P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - PD/415-98/06/R1

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 27.07.2006, sygn. PD/415-98/06/R1, Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. nr 8 poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 02. 06. 2006 r. (data wpływu 06. 06. 2006 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko w kwestii dotyczącej momentu powstania przychodu jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Po analizie stanu faktycznego tut. organ uznał, że podatnik jest uprawniony do złożenia wniosku o wydanie interpretacji, a w sprawie tej nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa lub skarbowa, albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
We wniosku zwrócił się Pan z zapytaniem, czy w przypadku otrzymania od dostawców tzw. "bonusów" (premii pieniężnych) za sprzedaż towarów, przychód z tego tytułu powstaje z datą wystawienia faktury VAT, czy też z datą zapłaty "bonusu" (premii pieniężnej) przez dostawcę.
Przedstawił Pan własne stanowisko, że przychód, który odnosi się do bonusu powinien znaleźć się w przychodach miesiąca czy też roku, w którym została wystawiona faktura dokumentująca to zdarzenie gospodarcze.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z 26.07.1991 r o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.) za przychody z działalności gospodarczej, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.
Moment powstania przychodu z w/w tytułu reguluje art. 14 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowi, iż za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 1, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 1e-1g, dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym:
1) wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe lub
2) wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowewykonanie stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty, lub
3) otrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia - w pozostałych przypadkach.
W świetle powyższego należy stwierdzić, iż premia pieniężna (bonus) stanowi wynagrodzenie za świadczoną usługę i skutkuje koniecznością wystawienia faktury, które będzie przychodem w momencie jej wystawienia, nie później jednak niż w ostatnim dniu miesiąca, w którym wykonano usługę.
Zatem, jeżeli faktury będą wystawiane nie później niż w ostatnim dniu miesiąca w którym wykonano usługę, wówczas stanowisko zawarte we wniosku (że przychód powstanie w dacie wystawienia faktury) będzie prawidłowe.

Powyższa interpretacja:
- zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę;
- stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika/ następcy prawnego podatnika odpowiedzialnego za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze