W odpowiedzi na Pana pismo z dnia 21.08.2003 r. (data wpływu do tut. Urzędu 18.09.2003 r.) - Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Tarnowie działaj... - Interpretacja - PD-415/26/AJ/03

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 17.10.2003, sygn. PD-415/26/AJ/03, Pierwszy Urząd Skarbowy w Tarnowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W odpowiedzi na Pana pismo z dnia 21.08.2003 r. (data wpływu do tut. Urzędu 18.09.2003 r.) - Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Tarnowie działając na zasadzie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137,poz. 926 ze zm.) wyjaśnia, co następuje:

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 926), w brzmieniu obowiązującym przed 01.01.2003 r., nie jest przychodem z działalności gospodarczej odpłatne zbycie np. sprzedaż m.in.:

- nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

- prawa wieczystego użytkowania gruntów,

nawet jeżeli nieruchomości te lub prawa stanowiły składniki majątku wykorzystywane w działalności gospodarczej.

Odpłatne zbycie np. sprzedaż tychże nieruchomości i praw - nawet, jeżeli były u podatnika zaewidencjonowane jako środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne - stanowiło odrębne źródło przychodów - w myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy o podatku dochodowym - w przypadku gdy odpłatne zbycie nieruchomości nastąpiło przed upływem 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło ich nabycie.

Odpłatne zbycie ww. nieruchomości lub praw podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym ustalonym w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu.Dochodu ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych nie łączy się z dochodami z innych źródeł.

W myśl art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ustawy o podatku dochodowym, wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a - c, w części wydatkowanej na nabycie w kraju, nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży, budynku mieszkalnego lub jego części, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, gruntu albo prawa wieczystego użytkowania gruntu pod budowę budynku mieszkalnego, prawa do jednorodzinnego domu mieszkalnego oraz na budowę, rozbudowę lub remont albo modernizację własnego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.

Do końca 2002 r. sprzedaż nieruchomości wykorzystywanych w działalności gospodarczej - zarówno niemieszkaniowych, jak i mieszkaniowych - była opodatkowana zryczałtowanym 10% podatkiem od sprzedaży. Obecnie przychód ze sprzedaży nieruchomości wykorzystywanych w działalności gospodarczej, oprócz mieszkaniowych jest przychodem z tej działalności.Sprzedaż nieruchomości niemieszkalnej, jak wynika z przedłożonych materiałów nastąpiła w roku 2002. W związku z powyższym objęta jest 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym.Zgodnie z art. 19 ust. 1 przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia.W myśl tego zapisu, przychód pomniejszają koszty odpłatnego zbycia w postaci, np. opłaty notarialnej, podatku od czynności cywilnoprawnych, wynagrodzenia pośrednika. Spłata kredytu z uzyskanego przychodu ze sprzedaży nieruchomości nie stanowi kosztu odpłatnego zbycia tej nieruchomości. W myśl bowiem art. 23 ust. 1 pkt 8 ustawy podatkowej, wydatków na spłatę kredytu nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

Tut. organ nie podziela Pana stanowiska w kwestii nierównego traktowania tych samych podmiotów (...). Przepis art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ustawy, wiąże bowiem skutek prawny w postaci zwolnienia określonego przychodu od podatku dochodowego od osób fizycznych z terminem wydatkowania środków pieniężnych określonych w umowie kupna-sprzedaży. Z istoty rozwiązania zawartego w tym artykule wynika, że sprzedaż powinna nastąpić wcześniej lub co najmniej jednocześnie z poniesieniem wydatku na nabycie.

Reasumując:

Spłata kredytu z uzyskanego przychodu ze sprzedaży nieruchomości, nie stanowi kosztu odpłatnego zbycia tej nieruchomości. Ponadto złożenie oświadczenia, że przychód uzyskany ze sprzedaży wyda Pan na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ustawy, wyłącza możliwość wydania przez organ podatkowy decyzji określającej wysokość zobowiązania podatkowego przez okres, w którym ma Pan prawo wydatkować uzyskany przychód na cele preferowane zwolnieniem przedmiotowym.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Tarnowie