Wnioskodawca, będący polskim rezydentem podatkowym, zawarł umowę powiernictwa z inną osobą fizyczną. Na jej podstawie powiernik, działając w swoim imi... - Interpretacja - null

ShutterStock
Czy zwrot udziałów od powiernika podlega opodatkowaniu PIT

Temat interpretacji

Zwrot udziałów od powiernika a PIT

Wnioskodawca, będący polskim rezydentem podatkowym, zawarł umowę powiernictwa z inną osobą fizyczną. Na jej podstawie powiernik, działając w swoim imieniu, lecz na rachunek wnioskodawcy, nabył udziały w spółce z o.o., z zamiarem ich późniejszego zwrotnego przeniesienia na powierzającego.

Podatnik chciał się dowiedzieć, czy zwrot udziałów powoduje powstanie przychodu. W jego ocenie – nie. Argumentował, że powiernik działał wyłącznie jako wykonawca zobowiązania, a sama czynność miała charakter techniczny – nie dochodziło bowiem do żadnego nowego przysporzenia majątkowego.

KIS: zwrot jest neutralny podatkowo

Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził, że w takiej sytuacji nie powstaje przychód podlegający opodatkowaniu.

Organ wyjaśnił, że opodatkowaniu podlegają tylko te przysporzenia majątkowe, które są trwałe, definitywne i rzeczywiście powiększają majątek podatnika. Tego warunku nie spełnia zwrot udziałów przez powiernika, ponieważ nie dochodzi do uzyskania nowego majątku – jest to wyłącznie realizacja wcześniejszego zobowiązania wynikającego z umowy powierniczej.

KIS wskazała, że umowa powiernicza nie jest uregulowana wprost w przepisach, jednak jej konstrukcja opiera się na zasadzie swobody umów oraz przepisach dotyczących zlecenia (art. 734 i n. Kodeksu cywilnego). Powiernik nabywa prawa (np. udziały) na rachunek powierzającego, działając zgodnie z jego wolą, i ma obowiązek zwrócić to, co uzyskał przy wykonaniu zlecenia.

Z tego powodu zwrotne przeniesienie udziałów na rzecz wnioskodawcy nie wiąże się z żadnym definitywnym przysporzeniem i nie mieści się w katalogu przychodów określonym w ustawie o PIT. KIS podkreśliła, że nie dochodzi tu ani do odpłatnego zbycia, ani do powstania świadczenia nieodpłatnego – nie występuje zatem żaden z typów przychodu z kapitałów pieniężnych, które mogłyby być podstawą do opodatkowania.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 29 maja 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.314.2025.2.SJ