Prawo do odliczenia podatku VAT od zakupu towarów i usług związanych z budową nowej stacji uzdatniania wody, sieci wodociągowej i kanalizacji sanitarn... - Interpretacja - 0113-KDIPT1-3.4012.196.2022.3.ALN

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 21 lipca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.196.2022.3.ALN

Temat interpretacji

Prawo do odliczenia podatku VAT od zakupu towarów i usług związanych z budową nowej stacji uzdatniania wody, sieci wodociągowej i kanalizacji sanitarnej.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT od zakupu towarów i usług  związanych z budową nowej stacji uzdatniania wody, sieci wodociągowej i kanalizacji sanitarnej jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

7 kwietnia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 7 kwietnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy prawa do odliczenia podatku VAT od zakupu towarów i usług  związanych z budową nowej stacji uzdatniania wody, sieci wodociągowej i kanalizacji sanitarnej oraz zbiornika retencyjnego na wody opadowe i roztopowe.

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwania – pismami  z  9 czerwca 2022 r. (data wpływu) i 12 lipca 2022 r. (data wpływu). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

(ostatecznie doprecyzowanego w uzupełnieniach wniosku)

P. funkcjonuje jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Jedynym właścicielem Spółki jest Miasto i Gmina (...) , która posiada 100% udziałów. Przedsiębiorstwo jest czynnym podatnikiem podatku VAT i składa deklarację podatkową VAT-7. Przedsiębiorstwo planuje realizację inwestycji polegającej na budowie nowej stacji uzdatniania wody, sieci wodociągowej i kanalizacji sanitarnej oraz zbiornika retencyjnego na wody opadowe i roztopowe. Na zrealizowanie planowanej inwestycji przedsiębiorstwo będzie ubiegać się o dofinansowanie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 typ operacji "Gospodarka wodno-ściekowa” poddziałanie „Wsparcie inwestycji związanych z tworzeniem, ulepszaniem lub rozbudową wszystkich rodzajów małej infrastruktury, w tym inwestycji w energię odnawialną i w oszczędzanie energii”. Warunkiem udziału w ogłoszonym naborze jest uzyskanie interpretacji indywidualnej dotyczącej możliwości odzyskania podatku VAT. Przedsiębiorstwo jako czynny podatnik VAT będzie miało możliwość odzyskania podatku VAT gdyż planowana inwestycja związana jest ze sprzedażą opodatkowaną. Spółka będzie korzystała z wybudowanych budynków, budowli i w ramach prowadzonej działalności pobierała opłaty za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków. Uzyska w ten sposób przychody ze sprzedaży.

Na pytanie postawione w wezwaniu o treści:

  1. Do jakich czynności będzie wykorzystywane przez Państwa stacja uzdatniania wody, sieć wodociągowa i kanalizacji sanitarnej oraz zbiornik retencyjny na wody opadowe i roztopowe, tj. czy do czynności:

a)opodatkowanych podatkiem od towarów i usług,

b)zwolnionych od podatku od towarów i usług,

c)niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

  1. Czy stacja uzdatniania wody, sieć wodociągowa i kanalizacji sanitarnej oraz zbiornik retencyjny na wody opadowe i roztopowe będą wykorzystywane przez Państwa do:

·działalności gospodarczej,

·jak i do celów innych niż działalność gospodarcza

w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.)?

  1. W sytuacji, gdy stacja uzdatniania wody, sieć wodociągowa i kanalizacji sanitarnej oraz zbiornik retencyjny na wody opadowe i roztopowe będą wykorzystywane zarówno do celów:

·prowadzonej działalności gospodarczej jak i

·innych niż działalność gospodarcza,

to czy mają Państwo możliwość przyporządkowania wydatków w całości do celów działalności gospodarczej, w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy?

  1. Czy stacja uzdatniania wody, sieć wodociągowa i kanalizacji sanitarnej oraz zbiornik retencyjny na wody opadowe i roztopowe będą wykorzystywane przez Państwa zarówno do czynności opodatkowanych podatkiem VAT oraz czynności zwolnionych od podatku VAT?
  2. W przypadku, gdy stacja uzdatniania wody, sieć wodociągowa i kanalizacji sanitarnej oraz zbiornik retencyjny na wody opadowe i roztopowe będą wykorzystywane zarówno do:

·czynności opodatkowanych podatkiem VAT oraz

·czynności zwolnionych od podatku VAT,

to prosimy o wskazanie, czy mają Państwo obiektywną możliwość odrębnego przyporządkowania kwot podatku naliczonego do tych czynności?

Na powyższe pytania prosimy by Państwo odpowiedzieli odrębnie dla stacji uzdatniania wody, sieci wodociągowej i kanalizacji sanitarnej oraz zbiornika retencyjnego na wody opadowe i roztopowe.

udzieliliście Państwo odpowiedzi:

1.Stacja uzdatniania wody będzie wykorzystywana do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

2.Stacja uzdatniania wody będzie wykorzystywana do działalności gospodarczej.

3.Stacja uzdatniania wody będzie wykorzystywana do czynności opodatkowanych podatkiem VAT.

4.Sieć wodociągowa będzie wykorzystywana do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

5.Sieć wodociągowa będzie wykorzystywana do działalności gospodarczej.

6.Sieć wodociągowa będzie wykorzystywana do czynności opodatkowanych podatkiem VAT.

7.Sieć kanalizacji sanitarnej będzie wykorzystywana do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

8.Sieć kanalizacji sanitarnej będzie wykorzystywana do działalności gospodarczej.

9.Sieć kanalizacji sanitarnej będzie wykorzystywana do czynności opodatkowanych podatkiem VAT.

10.Zbiornik retencyjny na wody opadowe i roztopowe będzie wykorzystywany do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

11.Zbiornik retencyjny na wody opadowe i roztopowe będzie wykorzystywany do działalności gospodarczej.

12.Zbiornik retencyjny na wody opadowe i roztopowe będzie wykorzystywany do czynności opodatkowanych podatkiem VAT.

13.Wyjaśniliście Państwo, że przy składaniu wniosku ORD-IN Pan (...) działał jako członek Zarządu spółki.

Spółka jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (podatku VAT). Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 3 ustawy o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2021 r. poz. 1372 z późn. zm.) zadania własne gminy w szczególności obejmują sprawy wodociągów i zaopatrzenia w wodę. Stosownie do art. 9 ust. 1 tej ustawy w celu wykonywania zadań gmina może tworzyć jednostki organizacyjne, a także zawierać umowy z innymi podmiotami, w tym z organizacjami pozarządowymi. Gmina w 1995 roku powołała Spółkę, której przekazała wykonywanie zadań między innymi w zakresie zaopatrzenia w wodę. Spółka w dniu 15.04.2022 r. złożyła wniosek w ramach ogłoszonego naboru z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich dla operacji typu „Gospodarka wodno-ściekowa” w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji związanych z tworzeniem, ulepszaniem lub rozbudową wszystkich rodzajów małej infrastruktury, w tym inwestycji w energię odnawialną i w oszczędzanie energii”. Zgodnie z regulaminem konkursu, Spółka musi uzyskać interpretację podatkową dotyczącą możliwości odzyskania podatku od towarów i usług. Opisane przedsięwzięcie realizowane będzie w ramach statutowej działalności Spółki. Jednym z działań objętych dofinansowaniem jest budowa zbiorników retencyjnych. Złożony przez Spółkę wniosek wpisuje się w kryteria określone przez Zarząd Województwa (...). Budowa zbiornika retencyjnego jest jednym z elementów całego projektu obejmującego m.in. modernizację Stacji Uzdatniania Wody w miejscowości (...). Po wykonaniu zbiornika możliwe będzie retencjonowanie wody, która będzie pochodziła z dachu budynku stacji uzdatniania wody. Pozwoli to ograniczyć wpływ wód opadowych i roztopowych na funkcjonowanie stacji. Rozwiązanie to ograniczy możliwość zalania nadmierną ilością wód opadowych i roztopowych Dodatkowo instalacja pozwoli na wykorzystanie wód opadowych i roztopowych w okresie suszy do utrzymania terenu wokół stacji. Z uwagi na to, że zbiornik retencyjny będzie jednym z elementów Stacji Uzdatniania Wody, jego funkcjonowanie związane będzie z działalnością w zakresie produkcji i sprzedaży wody. Działalność ta jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług. Spółka wykorzystuje stację oraz infrastrukturę towarzyszącą do produkcji wody, która siecią magistralną i rozdzielczą jest sprzedawana do odbiorców usług. System retencji wody można traktować analogicznie jak instalacje fotowoltaiczne służące do zasilania stacji, czy obiekty małej architektury towarzyszącej (ogrodzenie, oświetlenie, utwardzenie). Zgodnie z dyspozycją art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Podsumowując w opinii Spółki:

1.Przedsiębiorstwo zamierza skorzystać z prawa do odliczenia podatku VAT związanego z wykonaniem jednego z elementów modernizacji Stacji Uzdatniania Wody, którym jest budowa zbiorków retencyjnych,

2.Budowa zbiorników retencyjnych w tym przypadku jest zadaniem własnym gminy zdefiniowanym w art. 7 ust. 1 pkt 3 ustawy o samorządzie gminnym;

3.Wszystkie wyżej wymienione elementy są niezbędne do nieprzerwanej produkcji i przesyłu wody o odpowiednich parametrach; przedsięwzięcie w zakresie budowy zbiornika retencyjnego będzie więc związane z działalnością usługową dotyczącą sprzedaży wody, czyli czynnością opodatkowaną podatkiem VAT.

Pytanie

Czy Przedsiębiorstwo będąc czynnym podatnikiem VAT, ma możliwość odzyskania podatku VAT w związku z wydatkami związanymi z planowaną inwestycją?

Państwa stanowisko w sprawie

Przedsiębiorstwo jako czynny podatnik VAT ma prawo do odliczenia podatku VAT w związku z planowaną operacją budowy nowej stacji uzdatniania wody oraz sieci wodociągowej i kanalizacji sanitarnej, ponieważ efekty zrealizowanej operacji będą służyć czynnościom opodatkowanym VAT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT od zakupu towarów i usług  związanych z budową nowej stacji uzdatniania wody, sieci wodociągowej i kanalizacji sanitarnej jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Podstawowe zasady, które dotyczą odliczania podatku naliczonego są sformułowane w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.), zwanej dalej ustawą.

W myśl art. 86 ust. 1 ustawy:

W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie do art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy:

Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

a) nabycia towarów i usług,

b) dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

Art. 87 ust. 1 ustawy stanowi, że:

W przypadku gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje, gdy są spełnione warunki:

  • podatek odlicza podatnik podatku od towarów i usług,
  • towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do takich czynności, których następstwem jest określenie podatku należnego.

Nie można  obniżyć kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które:

  • nie służą do czynności opodatkowanych podatkiem VAT,
  • służą do czynności zwolnionych od tego podatku,
  • służą do czynności niepodlegających temu podatkowi.

Podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, gdy:

  • spełni przesłanki pozytywne, wynikające z art. 86 ust. 1 ustawy i
  • nie zaistnieją przesłanki negatywne, określone w art. 88 ustawy.

Art. 88 ustawy określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Jedno z takich ograniczeń zostało wskazane w art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy, zgodnie z którym:

Nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

W myśl art. 88 ust. 4 ustawy:

Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 7.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy:

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.      

Wskazaliście Państwo, że jesteście czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Planujecie wybudować nową: stację uzdatniania wody, sieć wodociągową i kanalizacji sanitarnej. Stację uzdatniania wody, sieć wodociągową i kanalizacji sanitarnej będziecie Państwo wykorzystywać do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

Z treści cytowanych powyżej przepisów art. 86 ustawy wynika, że prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tj. odliczenia dokonuje podatnik podatku od towarów i usług, a  towary i usługi, z których nabyciem wiąże się podatek naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych.

W omawianej sprawie warunki uprawniające do odliczenia podatku VAT od zakupu towarów i usług  związanych z budową nowej stacji uzdatniania wody, sieci wodociągowej i kanalizacji sanitarnej będą spełnione, gdyż są Państwo czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług,  a stację uzdatniania wody, sieć wodociągową i kanalizacji sanitarnej będziecie Państwo wykorzystywać do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

Zatem, będzie Państwu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupu towarów i usług  związanych z budową nowej stacji uzdatniania wody, sieci wodociągowej i kanalizacji sanitarnej. Prawo to będzie przysługiwać pod warunkiem niezaistnienia przesłanek negatywnych, o których mowa w art. 88 ustawy.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja dotyczy wyłącznie  prawa do odliczenia podatku VAT od zakupu towarów i usług  związanych z budową nowej stacji uzdatniania wody, sieci wodociągowej i kanalizacji sanitarnej. Natomiast w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT od zakupów towarów i usług  związanych z budową  zbiornika retencyjnego na wody opadowe i roztopowe wydałem odrębne rozstrzygnięcie.

Zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Ponoszą Państwo ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu zdarzenia przyszłego. Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Państwa w złożonym wniosku. Zatem, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego w opisie sprawy, wydana interpretacja traci swą aktualność.

Jednocześnie należy podkreślić, że niniejsza interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku opisu sprawy, co oznacza, że w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, w szczególności efekty inwestycji będą przez Państwa wykorzystywane do czynności innych niż opodatkowane podatkiem od towarów usług, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w  (…) . Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”.  

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).