Planowanej przez Panią sprzedaży działek nr 5 i 6 nie będą uzyskane ze źródła pozarolnicza działalność gospodarcza określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3 ... - Interpretacja - 0114-KDWP.4011.113.2023.1.ŁZ

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 13 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDWP.4011.113.2023.1.ŁZ

Temat interpretacji

Planowanej przez Panią sprzedaży działek nr 5 i 6 nie będą uzyskane ze źródła pozarolnicza działalność gospodarcza określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT. W konsekwencji przychód ze sprzedaży przedmiotowych działek nie będzie podlegał opodatkowaniu PIT z uwagi na upływ pięcioletniego okresu wymienionego w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT.

Interpretacja indywidualna - stanowisko jest prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

12 września 2023 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Jest Pani osobą fizyczną będącą polskim rezydentem podatkowym, tj. podlega Pani na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania.

Nie prowadzi Pani działalności gospodarczej i nie jest zarejestrowana jako czynny podatnik podatku od towarów i usług (dalej: „VAT”). W oparciu o rozliczenie PIT za 2022 r. osiąga Pani przychody z następujących tytułów: przychody z tytułu emerytury, przychody z tytułu pełnienia funkcji członka zarządu oraz przychody z tytułu najmu prywatnego (opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych stawką 8,5%). Nie prowadzi Pani dla celów PIT działalności gospodarczej opodatkowanej PIT.

Jest Pani właścicielem niezabudowanej nieruchomości, składającej się z działek ewidencyjnych o numerach 5 i 6 z obrębu (…), położonych w województwie (…), w (…), przy ul. (…), stanowiącej według sposobu korzystania zurbanizowane tereny niezabudowane, dla której to nieruchomości Sąd Rejonowy (...), Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą numer (…) (dalej: „Nieruchomość”).

Nieruchomość nie jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Zgodnie z wypisem z rejestru gruntów i wyrysem z mapy ewidencyjnej wydanym przez (…) według stanu na dzień 19 lutego 2020 r. (…) Nieruchomość stanowi zurbanizowane tereny niezabudowane lub w trakcie zabudowy. Nieruchomość już od momentu zakupu posiadała bezpośredni dostęp do drogi publicznej od ulicy (…).

Całość udziałów w prawie własności nieruchomości została nabyta przez Panią od osoby fizycznej, zgodnie z umową sprzedaży z dnia 20 września 1995 roku, sporządzoną przez notariusza w (...), za numerem Rep. (…). Przedmiotem transakcji sprzedaży była działka ewidencyjna oznaczona numerem 2. Nabyła Pani Nieruchomość jako osoba fizyczna, na prywatne potrzeby, będąc stanu wolnego (obecnie pozostaje Pani w związku małżeńskim zawartym w 2013 roku, w którym panuje od dnia jego zawarcia ustrój rozdzielności majątkowej, na podstawie małżeńskiej umowy majątkowej).

Od momentu nabycia, przez cały czas jej posiadania przez Panią, Nieruchomość nie była wykorzystywana na potrzeby działalności gospodarczej, w szczególności nie była przedmiotem najmu, czy dzierżawy. W związku z zamiarem budowy domu jednorodzinnego na własne potrzeby wystąpiła Pani w 2010 r. z wnioskiem o podział działki na dwie mniejsze, po czym w 2011 roku nastąpiło ujawnienie podziału działki ewidencyjnej o numerze 2 na działki ewidencyjne o numerach 5 i 6.

Podział działki spowodował wszczęcie postępowania w sprawie ustalenia opłaty adiacenckiej, jednak nie została ona finalnie naliczona ponieważ wartość nieruchomości spadła. Nie podejmowała Pani jakichkolwiek działań zmierzających do zwiększenia wartości Nieruchomości, w szczególności nie ponosiła kosztów na uatrakcyjnienie Nieruchomości.

Nie prowadziła Pani także działań marketingowych w celu sprzedaży Nieruchomości, nie reklamowała Nieruchomości w ogłoszeniach internetowych lub prasowych.

W 2020 r. zgłosiło się do Pani biuro nieruchomości z propozycją współpracy w zakresie sprzedaży Nieruchomości. Biuro działało na rzecz przyszłego nabywcy Nieruchomości - (…) sp. z o.o. (dalej: „Spółka” lub „Kupujący"). W wyniku prowadzonych rozmów Pani również zawarła umowę z biurem nieruchomości.

Biuro nieruchomości odpowiedzialne było za umawianie spotkań. Nie zleciła Pani biuru nieruchomości wykonania czynności, które miały zmierzać do wykreowania potencjału inwestycyjnego Nieruchomości (np. ubieganie się przez pośrednika o warunki zabudowy nieruchomości).

W dniu 29 października 2020 r. podpisała Pani ze Spółką umowę przedwstępną sprzedaży Nieruchomości (akt notarialny Rep. A nr (…); dalej: „Umowa”). Dnia 26 października 2022 r. zawarty został aneks do Umowy (akt notarialny Rep. A nr (...) przedłużający uzgodnione pierwotnie przez strony terminy jej realizacji oraz zwiększający cenę jaką Kupujący zapłaci za Nieruchomość. Spółka ma zamiar wykorzystywać nabytą Nieruchomość poprzez wybudowanie na niej budynku mieszkalnego wielorodzinnego z lokalami usługowymi, garażem podziemnym oraz naziemnymi miejscami postojowymi, raz z niezbędną infrastrukturą techniczną i drogową oraz wjazdem na teren inwestycji od ul. (...) (dalej: „Inwestycja”), a następnie sprzedaż zlokalizowanych w Inwestycji lokali.

Zgodnie z Umową transakcja sprzedaży przenosząca własność Nieruchomości na Spółkę zostanie zawarta po łącznym spełnieniu zdefiniowanych w umowie przedwstępnej warunków, w tym m.in.:

I.Kupujący uzyska zgodę (…) na nabycie Nieruchomości w terminie 1 (jednego) miesiąca od dnia zawarcia Umowy;

II.Kupujący uzyska na własny koszt prawomocną i ostateczną decyzję o warunkach zabudowy dla Inwestycji albo wejdzie w życie miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego obszaru (…). umożliwiający realizację Inwestycji, który następnie nie zostanie unieważniony lub uchylony;

III.Wynik audytu prawnego i technicznego Nieruchomości przeprowadzonego przez Spółkę na jego koszt w nieprzekraczalnym terminie 2 (dwóch) miesięcy od dnia uzyskania prawomocnej i ostatecznej decyzji o warunkach zabudowy dla Inwestycji, albo od dnia wejścia w życie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru (…) będzie satysfakcjonujący dla Spółki;

IV.Kupujący uzyska na własny koszt prawomocne i ostateczne pozwolenie na budowę dla Inwestycji wraz z infrastrukturą techniczną (tj. sieciami/przyłączami wodno-kanalizacyjnymi, cieplnymi, gazowymi, oraz elektrycznymi) oraz zjazdem z ulicy (...);

V.Nieruchomość będzie wolna od jakichkolwiek roszczeń osób trzecich, długów i obciążeń oraz ograniczeń w rozporządzaniu, nie będzie zajmowana przez osoby trzecie, stan prawny i techniczny Nieruchomości nie pogorszy się, a oświadczenia i zapewnienia Sprzedającej złożone w § 1 Umowy nie okażą się nieprawdziwe lub nieaktualne i będą mogły zostać przez nią powtórzone w przyrzeczonej umowie sprzedaży (z uwzględnieniem czynności dokonanych w związku z procesem inwestycyjnym na Nieruchomości oraz innych czynności przewidzianych w Umowie).

Nie jest Pani obowiązana zwrócić Kupującemu kosztów poniesionych przez Spółkę w związku z pozyskiwaniem wskazanych powyżej decyzji i pozwoleń nawet w przypadku niedojścia sprzedaży do skutku.

Ponadto, zezwoliła Pani Spółce na przeprowadzenie audytu Nieruchomości przekazując wszelkie posiadane informacje i dokumenty, które dotyczą Nieruchomości w celu ustalenia stanu prawnego i technicznego Nieruchomości.

W celu realizacji Inwestycji udzieliła Pani Kupującemu prawa do dysponowania Nieruchomością na cele budowlane na zasadzie użyczenia, co oznacza, tym samym, że:

I.zezwoliła Pani na wejście na teren Nieruchomości w celu pobrania próbek gruntu i dokonania niezbędnych pomiarów i badań;

II.upoważniła Pani Spółkę do uzyskania wszelkich niezbędnych decyzji administracyjnych, warunków technicznych, uzgodnień w celu realizacji Inwestycji.

Wyraziła Pani zgodę na uzyskanie przez Kupującego, zgodnie z art. 306g Ordynacji podatkowej, zaświadczeń z właściwego Urzędu Skarbowego oraz w właściwego Urzędu Miasta, stwierdzających, że nie zalega Pani z zapłatą podatków i innych opłat publicznoprawnych, a także zaświadczeń z właściwych oddziałów ZUS/KRUS potwierdzających, że nie zalega Pani z zapłatą składek z tytułu ubezpieczeń społecznych.

Należy podkreślić, że udzielenie wszelkich powyższych zezwoleń, upoważnień i zgód było warunkiem koniecznym do planowanej sprzedaży Nieruchomości i stanowiło wymóg Spółki. Tego typu działanie jest typowe w przypadku transakcji zawieranych przez firmy deweloperskie (jak Spółka) z osobami fizycznymi, co do zasady nieprzygotowanymi profesjonalnie do przeprowadzania złożonych procesów zmierzających do realizacji inwestycji budowlanych.

Zgodnie z Umową, Nieruchomość będzie w momencie sprzedaży stanowić nieruchomość niezabudowaną oraz posiadającą bezpośredni dostęp do drogi publicznej od ulicy (...).

Nieruchomość nie jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, jednak dla Nieruchomości zostały wydane dwie decyzje o warunkach zabudowy:

  • decyzja o warunkach zabudowy nr (…) z dnia 28 września 2022 r. (wydana na wniosek Spółki);
  • decyzja o warunkach zabudowy nr (…) z dnia 27 lutego 2023 r., która zakłada intensyfikacje planowanej zabudowy (wydana na rzecz (…), działającej na rzecz Spółki. Decyzja ma być przeniesiona na Spółkę).

Żadna z tych decyzji nie została wydana na Pani wniosek.

Nie dokonywała Pani w przeszłości sprzedaży innych nieruchomości. Nie planuje także obecnie przeprowadzania innych transakcji sprzedaży nieruchomości (poza opisywaną w niniejszym Wniosku).

Sprzedaż Nieruchomości ma nastąpić na przełomie 2023 r. i 2024 r. Ewentualny zysk ze sprzedaży nieruchomości planuje Pani przeznaczyć na własne potrzeby, w tym sfinansowanie kosztów leczenia. Występuje Pani z niniejszym wnioskiem o potwierdzenie skutków podatkowych sprzedaży Nieruchomości na gruncie Ustawy o PIT w celu uzyskania pewności co do skutków podatkowych rozważanej transakcji.

Pytanie

Czy przychód który powstanie ze sprzedaży Nieruchomości będzie stanowić dla Pani przychód opodatkowany PIT?

Pani stanowisko w sprawie

Sprzedaż Nieruchomości nie będzie prowadzić do powstania dla Sprzedającej przychodu opodatkowanego PIT.

Uzasadnienie Pani stanowiska.

Sprzedaż nieruchomości - źródło przychodów.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 Ustawy o PIT opodatkowaniu PIT podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów ustawy Ordynacja podatkowa zaniechano poboru podatku.

Ustawa o PIT rozróżnia źródła przychodów oraz sposób opodatkowania dochodów z poszczególnych źródeł. Stosownie do art. 10 ust. 1 Ustawy o PIT źródłami przychodów są (m.in.):

  • pozarolnicza działalność gospodarcza (pkt 3),
  • odpłatne zbycie (pkt 8), z zastrzeżeniem ust. 2:

a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c)prawa wieczystego użytkowania gruntów

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Art. 10 ust. 1 pkt 8 Ustawy o PIT nie stosuje się do przypadków wskazanych w art. 10 ust. 2 Ustawy o PIT.

Zatem art. 10 ust. 1 pkt 8 Ustawy o PIT formułuje generalną zasadę, zgodnie z którą odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości - dokonane poza działalnością gospodarczą - przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, skutkuje powstaniem przychodu w rozumieniu Ustawy o PIT (o ile nie znajdzie zastosowania wyłączenie wskazane w art. 10 ust. 2 Ustawy o PIT).

Tym samym, przychód z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości lub jej części oraz udziału w nieruchomości nie powstanie, jeżeli spełnione są łącznie dwa warunki:

I.odpłatne zbycie nieruchomości nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej (nie stanowi przedmiotu działalności gospodarczej) oraz

II.zostało dokonane po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie.

W takiej sytuacji sprzedaż nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości nie jest opodatkowana PIT.

Oczywiście nie dotyczy to przypadków wskazanych w art. 10 ust. 2 Ustawy o PIT, do których nie stosuje się art. 10 ust. 1 pkt 8 Ustawy o PIT (które jednak w sytuacji będącej przedmiotem Wniosku nie występują).

Odrębne źródło przychodów stanowi wskazana w art. 10 ust. 1 pkt 3 Ustawy o PIT pozarolnicza działalność gospodarcza.

Z przytoczonych przepisów wynika, że przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości może stanowić przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej (art. 10 ust. 1 pkt 3 Ustawy o PIT) lub z odpłatnego zbycia nieruchomości, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c Ustawy o PIT. Ocena, z jakiego źródła pochodzi przychód, ma znaczenie dla określenia chociażby takich kwestii, jak ustalenie sposobu opodatkowania przychodu, możliwości odliczenia kosztów jego uzyskania itp.

W pewnych sytuacjach możliwe jest występowanie wątpliwości, do jakiego źródła przychodów należy zakwalifikować danego rodzaju przychód. Jeden i ten sam przychód stanowić może przychód wyłącznie z jednego źródła.

Ponadto nie jest możliwa sytuacja, w której ten sam przychód będzie, np. zaliczony częściowo do jednego źródła, a częściowo do innego.

Zgodnie z definicją pozarolniczej działalności gospodarczej zawartej w art. 5a pkt 6 Ustawy o PIT, jest nią działalność zarobkowa:

a)wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa,

b)polegająca na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegająca na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzona we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9 Ustawy o PIT.

Treść przytoczonej definicji daje podstawę by przyjąć, że dla uznania określonej działalności za działalność gospodarczą, konieczne jest przede wszystkim łączne spełnienie następujących warunków: po pierwsze, dana działalność musi być działalnością zarobkową, po wtóre, działalnością wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły. Ponadto działalność ta powinna mieć także charakter wskazany w Ustawie o PIT (np. wytwórczy budowlany, handlowy, usługowy), być wykonywana we własnym imieniu, bez względu na jej rezultat, a przychody z tej działalności nie mogą być zaliczone do innych źródeł.

Z działalnością zarobkową mamy do czynienia wówczas, gdy w wyniku prowadzenia tej działalności istnieje potencjalnie możliwość generowania zysku, a jej celem jest zapewnienie określonego dochodu. Zarobkowego charakteru nie mają jednak działania, których wyłącznym celem jest zaspokojenie własnych potrzeb osoby podejmującej określone czynności. Stanowisko to zostało potwierdzone w licznych interpretacjach podatkowych, m. in. w: interpretacji indywidualnej z dnia 12 sierpnia 2019 r, sygn. 0112-KDIL3-3.4011.213.2019.2.AA; interpretacji indywidualnej z dnia 13 stycznia 2020 r., sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.594.2019.1.RK; interpretacji indywidualnej z dnia 6 lipca 2022 r., sygn. 0112-KDWL.4011.461.2022.1.EB; interpretacji indywidualnej z dnia 7 kwietnia 2021 r., sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.1066.2020.2.AP oraz interpretacji indywidualnej z dnia 23 czerwca 2023 r., sygn. 0112-KDIL2-1.4011.366.2023.1.AKR.

Jak zostało wskazane w opisie zdarzenia przyszłego, Nieruchomość od momentu jej nabycia, przez lata, nie była w żaden sposób wykorzystywana w celach zarobkowych (nie była wynajmowana, wydzierżawiona itd., w szczególności nie stanowiła majątku firmy, nie podlegała wykazaniu jako środek trwały oraz nie była jako taki wykazywana). Nie podejmowała Pani żadnych czynności wobec tej Nieruchomości, które wskazywałyby na zarobkowy cel jej posiadania. Nieruchomość należała i w dalszym ciągu należy do Pani majątku prywatnego.

Za brakiem zarobkowego charakteru posiadania Nieruchomości przemawia również fakt, że planowała Pani budowę domu jednorodzinnego posadowionego na tej Nieruchomości dla własnych potrzeb. Obecnie planowana sprzedaż Nieruchomości stanowi wyłącznie rozporządzenie Pani majątkiem osobistym.

Nawet jednak w przypadku uznania przez Organ, że sprzedaż nieruchomości ma charakter zarobkowy (jej sprzedaż będzie wiązać się z powstaniem przysporzenia po Pani stronie), z czym Pani się nie zgadza (ze względu na sposób wykorzystania Nieruchomości od momentu jej zakupu), to do stwierdzenia, że do sprzedaży doszło w ramach działalności gospodarczej konieczne jest spełnienie także warunków, aby wystąpiła działalność wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.

Za zorganizowaną działalność należy uznać przygotowane, zaplanowane i uporządkowane podjęcie danego przedsięwzięcia. Na podstawie stanowisk zajmowanych przez organy podatkowe w przeszłości, cecha zorganizowania w odniesieniu do sprzedaży nieruchomości powinna być rozumiana jako podejmowanie profesjonalnych czynności zmierzających do intensyfikacji sprzedaży (m.in. działań administracyjnych np. w zakresie decyzji o warunkach zabudowy, działań podnoszących atrakcyjność działek, działań promujących sprzedaż).

Tymczasem, w przedstawionym opisie zdarzenia przyszłego nie podejmowała Pani czynności jakie zostały opisane powyżej. Pani zaangażowanie w proces sprzedaży Nieruchomości miało (i ma) bardzo ograniczony zakres, w porównaniu do spektrum działań jakich typowo wymaga taka transakcja, zawierana z deweloperem w celu wybudowania na działce budynku wielorodzinnego. Należy zwrócić uwagę, że transakcja sprzedaży została zainicjowana przez stronę kupującą. Nie dokonywała Pani działań mających na celu zwiększenie wartości Nieruchomości lub podwyższenie jej atrakcyjności.

W Pani ocenie jedyne działanie dotyczące działki, polegające na jej podziale w 2011 r. nie przesądza o wykorzystaniu Nieruchomości w działalności prowadzonej zarobkowo, w sposób zorganizowany i ciągły - podział związany był z celami prywatnymi (planowana budowa domu jednorodzinnego na własne potrzeby).

Co więcej podział działki nie skutkował naliczeniem Pani opłaty adiacenckiej (mimo podziału działki nie nastąpił wzrost jej wartości). Należy zresztą zwrócić uwagę, że obie działki powstałe w wyniku podziału są obecnie przedmiotem sprzedaży do jednego nabywcy w związku z tym z Pani perspektywy pozostaje bez znaczenia nastąpienie w przeszłości tego podziału. Nadto, jest to zdarzenie tak bardzo oddalone w czasie od planowanej obecnie transakcji sprzedaży, że nie może być uznane za jej część.

W konsekwencji, w Pani ocenie wszelkie czynności objęte niniejszym wnioskiem były i są po stronie Sprzedającej pozbawione elementu zorganizowania koniecznego do uznania, że prowadzi działalność gospodarczą w rozumieniu Ustawy o PIT.

Z kolei ciągłość w wykonywaniu działalności gospodarczej oznacza względnie stały zamiar jej wykonywania. Tym samym wyeliminowane z pojęcia działalności gospodarczej są zdarzenia o charakterze incydentalnym i sporadycznym.

Do zachowania ciągłości wystarczające jest jednak, aby z całokształtu okoliczności sprawy wynikał zamiar powtarzania określonego zespołu konkretnych działań w celu osiągnięcia efektu w postaci zarobku. Dla przyjęcia, że działalność ma charakter ciągły, nie jest niezbędne, by powtarzane były konkretne czynności; możliwe, że dana czynność (np. sprzedaż) będzie dokonana jednorazowo, natomiast wraz z poprzedzającymi ją czynnościami przygotowawczymi będzie tworzyła ciąg działań, który uznać należy za działalność gospodarczą w rozumieniu art. 5a ust. 6 Ustawy o PIT (wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 3 czerwca 2015 r., sygn. I SA/Po 919/14).

Ponadto, na związek uzyskiwanych przychodów ze źródłem wymienionym w art. 10 ust. 1 pkt 3 Ustawy o PIT może wskazywać, rozpatrywany całościowo zespół powiązanych ze sobą działań podatnika, powtarzalnych, uporządkowanych, konsekwentnie prowadzących do osiągnięcia zysku, w szczególności łącznie polegających na wielokrotnym nabywaniu nieruchomości, ich zaawansowanym przygotowaniu do sprzedaży (tzn. w sposób wykraczający poza zarząd majątkiem prywatnym), wielokrotnym zbywaniu w celu zarobkowym odpowiednio przygotowanych nieruchomości.

Brak jest natomiast podstaw, aby podejmowane przez podatnika czynności mieszczące się w zwykłym zarządzie własnym majątkiem, tzn. mające na celu prawidłowe, racjonalne gospodarowanie tym majątkiem, kwalifikować jako prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 5a pkt 6 tej ustawy (interpretacja indywidualna z dnia 17 maja 2023 r., sygn. 0115-KDIT3.4011.247.2023.1.MJ).

Co istotne sprzedaż Nieruchomości nastąpi po upływie długiego okresu czasu od jej nabycia. Jest to proces diametralnie różny od działalności handlowej, która na ogół charakteryzuje się cyklicznym, występującym w relatywnie krótkich odstępach czasu procesem nabywania i zbywania składników majątku, wiążącym się z szeregiem działań administracyjnych i faktycznych, służących zwiększeniu dochodu ze sprzedaży.

Trudno w tym kontekście wskazać, że podejmowała Pani jakąkolwiek aktywność, która mogłaby sugerować ciągłość w działaniu, a która jest właściwa dla działalności gospodarczej. Długi odstęp czasu od nabycia do planowanej sprzedaży jednoznacznie wskazuje, że sprzedaż ta należy do zakresu zarządu majątkiem prywatnym (tak też przykładowo interpretacja indywidualna z dnia 27 maja 2022 r. sygn. 0114-KDIP3-1.4011.1163.2021.4.AC).

Warto również podkreślić, że sam fakt zawarcia przez Panią umowy z biurem nieruchomości nie przesądza o tym, że planowaną sprzedaż Nieruchomości należy zakwalifikować do przychodu z działalności gospodarczej, gdyż korzystanie z usług biur pośrednictwa sprzedaży nieruchomości jest praktyką powszechną, która nie pozwała na różnicowanie sytuacji tych sprzedających, którzy dokonują zbycia nieruchomości w ramach zarządu majątkiem prywatnym, od tych którzy takich czynności dokonują w ramach działalności gospodarczej. Powyższe znajduje potwierdzenie w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 12 marca 2020 r., sygn. I SA/Łd 777/19, a także w interpretacji indywidualnej z dnia 27 lipca 2022 r., sygn. 0115-KDIT3.4011.414.2022.3.JS. Co niezmiernie istotne w niniejszej sprawie rola biura nieruchomości ograniczała się do umawiania spotkań pomiędzy Spółką a Sprzedającą, a kontakt został zainicjowany przez stronę kupującą.

Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego udzieliła Pani szeregu upoważnień, zgód i zezwoleń. Przy czym należy podkreślić, że udzielenie wszelkich powyższych zezwoleń i upoważnień było warunkiem koniecznym do planowanej sprzedaży Nieruchomości i stanowiło wymóg Spółki zmierzający do realizacji Inwestycji. Tego typu działanie jest typowe w przypadku transakcji zawieranych przez firmy deweloperskie (jak Spółka) z osobami fizycznymi, co do zasady nieprzygotowanymi profesjonalnie do przeprowadzania złożonych procesów zmierzających do realizacji inwestycji budowlanych.

Jak zauważył w wyroku z dnia 8 czerwca 2022 r., sygn. III SA/Wa 2106/21 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie:

„Organ wskazuje również, że o prowadzeniu działalności gospodarczej świadczy udzielenie Nabywcy pełnomocnictw do podjęcia szeregu działań w imieniu Skarżącej. W ocenie Sądu, prawidłowa kwalifikacja tej okoliczności wymaga uwzględnienia faktu zawarcia umowy przedwstępnej przez Wnioskodawczynię z Nabywcą.

W ocenie Sądu, udzielenie pełnomocnictw nie służyło już podniesieniu wartości nieruchomości i zwiększeniu jej atrakcyjności dla potencjalnego nabywcy, który miałby być nadal poszukiwany, bo taki nabywca już pojawił się i zawierając umowę przedwstępną wyraził co do zasady wolę nabycia przedmiotowej nieruchomości.

Z powyższego wynika, że wszelkie umocowania udzielone nabywcy nie były nakierowane na podwyższenie atrakcyjności nieruchomości, nie był to ciąg zorganizowanych działań w celu maksymalizacji dochodu. Przeciwnie, działania te były podejmowane przez nabywcę w celach związanych z jego interesem faktycznym i prawnym, sprowadzającym się do zapewnienia możliwości realizacji inwestycji, którą planował wykonać na nabywanej nieruchomości. Wszak umowa przedwstępna musi zawierać essentialia negotii umowy przyrzeczonej, w tym w przypadku umowy sprzedaży przede wszystkim cenę."

Zatem dla oceny, czy Pani działanie spełnia definicję pozarolniczej działalności gospodarczej nie mają znaczenia jakiekolwiek upoważnienia, zezwolenia, zgody czy pełnomocnictwa udzielone dla Kupującego, ze względu na Umowę, które strony uprzednio zawarły.

Planowana transakcja ma charakter incydentalny, a ponadto nie podejmowała Pani działań przygotowawczych, jej zaangażowanie ograniczało się i ogranicza do roli strony transakcji, czyli wyrażenia zainteresowania ofertą i sformalizowania ustaleń biznesowych przed zawarciem przyrzeczonej umowy sprzedaży (zawartych w Umowie, z uwzględnieniem zmian do niej), w tym udzielenia stronie kupującej upoważnień do działań koniecznych do przeprowadzenia transakcji.

W żaden sposób nie zachęcała Pani Spółki ani innych podmiotów do kupna Nieruchomości, nie dawała Pani ogłoszeń i nie poszukiwała nabywców w inny sposób. W tym stanie rzeczy uważa Pani, że nie podejmowała i nie podejmuje działań, które charakteryzują się ciągłością i zorganizowaniem koniecznymi do uznania, że prowadzi działalność gospodarczą w rozumieniu Ustawy o PIT, a tym samym sprzedaż Nieruchomości nie nastąpi w ramach prowadzonej działalności (o charakterze handlowym czy usługowym, czy jakimkolwiek innym). Ponadto, do zdarzenia przyszłego i elementów stanu faktycznego opisanych we Wniosku nie znajdzie zastosowania art. 10 ust. 2 Ustawy o PIT.

Mimo zatem, że sprzedaż Nieruchomości nastąpi w Pani imieniu własnym, to nie można jej uznać za Pani działalność gospodarczą w rozumieniu Ustawy o PIT. Nie prowadziła Pani w sposób profesjonalny zorganizowanego i ciągłego działania w celu przygotowania Nieruchomości do sprzedaży.

Za powyższym przemawiają w szczególności następujące fakty: (i) sprzedaż Nieruchomości nastąpi po upływie długiego okresu czasu od jej nabycia, (ii) sposób jej nabycia (zakup jako osoba fizyczna, na prywatne potrzeby) do Pani majątku prywatnego bez zamiaru prowadzenia na tych gruntach działalności gospodarczej, (iii) Kupujący sam zgłosił się do Pani z ofertą kupna Nieruchomości (za pośrednictwem biura nieruchomości), (iv) nie prowadziła Pani działań marketingowych, (v) Nieruchomość nie jest wydzierżawiona ani wynajmowana, (vi) udzielenie przez Panią upoważnień, zezwoleń czy zgód było warunkiem koniecznym do planowanej sprzedaży Nieruchomości, postawionym przez stronę kupującą. Całokształt okoliczności, a w szczególności zakres, stopień zaangażowania i cel Pani działania wskazuje, że zarówno planowana sprzedaż Nieruchomości, jak i wszelkie okoliczności tej sprzedaży, opisane w niniejszym Wniosku należą do zakresu nieprofesjonalnego zadysponowania majątkiem prywatnym.

Ponieważ od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie Nieruchomości przez Pani upłynęło więcej niż 5 lat, przychód ze sprzedaży Nieruchomości nie stanowi źródła przychodu dla celów PIT, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 Ustawy o PIT. Sprzedaż nieruchomości nie jest ponadto dokonywana w ramach prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej. W konsekwencji sprzedaż Nieruchomości nie będzie opodatkowana PIT po Pani stronie.

Wskazuje Pani, że w stosunku do opisanego zdarzenia przyszłego wydana została interpretacja indywidualna (sygn. 0111-KDIB3-1.4012.332.2023.3.KO) w zakresie VAT, zgodnie z którą wyłącznie dla celów Ustawy o VAT Sprzedająca działać będzie jako podatnik VAT. Należy mieć na względzie, że nie powoduje to automatycznego uznania, że prowadzi Pani działalność gospodarczą dla celów PIT.

Przepisy Ustawy VAT zawierają bowiem własną, inną od zawartej w Ustawie PIT, definicję działalności gospodarczej. Oznacza to, że możliwe są sytuacje, w których podatnik nie prowadzi działalności gospodarczej dla celów PIT (w rozumieniu Ustawy o PIT), a mimo to jego działania traktowane są dla celów VAT jako podlegające temu podatkowi. Sytuacje takie są powszechnie spotykane w praktyce i istnieje rozbudowana i ugruntowana linia orzecznicza organów podatkowych i sądów potwierdzająca, że ta sama dostawa może być zakwalifikowana jako podlegająca VAT i zarazem jako niestanowiąca działalności gospodarczej dla celów PIT.

Wskazuje Pani chociażby na następujące interpretacje i orzeczenia, w których organy podatkowe odniosły się do autonomicznego charakteru przepisów Ustawy o PIT i Ustawy o VAT:

  • interpretację indywidualną z dnia 3 października 2022 r., sygn. 0115-KDIT3.4011.536.2022.2.AWO;
  • interpretacja indywidualna z dnia 2 czerwca 2020 r., sygn. nr 0113-KDIPT2-2.4011.291.2020.3.MK.
  • wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 24 listopada 2020 r., sygn. II FSK 1956/18;
  • wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 31 sierpnia 2020 r., sygn. II FSK 1453/18;
  • wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 14 lipca 2020 r., sygn. akt II FSK 749/18.

Mając na uwadze powyższą analizę oraz powołane argumenty, wnosi Pani o potwierdzenie, że przychód powstały w zw. ze sprzedażą Nieruchomości nie będzie opodatkowany PIT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pani we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wyraźnie rozróżnia źródła przychodów oraz sposób opodatkowania dochodów z poszczególnych źródeł. Stosownie art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dowodowym od osób fizycznych:

Źródłami przychodów są:

  • pozarolnicza działalność gospodarcza (pkt 3),
  • odpłatne zbycie (pkt 8), z zastrzeżeniem ust. 2:

a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c)prawa wieczystego użytkowania gruntów

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych formułuje generalną zasadę, że odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości - dokonane poza działalnością gospodarczą - przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, skutkuje powstaniem przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Tym samym, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości nastąpi po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie - nie powstaje przychód w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

Zatem, przychód z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości lub jej części oraz udziału w nieruchomości nie powstanie, jeżeli spełnione są łącznie dwa warunki:

  • odpłatne zbycie nieruchomości nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej (nie stanowi przedmiotu działalności gospodarczej) oraz
  • zostało dokonane po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie.

Odrębnym źródłem przychodów jest, wskazana w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, pozarolnicza działalność gospodarcza.

Pojęcie pozarolniczej działalności gospodarczej zostało zdefiniowane w art. 5a pkt 6 ww. ustawy. Zgodnie z tym przepisem:

Działalność gospodarcza albo pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Wskazać należy, że treść definicji zawartej w wyżej cytowanym art. 5a pkt 6 ww. ustawy, daje podstawę by przyjąć, że dla uznania określonej działalności za działalność gospodarczą, konieczne jest m.in. łączne spełnienie trzech warunków: po pierwsze, dana działalność musi być działalnością zarobkową, po drugie, działalnością wykonywaną w sposób zorganizowany oraz, po trzecie, działalność ta musi być wykonywana w sposób ciągły.

Działalność jest wtedy zarobkowa, gdy jest zdolna do potencjalnego generowania zysku, a jej przeznaczeniem jest zapewnienie określonego dochodu. Działalność musi być tak prowadzona i ukierunkowana, aby była w stanie zyski faktycznie osiągnąć. Jednakże, brak zysku z podjętych działań noszących znamiona działalności gospodarczej nie oznacza, że działalność taka nie była faktycznie prowadzona. Prowadzenie działalności gospodarczej zawsze wiąże się z ryzykiem nieosiągnięcia dochodów. Zarobkowego charakteru nie mają działania, których wyłącznym celem jest zaspokojenie własnych potrzeb osoby podejmującej określone czynności.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wymagają również, aby czynności wykonywane były w sposób zorganizowany i ciągły, przy czym możliwe jest osiąganie dochodów z tego rodzaju działalności bez spełnienia niektórych formalnych elementów organizacji (np. rejestracji urzędowej), gdyż prowadzenie działalności gospodarczej jest kategorią obiektywną, niezależnie od tego, jak działalność tę ocenia sam prowadzący ją podmiot i jak ją nazywa oraz czy dopełnia ciążących na nim obowiązków z działalnością tą związanych.

Co do kryterium ciągłości w wykonywaniu działalności gospodarczej, to jego wprowadzenie przez ustawodawcę miało na celu wyeliminowanie z pojęcia działalności gospodarczej przedsięwzięć o charakterze incydentalnym i sporadycznym. Ciągłość w wykonywaniu działalności gospodarczej oznacza względnie stały zamiar jej wykonywania. Nie wyklucza on jednak możliwości prowadzenia działalności gospodarczej tylko sezonowo lub do czasu osiągnięcia postawionego przez dany podmiot celu i to bez względu na okres, w którym cel ten miałby być realizowany.

Do zachowania ciągłości wystarczające jest, aby z całokształtu okoliczności sprawy wynikał zamiar powtarzania określonego zespołu konkretnych działań w celu osiągnięcia efektu w postaci zarobku.

Natomiast, przez powtarzalność rozumie się cały szereg wielokrotnie powtarzanych czynności podejmowanych w konkretnym celu. Taki zespół wielokrotnie powtarzanych czynności (nie zaś czynności sporadyczne, oderwane od siebie, niepowiązane ze sobą) w dziedzinie wytwórczej, usługowej lub handlowej podejmowanych w celach zarobkowych i na własny rachunek, można uznać za prowadzenie działalności gospodarczej.

Na pojęcie „zorganizowanie” w rozumieniu art. 5a pkt 6 ww. ustawy składa się zespół celowych, uporządkowanych czynności o charakterze profesjonalnym, realizowanych w ramach mniej lub bardziej wyodrębnionej struktury, mieszczących się zarówno w tzw. fazie przygotowawczej, związanej z uruchomieniem określonych działalności, jak i w fazie realizacji.

Zatem każde działanie spełniające wskazane wyżej przesłanki, stanowi w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pozarolniczą działalność gospodarczą, niezależnie od tego czy podatnik dokonał jej rejestracji.

W szczególności działania podatnika wypełniają definicję działalności gospodarczej, gdy podejmuje on pośrednio lub bezpośrednio aktywne czynności w zakresie sprzedaży nieruchomości (zarówno w fazie przygotowawczej, jak i w okresie realizacji) angażując środki podobne do wykorzystywanych przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą. Istotne znaczenie, choć nie decydujące, mają również poszczególne elementy zdarzenia będące efektem aktywnych działań podatnika, np. to w jaki sposób i w jakim celu zostaną nabyte lub wytworzone składniki majątku będące przedmiotem sprzedaży (w drodze zakupu, spadku, darowizny), to czy zostaną nabyte de facto na cele inwestycyjne celem czerpania zysków z najmu lub sprzedaży, czy przede wszystkim na potrzeby osobiste podatnika i jego najbliższej rodziny.

Przy czym każdy przypadek należy oceniać indywidualnie, mając na względzie całokształt okoliczności faktycznych danej sprawy, a więc wszystkie działania podejmowane przez podatnika, a nie tylko poszczególne czynności, pojedyncze elementy stanu faktycznego.

Przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości może zatem stanowić przychód z dwóch źródeł, tj. z pozarolniczej działalności gospodarczej (art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) lub z odpłatnego zbycia nieruchomości, o którym mowa w cyt. art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ww. ustawy. Zakwalifikowanie do źródła przychodu ma ogromne znaczenie dla ustalenia chociażby takich kwestii, jak sposób opodatkowania przychodu, możliwość odliczenia kosztów jego uzyskania, możliwość skorzystania ze zwolnień przedmiotowych itp. W pewnych sytuacjach możliwe jest występowanie wątpliwości, do jakiego źródła przychodów należy zakwalifikować danego rodzaju przychód. Przy czym, jeden i ten sam przychód stanowić może przychód wyłącznie z jednego źródła. Ponadto nie jest możliwa sytuacja, w której ten sam przychód będzie np. zakwalifikowany częściowo do jednego źródła, a częściowo do innego.

Przyjęcie, że dana osoba fizyczna sprzedając nieruchomości (działki) działa w charakterze podatnika prowadzącego działalność gospodarczą wymaga ustalenia, że jej działalność w tym zakresie przybiera formę zawodową (profesjonalną), czego przejawem jest taka aktywność tej osoby w zakresie obrotu nieruchomościami, która może wskazywać, że jej czynności przybierają formę zorganizowaną, np. nabycie nieruchomości, podział nieruchomości, wystąpienie o pozwolenie na budowę, uzbrojenie terenu, itp.

Wobec powyższego, w celu właściwego zakwalifikowania skutków działań podjętych przez Panią do właściwego źródła przychodu należy ocenić zamiar, okoliczności i cel działań związanych z odpłatnym zbyciem nieruchomości (działek), o których mowa we wniosku.

Pani wątpliwość budzi kwestia, czy planowana przez Panią sprzedaż działek nr 5 i 6 podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Jest Pani zdania, że przychód należy zaliczyć do źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i w związku z powyższym nie powstanie u Pani przychód z tytułu transakcji sprzedaży działek, z uwagi na upływ okresu wskazanego w tym przepisie.

Zatem, w celu ustalenia prawidłowego źródła przychodów z tytułu przychodów uzyskanych z planowanej sprzedaży należy rozważyć, czy czynności sprzedaży powyższych nieruchomości, mają znamiona pozarolniczej działalności gospodarczej.

Jak już wcześniej wyjaśniono, na związek uzyskiwanych przychodów ze źródłem wymienionym w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych może wskazywać, rozpatrywany całościowo, zespół powiązanych ze sobą działań podatnika, powtarzalnych, uporządkowanych, konsekwentnie prowadzących do osiągnięcia zysku, w szczególności łącznie polegających na wielokrotnym nabywaniu nieruchomości, ich zaawansowanym przygotowaniu do sprzedaży (tzn. w sposób wykraczający poza zwykły zarząd mieniem), wielokrotnym zbywaniu w celu zarobkowym odpowiednio przygotowanych nieruchomości. Brak jest natomiast podstaw, aby podejmowane przez podatnika czynności mieszczące się w zwykłym zarządzie własnym majątkiem, tzn. mające na celu prawidłowe, racjonalne gospodarowanie tym majątkiem, kwalifikować jako prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 5a pkt 6 tej ustawy.

W konsekwencji, o zaliczeniu uzyskanych przez podatnika przychodów ze sprzedaży nieruchomości do źródła wymienionego w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie mogą w sposób zasadniczy i wyłączny decydować takie okoliczności jak: podział działek na mniejsze, zniesienie współwłasności tych działek, wcześniejsza sprzedaż jednej działki czy dzierżawa działek.

Zarobkowego charakteru nie mają działania, których wyłącznym celem jest zaspokojenie własnych potrzeb osoby podejmującej określone czynności, czy też jej rodziny. Zatem sprzedaż, nawet wielokrotna, przedmiotów z majątku prywatnego osoby fizycznej, które nie są związane z działalnością gospodarczą oraz nie były nabyte w celu ich odsprzedaży, nie stanowi działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W analizowanej sprawie, czynności podejmowane przez Panią wskazują, że nie mają one charakteru profesjonalnego działania przypisywanego przedsiębiorcom i mieszczą się w zwykłych działaniach związanych z właściwym zarządem własnym majątkiem.

Nie prowadzi Pani w sposób profesjonalny zorganizowanego i ciągłego działania w celu przygotowania działek do sprzedaży, nie wpływała Pani na sposób ich zagospodarowania, nie ponosiła Pani kosztów na uatrakcyjnienie Nieruchomości, nie prowadziła Pani działań marketingowych w celu sprzedaży Nieruchomości, nie reklamowała Pani Nieruchomości w ogłoszeniach internetowych lub prasowych. Nie wykorzystywała Pani Nieruchomości w działalności gospodarczej. Sprzedaż nastąpi po upływie długiego czasu od ich nabycia.

W konsekwencji, istotą Pani działań nie jest prowadzenie działalności gospodarczej, lecz zwykły zarząd majątkiem.

W związku z powyższym należy uznać, że skutki podatkowe odpłatnego zbycia działek nr 5 i 6 należy ocenić w kontekście przesłanek wynikających z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy, decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych ma forma prawna ich nabycia oraz moment nabycia.

Za datę nabycia nieruchomości, należy w Pani sytuacji przyjąć datę 20 września 1995 roku kiedy nabyła Pani przedmiotową nieruchomość na podstawie umową sprzedaży.

W konsekwencji przychód ze sprzedaży nieruchomości (działek nr 5 i 6) nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych z uwagi na upływ pięcioletniego okresu wymienionego w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Na powyższe nie ma wpływu podział nieruchomości, w wyniku którego następuje zmiana powierzchni działki oraz numerów ewidencyjnych. Wydzielenie działek z nieruchomości gruntowej nie powoduje zmiany jej właściciela. Na skutek dokonania tej czynności nie następuje przeniesienie prawa własności działki, a więc nie dochodzi do jej nabycia.

Mając na uwadze przywołane przepisy oraz opis sprawy należy uznać, że przychody z planowanej przez Panią sprzedaży działek nr 5 i 6 nie będą uzyskane ze źródła pozarolnicza działalność gospodarcza określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji przychód ze sprzedaży przedmiotowych działek nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych z uwagi na upływ pięcioletniego okresu wymienionego w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. 2022 r. poz. 2651 ze zm.).