Preferencyjne opodatkowanie dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box). - Interpretacja - 0112-KDSL1-2.4011.241.2023.2.BR

Shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 7 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDSL1-2.4011.241.2023.2.BR

Temat interpretacji

Preferencyjne opodatkowanie dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box).

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanych stanów faktycznych oraz zdarzeń przyszłych w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

29 maja 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 29 maja 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box). Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismami z 4 sierpnia 2023 r. (wpływ 7 sierpnia 2023 r.) oraz z 17 sierpnia 2023 r. (wpływ 17 sierpnia 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanów faktycznych i zdarzeń przyszłych

Wnioskodawca od 4 marca 2022 r. prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Kod PKD przeważającej działalności gospodarczej to PKD 62.01.Z – Działalność związana z oprogramowaniem. 

Wnioskodawca posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy w świetle art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: Ustawa PIT) i rozlicza się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Wnioskodawca współpracuje ze spółką z o.o. z siedzibą w Polsce, specjalizującą się w oprogramowaniu (dalej: Zleceniodawca). Nie jest wykluczone, że w przyszłości będzie zawierać umowy z kolejnymi zleceniodawcami. 

W ramach tej umowy Wnioskodawca przenosi na Spółkę całość autorskich praw majątkowych do programu komputerowego, za co otrzymuje wynagrodzenie. Wnioskodawca nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego określonego w ustawie z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2474). 

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca wykonuje w Polsce prace programistyczne na rzecz Zleceniodawcy, prowadzące do powstania innowacyjnych, indywidualnych rozwiązań, obsługujących dedykowane obszary działalności. Wnioskodawca tworzy programy komputerowe „od zera”, jak również rozwija istniejące programy komputerowe poprzez tworzenie nowych funkcjonalności (dalej: „Oprogramowanie”). 

Wnioskodawca zajmuje się tworzeniem i rozwojem systemu będącego Oprogramowaniem, które (…). Oprogramowanie wykorzystuje (…) do (…). Wynikiem analizy może być wykrycie zdarzeń i potencjalnych zagrożeń. Koncepcja rozwoju ww. systemu w zakresie (…) jest unikatowa w skali światowej. System nie ma bezpośredniej konkurencji. W tym zakresie Wnioskodawca zajmuje się w szczególności:

1)analizą wymagań projektowych systemu (oprogramowania) Zleceniodawcy;

2)tworzeniem architektury systemu (oprogramowania) Zleceniodawcy;

3)utrzymywaniem kodu oprogramowania Zleceniodawcy;

4)utrzymywaniem dokumentacji kodu oprogramowania do systemu Zleceniodawcy;

5)utrzymywaniem dokumentacji funkcjonalności oprogramowania Zleceniodawcy;

6)testowaniem oprogramowania Zleceniodawcy;

7)wdrażaniem nowych wersji oprogramowania Zleceniodawcy.

Wnioskodawca tworzy nowe, lub ulepszone oprogramowania/części oprogramowania niewystępujące dotychczas w praktyce gospodarczej Wnioskodawcy lub na tyle innowacyjne, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących, w tym na skalę światową. W wyniku tworzenia/rozwinięcia/ulepszenia oprogramowania/części oprogramowania, tworzone są nowe kody, algorytmy w językach programowania i powstaje nowe prawo własności intelektualnej. W wyniku podjętych przez Wnioskodawcę czynności powstaje odrębny utwór (tj. nowe kwalifikowane prawo własności intelektualnej w postaci nowego autorskiego prawa do programu komputerowego), podlegające ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Wnioskodawca wykonując czynności w zakresie tworzenia oraz rozwijania (ulepszania) oprogramowania komputerowego ponosi ryzyko gospodarcze związane z prowadzoną działalnością. Co do zasady odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat oraz wykonywanie przez Wnioskodawcę czynności ponosi zleceniodawca Wnioskodawcy, Wnioskodawca odpowiada natomiast przed zleceniodawcą za rezultaty swoich prac. Zlecone Wnioskodawcy czynności nie są wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecających czynności. 

Wnioskodawca pracuje z użyciem języków: (…). Tworząc Oprogramowanie, Wnioskodawca bywa członkiem zespołu tworzącego rozbudowany system będący oprogramowaniem, którego częścią jest i której części tworzy, rozwija, ulepsza Wnioskodawca. Wnioskodawca, jako członek zespołu programistów pracujących dla Zleceniodawcy (na podstawie odrębnych umów zawartych ze Zleceniodawcą), wytwarza Oprogramowanie, a w tym również rozwija, poprawia kod programu napisany przez siebie oraz przez pozostałych członków zespołu. Całość prac wykonywana jest samodzielnie przez Wnioskodawcę, bez korzystania z usług podwykonawców. Oprogramowanie wytwarzane przez Wnioskodawcę (również na skutek rozwinięcia lub ulepszenia istniejącego Oprogramowania) w ramach prowadzonej bezpośrednio przez niego działalności gospodarczej jest rezultatem jego własnej, indywidualnej, twórczej działalności intelektualnej, a w konsekwencji, stanowi utwór podlegający ochronie na podstawie art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2509). Ww. działalność programistyczna jest działalnością prowadzoną bezpośrednio przez Wnioskodawcę (celem ustalenia, czy opisana działalność jest działalnością badawczo-rozwojową w rozumieniu ustawy Wnioskodawca złożył przedmiotowy wniosek, jako że w kompetencji Organu jest rozstrzygnięcie w tym zakresie). Tworzenie, rozwijanie, ulepszanie oprogramowania/części oprogramowania ma miejsce w ramach prowadzonej bezpośrednio przez Wnioskodawcę działalności. Wnioskodawca jest członkiem zespołu programistów, jednakże każdy z zespołu jest odpowiedzialny za własne zadania. Wnioskodawca samodzielnie w oparciu o własną wiedzę i twórczość realizuje powierzone mu zadania, tj. wytwarza, rozwija, ulepsza programy komputerowe lub ich części. 

Wskazać równolegle należy, że w efekcie prac prowadzonych przez Wnioskodawcę powstają autorskie prawa do programów komputerowych stanowiące kwalifikowane prawa IP, podlegające ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, w tym, części oprogramowania, które samodzielnie tworzy Wnioskodawca stanowią samodzielny program komputerowy, do którego przysługuje Wnioskodawcy autorskie prawo do programu komputerowego podlegające ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Wnioskodawca planuje w przyszłości świadczyć podobne usługi i przewiduje możliwość rozszerzenia prowadzonej działalności w celu podjęcia kolejnych projektów. Biorąc powyższe pod uwagę, doświadczenie jakie zdobędzie przy realizacji obecnych umów bezpośrednio przełoży się na konkurencyjność Wnioskodawcy na dedykowanym rynku właściwym i pozwoli utrzymać systematyczność podejmowanej działalności badawczo-rozwojowej. 

Po pierwsze zatem, prace prowadzone przez Wnioskodawcę polegają na tworzeniu, rozwijaniu i ulepszaniu Oprogramowania. Mają one charakter twórczy, ponieważ służą tworzeniu nowych i oryginalnych rozwiązań, a inwencja i zaprojektowanie tych rozwiązań leży po stronie Wnioskodawcy. Prace realizowane w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności są ukierunkowane na tworzenie nowych, innowacyjnych produktów informatycznych, które można uznać za utwory – autorskie programy komputerowe. Stworzenie Oprogramowania wymaga połączenia specjalistycznej wiedzy z różnych dziedzin, w których programy tworzone przez Wnioskodawcę znajdują zastosowanie. W ramach podejmowanych prac, Wnioskodawca realizuje i będzie realizować zadania mające na celu zdobycie i wykorzystanie wiedzy oraz umiejętności w celu opracowania ulepszeń produktów i usług lub całkiem nowych rozwiązań (prace rozwojowe). 

Po drugie, prace wykonywane przez Wnioskodawcę obejmują wykorzystywanie zdobytej przez niego wiedzy i umiejętności w zakresie sprzętu, narzędzi informatycznych i oprogramowania do projektowania i tworzenia zamiennych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów i usług. Działalność Wnioskodawcy przyczynia się do tworzenia, rozwoju i ulepszania Oprogramowania, przy wykorzystaniu wiedzy z zakresu szeroko pojętego wytwarzania oprogramowania. 

Po trzecie, prace Wnioskodawcy nad Oprogramowaniem mają charakter systematyczny, ponieważ nie mają charakteru jednorazowego, lecz są prowadzone w sposób zorganizowany, z przyjęciem określonych do osiągnięcia celów, harmonogramów i zasobów. Zgodnie ze stanowiskiem wyrażonym w objaśnieniach Ministra Finansów wydanych do przepisów o IP BOX oraz o uldze badawczo-rozwojowej, słowo „systematycznie” odnosi się do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. W przedstawionym stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym, Wnioskodawca dążąc do spełnienia celu w postaci stworzenia oprogramowania/części oprogramowania, działa zgodnie z przyjętym harmonogramem prac. Podejmowane przez Wnioskodawcę działania odbywają się w sposób systematyczny, zgodnie z góry przyjętym planem. Wnioskodawca trzyma się wcześniej ustalonych schematów działania. W czasie wytwarzania oprogramowania/części oprogramowania podejmuje prace przebiegające w sposób przemyślany i zorganizowany. Na podstawie posiadanej oraz uaktualnionej wiedzy informatycznej oraz znając potrzeby rynku oraz jego problemy, Wnioskodawca opracowuje wstępną koncepcję programu. W procesie tworzenia Oprogramowania Wnioskodawca analizuje i bada, jak działa i funkcjonuje Oprogramowanie. Wychwytuje błędy Oprogramowania i usuwa jego dysfunkcjonalność. Wnioskodawca tworzy programy oraz dodaje nowe funkcjonalności, udoskonala, modernizuje w określony sposób istniejące Oprogramowanie w oryginalny, wymyślony przez siebie twórczy sposób. 

Wytwarzanie, rozwijanie i ulepszanie Oprogramowania będzie mieć miejsce w ramach prowadzonej bezpośrednio przez Wnioskodawcę działalności o charakterze twórczym, podejmowanej w sposób systematyczny (metodyczny, zaplanowany i uporządkowany). Na podstawie umowy Wnioskodawca przeniesie na kontrahenta całość autorskich praw majątkowych do wykonanego bądź ulepszonego Oprogramowania, na wszystkich polach eksploatacji w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Tym samym dojdzie więc do komercjalizacji kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

W ramach prowadzonej działalności Wnioskodawca ponosi i będzie ponosił szereg różnego rodzaju wydatków. Wspomnieć należy o tych najbardziej kluczowych, jak:

1)księgowość, doradztwo prawne/podatkowe;

2)kursy, szkolenia, materiały naukowe;

3)wyposażenie biura;

4)rower, samochód;

5)sprzęt komputerowy, telefon.

Czynności związane z Oprogramowaniem Wnioskodawca wykonuje tylko w Polsce.

Od 4 marca 2022 r. Wnioskodawca prowadzi na bieżąco odrębnie od podatkowej księgi przychodów i rozchodów szczegółową ewidencję, o której mowa w art. 30cb ustawy o PIT. Prowadzona ewidencja umożliwia ustalenie dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej. 

Wnioskodawca chciałby zastosować preferencyjną stawkę opodatkowania wynoszącą 5% uzyskanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej za rok 2022 i lata następne. Działalność zmierzająca do wytworzenia/ulepszenia kwalifikowanego IP będzie prowadzona na takich samych zasadach. Wnioskodawca zamierza prowadzić działalność na takich samych zasadach, dla różnych kontrahentów.

W związku z obowiązującymi od 1 stycznia 2019 r. regulacjami w Ustawie PIT, Wnioskodawca chciałby skorzystać z przepisów art. 30ca i art. 30cb Ustawy PIT, które umożliwiają zastosowanie 5% stawki opodatkowania odnośnie do dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, tj. autorskiego prawa do programu komputerowego (art. 30ca ust. 1 i ust. 2 pkt 8 Ustawy PIT). W konsekwencji, Wnioskodawca zamierza w zeznaniu rocznym za rok 2022 rozliczyć dochód uzyskany z autorskiego prawa do programu komputerowego w ramach opisanej współpracy ze Spółką z uwzględnieniem stawki podatku dochodowego wynoszącej 5% (dalej: IP Box). 

Jednocześnie Wnioskodawca oświadcza, że w celu skorzystania z IP Box rozpoczął prowadzenie począwszy od 4 marca 2022 r. odrębnej od podatkowej księgi przychodów i rozchodów, zgodnej z wymogami art. 30cb Ustawy PIT ewidencji, pozwalającej na ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty) przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej oraz na wyodrębnienie kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4 Ustawy PIT przypadających na każde wyżej wymienione prawo i zapewniającą określenie kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, a także na monitorowanie i śledzenie efektów prac badawczo-rozwojowych.

W pismach z 4 sierpnia 2023 r. oraz z 17 sierpnia 2023 r., stanowiących uzupełnienie wniosku, udzielił Pan następujących odpowiedzi na zadane w wezwaniu pytania:

1.Co – w kontekście przedstawionego opisu stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego – należy rozumieć pod pojęciem „Oprogramowanie”? Jakie konkretne „Oprogramowania” Pan wytwarza/rozwija/ulepsza? Należy przedstawić szczegółowy ich opis, konkretne nazwy, przeznaczenie, funkcje oraz na czym polega ich innowacyjność?

Odp. W kontekście przedstawionego opisu sytuacji faktycznej – pod pojęciem „Oprogramowanie” należy rozumieć programy w jakiejkolwiek formie, w tym aplikacje, oprogramowania, produkty, utwory, w tym programy zintegrowane ze sprzętem komputerowym. Pojęcie to obejmuje również przygotowawcze prace projektowe i prace rozwojowe prowadzące do wytworzenia lub rozwoju programu komputerowego z zastrzeżeniem, że charakter prac przygotowawczych jest taki, że program komputerowy może korzystać z nich na późniejszym etapie.

Wnioskodawca wytworzył, wytwarza lub zamierza wytworzyć, rozwinął, rozwija lub zamierza rozwijać, ulepszył, ulepsza lub zamierza ulepszać w oparciu o zlecane przez Zleceniodawcę prace programistyczne w stosunku do których Wnioskodawca przenosi autorskie prawa majątkowe na rzecz Zleceniodawcy następujące konkretne Oprogramowanie:

(…)

Przeznaczeniem każdego z wyżej wymienionych modułów jest możliwość wykorzystania w systemie bazowym Zleceniodawcy przez obecnych i przyszłych klientów.

Wnioskodawca w ramach tworzenia, ulepszania, rozwijania Oprogramowania zajmuje się tworzeniem i rozwojem systemu będącego oprogramowaniem, które (…). Oprogramowanie wykorzystuje (…) do (…). Wynikiem analizy może być wykrycie zdarzeń i potencjalnych zagrożeń. Koncepcja rozwoju ww. systemu w zakresie (…) jest unikatowa w skali światowej. System nie ma bezpośredniej konkurencji. W tym zakresie Wnioskodawca tworzy, ulepsza, rozwija Oprogramowanie zajmując się w szczególności:

-analizą wymagań projektowych systemu (oprogramowania) Zleceniodawcy;

-tworzeniem architektury systemu (oprogramowania) Zleceniodawcy;

-utrzymywaniem kodu oprogramowania Zleceniodawcy;

-utrzymywaniem dokumentacji kodu oprogramowania do systemu Zleceniodawcy;

-utrzymywaniem dokumentacji funkcjonalności oprogramowania Zleceniodawcy;

-testowaniem oprogramowania Zleceniodawcy;

-wdrażaniem nowych wersji oprogramowania Zleceniodawcy.

2.Czy uczestniczy Pan we własnych czy też cudzych pracach polegających na wytwarzaniu oraz rozwijaniu/ulepszaniu „Oprogramowania”?

Odp. Wnioskodawca uczestniczy we własnych pracach polegających na wytwarzaniu oraz rozwijaniu/ulepszaniu „Oprogramowania”. Wytwarzanie, ulepszanie, rozwijanie oprogramowania miało/będzie miało miejsce w ramach prowadzonych samodzielnie przez Wnioskodawcę w ramach działalności gospodarczej prac rozwojowych, o których mowa w art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Wnioskodawca samodzielnie w oparciu o własną wiedzę i twórczość realizuje powierzone mu zadania, tj. wytwarza programy komputerowe. Jest autorem i właścicielem wytworzonych programów komputerowych, które są następnie przenoszone na kontrahenta.

3.W czym przejawia się twórczy charakter działalności opisanej we wniosku w odniesieniu do „Oprogramowania”, którego dotyczy wniosek? Należy wyjaśnić jakie konkretne działania podejmuje Pan w celu opracowania nowego „Oprogramowania” lub ulepszenia/rozwijania istniejącego, a w szczególności:

Odp. Twórczy charakter działalności opisanej we wniosku w odniesieniu do „Oprogramowania”, którego dotyczy wniosek przejawia się w tym, że prace wykonywane przez Wnioskodawcę wymagają kreatywnego podejścia. Każdorazowo wymagają dokonywania rozwiązań koncepcyjnych pozwalających na realizację danego projektu. Element twórczy Wnioskodawcy w tworzeniu oprogramowania polega na pisaniu kodu źródłowego, w efekcie czego powstaje Oprogramowanie.

Wnioskodawca tworząc Oprogramowanie dla kontrahenta nie korzysta z wyników czyjejś działalności twórczej, natomiast korzysta z ogólnodostępnych bibliotek i narzędzi (…). Wszystkie funkcjonalności Wnioskodawca tworzy za pomocą kodu. Oprogramowanie jest tworzone przez Wnioskodawcę samodzielnie i od podstaw, w większości przypadków wykorzystuje on do tego gotowe narzędzia i biblioteki, łącząc kilka bibliotek i narzędzi, dodając autorski kod Wnioskodawcy i tworząc w ten sposób bardziej kompleksowe rozwiązanie.

Pojęcie „twórczy” zgodnie z definicją słownikową oznacza – mający na celu tworzenie, będący wynikiem tworzenia. Zaś „tworzyć” – powodować powstawanie czegoś. Można zatem uznać, że działalność podejmowana przez podatnika musi mieć na celu opracowanie, wytworzenie, skonstruowanie czegoś. Ustawa nie precyzuje co ma być wynikiem owego procesu twórczego. Można zatem przyjąć, że może to być przykładowo produkt, materiał, usługa, narzędzie czy też program. Ponadto, wśród synonimów terminu „twórczy” można wymienić takie przymiotniki jak: „kreatywny” czy „konstruktywny”. Mając na uwadze powyższe, Wnioskodawca podkreśla, że jego działalność ma charakter twórczy/innowacyjny, gdyż jest nakierowana na wypracowanie lub wykorzystanie dostępnych zasobów wiedzy do tworzenia nowych lub istotnie zmodyfikowanych narzędzi informatycznych.

Działalność nie obejmuje rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług. Wnioskodawca stosuje nowe koncepcje, narzędzia, rozwiązania niewystępujące dotychczas w praktyce gospodarczej Wnioskodawcy, lub na tyle innowacyjne, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już u Wnioskodawcy funkcjonujących.

a)jakie konkretne działania zmierzające do usprawnienia wytworzonego już wcześniej „Oprogramowania” zostały podjęte w celu realizacji prac, w ramach których tworzy i ulepsza Pan „Oprogramowanie”?

Odp. Wnioskodawca wyjaśnia jakie konkretne działania podejmuje w celu opracowania nowego „Oprogramowania” lub ulepszenia/rozwijania istniejącego, a w szczególności jakie konkretne działania zmierzające do usprawnienia wytworzonego już wcześniej „Oprogramowania” zostały podjęte w celu realizacji prac, w ramach których Wnioskodawca tworzy i ulepsza „programowanie”:

1.Przegląd obecnie istniejących rozwiązań i wybór najlepszych rozwiązań dla poszczególnych problemów.

2.Implementacja prototypów wraz z badaniem ich efektywności.

3.Realizacja modułów z uwzględnieniem ich łatwej rozszerzalności na dodawanie funkcjonalności dla przyszłych klientów.

b)jakie konkretnie „Oprogramowanie” zostało wytworzone przez Pana? W oparciu o jakie technologie? Do czego służy? Jakie konkretnie narzędzia, nowe koncepcje, rozwiązania niewystępujące w Pana praktyce gospodarczej zastosowano? Co powoduje, iż wytworzone „Oprogramowanie” lub usprawnione w znaczymy stopniu różni się od rozwiązań już funkcjonujących u Pana? Na czym polega oryginalność tego „Oprogramowania”?

Odp. Przez Wnioskodawcę zostało wytworzone następujące konkretne Oprogramowanie:

(…)

Wytworzone Oprogramowanie zostało wytworzone w oparciu o następujące technologie: języki programowania – (…); oraz inne technologie: m.in. (…). Wnioskodawca tworząc Oprogramowanie dla kontrahenta nie korzysta z wyników czyjejś działalności twórczej, natomiast korzysta z ogólnodostępnych bibliotek i narzędzi (…). Wszystkie funkcjonalności Wnioskodawca tworzy za pomocą kodu. Oprogramowanie jest tworzone przez Wnioskodawcę samodzielnie i od podstaw, w większości przypadków wykorzystuje on do tego gotowe narzędzia i biblioteki, łącząc kilka bibliotek i narzędzi, dodając autorski kod Wnioskodawcy i tworząc w ten sposób bardziej kompleksowe rozwiązanie.

Wytwarzane Oprogramowanie służy do tworzenia i ulepszania systemów integracji danych, tworzenia kodu agregującego i analizującego dane w celu wyświetlenia ich w raportach. Oprogramowanie wytwarzane przez Wnioskodawcę służy opracowywaniu nowych i ulepszeniu już istniejących produktów i usług, według najlepszej wiedzy Wnioskodawcy niewystępujących dotychczas w obrocie.

W zakresie wskazania jakie konkretnie narzędzia, nowe koncepcje, rozwiązania niewystępujące w praktyce gospodarczej Wnioskodawcy zastosowano Wnioskodawca wskazuje na wytworzone w ramach Oprogramowania:

(…)

W zakresie wskazania na czym polega oryginalność tego „Oprogramowania” Wnioskodawca wyjaśnia, że w zakresie:

(…)

Wytwarzanie „Oprogramowania” dla Zleceniodawcy wiąże się z nieustannym przygotowywaniem nowych komponentów systemu, które wymagają także wymyślania całkowicie nowych algorytmów bazujących na wynikach modeli i technologii (...), z racji wspomnianej już innowacyjności systemu Zleceniodawcy, niebędących szeroko dostępnymi rozwiązaniami na rynku. Wnioskodawca projektuje od podstaw nowe rozwiązania, również prototypując, co stanowi oryginalność w programowaniu dla Zleceniodawcy, w przeciwieństwie do funkcjonujących już rozwiązań u Wnioskodawcy, czyli korzystania z ogólnie przyjętych i dostępnych rozwiązań i algorytmów na rynku niezwiązanych ze sztuczną inteligencją.

c)zastosowanie jakich technologii (rozwiązań, narzędzi) powoduje, iż „Oprogramowanie” po jego wytworzeniu lub ulepszeniu/rozwinięciu różni się od rozwiązań już funkcjonujących u Pana?

Odp. W zakresie wskazania co do zastosowania jakich technologii (rozwiązań, narzędzi) powoduje, iż „Oprogramowanie” po jego wytworzeniu lub ulepszeniu/rozwinięciu różni się od rozwiązań już funkcjonujących u Wnioskodawcy, Wnioskodawca wskazuje, że pracuje przy wykorzystaniu języków programowania (…), tworząc Oprogramowanie dla kontrahenta nie korzysta z wyników czyjejś działalności twórczej, natomiast korzysta z ogólnodostępnych bibliotek i narzędzi (…). Wszystkie funkcjonalności Wnioskodawca tworzy za pomocą kodu. Oprogramowanie jest tworzone przez Wnioskodawcę samodzielnie i od podstaw, w większości przypadków wykorzystuje on do tego gotowe narzędzia i biblioteki, łącząc kilka bibliotek i narzędzi, dodając autorski kod Wnioskodawcy i tworząc w ten sposób bardziej kompleksowe rozwiązanie.

Implementacja „Oprogramowania” dla kontrahenta z racji skomplikowania systemu i konieczności jego działania w czasie rzeczywistym odbywa się z największą dbałością o szybkość wykonywania kodu, stąd Wnioskodawca musi proponować najlepsze rozwiązania problemów pod kątem nie tylko jakości ale szybkości działania. Dodatkowo Wnioskodawca implementuje rozwiązania w oparciu o modele (…), a to wymaga znajomości najnowszych oraz szybko zmieniających się trendów w temacie (…), których nie wykorzystuje w pracy poza systemem dla Zleceniodawcy.

4.Czy Pana prace są podejmowane w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystywania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań? Jeżeli tak, to proszę wyjaśnić:

a)jakie cele na wstępie postawił Pan sobie w zakresie poszczególnych tworzonych/rozwijanych/ulepszanych „Oprogramowań”?

Odp. Tak, prace Wnioskodawcy są podejmowane w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystywania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Wnioskodawca wyjaśnia jakie cele na wstępie postawił sobie w zakresie poszczególnych tworzonych/rozwijanych/ulepszanych „Oprogramowań:

Cele wstępne:

1.  (…):

-wykonanie konfigurowalnego i rozszerzalnego systemu procesorów logicznych do analizy (…).

2.  (…):

-wykonanie konfigurowalnego i rozszerzalnego (…) reguł (…).

3.  (…):

-ustabilizowanie działania systemu analizy (…).

4.  (…):

-wykonanie systemu (…).

b)jakie konkretnie cele zostały osiągnięte w poszczególnych okresach, w ramach jakich zasobów ludzkich, rzeczowych i finansowych nastąpiło opracowanie konkretnego rozwiązania praktycznego problemu lub innowacyjnego rozwiązania?

Odp. Wnioskodawca wskazuje jakie konkretnie cele zostały osiągnięte w poszczególnych okresach, w ramach jakich zasobów ludzkich, rzeczowych i finansowych nastąpiło opracowanie konkretnego rozwiązania praktycznego problemu lub innowacyjnego rozwiązania:

Okresy realizacji „Oprogramowania”:

-1 kwartał – 2 kwartał 2022 – (…);

-2 kwartał – 3 kwartał 2022 – (…);

-3 kwartał 2022 – (…);

-4 kwartał 2022 – (…).

Zasób ludzki – samodzielna innowacyjna praca programistyczna Wnioskodawcy.

Zasoby rzeczowe – programistyczne i naukowe (tematyka (…)) materiały internetowe, komputer, sprzęt komputerowy, kartki, długopisy, tusze do drukarki, narzędzia programistyczne – m.in. (…).

Zasoby finansowe: środki uzyskane w ramach samodzielnej innowacyjnej pracy programistycznej Wnioskodawcy realizowanej w ramach działalności gospodarczej.

c)jakie harmonogramy w związku z tym zostały opracowane w poszczególnych okresach, a które z nich zostały faktycznie zrealizowane w stosunku do jakiego „Oprogramowania”?

Odp. Wnioskodawca wskazał w punkcie wyżej, jakie harmonogramy w związku z tym zostały opracowane w poszczególnych okresach i wskazuje, że wszystkie z nich zostały faktycznie zrealizowane w stosunku do konkretnego „Oprogramowania”.

Harmonogram jest następujący – Okresy realizacji „Oprogramowania”:

-1 kwartał – 2 kwartał 2022 – (…);

-2 kwartał – 3 kwartał 2022 – (…);

-3 kwartał 2022 – (…);

-4 kwartał 2022 – (…).

5.W odniesieniu do Pana działalności, w ramach której tworzy i rozwija/ulepsza Pan „Oprogramowanie” proszę wyjaśnić:

a)jakimi zasobami wiedzy dysponował Pan przed rozpoczęciem realizacji poszczególnego „Oprogramowania”?

Odp. W odniesieniu do działalności Wnioskodawcy, w ramach której tworzy i rozwija/ulepsza „Oprogramowanie” Wnioskodawca wyjaśnia jakimi zasobami wiedzy dysponował przed rozpoczęciem realizacji „Oprogramowania”:

-zasób wiedzy: dotychczasowa wiedza zdobyta w ramach działalności programistycznej;

-zwiększony zasób wiedzy: dotychczasowa wiedza poszerzona o metody i algorytmy (…), czy wiedzę z zakresu wydajności, optymalizacji i stabilności aplikacji oraz tematyki mikroserwisów.

b)jaki rodzaj wiedzy i umiejętności wykorzystuje i rozwija Pan w ramach tej działalności? Przy użyciu jakich „innowacyjnych technologii” powstają poszczególne innowacyjne rozwiązania, jakie nowe zastosowania i usprawnienia odróżniają tworzone oprogramowania od już istniejących?

Odp. W ramach działalności Wnioskodawca wykorzystuje i rozwija wiedzę i umiejętności programistyczne:  

1.Nazwa: (…):

-rodzaj wiedzy: metody, technologie i modele (…), język programowania (…);

-innowacyjne technologie: nietypowe wykorzystanie modeli (…) przy użyciu języka (…);

-nowe zastosowania: elastyczna konfiguracja i rozszerzalność bloków analizujących dla obecnych i przyszłych klientów z wykorzystaniem aktualnych i przyszłych modeli (…).

2.Nazwa: (…):

-rodzaj wiedzy: metody, technologie i modele (…), język programowania (…);

-innowacyjne technologie: nietypowe wykorzystanie modeli (…) przy użyciu języka (…);

-nowe zastosowania: elastyczna konfiguracja i rozszerzalność reguł (…) analizujących dla obecnych i przyszłych klientów z wykorzystaniem aktualnych i nowych modeli (…).

3.Nazwa: (…):

-rodzaj wiedzy: język programowania (…), mikroserwisy, modele (…);

-innowacyjne technologie: nietypowe wykorzystanie modeli (…) przy użyciu języka (…);

-nowe zastosowania: analiza (…).

4.(…):

-rodzaj wiedzy: metody, technologie i modele (…), język programowania (…);

-innowacyjne technologie: nietypowe wykorzystanie modeli (…) przy użyciu języka (…);

-nowe zastosowania: rozpoznawanie (…) z wykorzystaniem modeli (…) dla (…).

c)jakie jest miejsce, sposób wykorzystania oraz selekcji tej wiedzy pod względem przydatności do realizacji każdego z innowacyjnego „Oprogramowania” (jaka wiedza została wykorzystana)?

Odp.

1.Nazwa: (…):

-miejsce wiedzy: ogólnodostępne biblioteki i narzędzia (…), dokumentacja (…);

-sposób wykorzystania oraz selekcji tej wiedzy (wykorzystywanie wiedzy z oficjalnych źródeł podczas implementacji, uzupełnianie wiedzy poprzez źródła nieoficjalne lub prywatne z uwzględnieniem wcześniejszego prototypowania i sprawdzania poprawności znalezionych rozwiązań): wszystkie funkcjonalności Wnioskodawca tworzy za pomocą kodu. Oprogramowanie jest tworzone przez Wnioskodawcę samodzielnie i od podstaw, w większości przypadków wykorzystuje on do tego gotowe narzędzia i biblioteki, łącząc kilka bibliotek i narzędzi, dodając autorski kod Wnioskodawcy i tworząc w ten sposób bardziej kompleksowe rozwiązanie. Selekcja wiedzy następuje w oparciu o cele i funkcjonalności, które mają być zrealizowane w ramach Oprogramowania.

2.Nazwa: (…):

-miejsce wiedzy: ogólnodostępne biblioteki i narzędzia (…), dokumentacja (…);

-sposób wykorzystania oraz selekcji tej wiedzy (wykorzystywanie wiedzy z oficjalnych źródeł podczas implementacji, uzupełnianie wiedzy poprzez źródła nieoficjalne lub prywatne z uwzględnieniem wcześniejszego prototypowania i sprawdzania poprawności znalezionych rozwiązań): wszystkie funkcjonalności Wnioskodawca tworzy za pomocą kodu. Oprogramowanie jest tworzone przez Wnioskodawcę samodzielnie i od podstaw, w większości przypadków wykorzystuje on do tego gotowe narzędzia i biblioteki, łącząc kilka bibliotek i narzędzi, dodając autorski kod Wnioskodawcy i tworząc w ten sposób bardziej kompleksowe rozwiązanie. Selekcja wiedzy następuje w oparciu o cele i funkcjonalności, które mają być zrealizowane w ramach Oprogramowania.

3.Nazwa: (…):

-miejsce wiedzy: ogólnodostępne biblioteki i narzędzia (…);

-sposób wykorzystania oraz selekcji tej wiedzy (wykorzystywanie wiedzy z oficjalnych źródeł podczas implementacji, uzupełnianie wiedzy poprzez źródła nieoficjalne lub prywatne z uwzględnieniem wcześniejszego prototypowania i sprawdzania poprawności znalezionych rozwiązań): wszystkie funkcjonalności Wnioskodawca tworzy za pomocą kodu. Oprogramowanie jest tworzone przez Wnioskodawcę samodzielnie i od podstaw, w większości przypadków wykorzystuje on do tego gotowe narzędzia i biblioteki, łącząc kilka bibliotek i narzędzi, dodając autorski kod Wnioskodawcy i tworząc w ten sposób bardziej kompleksowe rozwiązanie. Selekcja wiedzy następuje w oparciu o cele i funkcjonalności, które mają być zrealizowane w ramach Oprogramowania.

4.Nazwa: (…):

-    miejsce wiedzy: ogólnodostępne biblioteki i narzędzia (…), dokumentacja (…);

-sposób wykorzystania oraz selekcji tej wiedzy (wykorzystywanie wiedzy z oficjalnych źródeł podczas implementacji, uzupełnianie wiedzy poprzez źródła nieoficjalne lub prywatne z uwzględnieniem wcześniejszego prototypowania i sprawdzania poprawności znalezionych rozwiązań): wszystkie funkcjonalności Wnioskodawca tworzy za pomocą kodu. Oprogramowanie jest tworzone przez Wnioskodawcę samodzielnie i od podstaw, w większości przypadków wykorzystuje on do tego gotowe narzędzia i biblioteki, łącząc kilka bibliotek i narzędzi, dodając autorski kod Wnioskodawcy i tworząc w ten sposób bardziej kompleksowe rozwiązanie. Selekcja wiedzy następuje w oparciu o cele i funkcjonalności, które mają być zrealizowane w ramach Oprogramowania.

d)na jakich rozwiązaniach wiedzowych, technicznych, technologicznych, czy programistycznych oparte były te produkty, usługi, procesy?

Odp. Wskazane produkty, usługi, procesy oparte są na programistycznych rozwiązaniach wiedzowych, technicznych, technologicznych. Jak już wyjaśniono wszystkie funkcjonalności Wnioskodawca tworzy za pomocą kodu. Oprogramowanie jest tworzone przez Wnioskodawcę samodzielnie i od podstaw, w większości przypadków wykorzystuje on do tego gotowe narzędzia i biblioteki, łącząc kilka bibliotek i narzędzi, dodając autorski kod Wnioskodawcy i tworząc w ten sposób bardziej kompleksowe rozwiązanie. Selekcja wiedzy następuje w oparciu o cele i funkcjonalności, które mają być zrealizowane w ramach Oprogramowania. Powyższe prowadzi do zwiększonych zasobów wiedzy programistycznej z zakresie metod i algorytmów (…), wiedzy z zakresu wydajności, optymalizacji i stabilności aplikacji, tematyki mikroserwisów.

e)co Pan zaplanował i jakie cele Pan postawił?

Odp. Wnioskodawca zaplanował wykonanie każdego z wyszczególnionych modułów w sposób zamknięty w ramach wersji (...), nowatorski z użyciem innowacyjnych i autorskich rozwiązań oraz rozszerzalny. Wnioskodawca za cel postanowił takie wykonanie modułów, aby można było w pełni wykorzystywać zaimplementowane nowe rozwiązania w ramach wersji (...), ale również by mogłyby być one łatwo rozszerzone o kolejne funkcjonalności w ramach kolejnych wersji, jeśli dojdzie do implementacji takowych rozszerzeń. Każdy z wyszczególnionych modułów udało się zrealizować w ten sposób, zamknąć rozwiązanie w obrębie wersji (...), która była i jest wykorzystywana na potrzeby aktualnych i przyszłych klientów.

f)w jaki sposób realizował Pan zaplanowane przedsięwzięcie?

Odp. Zgodnie z odpowiedzią w punkcie 4c, przedsięwzięcie realizowane było na podstawie wymienionego w odpowiedzi harmonogramu. Zaplanowane przedsięwzięcie, tj. Oprogramowanie, Wnioskodawca realizuje w ten sposób, że wykonuje w sposób systematyczny prace twórcze. Zlecane przez Kontrahenta zadania są z góry zaplanowane, mają określone cele, a także wyznaczony harmonogram (opisany wyżej). Choć Wnioskodawca dysponuje samodzielnością w zakresie wyznaczania czasu i miejsca świadczenia usług, jego praca cechuje się uporządkowaniem i metodycznością, co rejestrowane jest należycie w prowadzonej dokumentacji. Jak wskazano w Objaśnieniu podatkowym z dnia 15 lipca 2019 r. w akapicie 40: „Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany”.

g)co jest efektem działań, tj. jakie nowe zastosowanie powstało przy realizacji opisanego projektu?

Odp. Są to nowe uniwersalne funkcjonalności innowacyjnego bazowego systemu Zleceniodawcy dla obecnych i przyszłych klientów, bez potrzeby ich większego dostosowania.

6.Czy efekty Pana pracy, które nazywa Pan „Oprogramowaniem” zawsze są utworami w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, tj.:

-zawsze odznaczają się rzeczywiście oryginalnym, twórczym charakterem, zawsze są kreacją nowej, nieistniejącej wcześniej wartości niematerialnej;

-nie są efektem pracy która wymaga do osiągnięcia rezultatu jedynie określonych umiejętności programistycznych i której rezultaty da się z góry określić i przewidzieć jako mające charakter powtarzalny;

-nie są jedynie „techniczną”, a „twórczą”, realizacją szczegółowych projektów zlecanych przez Zleceniodawcę?

Odp. Efekty pracy Wnioskodawcy, które nazywa „Oprogramowaniem” zawsze są utworami w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, tj.:

-zawsze odznaczają się rzeczywiście oryginalnym, twórczym charakterem, zawsze są kreacją nowej, nieistniejącej wcześniej wartości niematerialnej;

-nie są efektem pracy która wymaga do osiągnięcia rezultatu jedynie określonych umiejętności programistycznych i której rezultaty da się z góry określić i przewidzieć jako mające charakter powtarzalny;

-nie są jedynie „techniczną”, a „twórczą”, realizacją szczegółowych projektów zlecanych przez Zleceniodawcę.

7.Jaką formą opodatkowana jest Pana działalność gospodarcza (wg skali podatkowej, tzw. podatkiem „liniowym”, ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, w formie karty podatkowej)?

Odp. Działalność Wnioskodawcy w roku 2022 opodatkowana była według skali podatkowej, a w 2023 – podatkiem liniowym.

8.W jaki sposób umowa z Klientem reguluje kwestię Pana wynagrodzenia?

Czy otrzymuje Pan wynagrodzenie:

·wyłącznie z tytułu przenoszenia na Klienta praw do „Oprogramowania” (jeśli tak, proszę wskazać, jakie to prawa);

·także z tytułu innych czynności (jeśli tak, proszę wskazać jakich i czy ulgą IP Box zamierza Pan objąć również dochód z tego tytułu).

Odp. Zgodnie z umową Wnioskodawca przenosi prawa autorskie do Oprogramowania na Zleceniodawcę za wynagrodzeniem. Wynagrodzenie ustalone jest w stałej ryczałtowej kwocie miesięcznej. We wskazanych umowach ustalono, że:

a)X% wynagrodzenia obejmuje wszelkie należności z tytułu nabycia przez spółkę autorskich praw majątkowych do wszystkich utworów będących programami komputerowymi wytworzonych na podstawie umowy na wszystkich polach eksploatacji określonych w umowie,

b)Y% wynagrodzenia obejmuje wszelkie należności z tytułu świadczenia usług w pozostałym zakresie.

Wobec tego Wnioskodawca otrzymywał/będzie otrzymywać wynagrodzenie z tytułu przenoszenia na Zleceniodawcę praw do „programu komputerowego” – zgodnie z umową w wartości X% i wynagrodzenie w wartości X% obejmuje wszelkie należności z tytułu nabycia przez spółkę autorskich praw majątkowych do wszystkich utworów będących programami komputerowymi wytworzonych na podstawie umowy na wszystkich polach eksploatacji określonych w umowie. Y% wynagrodzenia obejmuje wszelkie należności z tytułu świadczenia usług w pozostałym zakresie.

Przy czym zakres usług świadczonych przez Wnioskodawcę obejmuje w opisanym stanie faktycznym: analizę wymagań projektowych Spółki; tworzenie architektury systemu (…); utrzymywanie kodu oprogramowania (…); utrzymywanie dokumentacji kodu oprogramowania do (…); utrzymywanie dokumentacji funkcjonalności oprogramowania (…); testowanie oprogramowania (…); wdrażanie nowych wersji oprogramowania (…). Wobec tego całość wynagrodzenia powinna w ocenie Wnioskodawcy zostać objęta IP Box z uwagi na to, że w zakresie świadczonych usług nie ma usług niepodlegających pod IP Box. Wnioskodawca uzyskuje wynagrodzenie z tytułu prowadzenia prac rozwojowych nad programem komputerowym.

Wnioskodawca planuje w przyszłości świadczyć podobne usługi, zawierać podobne umowy i przewiduje możliwość rozszerzenia prowadzonej działalności w celu podjęcia kolejnych analogicznych projektów. Biorąc powyższe pod uwagę, doświadczenie jakie zdobędzie przy realizacji obecnych umowach bezpośrednio przełoży się na konkurencyjność Wnioskodawcy na dedykowanym rynku właściwym i pozwoli utrzymać systematyczność podejmowanej działalności badawczo-rozwojowej.

W przypadku, w którym otrzymane przez Wnioskodawcę wynagrodzenie w ramach innej umowy (w przyszłości) związane będzie także ze świadczeniem innych usług niezwiązanych z tworzeniem oprogramowania, wynagrodzenie, na podstawie którego ustalany będzie dochód opodatkowany na zasadach tzw. IP Box zostanie w przyszłości odpowiednio zmniejszony. 

Niemniej na podstawie aktualnej, wskazanej we wniosku umowy o świadczenie usług Wnioskodawca świadczy wyłącznie usługi związane z oprogramowaniem. W tym miejscu wyjaśnić należy, że pod pojęciem utworu Wnioskodawca rozumie też dokumentację dotyczącą oprogramowania techniczną lub projektową (wytwarzaną i aktualizowaną w ramach projektów). Zdaniem Wnioskodawcy, w powiązaniu z wytwarzanym, rozwijanym i ulepszanym Oprogramowaniem jest to kwalifikowane prawo własności intelektualnej, o którym mowa art. 30ca ust. 2 pkt 8 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z przyczyn wskazanych we wniosku i poniżej. Autorskie prawo do programu komputerowego gwarantowane jest na mocy art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zgodnie z art. 74 ust. 2 powołanej ustawy ochrona przyznana programowi komputerowemu obejmuje wszystkie formy jego wyrażenia. W związku z tym, że w Polsce oprogramowanie – definiowane jako ogół informacji w postaci zestawu instrukcji, dokumentacji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów – podlega ochronie jak utwór literacki z art. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, oprogramowanie może być, zgodnie z wykładnią celowościową i kontekstualną (w szczególności zgodną z Raportem OECD BEPS Plan Działania nr 5 – a w szczególności jego 34 akapitem dotyczącym tzw. copyrightem software), uznane za kwalifikowane IP w świetle rozszerzającej wykładni art. 30ca ust. 2 pkt 8 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeśli jego wytworzenie, rozszerzenie lub ulepszenie jest wynikiem prac badawczo-rozwojowych. Tym samym wytworzenie opisanej dokumentacji technicznej i projektowej w ramach narzędzi przez Wnioskodawcę jest objęte tzw. IP Box-em. Wobec tego – zdaniem Wnioskodawcy – wytworzenie i aktualizacja przez Wnioskodawcę opisanej dokumentacji technicznej lub projektowej związane z Oprogramowaniem również powinno być objęte preferencyjną stawką w wysokości 5% w ramach ulgi IP-Box zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy o PIT. Stanowisko Wnioskodawcy znajduje potwierdzenie w rozstrzygnięciach organów podatkowych. Przykładem takiego rozstrzygnięcia jest interpretacja z dnia 12 czerwca 2020 r., wydana przez: Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (nr 0111KDIB2-1.4011.34.2020.2.AT): „Powstaniu programu komputerowego (oprogramowania) towarzyszy zazwyczaj powstanie dokumentacji technicznej lub projektowej. W tym też zakresie należy zauważyć, że wprawdzie wytworzona przez Wnioskodawcę dokumentacja podlega ochronie prawnej na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jednak nie jest ona samoistnie kwalifikowanym prawem wartości intelektualnej. Jeżeli jednak powstaje ona w związku z wytworzeniem, rozwinięciem, ulepszeniem programu komputerowego, tj. jeżeli efektem pracy Wnioskodawcy jest kod aplikacji wraz z powiązaną dokumentacją techniczną i projektową to oprogramowanie to wraz dokumentacją (bezpośrednio związaną z wytworzonym przez Wnioskodawcę oprogramowaniem) jest kwalifikowanym prawem własności intelektualnej”.

9.W jaki sposób poszczególne umowy ze zleceniodawcą regulują kwestię sposobu (trybu, zasad) przenoszenia przez Pana na zleceniodawcę praw do konkretnych stworzonych przez Pana „Oprogramowań”? W jaki sposób odbywa się wyodrębnienie konkretnego „Oprogramowania” i przeniesienie praw do tego efektu Pana pracy na Kontrahenta (jakie czynności realizujecie odpowiednio Pan i Kontrahent)? Co potwierdza przeniesienie tych praw?

Odp. Poszczególne umowy ze zleceniodawcą regulują kwestię sposobu (trybu, zasad) przenoszenia przez Wnioskodawcę na zleceniodawcę praw do konkretnych stworzonych przez Wnioskodawcę „programów komputerowych” w sposób następujący – „Przeniesienie” każdego z majątkowych praw autorskich do programu komputerowego lub części oprogramowania nastąpiło/nastąpi zgodnie z wymogami przewidzianymi w przepisach ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, w szczególności z zachowaniem art. 41 oraz art. 53 ww. ustawy. Wnioskodawca wskazuje, że „przeniesienie” każdego z majątkowych praw autorskich do programu komputerowego następuje zgodnie z wymogami przewidzianymi w przepisach ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W umowie z kontrahentem widnieje zapis o przenoszeniu praw do tworzonych w ramach otrzymywanych zleceń programów komputerowych lub ich części. Jeżeli w wyniku wykonywania usługi Wnioskodawca stworzy utwór, o którym mowa na kanwie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych – to na mocy umowy autorskie prawa majątkowe przechodzą na kontrahenta. Prawa autorskie przechodzą z chwilą przekazania utworu na kontrahenta, a ten nabywa autorskie prawa majątkowe do utworów odnośnie wszystkich znanych w momencie zawarcia umowy pól eksploatacji – szczegółowo wskazanych w jej treści. Autorskie prawa do programu komputerowego przechodzą na kontrahenta w momencie oddania mu w sposób elektroniczny bądź fizyczny (na nośniku) wytworzonego kwalifikowanego prawa IP. Kontrahent na podstawie wiążącego ich stosunku umownego wypłaca wynagrodzenie. Zgodnie bowiem z umową w przypadku, jeżeli w wyniku świadczenia przez Wykonawcę usług na rzecz Spółki, efektem prac Wykonawcy będzie utwór podlegający ochronie prawnoautorskiej (w szczególności program komputerowy lub jego części) Wykonawca z chwilą przekazania Spółce tego utworu (w szczególności programu komputerowego lub jego części) przenosi na Spółkę wszelkie prawa majątkowe, w tym całość autorskich praw majątkowych, do tego utworu i jego elementów składowych, a Spółka prawa te przyjmuje. Dla skuteczności przeniesienia praw, zgodnie ze zdaniem poprzednim, nie jest konieczne składanie jakiegokolwiek dodatkowego oświadczenia. Każdorazowo przenoszone będą autorskie prawa majątkowe do utworu i jego elementów składowych na wszystkich znanych w dniu przeniesienia polach eksploatacji, m.in. wszystkich polach eksploatacji wskazanych w art. 50 i art. 74 ust. 4 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, w tym: (…) W przypadku utworów będących programami komputerowymi, lub też szczegółową dokumentacją projektową programów komputerowych – Wykonawca dodatkowo przenosi autorskie prawa majątkowe do utworu i jego elementów składowych na polach eksploatacji, które obejmują prawo do: (…).

Wyodrębnienie konkretnego „programu komputerowego lub jego części” i przeniesienie praw do tego efektu pracy Wnioskodawcy na Kontrahenta odbywa się/odbywać się będzie następująco (tj. następujące czynności realizuje odpowiednio Wnioskodawca oraz Kontrahent: Wyodrębnienie konkretnego programu komputerowego urzeczywistnia się w jego charakterystyce oraz specyfice stworzenia – uzależnione jest od użytego języka programowania, metod i prac stosowanych na jego wytworzenie. Przeniesienie tych praw potwierdza objęcie we władanie przez kontrahenta programów komputerowych bądź ich części w ujęciu umownym. Strony nie stosują dodatkowej dokumentacji oprócz umowy oraz faktur VAT na potwierdzenie przeniesienia tych praw. Przeniesienie praw majątkowych następuje bez dodatkowych dokumentów w momencie ustalenia utworu, poprzez fizyczne wydanie kodu źródłowego w postaci programu komputerowego. Incydentalnie, na potrzeby dokumentowe Wnioskodawcy w przyszłości może udzielać mu oświadczeń mających potwierdzić przekazanie określonego prawa na jego rzecz.

10.Czy faktury, które wystawia Pan na rzecz Kontrahenta wyodrębniają wynagrodzenia z tytułu przeniesienia majątkowych praw autorskich do poszczególnych efektów Pana prac na Kontrahenta? Jeśli nie, proszę wskazać dlaczego?

Odp. Nie. Faktury nie wyodrębniają wynagrodzenia z tytułu przeniesienia majątkowych praw autorskich, obowiązek taki nie wynika bowiem z zapisów umownych. Rozdzielenie otrzymywanego wynagrodzenia na to należne za przeniesienie majątkowych praw autorskich następuje w prowadzonej ewidencji. Szczegółowe zatem informacja jaka część tyczy się praw autorskich jest w osobnej ewidencji.

11.   Jakich konkretnie kosztów/wydatków związanych z kursami, szkoleniami, materiałami naukowymi dotyczy Pana wniosek? Proszę o wskazanie, w formie katalogu zamkniętego, wszystkich wydatków zaliczanych przez Pana do tej kategorii wydatków.

Odp. Wnioskodawca nie poniósł takich kosztów. W przyszłości poniesie koszty kursów i szkoleń programistycznych oraz materiałów dydaktycznych z zakresu wiedzy programistycznej.

12.   Jakich konkretnie kosztów/wydatków związanych z wyposażeniem biura dotyczy Pana wniosek? Proszę o wskazanie, w formie katalogu zamkniętego, wszystkich wydatków zaliczanych przez Pana do tej kategorii wydatków.

Odp. Wydatki na – tusz do drukarki, papier do drukarki, długopisy.

13.Jakich konkretnie kosztów/wydatków związanych z samochodem dotyczy Pana wniosek? Proszę o wskazanie, w formie katalogu zamkniętego, wszystkich wydatków zaliczanych przez Pana do tej kategorii wydatków.

Odp. Wydatki na – paliwo, naprawa samochodu.

14.Jakich konkretnie kosztów/wydatków związanych z rowerem dotyczy Pana wniosek? Proszę o wskazanie, w formie katalogu zamkniętego, wszystkich wydatków zaliczanych przez Pana do tej kategorii wydatków.

Odp. Wnioskodawca nie poniósł takich kosztów. W przyszłości poniesie koszt zakupu roweru.

15.Jakich konkretnie kosztów/wydatków związanych ze sprzętem komputerowym dotyczy Pana wniosek? Proszę o wskazanie, w formie katalogu zamkniętego, wszystkich wydatków zaliczanych przez Pana do tej kategorii wydatków.

Odp. Wydatki na – słuchawki, myszka. W przyszłości poniesie koszt zakupu komputera.

16.Jaki jest funkcjonalny związek poszczególnych wydatków z Pana czwartego pytania z poszczególnymi działaniami, które prowadzą do wytworzenia/ulepszenia/rozwoju „Oprogramowania”?

Odp. Kosztami Wnioskodawcy w prowadzonej działalności są lub będą koszty bezpośrednio związane z działalnością, polegającą na realizacji praw autorskich opisanych w stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym. Wnioskodawca wskazuje, jaki jest/będzie ich funkcjonalny związek z poszczególnymi działaniami, które traktuje jako konkretne prace rozwojowe:

-księgowość, doradztwo prawne/podatkowe – koszt ten jest nieodzowny, pozwala bowiem na wyszczególnienie koniecznej ewidencji na potrzeby skorzystania z preferencyjnej 5% stawki podatkowej (ulga IP Box). Jeśli wytwarzane oprogramowanie ma być wykonywane zgodnie z zasadami lege artis, w tym Wnioskodawca dzięki prowadzeniu księgowości przez specjalistów ma więcej czasu na wykonywanie prac programistycznych, co przekłada się na jakość tworzonego programu komputerowego;

-kursy i szkolenia programistyczne (Wnioskodawca nie poniósł takich kosztów. W przyszłości poniesie koszty kursów i szkoleń programistycznych oraz materiałów dydaktycznych z zakresu wiedzy programistycznej), materiały naukowe – oprogramowanie wytwarzane jest na podstawie wiedzy i doświadczenia Wnioskodawcy. Konieczna jest wiedza specjalistyczna i informacje specjalne. Celem zakupu materiałów oraz doskonalenia zawodowego jest poszerzanie własnej wiedzy w zakresie technologii informacyjnych celem sprawniejszego świadczenia usług. Jak wskazano już we wniosku, oprogramowanie wytwarzane jest przede wszystkim na podstawie wiedzy i doświadczenia Wnioskodawcy, tym samym w celu tworzenia oprogramowania niezbędny jest ciągły rozwój własnych umiejętności. Pozyskanie tego rodzaju informacji nie zawsze jest możliwe za pomocą źródeł bezpłatnych, gdyż poziom specjalizacji wymagany przez literaturę przedmiotu i tempo jej zmian sprawia, że zasadne jest korzystanie jedynie z najnowszych, profesjonalnych publikacji/książek. Na chwilę obecną Wnioskodawca nie ponosił, nie ponosi wydatków w zakresie szkoleń/kursów. W przypadku poniesienia takiego kosztu w przyszłości to będą to wydatki na kursy i szkolenia programistyczne – do stałego podnoszenia wiedzy i kwalifikacji zawodowych Wnioskodawcy, wykorzystywanych następnie podczas realizacji prac rozwojowych;

-wyposażenie biura (tusz do drukarki, papier do drukarki, długopisy) – wyposażenie biura jest potrzebne Wnioskodawcy do stworzenia miejsca do pracy, gdzie może tworzyć i rozwijać programy komputerowe. Celem jest przygotowanie odpowiedniego zaplecza służącego do tworzenia oprogramowania w sposób wydajny. Ponadto, do właściwej pracy przy komputerze, która nie będzie uciążliwa dla zdrowia konieczne, są odpowiednie meble zapobiegające wystąpieniu wad postawy, spowodowanych wielogodzinnym siedzeniem;

-rower (Wnioskodawca nie poniósł takich kosztów. W przyszłości poniesie koszt zakupu roweru) – zapewnia sprawne poruszanie się po mieście, dzięki czemu Wnioskodawca omija różnego rodzaju utrudnienia w ruchu drogowym, np. korki. Zaoszczędzony w ten sposób czas Wnioskodawca może przeznaczyć na prace programistyczne;

-sprzęt komputerowy (słuchawki, myszka, komputer) – bez zakupu odpowiedniego sprzętu komputerowego, telefonu, wytwarzania oprogramowania nie byłoby zupełnie możliwe, sprzęt komputerowy i wskazane powyżej koszty stanowi podstawowe narzędzie pracy Wnioskodawcy. Tworzenie Oprogramowania przy pomocy nowoczesnych wysokopoziomowych języków programowania wymaga konsekwentnego usprawniania posiadanych urządzeń. W szybko zmieniającym się świecie technologii niekorzystanie z nowoczesnych rozwiązań technologicznych prowadziłoby sukcesywnie do spadku wydajności pracy. Sprzęt komputerowy oprócz sprawdzania kompatybilności oprogramowania/testowania, umożliwia również konsultację z kontrahentem, co służy personalizacji tworzonego oprogramowania i kodu dostosowania go do indywidualnych potrzeb kontrahenta i jego oczekiwań;

-częściowe koszty utrzymania samochodu osobowego (paliwo, naprawa samochodu) – samochód wykorzystywany jest do celów świadczenia usług programistycznych. Taki środek transportu pozwala na konsultację z klientem, co służy personalizacji tworzonego oprogramowania i kodu, dostosowaniu go do indywidualnych potrzeb klienta i jego oczekiwań, również nie można zapomnieć o zapewnieniu szybkiego dostępu do sklepów z narzędziami programistycznymi, a więc Wnioskodawca jest w stanie świadczyć usługi programistyczne efektywniej i lepszej jakości, wpływając na mocniejszą pozycję na rynku zleceń informatycznych.

Wydatki te zostaną poniesione dla potrzeb konkretnych prac rozwojowych.

Są to koszty bezpośrednie, a więc takie, których wartość powinna zostać zaliczona przy obliczaniu wskaźnika Nexus w „lit. a” wzoru z art. 30ca ust. 4 ustawy o PIT.

17.W jaki sposób, według jakich kryteriów przyporządkowuje Pan poszczególne wydatki z Pana czwartego pytania do działań obejmujących tworzenie, rozwijanie i ulepszanie „Oprogramowania”? Czy zawsze zalicza Pan do wskaźnika nexus wszystkie wydatki, jakie przypisuje Pan do kosztów uzyskania przychodów z konkretnego „Oprogramowania”? Czy stosuje Pan inne zasady przyporządkowania wydatków do wskaźników nexus (jeśli tak, proszę wyjaśnić te zasady)?

Odp. Wnioskodawca przyporządkowuje wymienione we wniosku wydatki do działań, które traktuje jako konkretne prace rozwojowe według kryteriów obiektywnych, stosując proporcję przychodową w dacie poniesienia wydatku. Tak, Wnioskodawca zawsze zalicza do danego wskaźnika nexus wszystkie wydatki, jakie Wnioskodawca przypisuje do kosztów uzyskania przychodów z konkretnego „Oprogramowania”. Wnioskodawca nie stosuje innych zasad przyporządkowania wydatków do wskaźników nexus.

18.Czy i w jaki sposób oblicza Pan tzw. wskaźnik nexus (art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych)?

Odp. Tak, Wnioskodawca oblicza zgodnie ze wzorem zawartym w art. 30ca ust. 4 ustawy o PIT, podstawia wartości pod symbole ze wzoru.

19.Czy rezultatem Pana pracy jest wskazana we wniosku „dokumentacja techniczna” rozumiana jako instrukcje przeznaczone do komputera, które pozwalałyby przekształcić je do postaci kodu źródłowego?

Odp. Rezultatem dokumentacji technicznej są instrukcje przeznaczone do komputera, które pozwalałyby przekształcić je do postaci kodu źródłowego.

20.Czy w ramach stworzenia przez Wnioskodawcę „dokumentacji technicznej” powstały instrukcje komend adresowanych do komputera, czy też zbiór zleceń dla informatyków realizujących kolejne etapy projektu?

Odp. W ramach efektów prac Wnioskodawcy powstały instrukcje komend adresowanych do komputera. Rezultatem pracy Wnioskodawcy jest dokumentacja techniczna rozumiana jako instrukcje przeznaczone do komputera, które pozwalałyby przekształcić je do postaci kodu źródłowego lub dokumentacja zawierająca bezpośredni kod źródłowy stworzony w toku prac rozwojowych przez Wnioskodawcę. W toku stworzenia dokumentacji nie powstaje zbiór zleceń dla informatyków realizujących kolejne etapy projektu.

21.Co zawiera dokumentacja techniczna, czy np. szczegółowe specyfikacje określające architekturę systemu informatycznego, specyfikacje programu komputerowego, specyfikację interfejsów, specyfikacje struktury danych, specyfikacje algorytmów?

Odp. Dokumentacja techniczna zawiera i zawierać będzie również szczegółową specyfikację techniczną określającą architekturę wytworzonego systemu, specyfikację oprogramowania, a także specyfikacje poszczególnych algorytmów bądź struktury danych. Dokumentacja wytwarzana przez Wnioskodawcę w ramach prowadzonej bezpośrednio działalności gospodarczej jest i będzie każdorazowo nierozerwalnie związana z wytworzonym kodem źródłowym i jako całość, tj. program komputerowy stanowi/będzie stanowić autorskie prawo do programu komputerowego podlegającego ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Ww. kwalifikowane prawo własności intelektualnej, czyli oprogramowanie jest/będzie przenoszone przez Wnioskodawcę na rzecz Klienta.

22.Czy na Klienta przenosi Pan:

a)    prawo autorskie do programu komputerowego łącznie z „dokumentacją techniczną”,

b)tylko prawo autorskie do programu komputerowego,

c)tylko „dokumentację techniczną”,

d)tylko/także inne składowe – prosimy o podanie co konkretnie?

Odp. Wnioskodawca wskazuje, że na Klienta przenosi prawo autorskie do programu komputerowego łącznie z „dokumentacją techniczną”.

23.Czy „dokumentacja techniczna” tworzona przez Pana podlega ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych?

Odp. „Dokumentacja techniczna” tworzona przez Wnioskodawcę podlega ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Pytania

1.Czy opisane prace wykonywane przez Wnioskodawcę polegające na tworzeniu, rozwijaniu i ulepszaniu Oprogramowania, spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w przepisach ustawy o PIT?

2.Czy Oprogramowanie, które zostało lub zostanie wytworzone, rozwinięte lub ulepszone przez Wnioskodawcę w ramach umów o świadczenie usług opisanych we wniosku, a także w ramach przyszłych umów realizowanych na analogicznych zasadach stanowi kwalifikowane prawo własności intelektualnej, o których mowa w art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych PIT i w konsekwencji dochód z jego komercjalizacji może zostać opodatkowany preferencyjną stawką w wysokości 5% w ramach ulgi IP-Box (art. 30ca ust. 1 ustawy o PIT)?

3.Czy jeżeli efektem pracy Wnioskodawcy jest Oprogramowanie wraz z powiązaną dokumentacją techniczną, to wytworzenie lub aktualizację dokumentacji technicznej w ramach umowy o świadczenie usług opisanej we wniosku, a także w ramach przyszłych umów realizowanych na analogicznych zasadach, można objąć ulgą IP-Box (art. 30ca ust. 1 ustawy o PIT)?

4.Czy ustalając wskaźnik Nexus, Wnioskodawca będzie miał prawo do uwzględniania kosztów, opisanych w niniejszym wniosku w lit. a wzoru z art. 30ca ust. 4 ustawy o PIT?

Pana stanowisko w sprawie

Ad. 1.

Na podstawie art. 5a ust. 38 ustawy o PIT, przez działalność badawczo-rozwojową należy rozumieć działalność twórczą, obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Definiując w art. 5a ust. 39 ustawy o PIT termin badania naukowe oraz definiując pojęcie prace rozwojowe, prawodawca odwołuje się wprost do definicji zawartych w ustawie z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 574 z późn. zm.). Stąd, przez badania naukowe w myśl art. 5a ust. 39 w zw. z art. 4 ust. 2 ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce rozumie się:

·badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne, mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

·badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Z kolei prace rozwojowe, stosownie do treści art. 5a ust. 38 w zw. z art. 4 ust. 3 ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, to działalność obejmująca nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Zgodnie z opisem stanu faktycznego, Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wykonuje prace programistyczne zlecane przez kontrahentów, prowadzące do powstania innowacyjnych, indywidualnych rozwiązań obsługujących dedykowane obszary działalności.

Prace badawczo-rozwojowe są realizowane w sposób ciągły i systematyczny. W celu realizacji prac badawczo-rozwojowych Wnioskodawca wykorzystuje dostępną aktualnie wiedzę i umiejętności z dziedziny nauki i technologii.

Wnioskodawca wyjaśnia jednocześnie, że opisane w stanie faktycznym podejmowane prace, zmierzające do stworzenia Oprogramowania, nie mają charakteru prac rutynowych, a zadania i problemy przed którymi stawiany jest Wnioskodawca wymagają zawsze indywidualnego podejścia i praktycznego zastosowania posiadanej wiedzy i umiejętności. Nawet poprawianie błędów w Oprogramowaniu jest elementem większego procesu tworzenia danego programu, ponieważ są to zmiany dokonywane na bieżąco, w toku pisania danego kodu, zanim dojdzie do komercjalizacji danego autorskiego prawa do programu komputerowego. Stąd więc wynika, że tworzenie kodu źródłowego i bieżące zmiany w tym kodzie składają się w całości na proces powstawania programu komputerowego, a tym samym na prace badawczo-rozwojowe prowadzone przez Wnioskodawcę.

Odnosząc się przykładowo do interpretacji indywidualnej o sygnaturze 0114-KDIP3-1.4011.318.2019.3.MG i stanowiska Wnioskodawcy, które zostało w niej przedstawione i zaaprobowane przez Organ podatkowy działalność badawczo-rozwojowa powinna: obejmować badania naukowe lub prace rozwojowe, mieć twórczy charakter, być podejmowana w sposób systematyczny, oraz być podejmowana w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Oprócz tego w Objaśnieniu podatkowym z dnia 15 lipca 2019 r. dotyczącym preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej – IP BOX w definiowaniu działalności B+R następuje odniesienie do kryteriów z tzw. Podręcznika Frascati (OECD (2018), Podręcznik Frascati 2015: Zalecenia dotyczące pozyskiwania i prezentowania danych z zakresu działalności badawczej i rozwojowej, Pomiar działalności naukowo-technicznej i innowacyjnej, OECD Publishing, Paris/GUS, Warsaw).

Według podręcznika działalność badawczo-rozwojowa musi być: nowatorska, twórcza, nieprzewidywalna, metodyczna, możliwa do przeniesienia lub odtworzenia. Działalność podejmowana przez Wnioskodawcę polega na tworzeniu nowego programu komputerowego w odpowiedzi na zapotrzebowanie biznesowe kontrahentów. Działania te stanowią prace rozwojowe w rozumieniu przedmiotowych ustaw. Polegają one bowiem na wykorzystaniu nowej i istniejącej wiedzy, tj. wiedzy i narzędzi programistycznych, języków programowania, algorytmów, do zaprojektowania nowych i ulepszonych rozwiązań.

Zdaniem Wnioskodawcy, biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, jak i kryteria niezbędne do uznania działalności za działalność badawczo-rozwojową, jego działalność spełnia cechy takowej:

a.nowatorskość i twórczość: Wnioskodawca tworzy Oprogramowanie lub części Oprogramowania w zależności od potrzeb Zleceniodawcy. Usługi świadczone przez Wnioskodawcę (w tym, w przypadku realizacji usług opisanych we wniosku) nie mają charakteru odtwórczego, wykazują wysoki stopień innowacyjności;

b.nieprzewidywalność: proces tworzenia danych rozwiązań (oprogramowania), pomimo korzystania z istniejących metod informatycznych i języków programistycznych, powoduje wytworzenie nowego rozwiązania, lub modyfikację archaicznych rozwiązań;

c.metodyczność: Wnioskodawca może powiedzieć, że w ramach działalności gospodarczej prowadzi prace w sposób systematyczny, zaplanowany i metodyczny w celu tworzenia nowych zastosowań przy wykorzystaniu zasobów wiedzy;

d.możliwość przeniesienia lub odtworzenia: celem Wnioskodawcy, w ramach wykonywanej przez niego działalności na rzecz kontrahenta jest przeniesienie autorskich praw majątkowych z Oprogramowania lub części Oprogramowania na kontrahenta, co nierozerwalnie wiąże się z możliwością jego odtworzenia.

Wobec tego, zdaniem Wnioskodawcy, realizowane przez niego prace podejmowane w zakresie tworzenia Oprogramowania, spełniają definicję prac badawczo-rozwojowych, a konkretnie prac rozwojowych, o których mowa w art. 5a ust. 38 ustawy o PIT. Jednakże, aby mieć pewność co do swojego stanowiska (w tym w zakresie tego, że stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 30ca ust. 2 w zw. z art. 5a pkt 38 ustawy o PIT), Wnioskodawca złożył przedmiotowy wniosek o wydanie interpretacji i wnosi o potwierdzenie przez Organ podatkowy stanowiska Wnioskodawcy.

Ad. 2.

Wnioskodawca jest zdania, że ma prawo opodatkować dochód z prowadzonej działalności polegającej na przenoszeniu praw autorskich z tworzonego oprogramowania stawką 5%, korzystając z ulgi wskazanej w art. 30ca i art. 30cb ustawy o PIT.

Na podstawie art. 30ca ust. 2 ustawy o PIT, kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej jest m.in. autorskie prawo do programu komputerowego. Warunkiem jest, że podlegają one ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw. W odesłaniu do ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, w art. 1 ustawodawca wskazuje, że przedmiotem ochrony prawa autorskiego są utwory m.in. wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe). Zgodnie z objaśnieniami podatkowymi MF do IP Box (pkt 80), program komputerowy to w szczególności zestaw instrukcji przeznaczonych do wykonywania bezpośrednio lub pośrednio w komputerze czynności w celu osiągnięcia określonego rezultatu. Stwierdzono ponadto, że pojęcie to należy traktować szeroko.

Wnioskodawca w takim przypadku wytwarza program komputerowy. Nadto jak zostało wyżej podkreślone, podlega ono ochronie prawnej.

Zgodnie z art. 30cb ust. 1 ustawy o PIT, podatnik zobowiązany jest zaprowadzić ewidencję, która umożliwia wyodrębnić każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w prowadzonych księgach – tu podatkowych. Prowadzenie ewidencji pozaksięgowej w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, wyodrębnić koszty przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej oraz dokonywać stosownych zapisów w księgach.

Wnioskodawca spełnia te wszystkie przesłanki, stąd — w jego ocenie — ma prawo do opodatkowania dochodu z kwalifikowanych praw autorskich w stawce 5%. Oprogramowanie, które zostało albo zostanie wytworzone, rozwinięte lub ulepszone przez Wnioskodawcę w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej, i które stanowi autorskie prawo do programu komputerowego, podlegające ochronie prawnej jest „kwalifikowanym prawem własności intelektualnej” w rozumieniu art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o PIT i dochód z jego komercjalizacji może podlegać opodatkowaniu preferencyjną stawką w wysokości 5% w ramach ulgi IP-Box zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy o PIT. 

W ocenie Wnioskodawcy, bez wpływu na możliwość skorzystania z ulgi IP BOX powinien pozostawać fakt, iż Wnioskodawca wykonuje prace programistyczne jako członek zespołu programistów współpracujących ze Zleceniodawcą. Zasadność stanowiska Wnioskodawcy w tej kwestii znajduje potwierdzenie w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 20 listopada 2019 r. (nr 0113-KDIPT2-1.4011.492.2019.1.KO) czy z dnia 14 czerwca 2021 r. (nr 0111-KDIB1-3.4011.23.2021.1.AN). W interpretacjach tych Organ wskazał, że z ulgi IP BOX może skorzystać również osoba prowadząca działalność gospodarczą, która działała u swojego zleceniodawcy w ramach większego zespołu, wykonująca zlecone czynności w siedzibie zleceniodawcy.

Aby mieć pewność co do swojego stanowiska, Wnioskodawca złożył przedmiotowy wniosek o wydanie interpretacji i wnosi o potwierdzenie przez organ podatkowy stanowiska Wnioskodawcy (w tym w powyższym zakresie).

Ad. 3. 

W tym miejscu wyjaśnić należy, że pod pojęciem utworu Wnioskodawca rozumie też dokumentację dotyczącą Oprogramowania techniczną lub projektową (wytwarzaną i aktualizowaną w ramach projektów).

Zdaniem Wnioskodawcy, w powiązaniu z wytwarzanym, rozwijanym i ulepszanym Oprogramowaniem jest to kwalifikowane prawo własności intelektualnej, o którym mowa art. 30ca ust. 2 pkt 8 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z przyczyn wskazanych we wniosku i poniżej.

Autorskie prawo do programu komputerowego gwarantowane jest na mocy art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zgodnie z art. 74 ust. 2 powołanej ustawy ochrona przyznana programowi komputerowemu obejmuje wszystkie formy jego wyrażenia.

W związku z tym, że w Polsce oprogramowanie – definiowane jako ogół informacji w postaci zestawu instrukcji, dokumentacji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów – podlega ochronie jak utwór literacki z art. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, oprogramowanie może być, zgodnie z wykładnią celowościową i kontekstualną (w szczególności zgodną z Raportem OECD BEPS Plan Działania nr 5 – a w szczególności jego 34 akapitem dotyczącym tzw. copyrighted software), uznane za kwalifikowane IP w świetle rozszerzającej wykładni art. 30ca ust. 2 pkt 8 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeśli jego wytworzenie, rozszerzenie lub ulepszenie jest wynikiem prac badawczo-rozwojowych. Tym samym wytworzenie opisanej dokumentacji technicznej i projektowej w ramach narzędzi przez Wnioskodawcę jest objęte tzw. IP Boxem.

Wobec tego – zdaniem Wnioskodawcy – wytworzenie i aktualizacja przez Wnioskodawcę opisanej dokumentacji technicznej lub projektowej związane z Oprogramowaniem również powinno być objęte preferencyjną stawką w wysokości 5% w ramach ulgi IP-Box zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy o PIT.

Stanowisko Wnioskodawcy znajduje potwierdzenie w rozstrzygnięciach organów podatkowych. Przykładem takiego rozstrzygnięcia jest interpretacja z dnia 12 czerwca 2020 r., wydana przez: Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (nr 0111-KDlB2-1.4011.34.2020.2.AT): „Powstaniu programu komputerowego (oprogramowania) towarzyszy zazwyczaj powstanie dokumentacji technicznej lub projektowej. W tym też zakresie należy zauważyć, że wprawdzie wytworzona przez Wnioskodawcę dokumentacja podlega ochronie  prawnej na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jednak nie jest ona samoistnie kwalifikowanym prawem wartości intelektualnej. Jeżeli jednak powstaje ona w związku z wytworzeniem, rozwinięciem, ulepszeniem programu komputerowego, tj. jeżeli efektem pracy Wnioskodawcy jest kod aplikacji wraz z powiązaną dokumentacją techniczną i projektową to oprogramowanie to wraz dokumentacją (bezpośrednio związaną z wytworzonym przez Wnioskodawcę oprogramowaniem) jest kwalifikowanym prawem własności intelektualnej”. 

Ad. 4.

Wnioskodawca stoi na stanowisku, że będzie on mógł zaliczyć wskazane niżej koszty do „lit. a” wzoru wskaźnika Nexus przy jego obliczaniu.

W art. 30ca ust. 4 ustawy o PIT, wskazuje się, że podatnik chcący skorzystać z preferencyjnej stawki podatkowej, zobowiązany jest obliczyć tzw. wskaźnik Nexus. Jedną ze składowych mających zastosowanie w przedmiotowym wskaźników, są koszty faktycznie poniesione przez podatnika na prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową, związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej.

Jednak nie wszystkie koszty uznać można za kwalifikowane. Nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej wartość odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami. Ustawodawca posłużył się tu katalogiem otwartym takich kosztów. Jednak, wykładnia tego przepisu powinna prowadzić do uznania, że mowa tu o tzw. kosztach pasywnych i to w części finansowej oraz takich, które dotyczą miejsca powstawania prawa własności intelektualnej.

Głównymi kosztami Wnioskodawcy w prowadzonej działalności są koszty bezpośrednio związane z działalnością, polegającą na realizacji praw autorskich opisanych szeroko w stanie faktycznym, tj.:

·księgowość, doradztwo prawne/podatkowe – koszt ten jest nieodzowny, dzięki prowadzeniu księgowości i spraw prawno-podatkowych przez specjalistów Wnioskodawca ma więcej czasu na wykonywanie prac programistycznych, co przekłada się na jakość tworzonego programu komputerowego;

·kursy, szkolenia, materiały naukowe – oprogramowanie wytwarzane jest na podstawie wiedzy i doświadczenia Wnioskodawcy. Konieczna jest wiedza specjalistyczna i informacje specjalne. Pozyskanie tego rodzaju informacji nie zawsze jest możliwe za pomocą źródeł bezpłatnych, gdyż poziom specjalizacji wymagany przez literaturę przedmiotu i tempo jej zmian sprawia, że zasadne jest korzystanie jedynie z najnowszych, profesjonalnych publikacji/książek;

·wyposażenie biura – to jest meble, artykuły papiernicze, toner do drukarki. Do właściwej pracy przy komputerze, która nie będzie uciążliwa dla zdrowia konieczne, są odpowiednie meble zapobiegające wystąpieniu wad postawy, spowodowanych wielogodzinnym siedzeniem. Artykuły papiernicze są zwykłym wydatkiem ponoszonym w ramach wykonywania działalności, tj. segregatory, koszulki, papier do drukarki, przybory do pisania. Do używania drukarki potrzebny jest zakup tonera. Drukarka jest wykorzystywana do drukowania dokumentów, umów, faktur, dokumentów związanych z projektem;

·rower – zapewnia sprawne poruszanie się po mieście, dzięki czemu Wnioskodawca omija różnego rodzaju utrudnienia w ruchu drogowym, np. korki. Zaoszczędzony w ten sposób czas Wnioskodawca może przeznaczyć na pracę;

·sprzęt komputerowy, telefon – są to konieczne koszty. Tworzenie oprogramowania przy pomocy nowoczesnych wysokopoziomowych języków programowania wymaga konsekwentnego usprawniania posiadanych urządzeń. W szybko zmieniającym się świecie technologii niekorzystanie z nowoczesnych rozwiązań technologicznych prowadziłoby sukcesywnie do spadku wydajności pracy. Telefon oprócz sprawdzania kompatybilności oprogramowania/testowania, umożliwia również konsultację z kontrahentem, co służy personalizacji tworzonego oprogramowania i kodu dostosowania go do indywidualnych potrzeb kontrahenta i jego oczekiwań;

·częściowe koszty utrzymania samochodu osobowego – samochód umożliwia sprawny transport, czy to do kontrahenta w celu konsultacji dotyczących tworzonego oprogramowania, czy do specjalistycznego sklepu. Samochód wykorzystywany jest do celów świadczenia usług na rzecz kontrahentów, jak również do czynności wymagających prowadzenia działalności gospodarczej w całym jej zakresie. Samochód nie stanowi środka trwałego w prowadzonej działalności gospodarczej, jest również wykorzystywany dla celów prywatnych. W przeważającym zakresie uzyskiwane przez Wnioskodawcę przychody z działalności gospodarczej pochodzą z przeniesienia praw autorskich do oprogramowania.

Są to koszty bezpośrednie, a więc takie, których wartość powinna zostać zaliczona przy obliczaniu wskaźnika Nexus w „lit. a” wzoru z art. 30ca ust. 4 ustawy o PIT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Jednym ze źródeł przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

W myśl art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

-prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Stosownie natomiast do treści art. 5b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności,

2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności,

3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Ustawodawca wprowadził definicję działalności badawczo-rozwojowej w art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którą:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej – oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W myśl art. 5a pkt 39 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych – oznacza to:

a)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2022 r. poz. 574, z późn. zm.),

b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Z kolei w definicji prac rozwojowych zawartej w art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazano, że:

Ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych – oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 742 ze zm.):

Badania naukowe są działalnością obejmującą:

1)badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

2)badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Stosownie do art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:

Prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że zajmuje się Pan tworzeniem i rozwojem systemu będącego oprogramowaniem, które (…). Oprogramowanie wykorzystuje (…) do (…). Wynikiem analizy może być wykrycie zdarzeń i potencjalnych zagrożeń. Koncepcja rozwoju ww. systemu w zakresie (…) jest unikatowa w skali światowej. System nie ma bezpośredniej konkurencji. W ramach oprogramowania wytworzył Pan:

1.(…) – narzędzie, nową koncepcję, rozwiązanie – program umożliwiający (…).

2.(…) – narzędzie, nową koncepcję, rozwiązanie – program umożliwiający (…).

3.(…) – narzędzie, nową koncepcję, rozwiązanie – program umożliwiający (…).

4.(…) – narzędzie, nową koncepcję, rozwiązanie – moduł odpowiedzialny za (…).

Na wstępie trzeba podkreślić, że z pracami badawczo-rozwojowymi mamy do czynienia wówczas, gdy wykorzystuje się dostępną wiedzę z dziedziny nauki, technologii oraz innej wiedzy i umiejętności do tworzenia nowych lub ulepszenia istniejących produktów/usług. Wobec powyższego ocena, czy prowadzone przez Pana prace programistyczne stanowią działalność badawczo-rozwojową dokonana zostanie w kontekście wskazanych przez Pana efektów tych prac (Oprogramowania opisanego we wniosku). 

Z ustawowej definicji zawartej w regulacjach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi mieć charakter twórczy. Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność – zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy – mający na celu tworzenie, tworzyć – powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.

W opisie sprawy wskazał Pan, że prace prowadzone przez Pana polegają na tworzeniu, rozwijaniu i ulepszaniu Oprogramowania. Mają one charakter twórczy, ponieważ służą tworzeniu nowych i oryginalnych rozwiązań, a inwencja i zaprojektowanie tych rozwiązań leży po Pana stronie. Prace realizowane w ramach prowadzonej przez Pana działalności są ukierunkowane na tworzenie nowych, innowacyjnych produktów informatycznych, które można uznać za utwory – autorskie programy komputerowe. Stworzenie Oprogramowania wymaga połączenia specjalistycznej wiedzy z różnych dziedzin, w których programy tworzone przez Pana znajdują zastosowanie. W ramach podejmowanych prac, realizuje Pan i będzie realizować zadania mające na celu zdobycie i wykorzystanie wiedzy oraz umiejętności w celu opracowania ulepszeń produktów i usług lub całkiem nowych rozwiązań (prace rozwojowe). 

Z uzupełnienia wniosku wynika, że twórczy charakter działalności opisanej we wniosku w odniesieniu do „Oprogramowania”, którego dotyczy wniosek przejawia się w tym, że wykonywane przez Pana prace wymagają kreatywnego podejścia, każdorazowo wymagają dokonywania rozwiązań koncepcyjnych pozwalających na realizację danego projektu. Pana element twórczy w tworzeniu oprogramowania polega na pisaniu kodu źródłowego, w efekcie czego powstaje Oprogramowanie.

Tworząc Oprogramowanie dla kontrahenta nie korzysta Pan z wyników czyjejś działalności twórczej, natomiast korzysta z ogólnodostępnych bibliotek i narzędzi (…). Wszystkie funkcjonalności tworzy Pan za pomocą kodu. Oprogramowanie jest tworzone przez Pana samodzielnie i od podstaw, w większości przypadków wykorzystuje Pan do tego gotowe narzędzia i biblioteki, łącząc kilka bibliotek i narzędzi, dodając Pana autorski kod i tworząc w ten sposób bardziej kompleksowe rozwiązanie.

Podkreślił Pan, że Pana działalność ma charakter twórczy/innowacyjny, gdyż jest nakierowana na wypracowanie lub wykorzystanie dostępnych zasobów wiedzy do tworzenia nowych lub istotnie zmodyfikowanych narzędzi informatycznych.

Pana działalność nie obejmuje rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług. Stosuje Pan nowe koncepcje, narzędzia, rozwiązania niewystępujące dotychczas w Pana praktyce gospodarczej, lub na tyle innowacyjne, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już u Pana funkcjonujących.

Zatem, prowadzona przez Pana działalność w zakresie tworzenia, rozwijania, ulepszania wymienionego Oprogramowania ma twórczy charakter.

Kolejnym kryterium działalności badawczo-rozwojowej jest prowadzenie tej działalności w sposób systematyczny. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny. W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Z powyższego wynika, że spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.

Wyjaśnił Pan we wniosku, że Pana prace nad Oprogramowaniem mają charakter systematyczny, ponieważ nie mają charakteru jednorazowego, lecz są prowadzone w sposób zorganizowany, z przyjęciem określonych do osiągnięcia celów, harmonogramów i zasobów. Dążąc do spełnienia celu w postaci stworzenia oprogramowania/części oprogramowania, działa Pan zgodnie z przyjętym harmonogramem prac. Podejmowane przez Pana działania odbywają się w sposób systematyczny, zgodnie z góry przyjętym planem. Trzyma się Pan wcześniej ustalonych schematów działania. W czasie wytwarzania oprogramowania/części oprogramowania podejmuje Pan prace przebiegające w sposób przemyślany i zorganizowany. Na podstawie posiadanej oraz uaktualnionej wiedzy informatycznej oraz znając potrzeby rynku oraz jego problemy, opracowuje Pan wstępną koncepcję programu. W procesie tworzenia Oprogramowania analizuje Pan i bada, jak działa i funkcjonuje Oprogramowanie. Wychwytuje Pan błędy Oprogramowania i usuwa jego dysfunkcjonalność. Tworzy Pan programy oraz dodaje nowe funkcjonalności, udoskonala, modernizuje w określony sposób istniejące Oprogramowanie w oryginalny, wymyślony przez siebie twórczy sposób. Pana prace są podejmowane w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy dotworzenia nowych zastosowań.

W uzupełnieniu wniosku przedstawił Pan jakie cele Pan sobie postawił na wstępie w zakresie poszczególnych tworzonych/rozwijanych/ulepszanych „Oprogramowań”:

1.(…) – wykonanie konfigurowalnego i rozszerzalnego systemu procesorów logicznych do (…).

2.(…) – wykonanie konfigurowalnego i rozszerzalnego (…) reguł (…).

3.(…) – ustabilizowanie działania systemu analizy (…).

4.(…) – wykonanie systemu (…).

Wskazał Pan jakie konkretnie cele zostały osiągnięte w poszczególnych okresach i jakie harmonogramy zostały w związku z tym opracowane i wszystkie z nich zostały faktycznie zrealizowane.

Harmonogramy/Okresy realizacji „Oprogramowania”:

-1 kwartał – 2 kwartał 2022 – (…);

-2 kwartał – 3 kwartał 2022 – (…);

-3 kwartał 2022 – (…);

-4 kwartał 2022 – (…).

Wykorzystywany przez Pana zasób ludzki to Pana samodzielna innowacyjna praca programistyczna. Natomiast zasoby rzeczowe to programistyczne i naukowe (tematyka (…)) materiały internetowe, komputer, sprzęt komputerowy, kartki, długopisy, tusze do drukarki, narzędzia programistyczne – m.in. (…). Z kolei wykorzystywane przez Pana zasoby finansowe to środki uzyskane w ramach samodzielnej innowacyjnej pracy programistycznej Wnioskodawcy realizowanej w ramach działalności gospodarczej.

Zaplanował Pan wykonanie każdego z wyszczególnionych modułów w sposób zamknięty w ramach wersji (...), nowatorski z użyciem innowacyjnych i autorskich rozwiązań oraz rozszerzalny. Za cel postanowił Pan takie wykonanie modułów, aby można było w pełni wykorzystywać zaimplementowane nowe rozwiązania w ramach wersji (...), ale również by mogłyby być one łatwo rozszerzone o kolejne funkcjonalności w ramach kolejnych wersji, jeśli dojdzie do implementacji takowych rozszerzeń. Każdy z wyszczególnionych modułów udało się zrealizować w ten sposób, zamknąć rozwiązanie w obrębie wersji (...), która była i jest wykorzystywana na potrzeby aktualnych i przyszłych klientów.

Zatem kolejne kryterium definicji działalności badawczo-rozwojowej, tj. prowadzenie działalności w sposób systematyczny, w odniesieniu do wskazanego przez Pana Oprogramowania jest spełnione.

Powyżej omówione dwa kryteria działalności badawczo-rozwojowej dotyczą charakteru i organizacji prowadzenia tej działalności, podczas gdy ostatnie, trzecie kryterium, dotyczy rezultatu prowadzenia tej działalności, tj. zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. W konsekwencji – głównym zadaniem dla zarządzającego projektem badawczo-rozwojowym jest zlokalizowanie i zidentyfikowanie zasobów wiedzy przed rozpoczęciem działań projektowych; zasobów w ujęciu funkcjonalnym i celowościowym, czyli podlegającym zwiększeniu oraz możliwym i właściwym do wykorzystania zwiększonej wiedzy do nowych zastosowań. Lokalizacja i identyfikacja wiedzy obejmuje szereg działań, w tym określenie stanu wiedzy, miejsca, sposobu jej wykorzystania oraz selekcji pod względem przydatności do realizacji celu projektu.

Z opisu sprawy wynika, że prace wykonywane przez Pana obejmują wykorzystywanie zdobytej przez Pana wiedzy i umiejętności w zakresie sprzętu, narzędzi informatycznych i oprogramowania do projektowania i tworzenia zamiennych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów i usług. Pana działalność przyczynia się do tworzenia, rozwoju i ulepszania Oprogramowania, przy wykorzystaniu wiedzy z zakresu szeroko pojętego wytwarzania oprogramowania. 

Z uzupełnienia wniosku wynika, że przed rozpoczęciem realizacji Oprogramowania dysponował Pan dotychczasową wiedzą zdobytą w ramach działalności programistycznej oraz wiedzą poszerzoną o metody i algorytmy (…), wiedzę z zakresu wydajności, optymalizacji i stabilności aplikacji oraz tematyki mikroserwisów. W ramach działalności wykorzystuje i rozwija Pan wiedzę i umiejętności programistyczne:

1.  Nazwa: (…):

-rodzaj wiedzy: metody, technologie i modele (…), język programowania (…);

-innowacyjne technologie: nietypowe wykorzystanie modeli (…) przy użyciu języka (…);

-nowe zastosowania: elastyczna konfiguracja i rozszerzalność bloków analizujących dla obecnych i przyszłych klientów z wykorzystaniem aktualnych i przyszłych modeli (…).

2.  Nazwa: (…):

-rodzaj wiedzy: metody, technologie i modele (…), język programowania (…);

-innowacyjne technologie: nietypowe wykorzystanie modeli (…) przy użyciu języka (…);

-nowe zastosowania: elastyczna konfiguracja i rozszerzalność reguł (…) analizujących dla obecnych i przyszłych klientów z wykorzystaniem aktualnych i nowych modeli (…).

3.  Nazwa: (…):

-rodzaj wiedzy: język programowania (…), mikroserwisy, modele (…);

-innowacyjne technologie: nietypowe wykorzystanie modeli (…) przy użyciu języka (…);

-nowe zastosowania: analiza (…).

4.  (…):

-rodzaj wiedzy: metody, technologie i modele (…), język programowania (…);

-innowacyjne technologie: nietypowe wykorzystanie modeli (…) przy użyciu języka (…);

-nowe zastosowania: rozpoznawanie (…) z wykorzystaniem modeli (…) dla (…).

Wszystkie funkcjonalności tworzy Pan za pomocą kodu. Oprogramowanie jest tworzone przez Pana samodzielnie i od podstaw, w większości przypadków wykorzystuje Pan do tego gotowe narzędzia i biblioteki, łącząc kilka bibliotek i narzędzi, dodając Pana autorski kod i tworząc w ten sposób bardziej kompleksowe rozwiązanie. Selekcja wiedzy następuje w oparciu o cele i funkcjonalności, które mają być zrealizowane w ramach Oprogramowania. Powyższe prowadzi do zwiększonych zasobów wiedzy programistycznej z zakresie metod i algorytmów (…), wiedzy z zakresu wydajności, optymalizacji i stabilności aplikacji, tematyki mikroserwisów.

Zatem powyższe pozwala uznać, że wykorzystuje Pan istniejące zasoby wiedzy w celu tworzenia nowych zastosowań.

Kluczowe jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności, tj.:

(i)badania podstawowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz

(ii)prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 tej ustawy.

Należy zwrócić uwagę na wyłączenie zawarte w art. 4 ust. 3 tej ustawy, mogące odnosić się do wielu przejawów aktywności podatnika. Zastrzeżenie zostało wprowadzone w celu wyeliminowania z zakresu działalności badawczo-rozwojowej tych przejawów aktywności podatnika, które mimo ulepszenia istniejących procesów lub usług, z uwagi na swoją cykliczność (okresowość) oraz brak innowacyjnego charakteru (rutynowość), nie mogą stanowić prac rozwojowych.

Pojęcie działalności badawczo-rozwojowej obejmuje m.in. prace rozwojowe w rozumieniu ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Prace rozwojowe polegają na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystywaniu dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności – przy czym użyty przez ustawodawcę spójnik „i” wskazuje, że aby uznać działania za prace rozwojowe konieczne jest zaistnienie wszystkich tych czynności, tj.:

·nabycia dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;

·łączenia dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;

·kształtowania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;

·wykorzystania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności.

Prace rozwojowe bazują zatem na dostępnej wiedzy – w zależności od celów, jakie przyjęto dla prowadzenia prac, będzie to wiedza z określonej dziedziny lub dziedzin. Prace te obejmują kolejno:

·nabycie wiedzy i umiejętności, czyli pozyskanie wiedzy/umiejętności, zapoznanie się z wiedzą, zrozumienie jej;

·łączenie wiedzy i umiejętności, czyli znalezienie takich zależności pomiędzy wiedzą z różnych zakresów, dziedzin lub wiedzy wynikającej z różnych badań naukowych oraz pomiędzy umiejętnościami, które są istotne z punktu widzenia postawionych celów badan rozwojowych;

·kształtowanie wiedzy i umiejętności, czyli takie „ułożenie” efektów nabywania i łączenia wiedzy i umiejętności lub takie sformułowanie wniosków płynących z tych procesów, aby można je było wykorzystać dla realizacji postawionych celów prac rozwojowych;

·wykorzystanie wiedzy i umiejętności, czyli ich użycie, posłużenie się nimi dla osiągnięcia celów prac rozwojowych.

Co istotne, całość ww. czynności służy:

·planowaniu produkcji oraz

·projektowaniu i tworzeniu zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług.

Chodzi przy tym o konkretne produkty, konkretne procesy lub konkretne usługi albo konkretne rodzaje produktów, procesów lub usług. Podmiot prowadzący prace rozwojowe organizuje je z uwzględnieniem specyfiki konkretnych produktów, procesów lub usług – od niej zależą potrzeby prowadzenia prac rozwojowych i ich zakres. 

Jednocześnie ustawodawca wyłączył z definicji prac rozwojowych działalność obejmującą rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, procesów lub usług, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń. O tym, jakie zmiany do produktów, procesów lub usług mają charakter rutynowy (wykonywany często i niemal automatycznie) i okresowy (powtarzający się, występujący co pewien czas) będzie każdorazowo decydował charakter konkretnych produktów, procesów bądź usług.

Jak wskazuje Pan we wniosku, wytwarzanie, rozwijanie i ulepszanie Oprogramowania będzie mieć miejsce w ramach prowadzonej bezpośrednio przez Pana działalności o charakterze twórczym, podejmowanej w sposób systematyczny (metodyczny, zaplanowany i uporządkowany). Pana działalność ma charakter twórczy/innowacyjny, gdyż jest nakierowana na wypracowanie lub wykorzystanie dostępnych zasobów wiedzy do tworzenia nowych lub istotnie zmodyfikowanych narzędzi informatycznych. Działalność ta nie obejmuje rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług. Stosuje Pan nowe koncepcje, narzędzia, rozwiązania niewystępujące dotychczas w Pana praktyce gospodarczej, lub na tyle innowacyjne, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już u Pana funkcjonujących. Stworzone przez Pana oprogramowanie zostało wytworzone w oparciu o następujące technologie: języki programowania – (…); oraz inne technologie: m.in. (…). Tworząc Oprogramowanie dla kontrahenta nie korzysta Pan z wyników czyjejś działalności twórczej, natomiast korzysta z ogólnodostępnych bibliotek i narzędzi (…). Wszystkie funkcjonalności tworzy Pan za pomocą kodu. Oprogramowanie jest tworzone przez Pana samodzielnie i od podstaw, w większości przypadków wykorzystuje Pan do tego gotowe narzędzia i biblioteki, łącząc kilka bibliotek i narzędzi, dodając autorski kod Wnioskodawcy i tworząc w ten sposób bardziej kompleksowe rozwiązanie.

Zatem powyższe pozwala uznać, że opisana działalność w zakresie tworzenia, rozwijania, ulepszania wymienionego Oprogramowania spełnia warunki do uznania jej za prace rozwojowe.

W konsekwencji, mając na uwadze przedstawiony we wniosku opis sprawy należy stwierdzić, że działalność polegająca na tworzeniu, rozwijaniu, ulepszaniu przez Pana Oprogramowania spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Należy przy tym podkreślić, że działalnością badawczo-rozwojową nie jest całość usług świadczonych przez Pana ani też całość prowadzonej przez Pana działalności programistycznej, ale wyłącznie te działania, które ściśle dotyczą tworzenia innowacyjnych rozwiązań służących stworzeniu nowego produktu – takich jak to, które zostało wymienione we wniosku i jego uzupełnieniu i w warunkach działalności wynikające z wniosku i jego uzupełnienia.

Przedsiębiorcy osiągający dochody generowane przez prawa własności intelektualnej od 1 stycznia 2019 r. mogą korzystać z preferencyjnej stawki w podatku dochodowym.

Zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.

W myśl art. 30ca ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są:

1) patent,

2) prawo ochronne na wzór użytkowy,

3) prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,

4) prawo z rejestracji topografii układu scalonego,

5) dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,

6) prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,

7) wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz. U. z 2021 r. poz. 213),

8) autorskie prawo do programu komputerowego

– podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.

Stosownie do art. 30ca ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podstawę opodatkowania stanowi suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym (art. 30ca ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Należy przyjąć, że dochody z kwalifikowanego IP mogą być opodatkowane na preferencyjnych zasadach w takim zakresie, w jakim kwalifikowane IP wytwarza dochody w efekcie prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez podatnika. Innymi słowy, skorzystanie z preferencji IP Box jest możliwe w sytuacji występowania związku między dochodem kwalifikującym się do preferencji a kosztami faktycznie poniesionymi w celu jego uzyskania.

Zgodnie z art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika obliczonego według wzoru:

(a + b) * 1,3

a + b + c + d

w którym poszczególne litery oznaczają koszty faktycznie poniesione przez podatnika na:

a – prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej,

b – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 3,

c – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4,

d – nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Natomiast w myśl art. 30ca ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Do kosztów, o których mowa w ust. 4, nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, w szczególności odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami.

Na podstawie art. 30ca ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest obliczony zgodnie z art. 9 ust. 2 dochód (strata) z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim został osiągnięty:

1) z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

2) ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

3) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;

4) z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.

Ponadto należy wskazać, że podatnik, który chce skorzystać z ww. preferencji, jest zobowiązany prowadzić szczegółową ewidencję rachunkową w sposób umożliwiający obliczenie podstawy opodatkowania, w tym powiązanie ponoszonych kosztów prac badawczo-rozwojowych z osiąganymi dochodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej powstałymi w wyniku przeprowadzenia tych prac.

Podkreślić należy, że w celu skorzystania z opodatkowania dochodów na podstawie art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnik ma obowiązek na bieżąco prowadzić odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencję, czyli od momentu poniesienia pierwszych kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ww. ustawy. Przepisy o IP BOX nie narzucają podatnikom konkretnej formy ewidencjonowania zdarzeń na cele stosowania preferencji IP Box.

Zgodnie z art. 30cb ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnicy podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 30ca są obowiązani:

1) wyodrębnić każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w prowadzonych księgach rachunkowych;

2) prowadzić księgi rachunkowe w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej;

3) wyodrębnić koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu;

4) dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje więcej niż jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2 i 3;

5) dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w odniesieniu do tego produktu lub tej usługi albo do tych produktów lub tych usług – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej lub większą liczbę tych praw w produkcie lub usłudze albo w produktach lub usługach, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2-4.

Stosownie do art. 30cb ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów wykazują informacje, o których mowa w ust. 1, w odrębnej ewidencji.

W myśl art. 30cb ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

W przypadku gdy na podstawie ksiąg rachunkowych lub ewidencji, o której mowa w ust. 2, nie jest możliwe ustalenie dochodu (straty) z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, podatnik jest obowiązany do zapłaty podatku zgodnie z art. 27 lub art. 30c.

Należy podkreślić, że stosowanie tej ulgi (niższej stawki podatku do kwalifikowanych dochodów) będzie prawem, a nie obowiązkiem podatnika. Jest to o tyle istotne, gdyż z korzystaniem z ulgi wiążą się dodatkowe obowiązki po stronie podatników, w szczególności obowiązek prowadzenia ewidencji pozwalającej na monitorowanie i śledzenie efektów prac badawczo-rozwojowych.

Podatnik będzie miał możliwość stosowania niniejszej ulgi przez cały okres trwania ochrony prawnej kwalifikowanych praw własności intelektualnej. W przypadku tych aktywów, które podlegają procedurze zgłoszenia/rejestracji, podatnik będzie mógł skorzystać z preferencji podatkowej od momentu zgłoszenia lub złożenia wniosku o rejestrację (obowiązek zwrotu kwoty ulgi w przypadku wycofania wniosku, odmowy udzielenia prawa lub odrzucenia wniosku o rejestrację).

Autorskie prawo do programu komputerowego objęte jest ochroną na mocy art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2509).

Zgodnie z art. 74 ust. 2 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych:

Ochrona przyznana programowi komputerowemu obejmuje wszystkie formy jego wyrażenia. Idee i zasady będące podstawą jakiegokolwiek elementu programu komputerowego, w tym podstawą łączy, nie podlegają ochronie.

W związku z tym, że w Polsce oprogramowanie – definiowane jako ogół informacji w postaci zestawu instrukcji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów – podlega ochronie jak utwór literacki z art. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, oprogramowanie może być uznane za kwalifikowane IP w świetle art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy, jeśli jego wytworzenie, rozwinięcie lub ulepszenie jest wynikiem prac badawczo-rozwojowych.

Art. 30ca ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych brzmi:

Podatnicy korzystający z opodatkowania zgodnie z ust. 1 są obowiązani do wykazania dochodu (straty) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w zeznaniu za rok podatkowy, w którym osiągnięto ten dochód (poniesiono stratę).

Oznacza to, że ulga IP Box, jest preferencją podatkową, z której można skorzystać po zakończeniu roku podatkowego w zeznaniu rocznym.

Z przedstawionych okoliczności analizowanej sprawy wynika, że:

1)w ramach indywidualnej działalności gospodarczej tworzy, rozwija i ulepsza Pan Oprogramowanie; wykonuje to Pan ramach współpracy ze wskazaną w opisie Spółką;

2)wykonuje Pan powyższe czynności w ramach prowadzonej przez Pana działalności badawczo-rozwojowej spełniającej definicję wskazaną w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych;

3)w wyniku podjętych przez Pana czynności powstaje odrębny utwór (tj. nowe kwalifikowane prawo własności intelektualnej w postaci nowego autorskiego prawa do programu komputerowego), podlegające ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Również części oprogramowania, które samodzielnie Pan tworzy stanowią samodzielny program komputerowy, do którego przysługuje Panu autorskie prawo do programu komputerowego podlegające ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych;

4)w ramach umowy ze Spółką przenosi Pan na Spółkę całość autorskich praw majątkowych do programu komputerowego łącznie z dokumentacją techniczną, za co otrzymuje wynagrodzenie;

5)dokumentacja techniczna podlega ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

6)uzyskuje Pan wynagrodzenie ze sprzedaży autorskich praw majątkowych do Oprogramowania;

7)od 4 marca 2022 r. prowadzi Pan na bieżąco odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów szczegółową ewidencję zgodnie z art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, pozwalającą na ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty) przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej oraz na wyodrębnienie kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4 Ustawy PIT przypadających na każde wyżej wymienione prawo i zapewniającą określenie kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, a także na monitorowanie i śledzenie efektów prac badawczo-rozwojowych.

W celu poprawnego zastosowania preferencji IP Box wobec autorskiego prawa do programu komputerowego należy nadać mu znaczenia funkcjonalne, celowościowe i rozszerzające, w zgodzie z najbardziej istotnym międzynarodowym kontekstem przepisów o IP Box, czyli Raportem OECD BEPS Plan Działania nr 5. Zgodnie z akapitem 34 tego Raportu, copyrighted software, nie tylko program komputerowy chroniony prawem autorskim, ale szerzej oprogramowanie chronione prawem autorskim, może zawierać się w katalogu kwalifikowanych IP jako aktywo funkcjonalnie ekwiwalentne do patentu. OECD wskazuje, że oprogramowanie chronione prawem autorskim dzieli podstawowe cechy patentów, ponieważ jest nowatorskie, nieoczywiste i użyteczne, a zatem zasadniczo wynika z prowadzenia innowacyjnej działalności badawczo-rozwojowej, której prowadzenie powinny stymulować przepisy o IP Box. OECD stwierdza także, że nie wszystkie jurysdykcje zapewniają ochronę patentową oprogramowania i dlatego wielu podatników, którzy wytwarzają oprogramowanie, musi posiadać prawa autorskie, zamiast polegać na ochronie patentowej. Włączenie oprogramowania chronionego prawem autorskim do definicji funkcjonalnie równoważnych kwalifikowanych IP zapewnia również, że różne traktowanie oprogramowania na mocy prawa patentowego różnych jurysdykcji nie ma wpływu na to, czy dochody z oprogramowania mogą korzystać z różnych regulacji IP Box.

Powstaniu programu komputerowego (Oprogramowania) towarzyszy zazwyczaj powstanie dokumentacji technicznej. W tym też zakresie należy zauważyć, że wprawdzie wytworzona przez Pana dokumentacja podlega ochronie prawnej na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jednak nie jest ona samoistnie kwalifikowanym prawem wartości intelektualnej. Jeżeli jednak powstaje ona w związku z wytworzeniem, rozwinięciem, ulepszeniem programu komputerowego, tj. jeżeli efektem Pana pracy jest Oprogramowanie wraz z powiązaną dokumentacją techniczną, to Oprogramowanie to wraz z dokumentacją (bezpośrednio związaną z wytworzonym przez Pana Oprogramowaniem) jest kwalifikowanym prawem własności intelektualnej.

Należy zatem stwierdzić, że autorskie prawo do Oprogramowania tworzonego, rozwijanego i ulepszanego przez Pana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wraz z powiązaną dokumentacją techniczną jest kwalifikowanym prawem własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Odpłatne przeniesienie prawa autorskiego do Oprogramowania wraz z powiązaną dokumentacją techniczną w ramach wykonywanej przez Pana działalności stanowi sprzedaż kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 7 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dochód ten stanowi kwalifikowany dochód w rozumieniu art. 30ca ust. 4 w związku z art. 30ca ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W konsekwencji, może Pan zastosować stawkę 5% od dochodów z powyższego tytułu, osiągniętych w ramach prowadzonej działalności opisanej we wniosku w okresie od 4 marca 2022 r. Jeśli Pana sytuacja i obowiązujące prawo nie zmienią się, będzie Pan mógł skorzystać z omawianej preferencji także za kolejne lata podatkowe.

Wątpliwości Pana budzi również kwestia uznania kosztów na:

-księgowość, doradztwo prawne/podatkowe;

-kursy, szkolenia, materiały naukowe (kursy i szkolenia programistyczne oraz materiały dydaktyczne z zakresu wiedzy programistycznej);

-wyposażenie biura (tusz do drukarki, papier do drukarki, długopisy);

-zakup roweru, samochód (paliwo, naprawa samochodu);

-sprzęt komputerowy (słuchawki, myszka, komputer), telefon

za koszty prowadzonej bezpośrednio przez Pana działalności badawczo-rozwojowej związanej z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej.

Należy zauważyć, że istotne jest to, aby ze wskaźnika nexus wykluczyć koszty, które nie są lub ze swej natury nie mogą być, bezpośrednio związane z wytworzeniem, rozwinięciem lub ulepszeniem konkretnych kwalifikowanych praw własności intelektualnej.

Ustalając wskaźnik nexus, należy pamiętać, aby istniał związek między:

-      wydatkami poniesionymi przez podatnika w związku z wytworzeniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej,

-      kwalifikowanym prawem własności intelektualnej oraz

-      dochodami uzyskiwanymi z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.

Ta szczególna metoda ujmowania kosztów we wskaźniku ma zastosowanie jedynie dla celu, jakim jest kalkulacja tego wskaźnika.

Należy również pamiętać, że wskaźnik nexus jest obliczany oddzielnie dla dochodów z poszczególnych kwalifikowanych praw własności intelektualnej. W związku z tym Wnioskodawca powinien również ustalić odrębnie koszty faktycznie poniesione na działalność badawczo-rozwojową związaną z danym prawem.

Należy zatem przyjąć, że jeżeli podatnik poniósł rzeczywiście wydatki, które kwalifikują się jako koszty prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej, to wydatki związane z wytworzeniem w ramach tej działalności kwalifikowanego IP należy uznać za koszty faktyczne poniesione przez podatnika na prowadzoną bezpośrednio przez niego działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, z zastrzeżeniem art. 30ca ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Należy także zauważyć, że w przypadku poniesienia wydatku na zakup środka trwałego, który podlega amortyzacji podatkowej oraz ma związek z wytworzeniem i rozwojem kwalifikowanego IP, cały wydatek nie może zostać uwzględniony we wskaźniku nexus. Uwzględnić można jedynie odpisy amortyzacyjne dokonane przez podatnika w roku podatkowym, w którym będzie korzystał z preferencyjnej stawki podatkowej.

Zgodnie z art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych koszty poniesione faktycznie przez podatnika, uwzględniane pod literą „a” we wzorze na wyliczenie wskaźnika, przez który przemnażany jest dochód z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągnięty w roku podatkowym, to koszty związane z prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalnością badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, a nie koszty działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 26e ww. ustawy, zawężone do tzw. kosztów kwalifikowanych.

Jak wskazuje Minister Finansów w objaśnieniach z 15 lipca 2019 r., zgodnie z akapitem 39 Raportu OECD BEPS Plan Działania nr 5 koszty kwalifikowane winny być uwzględniane we wskaźniku niezależnie od metody ich ujmowania w kosztach podatkowych, zgodnie z ogólnymi zasadami podatkowymi. Dlatego też koszty dla celów kalkulacji wskaźnika należy rozumieć szerzej (funkcjonalnie w kontekście ww. Raportu OECD), niż w odniesieniu do ustalania kosztów uzyskania przychodów na gruncie pozostałych przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Należy także wspomnieć, że wskaźnik nexus „(…) służy do określania tej części dochodu z kwalifikowanego IP, która podlega preferencyjnej 5% stawce podatkowej, powinien być liczony kumulatywnie na przestrzeni lat. Oprócz właściwych przepisów o IP BOX, potwierdzają to wytyczne przedstawione przez OECD w Raporcie BEPS Działanie nr 5 (akapit 45 Raportu OECD BEPS Plan Działania nr 5)”.

Wobec powyższego należy podkreślić, że wysokość dochodu z kwalifikowanego IP ustala się jako iloczyn:

-dochodu z kwalifikowanego IP osiągniętego w roku podatkowym i

-wskaźnika nexus obliczonego według specjalnego wzoru określonego w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zatem dla potrzeb obliczenia podstawy opodatkowania podlegającej preferencyjnemu opodatkowaniu stawką 5% podatnik jest zobowiązany do wyliczenia dwóch podstawowych wartości:

-dochodu z kwalifikowanego IP osiągniętego w roku podatkowym oraz

-wskaźnika, którym zostanie przemnożony powyższy dochód.

Tym samym wydatki poniesione przez Pana na księgowość, doradztwo prawne/podatkowe; kursy, szkolenia, materiały naukowe (kursy i szkolenia programistyczne oraz materiały dydaktyczne z zakresu wiedzy programistycznej); wyposażenie biura (tusz do drukarki, papier do drukarki, długopisy); zakup roweru, samochód (paliwo, naprawa samochodu); sprzęt komputerowy (słuchawki, myszka, komputer), telefon, mogą stanowić koszty, o których mowa w lit. a wzoru z art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jako koszty prowadzonej bezpośrednio przez Pana działalności badawczo-rozwojowej związanej z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy:

-zaistniałych stanów faktycznych przedstawionych przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia,

-zdarzeń przyszłych przedstawionych przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Ponadto zaznaczam, że okoliczność wykazania wartości wynagrodzenia za przeniesienie prawa własności intelektualnej w umowie lub fakturze nie podlega ocenie w drodze interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest ustalanie stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego), stanowi to bowiem domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne. Organ nie prowadzi postępowania dowodowego, ograniczając się do analizy okoliczności podanych we wniosku. W stosunku do tych okoliczności wyraża swoje stanowisko, które zawsze musi być jednak ustosunkowaniem się do poglądu (stanowiska) prezentowanego w danej sprawie przez wnioskodawcę. Jeżeli w toku ewentualnego postępowania organ uzna, że zdarzenie opisane we wniosku różni się od zdarzenia występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie Pana chroniła.

W odniesieniu do powołanych przez Pana interpretacji indywidualnych wskazuję, że zapadły one w indywidualnych sprawach i nie jest wiążąca dla organu wydającego niniejszą interpretację.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanów faktycznych oraz zdarzeń przyszłych i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634; dalej jako „PPSA”).  

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).