POSTANOWIENIE - Interpretacja - 1437/ZDD/423/10/HL/2007

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 25.04.2007, sygn. 1437/ZDD/423/10/HL/2007, Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a, art. 216 § 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z póź. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek

postanawia

uznać stanowisko w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, zawarte we wniosku z dnia 31.01.2007 r. (data wpływu do Urzędu 06.02.2007 r.) uzupełnionym w dniu 30.03.2007 r. - za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku z dnia 31.01.2007 r. (wpływ do tutejszego organu w dniu 06.02.2007 r.) wynika, że jest Pan współwłaścicielem spółki jawnej. Spółka prowadzi działalność gospodarczą w branży metalowej i jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Różnice kursowe rozlicza zgodnie z art. 24c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych na podstawie prowadzonych ksiąg handlowych. W ramach prowadzonej działalności spółka dokonuje zakupów od dostawców zagranicznych oraz sprzedaży towarów na rzecz odbiorców zagranicznych.

W wyniku dokonanych transakcji otrzymuje wpłaty za sprzedane towary od odbiorców zagranicznych w walucie obcej wpływające na rachunek walutowy spółki i stosuje do przeliczenia na złote kurs kupna banku, z którego usług korzysta z dnia wpływu zapłaty jako faktycznie zastosowany kurs waluty w tym dniu. Natomiast za zobowiązania powstałe w wyniku transakcji zawartych z dostawcami zagranicznymi za dostarczone towary lub wykonane usługi dokonuje zapłat w walucie obcej z rachunku walutowego spółki i do przeliczenia na złote stosuje kurs sprzedaży banku z dnia zapłaty jako faktycznie zastosowany. Powstające różnice między kursem kupna zastosowanym do przeliczenia walut w momencie wpływu na rachunek walutowy a kursem sprzedaży w momencie zapłaty za zobowiązania z rachunku walutowego spółka traktuje jako różnice kursowe zrealizowane i zalicza do kosztów lub przychodów finansowych.

Na tle powyższych okoliczności faktycznych, zwrócił się Pan z prośbą do Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek o udzielenie interpretacji:

czy do przeliczania wpływów od kontrahenta z tytułu zapłaty za należności w walucie obcej na rachunek walutowy banku, z którego usług korzysta spółka należy zastosować kurs kupna banku z dnia wpływu jako kurs faktycznie zastosowany, natomiast w przypadku wypływu waluty z rachunku walutowego z tytułu uregulowania zobowiązania wobec dostawcy należy zastosować kurs sprzedaży banku z dnia wpływu jako faktycznie zastosowany ?

czy różnice kursowe powstałe w wyniku zastosowania do wyceny środków pieniężnych w walutach obcych na rachunku walutowym po kursie kupna banku wpływy i kursie sprzedaży banku wypływy, z którego usług korzysta spółka stanowią zrealizowane dodatnie lub ujemne różnice kursowe podatkowe ?

W złożonym wniosku wyraża Pan stanowisko, że: wpływy na rachunek walutowy stanowiące zapłatę za towar sprzedany odbiorcy spółka przelicza na złote stosując kurs kupna banku z dnia wpływu waluty na rachunek walutowy spółki, natomiast gdy dokonuje zakupu waluty od banku, która wpływa na rachunek walutowy stosuje kurs sprzedaży banku z dnia wpływu. wypływy z rachunku walutowego posiadanych środków walutowych jako zapłaty za zakupiony towar od dostawcy zagranicznego, spółka rozlicza stosując kurs sprzedaży banku z dnia zapłaty na podstawie tabeli banku obsługującego jednostkę. różnice kursowe powstające z uwagi na stosowanie do wyceny wpływów kursu kupna banku lub kursu sprzedaży w przypadku zakupu walut w banku, a wypływów po kursie sprzedaży banku są różnicami kursowymi zrealizowanymi dodatnimi lub ujemnymi w myśl art. 24c.

Ustosunkowując się do przedstawionej powyżej kwestii, w oparciu o stan prawny obowiązujący na dzień złożenia przedmiotowego wniosku, stwierdza się co następuje:Z dniem 1 stycznia 2007 r. ustawodawca wprowadził do ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z póź. zm.) regulacje dotyczące różnic kursowych. Zgodnie art. 14 ust. 1a wyżej wymienionej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu. Stosownie do treści art. 22 ust. 1 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu. Zatem według przepisów podatkowych do przychodów lub kosztów wyrażonych w walucie obcej stosuje się średni kurs ogłaszany przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu lub poniesienia kosztu. Ponadto wraz z nowelizacją ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z póź. zm.) zmieniły się zasady rozliczania różnic kursowych i ich wpływu na przychody oraz koszty podatkowe. Od dnia 1 stycznia 2007 r. podatnicy mogą dla celów podatkowych ustalać różnice kursowe na podstawie: przepisów art. 24c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych albo przepisów o rachunkowości po spełnieniu warunków określonych w ustawie o podatku dochodowym, uprawniających do takiego rozliczenia różnic kursowych. Z informacji zawartej we wniosku o interpretację wynika, że spółka w ramach, której prowadzi Pan działalność rozlicza różnice kursowe zgodnie z przepisami art. 24c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przepis art. 24c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że różnice kursowe zwiększają odpowiednio przychody jako dodatnie różnice kursowe albo koszty uzyskania przychodów jako ujemne różnice kursowe w kwocie wynikającej z różnicy między wartościami określonymi w ust. 2 i 3.

Zgodnie z treścią art. 24c ust. 2 pkt. 1, 2 i 3 oraz ust. 3 pkt. 1, 2 i 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z póź. zm.).

ust. 2 Dodatnie różnice kursowe powstają, m.in., jeżeli wartość:

przychodu należnego wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest niższa od wartości tego przychodu w dniu jego otrzymania, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia,poniesionego kosztu wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest wyższa od wartości tego kosztu w dniu zapłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia,otrzymanych lub nabytych środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej w dniu ich wpływu jest niższa od wartości tych środków lub wartości pieniężnych w dniu zapłaty lub innej formy wypływu tych środków lub wartości pieniężnych, według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni, z zastrzeżeniem pkt 4 i 5.

ust. 3 Ujemne różnice kursowe powstają, m.in. jeżeli wartość:

przychodu należnego wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest wyższa od wartości tego przychodu w dniu jego otrzymania, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia,poniesionego kosztu wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest niższa od wartości tego kosztu w dniu zapłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia,otrzymanych lub nabytych środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej w dniu ich wpływu jest wyższa od wartości tych środków lub wartości pieniężnych w dniu zapłaty lub innej formy wypływu tych środków lub wartości pieniężnych, według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni, z zastrzeżeniem pkt 4 i 5.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz wymienione przepisy prawa podatkowego uznać należy za prawidłowe stanowisko wskazane we wniosku złożonym w dniu 31.01.2007 r. tj., że przy :

wpływach na rachunek walutowy jako zapłata za towar sprzedany odbiorcy spółka do przeliczenia na złote może stosować kurs kupna banku z dnia wpływu waluty na rachunek walutowy spółki, natomiast gdy dokonuje zakupu waluty od banku, która wpływa na rachunek walutowy może stosować kurs sprzedaży banku z dnia wpływu - jako kurs faktycznie zastosowany.

wypływach z rachunku walutowego posiadanych środków walutowych jako zapłaty za zakupiony towar od dostawcy zagranicznego, spółka może stosować, kurs sprzedaży banku z dnia zapłaty na podstawie tabeli banku obsługującego jednostkę jako kurs faktycznie zastosowany.

powstałe różnice kursowe w wyniku zastosowania kursu kupna i sprzedaży banku, z którego usług korzysta spółka oraz kursu średniego Narodowego Banku Polskiego - o których mowa w przytoczonych wyżej przepisach art. 24c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, stanowią zrealizowane dodatnie bądź ujemne różnice kursowe.

Z zastrzeżeniem, że stosowanie jako faktycznych kursów kupna i sprzedaży banku, z usług którego korzysta spółka winno odbywać się z uwzględnieniem przepisów art. 24c ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Powyższa interpretacja, w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.

Rozbieżny z

141697

Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek