Naczelnik Urzędu Skarbowego w Szczytnie działając na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz... - Interpretacja - US-I-415-24-03

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 12.12.2003, sygn. US-I-415-24-03, Urząd Skarbowy w Szczytnie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Szczytnie działając na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) odpowiadając na pytanie zawarte w piśmie z dnia 07.10.2003 r. ( data wpływu do US - 12.11.2003 r.) o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego uprzejmie informuje.

Z przedmiotowego pisma wynika, że każde z małżonków samodzielnie prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych podatkiem dochodowym od osób fizycznych i podatkiem od towarów i usług. Do działalności wykorzystuje Pan dwa sąsiadujące ze sobą budynki hotelowe stanowiące Pana odrębny majątek. W części obu budynków Pana żona prowadzi działalność w zakresie gastronomii. Uważa Pan, że naliczonej amortyzacji od tej części budynków nie może Pan zaliczyć w koszty swojej działalności. Konieczne jest również refakturowanie kosztów związanych z mediami używanymi w obu budynkach. Sytuacja taka jest dokładnie opisana w decyzji tutejszego organu podatkowego z dnia 14.06.2002 r. znak US VII/4110/31/02/hc określającej podatek dochodowy od osób fizycznych za 2000 r. Dąży Pan do zrównania ekonomicznych kosztów wykorzystywania budynków z kosztami podatkowymi. Dlatego też ma Pan zamiar wystawiać żonie faktury VAT za dzierżawę wykorzystywanych do jej działalności części budynków. Miesięczna wartość netto usługi dzierżawy będzie sumą: kosztów netto mediów w wysokości średniej miesięcznej za poprzedni rok kalendarzowy, miesięcznych kosztów amortyzacji i wartości podatków od nieruchomości przypadających do wydzierżawionej powierzchni oraz 20% narzutu na wcześniej wymienione koszty.

Zapytanie Państwa jest następujące:
Czy powyżej przedstawiony sposób świadczenia usługi dzierżawy na rzecz żony wywołuje takie same skutki podatkowe, gdyby świadczenie uzyskała od osoby obcej? Przez takie same skutki podatkowe rozumie Pan prawo zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wydatków na czynsz jak również prawo do odliczenia podatku od towarów i usług naliczonego w fakturze dokumentującej świadczenie ww. usługi na powyżej wymienionych zasadach.

Zgodnie z uregulowaniami zawartymi w art. 14 ust. 2 pkt 11 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm. ) przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze, składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.

W myśl art. 22 ust. 1 ww. ustawy kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty uzyskania przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Stosownie zaś do art. 22 ust. 8 ww. ustawy kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 22a - 22o, z uwzględnieniem art. 23.

Zatem w wypadku wystawienia dla żony faktury za miesiąc za wynajem części obu budynków hotelowych u Pana powstanie przychód należny określony na dzień, w którym należność wynikająca z umowy dzierżawy staje się wymagalna, kosztami uzyskania tego przychodu będą w części wydatki poniesione w związku z mediami używanymi w tych budynkach i naliczona amortyzacja od wartości początkowej tych budynków; natomiast u Pana żony kosztami uzyskania przychodów będą wydatki związane z dzierżawą części ww. budynków.
Z uwagi na to, że przepisy prawa podatkowego nie wskazują w jaki sposób winien być ustalany czynsz dzierżawny, zatem jego wysokość będzie podlegać badaniu na zgodność z unormowaniem zawartym w cyt. art. 22 ust. 1 ww. ustawy.

Zaproponowane przez Pana rozwiązanie jest również prawidłowe w świetle przepisów ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 11, poz.50 z późn. zm.).
W sytuacji bowiem, gdy zarówno Pan jak i Pana żona jesteście odrębnymi podatnikami podatku od towarów i usług, obciążając żonę za dzierżawę pomieszczeń wystawi Pan fakturę VAT z wykazanym podatkiem VAT w wysokości 22%, natomiast żona będzie miała prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z wystawionej przez Pana faktury na ogólnych zasadach.

Urząd Skarbowy w Szczytnie