Naczelnik Urzędu Skarbowego w Mielcu, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. ? Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. N... - Interpretacja - US. VIII-436/1/06

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 01.03.2006, sygn. US. VIII-436/1/06, Urząd Skarbowy w Mielcu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Mielcu, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. ? Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz art. 1 ust. 1 pkt 2 i art. 4 ust. 1 pkt 10 i ust. 4 ustawy z dnia 28.07.1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 ze zm.), po rozpatrzeniu pana wniosku z dnia 24.01.2006 r., który wpłynął do Naczelnika tut. Urzędu w dniu 26.01.2006 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od spadków i darowizn, postanawia uznać, iż przedstawione stanowisko dotyczące spełniania warunków zwolnienia od podatku nabycia tytułem darowizny zakładu lub jego części pod warunkiem prowadzenia przez nabywcę w stanie niepogorszonym przez okres 5 lat, niezależnie od formy prawnej przedsiębiorstwa, prowadzonego w formie spółki cywilnej czy spółki z o.o. jest nieprawidłowe w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku.

W dniu 26.01.2006 r. pan Jacek D. zwrócił się z wnioskiem do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Mielcu w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zwolnienia od podatku z art. 4 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 28.07.1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 ze zm.). Przedstawiając stan faktyczny wnioskodawca wskazał, iż ?jako syn właściciela firmy A. wspólnie z rodzeństwem otrzyma w formie darowizny część przedsiębiorstwa. Wspólnie z rodzeństwem złożą oświadczenie o prowadzeniu przedsiębiorstwa w stanie niepogorszonym przez okres 5 lat. W celu przyjęcia darowizny utworzą spółkę cywilną. Zamierzają zwiększyć działalność i w tym celu może zajść potrzeba zmiany formy prowadzenia działalności ze spółki cywilnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością poprzez wniesienie aportem całego przedsiębiorstwa otrzymanego w formie darowizny?. Zdaniem wnioskodawcy, ?prowadzenie zakładu lub jego części tak w formie spółki cywilnej, czy spółki z o.o. przez okres 5 lat spełniania warunki zwolnienia od podatku od spadków i darowizn określone w art. 4 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od spadków i darowizn?.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Mielcu, po zapoznaniu się z przedstawionym przez wnioskodawcę stanem faktycznym oraz po dokonaniu oceny prawnej stanowiska zawartego we wniosku wyjaśnia:

Stosownie do art. 1 ust. 1 pkt 2 podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej tytułem darowizny. Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od spadków i darowizn, zwalnia się od podatku nabycie przez zstępnych w drodze darowizny zakładu wytwórczego, budowlanego, handlowego, usługowego lub jego części, pod warunkiem, że zakład ten będzie prowadzony przez nabywcę (osobę fizyczną) w stanie niepogorszonym przez okres co najmniej 5 lat od dnia przyjęcia darowizny; niedotrzymanie tych warunków powoduje utratę zwolnienia od podatku, z wyjątkiem niemożności dalszego prowadzenia tej działalności na skutek zdarzeń losowych; w wypadkach tych podatek obniża się proporcjonalnie do okresu prowadzenia działalności przez obdarowanego. Jak wynika z powyższego przepisu, istotnym warunkiem zastosowania przedmiotowego zwolnienia jest prowadzenie zakładu przez nabywcę, którym jest zstępny (osoba fizyczna) w stanie niepogorszonym przez okres pięciu lat od dnia przyjęcia darowizny. W myśl art. 4 ust. 4 ww. ustawy, zwolnienie to stosuje się, jeżeli nabywca jest obywatelem polskim lub ma miejsce stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Z treści złożonego wniosku wynika, że ?...rodzeństwo złoży oświadczenie o prowadzeniu przedsiębiorstwa w stanie niepogorszonym przez okres 5 lat. W celu przyjęcia darowizny utworzą spółkę cywilną?.

W myśl uregulowań prawnych, spółka cywilna nie posiada własnej osobowości prawnej, która mogłaby być przeciwstawiona podmiotowości prawnej wspólników, jest stosunkiem prawnym łączącym wspólników, którzy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego. Działalność spółki cywilnej jest więc zawsze wynikiem działalności jej wspólników, do których należy moc decyzyjna, to oni reprezentują spółkę, odpowiadają solidarnie za zobowiązania spółki i są podmiotami stosunków cywilnoprawnych, a zatem warunek art. 4 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od spadków i darowizn, dotyczący prowadzenia zakładu przez nabywcę, w przypadku prowadzenia zakładu przez wspólników spółki cywilnej jest dotrzymany.

Kluczową kwestią poruszoną przez pana we wniosku jest ?...potrzeba zmiany formy prowadzonej działalności ze spółki cywilnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością poprzez wniesienie aportem całego przedsiębiorstwa...?.

Prowadzone przez spółkę cywilną i stanowiące majątek wspólny wspólników przedsiębiorstwo może być w całości przedmiotem wkładu niepieniężnego (aportu) do majątku spółki z o.o. W miejsce spółki cywilnej, która przestaje istnieć, powstaje spółka z o.o., która z chwilą wpisu do rejestru uzyskuje osobowość prawną i staje się podmiotem praw i obowiązków, może we własnym imieniu nabywać prawa, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana. Przekształcenie takie powoduje utratę zwolnienia z art. 4 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od spadków i darowizn, bowiem wspólnicy spółki cywilnej, wnosząc aportem przedsiębiorstwo do majątku spółki z o.o. przestają być jego właścicielami, właścicielem majątku staje się działająca we własnym imieniu i na własną odpowiedzialność spółka z o.o. (osoba prawna), a zatem w tym przypadku nie można mówić o prowadzeniu zakładu przez nabywcę (osobę fizyczną). Forma prawna przedsiębiorstwa ma zatem istotny wpływ na spełnianie warunków określonych w art. 4 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Urząd Skarbowy w Mielcu