POSTANOWIENIE - Interpretacja - PDF-3/415-36/07

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 16.05.2007, sygn. PDF-3/415-36/07, Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 14.03.2007 r., uzupełnionego w dniu 11.04.2007 r., w sprawie .udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko dotyczące odliczenia od dochodu w ramach ulgi odsetkowej nie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Zgodnie z opisanym stanem faktycznym w 2006 roku zakupiła Pani lokal mieszkalny w budynku wybudowanym przez ... Sp. z o. o. Na podstawie wydanego dnia 17.12.1998 r. pozwolenia na budowę budynku mieszkalnego. Pozwolenie na użytkowanie zamierzenia inwestycyjnego budynków mieszkalnych wielorodzinnych Nr 19, 19a, 19b, 19c spółka ... uzyskała dnia 21.11.2001 roku, a odrębną własność lokali mieszkalnych dnia 28.12.2002 r. Na zakup powyższego lokalu mieszkalnego dnia 26.09.2003 r. został udzielony Pani i małżonkowi kredyt hipoteczny dla osób fizycznych ...", gdzie jako przedmiot kredytowania wskazano: zakup na rynku pierwotnym lokalu mieszkalnego ... położonego w ...

Stanowisko podatnika:
Zdaniem podatnika odsetki zapłacone od kredytu zaciągniętego na zakup lokalu mieszkalnego ... położonego w ... przy ... podlegają odliczeniu od dochodu w ramach art. 26b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ocena prawna stanowiska podatnika:
Zasady i warunki skorzystania z ulgi na spłatę odsetek od zaciągniętego kredytu, wykorzystanego przez podatnika na cele mieszkaniowe zostały uregulowane w art. 26b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym do dnia 31.12.2006 r.

W myśl art. 26b ust. 1 cytowanej ustawy o podatku dochodowym odliczeniu od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1, odlicza się, z zastrzeżeniem ust. 2 - faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi, o którym mowa w art. 3 ust. 1, na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanej z:
1) budową budynku mieszkalnego albo
2) wniesieniem wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego w takim budynku, albo
3) zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej, albo
4)nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstanie samodzielne mieszkanie spełniające wymagania określone w przepisach prawa budowlanego.

Zgodnie z ust. 2 pkt 1-4 cyt art. 26 b odliczenie, o którym mowa w ust. 1, stosuje się, jeżeli:
1) kredyt (pożyczka) został udzielony podatnikowi po dniu 1 stycznia 2002 r.,
2) kredyt (pożyczka) był udzielony przez podmiot uprawniony na podstawie przepisów prawa bankowego albo przepisów o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych do udzielania kredytów (pożyczek), a z umowy kredytu (pożyczki) wynika, że dotyczy on jednej z inwestycji wymienionych w ust. 1.
3) inwestycja wymieniona w ust. 1 dotyczy budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przeznaczonym pod budownictwo mieszkaniowe w miejscowym planie zagospodarowania terenu, wydanej na podstawie obowiązujących ustaw
4) inwestycja wymieniona w ust. 1 dotyczy budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, którego budowa została zakończona nie wcześniej niż w 2002 r., a ponadto w przypadku inwestycji:
a) o których mowa w ust. 1 pkt 1 albo pkt 4 - zakończenie nastąpiło przed upływem trzech lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym zgodnie z prawem budowlanym uzyskano pozwolenie na budowę , nadbudowę oraz rozbudowę budynku na cele mieszkalne lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, i zostało potwierdzone określonym w przepisach prawa budowlanego pozwoleniem na użytkowanie budynku mieszkalnego, a w razie braku obowiązku jego uzyskania - zawiadomieniem o zakończeniu budowy takiego budynku,
b) o których mowa w ust. 1 pkt 2 albo pkt 3 - została zawarta umowa o ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego albo umowa umowa w formie aktu notarialnego o ustanowieniu odrębnej własności lokalu mieszkalnego, o przeniesieniu na podatnika własności budynku mieszkalnego, której jedną ze stron jest podatnik.

Odliczeniu od dochodu podlegają jedynie odsetki od kredytu (pożyczki) zaciągniętego na sfinansowanie jednej z wyżej wymienionych inwestycji mieszkaniowych, na warunkach określonych w ust. 2 artykułu 26 b w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tak więc w zakresie omawianej ulgi nie mieszczą się wydatki na zakup lokalu mieszkalnego , którego budowa została zakończona przed datą 01.01.2002 r., co zostało potwierdzone przez wydanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie budynku mieszkalnego z, datą 21.11.2001 r. Zgodnie z art. 54 ustawy Prawo budowlane z dnia 07.07.1994 r. (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 106 poz. 1126 ze zm.) do użytkowania obiektu budowlanego, na którego wzniesienie jest wymagane pozwolenie na budowę, można przystąpić, z zastrzeżeniem przepisów ust. 3 oraz art. 55 i 57, po zawiadomieniu właściwego organu o zakończeniu budowy, jeżeli organ ten, w terminie 21 dni od dnia doręczenia zawiadomienia, nie wniesie sprzeciwia, w drodze decyzji. Wypełniając dyspozycję art. 59 ust. 1 i 7 cyt. ustawy prawo budowlane właściwy organ wydał decyzję o pozwoleniu na użytkowanie obiektu budowlanego stronie w postępowaniu w sprawie pozwolenia na użytkowanie tj. inwestorowi P... Sp. z o.o.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.

Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może być zmieniona lub uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto