POSTANOWIENIE - Interpretacja - PB1 415/124D/05/EB

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 12.01.2006, sygn. PB1 415/124D/05/EB, Urząd Skarbowy Kraków-Prądnik

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Prądnik działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 23.09.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych odnośnie czwartego zapytania stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23.09.2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Prądnik wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Opłatę skarbową uiszczono w dniu 13.10.2005 r.
Pismem z dnia 31.10.2005 r. Nr PB1 415/124a/05/EB Organ podatkowy wezwał wnioskodawcę do usunięcia braków poprzez sprecyzowanie stanu faktycznego. Uzupełnienia dokonano 10.11.2005 r.
Jak stanowi art. 14 § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14 § 2 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które służy zażalenie.
Z przedstawionego stany faktycznego wynika, iż wraz z innymi wspólnikami podatnik podjął decyzję o przekształceniu Sp. z o.o. w spółkę komandytową orazo kontynuowaniu działalności w takiej formie. Według podatnika decyzja o przekształceniu formy prawnej jest jednym z wielu podjętych działań w ramach restrukturyzacji działalności prowadzonej poprzez różne spółki grupy należące obecnie do tych samych wspólników.
Pan G. podkreśla, iż restrukturyzacja ma na celu ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej oraz uproszczenie rozliczeń pomiędzy wspólnikami a spółką.
W szczególności w przypadku spółki występuje duże osobiste zaangażowanie wspólników w prowadzenie jej spraw (administrowanie, doradztwo) i z formalnego punktu widzenia, t. j. przepisów Kodeksu spółek handlowych, tak duże zaangażowanie osobiste możliwe jest w spółce osobowej (komandytowej), a tylko w bardzo ograniczonym zakresie w spółkach z osobowością prawną. W związku z zaangażowaniem własnym wspólnicy planują również podnieść własne wkłady w spółce komandytowej poprzez wkład w postaci własnej pracy na jej rzecz. Zdaniem podatnika dodatkowym argumentem przemawiającymza przekształceniem jest fakt, iż w spółkach osobowych, zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawyo podatku dochodowym od osób fizycznych nie występuje podwójne opodatkowanie tego samego zysku w przypadku jego dystrybucji do wspólników. Ponadto podatnik stwierdza, iż w wyniku przekształcenia wszystkie aktywa i pasywa Spółki z o.o. przejdą na spółkę komandytową. Dotyczy to również nie podzielonego zysku z lat ubiegłych oraz zyskuz bieżącego roku obrotowego.
W związku z powyższym, podatnik skierował następujące zapytanie- czy w przypadku częściowego umorzenia swojego wkładu do spółki komandytowej i wypłacenia w związku z tym równowartości pieniężnej umorzonej części udziału otrzymana przez niego kwota, do wysokości wartości wniesionego wkładu(wynikającego z umowy spółki i odpowiadającego jej kapitałom własnym) nie podlega opodatkowaniu?
Zdaniem pytającego wartość otrzymanych przez wspólnika kwot do wysokości wkładów wynikających z umowy spółki komandytowej zadeklarowanych i wniesionych przez wspólnika nie będzie podlegała opodatkowaniu.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Prądnik po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wyjaśnia, iż zgodnie z art. 551 § 1 ustawy z dnia 15.09.2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94 poz. 1037 ze zm.) spółkaz ograniczoną odpowiedzialnością (spółka przekształcana) może być przekształcona w inną spółkę handlową (spółkę przekształconą), w tym w spółkę komandytową. Z treści natomiast art. 552 i art. 553 w/w ustawy wynikają podstawowe skutki przekształcenia, a mianowicie określone w tych przepisach zasady, tzw. sukcesji uniwersalnej, w myśl których
- Spółka przekształcana staje się spółką przekształconą w chwili wpisu spółki przekształconej do rejestru. Jednocześnie sąd rejestrowy z urzędu wykreśla spółkę przekształcaną co oznacza, że następuje przekształcenie formy ustrojowej spółek przy jednoczesnej kontynuacji bytu prawnego.
- Kontynuacja bytu prawnego oraz to, że wspólnicy spółki przekształcanej uczestniczący w przekształceniu stają się z dniem przekształcenia wspólnikami spółki przekształconej, co jednocześnie oznacza, że majątek przekształconej spółki z o.o. zaliczany jest na poczet wkładów do spółki powstałej w wyniku przekształcenia.
Zasady powyższej sukcesji uniwersalnej nie obejmują skutków podatkowych, tzw. sukcesji podatkowej, gdyż te zasady zostały unormowane odrębnie w powołanej w sentencji ustawie - Ordynacja podatkowa. W myśl am. 93a § 1 i § 2 pkt. 1 lit. b) Ordynacji podatkowej, osobowa spółka handlowa zawiązana (powstała) w wyniku przekształcenia spółki kapitałowej wstępuje we wszystkie prawa i obowiązki przewidzianew przepisach prawa podatkowego przekształconej spółki. Sukcesja podatkowa nie obejmuje jedynie tych praw i obowiązków, jakie mieli wspólnicy spółki kapitałowej, a którenie funkcjonują w spółkach osobowych, w związku z czym prawa te i obowiązki nie mogą przejść po przekształceniu na spółkę komandytową, której wspólnicy podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Należy zauważyć, iż ani w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, ani w Kodeksie spółek handlowych, ani w Kodeksie cywilnym nie występuje pojęcie umorzenia wkładów do spółki komandytowej.

Sposób ustalania dochodu z umorzenia udziałów lub akcji w spółkach mających osobowość prawną, o którym mowa w art. 24 ust. 5d ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2002 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) który stanowi, iż dochodem z umorzenia udziałów lub akcji w spółkach mających osobowość prawną jest nadwyżka przychodu otrzymanego w związku z umorzeniem nad kosztami uzyskania przychodu obliczonymi zgodnie z art. 22 ust. 1f) albo art. 23 ust. 1. pkt 38w/w ustawy odnosi się wyłącznie do udziałów lub akcji w spółkach mających osobowość prawną.
W przypadku spółki komandytowej można mówić jedynie o wycofaniu wkładów Opodatkowaniu będzie podlegała kwota ewentualnej nadwyżki wypłaconego udziału ponad wartość wniesionego wkładu określonego w akcie notarialnym utworzenia spółki. Kwota otrzymana przez wspólnika z tytułu zwrotu wartości wniesionego wkładudo spółki komandytowej będzie zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt. 9 w/w ustawy przychodem z innych źródeł.

W związku z tym, iż wyrażone we wniosku stanowisko w przedstawionym stanie faktycznym nie jest prawidłowe, orzeczono jak w sentencji.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika/ płatnika/ inkasenta/ następcy prawnego podatnika/ osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Prądnik, w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Urząd Skarbowy Kraków-Prądnik