Wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie niepodlegania opodatkowaniu podatkiem VAT transakcji sprzedaży działek. - Interpretacja - 0112-KDIL3.4012.302.2022.2.NS

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 14 października 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3.4012.302.2022.2.NS

Temat interpretacji

Wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie niepodlegania opodatkowaniu podatkiem VAT transakcji sprzedaży działek.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko nieprawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

10 sierpnia 2022 r. wpłynął Pani wniosek z 10 sierpnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie niepodlegania opodatkowaniu podatkiem VAT transakcji sprzedaży działek nr 4, 5 i 6. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 11 października 2022 r. (wpływ 11 października 2022 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

Dom oraz działki przy ulicy (…) należały do Pani rodziny od bardzo dawna. W 2003 r. zakupiła Pani od wujka wspomnianą nieruchomość zabudowaną budynkiem mieszkalnym wraz z działkami rolnymi nr 2 oraz 1, znajdującymi się w (…) przy ulicy (…). Zakup był motywowany głównie opieką nad mieszkającym tam Pani ojcem i zapewnieniem mu dachu nad głową oraz Pani rodzinie w przyszłości. Z biegiem lat jednak postanowiła Pani wraz z mężem sprzedać dom, ponieważ nie posiadali Państwo funduszów, aby go wyremontować.

W między czasie starali się Państwo przekształcić wasze działki z rolnych na budowlane. Udało wam się to zrobić 2 lata temu i podjęli Państwo decyzje, by zostawić na cele prywatne działkę nr 2, a działkę nr 1 podzielić na 3 odrębne działki 4, 5, 6 i je sprzedać. Decyzja była podyktowana wskazówkami innych osób, które były zdania, że raczej nikt nie kupi tak dużej jednej działki.

Ponadto, dochody z działki chcą Państwo wykorzystać na cele prywatne, tj. wybudowanie domu na działce nr 3. Dochody ze sprzedaży domu również były przekazane na ten cel. Jak powszechnie wiadomo materiały budowlane oscylują teraz w bardzo wysokich cenach i budowa utknęła w martwym punkcie z uwagi na brak dalszych funduszy. Z uwagi na pandemię spotkały Panią trudności z pracą, pojawiły się także problemy zdrowotne, które również uniemożliwiają Pani obecnie podjęcie pracy zarobkowej. Celem zaoszczędzenia Pani mąż samodzielnie stara się wykonywać prace budowlane przy domu w miarę swoich możliwości. Pieniądze ze sprzedaży domu pomagały Państwu także w utrzymywaniu się w tym trudnym okresie, jakim jest pandemia. Obecnie mieszkają Państwo u przyjaciół i zależy Państwu na jak najszybszym zakończeniu budowy domu.

Ponadto, posiadają Państwo dorosłą córkę, która jednak cały czas się kształci i wymaga waszego wsparcia finansowego. Dodatkowo, Państwa córka choruje na (...), co wymaga stałej kontroli lekarskiej, zakupu leków oraz prowadzenia różnych metod leczenia. Państwa córka nie jest w stanie sama pokrywać wszystkich kosztów, a wam zależy przede wszystkim na jej zdrowiu. W Państwa ocenie, jako jej rodzice mają Państwo obowiązek wspomagać ją póki się kształci i nie jest w stanie samodzielnie się utrzymywać. Starają się Państwo uczynić temu zadość. Również Pani wymaga stałego leczenia z uwagi na problemy z kręgosłupem oraz nadciśnieniem.

Do tej pory starali się Państwo pokrywać wszystkie wymagane podatki, niemniej według Państwa obciążenie was podatkiem VAT stanowiłoby duże obciążenie dla waszego budżetu. Jeżeli zostaną działki sprzedane będą Państwo jeszcze musieli uiścić opłatę adiacencką.

Warto podkreślić, że wszystkie uzyskane dochody są wykorzystywane w celach prywatnych, czyli na rzecz wybudowania domu. Działki w żaden sposób nigdy nie były wykorzystywane w celach zarobkowych, nie udostępniała Pani gruntów w drodze dzierżawy, ani użyczenia czy najmu. Nie uzyskiwali Państwo z tego tytułu żadnych przychodów.

Jedynie na czym Państwu zależy, to aby przekazać uzyskane środki na pokrycie kosztów budowy domu, by móc finalnie zakończyć ten etap. Niestety trafili Państwo na trudny finansowo okres, jakim jest pandemia i rosnąca inflacja, ale starają się Państwo podołać wszystkim wymaganiom.

Wszystkie podjęte przez Państwa czynności stanowiły zarząd majątkiem prywatnym i nie były prowadzone w ramach działalności gospodarczej. W związku z powyższym prosi Pani o zwolnienie z opłacenia podatku VAT.

W uzupełnieniu na zadane przez Organ pytania wskazała Pani:

1.Czy jest Pani jedynym właścicielem działek będących przedmiotem sprzedaży tj. działki nr 4, 5 i 6, czy posiada Pani udział w tych działkach? Jeśli posiada Pani udział w tych działkach to należy wskazać w jakiej wysokości?

Odp. Tak, jest Pani jedynym właścicielem.

2. W ramach jakich czynności została nabyta przez Panią działka nr 1, z której następnie zostały wydzielone działki nr 4, 5 i 6 będące przedmiotem sprzedaży:

-opodatkowanych podatkiem od towarów i usług,

-zwolnionych od podatku od towarów i usług,

-niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

Odp. Działki zostały nabyte w ramach umowy sprzedaży, nie podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

3. Czy przysługiwało Pani prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z nabyciem działki nr 1, z której następnie zostały wydzielone działki nr 4, 5 i 6 będące przedmiotem sprzedaży? Jeżeli nie, to należy wskazać przyczyny.

Odp. Nie (nawet nie wiedziała Pani, że może się ubiegać o obniżenie podatku).

4. Czy podział działki nr 1 miał na celu wyłącznie możliwość łatwiejszej sprzedaży tego gruntu?

Odp. Tak.

5. W jakim celu starała się Pani przekształcić działki z rolnych na budowlane?

Odp. W celu łatwiejszej sprzedaży i dokończenia budowy domu.

6. W jaki sposób i do jakich celów działka nr 1, a następnie wydzielone z niej działki nr 4, 5 i 6 będące przedmiotem sprzedaży były/są/będą wykorzystywane przez Panią od dnia nabycia do dnia planowanej transakcji?

Odp. Działki nie były wykorzystywane w żaden sposób, zostały wydzielone i zadbane w celu sprzedaży.

7. Do jakich czynności wykorzystywała Pani działkę nr 1, a następnie wydzielone z niej działki nr 4, 5 i 6 będące przedmiotem sprzedaży, tj. do czynności:

-opodatkowanych podatkiem od towarów i usług,

-zwolnionych z opodatkowania podatkiem od towarów i usług?

Odp. Działka nie była w ogóle wykorzystywana.

8. Czy z działki nr 1, a następnie z wydzielonych z niej działek nr 4, 5 i 6 będących przedmiotem sprzedaży były/są/będą dokonywane dostawy (sprzedaż) produktów rolnych?

Odp. Nie.

9. Czy posiadała/posiada/będzie posiadała Pani na moment sprzedaży przedmiotowych działek status rolnika ryczałtowego w rozumieniu art. 2 pkt 19 ustawy, czyli rolnika dokonującego dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczącego usługi rolnicze, korzystającego ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy, z wyjątkiem rolnika obowiązanego na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych? Jeżeli tak, to należy wskazać w jakim okresie.

Odp. Nie.

10. Czy jest Pani czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług?

Odp. Nie.

11. Czy działka nr 1, a następnie wydzielone z niej działki nr 4, 5 i 6, będące przedmiotem sprzedaży od momentu nabycia do momentu dostawy były/są/będą wykorzystywane wyłącznie do wykonywania działalności zwolnionej od podatku od towarów i usług? Jeżeli tak, to jaką działalność zwolnioną z opodatkowania podatkiem VAT, do której były/są/będą wykorzystywane przedmiotowe działki, wykonywała Pani? Należy podać podstawę prawną zwolnienia.

Odp. Działki nie były wykorzystywane do jakiejkolwiek działalności.

12. Czy dokonywała Pani już wcześniej sprzedaży działek, tj. przed sprzedażą przedmiotowych działek? Jeśli tak, to prosimy podać informacje odrębnie dla każdej sprzedanej działki:

-  kiedy i w jaki sposób weszła Pani w ich posiadanie?

-  w jakim celu działki te zostały przez Panią nabyte?

-  w jaki sposób działki te były wykorzystywane przez Panią od momentu wejścia w ich posiadanie do chwili sprzedaży?

-  kiedy dokonała Pani ich sprzedaży i co było przyczyną ich sprzedaży?

-  ile działek zostało przez Panią sprzedanych i jakich (niezabudowanych czy zabudowanych, a jeśli zabudowanych – to czy były to nieruchomości mieszkalne czy użytkowe)?

-  czy z tytułu sprzedaży którejkolwiek działki (należy wskazać której) była Pani zobowiązana zarejestrować się jako czynny podatnik VAT i wykazać należny podatek VAT od tej sprzedaży?

Odp. Nie.

13. Czy posiada Pani inne działki, oprócz działek będących przedmiotem sprzedaży, które w przyszłości zamierza Pani sprzedać? Jeśli tak, należy wskazać ile i jakie?

Odp. Nie

14. Czy dokonywała/będzie dokonywała Pani od momentu nabycia działki nr 1, a następnie z wydzielonych z niej działek nr 4, 5 i 6 do momentu sprzedaży inne czynności (poniósła/poniesie nakłady) w celu przygotowania przedmiotowych działek do sprzedaży (np.: uzbrojenie terenu, ogrodzenie, wytyczenie dróg dojazdowych do działek, inne działania zmierzające do zwiększenia wartości bądź atrakcyjności działek, zamieszczenie ogłoszeń o sprzedaży w środkach masowego przekazu, tj. w sieci internetowej, prasie, radiu lub telewizji, inne działania marketingowe itp.)? Jeśli tak, należy wskazać, jakie były/są/będą to czynności (nakłady)?

Odp. Tak:

-uzbrojenie,

-wytyczenie drogi dojazdowej,

-ogłoszenie sprzedaży w (…) na (…) (portal społecznościowy).

15. W jaki sposób pozyskała Pani nabywcę dla działek będących przedmiotem sprzedaży?

Odp. Ogłoszenie na (…) na (…).

16. Czy działki nr 4, 5 i 6 będą sprzedane jednemu nabywcy?

Odp. Nie.

17. Czy w celu sprzedaży działek będących przedmiotem sprzedaży podpisała Pani z Kupującym umowę przedwstępną? Jeżeli tak, należy wskazać wszystkie warunki ww. umowy.

Odp. Nie.

18. Czy w ramach ww. umowy przedwstępnej Kupującemu zostało udzielone pełnomocnictwo lub jakiekolwiek inne umocowanie prawne do działania w Pani imieniu, w związku z uzyskaniem przez nabywcę działek zgód i uzgodnień związanych z ich nabyciem? Jeśli tak, należy wskazać zakres pełnomocnictwa (np. występowanie przed organami administracji publicznej, podejmowania działań faktycznych i prawnych, niezbędnych do uzyskania decyzji i pozwoleń, składania wniosków, odbioru decyzji i postanowień itp.).

Odp. Nie.

19. Jeżeli odpowiedź na pytanie 18) jest pozytywna, to należy udzielić informacji, czy wykonywane przez Kupującego (jako Pani pełnomocnika) czynności na działkach będących przedmiotem sprzedaży, były wykonywane w imieniu i na Pani rzecz i jakie to były czynności?

Odp. Nie dotyczy.

20. Czy na moment sprzedaży dla działki nr 4, 5 i 6 będzie obowiązywał miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego? Jeżeli tak, to czy według tego dokumentu działki będą przeznaczone pod zabudowę, jeżeli tak to jaką?

Odp. Tak i będą przeznaczone pod zabudowę w celach mieszkalnych.

21. Kto wystąpił/wystąpi o uchwalanie ww. miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla działek będących przedmiotem sprzedaży?

Odp. Plan zagospodarowania przestrzennego wydany jest przez prezydenta, a Pani wystąpiła o przekształcenie tych działek.

22. Czy na moment sprzedaży dla działek będących przedmiotem sprzedaży będzie wydana decyzja o warunkach zabudowy, jeśli tak, to należy wskazać jakiej zabudowy dotyczy oraz z czyjej inicjatywy została/zostanie wydana?

Odp. Nie

23. Czy działki będące przedmiotem sprzedaży w momencie ich dostawy będą zabudowane czy niezabudowane? Proszę udzielić odpowiedzi odrębnie dla każdej działki.

Odp. Niezabudowane.

24. Jeśli sprzedawane działki stanowią działki zabudowane należy wskazać:

1)Czy obiekty znajdujące się na przedmiotowych działkach są budynkami/budowlami w rozumieniu ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2021., poz. 2351 ze zm.)?

Informacji należy udzielić odrębnie dla każdego obiektu znajdującego się na danej działce.

Zgodnie z art. 3 pkt 2 ustawy Prawo budowlane, budynek to taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach.

Natomiast, jak stanowi art. 3 pkt 3 cyt. ustawy, budowlą jest każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury jak: obiekty liniowe, lotniska, mosty, wiadukty, estakady, tunele, przepusty, sieci techniczne, wolno stojące maszty antenowe, wolno stojące trwale związane z gruntem tablice reklamowe i urządzenia reklamowe, budowle ziemne, obronne (fortyfikacje), ochronne, hydrotechniczne, zbiorniki, wolno stojące instalacje przemysłowe lub urządzenia techniczne, oczyszczalnie ścieków, składowiska odpadów, stacje uzdatniania wody, konstrukcje oporowe, nadziemne i podziemne przejścia dla pieszych, sieci uzbrojenia terenu, budowle sportowe, cmentarze, pomniki, a także części budowlane urządzeń technicznych (kotłów, pieców przemysłowych, elektrowni jądrowych, elektrowni wiatrowych, morskich turbin wiatrowych i innych urządzeń) oraz fundamenty pod maszyny i urządzenia, jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową.

    a)jeśli na działkach będących przedmiotem sprzedaży znajdują się urządzenia budowlane w rozumieniu przepisów ustawy Prawo budowlane, to należy wskazać, jakie są to urządzenia oraz z którym budynkiem/budowlą są one powiązane.

Informacji należy udzielić odrębnie dla każdego urządzenia znajdującego się na danej działce.

W myśl art. 3 pkt 9 ww. ustawy przez urządzenia budowlane należy rozumieć urządzenia techniczne związane z obiektem budowlanym, zapewniające możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, jak przyłącza i urządzenia instalacyjne, w tym służące oczyszczaniu lub gromadzeniu ścieków, a także przejazdy, ogrodzenia, place postojowe i place pod śmietniki.

2)Czy w odniesieniu do ww. budynków, budowli lub ich części, będących przedmiotem dostawy dojdzie – do momentu ich sprzedaży – do pierwszego zasiedlenia, tj. do pierwszego zajęcia budynku, budowli lub ich części (oddania do używania)? Jeżeli tak, to kiedy?

Informacji należy udzielić odrębnie dla każdego budynku/budowli lub ich części.

Przez pierwsze zasiedlenie, według art. 2 pkt 14 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, rozumie się oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:

·wybudowaniu lub

·ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

3)Czy między pierwszym zasiedleniem (oddaniem do użytkowania) przedmiotowych budynków, budowli lub ich części, a ich dostawą upłynie okres dłuższy niż 2 lata?

Informacji należy udzielić odrębnie dla każdego budynku, budowli lub ich części.

4)Czy w okresie używania tych budynków, budowli lub ich części doszło do poniesienia nakładów na ulepszenie lub przebudowę tych obiektów lub ich części w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, które stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej ww. obiektów, tj. czy dokonała Pani istotnych czynności zmierzających do zmiany celu ich wykorzystania lub zmiany warunków ich zasiedlenia? Jeżeli ponosiła Pani takie wydatki to:

-kiedy były one ponoszone?

-czy po dokonaniu tych ulepszeń obiekty były oddane do użytkowania?

-czy od momentu oddania obiektów do użytkowania po dokonanych ulepszeniach minął okres dłuższy niż dwa lata?

-czy od ww. wydatków przysługiwało Pani prawo do odliczenia podatku naliczonego?

Informacji należy udzielić odrębnie dla każdego obiektu znajdującego się na danej działce.

Odp. Nie dotyczy.

Pytanie

Czy jest Pani zobowiązana zapłacić podatek od towarów i usług w przypadku sprzedaży działek nr 4, 5, 6, czy jest Pani wyłączona spod pojęcia podatnika w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT?

Pani stanowisko w sprawie

W Pani ocenie nie kwalifikuje się Pani do uznania Panią za podatnika w ramach art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Działki stanowią Pani majątek prywatny, a środki uzyskane ze sprzedaży działek nadal będą wykorzystywane w majątku prywatnym, celem wybudowania domu.

Ponadto, chciałaby Pani przywołać kilka wyroków:

1.Wyrok WSA w Lublinie z 13 maja 2022 r., I SA/Lu 151/22, LEX nr 3356588: „Podział nieruchomości w celu uzyskania lepszej ceny nie jest decydujący i nie jest czynnością, która sama z siebie wykraczałyby poza zarząd majątkiem prywatnym”.

2.Wyrok NSA z 16 lutego 2022 r., I FSK 1398/18, LEX nr 3330643: „Podział działek nie przemawia za profesjonalnym obrotem nieruchomościami”.

3. Wyrok WSA w Łodzi z 7 grudnia 2021 r., I SA/Łd 714/21, LEX nr 3282846: „Brak jest podstaw do kwalifikowania jako działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 u.p.t.u., podejmowanych przez podatnika czynności mieszczących się w zwykłym zarządzie własnym majątkiem, tzn. mających na celu prawidłowe gospodarowanie tym majątkiem oraz zaspokajanie swoich potrzeb. Działań z zachowaniem – normalnych w takich przypadkach – reguł gospodarności nie należy z gruntu utożsamiać z działalnością gospodarczą”.

4. Wyrok WSA w Szczecinie z 2 grudnia 2021 r., I SA/Sz 717/21, LEX nr 3275490: „Stwierdzenie czy dana osoba fizyczna, sprzedając działki gruntu działa w charakterze podatnika prowadzącego handlową działalność gospodarczą, wymaga ustalenia, że jej działalność w tym zakresie przybiera formę zawodową (profesjonalną), czyli stałą (powtarzalność czynności i zamiar wykazany obiektywnymi dowodami ich kontynuacji), a w konsekwencji zorganizowaną”.

5. Wyrok WSA w Gliwicach z 24 marca 2022 r., I SA/Gl 1465/21, LEX nr 3331340: „Wydzierżawienie działki, dokonanie jej podziału na 4 działki mniejsze, wystąpienie o zgodę na urządzenie zjazdu na działkę w sytuacji kiedy podatniczka nie posiadała wjazdu na tą działkę, urządzenie drogi dojazdowej, wysypanie kamienia na części drogi dojazdowej, zgłoszenie do rozbiórki pozostałości po stodole, są działaniami związanymi ze zwykłym wykonywaniem prawa własności i nie mogą same z siebie być uznawane za prowadzenie działalności gospodarczej. Są to działania racjonalne, mające na celu uzyskanie wyższej ceny ze sprzedaży nieruchomości, związane z zarządem majątkiem prywatnym”.

Należy zatem stwierdzić, że podejmowane przez Panią działania należały do normalnego gospodarowania działkami, działki nigdy nie stanowiły źródła mojego dochodu. W żadnym aspekcie gospodarowanie działkami nie przybierało profesjonalnej formy zawodowej. W związku z tym, że działki zawsze stanowiły majątek prywatny, a środki uzyskane z niego mają służyć na budowę domu i w związku z brakiem spełniania przesłanek przemawiających za uznaniem Pani jako podatnika w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, prosi Pani o zwolnienie z tego podatku i wydanie w tym zakresie interpretacji indywidualnej.

Ponadto w uzupełnieniu wniosku doprecyzowała Pani własne stanowisko w sprawie o następujące informacje:

Chciałaby Pani także nadmienić, że w trakcie rozpatrywania Pani wniosku zaszła zmiana okoliczności, która polega na tym, że działki 4 oraz 5 wraz z odpowiednim udziałem w działce 7 (droga) zostały już sprzedane, zatem w tej części wniosek będzie dotyczył już zdarzenia, które zaistniało. Zdarzenie przyszłe zatem obejmuje już tylko działkę 6.

Ponadto, chciałaby Pani zaznaczyć, że wszystkie otrzymane środki ze sprzedaży zostaną przekazane na budowę własnego domu, nie zostały w inny sposób rozporządzone. Wszystkie podjęte przez Panią czynności stanowiły zarząd majątkiem prywatnym i nie były prowadzone w ramach działalności gospodarczej. Dalej środki będą przeznaczone na majątek prywatny, tj. budowę domu.

W związku z powyższym podtrzymuje Pani swoje stanowisko i prosi o zwolnienie od płacenia podatku VAT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.), zwanej dalej „ustawą”:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Stosownie do art. 2 pkt 6 ustawy:

Przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Należy przyjąć, że w oparciu o definicję zawartą w art. 2 pkt 6 ustawy, zbycie nieruchomości gruntowych, traktowane jest jako czynność odpłatnej dostawy towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy.

Wskazać także należy, że nie każda czynność stanowiąca dostawę towarów, w rozumieniu art. 7 ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ, aby dana czynność podlegała opodatkowaniu tym podatkiem, musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Pojęcia „podatnik” i „działalność gospodarcza”, na potrzeby podatku od towarów i usług, zostały określone w art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy.

Na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

W myśl art. 15 ust. 2 ustawy:

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Określony w ustawie zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług wskazuje, że do tego, aby faktycznie zaistniało opodatkowanie danej czynności, konieczne jest, aby czynność podlegającą opodatkowaniu wykonał podmiot, który dla tej właśnie czynności będzie działał jako podatnik. Definicja działalności gospodarczej zawarta w ustawie, ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem „podatnik” tych wszystkich podmiotów, które prowadzą określoną działalność, występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym. Ponadto, działalność gospodarczą stanowi wykorzystywanie towarów w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Przez ciągłe wykorzystywanie składników majątku należy rozumieć takie wykorzystywanie majątku, które charakteryzuje się powtarzalnością lub długim okresem trwania. Zatem czerpanie dochodów ze składnika majątku wskazuje na prowadzenie działalności gospodarczej.

Analizując powyższe przepisy należy stwierdzić, że dostawa towarów podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wyłącznie wówczas, gdy dokonywana będzie przez podmiot mający status podatnika, a dodatkowo działającego w takim charakterze w odniesieniu do danej transakcji. Istotnym dla określenia, że w odniesieniu do konkretnej dostawy mamy do czynienia z podatnikiem podatku VAT jest stwierdzenie, że prowadzi on działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy.

Na mocy art. 9 ust. 1 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L Nr 347 z 11 grudnia 2006 r. s. 1 ze zm.), zwanej dalej „Dyrektywą 2006/112/WE”:

„Podatnikiem” jest każda osoba prowadząca samodzielnie w dowolnym miejscu jakąkolwiek działalność gospodarczą, bez względu na cel czy też rezultaty takiej działalności.

„Działalność gospodarcza” obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, włącznie z górnictwem, działalnością rolniczą i wykonywaniem wolnych zawodów lub uznanych za takie. Za działalność gospodarczą uznaje się w szczególności wykorzystywanie, w sposób ciągły, majątku rzeczowego lub wartości niematerialnych w celu uzyskania z tego tytułu dochodu.

Jednocześnie, w art. 12 ust. 1 lit. b) powołanej Dyrektywy 2006/112/WE wskazano, że:

Państwa członkowskie mogą uznać za podatnika każdego, kto okazjonalnie dokonuje transakcji związanej z działalnością, o której mowa w art. 9 ust. 1 akapit drugi, w szczególności (...) dostawa terenu budowlanego.

Jak stanowi art. 12 ust. 3 Dyrektywy 2006/112/WE:

(...) „teren budowlany” oznacza każdy grunt nieuzbrojony lub uzbrojony, uznawany za teren budowlany przez państwa członkowskie.

Opodatkowaniu VAT podlega, na podstawie art. 2 ust. 1 lit. a) Dyrektywy 2006/112/WE:

Odpłatna dostawa towarów na terytorium państwa członkowskiego przez podatnika działającego w takim charakterze.

Z przytoczonych regulacji wynika, że podatnikiem podatku od towarów i usług może być każda osoba, która okazjonalnie dokonuje czynności opodatkowanych, przy czym czynności te winny być związane z działalnością zdefiniowaną jako działalność gospodarcza, tj. wszelką działalnością producentów, handlowców i osób świadczących usługi, włącznie z działalnością rolniczą i wykonywaniem wolnych zawodów lub uznanych za takie.

Warunkiem opodatkowania danej czynności podatkiem od towarów i usług w świetle powyższych przepisów, jest spełnienie dwóch przesłanek łącznie: po pierwsze dana czynność ujęta jest w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, po drugie – czynność została wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Właściwym zatem jest wykluczenie osób fizycznych z grona podatników w przypadku, gdy dokonują sprzedaży, przekazania, bądź darowizny towarów stanowiących część majątku osobistego, tj. majątku, który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży, bądź wykonywania innych czynności w ramach działalności gospodarczej.

W kontekście powyższych rozważań nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług ten, kto jako osoba fizyczna dokonuje jednorazowych lub okazjonalnych transakcji, za które nie jest przewidziana ściśle regularna zapłata oraz nie prowadzi zorganizowanej, czy zarejestrowanej działalności gospodarczej, a tylko np. wyzbywa się majątku osobistego. Dokonywanie określonych czynności incydentalnie, poza sferą prowadzonej działalności gospodarczej, również nie pozwala na uznanie danego podmiotu za podatnika w zakresie tych czynności.

Przyjęcie, że dany podmiot sprzedając grunt działa w charakterze podatnika prowadzącego handlową działalność gospodarczą (jako handlowiec) wymaga ustalenia, czy jego działalność w tym zakresie przybiera formę zawodową (profesjonalną). Przejawem zaś takiej aktywności określonej osoby w zakresie obrotu nieruchomościami, która może wskazywać, że jej czynności przybierają formę zorganizowaną może być np.: nabycie terenu przeznaczonego pod zabudowę, jego uzbrojenie, wydzielenie dróg wewnętrznych, działania marketingowe podjęte w celu sprzedaży działek, wykraczające poza zwykłe formy ogłoszenia, uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy terenu, czy wystąpienie o opracowanie planu zagospodarowania przestrzennego dla sprzedawanego obszaru, prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług deweloperskich lub innych tego rodzaju usług o zbliżonym charakterze. Przy czym, na tego rodzaju aktywność „handlową” wskazywać musi ciąg powyżej przytoczonych okoliczności, a nie stwierdzenie jedynie faktu wystąpienia pojedynczych z nich.

Zatem w kwestii podlegania opodatkowaniu planowanej sprzedaży nieruchomości istotne jest, czy w świetle zaprezentowanego opisu sprawy Wnioskodawczyni w celu dokonania sprzedaży działek podjęła/podejmie aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami, angażując środki podobne do wykorzystywanych przez producenta, handlowca i usługodawcę w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy, co skutkuje koniecznością uznania Zainteresowanej za podmiot prowadzący działalność gospodarczą w rozumieniu tego przepisu, a więc za podatnika podatku od towarów i usług, czy też sprzedaż nastąpi w ramach zarządu majątkiem prywatnym.

Zwykłe nabycie lub sprzedaż rzeczy nie stanowi wykorzystywania w sposób ciągły majątku rzeczowego w celu uzyskania z tego tytułu dochodu w rozumieniu art. 9 ust. 1 Dyrektywy 2006/112/WE Rady (a tym samym art. 15 ust. 2 ustawy) jako, że jedynym przychodem z takich transakcji może być ewentualny zysk ze sprzedaży tej rzeczy.

Dodatkowo należy wskazać, że działalność gospodarcza powinna cechować się stałością, powtarzalnością i niezależnością jej wykonywania, bowiem związana jest z profesjonalnym obrotem gospodarczym. Nie jest natomiast działalnością handlową, a zatem i gospodarczą, sprzedaż majątku osobistego, który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży i nie jest związany z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Mając powyższe na względzie należy stwierdzić, że uznanie, że dany podmiot w odniesieniu do konkretnej czynności działa jako podatnik podatku od towarów i usług, wymaga oceny każdorazowo odnoszącej się do okoliczności faktycznych danej sprawy.

Z orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 15 września 2011 r. w sprawach połączonych Jarosław Słaby przeciwko Ministrowi Finansów (C-180/10) oraz Emilian Kuć i Halina Jeziorska-Kuć przeciwko Dyrektorowi Izby Skarbowej w Warszawie

(C-181/10) wynika, że czynności związane ze zwykłym wykonywaniem prawa własności nie mogą same z siebie być uznawane za prowadzenie działalności gospodarczej. Sama liczba i zakres transakcji sprzedaży nie mogą stanowić kryterium rozróżnienia między czynnościami dokonywanymi prywatnie, które znajdują się poza zakresem zastosowania Dyrektywy 2006/112/WE Rady, a czynnościami stanowiącymi działalność gospodarczą. Podobnie – zdaniem Trybunału – okoliczność, że przed sprzedażą zainteresowany dokonał podziału gruntu na działki w celu osiągnięcia wyższej ceny łącznej. Całość powyższych elementów może bowiem odnosić się do zarządzania majątkiem prywatnym zainteresowanego.

Inaczej jest natomiast – jak wyjaśnił Trybunał – w wypadku, gdy zainteresowany podejmuje aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami, angażując środki podobne do wykorzystywanych przez producentów, handlowców i usługodawców w rozumieniu art. 9 ust. 1 akapit drugi Dyrektywy 2006/112/WE Rady. Zatem za podatnika należy uznać osobę, która w celu dokonania sprzedaży gruntów angażuje podobne środki wykazując aktywność w przedmiocie zbycia nieruchomości porównywalną do działań podmiotów zajmujących się profesjonalnie tego rodzaju obrotem, tj. działania wykraczające poza zakres zwykłego zarządu majątkiem prywatnym.

W rozumieniu powyższych twierdzeń pomóc mogą zapisy orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 29 października 2007 r., sygn. akt I FPS 3/07, w myśl którego formalny status danego podmiotu jako podatnika zarejestrowanego, a także okoliczność, że dana czynność została wykonana wielokrotnie lub jednorazowo, lecz z zamiarem częstotliwości nie mogą przesądzać o opodatkowaniu tej czynności bez każdorazowego ustalenia, czy w odniesieniu do konkretnej czynności podmiot ten występował w charakterze podatnika podatku VAT.

Jak wynika z dokonanej wyżej analizy przepisów, warunkiem uznania danej czynności za podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jest spełnienie dwóch przesłanek łącznie: po pierwsze dana czynność ujęta jest w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, po drugie – czynność została wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Dostawa towarów (np. nieruchomości) podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wyłącznie wówczas, gdy dokonywana jest przez podmiot mający status podatnika, a dodatkowo działający w takim charakterze w odniesieniu do danej transakcji. Istotnym dla określenia, że w odniesieniu do konkretnej dostawy mamy do czynienia z podatnikiem podatku VAT jest stwierdzenie, że prowadzi on działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy. Dopiero po zdefiniowaniu podmiotu jako podatnika VAT – co do zasady – mają dla określenia jego praw i obowiązków zastosowanie przepisy ustawy o podatku od towarów i usług.

Należy zatem ustalić, czy w odniesieniu do opisanej czynności sprzedaży przedmiotowych działek, Zainteresowana będzie spełniała przesłanki do uznania jej za podatnika podatku od towarów i usług.

Uznanie, że dany podmiot w odniesieniu do konkretnej czynności działa jako podatnik podatku od towarów i usług, wymaga oceny każdorazowo odnoszącej się do okoliczności faktycznych danej sprawy.

Jak wyjaśniono wyżej – odwołując się zarówno do treści przepisów ustawy, jak i stanowiska judykatury – w przypadku osób fizycznych, które dokonują sprzedaży, przekazania, bądź darowizny towarów stanowiących część majątku osobistego, tj. majątku, który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży bądź wykonywania innych czynności w ramach działalności gospodarczej, należy szczególnie wnikliwie przeanalizować okoliczności, w jakich będzie realizowana transakcja. Co do zasady bowiem osoby fizyczne, które dokonują transakcji w ramach zarządu majątkiem prywatnym, wykluczone są z grona podatników VAT.

W tym miejscu należy podkreślić, że pojęcie „majątku prywatnego” nie występuje na gruncie analizowanych przepisów ustawy, jednakże wynika z wykładni art. 15 ust. 2 ustawy, w której zasadnym jest odwołanie się do treści orzeczenia TSUE w sprawie C-291/92 (Finanzamt Uelzen v. Dieter Armbrecht), które dotyczyło kwestii opodatkowania sprzedaży przez osobę, będącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, części majątku niewykorzystywanej do prowadzonej działalności gospodarczej, a służącej jej do celów prywatnych. „Majątek prywatny” to zatem taka część majątku danej osoby fizycznej, która nie jest przez nią przeznaczona ani wykorzystywana dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej. Ze wskazanego orzeczenia wynika zatem, że podatnik musi w całym okresie posiadania danej nieruchomości wykazywać zamiar wykorzystywania części nieruchomości w ramach majątku osobistego.

W kontekście powyższych rozważań istotna jest więc ocena, czy z przedstawionego we wniosku opisu sprawy wynika, że podejmowała Pani działania charakterystyczne dla profesjonalnego obrotu nieruchomościami. Ocena ta winna przy tym uwzględniać nie tylko samodzielne znaczenie poszczególnych kryteriów kwalifikacji określonych działań jako cech charakteryzujących działalność handlową, ale też brać pod uwagę całokształt tychże działań, ich wzajemne uzupełnianie się i przydatność z punktu widzenia tego rodzaju działalności gospodarczej.

W analizowanej sprawie Pani wątpliwości dotyczą wskazania, czy w świetle zaistniałego stanu faktycznego, jest Pani zobowiązana opodatkować oraz zapłacić podatek od towarów i usług w związku z dokonaną sprzedażą działek nr 4 i 5 oraz czy jest Pani zobowiązana opodatkować oraz zapłacić podatek od towarów i usług od planowanej sprzedaży działki nr 6.

W świetle powyższego, aby wyjaśnić Pani wątpliwości należy w pierwszej kolejności ustalić, czy w okolicznościach niniejszej sprawy Wnioskodawczyni działa/będzie działać w charakterze podatników VAT zdefiniowanych w art. 15 ust. 1 ustawy.

Jak wyjaśniono wyżej – odwołując się zarówno do treści przepisów ustawy, jak i stanowiska judykatury – w przypadku osób fizycznych, które dokonują sprzedaży, przekazania, bądź darowizny towarów stanowiących część majątku osobistego, tj. majątku, który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży, bądź wykonywania innych czynności w ramach działalności gospodarczej, należy szczególnie wnikliwie przeanalizować okoliczności w jakich będzie realizowana transakcja. Co do zasady bowiem, osoby fizyczne, które dokonują transakcji

w ramach zarządu majątkiem prywatnym, wykluczone są z grona podatników VAT.

Analiza przedstawionych we wniosku okoliczności sprawy, w świetle przywołanych regulacji prawnych prowadzi do stwierdzenia, że sprzedaż działek nie nastąpi w ramach zarządu swoim majątkiem prywatnym, lecz będzie stanowić sprzedaż w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w myśl art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, a Wnioskodawczyni działa/będzie działać jako podatnik, w rozumieniu art. 15 ust. 1 tej ustawy.

Za uznaniem Pani za profesjonalny podmiot prowadzący działalność gospodarczą przemawia m.in. to, że dokonała Pani podziału działki nr 1 na działki nr 4, 5 i 6. Decyzja ta była podyktowana wskazówkami innych osób, które były zdania, że raczej nikt nie kupi tak dużej jednej działki. Jak Pani wskazała podział działki nr 1 miał na celu wyłącznie możliwość łatwiejszej sprzedaży tego gruntu. Ponadto dokonała Pani przekształcenia przedmiotowych działek z rolnych na budowlane, w celu ich łatwiejszej sprzedaży i dokończenia budowy domu. Jednocześnie wskazała Pani, iż w celu przygotowania przedmiotowych działek do sprzedaży dokonała Pani innych czynności tj. uzbrojenie, wytyczenie drogi dojazdowej oraz dała Pani ogłoszenie sprzedaży w (…) na (…) (portalu społecznościowym). Dodatkowo w momencie sprzedaży dla przedmiotowych działek obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

Czynności te podniosły wartość i uatrakcyjniły działki dla nabywców jak również ułatwiły/ułatwią zbycie tych działek. Z okoliczności przedstawionych w złożonym wniosku nie wynika, aby działki sprzedane/będące przedmiotem sprzedaży w przeszłości służyły do zaspokojenia Pani potrzeb osobistych w jakimkolwiek momencie.

Zatem należy wskazać, że – w Pani przypadku brak jest czynności charakteryzujących zarząd majątkiem osobistym – a u podstaw Pani działania leżą cele gospodarcze, wobec czego dokonana już sprzedaż oraz sprzedaż w przyszłości działek, nie będzie stanowiła rozporządzenia majątkiem osobistym i w konsekwencji nie stanowi/nie będzie stanowić czynności niepodlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Mając na uwadze przedstawione okoliczności oraz obowiązujące przepisy prawa należy uznać, że w przedmiotowej sprawie występują przesłanki stanowiące podstawę do uznania Pani za podatnika w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy, prowadzącego działalność gospodarczą w myśl art. 15 ust. 2 ustawy.

Zatem czynność sprzedaży działek nr 4 i 5 oraz planowana sprzedaż działki nr 6, podlega/będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jako odpłatna dostawa towarów na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 7 ust. 1 ustawy. W związku z powyższym będzie Pani zobowiązana do zapłaty podatku od towarów i usług od sprzedaży przedmiotowych działek.

Tym samym Pani stanowisko jest nieprawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy:

·stanu faktycznego, który Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia

·zdarzenia przyszłego, które Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329, ze zm.; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA.

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).