POSTANOWIENIE - Interpretacja - 1424/2150/4111/415/79/05/01/06

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 20.01.2006, sygn. 1424/2150/4111/415/79/05/01/06, Pierwszy Urząd Skarbowy w Radomiu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 z późn.zm.) po rozpatrzeniu wniosku wspólników spółki cywilnej "..." z dnia 15.11.2005r. (data wpływu do US 21.11.2005r.), dotyczącego udzielenia pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w kwestii możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej wydatków związanych ze sfinansowaniem kursu języka angielskiego wyznaczonym pracownikom Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, iż stanowisko Podatników przedstawione we wniosku jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21.11.2005r. wspólnicy spółki cywilnej "..." wystąpili do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji , co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Stan faktyczny przedstawiony przez Podatnika:

"Pracodawca finansuje kurs języka angielskiego wyznaczonym pracownikom. Nasza firma planuje w niedługim czasie rozpocząć współpracę w kontrahentami zagranicznymi, zaś wyznaczone osoby będą odpowiedzialne za kontakty z firmami zagranicznymi, do czego niezbędna jest znajomość języka angielskiego. Ponadto pracownicy będą uczestniczyć w międzynarodowych targach przemysłowych, zapoznawać się z fachową literaturą występującą w języku angielskim, co pozwala na zapoznanie się z nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi, których znajomość jest konieczna w celu osiągnięcia, zabezpieczenia i zachowania źródła przychodów. (...) Pracodawca skierował na kurs języka angielskiego grupę 22 pracowników, wyznaczonych z poszczególnych działów... . Szkolenie odbywa się w formie pozaszkolnej zorganizowanej - szkoła językowa. Pracownicy ci nie korzystają z urlopu szkoleniowego na udział w obowiązkowych zajęciach, ani ze zwolnienia z części dnia pracy, ponieważ zajęcia odbywają się poza godzinami pracy..." .

Pytanie Podatnika:

Czy powyższe wydatki związane ze sfinansowaniem kursu języka angielskiego dla wyznaczonych pracowników stanowi koszt uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej ?

Stanowisko Podatnika:

" Stosownie do art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztami uzyskania przychodów z poszczególnych źródeł są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Wydatków na szkolenie pracowników nie znajdziemy w art. 23 updof. Konieczność posługiwania się językiem obcym przez pracowników w celu wykonywania obowiązków jest podnoszeniem kwalifikacji przez pracowników, które bez wątpienia dokonywane jest w interesie pracodawcy. Poniesione w tym celu przez pracodawcę wydatki mogą przyczynić się do osiągnięcia, bądź zwiększenia przychodów ...".

Stanowisko organu podatkowego:

Zgodnie z zasadą wymienioną w art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. Nr 14, poz. 176 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tej ustawy.

W powołanym art. 22 ust. 1 ustawodawca nie wskazuje enumeratywnie, jakie konkretne koszty mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów. Wskazuje jedynie określone cechy, jakie musi spełniać dany koszt, aby mógł być uznany za koszt uzyskania przychodów. Celem kosztu powinno być osiągnięcie przychodu, wydatek nie może znajdować się na liście zawartej w art. 23 ust. 1 w/w ustawy oraz musi zostać poniesiony i odpowiednio udokumentowany stosownie do postanowień zawartych w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U. Nr 152, poz. 1475 ze zm.).

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Podatnicy jako pracodawcy skierowali grupę pracowników na kurs języka angielskiego, który w całości finansują. Powyższe związane jest z planowym przez Podatników rozpoczęciem współpracy z kontrahentami zagranicznymi oraz uczestnictwem pracowników w międzynarodowych targach przemysłowych, a także z możliwością zapoznania się z fachową literaturą występującą w języku angielskim. Zdaniem Podatników powyższe konieczne jest celem osiągnięcia, zabezpieczenia i zachowania źródła przychodów.

Zgodnie z brzmieniem cytowanego powyżej art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie każdy wydatek może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, lecz jedynie taki, który ma na celu wygenerowanie przychodów z danego źródła przychodów.

W przypadku źródła przychodów, jakim jest prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej można przyjąć, iż kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów. Aby dany wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów należy zatem ocenić jego związek przyczynowo - skutkowy z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz możliwość osiągnięcia przychodów.

Należy podkreślić, że o tym co jest celowe i potrzebne w prowadzonej działalności, decyduje podmiot prowadzący działalność gospodarczą, a nie organ podatkowy. Na podatniku spoczywa zatem obowiązek wykazania związku poniesionych kosztów z działalnością gospodarczą oraz okoliczności, iż ich poniesienie ma wpływ na wysokość osiągniętych przychodów, zwłaszcza w sytuacji wystąpienia sporu w tej kwestii. W przedstawionym stanie faktycznym Pytający wskazali związek poniesionych wydatków z prowadzoną przez Nich działalnością gospodarczą.

Jednocześnie wydatki tego rodzaju nie zostały wymienione przez ustawodawcę w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przez co poniesione przez Podatników wydatki na sfinansowanie kursu języka angielskiego wyznaczonym pracownikom stanowić będą koszt uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej.

Biorąc pod uwagę powyższe, w przedstawionym stanie faktycznym wydatki poniesione przez Podatników związane ze sfinansowaniem kursu języka angielskiego dla wyznaczonych pracowników stanowić będą koszt uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej, a zatem stanowisko Strony jest prawidłowe.

Niniejsze postanowienie wydane zostało na podstawie stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa służy zażalenie ... .

Pierwszy Urząd Skarbowy w Radomiu