POSTANOWIENIE - Interpretacja - 1437/ZI/423/365/DJW/06

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 05.01.2006, sygn. 1437/ZI/423/365/DJW/06, Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE


Na podstawie art. 14a, art. 216 §. 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa /Dz. U. 137 poz. 926 z późn. zm./ Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek


postanawia


uznać stanowisko w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego zawarte we wniosku złożonym dnia 28 września 2005 roku, uzupełnionym dnia 1 grudnia 2005 roku, za nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że w 1994 roku w zakładzie pracy została założona przez pracowników spółdzielnia budowlano-mieszkaniowa. Był Pan jednym z członków tej spółdzielni. Zakład pracy udzielił spółdzielni pożyczki w wysokości 1.000.000 zł. W 1999 roku została zawarta została umowa konwersji długu z tytułu udzielonej pożyczki oraz zabezpieczenia hipotecznego tej pożyczki.

Z tego tytułu na Pana przypada do spłaty kwota 122.285,19 zł wraz z odsetkami z tytułu pożyczki udzielonej przez zakład pracy na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych. Raty kredytu rozpoczął Pan spłacać w marcu 1999 roku, przydział segmentu nastąpił w marcu 1999 roku, natomiast akt notarialny podpisany został w lipcu 2002 roku.

Stoi Pan na stanowisku, iż spłatę pożyczki powinien odliczać od dochodu rocznego.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, w oparciu o obowiązujące przepisy prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek stwierdza co następuje:

W myśl art. 26 ust. 1 pkt. 5 i 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz. U. 80 poz. 350/ podstawę obliczenia podatku stanowi dochód po odliczeniu m.in. kwot:

- wydatków na cele mieszkaniowe podatnika, przeznaczonych na:

a) zakup gruntu lub prawa wieczystego użytkowania gruntu pod budowę budynku mieszkalnego,

b) budowę budynku mieszkalnego,

c) wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni mieszkaniowej, z wyjątkiem wkładu wynikającego z przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu,

d) zakup budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od osób, które wybudowały ten budynek w ramach prowadzonej działalności gospodarczej,

e) nadbudowę i rozbudowę budynku na cele mieszkalne,

f) przebudowę strychu, suszarni albo przystosowanie innego pomieszczenia na cele mieszkalne,

g) remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego,

- wydatków na budowę własnego budynku mieszkalnego wielorodzinnego z przeznaczeniem znajdujących się w nim lokali mieszkalnych na wynajem oraz wydatków na zakup działki pod budowę tego budynku;

kwoty wydatkowane na te cele zmniejsza się o kwotę kredytu lub pożyczki, natomiast odliczeniu podlegają spłaty tego kredytu lub pożyczki wraz z odsetkami w latach, w których są dokonywane.

Przepis w powyższym brzmieniu obowiązywał do dnia 31 grudnia 1993 roku.W związku z powyższym w obecnej chwili odliczeń od dochodu z tytułu spłaty pożyczki otrzymanej z zakładu pracy mogą dokonywać jedynie ci podatnicy, którzy w latach 1992 i 1993 ponieśli wydatki na własne cele mieszkaniowe sfinansowane pożyczką.

Powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.

Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek