Podatnik jest zatrudniony na umowę o pracę i jednocześnie prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą. Przy wyliczaniu podatku z tytułu wynagrodzen... - Interpretacja - PD-2/415/255/06

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 31.10.2006, sygn. PD-2/415/255/06, Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Podatnik jest zatrudniony na umowę o pracę i jednocześnie prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą. Przy wyliczaniu podatku z tytułu wynagrodzenia uwzględniana jest kwota wolna od podatku, natomiast wyliczając podatek z tytułu dochodów z działalności gospodarczej podatnik nie odlicza kwoty wolnej. Prawidłowość naliczania podatku dochodowego z tytułu dochodów z działalności gospodarczej została zakwestionowana przez pracownika organu podatkowego który stwierdził, iż kwotę wolną od podatku należy również odliczać od podatku z działalności gospodarczej. Zdaniem podatnika takie rozliczenie podatku dochodowego spowoduje wystąpienie na koniec roku niedopłaty i konieczność jej uregulowania.

Zdaniem podatnika kwota wolna od podatku powinna być odliczana tylko z jednego źródła dochodów- w tym przypadku ze stosunku pracy, a to z kolei spowoduje, iż bieżący podatek będzie ustalany i wpłacony w prawidłowej wysokości. Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu uznaje stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 44 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. Nr 14 z 2000r., poz. 176. ze zm.) podatnicy osiągający dochody z działalności gospodarczej, o której mowa w art. 14 są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy według zasad określonych w ust. 3, z zastrzeżeniem ust. 3f. Natomiast przepis art. 44 ust. 3 stanowi między innymi, iż zaliczkę stanowi podatek obliczony od tego dochodu, według zasad określonych w art. 26, 27 i 27b. Z kolei przepis art. 27 ustawy stanowi, iż podatek dochodowy pobiera się od podstawy jego obliczenia według skali tj. w pierwszym przedziale w wysokości 19% minus kwota zmniejszająca podatek 530 zł. 08 gr.

Stosownie natomiast do art. 31 wyżej powołanej ustawy osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej zwane dalej zakładami pracy, są obowiązane jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakład pracy, a w spółdzielniach pracy wypłaty z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej. Z kolei art. 32 ust. 3 w/w ustawy stanowi, iż zaliczkę obliczoną w sposób określony w ust. 1, 1a i 2 zmniejsza się o kwotę stanowiącą 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, określonej w pierwszym przedziale obowiązującej skali podatkowej, jeżeli pracownik przed pierwszą wypłatą wynagrodzenia w roku podatkowym złoży zakładowi pracy oświadczenie według ustalonego wzoru, w którym stwierdzi, że: 1)nie otrzymuje emerytury lub renty za pośrednictwem płatnika,2)nie osiąga dochodów z tytułu członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, 3)nie osiąga dochodów, od których jest obowiązany opłacać zaliczki na podstawie art. 44 ust. 3, 4)nie otrzymuje świadczeń pieniężnych od organu zatrudnienia lub od biura terenowego Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, 5)określa ten zakład pracy jako właściwy do stosowania odliczenia, o którym wyżej mowa, w przypadku gdy równocześnie osiąga od innych zakładów pracy dochody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy lub wykonywania pracy nakładczej. Oświadczenia, o którym mowa w ust. 3, nie składa się, jeżeli stan faktyczny wynikający z oświadczenia złożonego w latach poprzednich nie uległ zmianie (art. 32 ust. 3a ustawy).

Skoro zatem w omawianej sprawie podatnik osiąga dochody, od których, na podstawie art. 44 ust. 3 ustawy, jest obowiązany opłacać zaliczkę to nie może wykorzystać kwoty zmniejszającej podatek w wysokości 1/12 przy obliczaniu miesięcznej zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych w związku z uzyskiwaniem dochodów z tytułu stosunku pracy. Zmniejszenie zaliczki o kwotę 1/12 kwoty zmniejszającej podatek przy uzyskiwaniu dochodów z tego tytułu przysługuje podatnikowi w przypadku, gdy złoży w zakładzie pracy oświadczenie, iż nie uzyskuje między innymi dochodów, od których obowiązany jest opłacać zaliczki na podstawie art. 44 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jednocześnie przepis art. 32 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwalnia podatnika z obowiązku składania oświadczenia jedynie w przypadku, gdy stan faktyczny wynikający z oświadczenia złożonego w latach poprzednich nie uległ zmianie. A zatem w związku z faktem prowadzenia działalności gospodarczej, podatnik jest zobowiązany do zawiadomienia zakładu pracy o uzyskiwaniu dochodów z tego tytułu. W oparciu o złożone oświadczenie zakład pracy przy obliczaniu zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych nie będzie stosował ulgi zmniejszającej zaliczkę.

Należy zauważyć, iż przepisy podatkowe nie dają możliwości wyboru przez podatnika źródła przychodu, z którego ma być potrącana w ciągu roku podatkowego kwota wolna od podatku. Powszechnie przyjmuje się w orzecznictwie sądowym oraz w doktrynie prawa podatkowego, iż normy stanowiące o prawach i obowiązkach podatników winny być interpretowane w sposób ścisły w oparciu o reguły wykładni językowej. Cytowane zaś wyżej przepisy w sposób jasny i wyczerpujący normują sposób zmniejszania zaliczki o 1/12 kwoty zmniejszającej podatek. Niniejsza interpretacja jest aktualna według stanu prawnego na dzień jej dokonywania i do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez pytającego.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu