Czy wniesienie nieruchomości jako wkładu niepieniężnego do spółki cywilnej będzie skutkować opodatkowaniem wnioskodawcy podatkiem dochodowym od osób f... - Interpretacja - IBPBI/1/415-859/08/ZK

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 21.01.2009, sygn. IBPBI/1/415-859/08/ZK, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach

Temat interpretacji

Czy wniesienie nieruchomości jako wkładu niepieniężnego do spółki cywilnej będzie skutkować opodatkowaniem wnioskodawcy podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana W., przedstawione we wniosku z dnia 27 października 2008r. (data wpływu do tut. Biura 28 października 2008r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wniesienia nieruchomości jako wkładu niepieniężnego do Spółki cywilnej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 października 2008r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wniesienia nieruchomości jako wkładu niepieniężnego do spółki cywilnej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest właścicielem niezabudowanej nieruchomości gruntowej. Obecnie planuje wniesienie nieruchomości jako wkładu niepieniężnego do nowopowołanej Spółki cywilnej. W zamian za wkład stanie się wspólnikiem tejże Spółki. Może się też tak zdarzyć, że na dzień wniesienia wkładu niepieniężnego współwłaścicielami nieruchomości będą wszyscy wspólnicy Spółki cywilnej.

Dokonując wkładu, wnioskodawca dokona wyceny wartości rynkowej nieruchomości i taka właśnie wartość zostanie przyjęta w umowie Spółki cywilnej oraz w jej księgach jako wartość wkładu niepieniężnego wnoszonego przez niego (ewentualnie jako wartość wkładu niepieniężnego wnoszonego przez niego i odpowiednio pozostałych wspólników Spółki cywilnej).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy wniesienie nieruchomości jako wkładu niepieniężnego do Spółki cywilnej będzie skutkować opodatkowaniem wnioskodawcy podatkiem dochodowym od osób fizycznych...

Zdaniem wnioskodawcy, wniesienie nieruchomości jako wkładu niepieniężnego do Spółki cywilnej nie skutkuje powstaniem przychodu do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych wnioskodawcy. Przesądzają o tym następujące okoliczności:

1. W myśl art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), jednym ze źródeł przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w ust. 1 pkt 8 lit. a) c) ww. przepisu. Za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny (art. 17 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy).

Wniesienie wkładu niepieniężnego (w postaci nieruchomości) do spółki cywilnej nie stanowi zdaniem wnioskodawcy źródła przychodu, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy, tj. kapitałów pieniężnych. Przepis ten dotyczy wyłącznie wnoszenia wkładu niepieniężnego do spółek posiadających osobowość prawną albo do spółdzielni. Przepis ten nie ma natomiast zastosowania do wkładu niepieniężnego wnoszonego do spółki cywilnej.

2. W myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ww. ustawy, do źródeł przychodów zalicza się także odpłatne zbycie (z zastrzeżeniem ust. 2 wspomnianego przepisu) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Zdaniem wnioskodawcy, wniesienie nieruchomości jako wkładu niepieniężnego do spółki cywilnej nie stanowi odpłatnego zbycia nieruchomości w rozumieniu ww. przepisu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przesądza o tym specyficzny charakter spółki cywilnej.

Spółka cywilna jest podmiotem funkcjonującym na gruncie przepisów Kodeksu cywilnego a nie na gruncie Kodeksu spółek handlowych. Powyższe ma istotne znaczenie w kontekście sposobu rozumienia majątku tego rodzaju spółki. Mianowicie w literaturze przedmiotu wskazuje się, że spółka cywilna jest wyłącznie stosunkiem zobowiązaniowym, a nie odrębnym podmiotem prawa. W konsekwencji tzw. majątek spółki cywilnej jest z prawnego punktu widzenia wspólnym majątkiem wspólników, chociaż odrębnym od osobistego majątku każdego z nich. Z cywilistycznego punktu widzenia jest to tzw. wspólność łączna (por. W. Pyzioł, A. Szumański, I. Weiss, Prawo spółek, Bydgoszcz Kraków 2002, s. 77 78).

Zdaniem wnioskodawcy w przypadku wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki cywilnej nie mamy do czynienia z przejściem własności ze wspólników na spółką (zmiana właściciela). Z cywilistycznego punktu widzenia właścicielem majątku pozostaną nadal sami wspólnicy (tzw. wspólność łączna). W związku z powyższym wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki cywilnej nie stanowi z punktu widzenia podmiotu wnoszonego wkład odpłatnego zbycia przedmiotu tego wkładu.

Wnioskodawca podkreśla jednak, że nawet w sytuacji, gdy zdaniem organu podatkowego wniesienie nieruchomości do spółki cywilnej stanowi odpłatne zbycie tejże nieruchomości, to i tak tego typu zdarzenie nie skutkuje opodatkowaniem podmiotu wnoszącego wkład podatkiem dochodowym, w świetle brzmienia art. 10 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z treści art. 10 ust. 2 pkt 2 ww. ustawy wynika, że przepisu ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia w formie wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki lub spółdzielni środków obrotowych, środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych. Wobec powyższego zdaniem wnioskodawcy wniesienie wkładu w postaci nieruchomości do spółki cywilnej nie skutkuje powstaniem przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy.

3. Również analizując regulacje zawarte w art. 20 ust. 1 ww. ustawy, w świetle którego za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 tej ustawy, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty z wyjątkiem alimentów na rzecz dzieci, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14 ustawy, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia, nie należące do przychodów określonych w art. 12 14 i art. 17 oraz przychody nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach brak jest podstaw do kwalifikacji tego typu zdarzenia jako przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem wnioskodawcy, wniesienie nieruchomości do Spółki cywilnej nie spowoduje powstania u niego przychodu do opodatkowania.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Traugutta 2a.

Wniosek ORD-IN

Treść w pliku PDF

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach