Zgodnie z art. 27a ust 1 pkt. 1 Ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. Nr 14 z 2000 r., poz. 176 ze zm.) poda... - Interpretacja - US35/FD1/415/87/03/MT

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 04.12.2003, sygn. US35/FD1/415/87/03/MT, Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art. 27a ust 1 pkt. 1 Ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. Nr 14 z 2000 r., poz. 176 ze zm.) podatnik może dokonać odliczeń od podatku wydatków na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację lokalu mieszkalnego zajmowanego na podstawie tytułu prawnego.

Z powyższych przepisów wynika, że jednym z warunków umożliwiających skorzystanie z ulgi remontowej jest posiadanie tytułu prawnego do remontowanego lokalu.Za tytuł prawny do lokalu mieszkalnego uważa się:akt własności budynku lub lokalu mieszkalnego,umowę użyczeniaumowy najmu lub dzierżawyinny stosunek zobowiązaniowy, którego wynika prawo podatnika do korzystania z lokalu mieszkalnego. W myśl art. 389 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku-Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) umowa, przez którą jedna ze stron lub obie zobowiązują się do zawarcia oznaczonej umowy (umowa przedwstępna), powinna określać istotne postanowienia umowy przyrzeczonej oraz termin, w ciągu którego ma być ona zawarta. Treść umowy przedwstępnej stanowi zobowiązanie do zawarcia umowy sprzedaży. Natomiast sprzedaż następuje z chwilą zawarcia umowy przenoszącej jej własność w celu wykonania istniejącego uprzednio zobowiązania do przeniesienia własności nieruchomości. Podsumowując tytułu prawnego do lokalu nie stanowi umowa zobowiązująca do przeniesienia własności nieruchomości, lecz umowa definitywna przenosząca jej własność. Z tych względów umowa przedwstępna nie jest tytułem prawnym do lokalu mieszkalnego, który umożliwia skorzystanie z ulgi remontowej ale zezwala na prowadzenie remontu.
Dodatkowo organ podatkowy informuje, że w przypadku posiadania tytułu prawnego do remontowanego lokalu uprawniającego do skorzystania z ulgi, wydatki na remont muszą być potwierdzone fakturą VAT wystawioną wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług na osobę posiadającą tytuł prawny do zajmowanego lokalu bez potrzeby zaznaczania, że wydatki przeznaczone są na remont nowego mieszkania.

Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście