Skoro więc opisana we wniosku czynność nie stanowiła umowy darowizny, w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego ani innego tytułu określonego w art. 1 ... - Interpretacja - 0111-KDIB2-3.4015.87.2022.1.BB

shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 10 sierpnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4015.87.2022.1.BB

Temat interpretacji

Skoro więc opisana we wniosku czynność nie stanowiła umowy darowizny, w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego ani innego tytułu określonego w art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, to otrzymana kwota nie podlegała opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od spadków i darowizn jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

28 czerwca 2022 r. wpłynął Pani wniosek z 21 czerwca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczący podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych  otrzymania środków pieniężnych od mamy.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Posiadała Pani konto bankowe w Polsce. Pani mama takiego konta nie posiadała. Próbując uratować swoje oszczędności na Ukrainie Pani mama przekazała Pani 6400 USD celem dokonania wpłaty na Pani konto bankowe. Pani mama nie miała zamiaru dokonać wówczas żadnej darowizny. Chciała tylko przetrzymać swoje pieniądze na bezpiecznym polskim koncie u Pani (swojej córki), ponieważ wcześniej przyjechała Pani do Polski, zdobyła legalną pracę, założyła legalne konto i takie konto posiadała. Pani mama spisała oświadczenie, które całkowicie potwierdza przedstawiony opis, iż pieniądze te należały do niej i że chciała te pieniądze przetrzymać na Pani koncie.

Następnie doszła Pani do błędnego przekonania, że nie może przetrzymywać pieniędzy mamy na swoim koncie. W tym celu zwróciła Pani pieniądze swojej mamie, a ta mogąc już posiadać własne konto wpłaciła pieniądze na swoje własne konto i dokonała darowizny 6400 USD na Pani rzecz. Darowizna ta została zgłoszona do Urzędu Skarbowego na formularzu SD-Z2.

Pomimo dokonania wszystkich czynności prawidłowo ponownie doszła Pani do błędnego przekonania, że pierwsza wpłata na Pani konto również była darowizną i powinna zostać zgłoszona do urzędu skarbowego na dokumencie SD-Z2.

Pytanie

Czy pytająca powinna zgłosić do urzędu skarbowego na dokumencie SD-Z2 otrzymane od mamy za pierwszym razem pieniądze, które nie były darowizną?

Pani stanowisko w sprawie

Pani zdaniem nie otrzymała Pani za pierwszym razem darowizny i nie powinna jej zgłaszać do żadnego Urzędu Skarbowego na formularzu SD-Z2 za pierwszym razem. Pani mama dokonała wpłaty pieniędzy na Pani konto, ponieważ nie mogła posiadać własnego konta. Celem Pani mamy nie była darowizna ale przetrzymywanie własnych pieniędzy w bezpiecznym miejscu. Pani mama mogła przekazać pieniądze Pani (córce) aby przytrzymała je Pani w domu lub w banku na własnym koncie. Przez cały czas jednak te pieniądze należały do mamy, ponieważ nie zostały darowane, a tylko przekazane do przetrzymania trudnego okresu wojny.

Następnie zwróciła Pani 6400 dolarów mamie, a ta postanowiła dokonać oficjalnej darowizny, co też uczyniła. Darowizna ta została zgłoszona do Urzędu Skarbowego w prawidłowy sposób, jednak pierwsze przekazanie pieniędzy nie miało charakteru żadnej darowizny i dlatego nie miała Pani obowiązku składania deklaracja SD-Z2, ponieważ żadnej darowizny Pani nie otrzymała, a tylko pomagała mamie przechować jej oszczędności na własnym koncie.

Z tego powodu drugie przekazanie pieniędzy tytułem darowizny zostało prawidłowo zgłoszone do urzędu skarbowego, a pierwsze przekazanie pieniędzy nie zostało prawidłowo zgłoszone do urzędu skarbowego. Pytanie jednak zostało skierowane do Dyrektora KIS z tego powodu, że pytająca bardzo boi się konsekwencji prawnych i chcę uzyskać oficjalne stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2021 r. poz. 1043):

Podatkowi od spadków i darowizn, zwanemu dalej "podatkiem" podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej tytułem:

1) dziedziczenia, zapisu zwykłego, dalszego zapisu, zapisu windykacyjnego, polecenia testamentowego;

2) darowizny, polecenia darczyńcy;

3) zasiedzenia;

4) nieodpłatnego zniesienia współwłasności;

5) zachowku, jeżeli uprawniony nie uzyskał go w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny lub w drodze dziedziczenia albo w postaci zapisu;

6)nieodpłatnej: renty, użytkowania oraz służebności.

Stosownie do art. 1 ust. 2 ww. ustawy:

Podatkowi podlega również nabycie praw do wkładu oszczędnościowego na podstawie dyspozycji wkładem na wypadek śmierci oraz nabycie jednostek uczestnictwa na podstawie dyspozycji uczestnika funduszu inwestycyjnego otwartego albo specjalistycznego funduszu inwestycyjnego otwartego na wypadek jego śmierci.

Katalog czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn określony w art. 1 ust. 1 i 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn jest katalogiem zamkniętym. Wobec tego jedynie wymienione w nim tytuły nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych stanowią przypadki podlegające opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

Określony w zacytowanych przepisach przedmiot opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn wskazuje, iż jest nim co do zasady nieodpłatne nabycie własności rzeczy i praw majątkowych, wyłącznie z tytułów w nim wymienionych. Istota ekonomiczna tego podatku tkwi więc w przyroście majątkowym podatnika, a konkretnie we wzbogaceniu podatnika na skutek przejęcia majątku pod tytułem darmym.

W myśl art. 5 ustawy o podatku od spadków i darowizn:

Obowiązek podatkowy ciąży na nabywcy własności rzeczy i praw majątkowych.

Ustawa o podatku od spadków i darowizn nie zawiera definicji darowizny, w związku z tym należy odwołać się do odpowiednich przepisów uregulowanych w Kodeksie cywilnym.

Zgodnie z art. 888 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. z 2022 r. poz. 1360 ze zm.):

Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.

Podstawową cechą umowy darowizny jest bezpłatne świadczenie darczyńcy na rzecz obdarowanego kosztem swojego majątku. Darowizna należy do czynności, których celem jest dokonanie aktu przysporzenia majątkowego - świadczenie musi wzbogacić obdarowanego.

Z wniosku wynika, że Pani mama, próbując uratować swoje oszczędności na Ukrainie, przekazała Pani 6400 USD celem dokonania wpłaty na Pani konto bankowe. Pani mama nie miała zamiaru dokonać wówczas darowizny. Chciała tylko przetrzymać swoje pieniądze na bezpiecznym polskim koncie u Pani (swojej córki), ponieważ wcześniej przyjechała Pani do Polski, zdobyła legalną pracę, założyła legalne konto i takie konto posiadała. Pani mama spisała oświadczenie, które potwierdza przedstawiony opis, iż pieniądze te należały do niej i że chciała te pieniądze przetrzymać na Pani koncie.

Z opisanego zdarzenia wprost wynika, że w analizowanym przypadku nie miała miejsca żadna z czynności określonych w art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn; w szczególności nie doszło do zawarcia umowy darowizny. Wskazała Pani, że środki, które przekazała Pani mama nie stanowiły darowizny, zostały Pani przekazane w celu przechowania ich w bezpiecznym miejscu.

Skoro więc opisana we wniosku czynność nie stanowiła umowy darowizny, w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego ani innego tytułu określonego w art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, to otrzymana kwota nie podlegała opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Zatem nie miała Pani obowiązku zgłaszać jej otrzymania do właściwego urzędu skarbowego.

Końcowo informujemy, że Organ interpretacyjny nie jest uprawniony by rozstrzygać, czy dana czynność stanowi darowiznę. Definicja darowizny zawarta jest w przepisach Kodeksu cywilnego, do interpretacji których Organ nie jest uprawniony. Wydając niniejszą interpretację oparliśmy się na opisie stanu faktycznego przedstawionym w treści wniosku i Pani wskazaniach, że opisana we wniosku kwota, otrzymana od mamy celem przechowania na Pani koncie, nie stanowiła darowizny.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Z uwagi na to, że do wniosku dołączono dokumenty, informujemy, że Organ interpretacyjny nie prowadzi postępowania dowodowego, zatem wydając tą interpretację opieramy się wyłącznie na opisie stanu faktycznego podanego we wniosku.

Zgodnie z zakreślonym zakresem wniosku, interpretacja ta dotyczy wyłącznie skutków podatkowych (Pani praw i obowiązków) w zakresie podatku od spadków i darowizn. Nie przesądza ona o skutkach podatkowych opisanego zdarzenia w innych podatkach.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  - Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pani do interpretacji.

  - Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  - Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm..; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa.