Podatniczka dokonuje comiesięcznej wpłaty tytułem darowizny na szkołę na konto Katolickiego Zespołu Edukacyjnego. Syn Podatniczki uczęszcza do pierws... - Interpretacja - BI/005/0854/03

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 30.12.2003, sygn. BI/005/0854/03, Izba Skarbowa w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Podatniczka dokonuje comiesięcznej wpłaty tytułem darowizny na szkołę na konto Katolickiego Zespołu Edukacyjnego. Syn Podatniczki uczęszcza do pierwszej klasy Katolickiej Szkoły Podstawowej.


Stan prawny:


Przepis art. 26 ust. 1 pkt 9 lit a ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r., nr 14, poz. 176 ze zm.) stanowi, iż: podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3 i art. 28-30, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 24 ust. 1 i 2 oraz ust. 4-6 i 8 -12 lub art.24b ust. 1 i 2 lub art. 25, po odliczeniu kwot darowizn na cele naukowe, naukowo - techniczne, oświatowe, oświatowo - wychowawcze, kulturalne, kultury fizycznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów, a także wspierania inicjatyw społecznych w zakresie budowy dróg i sieci telekomunikacyjnej na wsi oraz zaopatrzenia wsi w wodę - łącznie do wysokości nie przekraczającej 15% dochodu.

Z treści powyższego przepisu wynika, że podatnik ma prawo do zastosowania powyższej ulgi, gdy:

  • poniesie wydatek w formie darowizny,
  • darowizna przekazana będzie na cel określony w ustawie.

Zgodnie zaś z treścią art. 26 ust. 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. wysokość wydatków na cele określone w ust. 1 ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie, z tym że, jeżeli przedmiotem darowizny są pieniądze, wysokość wydatków na cele wymienione w ust. 1 pkt 9 ustala się na podstawie dowodu wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego.

Instytucja prawna darowizny została określona w art. 888-902 ustawy z dnia 23.04.1964r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.). W myśl tych przepisów umowa darowizny polega na bezpłatnym, nieekwiwalentnym świadczeniu darczyńcy, kosztem swego majątku dla przysporzenia korzyści obdarowanemu, a więc nie wiąże się z uzyskaniem w zamian jakiegokolwiek dobra albo innego świadczenia w związku z np. przekazaną kwotą pieniędzy.

Nieodpłatność tego świadczenia oznacza więc, że darczyńca nie może uzyskać jakiegokolwiek ekwiwalentu ani w chwili dokonania darowizny, ani też w przyszłości. Takie też stanowisko zajął Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 27 sierpnia 1997r., sygn. akt III S.A. 34/96.

Reasumując jeśli podatniczka wpłacając kwotę tytułem darowizny na szkołę spełniła w/w wymogi warunkujące możliwość jej odliczenia od dochodu będzie mogła skorzystać z przedmiotowej ulgi .

Izba Skarbowa w Gdańsku