Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących poniesienie przez Spółkę kosztów wynagrod... - Interpretacja - 0114-KDIP1-1.4012.115.2023.2.IZ

shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 25 kwietnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.115.2023.2.IZ

Temat interpretacji

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących poniesienie przez Spółkę kosztów wynagrodzenia Wspólnika za prowadzenie spraw Spółki.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

3 marca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 3 marca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących poniesienie przez Spółkę kosztów wynagrodzenia Wspólnika za prowadzenie spraw Spółki, przyznane na podstawie Umowy Spółki i uchwały.

Uzupełnili go Państwo pismem z dnia 6 kwietnia 2023 r. (wpływ 6 kwietnia 2023 r.)  oraz pismem z 18 kwietnia 2023 r. (wpływ 18 kwietnia 2023 r.) nadesłanym  w odpowiedzi na wezwanie.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego (doprecyzowany w nadesłanym uzupełnieniu)

A. Sp. k. z siedzibą w (…) (dalej również jako „Spółka” lub „Wnioskodawca”) prowadzi działalność gospodarczą, której przedmiotem jest działalność prawnicza (PKD: 69.10.Z). Spółka jest zarejestrowana jako czynny podatnik VAT. Spółka jest podmiotem, o którym mowa w art. 4a ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 maja 1982 r. Prawo o adwokaturze.

W celu prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie doradztwa prawnego na rzecz klientów (obsługa merytoryczna klientów) Spółka nabywa profesjonalne usługi prawne od prawników (adwokatów, radców prawnych, doradców podatkowych, w tym od komplementariusza w Spółce), którzy w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej zawierają ze Spółką umowy cywilnoprawne o świadczenie usług prawnych. Spółka natomiast zawiera umowy o świadczenie usług prawnych ze swoimi klientami (jako przyjmujący zlecenie).

Komplementariuszem w Spółce jest osoba fizyczna – M. P. (dalej również jako „Wspólnik”), który jednocześnie prowadzi działalność gospodarczą zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod firmą B., której przeważającym przedmiotem działalności jest działalność prawnicza (PKD: 69.10.Z). M. P. wykonuje zawód adwokata polegający na świadczeniu pomocy prawnej, zgodnie z ustawą z dnia 26 maja 1982 r. Prawo o adwokaturze i jest zarejestrowany jako czynny podatnik VAT.

Komandytariusz w Spółce nie ma prawa prowadzenia spraw Spółki. Jak wskazano, jednym z prawników, od którego Spółka na podstawie umowy o świadczenie usług prawnych (dalej również jako „Umowa”) nabywa usługi prawne niezbędne w celu prowadzenia działalności gospodarczej Spółki w zakresie doradztwa prawnego na rzecz klientów Spółki jest Wspólnik. Wspólnik (w zakresie świadczenia usług prawnych klientom Spółki za jej pośrednictwem) występuje jako odrębny podmiot gospodarczy, będący podwykonawcą Spółki, analogicznie jak pozostali angażowani przez Spółkę do obsługi klientów pozostali prawnicy – adwokaci, radcy prawni, doradcy podatkowi.

Czynności wykonywane przez Wspólnika w ramach Umowy nie stanowią (nie pokrywają się z zakresem) wykonywania praw i obowiązków komplementariusza do prowadzenia spraw Spółki. Umowa spółki przewiduje, że komplementariusz może otrzymać wynagrodzenie za prowadzenie spraw Spółki.

Wynagrodzenie to jest niezależne od uczestnictwa w zysku spółki. W związku z rozwojem działalności Spółki, Wspólnik i Spółka rozważają, aby w przyszłości Wspólnik otrzymywał (dodatkowe, niezależne od wynagrodzenia z Umowy oraz udziału komplementariusza w ewentualnym zysku Spółki) wynagrodzenie z tytułu prowadzenia spraw spółki. Zgodnie z umową Spółki, decyzję o przyznaniu wynagrodzenia za prowadzenie spraw spółki podejmują wszyscy wspólnicy w drodze jednomyślnej uchwały.

Na czynności składające się na prowadzenie spraw Spółki, za które komplementariuszowi (Wspólnikowi) może zostać przyznane wynagrodzenie, składać się będą czynności niestanowiące obsługi prawnej klientów Spółki, niestanowiące czynności dokonywanych w ramach Umowy.

Będą to w szczególności czynności faktyczne i prawne zachodzące w sferze stosunków wewnętrznych Spółki, w szczególności takie jak:

kierowanie działalnością Spółki w zakresie organizacyjnym i administracyjnym, w tym dbanie o należyte zabezpieczenie jej majątku, przepływów, ciągłości działalności oraz dbanie o prawidłowy rozwój działalności,

ustalanie korzystnych warunków umów wiążących Spółkę,

udział w procesie nawiązywania współpracy z kontrahentami,

kreowanie koncepcji i nadzór nad ofertą Spółki na rynku,

nadzór nad polityką Spółki w zakresie nawiązywania współpracy z pracownikami i współpracownikami, uwzględniając interesy i potrzeby Spółki,

nadzór nad kształtowaniem pozytywnego wizerunku Spółki, jej dobrego imienia,

nadzór nad rzetelnym prowadzeniem dokumentacji Spółki, w tym rejestrów spraw, umów, porozumień, uchwał, protokołów i ich archiwizowaniu,

nadzór nad księgowością Spółki,

nadzór nad finansami Spółki, w szczególności poprzez dbałość o utrzymanie właściwej płynności finansowej.

Usługi nabywane przez Spółkę od Wspólnika, polegające na prowadzeniu przez Wspólnika spraw Spółki, będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych VAT. Mając na uwadze zawarcie umowy o świadczenie usług prawnych przez Spółkę ze Wspólnikiem oraz planowane podjęcie przez wspólników Spółki uchwały w przedmiocie przyznania wynagrodzenia Wspólnikowi – komplementariuszowi za prowadzenie spraw Spółki, może wystąpić zdarzenie przyszłe polegające na równoczesnym świadczeniu przez Wspólnika odpłatnych usług na rzecz Spółki na podstawie umowy o świadczenie usług prawnych (świadczenie usług prawnych za pośrednictwem Spółki na rzecz jej klientów), świadczeniu przez Wspólnika usług na rzecz Spółki, polegających na prowadzeniu spraw spółki za wynagrodzeniem przyznanym na podstawie umowy Spółki i uchwały Wspólników, a także udziału w zysku Spółki (w związku ze statusem Wspólnika jako wspólnika Spółki).

Uzupełnienie opisu zdarzenia przyszłego

Z tytułu wykonywania wskazanych we wniosku czynności Wspólnik będzie działać jako podatnik podatku od towarów i usług.

Spółka będzie w posiadaniu faktury wystawionej przez Wspólnika, która dokumentować będzie świadczone na rzecz Spółki usługi prowadzenia spraw Spółki.

Jednocześnie wskazano, że kwestia uznania, iż Wspólnik z tytułu świadczenia na rzecz Wnioskodawcy usług prowadzenia spraw Spółki działa w charakterze podatnika podatku VAT nie ma być przedmiotem interpretacji indywidualnej.

Spółka wskazuje, że Wspólnik samodzielnie wystąpił o wydanie podatkowej interpretacji indywidualnej w tym przedmiocie wskazując, że w jego ocenie czynności polegające na prowadzeniu przez komplementariusza spraw Spółki, wykonywane za wynagrodzeniem, stanowić będą świadczenie usługi podlegającej opodatkowaniu VAT, a Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał stanowisko Wspólnika za prawidłowe (sygn. sprawy 0114-KDIP1-1.4012.117.2023.2.MKA).

Pytanie

Czy na gruncie przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług Spółce będzie przysługiwać prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących poniesienie przez Spółkę kosztów wynagrodzenia Wspólnika za prowadzenie spraw Spółki, przyznane na podstawie Umowy Spółki i uchwały?

Państwa stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawcy, na gruncie przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług Spółce będzie przysługiwać prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących poniesienie przez Spółkę kosztów wynagrodzenia Wspólnika za prowadzenie spraw Spółki, przyznane na podstawie Umowy Spółki i uchwały.

UZASADNIENIE

W świetle art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (dalej również jako „ustawa”) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych,  podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Z cytowanych wyżej przepisów wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje zarejestrowany, czynny podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.

Podkreślić należy, że ustawodawca zapewnił podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy.

Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Jak wynika z opisu sprawy, Spółka jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku VAT, a usługi, które mają być nabywane przez Spółkę komandytową od Wspólnika, polegające na prowadzeniu przez Wspólnika spraw Spółki komandytowej, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych VAT.

Podsumowując, Wnioskodawcy przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur wystawionych na rzecz Spółki przez jej Wspólnika z tytułu prowadzenia przez niego spraw Spółki za wynagrodzeniem.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących poniesienie przez Spółkę kosztów wynagrodzenia Wspólnika za prowadzenie spraw Spółki, przyznane na podstawie Umowy Spółki i uchwały jest prawidłowe.

Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja dotyczy wyłącznie prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących czynności polegające na prowadzeniu spraw spółki przez Wspólnika na podstawie Umowy Spółki i uchwały, nie rozstrzyga natomiast o ewentualnym uznaniu Wspólnika za podatnika podatku VAT oraz o opodatkowaniu opisanych czynności jakie wykonuje na Państwa rzecz, gdyż zgodnie z Państwa  wskazaniem w uzupełnieniu nie miały być one przedmiotem interpretacji indywidualnej

Jednocześnie wskazuję, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji pokrywać się będzie ze zdarzeniem przyszłym podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Państwa sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i muszą się Państwo zastosować do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”).  

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 ww. ustawy Ordynacja podatkowa.