W zakresie opodatkowania darowizny udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością od ojca – obywatela Niemiec. - Interpretacja - 0111-KDIB2-2.4015.109.2022.3.DR

Shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 9 grudnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4015.109.2022.3.DR

Temat interpretacji

W zakresie opodatkowania darowizny udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością od ojca – obywatela Niemiec.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od spadków i darowizn jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

16 sierpnia 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 11 sierpnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. podatku od spadków i darowizn w zakresie opodatkowania darowizny udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością od ojca – obywatela Niemiec. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 14 listopada 2022 r. (wpływ 16 listopada 2022 r.)

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego (sformułowany ostatecznie w uzupełnieniu wniosku)

Wniosek obejmuje zdarzenie przyszłe polegające na zawarciu umowy darowizny części udziałów przysługujących jedynemu wspólnikowi Spółki (...) Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w (...), wpisanej do Rejestru Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy (...) (dalej: Spółka) na rzecz Wnioskodawcy.

Wartość darowanych udziałów nie przekroczy równowartości kwoty 400 000 euro.

Zgodnie z informacjami zamieszczonymi w Rejestrze Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przedmiotem działalności Spółki jest:

-20, 42, Z, produkcja wyrobów kosmetycznych i toaletowych;

-20, 41, Z, produkcja mydła i detergentów, środków myjących i czyszczących;

-46, 45, Z, sprzedaż hurtowa perfum i kosmetyków;

-47, 75, Z, sprzedaż detaliczna kosmetyków i artykułów toaletowych-prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach.

Powyższe w pełni odpowiada rzeczywistemu stanowi faktycznemu.

Wskazana wyżej Spółka została zarejestrowana w Rejestrze Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego w dniu (...) stycznia 2006 r.

Rok obrotowy w ww. Spółce jest tożsamy z rokiem kalendarzowym. Spółka jest zobowiązana do sporządzenia bilansu na podstawie przepisów o rachunkowości.

Spółka nie jest podmiotem rozpoczynającym działalność, natomiast jest podmiotem kontynuującym działalność gospodarczą. Natomiast na ostatni dzień roku poprzedzającego rok podatkowy, co najmniej 50% wartości bilansowej aktywów, bezpośrednio lub pośrednio nie stanowiła wartość bilansowa nieruchomości położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw do takich nieruchomości i wartość bilansowa tych nieruchomości nie przekraczała 10 000 000 zł albo równowartości tej kwoty określoną według kursu średniego walut obcych, ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski, z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego ostatnie dzień roku podatkowego poprzedzającego odpowiednio rok podatkowy albo rok obrotowy oraz w roku poprzedzającym odpowiednio rok podatkowy albo rok obrotowy przychody podatkowe, z tytułu najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy, leasingu i innych umów o podobnym charakterze lub z przeniesienia własności, których przedmiotem są nieruchomości lub prawa do nieruchomości, o których mowa w art. 3 ust. 2b pkt 6, oraz z tytułu udziałów w innych spółkach nieruchomościowych, nie stanowiły co najmniej 60% ogółu odpowiednio przychodów podatkowych albo przychodów ujętych w wyniku finansowym netto.

Istotne pozostaje, iż Wnioskodawca nie jest polskim rezydentem podatkowym. Nie posiada w Polsce adresu stałego zamieszkania ani pobytu. Na stałe zamieszkuje w Niemczech i posiada obywatelstwo tego kraju. Wnioskodawca jest synem jedynego wspólnika Spółki. Spółka jest właścicielem nieruchomości położonych na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Jedyny wspólnik Spółki również nie posiada obywatelstwa polskiego, ani też miejsca stałego pobytu, ani zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Spółka nie jest emitentem papierów wartościowych dopuszczonych do obrotu na rynku regulowanym. Nadto nie posiada udziałów/akcji w innych podmiotach gospodarczych.

Pytanie

Czy w świetle art. 3 ust. 1 w zw. z art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn Wnioskodawca będzie zobowiązany do zapłaty podatku od spadków i darowizn z tytułu zdarzenia przyszłego polegającego na zawarciu umowy darowizny części udziałów przysługujących jedynemu wspólnikowi Spółki (...) Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (...) na rzecz Wnioskodawcy? (pytanie oznaczone we wniosku nr 1)

Pana stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn:

„Podatkowi od spadków i darowizn, zwanemu dalej „podatkiem”, podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem darowizny, polecenia darczyńcy.”

Natomiast zgodnie z art. 3 ust. 1 ww. ustawy:

„Podatkowi nie podlega: nabycie własności rzeczy ruchomych znajdujących się na terytorum Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych podlegających wykonaniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli w dniu nabycia ani nabywca, ani też spadkodawca lub darczyńca nie byli obywatelami polskimi i nie mieli miejsca stałego pobytu lub siedziby na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.”

W pierwszym rzędzie należy ustalić, czy udziały w spółce z o. o. stanowią prawa majątkowe w rozumieniu ww. przepisu.

Jak wskazał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku „Skoro więc akcja jest prawem majątkowym i w okolicznościach niniejszej sprawy jej nabycie przez osobę fizyczną nastąpiło tytułem spadku to w ocenie Sądu brak jest podstaw aby twierdzić, że czynność ta nie była objęta zakresem regulacji ustawy o podatku od spadków i darowizn.” (wyrok z dnia 9 lipca 2013 r. I SA/Gd 579/13).

W ocenie Wnioskodawcy analogicznie, jak w przypadku spółki akcyjnej, udziały w spółce z o.o. są prawami majątkowymi, z którymi związane są określone prawa korporacyjne w stosunkach pomiędzy udziałowcem a spółką.

Odnosząc się do końcowej części ww. przepisu – ani Darczyńca (jedyny wspólnik Spółki), ani Wnioskodawca nie są obywatelami polskimi i nie posiadali ani nie posiadają miejsca stałego pobytu lub siedziby na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Wobec powyższego w ocenie Wnioskodawcy w opisywanym zdarzeniu przyszłym nastąpi wyłączenie spod stosowania ustawy o podatku od spadków i darowizn wynikające z art. 3 ust. 1. Stąd nie będzie zobowiązany do zapłaty podatku od spadków i darowizn.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena Pana stanowiska wyłącznie w zakresie podatku od spadków i darowizn. W pozostałym zakresie wniosku, dotyczącym podatku dochodowego od osób fizycznych, zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

-   Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy  z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

-   Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).  

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

-    w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

-    w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).

Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.