Czy w związku z dokonaną sprzedażą niezabudowanej nieruchomości działki numer 663/1 o powierzchni 623 m2, ciąży na Wnioskodawczyni obowiązek zapłaty p... - Interpretacja - IPTPB2/415-764/12-4/AK

shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 30.01.2013, sygn. IPTPB2/415-764/12-4/AK, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi

Temat interpretacji

Czy w związku z dokonaną sprzedażą niezabudowanej nieruchomości działki numer 663/1 o powierzchni 623 m2, ciąży na Wnioskodawczyni obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 5 listopada 2012 r. (data wpływu 8 listopada 2012 r.), uzupełnionym pismem z dnia 5 grudnia 2012 r. (data wpływu 6 grudnia 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania odpłatnego zbycia nieruchomości jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 listopada 2012 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania odpłatnego zbycia nieruchomości.

Wniosek nie spełniał wymogów określonych w art. 14b § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.). Pismem z dnia 30 listopada 2012 r., znak IPTPB2/415-764/12-2/AK, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów na podstawie art. 169 § 1 Ordynacji podatkowej wezwał Wnioskodawczynię do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia. Wezwanie wysłano w dniu 30 listopada 2012 r. (skutecznie doręczono 3 grudnia 2012 r.), natomiast w dniu 6 grudnia 2012 r. do tut. Organu wpłynęła odpowiedź na ww. wezwanie (data nadania 5 grudnia 2012 r.).

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W dniu 30 stycznia 1992 r. zmarła matka Wnioskodawczyni. Na mocy postanowienia Sądu Rejonowego I Wydział Cywilny w dniu 21 lipca 1994 r. stwierdzono nabycie spadku po ½ części dla Wnioskodawczyni i ½ dla siostry Wnioskodawczyni (sygn. akt).

W dniu 11 sierpnia 2010 r. na mocy postanowienia Sądu Rejonowego I Wydział Cywilny nastąpiło zniesienie współwłasności. Przedmiotem była nieruchomość o powierzchni 0,2491 ha. Nieruchomość opisana wyżej została podzielona na 3 działki gruntu. Nieruchomość o powierzchni 0,0623 ha (sześćset dwadzieścia trzy metry kwadratowe) oznaczona numerem działki 663/1 została przyznana na wyłączną własność Wnioskodawczyni, bez obciążenia stron obowiązkiem dopłat. Nieruchomość o powierzchni 0,0623 ha, oznaczona numerem działki 663/2 została przyznana na wyłączną własność siostrze Wnioskodawczyni. Natomiast nieruchomość o powierzchni 0,1245 ha oznaczona numerem 663/3 została przyznana na współwłasność 1/3, 1/3, 1/6 oraz 1/6 części. Postanowienie powyższe uprawomocniło się dnia 1 września 2010 r. (sygn. akt I NS).

Dla tych nieruchomości Sąd Rejonowy prowadzi księgę wieczystą. W dniu 14 września 2012 r. został sporządzony akt notarialny umowa sprzedaży i darowizny. Wnioskodawczyni dokonała sprzedaży swojej niezabudowanej działki numer 663/1.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w związku z dokonaną sprzedażą niezabudowanej nieruchomości działki numer 663/1 o powierzchni 623 m2, ciąży na Wnioskodawczyni obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych...

Zdaniem Wnioskodawczyni, dla powstałego przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych nie ma znaczenia sposób w jaki doszło do ich nabycia.

Taka transakcja jest źródłem przychodów dla celów podatkowych wyłącznie w warunkach określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przychód z odpłatnego zbycia powstaje wtedy, gdy odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat od nabycia lub wybudowania. Bieg pięcioletniego terminu liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Zatem, przychód dla celów podatkowych nie powstaje w sytuacji, gdy w chwili odpłatnego zbycia nieruchomości, od ich nabycia lub wybudowania upłynęło 5 lat. Po upływie takiego okresu podatnik nie musi spełniać żadnych szczególnych warunków aby nie płacić podatku. Również sprzedaż (zamiana) nieruchomości otrzymanej w drodze spadku będzie źródłem przychodów, jeśli do jej zbycia doszło przed upływem 5 lat.

Dniem nabycia nieruchomości otrzymanej w spadku jest moment otwarcia spadku, czyli data śmierci spadkodawcy. Bez znaczenia pozostaje natomiast data wydania prawomocnego postanowienia sadu stwierdzającego nabycie spadku przez spadkobiercę (art. 922, 924 i 925 Kodeksu cywilnego). Konsekwencją nabycia spadku może być dział spadku, jeśli przypada on kilku spadkobiercom. W skutek działu spadku poszczególni spadkobiercy stają się podmiotami wyłącznie uprawnionymi względem przyznanych im praw majątkowych, stanowiących do chwili działu przedmiot wspólności.

W analizowanym przypadku nabycie nieruchomości nastąpiło w dacie śmierci spadkodawcy tj. 30 stycznia 1992 r. W dniu 14 września 2012 r. na mocy aktu notarialnego Wnioskodawczyni dokonała sprzedaży swojej nieruchomości o powierzchni 623 m2 (działka nr 663/1).

Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, art. 10 ust. 1 pkt 8 (ustawa z dnia 26 lipca 1991 r.), podatek nie jest należny, jeśli od końca roku, w którym doszło do nabycia nieruchomości upłynęło 5 lat. W tym przypadku pięcioletni okres upłynął z końcem 1997 r. Wnioskodawczyni nie ma więc w związku z tym obowiązku zapłaty podatku dochodowego, jak również, w związku z dokonaną sprzedażą nie musi składać żadnych dokumentów do urzędu skarbowego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.) źródłem przychodu jest, z zastrzeżeniem ust. 2, odpłatne zbycie:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Powyższy przepis formułuje generalną zasadę, że odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego. Tym samym jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości następuje po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym przychód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

W niniejszej sprawie należy zatem ustalić datę, od której należy liczyć termin pięcioletni, o jakim mowa powyżej, w stosunku do dokonanego zbycia nieruchomości (działki nr 663/1) czy będzie to data nabycia przez Wnioskodawczynię i Jej siostrę nieruchomości w drodze spadku w 1992 r., czy data zniesienia współwłasności nieruchomości po jej podziale, tj. 2010 r. Ma to istotne znaczenie dla określenia czy w przedmiotowej sprawie przychód uzyskany ze zbycia nieruchomości (działki nr 663/1) będzie podlegał opodatkowaniu i według jakich przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zauważyć zatem należy, że współwłasność jest instytucją prawa cywilnego uregulowaną w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.). Zgodnie z art. 195 ww. Kodeksu współwłasność polega na tym, iż własność tej samej rzeczy przysługuje niepodzielnie kilku osobom. W myśl art. 196 § 1 Kodeksu cywilnego, współwłasność jest albo współwłasnością w częściach ułamkowych, albo współwłasnością łączną. Współwłasność łączną regulują przepisy dotyczące stosunków, z których ona wynika. Do współwłasności w częściach ułamkowych stosuje się przepisy Działu IV Księgi drugiej Kodeksu cywilnego, o czym stanowi art. 196 § 2 Kodeksu cywilnego.

Zgodnie z art. 210 ww. Kodeksu każdy ze współwłaścicieli może domagać się zniesienia współwłasności. Jednym ze sposobów zniesienia współwłasności jest fizyczny podział rzeczy wspólnych między współwłaścicielami. Następuje to w drodze przyznania każdemu ze współwłaścicieli wyodrębnionych (podzielonych) rzeczy wspólnych. Celem postępowania o zniesienie współwłasności jest zatem nowe ukształtowanie prawa własności rzeczy, które stanowią przedmiot współwłasności poprzez odebranie temu prawu cechy wspólności.

Zniesienie współwłasności nie stanowi nabycia rzeczy, jeżeli mieści się w ramach udziału jaki przypadał byłym współwłaścicielom w rzeczy wspólnej i odbył się bez spłat i dopłat. Zatem, jeżeli zniesienie współwłasności odbyło się bez spłat i dopłat, a wielkość (wartość) przyznanych w wyniku zniesienia współwłasności rzeczy (nieruchomości) odpowiada wielkości (wartości) udziału we współwłasności, to zniesienie współwłasności nie stanowi nabycia. Za datę nabycia nieruchomości lub prawa - w przypadku ich sprzedaży, które przypadły danej osobie w wyniku zniesienia współwłasności, należy przyjąć datę ich pierwotnego nabycia, jeżeli wartość otrzymanej przez daną osobę nieruchomości lub prawa w wyniku zniesienia współwłasności mieści się w udziale, jaki przysługiwał tej osobie w majątku objętym współwłasnością oraz zniesienie współwłasności zostało dokonane bez spłat i dopłat. Gdy w wyniku zniesienia współwłasności udział danej osoby ulega powiększeniu mamy do czynienia z nabyciem, gdyż zwiększa się stan jej majątku osobistego. Analogicznie, okoliczność, że udział innego współwłaściciela ulega pomniejszeniu, traktowana być musi w kategorii zbycia, gdyż w ten sposób ulega pomniejszeniu zarówno zakres dotychczasowego władztwa tej osoby nad rzeczą (tu nieruchomością), jak też stan jej majątku osobistego.

Tak więc co do zasady, zniesienie współwłasności jest formą nowego nabycia tylko wówczas, gdy w wyniku tego zniesienia podatnik otrzymuje nieruchomość, której wartość po dokonanym podziale przekracza wartość udziału jaki pierwotnie podatnikowi przysługiwał.

Wnioskodawczyni wskazała, że w dniu 30 stycznia 1992 r. zmarła Jej matka. Na mocy postanowienia Sądu Rejonowego w dniu 21 lipca 1994 r. stwierdzono nabycie spadku po ½ części dla Wnioskodawczyni i ½ dla siostry Wnioskodawczyni.

W dniu 11 sierpnia 2010 r. na mocy postanowienia Sądu Rejonowego nastąpiło zniesienie współwłasności. Przedmiotem była nieruchomość o powierzchni 0,2491 ha. Nieruchomość ta została podzielona na 3 działki gruntu. Nieruchomość o powierzchni 0,0623 ha (sześćset dwadzieścia trzy metry kwadratowe) oznaczona numerem działki 663/1 została przyznana na wyłączną własność Wnioskodawczyni, bez obciążenia stron obowiązkiem dopłat. Nieruchomość o powierzchni 0,0623 ha, oznaczona numerem działki 663/2 została przyznana na wyłączną własność siostrze Wnioskodawczyni. Natomiast nieruchomość o powierzchni 0,1245 ha oznaczona numerem 663/3 została przyznana na współwłasność. Postanowienie powyższe uprawomocniło się dnia 1 września 2010 r.

Dla nieruchomości tych Sąd Rejonowy prowadzi księgę wieczystą. W dniu 14 września 2012 r. został sporządzony akt notarialny umowa sprzedaży i darowizny. Wnioskodawczyni dokonała sprzedaży swojej niezabudowanej działki numer 663/1.

Z opisu stanu faktycznego wynika, że nabyty w drodze spadku udział Wnioskodawczyni jak i Jej siostry w nieruchomości wynosił ½. W wyniku zniesienia współwłasności w dniu 11 sierpnia 2010 r. Wnioskodawczyni i Jej siostra otrzymały odrębne działki o identycznej powierzchni na wyłączną własność oraz jedną działkę na współwłasność. Zatem, należy uznać, że datą nabycia działki nr 663/1, stanowiącej odrębną własność od 11 sierpnia 2010 r., jest dzień nabycia spadku, czyli 30 stycznia 1992 r.

Oznacza to, że pięcioletni okres, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy liczyć od końca 1992 roku. tj. od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie udziału w nieruchomości w drodze spadku.

Reasumując należy stwierdzić, że uzyskany przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości (działki), nabytej przez Wnioskodawczynię w dniu 30 stycznia 1992 r. w drodze spadku, nie stanowi źródła przychodu o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i tym samym nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Jednocześnie tut. Organ wskazuje, iż z uwagi na to, że interpretacje prawa podatkowego wydawane są w indywidualnej sprawie zainteresowanego, co wynika z art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) niniejsza interpretacja jest wiążąca dla Wnioskodawczyni, jako występującej z wnioskiem. Nie wywołuje skutków podatkowych dla siostry Wnioskodawczyni.

Do wniosku Wnioskodawczyni załączyła dokumenty (akty notarialny, wyciąg księgi wieczystej, postanowienia). Zaznacza się, iż tut. Organ wydając interpretacje w trybie art. 14b Ordynacji podatkowej nie przeprowadza postępowania dowodowego w związku z czym nie jest obowiązany, ani uprawniony do oceny załączonych do wniosku dokumentów, jest związany wyłącznie opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz jego stanowiskiem.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Wniosek ORD-IN

Treść w pliku PDF 233 kB

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi