Udział pracowników w wydarzeniach edukacyjnych sfinansowanych przez Państwa stanowić będzie przychód ze stosunku pracy, zwolniony z podatku dochodoweg... - Interpretacja - 0114-KDIP3-2.4011.737.2023.3.AC

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 13 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.737.2023.3.AC

Temat interpretacji

Udział pracowników w wydarzeniach edukacyjnych sfinansowanych przez Państwa stanowić będzie przychód ze stosunku pracy, zwolniony z podatku dochodowego od osób fizycznych. Nie będą Państwo zobowiązani do obliczenia i pobrania zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych od ww. świadczeń.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

8 sierpnia 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 8 sierpnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy obowiązków płatnika z tytułu odliczania i pobierania zaliczek na podatek dochodowy. Uzupełnili go Państwo – na wezwanie organu - pismem z 2 października 2023 r. (wpływ 2 października 2023 r.). Pismem z 2 października 2023 r. wycofali Państwo pytania nr 2 i nr 4 sformułowane we wniosku.

Opis i uzupełnienie zdarzenia przyszłego

(…) Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą przy ul. (…), zarejestrowana w rejestrze przedsiębiorców prowadzonym przez Sąd Rejonowy (…) Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: (…), NIP: (…), REGON: (…) jest osobą prawną zarejestrowaną i działającą na podstawie prawa Rzeczypospolitej Polskiej. Są Państwo polskim rezydentem podatkowym i podlegają w Polsce opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych od całości swoich dochodów w Polsce zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym osób prawnych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2587 z późn. zm.). Głównym przedmiotem Państwa działalności jest tworzenie na zlecenie przedmiotów własności intelektualnej (...) oraz świadczenie związanych z tym usług. Spółka jest pracodawcą w rozumieniu art. 3 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2022 r. poz. 1510 z późn. zm.; (dalej: Kodeks pracy). Zgodnie ze stanem na dzień dzisiejszy, liczba Państwa pracowników wynosi ponad (...) osób. Pracownicy podlegają w Polsce opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. 1991 Nr 80, poz. 350 z póżn. zm.). Spółka jako pracodawca na podstawie art. 17, art. 94 ust. 1 pkt. 6 oraz art. 103 [1] Kodeksu pracy planuje skierować pracowników na odpowiednie szkolenia, kursy, studia, konferencji i inne (dalej: wydarzenia edukacyjne), tzn. na podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracownika. Wydarzenia edukacyjne są nierozerwalną częścią procesu rozwoju zawodowego pracownika oraz Państwa działalności. Ze względu na różnorodność wykonywanych funkcji przez pracownika, ciągły rozwój technologiczny, istnieje potrzeba poszerzania wiedzy, zdobywania nowych umiejętności i zdolności, które są niezbędne do opanowania nowych, nowoczesnych metod rozwiązywania zadań zawodowych. Koniecznym celem skierowania pracownika przez Państwa na wydarzenia edukacyjne jest:

  • zapewnianie prawidłowego funkcjonowania i utrzymania wysokiego poziomu produkowanych (...);
  • zapewnianie znajomości przez pracowników aktualnego kształtu oraz wiedzy o nowoczesnych trendach w projektowaniu (...), mechanikach, grafikach, programowaniach;
  • podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracowników wspierającej zwiększyć swoje umiejętności i wiedzę, co z kolei prowadzi do bardziej wydajnego i produktywnego wykonywania swoich obowiązków;
  • zwiększona produktywność
  • pracownicy posiadający zaktualizowaną wiedzę i umiejętności stają się bardziej kompetentni w swojej pracy.

Zwiększona produktywność sprzyja wykonywaniu zadań bardziej efektywnie i zmniejszeniu możliwości wystąpienia błędów, co może poprawić jakość produkowanych (...), co w końcu spowoduje zwiększenie przychodów Spółki. Wysoka kwalifikacja pracownika - to zwiększona produktywność, co w końcu prowadzi do osiągnięcia przyszłych przychodów Spółki, ich wzrostu, również zachowanie źródłowe przychodów. Brak aktualizowania wiedzy przez pracowników może skutkować niepoprawnym ich realizowaniem, a tym samym znacznymi stratami dla Spółki na skutek urzeczywistnienia się wyżej wskazanych ryzyk. Pracownicy po rozpoczęciu zatrudnienia w Spółce mogą zostać skierowani na wydarzenia edukacyjne, w ramach których mogą zdobyć wiedzę z zakresu m.in.: programowania; projektowania (...), tworzenia treści (...), oskryptowania (...), tworzenia prototypów (...) testowania i inne. Ww. wydarzenia będą mieć bezpośredni związek z Państwa działalnością gospodarczą, ponieważ ich tematyka będzie związana z tworzeniem przedmiotów własności intelektualnej (...). Wydatki poniesione w związku ze skierowaniem pracowników na wydarzenia edukacyjne będą w pełni (100%) finansowane ze środków obrotowych Spółki oraz będą udokumentowane fakturami lub rachunkami. Wydarzenia edukacyjne będą organizowane na podstawie Rozdziału III Kodeksu pracy (w szczególności na podstawie art. 103 [1]), z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą oraz bezpośrednio związane z obowiązkami zawodowymi pracownika. Konieczny cel — podnoszenie kwalifikacji pracownika, zwiększenie wiedzy zawodowej, zwiększenie wydajności pracowników, co ostatecznie doprowadzi do wzrostu przychodów Spółki. W celu odpowiedniego udokumentowania wydatków, związanych z wydarzeniami edukacyjnymi, Spółka przeanalizowała obecne praktyki i sporządza następne dokumenty:

a)  umowy z placówką, która organizuje wydarzenie edukacyjne;

b)  faktury;

c)  skierowania do odbycia szkolenia;

d)  otrzymane przez pracownika potwierdzenie uczestnictwa w wydarzeniu (certyfikat, dyplom lub inne).

Wydatki na wydarzenia edukacyjne nie zostaną zwrócone, ponieważ Spółka planuje je finansować w pełni (100%) wyłącznie z własnych środków obrotowych. Nie planują Państwo podpisywać odrębnych umów z pracownikami podnoszącymi kwalifikacje na podstawie art. 103 [4] Kodeksu pracy, jak również nie planują zobowiązywać pracowników do zwrotu kosztów poniesionych przez pracodawcę (Spółkę, Wnioskodawcę), w tym w przypadkach przewidywanych art. 103 [5] Kodeksu pracy. 

Uczestnictwo w wydarzeniach edukacyjnych będzie przewidziane wyłącznie dla pracowników (w rozumieniu art. 2 Kodeksu pracy) Spółki, z którymi podpisana jest umowa o pracę. Członkowie organu wykonawczego Spółki (funkcjonujący w Spółce Zarząd (…) Sp. z o.o.), którzy nie są pracownikami Spółki, nie będą skierowani na wydarzenia edukacyjne. Jednocześnie w Spółce nie są ustanowione ani rada nadzorcza, ani komisja rewizyjna. 

Przez "inne" wydarzenia edukacyjne należy rozumieć wydarzenia, którzy mają:

a)  charakter edukacyjny;

b)  temat związany z działalnością Spółki;

c)  na celu podnoszenie kwalifikacji pracownika, zdobywanie przez niego nowej wiedzy, otrzymanie nowoczesnej kompetencji oraz doświadczenia w dziedzinie działalności Spółki (np. mogą to być seminaria, warsztaty, webinaria, wykłady, kursy, konferencje i inne).

Pytania

1.Czy wydatki poniesione na wydarzenia edukacyjne stanowią przychód dla pracowników i powodują dla Spółki obowiązek obliczenia i pobrania zaliczek na podatek dochodowy?

2.Czy wydatki poniesione na wydarzenia edukacyjne będą mogły zostać zaliczone przez Spółkę) do kosztów uzyskania przychodów w ramach podatku dochodowego od osób prawnych?

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie nr 1 dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych. W zakresie pytania nr 2 dotyczącego podatku dochodowego od osób prawnych zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Państwa stanowisko w sprawie

Na podstawie art. 17 i art. 94 ust. 1 pkt. 6 Kodeksu pracy są Państwo zobowiązani ułatwiać pracownikom podnoszenie kwalifikacji zawodowych.

Zgodnie z art. 103 [1] § 1 Kodeksu pracy przez podnoszenie kwalifikacji zawodowych rozumie się zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności przez pracownika, z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą.

Zgodnie z art. 11 ust. 1 oraz art. 12 ust. 1 Ustawy o PIT udział pracownika w wydarzeniu edukacyjnym przez Państwa opłaconym jest przychodem pracownika ze stosunku pracy, który stanowi wartość otrzymanych świadczeń w naturze. To znaczy, że wartość wszystkich wymienionych we wniosku wydatków poniesionych na wydarzenia edukacyjne stanowić będzie przychód pracownika ze stosunku pracy w rozumieniu art. 11 ust. 1 oraz art. 12 ust. 1 Ustawy o PIT.

Jednak na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 90 Ustawy o PIT wolna od podatku dochodowego jest wartość świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych. W przypadku wydarzeń edukacyjnych, odrębnym przepisem będzie Kodeks pracy, w szczególności art. 103 [1] – 103 [6]. Jak wskazane we wniosku, koniecznym celem wydarzenia edukacyjnego jest podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracownika zgodnie z art. 103 [1] Kodeksu pracy.

Wydatki poniesione na wydarzenia edukacyjne stanowić będą przychód pracownika ze stosunku pracy w rozumieniu art. 11 ust. 1 oraz art. 12 ust. 1 Ustawy o PIT, jednak na podstawie art. 21 ust. 1 pkt. 90 ww. przychód wolny od podatku dochodowego. Spółka nie ma obowiązku obliczania i pobierania zaliczki na podatek dochodowy.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 5252a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Źródłami przychodów są: stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta.

W myśl art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15art. 17 ust. 1 pkt 6, 9, 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, pkt 11, art. 19, art. 25b, art. 30caart. 30da i art. 30f, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Jak stanowi art. 12 ust. 4 ww. ustawy:

Za pracownika w rozumieniu ustawy uważa się osobę pozostającą w stosunku służbowym, stosunku pracy, stosunku pracy nakładczej lub spółdzielczym stosunku pracy.

Do przychodów ze stosunku pracy zalicza się każde świadczenie, które pracownik otrzymał w związku z faktem pozostawania w stosunku pracy z pracodawcą. Do przychodów ze stosunku pracy zalicza się więc zarówno otrzymane przez pracownika pieniądze, jak i wartość pieniężną świadczeń w naturze, świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Przychodem pracownika są wszystkie otrzymywane przez niego świadczenia, wynikające z zawartej umowy, bądź mające związek z wykonywaniem przez niego pracy.

Co do zasady wartość świadczeń otrzymanych przez pracownika na dokształcanie i podnoszenie kwalifikacji zawodowych stanowi przychód ze stosunku pracy.

Stosownie do art. 32 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Zakłady pracy będące osobami fizycznymi, osobami prawnymi oraz jednostkami organizacyjnymi nieposiadającymi osobowości prawnej są obowiązane jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, z pracy nakładczej lub ze spółdzielczego stosunku pracy, z zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłacanych przez zakłady pracy lub z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej wypłacanej w spółdzielniach pracy.

Zgodnie z art. 38 ust. 1 tej ustawy:

Płatnicy, o których mowa w art. 32-35, przekazują, z zastrzeżeniem ust. 2 i 2a, kwoty pobranych zaliczek na podatek w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki, na rachunek urzędu skarbowego, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika wykonuje swoje zadania, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby. Jeżeli między kwotą potrąconego podatku a kwotą wpłaconego podatku występuje różnica, należy ją wyjaśnić w deklaracji, o której mowa w ust. 1a.

Natomiast w świetle art. 21 ust. 1 pkt 90 ww. ustawy:

Wolna od podatku dochodowego jest wartość świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych, z wyjątkiem wynagrodzeń otrzymywanych za czas zwolnienia z całości lub części dnia pracy oraz za czas urlopu szkoleniowego.

Przepis ten odsyła do tzw. „odrębnych przepisów” jedynie w zakresie formy przyznania przez pracodawcę wspomnianego świadczenia, nie ma zaś w nim mowy o żadnych warunkach, jakie powinien spełniać podmiot organizujący szkolenie.

Zatem okoliczność, że wspomniane zwolnienie stanowi wyjątek od opodatkowania źródła przychodu, jakim jest stosunek pracy oraz łącząc zwrot „zgodnie z odrębnymi przepisami” z przyznaniem świadczenia przez pracodawcę, to „przepisami odrębnymi”, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 90 ww. ustawy, są przede wszystkim regulacje art. 1031- art. 1036 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t. j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1465).

Podnoszenie kwalifikacji zawodowych w rozumieniu Kodeksu pracy oznacza zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności przez pracownika, z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą. Takie rozumienie podnoszenia kwalifikacji zawodowych współgra z innymi przepisami Kodeksu pracy, zgodnie z którymi kwalifikacje zawodowe pracowników wymagane do wykonywania pracy określonego rodzaju lub na określonym stanowisku są ustalane w przepisach wewnątrzzakładowych (np. w układzie zbiorowym pracy) lub w przepisach szczególnych. Przepisy te wskazują zatem, jakich kwalifikacji pracodawca może oczekiwać od pracowników przy wykonywaniu pracy określonego rodzaju lub na określonym stanowisku. Zatem, przepisy Kodeksu pracy dotyczą przede wszystkim podnoszenia kwalifikacji zawodowych w ramach pracy aktualnie wykonywanej przez pracownika, ale również będą mogły mieć zastosowanie w przypadku, gdy planowany jest awans pracownika lub też pracodawca zamierza zaproponować mu inne warunki pracy, np. pracę na innym stanowisku, ze względu na zmianę profilu działalności firmy.

W myśl art. 17 ustawy Kodeks pracy:

Pracodawca jest obowiązany ułatwiać pracownikom podnoszenie kwalifikacji zawodowych.

W myśl art. 1031 § 1 ww. ustawy:

Przez podnoszenie kwalifikacji zawodowych rozumie się zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności przez pracownika, z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą.

Natomiast art. 1033 ww. ustawy stanowi:

Pracodawca może przyznać pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe dodatkowe świadczenia, w szczególności pokryć opłaty za kształcenie, przejazd, podręczniki i zakwaterowanie.

Stosownie do art. 1034 § 1 i § 3 ww. ustawy:

Pracodawca zawiera z pracownikiem podnoszącym kwalifikacje zawodowe umowę określającą wzajemne prawa i obowiązki stron. Umowę zawiera się na piśmie.

Nie ma obowiązku zawarcia umowy, o której mowa w § 1, jeżeli pracodawca nie zamierza zobowiązać pracownika do pozostawania w zatrudnieniu po ukończeniu podnoszenia kwalifikacji zawodowych.

Na podstawie art. 1036 Kodeksu pracy:

Pracownikowi zdobywającemu lub uzupełniającemu wiedzę i umiejętności na zasadach innych, niż określone w art. 1031-1035, mogą być przyznane:

1)zwolnienie z całości lub części dnia pracy bez zachowania prawa do wynagrodzenia,

2)urlop bezpłatny

- w wymiarze ustalonym w porozumieniu zawieranym między pracodawcą i pracownikiem.

Regulacje zawarte w art. 1031-1036 Kodeksu pracy różnicują zatem zakres świadczeń przysługujących pracownikom w zależności od tego, czy pracownik:

  • podnosi kwalifikacje zawodowe z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą, bądź
  • zdobywa lub uzupełnia wiedzę i umiejętności z własnej inicjatywy.

Pracownikowi, który podnosi kwalifikacje zawodowe z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą przysługuje urlop szkoleniowy i zwolnienie z całości lub z części dnia pracy, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, które nie korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ponadto, z art. 174 § 1 ww. ustawy wynika, że:

Na pisemny wniosek pracownika pracodawca może udzielić mu urlopu bezpłatnego.

W czasie urlopu bezpłatnego stosunek pracy nie ustaje, ale zgodnie z wolą stron zostaje czasowo zawieszony. Istotą urlopu bezpłatnego, udzielonego na podstawie art. 174 Kodeksu pracy, jest zwolnienie pracownika z obowiązku wykonywania zatrudnienia i zwolnienie pracodawcy z obowiązku wypłacania wynagrodzenia.

Jak wynika z wniosku planują Państwo skierować pracowników na odpowiednie szkolenia, kursy, studia, konferencji (wydarzenia edukacyjne) na podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracownika. Pracownicy po rozpoczęciu zatrudnienia w Spółce mogą zostać skierowani na wydarzenia edukacyjne, w ramach których mogą zdobyć wiedzę z zakresu m.in.: programowania; projektowania (...), tworzenia treści (...), oskryptowania (...), tworzenia prototypów (...), testowania. Ww. wydarzenia będą mieć bezpośredni związek z Państwa działalnością gospodarczą, ponieważ ich tematyka będzie związana z tworzeniem przedmiotów własności intelektualnej (...). Wydatki poniesione w związku ze skierowaniem pracowników na wydarzenia edukacyjne będą w pełni (100%) finansowane ze środków obrotowych Spółki oraz będą udokumentowane fakturami lub rachunkami. Wydarzenia edukacyjne będą organizowane na podstawie Rozdziału III Kodeksu pracy (w szczególności na podstawie art. 103[1]), z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą oraz bezpośrednio związane z obowiązkami zawodowymi pracownika. Konieczny cel - podnoszenie kwalifikacji pracownika, zwiększenie wiedzy zawodowej, zwiększenie wydajności pracowników, co ostatecznie doprowadzi do wzrostu przychodów Spółki. W tym celu Spółka sporządza następne dokumenty: umowy z placówką, która organizuje wydarzenie edukacyjne, faktury, skierowania do odbycia szkolenia, otrzymane przez pracownika potwierdzenie uczestnictwa w wydarzeniu. Wydatki na wydarzenia edukacyjne nie zostaną zwrócone. Nie planują Państwo podpisywać odrębnych umów z pracownikami podnoszącymi kwalifikacje, jak również nie planują zobowiązywać pracowników do zwrotu poniesionych przez Państwa kosztów. Uczestnictwo w wydarzeniach edukacyjnych będzie przewidziane wyłącznie dla pracowników Spółki, z którymi podpisana jest umowa o pracę.

Zatem, udział pracowników w wydarzeniach edukacyjnych sfinansowanych przez Państwa stanowić będzie przychód ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy, zwolniony z podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W konsekwencji, nie będą Państwo zobowiązani do obliczenia i pobrania zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych od ww. świadczeń.

Zatem Państwa stanowisko jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Państwa i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Państwa sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i muszą się Państwo zastosować do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634; dalej jako „PPSA”).  

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).