Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r., nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Sk... - Interpretacja - US-I-1-410-3-7/07

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 05.06.2007, sygn. US-I-1-410-3-7/07, Urząd Skarbowy w Giżycku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r., nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Giżycku po rozpatrzeniu wniosku Państwa K., z dnia 09.03.2007 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko w zakresie zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych jest nieprawidłowe.

Państwo K. zwrócili się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Giżycku z wnioskiem o wydanie interpretacji co do zakresu zastosowania prawa podatkowego dotyczącego wątpliwości odnośnie tego czy sprzedaż lokalu mieszkalnego, nabytego w drodze zamiany stanowi źródło przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. Z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zmianami), zwanej dalej ustawą.

Zgodnie z art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej naczelnik urzędu skarbowego, na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Wniosek w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego składa się do właściwego naczelnika urzędu skarbowego przedstawiając w nim jednocześnie w sposób wyczerpujący stan faktyczny oraz własne stanowisko w sprawie.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego oraz z będących w posiadaniu tutejszego Urzędu Skarbowego aktów notarialnych wynika, że Państwo K. nabyli dnia 22.03.2000r. własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego nr 27, o pow. 47 m². Z kolei ich córka od 06.12.2001 r. była właścicielką lokalu mieszkalnego nr 1, o pow. 38,1 m². Wartość przedmiotowych lokali mieszkalnych ustalono odpowiednio na kwoty 90.000,00 zł i 75.000,00 zł.

Następnie małżonkowie K. i ich córka dnia 22.05.2002 r. dokonali pomiędzy sobą zamiany wyżej wspomnianych lokali mieszkalnych, a dnia 23.10.2006 r. Państwo K. nabyte w drodze zamiany mieszkanie sprzedali.

Zdaniem Podatników sprzedaż lokalu mieszkalnego uzyskanego w drodze zamiany nie podlega opodatkowaniu zryczałtowanym 10% podatkiem dochodowym, ponieważ zamiana posiadanego przez nich mieszkania większego na mniejsze nosi charakter darowizny i w związku z tym za termin nabycia należy przyjąć datę pierwotną zakupu mieszkania, a nie datę zamiany.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy źródłem przychodu jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2, nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, prawa wieczystego użytkowania gruntów, innych rzeczy jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych przed upływem pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Zasadnicza kwestia w niniejszej sprawie sprowadza się do tego, czy w stanie faktycznym i prawnym, w jakim Podatnicy stali się właścicielami przedmiotowego lokalu mieszkalnego nastąpiło przez niego nabycie prawa własności w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy. Od odpowiedzi na to pytanie zależy, czy sprzedaż tego prawa stanowić będzie źródło przychodu, z którym ustawa wiąże obowiązek podatkowy.

W szeregu orzeczeniach Sąd Najwyższy i Naczelny Sąd Administracyjny wyjaśnia, że punktem wyjścia interpretacji przepisów prawa podatkowego jest zawsze tekst ustawy oraz rozumienie użytych przez ustawodawcę słów na tle danego języka. Dokonując wykładni językowej przepisów prawa podatkowego należy zawsze brać na samym początku znaczenie użytych w ustawie słów w rozumieniu powszechnie przyjętym w języku polskim, chyba że ustawodawca nada tym słowom na gruncie prawa podatkowego specyficzną treść odmienną od języka potocznego.

Cytowany przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy nie definiuje użytego w nim pojęcia nabycie na własne potrzeby, nie określa szczególnych sposobów nabycia, ale też nie przewiduje żadnych wyjątków od jego językowego rozumienia. Przez pojęcie to należy rozumieć zakup, przejęcie, darowiznę, zamianę oraz wiele innych czynności cywilnoprawnych.

W związku z tym, uwzględniając zasadę autonomii pojęciowej prawa podatkowego przyjąć należy, że pod pojęciem nabycia rozumieć należy przede wszystkim każde nabycie w sensie potocznym (językowym), niekoniecznie w ścisłym znaczeniu tego pojęcia użytym w przepisach prawa podatkowego.

Mając na uwadze powyższe, należy stwierdzić, że w przedmiotowej sprawie z chwilą dokonania zamiany lokali mieszkalnych, czyli dnia 22.05.2002 r., nastąpiło nabycie przez Państwa lokalu mieszkalnego w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy, a więc jego sprzedaż w dniu 23.10.2006 r. jest źródłem przychodu, gdyż czynność ta została dokonana przed upływem 5 lat od momentu nabycia.

Z uwagi na powyższe tutejszy organ podatkowy postanowił jak w sentencji.

Urząd Skarbowy w Giżycku