Podatnik, który zwrócił się do KIS z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej zawarł umowę, której celem było umożliwienie przeprowadzenia około 1... - Interpretacja - null

ShutterStock
Czy jednorazowa opłata za udostępnienie działki pod kabel światłowodowy to przychód z działalności gospodarczej, czy z innych źródeł?

Temat interpretacji

Jednorazowa opłata za udostępnienie działki pod kabel światłowodowy

Podatnik, który zwrócił się do KIS z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej zawarł umowę, której celem było umożliwienie przeprowadzenia około 105 metrów kabla zasilania i światłowodowego na rzecz innej działki. Na mocy umowy podatnik zobowiązał się do umożliwiania firmie dostępu do nieruchomości w celu przeprowadzania prac związanych z budową, eksploatacją, konserwacją i ewentualnymi naprawami związanymi z umieszczoną na niej infrastrukturą. W zamian za to otrzymał jednorazowe wynagrodzenie w dniu podpisania umowy.

Podatnik prowadził działalność gospodarczą w zakresie najmu nieruchomości i rozliczał się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Działka, na której położono kabel, była odrębną nieruchomością od tej wykorzystywanej w działalności, a sama umowa nie została zawarta w ramach tej działalności. Dodatkowo udostępniana działka była objęta wspólnością majątkową małżeńską, a w umowie nie wskazano, że ma ona związek z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Wnioskodawca zapytał, w jaki sposób poprawnie opodatkować otrzymaną łącznie kwotę, która, z uwagi na wspólność majątkową przypada w połowie na każdego z małżonków.

Podatnik uznał, że otrzymaną kwotę należy rozpoznać jako przychód z innych źródeł, zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT i wykazać ją w zeznaniu rocznym PIT-36. W jego ocenie, każdy z małżonków powinien opodatkować połowę otrzymanej kwoty na zasadach ogólnych, ponieważ przychód ten pochodzi z majątku wspólnego i nie ma związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Stanowisko organu podatkowego

Krajowa Informacja Skarbowa uznała stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe. Na wstępie organ przypomniał, że opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszystkie dochody, z wyjątkiem wyraźnie zwolnionych w ustawie. W przypadku osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą ważne jest ustalenie, czy dane świadczenie ma związek z działalnością, jeżeli nie, podlega kwalifikacji do innych źródeł przychodów.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT, jednym ze źródeł przychodów są tzw. inne źródła. W art. 20 ust. 1 ustawy o PIT ustawodawca wskazał przykładowe kategorie przychodów z innych źródeł, przy czym, jak zauważyła KIS, katalog ten ma charakter otwarty. Oznacza to, że do tej grupy mogą być zaliczane również przychody, które nie zostały wprost wymienione, jeśli spełniają ogólną definicję przychodu z art. 11 ust. 1 ustawy.

W analizowanym przypadku KIS zwróciła uwagę na kilka kluczowych okoliczności, umowa została zawarta poza działalnością gospodarczą podatnika, działka, na której przeprowadzono kabel, nie była związana z działalnością gospodarczą, nie została ujęta w ewidencji środków trwałych, w umowie nie wskazano, że nieruchomość jest wykorzystywana w ramach prowadzonej działalności, działka objęta była wspólnością majątkową małżeńską, wynagrodzenie nie dotyczy ustanowienia służebności przesyłu, wypłacona kwota nie została objęta PIT-11, a zatem nie potrącono od niej zaliczki na podatek.

Biorąc powyższe pod uwagę, KIS jednoznacznie stwierdziła, że przychód należy zakwalifikować jako przychód z innych źródeł i rozliczyć w zeznaniu rocznym. Każdy z małżonków powinien wykazać po połowie otrzymanej kwoty.

Organ podkreślił również, że zgodnie z art. 31 § 1 i § 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, wspólność majątkowa małżonków obejmuje m.in. dochody z majątku wspólnego i osobistego każdego z nich. Zgodnie z art. 341 KRO oboje małżonkowie mają prawo do współposiadania majątku wspólnego, co dodatkowo potwierdza, że przychód przypada po równo na każdego z nich.

Tym samym organ podatkowy potwierdził, że wypłacona kwota podlega opodatkowaniu jako przychód z innych źródeł, zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 9 w związku z art. 20 ust. 1 ustawy o PIT. Nie ma podstaw, aby uznać, że kwota ta jest związana z działalnością gospodarczą wnioskodawcy.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 9 kwietnia 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.77.2025.2.IM