Wobec przedstawionego stanu faktycznego tut. Organ podatkowy wyjaśnia, że pracownikowi Spółki, będącemu jednocześnie członkiem rady nadzorczej Spółki ... - Interpretacja - PDOF/415-0060/03

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 27.02.2004, sygn. PDOF/415-0060/03, Drugi Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Wobec przedstawionego stanu faktycznego tut. Organ podatkowy wyjaśnia, że pracownikowi Spółki, będącemu jednocześnie członkiem rady nadzorczej Spółki po zawarciu umowy cywilno prawnej może być wypłacany zwrot kosztów za używanie przez pracownika samochodu osobowego nie będącego własnością pracodawcy w celach służbowych.

Zgodnie bowiem z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 25 marca 2002 r. (Dz. U. Nr 27, poz. 271) zwrot kosztów używania przez pracownika pojazdu samochodowego niebędącego własnością pracodawcy w celach służbowych w jazdach lokalnych, następuje na podstawie umowy cywilnoprawnej, zawartej pomiędzy pracodawcą a pracownikiem. A zatem należy spełnić dwa warunki, aby był możliwy zwrot kosztów za używanie samochodu nie będącego własnością pracodawcy w celach służbowych t.j. istnienie stosunku pracy pomiędzy pracodawcą a pracownikiem oraz zawarcie umowy cywilno prawnej pomiędzy pracownikiem a pracodawcą na korzystanie z samochodu.

Jak wynika z powyższego przepisu pojazd używany przez pracownika nie musi stanowić jego własności. Jednak aby rozpatrywać zagadnienie zwrotu kosztów za używanie samochodu nie będącego własnością pracodawcy, pracownik musi ponosić te koszty, a nie inna Spółka.

Informacyjnie podaje się, że kwoty wypłacone pracownikowi z tytułu zwrotu kosztów używania pojazdu samochodowego dla potrzeb zakładu pracy, nie korzystają już ze zwolnienia w podatku dochodowym od osób fizycznych. Bowiem z dniem 01.01.2004 r. uchylono przepis art. 21 ust. 1 pkt 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), który mówił, że wolne od podatku dochodowego są : kwoty otrzymane przez pracowników z tytułu kosztów używania pojazdów samochodowych dla potrzeb zakładu pracy :

a)w celu odbycia podróży służbowej (jazdy zamiejscowe)-do wysokości nie przekraczającej kwoty ustalonej przy zastosowaniu stawek za jeden kilometr przebiegu pojazdu,

b)w jazdach lokalnych -do wysokości miesięcznego ryczałtu pieniężnego albo do wysokości nie przekraczających stawek za 1 km przebiegu pojazdu-określonych w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra, jeżeli przebieg pojazdu, z wyłączeniem wypłat ryczałtu pieniężnego, jest udokumentowany w ewidencji przebiegu pojazdu prowadzonej przez pracownika według obowiązującego wzoru.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń częściowo odpłatnych.

Przychody w/w podlegają opodatkowaniu, o ile nie zostały wymienione w art. 21 powołanej wyżej ustawy. Ponieważ pytanie nie obejmowało skutków publiczno prawnych zobowiązań obu spółek, pominięto je w odpowiedzi. Natomiast ze względu na właściwość rzeczową Urzędu nie poruszono w odpowiedzi skutków cywilno-prawnych, czy ewentualnej odpowiedzialności karnej za zdarzenia powstałe w wyniku opisanej w pytaniu sytuacji.

Drugi Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej