Obowiązek obliczenia, poboru i wpłaty na konto urzędu skarbowego zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. - Interpretacja - 0115-KDIT1.4011.394.2023.1.PSZ

shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 20 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.394.2023.1.PSZ

Temat interpretacji

Obowiązek obliczenia, poboru i wpłaty na konto urzędu skarbowego zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Interpretacja indywidualna

 – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej

23 maja 2023 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej. Treść wniosku wspólnego jest następująca:

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem

1)Zainteresowany będący stroną postępowania: X sp. z o.o.;

2)Zainteresowany niebędący stroną postępowania: A.B. (...).

Opis zdarzenia przyszłego

Zainteresowany będący Stroną postępowania (dalej jako: „Wnioskodawca”, „Spółka”) oraz Zainteresowany niebędący Stroną postępowania (dalej jako: „Usługodawca”), zwani również łącznie: „Zainteresowanymi”, w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej zamierza zawrzeć ze Spółką umowę o świadczenie usług doradczych, dalej jako: „Umowa”. Przedmiotowa Umowa zostanie zawarta także z innymi spółkami będącymi podmiotami powiązanymi z Wnioskodawcą (w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

Na podstawie Umowy Usługodawca będzie świadczył na rzecz Spółki usługi doradcze. Usługodawca wskazuje, że w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, na podstawie odrębnej umowy, której stroną będzie inny podmiot niż Wnioskodawca, Usługodawca będzie świadczył także usługi zarządzania (podmiot, z którym zostanie zawarta umowa o zarządzanie jest odrębnym od Spółki podmiotem, powiązanym z Wnioskodawcą w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych). Umowa o świadczenie usług zarządzania została objęta odrębnym wnioskiem wspólnym o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej.

Na dzień złożenia przedmiotowego wniosku Umowa nie została zawarta, znany jest jednak stronom jej projekt, który strony zamierzają podpisać. Zgodnie z postanowieniami projektu Umowy Usługodawca oświadczył, że prowadzi działalność gospodarczą w zakresie objętym przedmiotem niniejszej umowy, posiada wiedzę i doświadczenie w zakresie terminowego, poprawnego i profesjonalnego wykonania usług.

Na podstawie Umowy Usługodawca zobowiązany będzie, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, do stałego świadczenia na rzecz Spółki usług doradczych w następujących obszarach:

1)analiza rynku i określanie strategii pozyskania pracowników na rynkach zagranicznych,

2)analiza potrzeb rekrutacyjnych we wszystkich obszarach działalności Spółki,

3)rekomendacje działań w celu zwiększania skuteczności pozyskiwania pracowników,

4)pozyskiwanie partnerów rekrutacyjnych w Europie, Azji i innych regionach,

5)ocena procesu pozyskiwania, legalizowania pobytu i pracy cudzoziemców,

6)wdrażanie innowacji mających na celu optymalizację mechanizmów i procesów rekrutacji oraz legalizacji,

7)monitorowanie i analizowaniu wyników zespołu rekrutacji i koordynacji.

Zakres zobowiązań Usługodawcy oraz Wnioskodawcy wynika z Umowy. Zgodnie z postanowieniami Umowy Usługodawca nie podlega przepisom i regulaminom prawa pracy obowiązującym u Wnioskodawcy. W Umowie Usługodawca i Wnioskodawca zawarli oświadczenie, zgodnie z którym potwierdzają, że Umowa w żadnym zakresie nie prowadzi do powstania jakiegokolwiek stosunku podległości służbowej pomiędzy Usługodawcą a Wnioskodawcą.

Zgodnie z postanowieniami Umowy Usługodawca ponosi ryzyko gospodarcze związane z prowadzoną przez siebie pozarolniczą działalnością gospodarczą, w tym związane ze świadczeniem usług na rzecz Wnioskodawcy. Z Umowy wynika, że usługi wykonywane będą zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa oraz według najlepszej staranności Usługodawcy, przy uwzględnieniu zawodowego charakteru prowadzonej przez niego działalności, a Usługodawca nie jest bezpośrednio nadzorowany ani kontrolowany przez Wnioskodawcę lub któregokolwiek z pracowników lub osób działających na zlecenie Wnioskodawcy. Ponadto Usługodawca samodzielnie organizuje sposób i czas wykonywania usług objętych umową, uwzględniając potrzeby Wnioskodawcy.

Usługodawca może zlecić wykonanie niektórych czynności z zakresu przedmiotu Umowy osobom trzecim, które stale współpracują z Usługodawcą i posiadają odpowiednie kompetencje i doświadczenie, po uprzednim wskazaniu Wnioskodawcy takiej osoby trzeciej i wskazaniu zakresu planowanych prac do przekazania oraz uzyskaniu uprzedniej, pisemnej pod rygorem nieważności, zgody Spółki. Za działania i zaniechania takich osób trzecich Usługodawca ponosi odpowiedzialność jak za swoje własne. Usługodawca odpowiada za przestrzeganie przez podwykonawców i inny personel postanowień Umowy, a także standardów i procedur wewnętrznych Spółki, w szczególności zasad związanych z bezpieczeństwem przetwarzania informacji u Wnioskodawcy.

Usługodawca zobowiązuje się do natychmiastowego powiadomienia Spółki o niemożności wykonania umowy z jakiegokolwiek powodu: np. choroby, problemów osobistych, zawieszenia działalności itd. Usługodawca zobowiązuje się nie przenosić praw i obowiązków wynikających z Umowy na podmioty trzecie.

Wnioskodawca zapewni Usługodawcy możliwość korzystania z infrastruktury Spółki, w tym z urządzeń technicznych oraz zasobów stanowiących mienie Spółki w granicach uzasadnionych celem wykonywania Umowy, a poza tymi granicami na warunkach rynkowych. W przypadku uszkodzenia, zniszczenia lub utraty któregokolwiek z udostępnionych składników majątkowych wskutek działania lub zaniechania Usługodawcy, Usługodawca zobowiązuje się, według wyboru Spółki, przywrócić takie składniki do ich normalnego stanu lub zastąpić je elementami o takiej samej jakości, a jeżeli to nie będzie możliwe, do zapłaty Usługobiorcy odszkodowania pozwalającego na nabycie takich składników majątkowych.

Ponadto Spółka zobowiązana jest do zwrotu Usługodawcy dodatkowych kosztów poniesionych przez niego w bezpośrednim związku ze świadczeniem usług, w tym kosztów związanych ze zleconymi podróżami służbowymi (przeloty, noclegi, wynajęcie pojazdów itp.), o ile koszty te, przed ich poniesieniem przez Usługodawcę, zostały uprzednio zaakceptowane przez Spółkę co najmniej w formie dokumentowej.

Z Umowy wynika, że Usługodawca ponosi odpowiedzialność odszkodowawczą za szkody powstałe w związku z jego działaniami lub zaniechaniami, w tym za szkody powstałe w związku z działaniami lub zaniechaniami osób trzecich, którym powierzył wykonywanie przedmiotu Umowy. Usługodawca zobowiązuje się do pokrycia wszelkich szkód powstałych w związku z jego działaniami lub zaniechaniami przy wykonywaniu usług.

Odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat świadczonych przez Usługodawcę usług oraz ich wykonania ponosi Usługodawca.

Usługodawca zobowiązuje się zachować w tajemnicy w trakcie trwania umowy i po jej ustaniu wszelkie informacje poufne poznane przy wykonywaniu umowy. Ponadto Usługodawca zobowiązuje się także do niewykorzystywania informacji poufnych do celów niezwiązanych z należytym wykonaniem Umowy.

Spółka zwróci Usługodawcy dodatkowe koszty poniesione przez niego w bezpośrednim związku ze świadczeniem usług, w tym koszty związane ze zleconymi podróżami służbowymi (przeloty, noclegi, wynajęcie pojazdów itp.), o ile koszty te, przed ich poniesieniem przez Usługodawcę, zostały uprzednio zaakceptowane przez Spółkę co najmniej w formie dokumentowej.

Ponadto Usługodawca wskazuje, że :

nie jest członkiem zarządu, rady nadzorczej ani innego organu stanowiącego Spółki,

nie zostały również spełnione przesłanki wyłączające możliwości opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, wynikające z art. 8 ust. 1, w szczególności z pkt 5 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, tj. Usługodawca nie podejmuje wykonywania działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej: a) samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem, b) w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków, samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka. Ponadto Spółka nie jest byłym ani obecnym pracodawcą,

działalność, która będzie prowadzona przez Usługodawcę nie stanowi również wykonywania wolnego zawodu w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 11 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Usługi, które Usługodawca będzie świadczył na podstawie zawartej Umowy sklasyfikowane są według PKWIU 70.22.14 „usługi doradztwa związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi”.

Pytanie

Czy prawidłowa jest kwalifikacja przychodów osiąganych na podstawie Umowy przez Usługodawcę do przychodów ze źródła pozarolnicza działalność gospodarcza, co będzie oznaczało, że Usługodawca ma prawo do wyboru opodatkowania przychodów w formie ryczałtu od przychodów ewidencjowaniach według stawki 15%, a Spółka nie będzie pełniła funkcji płatnika, tj. nie będzie zobowiązana do pobierania i wpłacania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych od wynagrodzenia wypłacanego na podstawie Umowy?

Państwa stanowisko w sprawie

W Państwa ocenie przychody osiągane przez Zarządzającego [powinno być: Usługodawcę – przypis organu] na podstawie Umowy będą przychodami kwalifikowanymi do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. Oznacza to, że Usługodawca będzie miał prawo do wyboru opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, a Spółka nie będzie zobowiązana do pobierania i wpłacania do urzędu skarbowego zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych od wynagrodzenia wypłacanego na podstawie Umowy.

Zgodnie z art. 10 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2647), dalej: „ustawa o PIT” źródłami przychodów są:

1)stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta;

2)działalność wykonywana osobiście;

3)pozarolnicza działalność gospodarcza;

4)działy specjalne produkcji rolnej;

5)(uchylony);

6)najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą;

7)kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c;

8)odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c)prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d)innych rzeczy,

jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany;

8a) działalność prowadzona przez zagraniczną jednostkę kontrolowaną;

8b) niezrealizowane zyski, o których mowa w art. 30da;

9)inne źródła.

W myśl art. 5a pkt 6 ustawy o PIT przez działalność gospodarczą albo pozarolniczą działalność gospodarczą należy rozumieć działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych,

prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9 ustawy o PIT.

Zgodnie z kolei z art. 5b ust. 1 ustawy o PIT za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

a)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;

b)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;

c)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Analiza postanowień zawartej Umowy prowadzi do wniosku, że w przedmiotowym zdarzeniu przyszłym nie zostaną spełnione przesłanki wyłączające prowadzenie działalności gospodarczej, uregulowane w art. 5a pkt 6 ustawy o PIT.

Przychody osiągane w ramach Umowy nie są bowiem przychodami, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9 ustawy o PIT, tj. w szczególności nie są:

a)przychodami uzyskiwanymi w ramach stosunku służbowego, stosunku pracy, w tym spółdzielczego stosunku pracy, członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytury lub renty. Usługodawca będzie świadczył usługi w ramach Umowy, która nie spełnia przesłanek stosunku pracy, nie zawiera charakterystycznego dla stosunku pracy elementu podporządkowania (Usługodawca nie podlega przepisom i regulaminom prawa pracy obowiązującym u Wnioskodawcy. Z Umowy wynika, że w żadnym zakresie nie prowadzi ona do powstania jakiegokolwiek stosunku podległości służbowej pomiędzy Usługodawcą a Spółką, Usługodawca samodzielnie organizuje sposób i czas wykonywania usług objętych umową, uwzględniając potrzeby Spółki) i stanowi w myśl ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. z 2022 r. poz. 1360) umowę o świadczenie usług, do której zgodnie z ustawą Kodeks cywilny odpowiednio stosuje przepisy o umowie zlecenia.

b)przychody osiągane na podstawie Umowy nie stanowią również przychodów z działalności wykonywanej osobiście, o których mowa w art. 13 ustawy o PIT. W szczególności przychody z Umowy nie stanowią przychodów otrzymywanych przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych. Usługodawca nie jest bowiem członkiem zarządu, rady nadzorczej ani organu stanowiącego Spółki (art. 13 pkt 7 ustawy o PIT). Ponadto Umowa będzie wykonywana w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej przez Usługodawcę. W związku z powyższym przychody ze świadczenia usług doradczych nie stanowią przychodów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy o PIT. Nie stanowią również przychodów uzyskanych na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychodów z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej. Zakres usług świadczonych w ramach Umowy wskazuje ewidentnie na ich doradczy charakter (art. 13 pkt 9 ustawy o PIT).

Nie zostały również spełnione przesłanki wyłączające prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej przez Usługodawcę, wskazane w art. 5b ust. 1 ustawy o PIT, ponieważ:

a)Umowa została zawarta w ramach prowadzonej przez Usługodawcę pozarolniczej działalności gospodarczej, przy wykonywaniu której Usługodawca działa samodzielnie i na własny rachunek,

b)Usługodawca ponosi ryzyko gospodarcze związane ze świadczonymi usługami doradczymi oraz odpowiedzialność wobec Spółki oraz wobec osób trzecich na zasadach określonych w Umowie i wynikających z kodeksu cywilnego,

c)czynności nie są wykonywane pod kierownictwem ani w miejscu i czasie wyznaczonym przez Zleceniodawcę. Zgodnie bowiem z postanowieniami Umowy Usługodawca samodzielnie organizuje sposób i czas wykonywania usług objętych umową, uwzględniając potrzeby Spółki.

W związku z powyższym, w ocenie Zainteresowanych, przychody uzyskiwane przez Usługodawcę z tytułu świadczenia usług doradczych na podstawie Umowy należy zakwalifikować do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej (art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT).

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U.2022.2540), opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

Zgodnie z art. 6 ust. 4 pkt 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne: Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w art. 6 ust.1 ustawy jeżeli rozpoczną wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej - bez względu na wysokość przychodów.

Dodatkowo, zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku, opodatkowania przychodów w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych nie stosuje do podatników:

1)opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;

2)korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;

3)osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:

a)prowadzenia aptek,

b)(uchylona),

c)działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,

d)(uchylona),

e)(uchylona),

f)działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;

4)wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;

5)podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:

a)samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,

b)w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,

c)samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzona samodzielnie przez drugiego małżonka

jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

W myśl z kolei art. 8 ust. 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1)wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2)wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Usługodawca wskazuje, że przesłanki wynikające z art. 8 ust. 1 i 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, nie będą spełnione w tym przypadku.

Wysokość stawek ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych została przez ustawodawcę ustalona w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym wynosi 17% przychodów osiąganych w zakresie wolnych zawodów. Stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. m ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym osiąganych przez osoby fizyczne, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 15% przychodów ze świadczenia usług firm centralnych (head office); usług doradztwa związanych z zarządzaniem (PKWiU ex dział 70), z wyjątkiem usług doradztwa związanych z zarządzaniem rynkiem rybnym (PKWiU 70.22.16.), innych niż świadczone w ramach wolnych zawodów.

Stosownie natomiast do treści art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, użyte w niej określenie „działalność usługowa” oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. z 2015 r. poz. 1676 z późn. zm.), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Zgodnie z art. 4 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, ilekroć w ustawie używa się oznaczenia „ex” przy symbolu danego grupowania PKWiU oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu. Oznaczenie „ex” dotyczy zatem tylko określonej usługi z danego grupowania , tj. usługi doradztwa związane z zarządzaniem, a pozostałe usługi opodatkowane będą stawką 8,5%.

Usługodawca wskazuje, że usługi świadczone w ramach zawartej Umowy kwalifikowane są do usług objętych PKWIU 70.22.14 usługi doradztwa związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi.

Jednocześnie Usługodawca zaznacza, że przedmiotowe usługi nie będą świadczone w ramach wolnego zawodu w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 11 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, zgodnie z którym wolny zawód oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą wykonywaną osobiście przez tłumaczy, adwokatów, notariuszy, radców prawnych, biegłych rewidentów, księgowych, agentów ubezpieczeniowych, agentów oferujących ubezpieczenia uzupełniające, brokerów reasekuracyjnych, brokerów ubezpieczeniowych, doradców podatkowych, doradców restrukturyzacyjnych, maklerów papierów wartościowych, doradców inwestycyjnych, agentów firm inwestycyjnych oraz rzeczników patentowych, z tym że za osobiste wykonywanie wolnego zawodu uważa się wykonywanie działalności bez zatrudniania na podstawie umów o pracę, umów zlecenia, umów o dzieło oraz innych umów o podobnym charakterze osób, które wykonują czynności związane z istotą danego zawodu.

W związku z powyższym, w ocenie Usługodawcy przysługuje mu prawo do opodatkowania przychodów z tytułu świadczenia usług doradztwa będących przychodami z pozarolniczej działalności gospodarczej zryczałtowanym podatkiem dochodowym, według stawki 15%, oczywiście pod warunkiem złożenia w terminie wskazanym w art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym oświadczenia o wyborze tej formy opodatkowania.

Zgodnie z art. 41 ust.1 ustawy o PIT, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują świadczeń z tytułu działalności, o której mowa w art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18, osobom określonym w art. 3 ust. 1, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 4, zaliczki na podatek dochodowy, stosując do dokonywanego świadczenia, pomniejszonego o miesięczne koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b, najniższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1.

Zgodnie z kolei z art. 42 ust. 1 ustawy o PIT, płatnicy o których mowa w art. 41, przekazują kwoty pobranych zaliczek na podatek w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczkę na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby.

Zgodnie z art. 44 ust. 1 ustawy o PIT, podatnicy osiągający dochody:

1)z działalności gospodarczej, o której mowa w art. 14,

2)(uchylony)

są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy według zasad określonych w ust. 3, z zastrzeżeniem ust. 3f-3h.

W związku z powyższym, z uwagi na kwalifikację osiąganych przez Usługodawcę na podstawie Umowy przychodów do źródła przychody z pozarolniczej działalność gospodarczej (art. 10 ust. 1 pkt 3 w zw. z art. 14 ustawy o PIT) Usługodawca zobowiązany będzie samodzielnie wpłacać zaliczki na podatek dochodowy. Spółka nie będzie zatem obowiązana do pobierania i wpłacania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych od wynagrodzenia wypłacanego na podstawie Umowy.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wyraźnie rozróżnia źródła przychodów oraz sposób opodatkowania dochodów z poszczególnych źródeł. Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 3 tej ustawy źródłem przychodu jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

We wniosku wskazali Państwo m.in., że Usługodawca:

na podstawie Umowy, w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, będzie świadczył na rzecz Spółki usługi doradcze,

będzie świadczył także usługi zarządzania, jednak świadczenie usług zarządzania oparte będzie o odrębną umowę, której stroną będzie inny podmiot niż Spółka,

nie jest członkiem zarządu, rady nadzorczej, ani innego organu stanowiącego Spółki,

będzie świadczył na podstawie zawartej Umowy usługi sklasyfikowane według symbolu PKWiU: 70.22.14, tj. usługi doradztwa związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi.

Tym samym przychody uzyskiwane przez Usługodawcę z tytułu świadczenia wskazanych we wniosku usług doradczych należy zakwalifikować jako przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, a więc jako przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Odnosząc się natomiast do części pytania poświęconej zryczałtowanej formie opodatkowania, tzn. ustaleniu właściwej stawki podatku do uzyskiwanych przez Usługodawcę przychodów, zgodnie z art. 1 pkt 1 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm.):

Ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Zgodnie art. 2 ust. 1 pkt 1 tej ustawy:

Osoby fizyczne oraz przedsiębiorstwa w spadku osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych

Stosownie do art. 6 ust. 1 przywołanej ustawy:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

W myśl art. 4 ust. 1 pkt 1, 11 i 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Użyte w ustawie określenia oznaczają:

działalność usługowa - pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz.U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3,

pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym,

wolny zawód - pozarolniczą działalność gospodarczą wykonywaną osobiście przez tłumaczy, adwokatów, notariuszy, radców prawnych, biegłych rewidentów, księgowych, agentów ubezpieczeniowych, agentów oferujących ubezpieczenia uzupełniające, brokerów reasekuracyjnych, brokerów ubezpieczeniowych, doradców podatkowych, doradców restrukturyzacyjnych, maklerów papierów wartościowych, doradców inwestycyjnych, agentów firm inwestycyjnych oraz rzeczników patentowych, z tym że za osobiste wykonywanie wolnego zawodu uważa się wykonywanie działalności bez zatrudniania na podstawie umów o pracę, umów zlecenia, umów o dzieło oraz innych umów o podobnym charakterze osób, które wykonują czynności związane z istotą danego zawodu.

Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne przewiduje również wyłączenia z tej formy opodatkowania, o czym stanowi art. 8 tej ustawy.

We wniosku zaznaczyli Państwo jednak, że:

nie zostały spełnione przesłanki wyłączające możliwości opodatkowania Usługodawcy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wynikające z art. 8 ust. 1,

Spółka nie jest byłym, ani obecnym pracodawcą Usługodawcy.

Wskazali Państwo również, że działalność, która będzie prowadzona przez Usługodawcę nie stanowi również wykonywania wolnego zawodu w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 11 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Wysokość stawek ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych została przez ustawodawcę ustalona w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. m cytowanej ustawy:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 15% przychodów ze świadczenia usług

firm centralnych (head office); usług doradztwa związanych z zarządzaniem (PKWiU ex dział 70), z wyjątkiem usług doradztwa związanych z zarządzaniem rynkiem rybnym (PKWiU 70.22.16.), innych niż świadczone w ramach wolnych zawodów.

Z art. 4 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne wynika, że:

Ilekroć w ustawie używa się oznaczenia „ex” przy symbolu danego grupowania PKWiU, oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu.

Oznaczenie „ex” dotyczy tylko określonej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania przepisu tylko do tej nazwy grupowania. Co równie ważne możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług. Kwalifikacji poszczególnych świadczonych usług do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik.

We wniosku podali Państwo, że usługi, które Usługodawca będzie świadczył na podstawie zawartej Umowy sklasyfikowane są według PKWiU: 70.22.14, tj. usługi doradztwa związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi.

Opierając się na tej informacji oraz na pozostałych okolicznościach wniosku, Usługodawca będzie uprawniony do opodatkowania uzyskiwanych przychodów z tytułu świadczenia opisanych usług doradczych ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych według stawki podatku wynoszącej 15% (art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. m ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne).

Natomiast w zakresie Państwa zapytania dotyczącego obowiązków płatnika wskazania wymaga, że w myśl art. 44 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnicy osiągający dochody z działalności gospodarczej, o której mowa w art. 14, są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy według zasad określonych w ust. 3, z zastrzeżeniem ust. 3f-3h.

W związku z powyższym, skoro Usługodawca będzie uzyskiwał przychód ze źródła jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza, to na Spółce nie będą spoczywać obowiązki obliczenia, poboru i wpłaty na konto urzędu skarbowego zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Wydając tę interpretację indywidualną okoliczność prowadzenia działalności gospodarczej została przyjęta jako opis tła faktycznego sprawy (we wniosku zaznaczyli Państwo, że Usługodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie objętym przedmiotem umowy o świadczenie usług doradczych). Tym samym ocena Państwa stanowiska w tym zakresie stała się bezprzedmiotowa.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać Ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania

X spółka z o.o. (Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259 ze zm.; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).