Zwolnienie od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy sprzedaży nieruchomości. - Interpretacja - 0113-KDIPT1-1.4012.593.2022.2.AKA

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 12 października 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.593.2022.2.AKA

Temat interpretacji

Zwolnienie od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy sprzedaży nieruchomości.

Interpretacja indywidualna  – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

1 sierpnia 2022 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy sprzedaży nieruchomości. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 3 października 2022 r. (data wpływu 6 października 2022 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

W roku 2000 zakupił Pan jako osoba prywatna nieruchomość. Nieruchomość ta była kupiona w celu wynajmu na podstawie aktu notarialnego za cenę 260 000,00 zł bez podatku VAT – sprzedawca nie naliczył podatku VAT. W roku 2001 podpisał Pan pierwszą umowę na wynajem i wystawił Pan w związku z tym fakturę VAT naliczając podatek VAT 22%.

W latach od 2001 do 2005 dokonał Pan w tym budynku prac remontowych, które podniosły wartość budynku. Kwota tych inwestycji, od których odliczył Pan podatek VAT, przekroczyła 30% wartości początkowej tego budynku. W okresie remontu oraz po jego zakończeniu wynajmował Pan tę nieruchomość firmom wystawiając faktury VAT. Taka sytuacja ma miejsce do chwili obecnej. Wynajmującym wszystkie lokale w tym budynku wystawia Pan faktury VAT ze stawką 23%.

W piśmie stanowiącym uzupełnienie wniosku wskazał Pan, że jest Pan zarejestrowanym płatnikiem VAT. Zarejestrowanie nastąpiło ze względu na osiągnięcie określonego poziomu obrotów. Zgłoszenie VAT-R z dnia 24 stycznia 2001 roku.

Budynek nie stanowi towaru handlowego. Budynek stanowi Pana majątek osobisty jako osoby fizycznej. Budynek został wpisany do ewidencji środków trwałych.

W międzyczasie były dokonywane prace budowlane polegające na remoncie i rozbudowie budynku. Pierwsze pozwolenie na budowę jest z dnia 5 czerwca 2001 r. i w wyniku zakończonych prac nastąpiło pozwolenie na użytkowanie w dniu 25 lutego 2002 r. Drugie pozwolenie na budowę jest z dnia 2 września 2005 r. i w wyniku zakończonych prac nastąpiło pozwolenie na użytkowanie w dniu 25 czerwca 2007 r. Nastąpiło zwiększenie powierzchni do 649,01 m2. Budynek w czasie prac budowlanych był jednocześnie użytkowany w części, która nie podlegała rozbudowie.

Na pytanie nr 5 Organu: „Czy ulepszenia stanowiły „przebudowę” rozumianą jako dokonanie istotnych zmian przeprowadzonych w celu zmiany wykorzystania ww. budynku/poszczególnych lokali lub w celu znaczącej zmiany warunków zasiedlenia?”, odpowiedział Pan: Prace były prowadzone zgodnie z udzielonymi pozwoleniami. Prace obejmowały remont, adaptację i rozbudowę, przebudowanie przyłącza wod.-kan. i przyłącza gazu, prac ociepleniowych. W załączeniu kopie decyzji - pozwolenia na użytkowanie z dnia 25 lutego 2002 r. i 25 czerwca 2007 r. W części budynku, który istniał, nie nastąpiły istotne zmiany w celu zmiany warunków zasiedlenia. Zmiany dotyczyły części budynku nowo powstałych, które zwiększyły powierzchnię budynku.

Na pytanie nr 6 Organu: „Kiedy po oddaniu do użytkowania ulepszonego budynku/poszczególnych lokali miało miejsce pierwsze zasiedlenie tego budynku? Należy wskazać dzień, miesiąc i rok”, odpowiedział Pan:

·Pozwolenie na użytkowanie: 25 lutego 2002 r. zasiedlenie nowych części nastąpiło na podstawie aneksu do umowy najmu i odpowiedniego fakturowania.

·Pozwolenie na użytkowanie: 25 czerwca 2007 r. zasiedlenie nowych części nastąpiło na podstawie aneksu do umowy najmu i odpowiedniego fakturowania.

Poza tym budynek był bez przerwy użytkowany. Nowe użytkowanie dotyczyło tylko nowych części, które były rozbudowane.

Zasiedlenie ulepszonego budynku nastąpiło w wyniku aneksu do umowy najmu i odpowiedniego fakturowania.

Na pytanie nr 8 Organu: „Czy między pierwszym zasiedleniem ulepszonego budynku, a jego dostawą, upłynie okres dłuższy niż 2 lata?”, odpowiedział Pan: Pomiędzy pierwszym zasiedleniem ulepszonego budynku a jego dostawą rozumianą jako pozwolenie na użytkowanie nie upłynął okres dłuższy niż 2 lata.

Ulepszony budynek wykorzystywał Pan w celu najmu, o ile akurat były podmioty zainteresowane najmem. Budynek nie był wykorzystywany na cele działalności zwolnionej z podatku VAT.

Pytanie

Czy w związku ze sprzedażą w chwili obecnej tej nieruchomości może Pan zastosować stawkę zwolnioną z podatku VAT jako osoba fizyczna będąca Vatowcem?

Pana stanowisko w sprawie

Uważa Pan, że właściwe przy sprzedaży tej nieruchomości jest zastosowanie stawki zwolnionej. Wynika to ze zwolnienia zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, zgodnie z którym zwolnienie z VAT ma miejsce, gdy dostawa tego budynku wystąpi w okresie po 2 latach od momentu zasiedlenia, które miało miejsce w 2007 r., po zakończeniu remontu, podpisując od tego okresu kolejne umowy na wynajem.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.), zwanej dalej ustawą:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Jak stanowi art. 7 ust. 1 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

W świetle art. 2 pkt 6 ustawy:

Towarami są rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Na mocy art. 2 pkt 22 ustawy:

Przez sprzedaż rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

W świetle art. 8 ust. 1 ustawy:

Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).

Z powyższych przepisów wynika, że nieruchomość zabudowana spełnia definicję towaru wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy, a jej sprzedaż jest traktowana jako czynność odpłatnej dostawy towarów na terytorium kraju, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.

Nie każda jednak czynność stanowiąca dostawę towarów lub świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Aby dana czynność była opodatkowana tym podatkiem musi być wykonana przez podatnika.

W myśl art. 15 ust. 1 ustawy:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Na podstawie art. 15 ust. 2 ustawy:

Pod pojęciem działalności gospodarczej, rozumie się wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Jak wynika z dokonanej wyżej analizy przepisów, warunkiem opodatkowania danej czynności podatkiem od towarów i usług jest spełnienie dwóch przesłanek łącznie: po pierwsze dana czynność ujęta jest w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, po drugie – czynność została wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Dostawa towarów  (np. nieruchomości) podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wyłącznie wówczas, gdy dokonywana jest przez podmiot mający status podatnika, a dodatkowo działający w takim charakterze w odniesieniu do danej transakcji. Istotnym dla określenia, że w odniesieniu do konkretnej dostawy mamy do czynienia z podatnikiem podatku VAT jest stwierdzenie, że prowadzi on działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy. Dopiero po zdefiniowaniu podmiotu jako podatnika VAT – co do zasady – mają dla określenia jego praw i obowiązków zastosowanie przepisy ustawy o podatku od towarów i usług.

Wobec powyższego, za podatnika VAT będzie uznany tylko taki podmiot, który dokonuje czynności zmierzające do wykorzystania towarów i usług do celów działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy.

Zgodnie z art. 659 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2022 r. poz. 1360 ze zm.):

Przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz.

Z ww. zapisu wynika, że najem jest umową dwustronnie obowiązującą i wzajemną; odpowiednikiem świadczenia wynajmującego, polegającego na oddaniu rzeczy do używania, jest świadczenie najemcy polegające na płaceniu umówionego czynszu.

Zatem świadczenie usług najmu wypełnia określoną w art. 15 ust. 2 ustawy definicję działalności gospodarczej, jeżeli jest wykonywane w sposób ciągły do celów zarobkowych.

Zatem w przedmiotowej sprawie charakter usług najmu wyczerpuje znamiona działalności gospodarczej, o której mowa w ww. art. 15 ust. 2 ustawy, podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W konsekwencji, najem nieruchomości stanowi odpłatne świadczenie usług, o którym mowa w art. 8 ust. 1 i podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na mocy art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.

W związku ze sprzedażą budynku wystąpi Pan w charakterze podatnika podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy, bowiem dokonuje Pan dostawy towaru wykorzystywanego do prowadzenia działalności gospodarczej określonej w art. 15 ust. 2 ustawy. Jak bowiem wynika z opisu sprawy, w roku 2000 zakupił Pan jako osoba prywatna nieruchomość w celu wynajmu. W 2001 r. podpisał Pan pierwszą umowę na wynajem i wystawił Pan w związku z tym fakturę VAT naliczając podatek VAT 22%. W latach od 2001 do 2005 dokonał Pan w tym budynku prac remontowych, które podniosły wartość budynku. W okresie remontu oraz po jego zakończeniu wynajmował Pan tę nieruchomość firmom wystawiając faktury VAT. Taka sytuacja ma miejsce do chwili obecnej. Wynajmującym wszystkie lokale w tym budynku wystawia Pan faktury VAT ze stawką 23%. Budynek został wpisany do ewidencji środków trwałych. W międzyczasie były dokonywane prace budowlane polegające na remoncie i rozbudowie budynku. Ulepszony budynek wykorzystywał Pan w celu najmu, o ile akurat były podmioty zainteresowane najmem.

Analiza ww. okoliczności sprawy i obowiązujących przepisów prowadzi do wniosku, że planowana przez Pana sprzedaż przedmiotowego budynku będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, jako odpłatna dostawa towaru, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy.

Dokonywana czynność, która podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, może albo być opodatkowana właściwą stawką podatku, albo może korzystać ze zwolnienia od tego podatku.

Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy towarów lub świadczenia usług zostały określone między innymi w art. 43 ustawy.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy:

Zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

1)dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

2)pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy:

Przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:

a)wybudowaniu lub

b)ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Należy również zauważyć, że w myśl art. 43 ust. 10 ustawy:

Podatnik może zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10, i wybrać opodatkowanie dostawy budynków, budowli lub ich części, pod warunkiem, że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części:

1)są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni;

2)złożą:

a)przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego lub

b)w akcie notarialnym, do zawarcia którego dochodzi w związku z dostawą tych obiektów

- zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części.

Zgodnie z art. 43 ust. 11 ustawy:

Oświadczenie, o którym mowa w art. 43 ust. 10 pkt 2 musi również zawierać:

1)imiona i nazwiska lub nazwę, adresy oraz numery identyfikacji podatkowej dokonującego dostawy oraz nabywcy;

2)planowaną datę zawarcia umowy dostawy budynku, budowli lub ich części - w przypadku, o którym mowa w ust. 10 pkt 2 lit. a;

3)adres budynku, budowli lub ich części.

Zatem ustawodawca daje podatnikom, dokonującym dostawy budynków, budowli lub ich części spełniających przesłanki do korzystania ze zwolnienia od podatku wskazanego w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy – po spełnieniu określonych warunków – możliwość rezygnacji ze zwolnienia i opodatkowania transakcji na zasadach ogólnych. Przy czym podkreślić należy, że niniejsze prawo zostało zawężone tylko do rezygnacji ze zwolnienia wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Jednocześnie wskazać należy, że w przypadku nieruchomości zabudowanych niespełniających przesłanek do zwolnienia od podatku na podstawie powołanego wyżej przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, ustawodawca umożliwia podatnikom – po spełnieniu określonych warunków – skorzystanie ze zwolnienia wskazanego w pkt 10a tego przepisu.

Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy:

Zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

a)w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b)dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Z analizy powołanych wyżej przepisów wynika, że jeżeli dostawa budynków, budowli lub ich części będzie mogła korzystać ze zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, wówczas badanie przesłanek wynikających z przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10a stanie się bezzasadne.

Natomiast jeżeli nie zostaną spełnione przesłanki zastosowania zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 i pkt 10a ustawy dla dostawy działek zabudowanych, należy przeanalizować możliwość skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług w oparciu o przepis art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy:

Zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego  o kwotę podatku naliczonego.

Zwolnienie od podatku określone w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, dotyczy wszystkich towarów – zarówno nieruchomości, jak i ruchomości – przy nabyciu (imporcie lub wytworzeniu) których nie przysługiwało podatnikowi prawo do odliczenia podatku VAT i wykorzystywanych – niezależnie od okresu ich używania przez podatnika (kilka dni, miesięcy czy lat) – wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku VAT.

Mając na uwadze powyższe wskazać należy, że dla zastosowania zwolnienia od podatku VAT, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, dla dostawy towarów, spełnione muszą być łącznie dwa warunki wskazane w tym przepisie, tj.:

  • towary muszą służyć wyłącznie działalności zwolnionej, w żadnym momencie ich posiadania nie można zmienić ich przeznaczenia oraz sposobu wykorzystywania,
  • brak prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego przy nabyciu (imporcie, wytworzeniu) tych towarów.

Niespełnienie choćby jednego z powyższych warunków daje podstawę do wyłączenia dostawy towarów ze zwolnienia od podatku VAT przewidzianego w ww. art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

W odniesieniu do sprzedaży przedmiotowego budynku należy zauważyć, że kwestię opodatkowania dostawy gruntu, na którym posadowione zostały budynki lub budowle rozstrzyga art. 29a ust. 8 ustawy, w myśl którego:

W przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Wobec powyższego, przy sprzedaży budynków, budowli lub ich części, dokonywanej wraz z dostawą gruntu, na którym są one posadowione, grunt dzieli byt prawny budynków w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Oznacza to, że do dostawy gruntu stosuje się analogiczną stawkę podatku jak przy dostawie budynków, budowli lub ich części trwale z gruntem związanych. Jeżeli dostawa budynków albo budowli lub ich części korzysta ze zwolnienia od podatku, ze zwolnienia takiego korzysta również dostawa gruntu, na którym obiekt jest posadowiony.

Jak wynika z powołanych powyżej przepisów, w celu ustalenia, czy w analizowanej sprawie dla sprzedaży budynku zastosowanie znajdzie zwolnienie od podatku od towarów i usług należy w pierwszej kolejności rozstrzygnąć, czy w odniesieniu do ww. budynku miało miejsce pierwsze zasiedlenie.

Jak wynika z opisu sprawy nieruchomość zakupił Pan jako osoba prywatna w roku 2000. W latach od 2001 do 2005 dokonał Pan w tym budynku prac remontowych, które podniosły wartość budynku. Kwota tych inwestycji, od których odliczył Pan podatek VAT przekroczyła 30% wartości początkowej tego budynku. Pierwsze pozwolenie na budowę jest z 5 czerwca 2001 r. i w wyniku zakończonych prac nastąpiło pozwolenie na użytkowanie 25 lutego 2002 r. Drugie pozwolenie na budowę jest z 2 września 2005 r. i w wyniku zakończonych prac nastąpiło pozwolenie na użytkowanie 25 czerwca 2007 r. Nastąpiło zwiększenie powierzchni do 649,01 m2. Budynek w czasie prac budowlanych był jednocześnie użytkowany w części, która nie podlegała rozbudowie. Prace obejmowały remont, adaptację i rozbudowę, przebudowanie przyłącza wod.-kan. i przyłącza gazu, prac ociepleniowych. W części budynku, który istniał, nie nastąpiły istotne zmiany w celu zmiany warunków zasiedlenia. Zmiany dotyczyły części budynku nowo powstałych, które zwiększyły powierzchnię budynku. Pozwolenie na użytkowanie: 25 lutego 2002 r. zasiedlenie nowych części nastąpiło na podstawie aneksu do umowy najmu i odpowiedniego fakturowania. Pozwolenie na użytkowanie: 25 czerwca 2007 r. zasiedlenie nowych części nastąpiło na podstawie aneksu do umowy najmu i odpowiedniego fakturowania. W okresie remontu oraz po jego zakończeniu wynajmował Pan tę nieruchomość firmom. Nowe użytkowanie dotyczyło tylko nowych części, które były rozbudowane. Zasiedlenie ulepszonego budynku nastąpiło w wyniku aneksu do umowy najmu i odpowiedniego fakturowania.

Z opisu sprawy wynika zatem, że ostatnie ulepszenie budynku miało miejsce w roku 2007 i po ulepszeniu poszczególne lokale były przedmiotem najmu. Tym samym analiza okoliczności sprawy i obowiązujących przepisów prowadzi do wniosku, że w odniesieniu do budynku będącego przedmiotem dostawy zostaną spełnione przesłanki do zastosowania zwolnienia od podatku określone w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, gdyż planowana sprzedaż nieruchomości nie zostanie dokonana w ramach pierwszego zasiedlenia, jak również pomiędzy pierwszym zasiedleniem, a dostawą budynku minie okres dłuższy niż dwa lata.

Jak wskazano powyżej, grunty będące przedmiotem sprzedaży podlegają opodatkowaniu według tych samych regulacji jak budynki, budowle lub ich części posadowione na tych gruntach. W związku z powyższym – na podstawie art. 29a ust. 8 ustawy – sprzedaż gruntu, na którym posadowiony jest przedmiotowy budynek, również będzie zwolniona od podatku.

Ponadto, badanie przesłanek dla zastosowania zwolnienia od podatku VAT wynikających z art. 43 ust. 1 pkt 10a oraz art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, jest bezzasadne, gdyż zwolnienia te mają zastosowanie do dostawy budynków, budowli lub ich części nieobjętej zwolnieniem, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Podsumowując, planowana przez Pana sprzedaż budynku, będzie korzystała ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy. W związku z powyższym, skoro dostawa przedmiotowego budynku, będzie korzystała ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, to ze zwolnienia od podatku, korzystała będzie również dostawa gruntu, na którym budynek ten jest posadowiony, na podstawie art. 29a ust. 8 ustawy.

Tym samym Pana stanowisko należało uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Jednocześnie należy wskazać, iż analiza załączników dołączonych do wniosku o wydanie interpretacji w indywidualnej sprawie nie mieści się w ramach określonych w art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, zgodnie z którym Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, na wniosek zainteresowanego, wydaje w jego indywidualnej sprawie, interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). Zatem tutejszy Organ nie jest uprawniony do oceny załączników dołączonych do uzupełnienia wniosku, a niniejszą interpretację wydano jedynie w oparciu o opis zdarzenia przyszłego przedstawiony we wniosku i jego uzupełnieniu.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 z późn. zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 z późn. zm.; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).

a