Stan faktyczny: - Interpretacja - BI/005/0646/04

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 13.10.2004, sygn. BI/005/0646/04, Izba Skarbowa w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Stan faktyczny:

Pracodawca - spółdzielnia pracy w związku z dobrymi wynikami ekonomicznymi w 2002r. członkom spółdzielni zatrudnionym w lipcu 2002r. przyznała nagrody w wysokości 150% wynagrodzenia zasadniczego. Jeden z członków w związku z nie otrzymaniem tej nagrody złożył pozew do sądu i wyrokiem sądowym nagroda ta została mu przyznana. Spółdzielnia w lipcu 2004r. (wówczas był już emerytem) dokonała wypłaty tej nagrody wraz z należnymi odsetkami od dnia 11 października 2002r. potrącając jednocześnie zaliczkę na podatek dochodowy bez uwzględnienia kosztów uzyskania i ulgi (kwoty wolnej).

Ocena prawna stanu faktycznego:

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. nr 14 poz. 176 ze zm.) źródłem przychodów jest m.in. stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy zaś przychodami z tego stosunku są, według art. 12 ust. 1 tej ustawy, wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężna świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody i inne wypłaty wymienione w dalszej części tego przepisu.

W przedstawionym stanie faktycznym zaległa nagroda wypłacona w związku z dobrymi wynikami ekonomicznymi miała swoje źródło w istniejącym w przeszłości stosunku pracy zatem pomimo, że wypłacona została byłemu pracownikowi, aktualnie przebywającemu na emeryturze stanowiła dla niego przychód ze spółdzielczego stosunku pracy.

W związku z powyższym, nagroda ta podlegała opodatkowaniu według zasad ogólnych obowiązujących w 2004r. - jak ze stosunku pracy tzn. z uwzględnieniem ryczałtowych kosztów uzyskania przychodu i progresywnej skali podatkowej, w miesiącu wypłacenia lub postawienia do dyspozycji podatnika. Stosownie do treści art. 31 ustawy z dnia 26 lipca 1991r., zakłady pracy (osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej) jako płatnicy są obowiązani obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów przychody min. ze spółdzielczego stosunku pracy.

Mając powyższe na uwadze Spółdzielnia Pracy jako płatnik przy obliczeniu zaliczki na podatek dochodowy z tytułu wypłaty nagrody byłemu pracownikowi była zobowiązana do uwzględnienia kosztów uzyskania przychodu i sporządzenia stosownej informacji PIT-11.

Jednakże w myśl art. 21 ust. 1 pkt 95 ustawy dnia 26 lipca 1991 r. - wolne od podatku dochodowego są odsetki z tytułu nieterminowej wypłaty wynagrodzeń i świadczeń z tytułów, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 1.

Z powołanego uregulowania wynika jednoznacznie, że odsetki z tytułu nieterminowej wypłaty miedzy innymi świadczeń otrzymanych z tytułu spółdzielczego stosunku pracy - czyli w szerszym pojęciu również nagród - korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego.

Reasumując wypłata nagrody w tym przypadku była ściśle związana z pozostawaniem w spółdzielczym stosunku pracy i pomimo, że obowiązek poboru zaliczek na podatek dochodowy ustał z końcem stycznia 2003r. - to były pracodawca jako płatnik był zobowiązany do odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy od tej nagrody (z pominięciem odsetek) na zasadach określonych w art. 32 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. oraz wystawienia stosownej informacji na druku PIT-11

Izba Skarbowa w Gdańsku