sprzedaż udziału w nieruchomości nabytego w drodze działu spadku - Interpretacja - IBPBII/2/415-668/10/ŁCz

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 29.07.2010, sygn. IBPBII/2/415-668/10/ŁCz, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach

Temat interpretacji

sprzedaż udziału w nieruchomości nabytego w drodze działu spadku

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pani stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 26 maja 2010r. (data wpływu do tut. Biura 27 maja 2010r.), uzupełnionym w dniu 12 lipca 2010r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży udziału w nieruchomości nabytego w drodze spadku - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 maja 2010r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży udziału w nieruchomości nabytego w drodze spadku.

W związku z brakami formalnymi stwierdzonymi we wniosku, pismem z dnia 24 czerwca 2010r. Znak: IBPB II/2/415-668/10/ŁCz wezwano wnioskodawczynię do uzupełnienia wniosku. Uzupełnienia dokonano w dniu 12 lipca 2010r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W dniu 02 października 2005r. zmarł ojciec wnioskodawczyni. Spadkodawca pozostawił nieruchomość dom z działką, który wspólnie wybudował z matką wnioskodawczyni. W tymże domu mieszkają matka wnioskodawczyni i siostra z rodziną, natomiast ona sama i jej druga siostra wyprowadziły się po wyjściu za mąż. Matka postanowiła sprzedać dom wraz z działką o wielkości 9 arów. W tym momencie wnioskodawczyni i jej siostry dowiedziały się, że im też należy się udział w spadku po zmarłym ojcu. Notarialne poświadczenie dziedziczenia nastąpiło 27 stycznia 2010r. W dniu 13 maja 2010r. dokonano sprzedaży domu. Wnioskodawczyni dostała 1/8 wartości sprzedanego domu. Podczas podpisywania umowy notariusz poinformował sprzedających o obowiązku uiszczenia 19% podatku dochodowego od osób fizycznych, dodając że istnieje możliwość zwolnienia z opodatkowania w przypadku przeznaczenia środków na budowę, remont lub zakup mieszkania zgłaszając odpowiedni wniosek do urzędu skarbowego. Z uwagi na sprzeczność uzyskiwanych informacji odnoszących się do obowiązku uiszczenia podatku od sprzedaży nieruchomości wnioskodawczyni wnosi o potwierdzenie swojej sytuacji prawnopodatkowej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy od dochodu uzyskanego ze sprzedaży domu wnioskodawczyni jest zobowiązana zapłacić podatek dochodowy od osób fizycznych...

Zdaniem wnioskodawczyni, zgodnie z przepisem art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy sprzedaż nieruchomości nabytej w drodze podatku po zmarłym ojcu powinna być zwolniona z obowiązku zapłaty podatku dochodowego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2010r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), źródłem przychodów jest odpłatne zbycie:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,

-jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Ustawą z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217 poz. 1588 ze zm.) zmieniono m.in. zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit a)c) ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z art. 7 ust. 1 ww. ustawy zmieniającej do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006r., stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 01 stycznia 2007r.

W przedmiotowej sprawie dla określenia właściwej podstawy normującej zasady opodatkowania przychodu, uzyskanego ze sprzedaży nabytej nieruchomości istotne znaczenie ma ustalenie daty nabycia przedmiotowej nieruchomości.

Ustawą z dnia 24 sierpnia 2007r. o zmianie ustawy Prawo o notariacie oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 181, poz. 1287) z dniem 02 października 2008r. wprowadzono nową instytucję do polskiego prawa spadkowego - poświadczenie dziedziczenia przez notariusza. Zgodnie z art. 95a ustawy Prawo o notariacie notariusz sporządza akt poświadczenia dziedziczenia ustawowego lub testamentowego, z wyłączeniem dziedziczenia na podstawie testamentów szczególnych. Sporządzony akt poświadczenia jest niezwłocznie rejestrowany w Rejestrze Aktów Poświadczenia Dziedziczenia. Akt ten stanowi pozasądowe stwierdzenie nabycia rzeczy i praw majątkowych w drodze spadku. Instytucja ta jest środkiem alternatywnym i równoległym w stosunku do tradycyjnej, sądowej drogi potwierdzania uprawnień spadkowych. Akt poświadczenia dziedziczenia wywołuje te same skutki prawne co prawomocne postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku. Nie stanowi on nabycia spadku, lecz wyłącznie potwierdza to nabycie.

Zgodnie z art. 922 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) spadek to prawa i obowiązki zmarłego wynikające ze stosunków cywilnoprawnych, które z chwilą jego śmierci przechodzą na następców prawnych.

Stosownie do zapisu art. 924 i 925 Kodeksu spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, a spadkobierca nabywa spadek z chwilą jego otwarcia.

Powyższe oznacza, ze nabycie przez spadkobiercę spadku następuje z chwilą śmierci spadkodawcy.

W przedstawionym stanie faktycznym nabycie udziału w nieruchomości domu z działką nastąpiło w spadku po zmarłym w dniu 02 października 2005r. ojcu. Spadkobiercami była wnioskodawczyni, jej matka oraz dwie siostry. Notarialne poświadczenie dziedziczenia nastąpiło w dniu 27 stycznia 2010r. W dniu 13 maja 2010r. matka wraz z córkami dokonały sprzedaży przedmiotowej nieruchomości.

W świetle powyższego należy stwierdzić, że odpłatne zbycie udziału w nieruchomości stanowi dla wnioskodawczyni źródło przychodu, gdyż od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jego nabycie tj. od końca 2005r. do daty sprzedaży nie upłynęło jeszcze 5 lat. Dopiero gdyby sprzedaż udziału nastąpiła po 31 grudnia 2010r. nie byłaby dla wnioskodawczyni w ogóle źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przychód uzyskany ze sprzedaży udziału w nieruchomości, którego wnioskodawczyni jest właścicielką, podlega zasadom określonym w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006r.

W myśl przepisu art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 01 stycznia 2007r., wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), z zastrzeżeniem ust. 2 i 2a w całości jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny.

Mając na uwadze powyższe uregulowania prawne oraz przedstawiony we wniosku stan faktyczny należy stwierdzić, że przychód uzyskany ze sprzedaży udziału w nieruchomości nabytego 02 października 2005r. w spadku po ojcu jest wolny od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006r.

Wobec powyższego stanowisko wnioskodawczyni należało uznać za prawidłowe.

Gdyby jednak okazało się, że przedstawiony we wniosku stan faktyczny różni się od stanu faktycznego występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła wnioskodawczyni w zakresie dotyczącym rzeczywiście zaistniałego stanu faktycznego.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Wniosek ORD-IN

Treść w pliku PDF

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach