt 6 ustawy,

ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Art. 7 ust. 1 ustawy stanowi, że:

przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Co należy rozumieć przez „przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel” określił Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie C-320/88. W orzeczeniu tym stwierdza się, że dla uznania danej czynności za opodatkowaną dostawę towarów, nie ma znaczenia to, czy dochodzi do przeniesienia własności według prawa właściwego dla danego kraju. Regulacja ta ma zastosowanie do każdego przeniesienia prawa do rozporządzania towarem na inny podmiot, które to przeniesienie skutkuje tym, że strona ta uzyskuje de facto możliwość korzystania z rzeczy tak jak właściciel, nawet jeżeli nie wiąże się to z przeniesieniem własności. W tym orzeczeniu, odnosząc się do dostawy towarów, Trybunał posłużył się terminem przeniesienia „własności w sensie ekonomicznym”, podkreślając tym samym uniezależnienie opodatkowania od przeniesienia własności towarów. Oznacza to więc, że na gruncie przedmiotowego przepisu kluczowym elementem jest przeniesienie, w istocie rzeczy, praktycznej kontroli nad rzeczą i możliwości dysponowania nią.

Zatem pojęcie „przeniesienie prawa do rozporządzania jak właściciel” dotyczy tego rodzaju czynności, która daje otrzymującemu towar prawo do postępowania z nim jak właściciel. Chodzi przede wszystkim o możliwość faktycznego dysponowania rzeczą, a nie rozporządzania nią w sensie prawnym. Istotą dostawy towarów nie jest bowiem przeniesienie prawa własności, zatem zwrotu „prawo do rozporządzania jak właściciel” nie można interpretować jako „prawa własności”.

Natomiast na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy,

przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).

Z opisu sprawy wynika, że Państwa Spółka jest zarejestrowana jako czynny podatnik od towarów i usług.  Państwa Spółka nie posiada siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w innym kraju członkowskim aniżeli Polska. Państwa Spółka jest zarejestrowana na potrzeby VAT tylko w Polsce. Przedmiotem działalności Państwa Spółki jest produkcja linii produkcyjnych dla przetwórstwa rolno-spożywczego. Kontrakty z polskimi Nabywcami obejmują dostawę maszyn i urządzeń wchodzących w skład linii, montaż w zakładzie Nabywcy oraz uruchomienie i testy. Poza tym  Państwa Spółka produkuje i sprzedaje pojedyncze maszyny klientom bez usługi montażu. Państwa Spółka planuje podpisanie umowy na dokonanie dostawy linii wraz z montażem do kontrahenta z innego kraju członkowskiego UE. Nabywca jest podatnikiem podatku od wartości dodanej zidentyfikowanym na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium kraju w którym linia będzie zmontowana. Linia zostanie dostarczona i zamontowana w Hiszpanii, kontrahent posiada siedzibę lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej w Hiszpanii. Kontrahent jest zidentyfikowany na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium kraju, w którym będzie montowana linia i będzie zobowiązany do rozliczenia podatku właśnie w tym kraju w którym będzie montowana linia. Kontrakt na dostawę linii będzie obejmował: 1. Wyprodukowanie maszyn i urządzeń stanowiących elementy linii produkcyjnej w zakładzie produkcyjnym Państwa Spółki w Polsce. Możliwy jest również zakup gotowych maszyn wchodzących w skład linii u innych dostawców polskich lub zagranicznych, 2. Dostawę maszyn do zakładu Nabywcy, transport będzie realizowany na rzecz Państwa Spółki, 3. Montaż maszyn w zakładzie Nabywcy, na który składa się ustawienie i połączenie poszczególnych maszyn i urządzeń w hali produkcyjnej Nabywcy, podłączenie mediów (energii elektrycznej, wody, pary itp), 4. Uruchomienie i testy gotowej linii produkcyjnej, które polegają na podłączeniu szaf sterowniczych oraz ich zaprogramowaniu, następnie przeprowadzeniu prób szczelności na wodzie, przetestowaniu linii pod kątem wydajności na próbnej partii surowców.

Za każdy etap kontraktu odpowiedzialna będzie Państwa Spółka, która wykona prace we własnym zakresie, bądź przy współpracy z kooperantami, którzy będą działać na jej rzecz. Czynności związane z montażem linii oraz jej uruchomieniem wymagają specjalistycznej wiedzy i umiejętności oraz doświadczenia, które posiada wykwalifikowany personel Państwa Spółki i nie ograniczają się do prostych czynności umożliwiających funkcjonowanie zmontowanych maszyn. Państwa Spółka otrzyma płatność przed dokonaną transakcją a płatność zostanie dokonana na poczet przyszłej konkretnej transakcji. Po zrealizowaniu prac w całości, zostanie sporządzony protokół odbioru, który dla Państwa Spółki stanowić będzie potwierdzenie wykonania wszystkich czynności związanych z realizacją dostawy, a dla Nabywcy - akceptację wykonanych prac montażowych i potwierdzenie odbioru prawidłowo funkcjonującego przedmiotu dostawy. W momencie podpisania protokołu odbioru następować będzie przeniesienie własności przedmiotu dostawy oraz przeniesienie wszelkich ryzyk na Nabywcę. Data odbioru z protokołu będzie uznawana jako data dostawy na fakturze końcowej. Państwo wskazaliście, że zakończenie wszystkich czynności związanych z dostawą i montażem linii jest tożsame z podpisaniem protokołu odbioru. Jednakże wskazaliście Państwo również, że protokół jest podpisywany w okresie do kilkunastu dni po zakończeniu wszystkich czynności do których zobowiązana jest Spółka lecz może się zdarzyć, że protokół będzie podpisany w okresie dłuższym (nawet kilku miesięcy). Taka sytuacja może mieć miejsce m.in. z powodu braku woli do podpisania przez odbiorcę.  Wynagrodzenie będzie miało formę zaliczek oraz płatności końcowej płatnych według harmonogramu zawartego w umowie. Faktura końcowa będzie dokumentem rozliczającym dokonaną dostawę, na której będą wymienione zapłacone zaliczki oraz pozostająca do zapłaty część wynagrodzenia.

Wątpliwości Państwa Spółki dotyczą kwestii, czy opisana transakcja dostawy maszyn i urządzeń składających się na linię produkcyjną, która zostanie zmontowana i uruchomiona w zakładzie Nabywcy w Hiszpanii stanowić będzie dostawę towarów wraz z montażem, o której mowa w art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy.

 Odnosząc się do przedstawionych wątpliwości wskazać należy, że zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt 1 ustawy,

miejscem dostawy towarów jest w przypadku towarów wysyłanych lub transportowanych przez dokonującego ich dostawy, ich nabywcę lub przez osobę trzecią - miejsce, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy.

Stosownie zaś do art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy,

miejscem dostawy towarów jest w przypadku towarów, które są instalowane lub montowane, z próbnym uruchomieniem lub bez niego, przez dokonującego ich dostawy lub przez podmiot działający na jego rzecz - miejsce, w którym towary są instalowane lub montowane; nie uznaje się za instalację lub montaż prostych czynności umożliwiających funkcjonowanie montowanego lub instalowanego towaru zgodnie z jego przeznaczeniem.

Jednocześnie wskazać należy, że przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie definiują pojęć „montaż lub instalacja”, niemniej jednak stosownie do cytowanego art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy, do instalacji lub montażu nie zalicza się prostych czynności umożliwiających funkcjonowanie montowanego lub instalowanego towaru zgodnie z jego przeznaczeniem. Jako „proste czynności” należy rozumieć działania, umożliwiające funkcjonowanie danego towaru/sprzętu, które potencjalny nabywca mógłby wykonać we własnym zakresie. Zatem, za montaż lub instalację należy uznać takie czynności, które wymagają specjalistycznej wiedzy i umiejętności znanych przede wszystkim dostawcy montowanego lub instalowanego towaru/sprzętu. Zgodnie ze Słownikiem języka polskiego PWN, „montaż” to składanie maszyn, aparatów, urządzeń, itp. z gotowych części, zakładanie, instalowanie urządzeń technicznych. Z kolei „instalacja” to montowanie gdzieś urządzeń technicznych.

Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, kontrakt na dostawę linii, która będzie dostarczona i zamontowana w Hiszpanii będzie obejmował: 1. Wyprodukowanie maszyn i urządzeń stanowiących elementy linii produkcyjnej w zakładzie produkcyjnym Państwa Spółki w Polsce. Możliwy jest również zakup gotowych maszyn wchodzących w skład linii u innych dostawców polskich lub zagranicznych, 2. Dostawę maszyn do zakładu Nabywcy, transport będzie realizowany na rzecz Państwa Spółki, 3. Montaż maszyn w zakładzie Nabywcy, na który składa się ustawienie i połączenie poszczególnych maszyn i urządzeń w hali produkcyjnej Nabywcy, podłączenie mediów (energii elektrycznej, wody, pary itp), 4. Uruchomienie i testy gotowej linii produkcyjnej, które polegają na podłączeniu szaf sterowniczych oraz ich zaprogramowaniu, następnie przeprowadzeniu prób szczelności na wodzie, przetestowaniu linii pod kątem wydajności na próbnej partii surowców. Zatem głównym celem zawartego kontraktu jest wyprodukowanie  maszyn i urządzeń wchodzących w skład linii oraz dostarczenie i zmontowanie ich w zakładzie Nabywcy wraz z uruchomieniem. Przy czym co istotne, czynności związane z montażem linii oraz jej uruchomieniem wymagają specjalistycznej wiedzy, umiejętności oraz doświadczenia, które posiada wykwalifikowany personel Państwa Spółki. Ponadto jak wskazujecie Państwo we wniosku czynności nie ograniczają się do prostych czynności umożliwiających funkcjonowanie zmontowanych maszyn.   Zatem mając na uwadze informacje przedstawione w niniejszej sprawie należy  wskazać, że kontrakt na dostawę linii w ramach którego Państwa Spółka będzie dokonywała montażu i uruchomienia gotowej linii produkcyjnej  powinien być rozliczany na zasadach właściwych dla dostawy towarów z montażem, o której mowa w art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy. Dostawa z  montażem będzie wykonywana w Hiszpanii dla nabywcy który posiada siedzibę lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej w Hiszpanii dlatego też miejscem dostawy a zarazem opodatkowania na podstawie art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy będzie Hiszpania.

Tym samym stanowisko Państwa Spółki w zakresie pytania oznaczonego nr 1 należy uznać za prawidłowe. 

Wątpliwości Państwa Spółki sprowadzają się do ustalenia, czy Państwa Spółka ma obowiązek wystawiania faktur zaliczkowych bez wykazywania kwoty oraz stawki z dopiskiem odwrotne obciążenie oraz ujmowania ich w JPK_V7.

Zgodnie z art. 19a ust. 1 ustawy,

obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 5 i 7-11, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

Powyższy przepis formułuje zasadę ogólną, zgodnie z którą obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towaru bądź wykonania usługi, co oznacza, że podatek staje się wymagalny w rozliczeniu za okres, w którym dokonana została dostawa towarów bądź świadczenie usług.

Przy tym zgodnie z art. 19a ust. 8 ustawy,

jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, wkład budowlany lub mieszkaniowy przed ustanowieniem spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty, z zastrzeżeniem ust. 5 pkt 4.

Zatem w przypadku gdy przed dokonaniem dostawy towarów otrzymano całość lub część zapłaty obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania tej zapłaty. Zauważyć należy, że zaliczka nie jest odrębną czynnością podlegającą opodatkowaniu, lecz jest integralnie związana z daną dostawą konkretnego towaru, na poczet której została uiszczona.

W przypadku dostawy towarów z montażem, o której mowa w art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy przepisy ustawy nie przewidują szczególnego momentu powstania obowiązku podatkowego. Wobec tego, obowiązek podatkowy z tytułu dostawy towarów z montażem, powstaje z chwilą dokonania dostawy, tj. z chwilą przeniesienia prawa do rozporządzania towarem jak właściciel. Przy czym należy zauważyć, że realizacja kontraktu (umowy), która ma charakter dostawy towaru z montażem, różni się od klasycznego wydania towaru, gdyż wiąże się, obok fizycznego przekazania poszczególnych elementów towarów, z wykonaniem prac montażowych czy instalacyjnych. O dokonaniu dostawy towaru z montażem zawsze decyduje jej faktyczne wykonanie (wykonanie wszystkich czynności wchodzących w skład świadczenia).

Podkreślić należy, że „dokonanie dostawy z montażem” następuje w momencie faktycznego zakończenia wszystkich czynności, do których wykonania zobowiązany jest dostawca. Oznacza to, że dostawa może zostać uznana za dokonaną dopiero z chwilą zakończenia montażu, tj. po zrealizowaniu przez dostawcę wszystkich czynności, do jakich jest on zobowiązany w ramach świadczenia wykonywanego na rzecz nabywcy.

Z kolei, odnosząc się do kwestii obowiązku wystawienia faktury wskazać należy, że zgodnie z art. 106a pkt 2 lit. a) ustawy, przepisy niniejszego rozdziału stosuje się do,

dostawy towarów i świadczenia usług dokonywanych przez podatnika posiadającego na terytorium kraju siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, z którego dokonywane są te czynności, a w przypadku braku na terytorium kraju siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej - posiadającego na terytorium kraju stałe miejsce zamieszkania albo zwykłe miejsce pobytu, z którego dokonywane są te czynności, w przypadku gdy miejscem świadczenia jest terytorium:

a)państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, a osobą zobowiązaną do zapłaty podatku od wartości dodanej jest nabywca towaru lub usługobiorca i faktura dokumentująca te czynności nie jest wystawiana przez tego nabywcę lub usługobiorcę w imieniu i na rzecz podatnika.

Z regulacji art. 106b ust. 1 pkt 1 ustawy wynika, że

podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą :

1.sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2, dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem.

Zgodnie z art. 106e ust. 1 pkt 1-18 ustawy,

faktura powinna zawierać:

1) datę wystawienia;

2) kolejny numer nadany w ramach jednej lub więcej serii, który w sposób jednoznaczny identyfikuje fakturę;

3) imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy;

4) numer, za pomocą którego podatnik jest zidentyfikowany na potrzeby podatku, z zastrzeżeniem pkt 24 lit. a;

5) numer, za pomocą którego nabywca towarów lub usług jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej, pod którym otrzymał on towary lub usługi, z zastrzeżeniem pkt 24 lit. b;

6) datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi lub datę otrzymania zapłaty, o której mowa w art. 106b ust. 1 pkt 4, o ile taka data jest określona i różni się od daty wystawienia faktury;

7) nazwę (rodzaj) towaru lub usługi;

8) miarę i ilość (liczbę) dostarczonych towarów lub zakres wykonanych usług;

9) cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku (cenę jednostkową netto);

10) kwoty wszelkich opustów lub obniżek cen, w tym w formie rabatu z tytułu wcześniejszej zapłaty, o ile nie zostały one uwzględnione w cenie jednostkowej netto;

11) wartość dostarczonych towarów lub wykonanych usług, objętych transakcją, bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto);

12) stawkę podatku albo stawkę podatku od wartości dodanej w przypadku korzystania z procedur szczególnych, o których mowa w dziale XII w rozdziałach 6a, 7 i 9;

13) sumę wartości sprzedaży netto, z podziałem na sprzedaż objętą poszczególnymi stawkami podatku i sprzedaż zwolnioną od podatku;

14) kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto, z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku;

15) kwotę należności ogółem;

16) (…);

17) (…);

18) w przypadku dostawy towarów lub wykonania usługi, dla których obowiązanym do rozliczenia podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze jest nabywca towaru lub usługi - wyrazy ,,odwrotne obciążenie”.

Z art. 106e ust. 5 pkt 1 ustawy, wynika, że:

faktura może nie zawierać w przypadku, o którym mowa w art. 106a pkt 2 lit. a - danych określonych w ust. 1 pkt 10 i 12-14.

Jak wskazaliście Państwo we wniosku wynagrodzenie na dostawę i montaż linii produkcyjnej będzie miało formę zaliczek oraz płatności końcowej płatnych według harmonogramu. Spółka otrzyma płatność przed dokonaną transakcją, a płatności zostaną dokonane na poczet przyszłej transakcji (kontraktu na dostawę linii).

Zatem mając na uwadze przedstawione we wniosku okoliczności sprawy oraz obowiązujące przepisy prawa podatkowego należy stwierdzić, że w analizowanym przypadku wszystkie płatności, które Państwa Spółka otrzyma od Nabywcy według harmonogramu przed dokonaną transakcją tj. przed przeniesieniem uprawnień pozwalających na dysponowanie towarem (linią produkcyjną) jak właściciel do całości montowanej linii produkcyjnej w skład której wchodzą maszyny i urządzenia należy traktować  jako płatności zaliczkowe, a obowiązek podatkowy w odniesieniu do tych płatności należy rozpoznawać w dacie otrzymania danej kwoty (danej części płatności) zgodnie z art. 19a ust. 8 ustawy. W związku z otrzymaniem tych płatności przed dokonaną transakcją, Państwa Spółka będzie zobowiązana do wystawienia faktury dokumentującej otrzymanie zaliczki. Jak już ustalono dostawa linii produkcyjnej  powinna być rozliczana na zasadach właściwych dla dostawy towarów z montażem, o której mowa w art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy. Linia produkcyjna będzie montowana w Hiszpanii dlatego miejscem opodatkowania nie będzie Polska tylko Hiszpania. Nabywca posiada siedzibę działalności lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej w Hiszpanii i jest zidentyfikowany na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium kraju w którym będzie montowana linia. Należy zatem stwierdzić, że skoro linia będzie montowania w Hiszpanii i transakcja  nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce to jesteście Państwo zobowiązani do udokumentowania tej transakcji fakturą, która nie zawiera kwoty podatku i stawki podatku.

Przy czym zauważyć należy, że adnotację „odwrotne obciążenie” zamieszczacie Państwo na fakturze jedynie w sytuacji, gdy nabywca byłby zobowiązany do rozliczenia podatku w kraju, w którym ma miejsce dostawa towarów z montażem (co zależy od przepisów obowiązujących w danym kraju). Zatem w tej sytuacji kwestie odnośnie tego jak powinien być rozliczony podatek od dokonanej przez Państwa sprzedaży i który z podatników powinien go rozliczyć, nie regulują przepisy ustawy o podatku od towarów i usług, lecz obowiązujące przepisy ustawy o podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze i powinny być określone zgodnie z przepisami tam obowiązującymi. Jak wskazaliście Państwo we wniosku kontrahent zidentyfikowany na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium kraju w którym będzie montowana linia (Hiszpania) będzie zobowiązany do rozliczenia podatku właśnie w tym kraju w którym będzie montowana linia. W związku z powyższym Państwa Spółka w związku z otrzymaniem zaliczki (płatności przed dokonaną transakcją) będzie zobowiązana do wystawienia faktury bez wskazywania kwoty podatku oraz stawki podatku z adnotacją „odwrotne obciążenie”.    

Jednocześnie, odnosząc się do wątpliwości w zakresie wykazania dostawy w deklaracji JPK_V7 wskazać należy, że zgodnie z art. 99 ust. 1 ustawy,

podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, z zastrzeżeniem ust. 2-10, art. 130c, art. 133 i art. 138g ust. 2.

Jak stanowi art. 99 ust. 7c ustawy,

deklaracje podatkowe, o których mowa w ust. 1-3, zawierają dane niezbędne do rozliczenia podatku, obliczenia jego wysokości, w tym wysokości podstawy opodatkowania, podatku należnego i podatku naliczonego, a także dane dotyczące podatnika.

Zgodnie z art. 99 ust. 11c ustawy,

deklaracje podatkowe, o których mowa w ust. 1-3, są składane zgodnie z wzorem dokumentu elektronicznego w rozumieniu ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz. U. z 2021 r. poz. 2070), który obejmuje deklarację i ewidencję, o której mowa w art. 109 ust. 3. Dokument elektroniczny, o którym mowa w zdaniu pierwszym, jest przesyłany w sposób określony w przepisach wydanych na podstawie art. 193a § 3 Ordynacji podatkowej i zgodnie z wymaganiami określonymi w tych przepisach.

Od 1 października 2020 r., kwestie danych jakie należy wykazywać w składanych deklaracjach reguluje rozporządzenie Ministra Finansów Inwestycji i Rozwoju z dnia 15 października 2019  r. w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2019 r. poz. 1988, ze zm.) – dalej: „rozporządzenie”.

Rozporządzenie to zostało wydane na podstawie art. 99 ust. 13b oraz art. 109 ust. 14 ustawy, które stanowią o upoważnieniu ministra właściwego do spraw finansów publicznych do wydania rozporządzenia określającego:

-szczegółowy zakres danych, o których mowa w ust. 7c, wraz z objaśnieniami co do sposobu wypełniania i miejsca składania deklaracji podatkowych, o których mowa w ust. 1-3, oraz niezbędnymi pouczeniami, uwzględniając konieczność prawidłowego rozliczenia podatku oraz kontroli tego obowiązku przez organ podatkowy (zgodnie z treścią art. 99 ust. 13b ustawy),

-szczegółowy zakres danych, o których mowa w ust. 3, oraz sposób wykazywania danych w ewidencji przesyłanej zgodnie z ust. 3b i 3c, uwzględniając konieczność zapewnienia prawidłowości rozliczeń podatników oraz kontroli obowiązków podatników przez organ podatkowy, identyfikowania obszarów, w których występują nadużycia w podatku lub narażonych na te nadużycia, oraz możliwości techniczno-organizacyjne prowadzenia przez podatników ewidencji (w myśl art. 109 ust. 14 ustawy).

W rozporządzeniu w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług dodano załączniki będące objaśnieniami co do sposobu wypełniania i miejsca składania deklaracji oraz sposób wykazywania danych w ewidencji przesyłanej zgodnie z art. 109 ust. 3b i 3c ustawy.

W pkt I załącznika „Objaśnienia do deklaracji” wskazano w pkt 4.1., iż w części deklaracji dotyczącej obliczenia wysokości podatku należnego wykazuje się wszystkie czynności podlegające opodatkowaniu (wysokość podstawy opodatkowania oraz wysokość podatku należnego), dla których obowiązek podatkowy powstał w okresie rozliczeniowym, za który jest składana deklaracja, po uwzględnieniu korekt wynikających z przepisów o podatku, jeżeli mają wpływ na rozliczenie w tym okresie. Dotyczy to również czynności wykonywanych poza terytorium kraju, w stosunku do których przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego lub zwrotu podatku naliczonego.

W deklaracji i ewidencji JPK_V7M przewidziano dwa pola w których wykazuje się sprzedaż opodatkowaną poza granicami kraju tj. K_11 i P_11.

W polu K_11 wykazuje się wysokość podstawy opodatkowania wynikająca z dostawy towarów oraz świadczenia usług poza terytorium kraju. W polu tym podaje się wartość netto dostaw towarów oraz świadczenia usług poza terytorium kraju, w każdym przypadku, gdy w odniesieniu do nich przysługiwało podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, o którym mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy, lub prawo do zwrotu kwoty podatku naliczonego, o którym mowa w art. 87 ust. 5 ustawy.

Natomiast w polu P_11 wykazuje się zbiorczą wysokość podstawy opodatkowania z tytułu  dostawy towarów oraz świadczenia usług poza terytorium kraju – wykazaną w K_11.

Zatem, w deklaracji elektronicznej JPK_VAT, w formie JPK_V7M wykazuje się wszystkie czynności podlegające opodatkowaniu, dla których obowiązek podatkowy powstał w okresie rozliczeniowym, za który jest składana deklaracja, po uwzględnieniu korekt wynikających z przepisów o podatku jeżeli mają wpływ na rozliczenie w tym okresie, w tym również czynności wykonywanych poza terytorium kraju, w stosunku do których przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego lub zwrotu podatku naliczonego.

Zatem w sytuacji, gdy – stosownie do art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy – przysługiwałoby Państwu prawo do odliczenia podatku naliczonego, z tytułu nabycia towarów i usług związanych z dostawami towarów, objętymi zakresem pytania lub Państwa Spółka będzie miała prawo do zwrotu kwoty podatku naliczonego na podstawie art. 87 ust. 5 ustawy, to powinniście Państwo wykazywać płatności otrzymane przed dokonaną transakcją (kontraktem na dostawę linii produkcyjnej)  w polu K_11 (część ewidencyjna) oraz P_11 (część deklaracyjna) pliku JPK_V7M.

W konsekwencji Państwa stanowisko w odniesieniu do pytania oznaczonego nr 2 należy uznać za prawidłowe.

Wątpliwości Państwa Spółki dotyczą kwestii czy datę podpisania protokołu odbioru będzie można uznać za datę dostawy na fakturze końcowej.

Faktura końcowa jak wskazujecie Państwo będzie dokumentem rozliczającym dokonaną dostawę na której będą wymienione zapłacone zaliczki oraz pozostająca do zapłaty część wynagrodzenia. Należy zauważyć, że obowiązek podatkowy do pozostającej do zapłaty nieuregulowanej kwoty należności z tytułu realizowanego na rzecz Nabywcy świadczenia polegającego na dostawie oraz instalacji linii w zakładzie Nabywcy w Hiszpanii (stanowiącego na gruncie podatku od towarów i usług dostawę z montażem, o której mowa w art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy) powstanie na podstawie art. 19a ust. 1 ustawy, w momencie dokonania dostawy towarów tj. gdy Państwa Spółka przeniesie prawo do rozporządzania towarem jak właściciel oraz wykona wszystkie czynności do których wykonania była zobowiązana. Raz jeszcze należy wskazać, że realizacja kontraktu (umowy), która ma charakter dostawy towaru z montażem, różni się od klasycznego wydania towaru, gdyż wiąże się, obok fizycznego przekazania poszczególnych elementów towarów (maszyn i urządzeń stanowiących elementy linii produkcyjnej), z wykonaniem prac montażowych, instalacyjnych oraz uruchomieniem oraz testem gotowej linii produkcyjnej.  O dokonaniu dostawy towaru z montażem zawsze decyduje jej faktyczne wykonanie (wykonanie wszystkich czynności wchodzących w skład świadczenia). Dokonanie dostawy z montażem następuje w momencie faktycznego zakończenia wszystkich czynności, do których wykonania zobowiązany jest dostawca (Państwa Spółka). Oznacza to, że dostawa może zostać uznana za dokonaną dopiero z chwilą zakończenia montażu/instalacji, uruchomieniu i testach gotowej linii produkcyjnej tj. po zrealizowaniu przez Państwa Spółkę wszystkich czynności, do jakich jest Państwa Spółka zobowiązana w ramach świadczenia wykonywanego na rzecz Nabywcy. Przy tym należy zaznaczyć, że data podpisania protokołu odbioru (protokołu końcowego) nie powinna być, co do zasady, traktowana jako data wykonania dostawy. Protokół taki może potwierdzać fakt wykonania prac, ich zakres, zgodność zrealizowanych prac z umową czy akceptację wystawienia faktury, jednak nie przesądza o przeniesieniu prawa do dysponowania towarem jak właściciel.  

Jak wskazaliście Państwo we wniosku zakończenie wszystkich czynności, do których zobowiązana jest Spółka w zakresie dostawy i montażu linii odbywa się w tym samym czasie co podpisanie protokołu odbioru czyli zakończenie wszystkich czynności związanych z dostawą i montażem linii jest tożsame z podpisaniem protokołu odbioru. W tym konkretnym przypadku zgadzamy się z Państwa Spółką, że data podpisania protokołu odbioru (jako moment wykonania wszystkich czynności wchodzących w skład świadczenia, do których zobowiązana jest Spółka) będzie zarazem momentem dokonania dostawy, który w myśl art. 19a ust. 1 ustawy będzie momentem powstania obowiązku podatkowego. Tym samym Spółka będzie zobowiązana do wystawienia faktury dokumentującej dostawę towarów, gdzie data dostawy towarów będzie datą podpisania protokołu odbioru.

Inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku, gdy jak wskazywaliście Państwo protokół jest podpisywany w okresie do kilkunastu dni po zakończeniu wszystkich czynności do których zobowiązana jest Spółka, a nawet może się zdarzyć, że protokół będzie podpisany w okresie dłuższym (nawet kilku miesięcy) co może być spowodowane brakiem woli do podpisania przez odbiorcę. W takim przypadku data podpisania protokołu odbioru wbrew temu jak wskazuje Państwa Spółka, nie może być uznana jako data dostawy towarów  na fakturze końcowej. Należy bowiem zauważyć, że wszystkie czynności do których zobowiązana jest Spółka wykonane są wcześniej niż podpisanie protokołu odbioru. Protokół podpisany może być nawet kilka miesięcy po wykonaniu wszystkich czynności do których zobowiązana jest Spółka dlatego nieuprawnionym byłoby w kontekście art. 19a ust. 1 ustawy, aby obowiązek podatkowy powstał z chwilą podpisania protokołu, a nie z chwilą dokonania właściwej dostawy. To w momencie dokonania dostawy towarów tj. gdy Państwa Spółka przeniesie prawo do rozporządzania towarem jak właściciel oraz wykona wszystkie czynności do których jest Spółka zobowiązana powstanie obowiązek podatkowy i to jest właśnie ta data, która powinna być uznana za dostawę towarów na fakturze końcowej. Dlatego też data podpisania protokołu nie będzie w tym przypadku datą wykonania dostawy, gdyż  podpisanie protokołu nie jest tożsame z przeniesieniem prawa do rozporządzania towarem jak właściciel. Tym samym nie zgadzamy się z Państwem, że w sytuacji gdy protokół odbioru jest podpisywany w okresie kilkunastu dni lub nawet kilku miesięcy po zakończeniu wszystkich czynności do których zobowiązana jest Spółka to datę podpisania protokołu odbioru będzie można uznać za datę dostawy na fakturze końcowej wystawionej na rzecz Nabywcy.   

Oceniając całościowo Państwa stanowisko w zakresie pytania oznaczonego nr 3 należy uznać je za nieprawidłowe. Niezależnie od tego kiedy będzie podpisany protokół odbioru (czy w momencie wykonania wszystkich czynności do których zobowiązana jest Spółka czy kilkanaście dni lub kilka miesięcy po zakończeniu wszystkich czynności do których zobowiązana jest Spółka) utożsamiacie Państwo datę podpisania protokołu odbioru z momentem dokonania dostawy towarów (dostawy linii produkcyjnej) co jak wykazano nie w każdym przypadku jest właściwym postępowaniem mając na uwadze art. 19a ust. 1 ustawy.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosujecie się Państwo do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…).  Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).  

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).