Pierwszy Urząd Skarbowy Kraków, działając na podstawie art. 14 a. § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa ( DZ. U. nr 137, poz. 9... - Interpretacja - PB/415-66/02

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 07.01.2003, sygn. PB/415-66/02, Pierwszy Urząd Skarbowy w Krakowie

Temat interpretacji

Pierwszy Urząd Skarbowy Kraków, działając na podstawie art. 14 a. § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa ( DZ. U. nr 137, poz. 926 ze zmianami ) w związku z pismem z dnia 20.12.2002 r. w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego uprzejmie wyjaśnia:

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 21 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zmianami) nie uważa się za koszty uzyskania przychodów rezerw tworzonych na pokrycie wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona, z wyjątkiem rezerw na pokrycie takich wierzytelności, które uprzednio na podstawie art. 14 zostały zarachowane jako przychody należne i których nieściągalność została uprawdopodobniona.

Natomiast na podstawie art. 23 ust. 3 wyżej wymienionej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nieściągalność wierzytelności, w przypadku określonym w ust. 1 pkt. 21, uznaje się za uprawdopodobnioną, w szczególności gdy:

  1. dłużnik został wykreślony z ewidencji działalności gospodarczej, postawiony w stan likwidacji lub została ogłoszona jego upadłość, albo
  2. na wniosek dłużnika wszczęte zostało postępowanie ugodowe w rozumieniu przepisów o restrukturyzacji finansowej przedsiębiorstw i banków lub postępowanie układowe w rozumieniu przepisów o postępowaniu układowym, albo
  3. wierzytelność została zasądzona prawomocnym orzeczeniem sądu i skierowana na drogę postępowania egzekucyjnego, albo
  4. wierzytelność jest kwestionowana przez dłużnika, na drodze powództwa sądowego.

Z treści złożonego pisma wynika, iż została ogłoszona upadłość wobec firmy-dłużnika, który nie zapłacił należności za wykonane w latach 2001-2002 usługi, świadczone przez Pana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Natomiast należności te, udokumentowane fakturami, zostały zaliczone do przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej w wyżej wymienionych latach.

Opisana sytuacja w odniesieniu do cytowanych przepisów, świadczy o tym, iż nieściągalność wierzytelności została uprawdopodobniona i w konsekwencji utworzoną rezerwę można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Wobec powyższego stanowisko Pana zawarte w piśmie z dnia 20.12.2002 r. znajduje potwierdzenie w przepisach prawa podatkowego.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Krakowie