Prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur zakupu i utrzymania konia. - Interpretacja - 0111-KDIB3-1.4012.771.2022.4.WN

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 16 grudnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.771.2022.4.WN

Temat interpretacji

Prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur zakupu i utrzymania konia.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowna Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

11 października 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur zakupu i utrzymania konia. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie –  pismem w dniu 14 grudnia 2022 r. (wpływ tego samego dnia).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

W ramach dywersyfikacji prowadzonej działalności Wnioskodawca (dalej także Spółką), posiadająca nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium RP, planuje nabyć konia, który będzie służyć jako reproduktor. Koń będzie uczestniczył w wyścigach konnych oraz treningach. Wnioskodawca jako właściciel konia będzie uprawniony do własności jego potomstwa. Potomstwo konia będzie przeznaczone na sprzedaż. Wpływy z tych sprzedaży stanowić będą przychody Spółki. Spółka planuje rozszerzyć przedmiot działalności o PKD 01.43.Z - Chów i hodowla koni i pozostałych zwierząt koniowatych Podklasa PKD 01.43.Z obejmuje: - chów i hodowlę koni, osłów, mułów lub osłomułów, - produkcję nasienia ogierów.

W związku z nabyciem konia Spółka poniesie wydatki takie jak cenę sprzedaży należną za konia, nabycie wyposażenia dla konia (uprząż, siodło, lejce etc), nabycie owsa, siana, słomy, koszty uczestnictwa w treningach, wyścigach, wynagrodzenie trenera jak również wykupienie miejsca w stajni wraz z całodobową opieką.

Mogą się także pojawić wydatki takie jak koszty weterynarza, koszty leków, koszty transportu, koszty trenerów etc. (łącznie zwane Wydatkami). Wydatki będą udokumentowane fakturami VAT wystawionymi przez kontrahentów Wnioskodawcy.

Spółka jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. Spółka od 1 stycznia 2022 r. rozlicza się dla celów CIT w ramach tzw. systemu estońskiego - ryczałtu od dochodów spółek.

Dodatkowo uzupełnili Państwo opis sprawy odnosząc się do pytań, które skierowałem do Państwa z prośbą o jednoznaczne wskazanie:

1.czy nabycie konia nastąpi po rozszerzeniu przedmiotu działalności Wnioskodawcy o przedmiot działalności polegającej m.in. na chowie i hodowli koni?

Nabycie konia nastąpi po podjęciu przez Zarząd Spółki decyzji o rozszerzeniu przedmiotu działalności Wnioskodawcy o przedmiot działalności polegającej m.in. na chowie i hodowli koni i dokonaniu formalnej zmiany umowy spółki w zakresie rozszerzenia przedmiotu działalności oraz rejestracji tej zmiany w KRS.

2.czy wydatki na utrzymanie konia będą ponoszone wyłącznie po rozszerzeniu przedmiotu działalności Wnioskodawcy o przedmiot działalności polegające m.in. na chowie i hodowli koni?

Wydatki na utrzymanie konia będą ponoszone wyłącznie po podjęciu decyzji o rozszerzeniu przedmiotu działalności Wnioskodawcy o przedmiot działalności polegające m.in. na chowie i hodowli koni oraz dokonaniu formalnej zmiany umowy spółki w zakresie odpowiedniego rozszerzenia przedmiotu działalności oraz rejestracji tej zmiany w KRS. Cześć wydatków może zostać poniesiona przed dokonaniem formalnej zmiany umowy spółki w zakresie odpowiedniego rozszerzenia przedmiotu działalności oraz rejestracji tej zmiany w KRS.

3.związku przyczynowo-skutkowego poniesienia wydatków na nabycie i utrzymanie konia z prowadzoną działalnością Wnioskodawcy? Proszę go dokładnie opisać.

Jak wskazano w treści wniosku Spółka planuje nabyć konia, który będzie służyć jako reproduktor. Koń będzie uczestniczył w wyścigach konnych oraz treningach. Wnioskodawca jako właściciel konia będzie uprawniony do własności jego potomstwa. Potomstwo konia będzie przeznaczone na sprzedaż. Wpływy z tych sprzedaży stanowić będą przychody Spółki. W celu uzyskania przychodów ze sprzedaży potomstwa konia koniecznym jest poniesienie wydatków na jego nabycie oraz jego utrzymanie. Spółka planuje także świadczenie usług reklamowych na rzecz podmiotów powiązanych poprzez umieszczanie ich oznaczeń (logo) na plastronach noszonych przez konia lub dżokeja na zawodach.

4.czy wydatki na nabycie konia i jego utrzymanie zostaną poniesione przez Spółkę na rzecz podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych? Jeśli tak to czy transakcje te zostaną zawarte na warunkach rynkowych?

Wydatki na nabycie konia mogą zostać poniesione przez Spółkę na rzecz podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Jeśli zakup konia nastąpi od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych to transakcja zostanie zrealizowana na warunkach rynkowych. Wydatki na utrzymanie konia nie będą ponoszone przez Spółkę na rzecz podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

5. jakie czynności wykonują Państwo w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, tj.:

a) opodatkowane podatkiem od towarów i usług,

b) zwolnione od podatku od towarów i usług,

c) niepodlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

Spółka wykonuje w ramach prowadzonej działalności gospodarczej czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług oraz czynności zwolnione od podatku od towarów i usług.

5.czy planowany zakup konia oraz towary i usługi związane z jego utrzymaniem opisane we wniosku będą wykorzystywane przez Państwa wyłącznie do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług i w czym będzie się przejawiać związek z Państwa działalnością opodatkowaną VAT, proszę go opisać?

Planowany zakup konia oraz towary i usługi związane z jego utrzymaniem opisane we wniosku będą wykorzystywane przez Spółkę wyłącznie do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Jak wskazano w treści wniosku Spółka planuje nabyć konia, który będzie służyć jako reproduktor. Koń będzie uczestniczył w wyścigach konnych oraz treningach. Wnioskodawca jako właściciel konia będzie uprawniony do własności jego potomstwa. Potomstwo konia będzie przeznaczone na sprzedaż. Sprzedaż potomstwa konia będzie opodatkowana podatkiem VAT - w związku z tym wystąpi związek pomiędzy podatkiem naliczonym z tytułu nabycia konia i jego utrzymania a podatkiem należnym z tytułu sprzedaży jego potomstwa. Ponadto, w przypadku świadczenia usług reklamowych na rzecz podmiotów powiązanych poprzez umieszczanie ich oznaczeń (logo) na plastronach noszonych przez konia lub dżokeja na zawodach, Spółka będzie przy wykorzystaniu konia świadczyła usługi opodatkowane VAT pozostające także w związku z wydatkami na zakup konia i usług związanych z jego utrzymaniem.

7. czy zakupiony przez Państwa koń będzie wykorzystywany wyłącznie do prowadzonej działalności gospodarczej Spółki, czy również do celów prywatnych - tj. do celów osobistych np. pracowników lub byłych pracowników niebędących podmiotami powiązanymi ze Spółką, wspólników, udziałowców Państwa firmy lub innych podmiotów powiązanych?

Zakupiony przez Spółkę koń będzie wykorzystywany wyłącznie do prowadzonej działalności gospodarczej Spółki.

8. kto będzie uczestniczył w zawodach na zakupionym przez Państwa koniu, tj. czy dżokejem będzie np.:

a) pracownik Państwa firmy niebędący podmiotem powiązanym ze Spółką ,

b) osoba powiązana np. rodzinnie z zarządem Spółki,

c) osoba zatrudniona wyłącznie na zawody niebędąca podmiotem powiązanym ze Spółką?

W zawodach na zakupionym przez Spółkę koniu uczestniczyć będzie jako dżokej osoba zatrudniona wyłącznie na zawody, niebędąca podmiotem powiązanym ze Spółką.

9. czy uczestnictwo konia w zawodach będzie związane z reprezentowaniem wyłącznie Państwa firmy czy również innych podmiotów? Jeżeli innych podmiotów to proszę wskazać czy są one powiązane z Państwa firmą i na jakich zasadach występuje to powiązanie?

Uczestnictwo konia w zawodach będzie związane z reprezentowaniem Spółki tj. Spółka będzie występowała jako właściciel konia jak koń również będzie reprezentował stajnię -stadninę, której koń jest powierzony do opieki (tam gdzie koń „mieszka”, sprawowana jest nad nim codzienna opieka etc).

10. czy na zawodach koń bądź dżokej będzie posiadał plastrony? Jeżeli tak to czy będą one wyłącznie z nazwą Państwa firmy czy też będą na nich również nazwy innych podmiotów? Jeżeli innych podmiotów to proszę wskazać czy są one powiązane z Państwa firmą i na jakich zasadach występuje to powiązanie?

Na zawodach koń lub dżokej będą posiadać plastrony - z nazwą Spółki albo logo produktów sprzedawanych przez Spółkę jako dealera marek samochodów osobowych jak również nazwami/logo innych podmiotów, które zapłacą za tego rodzaju usługę reklamową. Będą to podmioty niepowiązane.

Pytanie:

Czy Spółka ma prawo do odliczenia podatku VAT wykazanego na fakturach kosztowych dotyczących Wydatków wskazanych w stanie faktycznym poniesionych na zakup i utrzymanie konia?

Państwa stanowisko w sprawie:

Czynni podatnicy VAT mają prawo obniżyć podatek należny o podatek naliczony. Posiadają również możliwość uzyskania zwrotu podatku, gdy kwota podatku naliczonego przewyższa kwotę podatku należnego w podsumowaniu danego okresu. Jednakże muszą oni pamiętać, że nie każda faktura potwierdzająca transakcję może być podstawą do odliczenia podatku VAT.

W myśl art. 86 ust. 1 ustawy o VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Jak stanowi ust. 10 przytoczonego przepisu, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy u sprzedawcy.

Co ważne, prawo do odliczenia VAT przysługuje nie wcześniej niż w okresie otrzymania faktury. Podsumowując, aby podatnik miał możliwość odliczyć podatek VAT od dokonanego zakupu muszą zostać spełnione łącznie następujące warunki:

- otrzymał fakturę,

- powstał obowiązek podatkowy u sprzedawcy,

- nabyte towary lub usługi będą przez podatnika wykorzystywane w związku z wykonywaniem czynności opodatkowanych.

Jeżeli podatnik nie dokona odliczenia podatku naliczonego w okresie rozliczeniowym, w którym powstał obowiązek podatkowy w odniesieniu do nabytych towarów, może to uczynić w deklaracji podatkowej składanej za jeden z trzech kolejnych okresów rozliczeniowych w przypadku rozliczania VAT miesięcznie, lub dwóch kolejnych okresów rozliczeniowych w przypadku rozliczania VAT kwartalnie (art. 86 ust. 11 ustawy o VAT).

W przepisach podatkowych (art. 88 ust. 3a ustawy o VAT) zostały przewidziane sytuacje, w których przedsiębiorca nie będzie miał prawa do odliczenia podatku naliczonego (z tytułu zakupu). Dotyczy to przypadków, gdy:

- sprzedaż została udokumentowana fakturami lub fakturami korygującymi wystawionymi przez podmiot nieistniejący;

- transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku;

- wystawione faktury, faktury korygujące lub dokumenty celne:

- stwierdzają czynności, które nie zostały dokonane - w części dotyczącej tych czynności

- podają kwoty niezgodne z rzeczywistością - w części dotyczącej tych pozycji, dla których podane zostały kwoty niezgodne z rzeczywistością,

- potwierdzają czynności, do których mają zastosowanie przepisy art. 58 i 83 Kodeksu cywilnego (np. czynności mające na celu obejście ustawy) - w części dotyczącej tych czynności; faktury, faktury korygujące wystawione przez nabywcę zgodnie z odrębnymi przepisami nie zostały zaakceptowane przez sprzedającego;

- wystawiono faktury, w których została wykazana kwota podatku w stosunku do czynności opodatkowanych, dla których nie wykazuje się kwoty podatku na fakturze - w części dotyczącej tych czynności.

Co ważne, powyższe regulacje znajdują zastosowanie odpowiednio do duplikatów faktur.

Przy założeniu, że Wydatki opisane w stanie faktycznym są ponoszone w celu uzyskania przychodu tj. przychodów ze sprzedaży potomstwa nabytego konia to należy uznać, że Wydatki ponoszone są w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. W związku z tym, Wnioskodawca jest uprawniony do odliczenia podatku VAT wykazanego na fakturach kosztowych dotyczących Wydatków wskazanych w stanie faktycznym poniesionych na zakup i utrzymanie konia.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które Państwa Spółka przedstawiła we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Podstawowe zasady dotyczące odliczania podatku naliczonego zostały sformułowane w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.), zwanej dalej ustawą lub ustawą o VAT.

Zgodnie z tym przepisem

w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Na mocy art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT,

kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

a)nabycia towarów i usług,

b)dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

Z powyższego wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Ponadto należy podkreślić, że ustawodawca zapewnił podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy o VAT. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Zgodnie z art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy o VAT,

nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury w przypadku, gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Oznacza to, że podatnik nie może skorzystać z prawa do odliczenia w odniesieniu do podatku, który jest należny wyłącznie z tego względu, że został wykazany na fakturze w sytuacji, gdy transakcja nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

W myśl art. 88 ust. 4 ustawy o VAT,

obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 7.

Zgodnie z powyższą regulacją, z prawa do odliczenia podatku skorzystać mogą wyłącznie podatnicy, którzy są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni.

Zatem, aby podmiot mógł skorzystać z prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony związany z dokonanym nabyciem towarów i usług, w pierwszej kolejności winien spełnić przesłanki umożliwiające uznanie go – dla tej czynności – za podatnika podatku od towarów i usług, działającego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Stwierdzić należy, że każde nabycie towarów i usług, przeznaczonych do przyszłego wykorzystania ich do czynności opodatkowanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej bez względu na to, jakie faktycznie będą efekty tej działalności, należy uznać w momencie jego dokonania za związane z wykonywaniem czynności opodatkowanych.

Zatem, jeśli towary i usługi, przy nabyciu których naliczono podatek, są (mają być) wykorzystywane w całości do prowadzenia działalności opodatkowanej, wówczas podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku.

Art. 15 ust. 1 ustawy o VAT wskazuje, że

podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy o VAT,

działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z treści wniosku wynika, że Spółka planuje nabyć konia, który będzie służyć jako reproduktor. Koń będzie uczestniczył w wyścigach konnych oraz treningach. Wnioskodawca jako właściciel konia będzie uprawniony do własności jego potomstwa. Potomstwo konia będzie przeznaczone na sprzedaż. Wpływy z tych sprzedaży stanowić będą przychody Spółki. Spółka planuje rozszerzyć przedmiot działalności o Chów i hodowla koni i pozostałych zwierząt koniowatych.

W związku z nabyciem konia Spółka poniesie wydatki na nabycie konia, nabycie wyposażenia dla konia (uprząż, siodło, lejce etc), nabycie owsa, siana, słomy, koszty uczestnictwa w treningach, wyścigach, wynagrodzenie trenera jak również wykupienie miejsca w stajni wraz z całodobową opieką.

Mogą się także pojawić wydatki takie jak koszty weterynarza, koszty leków, koszty transportu, koszty trenerów etc. (łącznie zwane Wydatkami). Wydatki będą udokumentowane fakturami VAT wystawionymi przez kontrahentów Wnioskodawcy.

Spółka jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT.

Wydatki na utrzymanie konia będą ponoszone wyłącznie po podjęciu decyzji o rozszerzeniu przedmiotu działalności Wnioskodawcy o przedmiot działalności polegające m.in. na chowie i hodowli koni.

Planowany zakup konia oraz towary i usługi związane z jego utrzymaniem opisane we wniosku będą wykorzystywane przez Spółkę wyłącznie do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Jak wskazano w treści wniosku Spółka planuje nabyć konia, który będzie służyć jako reproduktor. Koń będzie uczestniczył w wyścigach konnych oraz treningach. Wnioskodawca jako właściciel konia będzie uprawniony do własności jego potomstwa. Potomstwo konia będzie przeznaczone na sprzedaż. Sprzedaż potomstwa konia będzie opodatkowana podatkiem VAT - w związku z tym wystąpi związek pomiędzy podatkiem naliczonym z tytułu nabycia konia i jego utrzymania a podatkiem należnym z tytułu sprzedaży jego potomstwa. Ponadto, w przypadku świadczenia usług reklamowych na rzecz podmiotów powiązanych poprzez umieszczanie ich oznaczeń (logo) na plastronach noszonych przez konia lub dżokeja na zawodach, Spółka będzie przy wykorzystaniu konia świadczyła usługi opodatkowane VAT pozostające także w związku z wydatkami na zakup konia i usług związanych z jego utrzymaniem.

Zakupiony przez Spółkę koń będzie wykorzystywany wyłącznie do prowadzonej działalności gospodarczej Spółki.

Państwa wątpliwości dotyczą kwestii prawa do odliczenia podatku VAT wykazanego na fakturach kosztowych dotyczących Wydatków wskazanych w stanie faktycznym poniesionych na zakup i utrzymanie konia.

Mając zatem na uwadze powołane przepisy oraz opis sprawy należy stwierdzić, że w rozpatrywanej sprawie warunki, o których mowa w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, zostaną spełnione, ponieważ – jak wynika z opisu sprawy – są Państwo zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT, a planowany zakup konia oraz towary i usługi związane z jego utrzymaniem opisane we wniosku będą wykorzystywane wyłącznie do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

W konsekwencji będzie przysługiwać Państwu prawo do odliczenia podatku naliczonego w pełnej wysokości od wydatków związanych z nabyciem konia, jak również od zakupów dotyczących utrzymania konia. Podkreślenia wymaga jednak, że mogą Państwo zrealizować prawo do odliczenia podatku naliczonego, pod warunkiem niezaistnienia przesłanek negatywnych wymienionych w art. 88 ustawy o VAT.

W świetle powyższego Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 2 jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Należy zauważyć, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (oraz z opisem zdarzenia przyszłego) podanym w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Jednocześnie należy podkreślić, że niniejsza interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku opisu sprawy co oznacza, że w przypadku gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Interpretacja dotyczy wyłącznie zakresu podatku od towarów i usług. Natomiast w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Państwa sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i muszą się Państwo zastosować do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).