W dniu 13.10.2005 r. Podatnik złożył wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipc... - Interpretacja - ADIR/415/7/2005

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 05.01.2006, sygn. ADIR/415/7/2005, Urząd Skarbowy Poznań-Grunwald

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W dniu 13.10.2005 r. Podatnik złożył wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( tekst jednolity Dz.U. Z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) w sprawie opodatkowania przychodu ze sprzedaży apteki stanowiącej przedsiębiorstwo w rozumieniu przepisów art.55#185; Kodeksu Cywilnego .

Z treści złożonego wniosku wynika ,iż Podatnik w ramach spółki cywilnej prowadzi aptekę ,z której przychody opodatkowane są na zasadach określonych w art. 30c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz.U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.)Wraz ze wspólnikiem podatnik zamierza sprzedać aptekę jako przedsiębiorstwo w rozumieniu przepisów art. 551 K C

Według Podatnika przychód ze sprzedaży apteki należy zaliczyć do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej .Podatek dochodowy od dochodu ze sprzedaży apteki będzie rozliczony przez każdego ze wspólników stosownie do jego udziałów w dochodach spółki na takich zasadach , jakie w danym roku obowiązują wspólników to jest na zasadach określonych w art.30 c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych .

Organ podatkowy zgadza się ze stanowiskiem Podatnika.

Kwestię przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej reguluje przepis art. 14 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), zgodnie z którym za przychód z działalności, gospodarczej o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont (...).

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podatnik zamierza sprzedać aptekę jako przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 kodeksu cywilnego.

Zgodnie z treścią art. 55 #185; ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1993 r. Nr 16 poz. 93 ze zm.) przedsiębiorstwo to zespół składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, obejmujący w szczególności: firmę (nazwę), znaki towarowe i inne oznaczenia indywidualizujące przedsiębiorstwo; księgi handlowe; nieruchomości i ruchomości należące do przedsiębiorstwa, w tym produkty i materiały; patenty, wzory użytkowe i zdobnicze; zobowiązania i obciążenia, związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa; prawa wynikające z najmu i dzierżawy lokali zajmowanych przez przedsiębiorstwo.

W przedmiotowej sprawie istnieje związek pomiędzy sprzedawanymi składnikami majątku apteki z działalnością Podatnika .

W świetle powyższego w myśl powołanych wyżej przepisów przychód ze sprzedaży apteki jako przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów art. 55#185; KC należy zakwalifikować do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego, dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej wnioskodawca opodatkowuje wg zasad określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W związku z powyższym przyjęte przez podatnika zasady opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej wg podatku liniowego należy zastosować również do dochodów uzyskanych ze sprzedaży apteki .

Zgodnie z treścią art. 8 ust.1 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe.

Z kolei zgodnie z art. 8 ust. 1a przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, osiąganych przez podatników opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30c, nie łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1.Zasady wyrażone w ust. 1 w myśl art. 8 ust. 2 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat oraz ulg podatkowych związanych z prowadzoną działalnością w formie spółki nie będącej osobą prawną.

Reasumując w ocenie organu podatkowego przychód ze sprzedaży apteki należy zakwalifikować do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanych podatkiem dochodowym przez wspólnika spółki cywilnej stosownie do jego udziałów w dochodzie spółki przy zastosowaniu stawki o której mowa w art. 30c ustawy w wysokości19% podstawy obliczenia podatku .

Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań-Grunwald informuje, że niniejsza interpretacja została udzielona w oparciu o przedstawiony przez podatnika stan faktyczny i zawiera ocenę prawną z uwzględnieniem stanu prawnego obowiązującego na dzień jej sporządzenia. Traci swą ważność w przypadku jej zmiany lub uchylenia przez organ odwoławczy oraz w przypadku zmiany stanu faktycznego i prawnego po dniu jej wydania.

Urząd Skarbowy Poznań-Grunwald