Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na pismo Powiatowe... - Interpretacja - IPD/415-19/03/DO

shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 30.06.2003, sygn. IPD/415-19/03/DO, Urząd Skarbowy w Krośnie Odrzańskim

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na pismo Powiatowego Urzędu Pracy z dnia 05.03.2003r. (data wpływu do tut. Urzędu - 03.04.2003r.) dotyczące udzielenia informacji w sprawie ujmowania świadczeń pieniężnych w deklaracjach na zaliczkę miesięczną na podatek dochodowy od łącznej kwoty wypłat dokonanych - PIT-4, Urząd Skarbowy w Krośnie Odrzańskim, uprzejmie informuje.

Ze stanu faktycznego przedstawionego w ww. piśmie wynika, że składając deklaracje na zaliczkę miesięczną na podatek dochodowy od łącznej kwoty wypłat dokonanych - PIT-4, dotyczące rozliczenia należnych zaliczek z tytułu świadczeń wypłaconych bezrobotnym, PUP w poz. "suma wypłat" ujmuje sumę wypłat faktycznie dokonanych. Świadczenia nie pobrane przez bezrobotnych w danym miesiącu, są zaliczane jako należne do pobrania, natomiast nie ujmowane w deklaracjach PIT-4. Zdaniem płatnika, zgodnie z przepisem art. 35 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), do poboru zaliczek miesięcznych, jako płatnicy są obowiązane organy zatrudnienia - od świadczeń wypłaconych z Funduszu Pracy, a więc otrzymanych przez bezrobotnego, a nie postawionych do dyspozycji i nie odebranych w danym miesiącu.

Odrębną kwestią poruszaną przez Państwa jest sytuacja, gdy osoba bezrobotna miała zgodnie z decyzją naliczone świadczenie na liście wypłat w grudniu 2002r., nie pobrała tego świadczenia, a w styczniu 2003r. okazało się, że osoba ta, świadczenie (z listy za grudzień 2002r.) powinna zwrócić, np. z tytułu otrzymania renty z wyrównaniem od grudnia 2002r. Program komputerowy, w którego posiadaniu jest "PUP" (z którego jednak nie korzysta), w stosunku do osoby o której mowa wyżej, od świadczeń nie pobranych za grudzień 2002r., a postawionych do dyspozycji, obliczył podatek, naliczając i odliczając składkę zdrowotną.

Dodatkowo program sporządził ww. osobie PIT-11 informację o uzyskanych przez podatnika dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy, łącznie z kwotą, której ta osoba nie pobrała.

Urząd nie podziela przedstawionego przez Państwa stanowiska w kwestii dotyczącej interpretacji przepisu art. 35 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ww. przepis brzmi następująco: "do poboru zaliczek miesięcznych jako płatnicy są obowiązane organy zatrudnienia - od świadczeń wypłacanych z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, a także od świadczeń wypłacanych z Funduszu Pracy". Zdaniem tut. Urzędu oznacza to, iż płatnik pobiera zaliczkę miesięczną na podatek dochodowy od wszelkich świadczeń wypłacanych, czyli: faktycznie pobranych przez podatników, przelanych na konto podatnika jak również postawionych do dyspozycji, które podatnik mógł w każdej chwili podjąć, ale z różnych przyczyn tego nie zrobił. Przepis art. 11 ust. 1 ustawy stanowi bowiem, że przychodami, (...), są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Stosownie do przepisu art. 9 ust. 1 ustawy opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52 i 52a oraz dochodów, od których na podstawie przepisów ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Tak więc wypełniając deklarację PIT-4 również należy wykazać kwoty zaliczek na podatek dochodowy, obliczonych i pobranych od dochodów wypłaconych i postawionych do dyspozycji podatników w danym miesiącu, niezależnie od tego czy dochód ten był należny za ten miesiąc, czy za inne.

Zaliczkę od przychodów, o której mowa w art. 35 ust. 1 pkt 3 ustawy (przepis cytowany wyżej), pobiera się w wysokości 19 proc. przychodu, pomniejszoną o kwotę obliczoną zgodnie z art. 32 ust. 3.

Przepis art. 35 ust. 9 ustawy wyjaśnia, iż zaliczkę od dochodów, o których mowa w ust. 1, (...), zmniejsza się z zastrzeżeniem art. 27b ust. 1 pkt 2 i ust. 2, o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, pobranej w tym miesiącu przez płatnika zgodnie z przepisami o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym.

Zgodnie z art. 39 ustawy po zakończeniu roku podatkowego, w terminie do 31 stycznia, płatnik przekazuje podatnikowi i urzędowi skarbowemu informację o uzyskanych przez podatnika dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy- PIT-11, w której uwzględnia uzyskane przez tego podatnika w roku podatkowym przychody. Na podstawie otrzymanej informacji podatnik rozlicza swoje dochody w rocznym zeznaniu podatkowym.

Zdaniem tut. Urzędu sytuacja, o której mowa w ww. piśmie, a dotycząca rozliczenia osoby bezrobotnej, która nie pobrała świadczenia postawionego do dyspozycji w grudniu, a następnie w styczniu otrzymuje rentę z wyrównaniem od grudnia (w związku z czym świadczenie postawione do dyspozycji w grudniu osoba ta powinna zwrócić), powinna być załatwiona zgodnie z w/cyt. przepisami. Osoba bezrobotna, o której mowa wyżej powinna figurować na deklaracji PIT-4 za miesiąc grudzień 2002. Płatnik jest obowiązany do poboru zaliczki miesięcznej na podatek dochodowy od świadczenia postawionego do dyspozycji. Następnie płatnik powinien wystawić takiej osobie informację PIT-11 łącznie z kwotą, która postawiona była do dyspozycji podatnika, a której ta osoba nie pobrała. Na podstawie otrzymanej informacji podatnik rozlicza swoje dochody w rocznym zeznaniu podatkowym.

Natomiast, zgodnie z przepisem art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 1994r. o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu (tj. Dz. U. z 2003r. Nr 58, poz. 514), osoba, która pobrała nienależne świadczenie pieniężne, obowiązana jest do zwrotu, w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji, kwoty otrzymanego świadczenia wraz z przekazaną od tego świadczenia zaliczką na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz składką na ubezpieczenie zdrowotne. Stosownie zaś do przepisu art. 28 ust. 2 pkt 3 wyżej cyt. ustawy, za nienależne pobrane świadczenie w rozumieniu przepisu art. 28 ust. 1 uważa się, zasiłek, (...), wypłacony osobie za okres, za który nabyła prawo do emerytury, renty szkoleniowej lub renty rodzinnej, jeżeli organ rentowy, który przyznał świadczenie, nie dokonał jego pomniejszenia na zasadach określonych w art. 29.

Urząd Skarbowy w Krośnie Odrzańskim