Czy do przychodów netto za poprzedni rok obrotowy stanowiących próg 1200000 euro zalicza się przychody ze sprzedaży akcji spółek publicznych notowanyc... - Interpretacja - ILPB1/415-456/09-2/TW

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 29.06.2009, sygn. ILPB1/415-456/09-2/TW, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu

Temat interpretacji

Czy do przychodów netto za poprzedni rok obrotowy stanowiących próg 1200000 euro zalicza się przychody ze sprzedaży akcji spółek publicznych notowanych na GPW i otrzymanych od nich dywidend?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz.770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki jawnej , przedstawione we wniosku z dnia 2 kwietnia 2009 r. (data wpływu 6 kwietnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązku podatkowego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 kwietnia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązku podatkowego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest spółką jawną. W 2004 r. założył rachunek w Biurze Maklerskim i za jego pośrednictwem kupował akcje spółek publicznych notowanych na GPW. Akcje te były kupowane z nadwyżki środków pieniężnych potrzebnych do prowadzenia działalności gospodarczej (importu surowców włókienniczych), pochodzących z wypracowanego i opodatkowanego zysku. Wszelkie dochody osiągane ze sprzedaży akcji są ewidencjonowane oddzielnie od dochodów z działalności gospodarczej i rozliczane osobno przez każdego ze wspólników przez PIT-38 (co roku do 30 kwietnia). Zyski/straty związane ze zbyciem akcji nie są łączone z zyskami/stratami z działalności gospodarczej, która jest rozliczana przez każdego ze wspólników osobno poprzez PIT 36L. W okresie tym przychody spółki podlegały sukcesywnemu zmniejszeniu z roku na rok z uwagi na zmniejszające się grono klientów, to też spółka z pełnej księgowości (ksiąg handlowych) przeszła w 2009 roku na rozliczanie podatkowe na zasadach książki przychodów i rozchodów.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy do przychodów netto za poprzedni rok obrotowy stanowiących próg 1.200.000 euro zalicza się przychody ze sprzedaży akcji spółek publicznych notowanych na GPW i otrzymanych od nich dywidend...

Zdaniem Wnioskodawcy, przedmiotowe zdarzenie polegające na planowanym zbyciu akcji nie powinno być kumulowane z dochodami z działalności gospodarczej przy ustalaniu rocznych obrotów dla ww. progu, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).

Na poparcie przedstawionego stanowiska Wnioskodawca wskazuje, iż w art. 10 ust. 1 ww. ustawy wymienione zostały źródła przychodów, wśród których w pkt 3 wskazane zostały przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, natomiast w pkt 7 przychody z kapitałów pieniężnych i praw majątkowych (). Dochody uzyskiwane przez wspólników będących osobami fizycznymi, z działalności prowadzonej w formie spółki jawnej, będącej osobową spółką prawa handlowego są opodatkowane indywidualnie u każdego ze wspólników w proporcji wynikającej z udziału w zyskach i stratach określonej w umowie spółki (art. 8 ust. 1, zd. 1 ww. ustawy). Zgodnie z art. 30b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od dochodów uzyskiwanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną () podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu. Kolejny ustęp 2 tego przepisu stanowi o sposobie ustalenia dochodu, który w przypadku odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną stanowi różnicę między sumą przychodów a kosztem uzyskania przychodów określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub art. 23 ust. 1 pkt 38 tejże ustawy (Wnioskodawca w swojej księgowości nie uwzględnia zakupu akcji jako kosztu uzyskania przychodów).

Z cytowanych powyżej przepisów wynika również, że jeżeli inwestowanie w papiery wartościowe lub instrumenty finansowe nie jest przedmiotem działalności gospodarczej (a taki jest stan faktyczny Wnioskodawcy) a podatnik dokonuje lokaty swoich środków pieniężnych w papiery wartościowe lub pochodne instrumenty finansowe, wówczas uzyskany z tego źródła przychód (dochód) stanowi przychód z kapitałów pieniężnych opodatkowany wg zasad określonych w art. 30b ust. 1 ww. ustawy.

W związku z powyższym uzyskane przez Wnioskodawcę dochody ze sprzedaży papierów wartościowych nie są dochodami z działalności gospodarczej i nie powinny być kumulowane z pozostałymi dochodami wypracowanymi przez wspólników spółki w ramach prowadzonej działalności gospodarczej a tym samym nie powinny być łączone przy ustalaniu przychodów netto dot. progu 1.200.000 euro obowiązującego od 22 sierpnia 2008 r. zawartego w ustawie o rachunkowości (Dz. U. Nr 144, poz. 900).

Podobne stanowiska zawarte są zarówno ww. postanowieniach Naczelników Urzędów Skarbowych w Łodzi, jak i w interpretacji indywidualnej Izby Skarbowej w Katowicach z 18 kwietnia 2008 r. nr IBPB1/415-61/BK/Kan-608/01/08.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Wniosek ORD-IN

Treść w pliku PDF

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu