POSTANOWIENIE - Interpretacja - DM/415-0017/06/EW

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 17.05.2006, sygn. DM/415-0017/06/EW, Pomorski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku, działając na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 21 lutego 2006r. Banku (data wpływu do tut. Urzędu: 24.02.2006r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w sprawie: zasady zaokrąglania sumy wypłat wykazywanej w pozycji 20 deklaracji na zaliczkę miesięczną na podatek dochodowy od łącznej kwoty wypłat (PIT-4) stwierdza, że stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Bank sporządzając deklaracje na zaliczkę miesięczną na podatek dochodowy od łącznej kwoty dokonanych wypłat (PIT-4) sumę wypłat (pozycja 20 deklaracji) wykazuje w zaokrągleniu do pełnych złotych. Zdaniem Banku, w pozycji 20 deklaracji PIT-4 sumy wypłat należy wykazywać z uwzględnieniem groszy, ponieważ nie jest to podstawa opodatkowania a suma wypłat brutto podlegających opodatkowaniu, z wyjątkiem wolnych od podatku na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku, pomniejszona zgodnie z przepisami ustawy o kwotę potrąconych przez płatnika składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe. Na tle zaprezentowanego we wniosku stanu faktycznego Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku stwierdza, co następuje: Zgodnie z art. 63 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa podstawy opodatkowania, kwoty podatków, z zastrzeżeniem § 2, odsetki za zwłokę, opłaty prolongacyjne, oprocentowanie nadpłat oraz wynagrodzenia przysługujące płatnikom i inkasentom zaokrągla się do pełnych złotych w ten sposób, że końcówki kwot wynoszace mniej niż 50 groszy pomija się, a końcówki kwot wynoszące 50 i więcej groszy podwyższa się do pełnych złotych. Podstawę obliczenia podatku stanowi, zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej ustawa) dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 24 ust. 1, 2, 3, 4, 4a-4e, ust. 6 lub art. 24b ust. 1 i 2 lub art. 25 po odliczeniu kwot składek określonych w ustawie z dnia 13 października 1998r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. nr 137, poz. 887, z późn. zm.):

  1. zapłaconych w roku podatkowym bezpośrednio na własne ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe podatnika oraz osób z nim współpracujących,
  2. potrąconych w roku podatkowym przez płatnika ze środków podatnika na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, z tym, że w przypadku podatnika osiągającego przychody określone w art. 12 ust. 6, tylko w części obliczonej, w sposób określony w art. 33 ust. 4, od przychodu podlegającego opodatkowaniu
  • odliczenie nie dotyczy składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) wolny od podatku na podstawie art. 21, 52, 52a i 52c, oraz składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód, od którego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 9 ust. 2 ustawy dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 24 25 nie stanowią inaczej jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Pojęcie przychodu definiuje art. 11 ust. 1 ustawy, w myśl którego przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Konstrukcja obliczenia podstawy opodatkowania jest następująca:

  1. przychody opodatkowane koszty uzyskania przychodów = dochód,
  2. dochód składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe potrącone przez płatnika = podstawa obliczenia podatku.

Wykazywana w pozycji 20 deklaracji PIT-4 (według wzoru obowiązującego od dnia 1 stycznia 2006r. na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 21 grudnia 2005r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie określenia niektórych wzorów oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz. U. z 2005r. nr 257, poz. 2155)) suma wypłat wynagrodzeń ze stosunku: pracy, służbowego, spółdzielczego i z pracy nakładczej, łącznie z zasiłkami pieniężnymi z ubezpieczenia społecznego wypłaconymi przez zakład pracy stanowi sumę wypłat brutto podlegających opodatkowaniu, z wyjątkiem wolnych od podatku na podstawie art. 21, 52, 52a i 52c ustawy, oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku, pomniejszona zgodnie z przepisami ustawy o kwotę potrąconych przez płatnika składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe. Z uwagi na to, że suma wypłat nie jest tożsama z podstawą obliczenia podatku zgodnie z przedstawioną powyżej konstrukcją, winna być wykazywana w deklaracji PIT-4 w kwotach obejmujących również grosze.

Zatem stanowisko Banku w niniejszej sprawie jest prawidłowe.

Pomorski Urząd Skarbowy