P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1434/DD1/415/15/07/EM

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 20.04.2007, sygn. 1434/DD1/415/15/07/EM, Urząd Skarbowy Warszawa-Praga

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 216 oraz art.14 a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa - tekst jednolity z 2005 r. ( Dz. U. Nr 8, poz. 60 z późn. zm. ) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 12.03.2007 r. ( data wpływu 13.03.2007 r. ) w sprawie wydania pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga p o s t a n o w i ł uznać za prawidłowe wyrażone we wniosku stanowisko w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych odnośnie opodatkowania przychodu z tytułu sprzedaży środka trwałego mieszkania wykorzystywanego do prowadzenia działalności gospodarczej.

U z a s a d n i e n i e

Wnioskiem z dnia 12.03.2007 r. ( data wpływu 13.03.2007 r. ) wystąpił Pan o interpretację prawa podatkowego w zakresie wskazania poprawnych czynności przy sprzedaży środka trwałego mieszkania.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w roku 2004 zakupił Pan z żoną mieszkanie na rynku wtórnym. W pierwszym kwartale 2006 roku, na podstawie zgody małżonki, zostało ono przeznaczone na prowadzenie działalności gospodarczej i wpisane do ewidencji środków trwałych. Lokal jest amortyzowany i opłaty eksploatacyjne są traktowane jako koszty. Obecnie przewidywana jest sprzedaż tego mieszkania.

W związku z powyższym zwrócił się Pan z zapytaniem, czy przychód ze sprzedaży w/w mieszkania jest przychodem z działalności gospodarczej i należy zapłacić podatek liniowy 19% (zgodnie z prowadzoną działalnością gospodarczą) od różnicy pomiędzy przychodem a kosztem zakupu, czy też może zapłacić podatek 10% od wzbogacenia (sprzedaż mieszkania przez osoby fizyczne). Czy powinno się wykazać ten przychód w PIT-5L?

W wyrażonym stanowisku twierdzi Pan, że nie powinien wykazywać przychodu ze sprzedaży w/w mieszkania oraz kosztów amortyzacji w podatkowej księdze przychodów i rozchodów, lecz zapłacić 10% podatek, ponieważ własność jest obojga małżonków a nie tylko osoby prowadzącej działalność gospodarczą.

Po rozpatrzeniu wniosku organ podatkowy wyjaśnia co następuje:

Zgodnie z brzmieniem art. 14 ust. 2 pkt 1 w/w ustawy przychodem z działalności gospodarczej są przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących:

a) środkami trwałymi,

b) składnikami majątku, o których mowa w art.22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1.500,zł,

c) wartościami niematerialnymi i prawnymi

- ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c (czyli wyłączeniem nieruchomości mieszkalnych).

Katalog przychodów ze zbycia składników majątku, których nie zalicza się do przychodów z działalności gospodarczej zawarty jest w art. 14 ust. 2c w/w ustawy i zawiera przychody ze zbycia:

1. budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku,

2. lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu,

3. gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z w/w budynkiem lub lokalem,

4. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie,

5. prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie.

W związku z tym w świetle wyżej przytoczonych przepisów oraz jak wynika z treści art. 10 ust. 3 zgodnie z którym przepisy ust. 1 pkt 8 w/w ustawy o podatku dochodowym mają zastosowanie do odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie, jest Pan zobowiązany zgodnie z udziałem we współwłasności przedmiotowego lokalu mieszkalnego do zapłaty 10% zryczałtowanego podatku dochodowego (art. 28 ust. 1 i ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31.12.2006 r.) z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości jeśli zbycie nastąpi przed upływem pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie chyba, że w terminie 14 dni od dnia dokonania sprzedaży złoży Pan oświadczenie, że przychód ze sprzedaży przeznaczy na cele mieszkalne określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a lub lit. e w/w ustawy w brzmieniu obowiązującym do dnia 31.12.2006 r.

Ponadto organ podatkowy informuje, że zgodnie z art. 28 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) -c) nie łączy się z przychodami (dochodami) z innych źródeł.

W świetle powyższego stanowisko Pana zaprezentowane we wniosku jest prawidłowe.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień zaistnienia zdarzenia i nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli podatkowej do czasu jej zmiany lub uchylenia zgodnie z art. 14 b § 1 i 2 w/w ustawy Ordynacja podatkowa.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej ).

Urząd Skarbowy Warszawa-Praga