Skutki podatkowe wycofania nieruchomości firmowych z ewidencji środków trwałych w prowadzonej działalności gospodarczej i przesunięcie ich do majątku ... - Interpretacja - 0115-KDIT3.4011.523.2023.2.KP

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 4 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.523.2023.2.KP

Temat interpretacji

Skutki podatkowe wycofania nieruchomości firmowych z ewidencji środków trwałych w prowadzonej działalności gospodarczej i przesunięcie ich do majątku prywatnego (w tym budynków, lokali) oraz możliwość opodatkowania ryczałtem ich wynajmu.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych - jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

22 sierpnia 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 11 sierpnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów uzyskiwanych z najmu nieruchomości. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 25 września 2023 r. (wpływ 29 września 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Jest Pan polskim rezydentem podatkowym. Jako osoba fizyczna prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą pod firmą: X, z siedzibą w A, przy ul. B (...), (...) C, NIP (...). Prowadzi Pan księgi rachunkowe.

Podstawową i przeważającą Pana działalnością jest produkcja maszyn i pił do obróbki drewna (przeważająca działalność gospodarcza w CEIDG - PKD 28.29.Z Produkcja pozostałych maszyn ogólnego przeznaczenia, gdzie indziej niesklasyfikowana).

Działa Pan także na rynku nieruchomości (wynajem nieruchomości), głównie w D i bliskiej okolicy, m.in. w E, F, G, H, ale także w I. Część budynków została zakupiona i wyremontowana, pozostałe wybudowane. Są to przede wszystkim hale produkcyjno-usługowo-magazynowe oraz budynki mieszkalne jednorodzinne i budynki mieszkalne wielorodzinne.

Wszystkie Pana nieruchomości są przeznaczone na wynajem. Niektóre budynki mieszkalne jednorodzinne i budynki mieszkalne wielorodzinne oraz grunt, na którym są posadowione, stanowią Pana majątek prywatny. Wynajem prywatny rozliczany jest w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Budynki stanowiące obecnie Pana majątek prywatny:

1.Budynek położony w D przy ul. (...), budynek mieszkalno-usługowo-handlowy użytkowany od lutego 2012 r. Budynek wybudowany na działkach prywatnych zakupionych w grudniu 2009 r.

2.Budynek położony w D przy ul. (...), budynek mieszkalno-usługowo-handlowy użytkowany od sierpnia 2014 r. Budynek wybudowany na działkach prywatnych zakupionych w grudniu 2009 r.

3.Budynek położony w D przy ul. (...), budynek mieszkalno-usługowy użytkowany od listopada 2016 r. Budynek wybudowany na działkach prywatnych zakupionych w lipcu 2014 r.

Pozostałe budynki stanowią Pana majątek firmowy. Przychody z ich wynajmu są rozliczane jako wynajem firmowy, w źródle przychodów „pozarolnicza działalność gospodarcza”; dochód opodatkowany jest podatkiem liniowym. Te budynki stanowią obecnie środki trwałe; ujęte są w prowadzonej przez Pana ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Budynki stanowiące obecnie Pana majątek firmowy:

1.Budynek położony w D przy ul. (...). Jest to budynek mieszkalny, sklasyfikowany wg KŚT pod symbolem 110, użytkowany od lutego 2022 r. Budynek został wybudowany przez Pana na działkach gruntu zakupionych prywatnie w marcu 2015 r. Działka ta nie jest ujęta w środkach trwałych i nie jest współwłasnością.

2.Budynek położony w D przy ul. (...). Jest to budynek mieszkalno-usługowo-handlowy, sklasyfikowany wg KŚT pod symbolem 103, użytkowany od listopada 2019 r. Budynek został wybudowany przez Pana na firmowych działkach stanowiących prawo wieczystego użytkowania gruntu zakupione we wrześniu 2015 r. Nie stanowią one współwłasności.

3.Budynek położony w D przy ul. (...). Jest to budynek mieszkalno-usługowo-handlowy, sklasyfikowany wg KŚT pod symbolem: 103 - część usługowa oraz pod symbolem 122 -lokale mieszkalne. Jest on użytkowany od stycznia 2022 r. Budynek został wybudowany przez Pana na firmowych działkach stanowiących prawo wieczystego użytkowania gruntu zakupione we wrześniu 2015 r. Nie stanowią one współwłasności.

4.Budynek w budowie - obecnie środek trwały w budowie - położony w D przy ul. (...). Jest to budynek mieszkalny - obecnie w budowie, budowany na firmowych działkach stanowiących prawo wieczystego użytkowania gruntu zakupione we wrześniu 2015 r.

Wymienione powyżej budynki stanowiące Pana majątek firmowy (poza budynkiem w budowie) ujęte są w Pana ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Planuje Pan przenieść/wycofać do Pana majątku prywatnego w/w budynki firmowe (nieruchomości firmowe), poprzez ich wycofanie z prowadzonej ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, oraz przeniesienie ich do majątku prywatnego, oraz opodatkowanie dalszego przychodu z ich wynajmu w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, zgodnie z art. 6 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Powyższe przeniesienie/wycofanie do Pana majątku prywatnego dotyczyć także będzie budynku w budowie - obecnie środka trwałego w budowie położonego w D przy ul. (...).

Przyczyną, uzasadnieniem ekonomicznym wycofania tych nieruchomości z działalności gospodarczej prowadzonej przez Pana jest m.in. uporządkowanie źródeł przychodów (rozdzielenie przychodów związanych z prowadzeniem podstawowej, przeważającej działalności gospodarczej oraz przychodów pasywnych w postaci wynajmu nieruchomości). W związku z tym, chciałby Pan również skorzystać z uproszczonej formy rozliczania uzyskiwanych z najmu przychodów, tj. w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

W Pana ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, tj. w Pana majątku firmowym, pozostaną: budynki przemysłowe, hale na wynajem, budynki usługowo- handlowe oraz grunt, na którym są posadowione. Część gruntów, na których zostały one wybudowane nie jest ujęta w ewidencji środków trwałych tylko stanowi własność prywatną.

W wyniku wycofania nieruchomości firmowych nastąpi przesunięcie majątku z majątku związanego z działalnością gospodarczą do majątku niezwiązanego z taką działalnością; nadal nieruchomości będą Pana własnością wynajmowanym w ramach istniejących lub nowych umów najmu. Po ich wycofaniu do Pana majątku prywatnego, nie będą one wynajmowane w ramach działalności gospodarczej, tj. nie będą stanowić składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.

Inne istotne uwarunkowania faktyczne:

1.Wycofanie nieruchomości firmowych nie będzie mieć związku z likwidacją działalności gospodarczej.

2.Wycofanie nieruchomości firmowych nie będzie mieć związku ze zmianą rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej.

3.Jest Pan zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT. Wynajem nieruchomości podlega podatkowi VAT (opodatkowaniu tym podatkiem bądź zwolnieniu od tego podatku).

4.W celu obsługi najemców nie będzie Pan zatrudniał pracowników, nie będzie korzystał z obsługi księgowej, obsługi zarządczej, ani nie będzie zawierał umów cywilnoprawnych.

5.W ewidencji środków trwałych pozostaną hale produkcyjne, magazynowe, budynki usługowo-handlowe. Część gruntów, na których zostały one wybudowane nie jest ujęta w ewidencji środków trwałych tylko stanowi własność prywatną.

6.Istotnym uzasadnieniem oraz celem wycofania nieruchomości firmowych będzie zabezpieczenie przyszłych potrzeb bytowych Pana i Pana rodziny. Ponadto sam wynajem i dochody z wynajmu służyć będą zapobiegnięciu stratom wynikającym z kosztów utrzymania nieruchomości (np. podatki od nieruchomości, przeglądy, ubezpieczenia) oraz naturalnej utraty wartości nieruchomości.

Uzupełnienie wniosku

Istniejące umowy najmu zostaną rozwiązane i w ich miejsce zostaną zawarte przez Pana jako osobę fizyczną, tj. poza pozarolniczą działalnością gospodarczą, nowe umowy najmu tych nieruchomości.

Umowy najmu zawarte będą z podmiotami, z którymi nie jest Pan w żaden sposób związany - nie jest ich wspólnikiem ani udziałowcem, nie jest związany z prowadzeniem spraw tych podmiotów.

Pytania

1.Czy wycofanie do Pana majątku prywatnego nieruchomości firmowych, w tym budynków firmowych stanowiących obecnie majątek firmowy, poprzez ich wycofanie z prowadzonej ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych oraz przeniesienie ich do Pana majątku prywatnego, będzie neutralne podatkowo w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dla Pana, tj. nie spowoduje po Pana stronie powstania przychodu podatkowego w podatku PIT?

2.Czy przychody z wynajmu nieruchomości, w tym budynków, lokali, o których mowa w pytaniu nr 1 będących składnikami majątku osobistego (po wycofaniu ich z ewidencji środków trwałych w prowadzonej działalności gospodarczej i przesunięciu do majątku prywatnego), stanowić będą przychody pochodzące ze źródła przychodów określonego w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT - tzw. „najem prywatny” i opodatkowane będą zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych (niezależnie od ewentualnego posiadania statusu czynnego podatnika podatku VAT i rozliczania VAT zgodnie z przepisami ustawy VAT)?

Pana stanowisko w sprawie

Ad 1.

W Pana ocenie, wycofanie do Pana majątku prywatnego nieruchomości firmowych, w tym budynków firmowych stanowiących obecnie majątek firmowy, poprzez ich wycofanie z prowadzonej ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych oraz przeniesienie ich do Pana majątku prywatnego, będzie neutralne podatkowo w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dla Pana, tj. nie spowoduje po Pana stronie powstania przychodu podatkowego w podatku PIT.

Stosownie do przepisów tej ustawy, odrębnymi źródłami przychodów są określone w art. 10 ust. 1 ustawy o PIT:

1.Pozarolnicza działalność gospodarcza (art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy),

2.Odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c)prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d)innych rzeczy,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Na podstawie do treści art. 10 ust. 2 pkt 3 powołanej ustawy, przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.

Jak wynika z art. 10 ust. 3 ustawy o PIT, przepisy ust. 1 pkt 8 mają zastosowanie do odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 tej ustawy, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Natomiast, w myśl art. 14 ust. 2 pkt 1 tej ustawy, przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia składników majątku będących:

a)środkami trwałymi albo wartościami niematerialnymi i prawnymi, podlegającymi ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,

b)składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1 500 zł,

c)składnikami majątku, które ze względu na przewidywany okres używania równy lub krótszy niż rok nie zostały zaliczone do środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych,

d)składnikami majątku stanowiącymi spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego lub udział w takim prawie, które zgodnie z art. 22n ust. 3 nie podlegają ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych

- wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą lub przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

Zgodnie z art. 14 ust. 2c powołanej ustawy, do przychodów, o których mowa w ust. 2 pkt 1, nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie. Przepis art. 30e stosuje się odpowiednio.

Przychodami z działalności gospodarczej są więc zarówno przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą składników majątku, do których odnosi się art. 14 ust. 2 pkt 1 (z zastrzeżeniem ust. 2c) ustawy o PIT, jak i przychody uzyskane ze sprzedaży tych składników majątku, które zostały z działalności gospodarczej z różnych względów wycofane. Jeżeli jednak między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia upłynęło 6 lat, to przychód ze sprzedaży tych składników majątku nie stanowi przychodu ze źródła jakim jest działalność gospodarcza.

Do powyższego źródła przychodów nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia składników majątku określonych w art. 14 ust. 2c ustawy. Przychód z ich odpłatnego zbycia może być jednak - w określonym czasie - zakwalifikowany do źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w związku z art. 10 ust. 3 tej ustawy.

Wszystkie Pana nieruchomości są przeznaczone na wynajem. Niektóre budynki mieszkalne jednorodzinne i budynki mieszkalne wielorodzinne oraz grunt, na którym są posadowione, stanowią Pana majątek prywatny. Wynajem prywatny rozliczany jest w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Budynki stanowiące obecnie Pana majątek prywatny:

1.Budynek położony w D przy ul. (...), budynek mieszkalno-usługowo-handlowy użytkowany od lutego 2012 r. Budynek wybudowany na działkach prywatnych zakupionych w grudniu 2009 r.

2.Budynek położony w D przy ul. (...), budynek mieszkalno-usługowo-handlowy użytkowany od sierpnia 2014 r. Budynek wybudowany na działkach prywatnych zakupionych w grudniu 2009 r.

3.Budynek położony w D przy ul. (...), budynek mieszkalno-usługowy użytkowany od listopada 2016 r. Budynek wybudowany na działkach prywatnych zakupionych w lipcu 2014 r.

Pozostałe budynki stanowią Pana majątek firmowy. Przychody z ich wynajmu są rozliczane jako wynajem firmowy, w źródle przychodów „pozarolnicza działalność gospodarcza”; dochód opodatkowany jest podatkiem liniowym. Te budynki stanowią obecnie środki trwałe; ujęte są w prowadzonej przez Pana ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Budynki stanowiące obecnie Pana majątek firmowy:

1.Budynek położony w D przy ul. (...). Jest to budynek mieszkalny, sklasyfikowany wg KŚT pod symbolem 110, użytkowany od lutego 2022 r. Budynek został wybudowany przez Pana na działkach gruntu zakupionych prywatnie w marcu 2015 r. Działka ta nie jest ujęta w środkach trwałych i nie jest współwłasnością.

2.Budynek położony w D przy ul. (...). Jest to budynek mieszkalno-usługowo-handlowy, sklasyfikowany wg KŚT pod symbolem 103, użytkowany od listopada 2019 r. Budynek został wybudowany przez Pana na firmowych działkach stanowiących prawo wieczystego użytkowania gruntu zakupione we wrześniu 2015 r. Nie stanowią one współwłasności.

3.Budynek położony w D przy ul. (...). Jest to budynek mieszkalno-usługowo-handlowy, sklasyfikowany wg KŚT pod symbolem: 103 - część usługowa oraz pod symbolem 122 - lokale mieszkalne. Jest on użytkowany od stycznia 2022 r. Budynek został wybudowany przez Pana na firmowych działkach stanowiących prawo wieczystego użytkowania gruntu zakupione we wrześniu 2015 r. Nie stanowią one współwłasności.

4.Budynek w budowie - obecnie środek trwały w budowie - położony w D przy ul. (...). Jest to budynek mieszkalny - obecnie w budowie, budowany na firmowych działkach stanowiących prawo wieczystego użytkowania gruntu zakupione we wrześniu 2015 r.

Wymienione powyżej budynki stanowiące Pana majątek firmowy (poza budynkiem w budowie) ujęte są w Pana ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Planuje Pan przenieść/wycofać do Pana majątku prywatnego w/w budynki firmowe (nieruchomości firmowe), poprzez ich wycofanie z prowadzonej ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, oraz przeniesienie ich do majątku prywatnego, oraz opodatkowanie dalszego przychodu z ich wynajmu w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, zgodnie z art. 6 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Majątek osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą nie jest prawnie wyodrębniony od jej majątku osobistego. Z tej też przyczyny, przekazanie składnika majątku z prowadzonej działalności gospodarczej na potrzeby osobiste będzie neutralne na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych. Przez tę czynność (wycofanie wskazanego składnika majątku), nie uzyska Pan żadnego przysporzenia majątkowego. Wobec powyższego, czynność ta nie będzie skutkować po Pana stronie powstaniem obowiązku podatkowego na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tak też wynika z uchwały 7 sędziów NSA z dnia 24 maja 2021 r., II FPS 1/21.

Zbieżny z powyższym pogląd wyrażony został m.in. w:

1)Interpretacji indywidualnej z dnia 28 grudnia 2022 r. Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, 0113-KDIPT2-1.4011.806.2022.3. AP:

„Mając na uwadze powołane wyżej przepisy prawa podatkowego oraz opisany stan faktyczny stwierdzić należy, że wycofanie nieruchomości z majątku prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej do majątku prywatnego sprawi, że nieruchomości te nie będą stanowić już składników majątkowych tej działalności. Zatem, planowana czynność wycofania wskazanych we wniosku nieruchomości, z majątku prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej do majątku prywatnego nie będzie nosić w istocie cech zbycia, jak również nie będzie posiadać przymiotu odpłatności, o którym mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wobec powyższego, czynność ta nie będzie skutkować po Pana stronie powstaniem obowiązku podatkowego na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych”.

2)Interpretacji indywidualnej z dnia 14 lutego 2023 r. Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, 0115-KDIT3.4011.912.2022.4.AWO:

„Rozpatrując zatem kwestię opodatkowania podjętej przez Panią czynności, tj. wycofania składnika majątku z Pani działalności gospodarczej, należy zauważyć, że majątek osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą nie jest prawnie wyodrębniony od jej majątku osobistego. Z tej też przyczyny, przekazanie składnika majątku z prowadzonej działalności gospodarczej na potrzeby osobiste, nie powoduje skutków podatkowych w podatku dochodowym od osób fizycznych. Przez tę czynność (wycofanie wskazanego składnika majątku), nie uzyska Pani żadnego przysporzenia majątkowego. Wobec powyższego, czynność ta nie będzie skutkować po Pani stronie powstaniem obowiązku podatkowego na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych”.

Podsumowując

Wycofanie do Pana majątku prywatnego nieruchomości firmowych, w tym budynków firmowych stanowiących obecnie majątek firmowy, poprzez ich wycofanie z prowadzonej ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych oraz przeniesienie ich do Pana majątku prywatnego, będzie neutralne podatkowo w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dla Pana, tj. nie spowoduje po Pana stronie powstania przychodu podatkowego w podatku PIT.

Ad 2.

W Pana ocenie, przychody z wynajmu nieruchomości, w tym budynków, lokali, o których mowa w pytaniu nr 1 będących składnikami majątku osobistego (po wycofaniu ich z ewidencji środków trwałych w prowadzonej działalności gospodarczej i przesunięciu do majątku prywatnego), stanowić będą przychody pochodzące ze źródła przychodów określonego w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT - tzw. „najem prywatny” i opodatkowane będą zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych (niezależnie od ewentualnego posiadania statusu czynnego podatnika podatku VAT i rozliczania VAT zgodnie z przepisami ustawy VAT).

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o PIT, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wyraźnie rozróżnia źródła przychodów oraz sposób opodatkowania dochodów z poszczególnych źródeł.

Zgodnie z przepisem art. 10 ust. 1 pkt 3 i 6 tej ustawy, źródłami przychodów są:

-pozarolnicza działalność gospodarcza (pkt 3);

-najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą (pkt 6).

Pojęcie działalności gospodarczej zostało zdefiniowane w art. 5a pkt 6 ustawy o PIT. Zgodnie z tym przepisem, za pozarolniczą działalność gospodarczą uważa się działalność zarobkową wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową, polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż, polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych - prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9 ustawy.

Ponadto, zgodnie z art. 5b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;

2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;

3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 11 ustawy o PIT, przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz z innych umów o podobnym charakterze, składników majątku związanych z działalnością gospodarczą. Powołany powyżej przepis koreluje z art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT dotyczącym źródła przychodów, jakim jest najem, wykluczając z tego katalogu składniki majątku związane z działalnością gospodarczą.

Z powołanych powyżej przepisów wynika zatem, że najem dla celów podatkowych może być traktowany jako pozarolnicza działalność gospodarcza lub jako odrębne źródło przychodów, określone w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT.

Tak więc podatnicy mogą osiągać przychody z najmu niestanowiącego przedmiotu pozarolniczej działalności gospodarczej, jak i z najmu w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej. W obydwu przypadkach przychód jest osiągnięty na podstawie tego samego rodzaju stosunku cywilnoprawnego łączącego strony, jakim jest umowa najmu.

Najem stanowi odrębne od działalności gospodarczej źródło przychodów (art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT), choć może także istnieć najem, który prowadzony jest w ramach działalności gospodarczej (art. 10 ust. 1 pkt 3 tej ustawy). W przypadku, gdy przedmiotem najmu są składniki majątku związane z działalnością gospodarczą albo najem jest przedmiotem tej działalności, wynajmowanie nieruchomości zaliczane jest do źródła przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

W tym miejscu wskazać należy na uchwałę NSA z dnia 24 maja 2021 r., II FPS 1/21, gdzie wskazano: „To zatem podatnik decyduje o tym czy „powiązać” określone składniki swojego mienia z wykonywaniem działalności gospodarczej, czy też zachować je w zarządzie majątkiem niezwiązanym z działalnością gospodarczą i oddać np. w najem. (...) Przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze są zaliczane bez ograniczeń do źródła przychodów wymienionego w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, chyba że stanowią składnik majątkowy mienia osoby fizycznej, który został przez nią wprowadzony do majątku związanego z wykonywaniem działalności gospodarczej. Zasadą jest zatem kwalifikowanie przychodów do źródła - najem, a wyjątkiem sytuacja, w której podatnik, z uwagi na zakwalifikowanie składników majątku do kategorii „związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą” - do przychodów z działalności gospodarczej.”

W analizowanym zakresie wskazać należy na poglądy sądów administracyjnych:

1)wyrok NSA z dnia 9 marca 2016 r., II FSK 1423/14: „Przypisanie cech pozarolniczej działalności gospodarczej podatnikowi uzyskującemu przychody, które nie mogą być identyfikowane z transakcjami wymienionymi w art. 10 ust. 1 pkt 8 u.p.d.o.f., tj. takimi jak odpłatne zbycie (jak np. przychody z tytułu najmu i dzierżawy), nie jest wystarczające do zakwalifikowania takiego przychodu do źródła wymienionego w art. 10 ust. 1 pkt 3 u.p.d.o.f., tj. do pozarolniczej działalności gospodarczej, jeżeli podatnik dokonał wyboru innego źródła (np. do przychodu wymienionego w art. 10 ust. 1 pkt 6 u.p.d.o.f. - z tytułu umowy najmu czy dzierżawy, które z istoty swojej kreują stałe źródło przychodu).”

2)wyrok NSA z dnia 20 października 2020 r., II FSK 1647/18: „Decydujący dla tego rozróżnienia pomiędzy najmem rzeczy w ramach zarządu majątkiem niezwiązanym z działalnością gospodarczą (nazywanym także niekiedy potocznie „prywatnym” lub „osobistym”), a najmem rzeczy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej jest zamiar samego podatnika. To on decyduje o tym, czy powiązać określone składniki swojego mienia z wykonywaniem działalności gospodarczej, czy też zachować je w zarządzie majątkiem niezwiązanym z działalnością gospodarczą i oddać np. w najem.”

3)wyrok NSA z dnia 13 sierpnia 2020 r., II FSK 960/18: „Jeżeli podatnik nie wydzielił przedsiębiorstwa ze swojego majątku, to nie można uznać, że osiągane przez niego przychody z najmu są przychodami ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 u.p.d.o.f.”

Ustawodawca w żaden sposób nie ogranicza: ani w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT ani w innym przepisie tej ustawy, jak również w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych, ilości rzeczy oddawanych w najem, jak też i ich przeznaczenia na określone cele (np. nieruchomości na mieszkaniowe, zakwaterowania związanego z wykonywaniem pracy, użytkowe, komercyjne, przemysłowe). Jedynym wyjątkiem są wskazane w art. 10 ust. 1 pkt 6 in fine ustawy o PIT składniki majątku związane z działalnością gospodarczą. Dla zaliczenia przychodów do źródła, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza, ustawodawca wymaga, aby składniki majątku będące przedmiotem najmu lub dzierżawy były związane z działalnością gospodarczą. To zatem podatnik decyduje o tym, czy powiązać określone składniki swojego mienia z wykonywaniem działalności gospodarczej, czy też zachować je w zarządzie majątkiem niezwiązanym z działalnością gospodarczą i oddać np. w najem. W niektórych przypadkach o tego rodzaju związaniu będą świadczyć obiektywne okoliczności: np. amortyzowanie danego składnika majątku jako środka trwałego w ramach działalności gospodarczej wskazuje, że przychody z najmu należy zaliczyć do źródła przychodów z działalności gospodarczej niezależnie od stanowiska samego podatnika (wyrok NSA z dnia 23 października 2013 r., II FSK 2832/11. CBOSA). Jak jednak wskazano w wyroku NSA z dnia 5 kwietnia 2016 r., II FSK 379/14, w większości przypadków decydujące znaczenie co do kwalifikacji określonych przychodów wynikających ze stosunku najmu należy przypisać samemu podatnikowi, który może powiązać posiadane i będące przedmiotem najmu składniki majątku z wykonywaniem działalności gospodarczej lub też pozostawić je w zarządzie majątkiem niezwiązanym z działalnością gospodarczą. W wyroku NSA z dnia 20 października 2020 r. II FSK 1647/18 wskazano, że: „(...) w orzecznictwie sądów administracyjnych wielokrotnie wypowiadano pogląd, że przy zaliczaniu przychodu do konkretnego źródła należy w pierwszej kolejności ustalić, czy przychód należy zaliczyć do innego źródła przychodu niż pozarolnicza działalność gospodarcza, a dopiero gdy próba ta się nie powiedzie, można uznać go za przychód z tej działalności (m.in. w wyrokach NSA: z dnia 14 sierpnia 2008 r. sygn. akt II FSK 678/08, z dnia 6 marca 2013 r. sygn. akt II FSK 1364/11, z dnia 14 listopada 2014 r. sygn. akt II FSK 2446/12, publ. CBOSA.”

Z powołanych powyżej orzeczeń sądowych, w tym uchwały NSA wynika, że zasadą jest kwalifikowanie przychodów do źródła - „najem”, a wyjątkiem jest sytuacja, w której podatnik, z uwagi na zakwalifikowanie składników majątku do kategorii „związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą” - przychody kwalifikuje do przychodów z działalności gospodarczej. Wskazać również należy, że ani ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, ani ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie wprowadzają ani górnego pułapu przychodów, ani też górnej liczby lokali, od których uzależniona miałaby być możliwość zakwalifikowania przychodów do najmu prywatnego. Oznacza to, że niezależnie od liczby nieruchomości i niezależnie od wysokości przychodów uzyskiwanych z tytułu najmu, przychody te mogą być zaliczone przez podatnika do źródła przychodów wymienionego w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT.

Zauważyć należy, że zgodnie z art. 1 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne: prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, osiągające przychody, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128, z póżn. zm.), zwanej dalej „ustawą o podatku dochodowym”. Osoby fizyczne osiągające przychody, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym, opłacają ryczałt od przychodów ewidencjonowanych - o czym stanowi art. 2 ust. 1a ww. ustawy. Jednocześnie w myśl art. 6 ust. 1a ww. ustawy, opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułów, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym. Dla ustalenia wartości otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tych tytułów stosuje się przepisy art. 11 ust. 2-2b ustawy o podatku dochodowym.

Przepis art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne stanowi, że ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów do kwoty 100 000 zł oraz 12,5% przychodów od nadwyżki ponad kwotę 100 000 zł z tytułu przychodów, o których mowa w art. 6 ust. 1a.

Przepis art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. d) ww. ustawy zaś stanowi, że, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów do kwoty 100 000 zł oraz 12,5% przychodów od nadwyżki ponad kwotę 100 000 zł z tytułu świadczenia usług wynajmu i obsługi nieruchomości własnych lub dzierżawionych (PKWiU 68.20.1).

W analizowanym stanie faktycznym, planuje Pan przenieść / wycofać do Pana majątku prywatnego w/w budynki firmowe (nieruchomości firmowe), poprzez ich wycofanie z prowadzonej ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, oraz przeniesienie ich do majątku prywatnego, oraz opodatkowanie dalszego przychodu z ich wynajmu w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, zgodnie z art. 6 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Powyższe przeniesienie / wycofanie do Pana majątku prywatnego dotyczyć także będzie budynku w budowie - obecnie środka trwałego w budowie położonego w D przy ul. (...).

Przyczyną, uzasadnieniem ekonomicznym wycofania tych nieruchomości z działalności gospodarczej prowadzonej przez Pana jest m.in. uporządkowanie źródeł przychodów (rozdzielenie przychodów związanych z prowadzeniem podstawowej, przeważającej działalności gospodarczej oraz przychodów pasywnych w postaci wynajmu nieruchomości). W związku z tym, chciałby Pan również skorzystać z uproszczonej formy rozliczania uzyskiwanych z najmu przychodów, tj. w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

W Pana ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, tj. w Pana majątku firmowym, pozostaną: budynki przemysłowe, hale na wynajem, budynki usługowo- handlowe oraz grunt, na którym są posadowione. Część gruntów na których zostały one wybudowane nie jest ujęta w ewidencji środków trwałych tylko stanowi własność prywatną.

W wyniku wycofania nieruchomości firmowych nastąpi przesunięcie majątku z majątku związanego z działalnością gospodarczą do majątku niezwiązanego z taką działalnością; nadal nieruchomości będą własnością Pana wynajmowanym w ramach istniejących lub nowych umów najmu. Po ich wycofaniu do Pana majątku prywatnego, nie będą one wynajmowane w ramach działalności gospodarczej, tj. nie będą stanowić składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.

Inne istotne uwarunkowania faktyczne:

1.Wycofanie nieruchomości firmowych nie będzie mieć związku z likwidacją działalności gospodarczej.

2.Wycofanie nieruchomości firmowych nie będzie mieć związku ze zmianą rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej.

3.Jest Pan zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT. Wynajem nieruchomości podlega podatkowi VAT (opodatkowaniu tym podatkiem bądź zwolnieniu od tego podatku).

4.W celu obsługi najemców nie będzie Pan zatrudniał pracowników, nie będzie korzystał z obsługi księgowej, obsługi zarządczej, ani nie będzie zawierał umów cywilnoprawnych.

5.W ewidencji środków trwałych pozostaną hale produkcyjne, magazynowe, budynki usługowo-handlowe. Część gruntów, na których zostały one wybudowane nie jest ujęta w ewidencji środków trwałych tylko stanowi własność prywatną.

6.Istotnym uzasadnieniem oraz celem wycofania nieruchomości firmowych będzie zabezpieczenie przyszłych potrzeb bytowych Pana i Pana rodziny. Ponadto sam wynajem i dochody z wynajmu służyć będą zapobiegnięciu stratom wynikającym z kosztów utrzymania nieruchomości (np. podatki od nieruchomości, przeglądy, ubezpieczenia) oraz naturalnej utraty wartości nieruchomości.

W związku z powyższym, przychody z wynajmu nieruchomości, w tym budynków, lokali, o których mowa w pytaniu nr 1 będących składnikami majątku osobistego (po wycofaniu ich z ewidencji środków trwałych w prowadzonej działalności gospodarczej i przesunięciu do majątku prywatnego), stanowić będą przychody pochodzące ze źródła przychodów określonego w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT - tzw. „najem prywatny” i opodatkowane będą zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych (niezależnie od ewentualnego posiadania statusu czynnego podatnika podatku VAT i rozliczania VAT zgodnie z przepisami ustawy VAT).

Zbieżny z powyższym pogląd wyrażono m.in. w:

1)Interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 29 listopada 2022 r., 0115- KDIT3.4011.707.2022.1.DP:

„Nie ma przeszkód, aby podatnik wycofał z majątku prowadzonego przedsiębiorstwa lokal mieszkalny (nabyty do majątku wspólnego małżonków) i przychód uzyskany z jego najmu rozliczał w źródle przychodów najem prywatny. Jeżeli działalność Czytelnika, polegająca na zarządzaniu majątkiem prywatnym, nie będzie nosić znamion zorganizowania charakterystycznego dla działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o PDOF, osiągane z tego tytułu przychody, naszym zdaniem, nie powinny być kwalifikowane jako pochodzące z działalności gospodarczej. (...) W związku z przesunięciami między majątkiem prywatnym a firmowym osoba fizyczna nie uzyskuje żadnego przysporzenia majątkowego. Zatem czynności te są neutralne na gruncie przepisów o podatku dochodowym, co potwierdzają organy podatkowe (por. interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 29 kwietnia 2022 r., nr 0113-KDIPT2-1.4011.1.2022.5.ISL). Bez znaczenia jest okoliczność, że w okresie wykorzystania danego składnika majątku na potrzeby firmowe podlegał on amortyzacji, a odpisy amortyzacyjne od jego wartości początkowej były ujmowane do kosztów podatkowych. Skutek w postaci uzyskania przysporzenia (przychodu) przepisy podatkowe wiążą ze zbyciem składnika majątku, niezależnie od tego, czy na moment dokonania takiej czynności był on składnikiem majątku prywatnego czy firmowego. Wycofanie środka trwałego z prowadzonej działalności gospodarczej i przekazanie go na potrzeby osobiste podatnika nie generuje przychodu, interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 15 kwietnia 2022 r., nr0113-KDIPT2-1.4011.1272.2021.2.MM”.

2)Interpretacja indywidualna z dnia 4 marca 2022 r. Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, 0113-KDIPT2-1.4011.1131.2021.2.KO:

„Wnioskodawczyni w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, wynajmuje m.in. dwie nieruchomości - lokale mieszkalne („Nieruchomości”). Wynajem Nieruchomości nie jest przeważającą działalnością gospodarczą Wnioskodawczyni. Nieruchomości zostały nabyte 7 lutego 2014 r. przez Wnioskodawczynię oraz jej małżonka, między którymi istnieje małżeńska ustawowa wspólność majątkowa, przez zawarcie dwóch odrębnych notarialnych umów deweloperskich, w których deweloper zobowiązał się wybudować i przenieść na ich rzecz prawo własności dwóch lokali mieszkalnych. W umowach deweloperskich dotyczących Nieruchomości w § 2 ust. 10 wskazano, że: „Wnioskodawczyni oraz jej małżonek oświadczają, że nabycia lokalu dokonają na zasadach wspólności majątkowej ustawowej małżeńskiej oraz, że nabywany lokal przeznaczony będzie na wynajem, a jako stanowiący część małżeńskiego majątku wspólnego może być rozliczany dla celów podatkowych przez jednego z małżonków oraz, że rozliczany będzie przez Wnioskodawczynię”.

(...) W wyniku wycofania nieruchomości nastąpi wyłącznie przesunięcie rzeczy z majątku związanego z działalnością gospodarczą do majątku niezwiązanego z taką działalnością, lecz nadal nieruchomości będą mieniem Wnioskodawczyni. W celu obsługi najemców nie będzie zatrudniała pracowników, nie będzie korzystała z obsługi księgowej, obsługi zarządczej, zawierała umów cywilnoprawnych. Wnioskodawczyni z obecnym najemcą związana jest umową najmu zawartą na okres 10 lat (przy czym umowa nie stanowi, czy jest zawarta pomiędzy Wnioskodawczynię jako przedsiębiorcą, czy też nie - umowa najmu jest zawarta pomiędzy spółką obsługującą i wynajmującą apartamenty dla turystów a Wnioskodawczynią i Jej małżonkiem). Zawarta umowa najmu przewiduje najem długookresowy (10 lat) niewymagający od Wnioskodawczyni nakładów pracy, czy też działania polegającego na ciągłym poszukiwaniu najemców. Po przeniesieniu do majątku prywatnego lokali mieszkalnych, na chwilę obecną - nie zostaną zawarte nowe umowy najmu tych nieruchomości. Przychód z wynajmu dwóch nieruchomości, które Wnioskodawczyni wycofuje z ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych jest przychodem o charakterze stałym, pasywnym (ustalony roczny czynsz płatny miesięcznie). Wycofanie nieruchomości z ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych jest decyzją związaną z uporządkowaniem źródeł przychodów Wnioskodawczyni. Majątek Wnioskodawczyni jako osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą nie jest prawnie wyodrębniony od jej majątku niezwiązanego z działalnością gospodarczą (nazywanego również „prywatnym” lub „osobistym”), dlatego też przekazanie składnika majątku z prowadzonej działalności gospodarczej na inne własne potrzeby, w tym także zarobkowe, poprzez oddanie go w najem to wyłącznie przesunięcie rzeczy z majątku związanego z działalnością gospodarczą do majątku niezwiązanego z taką działalnością. Stanowisko Organu Należy przy tym podkreślić, że nie ma podstaw, aby kwalifikować do pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 5a pkt 6 powoływanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podejmowane przez podatnika czynności, które mieszczą się w zwykłym zarządzie własnym majątkiem, tzn. mają na celu zwyczajowe gospodarowanie tym majątkiem oraz zaspokajanie potrzeb osobistych podatnika lub jego rodziny. Działań z zachowaniem normalnych, zwyczajowo przyjętych w takich przypadkach reguł gospodarności nie należy utożsamiać z działalnością gospodarczą. (...) Mając na uwadze zaprezentowane przepisy prawa podatkowego oraz opisane zdarzenie przyszłe stwierdzić należy, że wycofanie nieruchomości z majątku trwałego prowadzonej przez Wnioskodawczynię działalności gospodarczej do Jej majątku prywatnego, sprawi, że nieruchomości te nie będą stanowić już składników majątkowych tej działalności. Zatem planowana czynność wycofania wskazanych we wniosku nieruchomości, z majątku działalności gospodarczej do majątku prywatnego Wnioskodawczyni nie będzie nosić w istocie cech zbycia, jak również nie będzie posiadać przymiotu odpłatności, o którym mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wobec powyższego czynność ta nie będzie skutkować po stronie Wnioskodawczyni powstaniem obowiązku podatkowego na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ponadto, jeżeli po przeniesieniu ww. nieruchomości do majątku prywatnego Wnioskodawczyni, najem tych nieruchomości nie będzie realizowany w sposób, który wskazuje na spełnienie wszystkich przesłanek prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej wymienionych w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, to przychody uzyskiwane z tego tytułu Wnioskodawczyni będzie mogła zakwalifikować do źródła przychodu określonego w art. 10 ust. 1 pkt 6 powoływanej ustawy. Uzyskiwane przychody z tytułu najmu mogą być opodatkowane stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. d ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, w wysokości 8,5% do kwoty 100 000 zł. Natomiast po przekroczeniu tego limitu powinna Pani odprowadzić od nadwyżki ponad tę kwotę ryczałt od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 12,5% przychodów”.

3)Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 12 maja 2023, 0115- KDIT3.4011.285.2023.1.KP:

„Z przedstawionych we wniosku okoliczności wynika, że prowadzi Pani działalność gospodarczą, polegającą w głównej mierze na wynajmie i zarządzaniu nieruchomościami własnymi lub wynajmowanymi pod kodem PKD 68.20.Z. Przedmiotem pozostałej Pani działalności jest m.in. działalność agentów zajmujących się sprzedażą wyrobów tekstylnych, odzieży, wyrobów futrzarskich, obuwia i artykułów skórzanych (46.16.Z), a także pośrednictwo w obrocie nieruchomości (68.31.Z). Od 1 stycznia 2023 r. zmieniła Pani formę opodatkowania dochodu z działalności gospodarczej na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Aktualnie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wynajmuje Pani 18-ście lokali mieszkalnych. Przychód z najmu lokali mieszkalnych opodatkowuje ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. W najbliższym czasie zamierza Pani przesunąć składniki majątku, tj. 18-ście lokali mieszkalnych z działalności do majątku prywatnego, nie rezygnując z dalszego najmu lokali mieszkalnych. Decyzja o przeniesieniu składników majątku z działalności do majątku prywatnego spowodowana jest faktem, iż w ciągu kilku najbliższych miesięcy planuje Pani wycofać się z aktywnego prowadzenia działalności gospodarczej. Głównym celem otrzymywanych przez Panią dochodów z wynajmu prywatnego nie będzie cel zarobkowy. Dochody mają w głównej mierze zapobiegać stratom wynikającym z kosztów utrzymania nieruchomości (deprecjacja, czynsz, media) oraz naturalnej utraty wartości. Czynności wynajmu nieruchomości, nie będą przez Panią wykonywane w sposób określony w definicji wynikającej z art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. we własnym imieniu, w sposób zorganizowany i ciągły, czyli w sposób stały, profesjonalny, systematyczny i uporządkowany, który wiąże się z planowanym charakterem działań i realizacją poszczególnych zamierzeń, celem uzyskania pożytków z najmu. Skoro lokale mieszkalne nie będą przez Panią wynajmowane w ramach działalności gospodarczej, to wynajem ten stanowić będzie źródło przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym przychody osiągnięte z tytułu wynajmu lokali mieszkalnych na zasadach najmu prywatnego, należy opodatkować ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, stosownie do art. 2 ust. 1a w zw. z art. 6 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne”.

4)Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 11 maja 2023 r., 0112-KDIL2-2.4011.243.2023.1.EB:

„Z wniosku wynika, że prowadził Pan jednoosobową działalność gospodarczą, która obecnie pozostaje zawieszona. Od 2018 r. przedmiotem Pana działalności gospodarczej była działalność w zakresie wynajmu i zarządzania nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi. W latach 2017- 2021 zakupił Pan działki i wybudował Pan w ramach majątku prywatnego 4 budynki mieszkalne, w których posiada Pan wydzielone lokale mieszkalne. W aktach notarialnych zakupu działek nie zostały zawarte postanowienia, że kupuje Pan te nieruchomości na cele związane z prowadzoną działalnością, a na zakup prywatny. Następnie lokale te zostały wniesione do używania w Pana działalności gospodarczej i zakwalifikowane do środków trwałych. Lokale mają charakter wyłącznie mieszkalny i w tym celu są wykorzystywane na podstawie długoterminowych umów najmu. Ponadto w latach 2019-2022 nabył Pan 4 nieruchomości usługowe, które również są wynajmowane w ramach umów długoterminowych. Od 1 stycznia 2023 r. wycofał Pan lokale z majątku związanego z działalnością gospodarczą do majątku niezwiązanego z taką działalnością i zakwalifikował Pan przychody z tego tytułu do źródła „najem prywatny”. Na podstawie zaprezentowanych przepisów prawa podatkowego i opisanego stanu faktycznego stwierdzam, że skoro po wycofaniu lokali mieszkalnych i nieruchomości usługowych z prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej (lokale mieszkalne i nieruchomości usługowe nie będą już stanowić składników majątku związanych z działalnością gospodarczą) wykonywany przez Pana najem nie będzie spełniał przesłanek działalności gospodarczej określonych w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a uzyskiwane przez Pana przychody z tytułu zawarcia umów najmu mogą zostać zaliczone do przychodów, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych”.

Podsumowując:

Przychody z wynajmu nieruchomości, w tym budynków, lokali, o których mowa w pytaniu nr 1 będących składnikami majątku osobistego (po wycofaniu ich z ewidencji środków trwałych w prowadzonej działalności gospodarczej i przesunięciu do majątku prywatnego), stanowić będą przychody pochodzące ze źródła przychodów określonego w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT - tzw. „najem prywatny” i opodatkowane będą zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych (niezależnie od ewentualnego posiadania statusu czynnego podatnika podatku VAT i rozliczania VAT zgodnie z przepisami ustawy VAT).

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wyraźnie rozróżnia źródła przychodów oraz sposób opodatkowania dochodów z poszczególnych źródeł.

Stosownie do przepisów ww. ustawy, odrębnymi źródłami przychodów są określone w art. 10 ust. 1 pkt 3 i 6:

·pozarolnicza działalność gospodarcza (pkt 3),

·najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą (pkt 6).

Pojęcie działalności gospodarczej zostało zdefiniowane w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

a) wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b) polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c) polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

– prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Stosownie natomiast do treści art. 5b ust. 1 ww. ustawy:

Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1) odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności,

2) są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności,

3) wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Z powyższych przepisów wynika, że aby dane przychody zostały zaliczone do źródła, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza, muszą być łącznie spełnione trzy podstawowe warunki:

·zaistniały przesłanki pozytywne, o których mowa w art. 5a pkt 6 powoływanej ustawy pozwalające na stwierdzenie, że mamy do czynienia z działalnością gospodarczą,

·nie wystąpiły przesłanki negatywne, o których mowa w art. 5b ust. 1 ustawy, oraz

·wykluczono, że uzyskane przychody są zaliczane do jednego z pozostałych źródeł przychodów wymienionych w art. 10 ust. 1 ustawy podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przy czym przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz z innych umów o podobnym charakterze, składników majątku związanych z działalnością gospodarczą (art. 14 ust. 2 pkt 11 ww. ustawy).

Jak wskazano wyżej, aby daną działalność uznać za działalność gospodarczą musi ona być prowadzona we własnym imieniu i łącznie spełniać warunki:

·celu zarobkowego,

·ciągłości,

·zorganizowanego charakteru.

Działalność zarobkowa to działalność taka, która daje możliwość wygenerowania zysku i ma na celu zapewnienie określonego dochodu. Jednak nawet ewentualna strata będąca wynikiem działalności nastawionej na zysk nie pozbawia jej takiego charakteru, gdyż istotny jest tu sam zamiar osiągnięcia dochodu. Zarobkowego charakteru nie mają natomiast czynności nastawione wyłącznie na zaspokojenie własnych potrzeb osoby, która je podejmuje.

Ciągłość w wykonywaniu działalności gospodarczej oznacza względnie stały zamiar jej wykonywania. Wiąże się z planowym charakterem działań i realizacją w sposób ciągły zamierzeń ukierunkowanych na osiąganie i zwiększanie zysków. Przesłanki ciągłości nie należy rozumieć jako konieczności wykonywania działalności bez przerwy – do jej zachowania wystarczające jest, aby z całokształtu okoliczności sprawy wynikała intencja powtarzania określonego zespołu konkretnych czynności w celu osiągnięcia efektu w postaci zarobku.

Prowadzenie działalności w sposób zorganizowany oznacza działanie metodyczne, systematyczne, uporządkowane, przebiegające według planu, przy udziale specjalnie dobranych środków służących uzyskaniu dochodu. O takim zorganizowaniu mogą świadczyć (chociaż nie są decydujące) także niektóre czynności, jak na przykład wyodrębnienie pewnych składników materialnych lub niematerialnych służących danej działalności, dopełnienie obowiązków formalnych w zakresie zarejestrowania przedsiębiorcy, współpraca z podmiotami profesjonalnymi, świadczenie dodatkowych usług.

Wskazane wyżej przesłanki w każdym przypadku należy rozważyć indywidualnie, mając na względzie całokształt okoliczności faktycznych danej sprawy, a więc wszystkie działania podejmowane przez podatnika, a nie tylko poszczególne czynności, pojedyncze elementy stanu faktycznego.

W tym miejscu wskazać należy na Uchwałę Naczelnego Sądu Administracyjnego podjętą w składzie siedmiu sędziów z 24 maja 2021 r., sygn. akt II FPS 1/21, w której wskazano:

To zatem podatnik decyduje o tym czy „powiązać” określone składniki swojego mienia z wykonywaniem działalności gospodarczej, czy też zachować je w zarządzie majątkiem niezwiązanym z działalnością gospodarczą i oddać np. w najem. (...)

Przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze są zaliczane bez ograniczeń do źródła przychodów wymienionego w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, chyba że stanowią składnik majątkowy mienia osoby fizycznej, który został przez nią wprowadzony do majątku związanego z wykonywaniem działalności gospodarczej.

Zasadą jest zatem kwalifikowanie przychodów do źródła – najem, a wyjątkiem sytuacja, w której podatnik, z uwagi na zakwalifikowanie składników majątku do kategorii „związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą” – do przychodów z działalności gospodarczej.

Biorąc pod uwagę zaprezentowany we wniosku opis zdarzenia przyszłego oraz przepisy prawne w tym zakresie, planowane przez Pana wycofanie nieruchomości z ewidencji środków trwałych wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej i następnie wynajmowanie ich jako osoba fizyczna w ramach majątku prywatnego, spowoduje, że przedmiotem najmu nie będą składniki majątku związane z działalnością gospodarczą. Zatem najem tych nieruchomości będzie stanowić źródło przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jednocześnie wycofanie nieruchomości do majątku prywatnego nie będzie skutkowało po Pana stronie powstaniem obowiązku podatkowego na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W przedmiotowej sprawie nie nastąpi odpłatne zbycie składnika majątku wykorzystywanego na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Majątek osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą nie jest prawnie wyodrębniony od jej majątku osobistego, dlatego też przekazanie składnika majątku z prowadzonej działalności gospodarczej na potrzeby osobiste nie powoduje powstania przychodu po stronie podatnika. Następuje wyłącznie przesunięcie nieruchomości z majątku związanego z działalnością gospodarczą do majątku osobistego.

Stosownie do treści art. 9a ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Dochody osiągane przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6, są opodatkowane w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, na zasadach określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Zasady opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne uregulowane zostały w przepisach ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm.).

W świetle art. 2 ust. 1a ww. ustawy:

Osoby fizyczne osiągające przychody, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym, opłacają ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Zgodnie natomiast z art. 6 ust. 1a tej ustawy:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułów, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym. Dla ustalenia wartości otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tych tytułów stosuje się przepisy art. 11 ust. 2-2b ustawy o podatku dochodowym.

W myśl art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów do kwoty 100 000 zł oraz 12,5% przychodów od nadwyżki ponad kwotę 100 000 zł z tytułu przychodów, o których mowa w art. 6 ust. 1a.

Biorąc pod uwagę przedstawione we wniosku okoliczności oraz powołane przepisy, skoro nieruchomości nie będą przez Pana wynajmowane w ramach działalności gospodarczej, to wynajem ten stanowić będzie źródło przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tzw. najem prywatny). Tym samym przychody, jakie Pan uzyska ze wskazanego źródła będą podlegać opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 2 ust. 1a oraz art. 6 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Informacje dodatkowe

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Powołane w treści wniosku interpretacje indywidualne oraz orzeczenia nie mogą wpłynąć na ocenę prawidłowości Pana stanowiska. Nie negując tych rozstrzygnięć, jako cennego źródła w zakresie wskazywania kierunków wykładni norm prawa podatkowego wyjaśniam, że zapadły one w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego tę interpretację. Co więcej, rozstrzygnięcia w nich dokonane nie są rozbieżne z niniejszym rozstrzygnięciem.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a,

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług,

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (...).

Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA) albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).