POSTANOWIENIE - Interpretacja - 1414/DP/415-5/07/KK

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 04.04.2007, sygn. 1414/DP/415-5/07/KK, Urząd Skarbowy w Nowym Dworze Mazowieckim

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego.Na podstawie art. 216, art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U z 2005r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Dworze Mazowieckim po analizie wniosku Państwa ... z dnia 23 lutego 2007r. w sprawie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego: postanowiłuznać stanowisko zawarte we wniosku za nieprawidłowe

UZASADNIENIE

W dniu 23 lutego 2007r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nowym Dworze Maz. wpłynął wniosek w sprawie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego Państwa ... zam. Pomiechówek, ...... Podatnicy do złożonego wniosku dołączyli:1) informację o przychodach z innych źródeł oraz niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych PIT-8C za 2006r. wystawioną przez firmę R S.A. dla Pana ..... na kwotę przychodu w wysokości 41 500zł, 2) umowę zrzeczenia się praw do lokalu i rozwiązania stosunków prawnych zawartą w dniu 4.12.2006r. pomiędzy R. S.A. a Państwem ...;3) postanowienie Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z dnia 29.01.2007r. nr 1472/DPC/415-5/07/PK w sprawie udzielania pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych dotyczące opodatkowania świadczeń wypłaconych przez spółkę R. S.A. byłym lokatorom za zrzeczenie się praw do lokalu.

Z przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, że Państwo ... mieszkali, bez tytułu prawnego, w lokalu nr 3 znajdującym się w budynku w miejscowości Ł. Spółka R. S.A. z siedzibą w Warszawie przy ul. B. jest właścicielem w/w lokalu. Przedstawiciel firmy poinformował podatników, że budynek musi zostać przez nich opuszczony. Wobec powyższego firma R. zaproponowała Państwu .... dwa rozwiązania: znalezienie i zakupienie mieszkania na własność lub przeniesienie się do budynku będącego własnością spółki na zasadzie wynajmu. W dniu 04.12.2006r. pan ... zawarł z firmą R. S.A. umowę zrzeczenia się praw do lokalu i rozwiązania stosunków prawnych. W ramach tej umowy otrzymał on świadczenie pieniężne na nabycie nowego lokalu mieszkalnego i pokrycie kosztów przeprowadzki w wysokości 41.500zł.

Zdaniem Państwa .... przychód ten jest zwolniony art. 21 z podatku dochodowego, ponieważ uzyskane środki zostały przeznaczone na zakup nowej substancji mieszkaniowej.

W odniesieniu do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego oraz stanu prawnego obowiązującego w momencie zaistnienia zdarzenia Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Dworze Mazowieckim wyjaśnia:

W myśl przepisów art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) źródłami przychodów są:1) stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta,2) działalność wykonywana osobiście,3) pozarolnicza działalność gospodarcza,4) działy specjalne produkcji rolnej,5) nieruchomości lub ich części,6) najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą,7) kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c),8) odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,c) prawa wieczystego użytkowania gruntów,d) innych rzeczy,- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany, 9) inne źródła

Zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 oraz przychody nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.

W świetle powyższych przepisów wypłacone Panu ... przez spółkę R.S.A. świadczenia pieniężne na nabycie nowego lokalu mieszkalnego i pokrycie kosztów przeprowadzki w wysokości 41 500zł nie należą do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Stanowią one przychód z innych źródeł zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.). Jednocześnie tutejszy organ podatkowy zauważa, że art. 21 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, na który powołują się podatnicy w składanym wniosku, nie przewiduje zwolnienia z opodatkowania świadczeń pieniężnych uzyskanych na nabycie nowego lokalu mieszkalnego i pokrycie kosztów przeprowadzki nawet, jeżeli środki te zostały przeznaczone na inny cel mieszkaniowy.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Jeżeli podatnik uzyskuje dochody z więcej niż jednego źródła, przedmiotem opodatkowania w danym roku podatkowym jest, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3, art. 29-30c, art. 30e oraz art. 44 ust. 7e i 7f, suma dochodów z wszystkich źródeł przychodów (art. 9 ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Zgodnie z art. 45 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 7 i 8.

Wobec powyższego tutejszy organ podatkowy stoi na stanowisku, iż świadczenia pieniężne wypłacone Panu ... w wyniku podpisanej przez niego umowy zrzeczenia się praw do lokalu i rozwiązania stosunków prawnych nie mieszczą się w uregulowaniu przepisu art. 21 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i nie korzystają ze zwolnienia. Uzyskane świadczenia stanowią przychód z innych źródeł w rozumieniu przepisu art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej i powinny być wykazane w zeznaniu PIT-36 za 2006r.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Dworze Mazowieckim informuje, iż przedmiotowa interpretacja ma zastosowanie wyłącznie do stanu faktycznego przedstawionego we wniosku i została wydana według stanu prawnego obowiązującego na dzień wydania niniejszego postanowienia.W myśl art. 14b § 1 i 2 ustawy Ordynacja podatkowa powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, jest natomiast wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy, do czasu jej zmiany lub uchylenia w trybie określonym w § 5 tego artykułu. Zgodnie z art. 236 § 1 i 2 pkt. 1 w związku z art. 14 § 4a ustawy Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem tutejszego organu w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia. W myśl art. 222 w związku z art. 239 ustawy Ordynacja podatkowa zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.

Urząd Skarbowy w Nowym Dworze Mazowieckim