P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - PD-2/415-4/06

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 21.04.2006, sygn. PD-2/415-4/06, Urząd Skarbowy w Myślenicach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w M, działając na podstawie art. 14 a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 30.01.2006 r. (data wpływu 31.01.2006 r.), w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 31.01.2006 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w M wpłynął wniosek Pana (uzupełniony w dniu 22.02.2006 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).
Przedstawiając stan faktyczny Podatnik wyjaśnił, że posiada faktury z tyt. opłaty abonamentu za użytkowanie sieci internet oraz zakupu modemu służącego do łączenia się z siecią. Zdaniem podatnika do ulgi za użytkowanie sieci internet zaliczyć można nie tylko koszty związane z opłatą za abonament ale również, koszty związany z zakupem modemu.
Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt. 6a i ust. 7 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm) warunkiem skorzystania z tzw. ulgi internetowej przez podatników podatku dochodowego od osób fizycznych jest:
1) poniesienie przez podatnika wydatku z tytułu użytkowania sieci internet w lokalu (budynku) będącym jego miejscem zamieszkania, oraz
2) udokumentowanie przedmiotowego wydatku fakturą w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług, a co za tym idzie posiadanie przez podatnika zapłaconej faktury z widniejącym na niej jego imieniem i nazwiskiem (jako nabywcy usługi).
W ustawie nie ma natomiast mowy o odliczeniach związanych z założeniem, rozbudową i modernizacją, bieżącym utrzymaniem czyli serwisem i obsługą techniczną sieci. Dlatego stanowisko podatnika, że wydatek związany z zakupem modemu może stanowić podstawę do dokonania odliczenia jest nieprawidłowe.
W świetle obowiązujących przepisów i przedstawionego we wniosku stanu faktycznego postanowiono jak w sentencji.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanufaktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu sporządzania wniosku.
Zgodnie z art. 14b §1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej w K w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.

Urząd Skarbowy w Myślenicach