Z opisu zdarzenia przyszłego nie wynika, że przedmiotowa czynność przyjmie którykolwiek tytuł z wymienionych w ustawie o podatku od spadków i darowizn... - Interpretacja - 0111-KDIB2-3.4015.68.2022.4.MD

shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 22 sierpnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4015.68.2022.4.MD

Temat interpretacji

Z opisu zdarzenia przyszłego nie wynika, że przedmiotowa czynność przyjmie którykolwiek tytuł z wymienionych w ustawie o podatku od spadków i darowizn. Jak wskazano powyżej, podatkowi od spadków i darowizn podlega jedynie nabycie na podstawie tytułów enumeratywnie wymienionych w art. 1 ww. ustawy; wśród nich ustawodawca nie wymienił czynności (tytułu) opisanej we wniosku.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od spadków i darowizn jest prawidłowe.

Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej

13 maja 2022 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 13 maja 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Wniosek dotyczy m.in. podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych przekazania nieruchomości na cele prywatne właścicielom przedsiębiorstwa w spadku. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – w piśmie z 8 sierpnia 2022 r. (wpływ 8 sierpnia 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem

1)Zainteresowany będący stroną postępowania:

PPHU w spadku

2)Zainteresowana niebędąca stroną postępowania:

Pani

3)Zainteresowany będący stroną postępowania:

Pan

4)Zainteresowany będący stroną postępowania:

Pan

Opis zdarzenia przyszłego

Od (…) r. dla zmarłej w dniu (…) r. przedsiębiorczyni ustanowiono zarząd sukcesyjny.

Przedsiębiorstwem w spadku (dalej: Zainteresowany będący stroną postępowania) zarządza zarządca sukcesyjny – córka zmarłej przedsiębiorczyni (dalej: Zarządca). Działalność Zainteresowanego będącego stroną postępowania stanowiąca kontynuację działalności zmarłej przedsiębiorczyni polega na prowadzeniu dwóch zorganizowanych części, tj. hurtowni materiałów budowlanych w miejscowości oraz ośrodka wypoczynkowego nad jeziorem.

Przedsiębiorstwo w spadku jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych opłacającym podatek według podatku liniowego oraz jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

Spadkobiercami zmarłej przedsiębiorczyni są mąż i dwoje dzieci – którzy posiadają status właścicieli przedsiębiorstwa w spadku (dalej: Zainteresowani niebędący stroną postępowania) w udziałach 2/3 mąż i dzieci po 1/6.

Zainteresowany będący stroną postępowania wraz z Zainteresowanymi niebędącymi stroną postępowania będą razem łącznie zwani Zainteresowanymi.

Jednym z ubocznych składników majątku Zainteresowanego będącego stroną postępowania, jest nieruchomość gruntowa zabudowana budynkiem usługowym z dopuszczalną funkcją mieszkalną, nabyta w 2003 r., którą zmarła przedsiębiorczyni wynajmowała. Przy nabyciu zmarła przedsiębiorczyni nie miała prawa do odliczenia podatku od towarów i usług. W ostatnich 10 latach nie było żadnych nakładów, które skutkowałyby utratą prawa do odliczenia podatku od towarów i usług przez zmarłą przedsiębiorczynię lub przez Zainteresowanego będącego stroną postępowania. Wynajmowane jest jedno piętro budynku, roczny przychód z tego tytułu stanowi mniej niż 1% całego przychodu Przedsiębiorstwa.

Zainteresowani doszli do wniosku, że wydanie tej nieruchomości na cele prywatne Zainteresowanych niebędących stroną postępowania pozwoli zmniejszyć koszty utrzymania tej nieruchomości przez Zainteresowanego będącego stroną postępowania.

Zainteresowani jeszcze nie uzgodnili, które z nich przejmie przedsiębiorstwo w spadku do dalszego prowadzenia. W związku z brakiem precyzyjnych przepisów, Zainteresowani wnoszą o wyjaśnienie wątpliwości interpretacyjnych, składając wspólny wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej.

Treść uzupełnienia wniosku, jako że ma wpływ wyłącznie na rozstrzygnięcia w zakresie podatku od towarów i usług oraz podatku dochodowego od osób fizycznych, została przywołana wyłącznie w treści interpretacjach dotyczących tych podatków.

Pytanie w zakresie podatku od spadków i darowizn

Czy przekazanie na cele prywatne właścicielom przedsiębiorstwa w spadku nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn u Zainteresowanych?

Stanowisko Zainteresowanych

Zdaniem Zainteresowanych wyłączenie ze składników majątkowych przedsiębiorstwa w spadku budynku mieszkalnego i przekazanie go na cele prywatne jego właścicieli nie wywołuje skutków podatkowych w podatku od spadków i darowizn na gruncie ustawy o podatku od spadków i darowizn dla Zainteresowanych.

Zarząd sukcesyjny unormowany jest w ustawie o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej i innych ułatwieniach związanych z sukcesją przedsiębiorstw (dalej: Ustawa). Zgodnie z art. 59 ust. 1 tej Ustawy zarząd sukcesyjny wygasa m.in. z upływem dwóch lat od dnia śmierci przedsiębiorcy (pkt 7), dniem dokonania działu spadku obejmującego przedsiębiorstwo w spadku (pkt 6) lub dniem nabycia przedsiębiorstwa w spadku w całości przez jedną osobę, o której mowa w art. 3 pkt 3 (właściciela przedsiębiorstwa w spadku lub podmiotu, który nabył przedsiębiorstwo od jego właścicieli) (pkt3). Na moment składania wniosku, żadne z tych zdarzeń nie zaistniało.

Na gruncie podatku od spadków i darowizn przedsiębiorstwo w spadku nie ma statusu podatnika, co także potwierdza zakres art. 49 Ustawy. Ze względu na ograniczony zakres podmiotowy przedsiębiorstwa w spadku jako podatnika, istotne jest kompleksowe zbadanie sytuacji prawnopodatkowej tego przedsiębiorstwa (Zainteresowanego będącego stroną postępowania) i jego właścicieli (Zainteresowanych niebędących stroną postępowania). W wyniku wydania nieruchomości ujętej jako majątek przypisany Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (ujęty jako środek trwały) na cele prywatne Zainteresowanych niebędących stroną postępowania nie zmieni się sposób posiadania – współwłasność w częściach ułamkowych, a jedynie zmieni się sposób zarządzania – z osoby zarządcy sukcesyjnego na współwłaściciela, który może swobodnie rozporządzać swoim udziałem we własności nieruchomości. Podjęcie decyzji o wycofaniu nieruchomości z przedsiębiorstwa w spadku nie prowadzi do zmiany prawa własności u Zainteresowanych niebędących stroną postępowania. Właścicielom przysługuje prawo do podejmowania decyzji przekraczających zwykły zarząd majątkiem Zainteresowanego będącego stroną postępowania, co wynika wprost z art. 22 ust. 2 Ustawy. Ustawodawca nie uregulował kwestii zmiany stanu majątkowego przedsiębiorstwa w spadku w czasie trwania zarządu sukcesyjnego, pozostawiając ten obszar do swobodnej decyzji właścicieli przedsiębiorstwa w spadku. Jedynym ograniczeniem wynikającym z Ustawy jest uprawnienie do reprezentacji, które bezwzględnie przysługuje zarządcy sukcesyjnemu (art. 20 i art. 21 ust. 1 Ustawy).

Zdaniem Zainteresowanych, z wyjątkiem samej reprezentacji w zakresie czynności dot. majątku przedsiębiorstwa w spadku, którą wykonuje Zarządca, rozporządzenie tym majątkiem – o ile nie prowadzi do zaprzepaszczenia celu istnienia przedsiębiorstwa w spadku – czyli kontynuowania działalności zmarłego przedsiębiorcy – podlega swobodnemu kształtowaniu przez właścicieli przedsiębiorstwa w spadku – identycznie jak w przypadku indywidualnego przedsiębiorcy, który ma swobodę we wskazywaniu kiedy dany składnik majątku zaczął służyć jego przedsiębiorstwu (wskazując to poprzez wprowadzenie go do ewidencji środków trwałych) a kiedy przestaje być składnikiem majątku przedsiębiorstwa (składając stosowne oświadczenie do ewidencji podatkowej).

Zdaniem Zainteresowanych, zmiana przeznaczenia nieruchomości z wykorzystywania w ramach Zainteresowanego będącego stroną postępowania dla celów działalności gospodarczej na cele prywatne właścicieli przedsiębiorstwa w spadku nie podlega opodatkowaniu podatkowi od spadków i darowizn.

Powyżej przywołano tylko tę część Państwa stanowiska, która odnosi się do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2021 r. poz. 1043):

Podatkowi od spadków i darowizn, zwanemu dalej "podatkiem" podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej tytułem:

1)dziedziczenia, zapisu zwykłego, dalszego zapisu, zapisu windykacyjnego, polecenia testamentowego;

2)darowizny, polecenia darczyńcy;

3)zasiedzenia;

4)nieodpłatnego zniesienia współwłasności;

5)zachowku, jeżeli uprawniony nie uzyskał go w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny lub w drodze dziedziczenia albo w postaci zapisu;

6)nieodpłatnej: renty, użytkowania oraz służebności.

Stosownie do art. 1 ust. 2 ww. ustawy:

Podatkowi temu podlega również nabycie praw do wkładu oszczędnościowego na podstawie dyspozycji wkładem na wypadek śmierci oraz nabycie jednostek uczestnictwa na podstawie dyspozycji uczestnika funduszu inwestycyjnego otwartego albo specjalistycznego funduszu inwestycyjnego otwartego na wypadek jego śmierci.

Katalog czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn określony w art. 1 ust. 1 i 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn jest katalogiem zamkniętym. Wobec tego jedynie wymienione w nim tytuły nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych stanowią przypadki podlegające opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

Określony w zacytowanych przepisach przedmiot opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn wskazuje, iż jest nim co do zasady nieodpłatne nabycie własności rzeczy i praw majątkowych, wyłącznie z tytułów w nim wymienionych. Istota ekonomiczna tego podatku tkwi więc w przyroście majątkowym podatnika, a konkretnie we wzbogaceniu podatnika na skutek przejęcia majątku pod tytułem darmym.

Ustawa o podatku od spadków i darowizn nie zawiera definicji darowizny, w związku z tym należy odwołać się do odpowiednich przepisów uregulowanych w Kodeksie cywilnym.

Zgodnie z art. 888 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. z 2022 r. poz. 1360 ze zm.):

Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.

Podstawową cechą umowy darowizny jest bezpłatne świadczenie darczyńcy na rzecz obdarowanego kosztem swojego majątku. Darowizna należy do czynności, których celem jest dokonanie aktu przysporzenia majątkowego – świadczenie musi wzbogacić obdarowanego.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że jednym z ubocznych składników majątku Zainteresowanego będącego stroną postępowania, jest nieruchomość gruntowa zabudowana budynkiem usługowym z dopuszczalną funkcją mieszkalną, nabyta w 2003 r., którą zmarła przedsiębiorczyni wynajmowała. Zainteresowani doszli do wniosku, że wydanie tej nieruchomości na cele prywatne Zainteresowanych niebędących stroną postępowania pozwoli zmniejszyć koszty utrzymania tej nieruchomości przez Zainteresowanego będącego stroną postępowania.

Stoją Państwo na stanowisku, że zmiana przeznaczenia z wykorzystywania w ramach Zainteresowanego będącego stroną postępowania dla celów działalności gospodarczej na cele prywatne właścicieli przedsiębiorstwa w spadku nie podlega opodatkowaniu podatkowi od spadków i darowizn.

Z powyższego wynika, że planują Państwo zmienić przeznaczenie nieruchomości z wykorzystywania przez przedsiębiorstwo w spadku (Zainteresowanego będącego stroną postępowania) w ramach prowadzonej działalności gospodarczej na cele prywatne właścicieli przedsiębiorstwa w spadku (Zainteresowanych niebędących stroną postępowania).

Z opisu zdarzenia przyszłego nie wynika, że przedmiotowa czynność przyjmie którykolwiek tytuł z wymienionych w ustawie o podatku od spadków i darowizn. Jak wskazano powyżej, podatkowi od spadków i darowizn podlega jedynie nabycie na podstawie tytułów enumeratywnie wymienionych w art. 1 ww. ustawy; wśród nich ustawodawca nie wymienił czynności (tytułu) opisanej we wniosku.

Tym samym opisana we wniosku czynność nie podlega podatkowi od spadków i darowizn.

W tym miejscu należy wskazać, że kwestia dopuszczalności przekazania nieruchomości wchodzącej w skład przedsiębiorstwa w spadku na cele prywatne właścicieli przedsiębiorstwa nie była przedmiotem niniejszej interpretacji.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Ta interpretacja stanowi ocenę Państwa stanowiska wyłącznie w zakresie przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn. W zakresie podatku od towarów i usług, podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku od czynności cywilnoprawnych zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania

Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w ... . Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy  Ordynacja podatkowa.