Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie, działając na podstawie art. 14 a § 1 i § 4, art. 217 § 1 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja p... - Interpretacja - IA-415/44/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 28.02.2006, sygn. IA-415/44/05, Urząd Skarbowy Łódź-Polesie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie, działając na podstawie art. 14 a § 1 i § 4, art. 217 § 1 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 30.11.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie odliczenia od podatku dochodowego od osób fizycznych, poniesionych przez Panią w roku 2005, wydatków dotyczących rozbudowy i modernizacji instalacji alarmowej w domu jednorodzinnym mieszkalnym - zgodnie z przepisami ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym przez Panią wniosku (bez daty), który został doręczony do tutejszego organu podatkowego w dniu 30.11.2005r.


W dniu 30.11.2005r. tutejszy organ podatkowy otrzymał Pani wniosek (bez daty) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie odliczenia od podatku dochodowego od osób fizycznych, poniesionych przez Panią w roku 2005, wydatków dotyczących rozbudowy i modernizacji instalacji alarmowej w domu jednorodzinnym mieszkalnym.
Przedmiotowy wniosek został przez Panią uzupełniony w dniu 27.01.2006r.
Z przedstawionego przez Panią stanu faktycznego wynika,że w domu jednorodzinnym, którego jest Pani właścicielką i w którym Pani mieszka na stałe, w ubiegłych latach został zainstalowany alarm składający się z następujących elementów: czujników ruchu i czujników wstrząsowych, przekazujących drogą radiową sygnały alarmowe do Firmy posiadającej koncesję na usługi ochrony mienia.
Z Firmą tą ma Pani podpisaną od kilku lat stałą umowę obejmującą ,, monitorowanie alarmu wraz z przyjazdem grupy interwencyjnej w razie zagrożenia".
Firma ta posiada również ,, autoryzacje na instalowanie alarmów różnych producentów".
W roku 2005 zleciła Pani tej Firmie prace, polegające na rozbudowie i modernizacji alarmu o następujące urządzenia: kamery, rejestrator cyfrowy z podglądem przez sieć komputerową oraz ,, uruchamiane w razie zagrożenia oświetlenie na zewnątrz budynku mieszkalnego".
Wszystkie urządzenia zamontowane są na stałe na budynku mieszkalnym.
Prace montażowe wykonane przez firmę polegają na: podtynkowym położeniu kabli, konfiguracji systemu, montażu na stałe w budynku mieszkalnym niżej wyszczególnionych urządzeń:


  • kamer kolorowych CCTV,
  • zasilaczy do kamer CCTV,
  • modułów dystrybucji napięcia,
  • rejestratora cyfrowego CCTV z podglądem przez sieć komputerową (internet),
  • materiałów instalacyjnych (kable, złącza zasilające, sygnałowe, kołki, uchwyty, wtyki),
  • opraw halogenowych z żarnikami,
  • czujek ruchu ,,zewnętrzne".


Nadmieniła Pani,że przeprowadzona w ten sposób rozbudowa i modernizacja alarmu powoduje,że oprócz dotychczas wysyłanych sygnałów alarmowych przekazywane są dodatkowo za pomocą kamer i urządzenia rejestrującego (za pośrednictwem łącza internetowego) do centrum monitoringu zdjęcia informujące o przyczynie wywołującej alarm wraz ze zdjęciami ewentualnych przestępców.
Taka informacja w Pani ocenie spowoduje właściwą ocenę zagrożenia i stosowną reakcję służb ochrony (np. przyjazd większej ilości pracowników ochrony czy też szybkie wezwanie policji).
Przedstawiając własne stanowisko w sprawie stwierdziła Pani, że rozbudowa i modernizacja alarmu jest uwzględniona w załączniku nr 1 ,,poz. 8 pkt 4 rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z 21 grudnia 1996r. w sprawie określenia rodzajów wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego (Dz. U z 1996r. Nr 156, poz. 788)".
Uważa Pani, że z tytułu wyżej poniesionych przez Panią w 2005r. wydatków na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację, zajmowanego na podstawie tytułu prawnego budynku mieszkalnego, przysługuje Pani zmniejszenie podatku dochodowego za rok 2005.
Podstawą do dokonania odliczenia, jest w Pani ocenie faktura VAT wystawiona przez Firmę wykonującą roboty,będącą podatnikiem podatku VAT i nie korzystającą ze zwolnienia z podatku od towarów i usług.
Stawka podatku VAT wykazana na fakturze wynosi 7%, a ,,faktura zawiera adnotację wystawcy: PKOB 11 oraz: art. 146 ust. 1 pkt 2a".
Dodatkowymi dokumentami są: protokół odbioru robót oraz dowód zapłaty za usługę.
Oświadczyła Pani również, że została Pani ,,wskazana jako nabywca usługi polegającej na rozbudowie i modernizacji alarmu".
Zdaniem Pani, dokonując wyżej opisanej rozbudowy i modernizacji instalacji alarmowej oraz montażu na trwale urządzeń alarmowych w domu jednorodzinnym mieszkalnym, jak również posiadając opisaną powyżej dokumentację, nabyła Pani prawo do skorzystania z ulgi na remont i modernizację budynku mieszkalnego w wysokości 19% poniesionych w roku 2005 wydatków.
Na tle powyższych okoliczności faktycznych zwróciła się Pani do Naczelnika Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie z pytaniem:
- czy w przedmiotowym stanie faktycznym prawidłowo zastosowała Pani przepisy prawa podatkowego?
Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie, po sprawdzeniu,że zostały spełnione warunki określone w art. 14a § 1 i § 2 wyżej powołanej ustawy Ordynacja podatkowa, udziela poniższej interpretacji.
Zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym w 2003r., podatek dochodowy od osób, o których mowa w art. 3 ust. 1 (osoby fizyczne), obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2-15, jeżeli w roku podatkowym podatnik: poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów.
Na podstawie art. 1 pkt 22 ustawy z dnia 12 listopada 2003r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956 ze zm.), z dniem 1 stycznia 2004r. uchylono przepis art. 27a wyżej wymienionej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Jednocześnie w art. 12 ust. 2 wyżej powołanej ustawy z dnia 12 listopada 2003r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw, ustawodawca expressis verbis stwierdził, że ,, wydatki , o których mowa w art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy wymienionej w art.1, w brzmieniu obowiązującym w 2003r. poniesione w latach 2004-2005 podlegają odliczeniu od podatku, w wysokości i na zasadach określonych w art. 27a i art. 45 ust. 3a pkt 1 ustawy wymienionej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym w 2003r."
Żeby jednak skorzystać z prawa do zmniejszenia podatku dochodowego niezbędne jest łączne spełnienie następujących warunków:


  • wydatki powinny zostać udokumentowane w sposób określony w art. 27a ust. 6 pkt 1 w/w ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w roku 2003, tj. na podstawie faktury wystawionej wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług, nie korzystającego ze zwolnienia od tego podatku, lub dowodu odprawy celnej,
  • wydatki muszą być poniesione na własne potrzeby mieszkaniowe,
  • wydatki muszą być przeznaczone na remont i modernizację lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego zajmowanego na podstawie tytułu prawnego.


Zakres i rodzaje wydatków podlegających odliczeniu w ramach ulgi remontowej określono w rozporządzeniu Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 grudnia 1996r. w sprawie określenia rodzajów wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, o które zmniejsza się podatek dochodowy (Dz. U. z 1996r. Nr 156, poz. 788), w brzmieniu obowiązującym w roku 2003r.
W ust. 8 pkt 2 i 4 wykazu robót zaliczanych do remontu i modernizacji budynku mieszkalnego, stanowiącym załącznik nr 1 do wyżej powołanego rozporządzenia, wymieniono remont, modernizację, wymianę lub wykonanie nowych instalacji budynku, obejmujące rozprowadzanie po budynku instalacji oraz montaż trwale umiejscowionych: wyposażenia, armatury i urządzeń dotyczących: instalacji elektrycznych i instalacji przyzywowych (domofony) i alarmowych.
Ponieważ przedmiotowe rozporządzenie utraciło moc prawną z dniem 30 czerwca 2004r. - art. 21 wyżej wymienionej ustawy z dnia 21 listopada 2003r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw, to w przedmiotowym stanie faktycznym należy zastosować przepisy ustawy z dnia 7 lipca 1994r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2003r. Nr 207, poz. 2016 ze zm.) oraz przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 2004r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) - Dz. U. Nr 89, poz. 844 ze zm., jak również przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) - Dz. U. 112, poz. 1316 ze zm.
Zgodnie z niżej powołanymi przepisami w/w ustawy z dnia 7 lipca 1994r. Prawo budowlane w brzmieniu obowiązującym w roku 2005, pod pojęciem remontu, obiektu budowlanego i urządzeniach budowlanych należy rozumieć:


  • art. 3 pkt 8 - remont - należy przez to rozumieć wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym,
  • art. 3 pkt 1 lit.a - obiekt budowlany - należy przez to rozumieć budynek wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi,
  • art. 3 pkt 9 - urządzenia budowlane - należy przez to rozumieć urządzenia techniczne związane z obiektem budowlanym, zapewniające możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, jak przyłącza i urządzenia instalacyjne, w tym służące oczyszczaniu lub gromadzeniu ścieków (........).


Zauważyć należy,że wykonanie w obiekcie instalacji przeciwwłamaniowej stanowi usługi odrębnie klasyfikowane w klasyfikacjach statystycznych.
Zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług, roboty związane z instalowaniem systemów przeciwwłamaniowych, umieszczono w sekcji F ,,Roboty budowlane" - symbol PKWiU - 45.31.22.
Z kolei zgodnie z definicją zawartą w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB), budynkiem mieszkalnym jest obiekt budowlany, którego co najmniej połowa całkowitej powierzchni użytkowej jest wykorzystywana do celów mieszkalnych. W przypadkach, gdy mniej niż połowa całkowitej powierzchni użytkowej wykorzystywana jest na cele mieszkalne, budynek taki klasyfikowany jest jako niemieszkalny, zgodnie z jego przeznaczeniem.
Konkludując stwierdzić należy, że w świetle wyżej powołanych przepisów, poniesione przez Panią w roku 2005, wydatki dotyczące rozbudowy i modernizacji instalacji alarmowej w domu jednorodzinnym mieszkalnym, udokumentowane fakturą VAT mogą być odliczone od podatku dochodowego za rok 2005 na podstawie art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956 ze zm.).
Kwota o którą zmniejsza się podatek dochodowy, nie może przekroczyć 19 % kwoty poniesionych wydatków zgodnie z art. 27a ust. 3 pkt 2 lit.a ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w roku 2003 (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).
Zgodnie z art. 14 a § 1 wyżej wymienionej ustawy - Ordynacja podatkowa niniejsze postanowienie zawiera interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dla określonego we wniosku stanu faktycznego i w stanie prawnym obowiązującym w roku 2005.
Interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia na podstawie art. 14 b § 1 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa.

Urząd Skarbowy Łódź-Polesie