Zgodnie z art. 30c ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. z 2000 r. Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.), obow... - Interpretacja - US-PD-I/415-19/04

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 02.03.2004, sygn. US-PD-I/415-19/04, Urząd Skarbowy w Legnicy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art. 30c ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. z 2000 r. Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.), obowiązującym od dnia 01.01.2004 r., podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2, z zastrzeżeniem art. 29, 30, 30d i art. 44 ust. 4, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.
Z treści art. 9a ust. 2 ustawy wynika, że podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Natomiast w myśl art. 9a ust. 3 ustawy jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub w formie spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników :
1) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub
2) wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym
- w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do złożenia właściwych deklaracji o wysokości dochodu osiągniętego od początku roku i wpłacenia zaliczek obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

Z przytoczonych wyżej przepisów wynika, że podatnik prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą może wybrać opodatkowanie według stałej 19% stawki podatku dochodowego, jeśli w terminie do dnia 20 stycznia roku podatkowego złoży pisemne oświadczenie o wyborze tej formy opodatkowania. Natomiast utrata prawa do opodatkowania podatkiem liniowym następuje, jeżeli w ramach działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie albo w spółce niemającej osobowości prawnej podatnicy uzyskają przychody z wykonywania na rzecz kontrahentów tych samych czynności, które wykonywali dla nich w poprzednim roku albo wykonują aktualnie jako ich pracownicy. Stąd z opodatkowania podatkiem liniowym nie mogą korzystać ci podatnicy, którzy świadczą usługi na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, dla którego wykonywali lub wykonują czynności odpowiadające czynnościom będącym przedmiotem ich działalności gospodarczej.
W sytuacji przedstawionej w zapytaniu - sprzedaż swoich wyrobów między innymi firmie, w której podatnik jest zatrudniony na pół etatu w charakterze specjalisty ds. technologii produkcji, nie stanowi tych samych czynności, które podatnik wykonuje na rzecz obecnego pracodawcy.
W związku z powyższym, nie występują określone w ww. art. 9a ust. 3 cyt. ustawy przesłanki do utraty prawa do opodatkowania dochodów 19% podatkiem liniowym.

Urząd Skarbowy w Legnicy